'Meer dan eens was het gekrakeel niet van de lucht' 1989 in vogelvlucht vr« aar WOENSDAG 3 JANUAR11990 SOESTER COURANT PAGINA 4 DECEMBER JANUARI FEBRUARI MAART APRIL MEI OKTOBER JUNI JULI SEPTEMBER AUGUSTUS NOVEMBER Onti we tv Bij d( Brink den o uur, a Alb. penda tijden ontwe verzoi a. F( Dorre van ei van ii ceel t b. De 19, vc anne? tesser c. Coi Bluss berg, ting v platei Oud Gem werp word en d mon< teger door niet( zwaa tebes nuar Indie soon bezv maal schri zwaa worc Hir Bij Brin den uur, Albt ren t van: F: VH een perc Gen lene een dagt schr mee zwa gele pers inbr waa een vers wen spra Ind: soo bez ma< schi zwa woi Ber mei de woi nen mo ten: ker bez Hi Bij Bri der uui Alt per tijd bes a. opi rij b. str ter he c.1 bo Ut 38 bo wc Be De Sinterklaas-kwestie ziekt nog even door, maar vooral het lot van Eemland maakt heel wat tongen los, behalve die van de directeur, want die krijgt een spreekverbod. Kan de school toch niet een jaartje langer open blijven? Ouders en leerlingen houden een protestmars door Soest en er wordt lustig heen en weer geschoven met de "zwarte piet". Commissaris Adema, de politiebaas van Soest, kondigt zijn vertrek aan, ter wijl bekend wordt dat het korps juist weer een klein beetje mag worden uit gebreid (met 1,1 "man"). De houtskeletwoningbouw gaat met vuurwerk van start; de gemeente kiest de Stichting Peuterspeelzalen voor de gesubsidieerde kinder-dagopvang en de ware natuurminnaars van IVN, Na tuurbehoud en Bijltjesdag protesteren bij de Raad van State tegen de afgraving van de Paltz. In de politiek is het nodige te beleven: het CDA geeft wethouder Van Logten- stein toch z'n tweede plaats op de kan didatenlijst; Gemeentebelangen Groen Soest, zoals de nieuwe club nu blijkt te heten, mikt op acht zetels van vooral CDA-, VVD- en PvdA-kiezers en bij de PvdA gaat het allemaal bepaald niet zonder het nodige gekrakeel. Albert Heyn kan misschien terecht aan de Burg. Grothestraat, de Soester win keliers vinden elkaar in een plan voor één hoofdwinkelcentrum en het be stuur van de Molensoos geeft de pijp aan Maarten, nadat het is bedreigd door een groepje jongeren die anderen het le ven zuur maken. Soest besluit zich, niet zonder gemor van rechts", aan te sluiten bij het lan delijk Platform Vredesbeleid. De vrou welijke leden van de gemeenteraad houden een "pepsi-proefonder amb tenaren, om aan te tonen dat Max Ha- velaar-koffie ook smaakt. Het nieuwe gemeentehuis bereikt zijn hoogste punt, Tante Jen krijgt de Krmgloopprijs van Spullenhulp, Soest- dijk Geen Stankwijk de Gouden Olie bol van Progressief Soest en Chris Ui- terwijk de erepenning van de gemeente Soest. niet voor bushokjes zonder alcoholre clame, omdat dat financieel een slok op een borrel scheelt. De gemeente blijkt in Aqua Indoor een exploitant voor het nieuwe zwembad te hebben gevonden en de dansers van Quick Motion wor den voor de 9e keer Nederlands Kam pioen! De Koningsweg wordt officieel ge opend. Minder plezierig is het nieuws dat de Spoorwegen het stationnetje in Soestduinen willen opheffen. De tegenstellingen rondom het AH/ Linden hof-project groeien naar een hoogtepunt. De tegenstanders - vooral de omwonenden - roeren zich duchtig, maar er tekent zich een meerderheid (CDA en PvdA) af voor de procedure die de bouw eventueel mogelijk maakt. De gemeenteraad besluit definitief tot het apart ophalen van het GFT-afval. Burgemeester De Widt wordt geïnstal leerd in een buitengewone raadsverga dering, maar ook een ander "hoogge plaatst persoon" - Sinterklaas - houdt de gemoederen bezig. Komt er wel of geen intocht? En wie zal dat betalen? En heeft de nieuwe burgemeester tijd om hem te begroeten? Dat laatste ge beurt alsnog, maar wel met een andere Sint dan eerst de bedoeling was: Soest haalt de landelijke pers met zijn Sin terklaas-affaire, die heel wat tongen in beweging brengt. De raadsverkiezingen werpen hun schaduw vooruit. Het "rommelt" in de politiek. Vooral bij D66, waar Jan van Esseveld zich gepasseerd ziet en zich te rugtrekt van de kandidatenlijst. Wet houder Plomp kiest min of meer de zij de van het protest tegen het AH/Lin- denhof-plan en haalt zich daarmee de woede van CDA en PvdA op de hals. De hele commissie Welzijnsplanning stapt op, uit boosheid over het afwijzen van de welzijnsfederatie, waarmee de instellingen zelf alvast beginnen. Zonnegloren lanceert een plan voor een soort villadorp op het terrein van het ziekenhuis, als dat eenmaal dicht gaat. Wat in elk geval dicht gaat: de scholengemeenschap Eemland, zoals de verbijsterde ouders van het bestuur te horen krijgen. De school is niet meer té" redden... Het jaar begint met een schok: de kerst boom bij het politiebureau, daar ge plant op initiatief van Chris Uiterwijk, wordt door een onbekende omgezaagd. Later wordt bekend dat de dader zich in een café met een weddenschap heeft la ten overhalen tot deze "aanslag". Enge plekken in Soest. Hoe veilig voe len de Soesters zich op straat en waar is dat beslist niet het geval? Opeens worden de prehistorische graf heuvels op de Stompert "herontdekt." Er is weer hoop voor natuurgezind Soest. Want een gebied met grafheu vels, daar leg je toch geen militair oefen terrein aan? Een ander heet hangijzer: De kunst in Soest. Mooi of lelijk, te duur of niet duur genoeg, er valt altijd wat te harre warren. In januari is het werk van Marij ke de Goey onderwerp van discussie. Het valt ruim een ton te duur uit. Uit eindelijk sleept een kleine politieke meerderheid de kubussen er door. Verkeerssituaties: Voor de Soester be volking in saaie tijden altijd goed om een actie voor op touw te zetten. Of het nu gaat om de Wieksloter- of de Heu- velweg; wel of geen drempels, dat is de vraag. Soest kan in januari nog net even genie ten van een 'historisch' maar vervallen bouwwerk. Op maandag 16 januari be gint de sloop van het eens zo glorieuze Oranjehotel. De discussie over het gescheiden inza melen van Groente-, Fruit-, en Tuinaf val (GFT) komt op gang. De gemeente wil ook haast maken met de inzameling van Klein Chemisch Afval (KCA), waarbij de winkeliers worden ingescha keld. Ook de Soester politie doet goed werk. De inmiddels beruchte en gevreesde 'bandenprikster' wordt aangehouden. - Maar liefst 167 autobanden werden haar slachtoffer. Bij de volleybalclub Stam/Sovoco ont staat onrust. Werner Paans moet ver trekken als trainer/coach van het eerste damesteam om technisch coördinator van de jeugd te worden. De politie arresteert een 53-jarige man uit Bilthoven die zij ziet als de mogelijke dader van de schietpartij in Soester- berg, enkele maanden eerder. Daarbij werd de 24-jarige Peter Troost gedood. Paul Scholten maakt volgens uitgelekte berichten kans op het burgemeester schap van Arnhem. Dat wordt bekend na alle hectische activiteit rond het kar naval, dat ook dit jaar weer uitgebreid werd gevierd. De gemeenteraad gaat akkoord met een krediet van 21,3 miljoen gulden voor het nieuwe gemeentehuis en de start van de inschrijvingstermijn voor de Zweedse houtskeletbouwwoningen in de wijk Klein Engendaal wordt aange kondigd. Over die woningen is daarmee het laatste (harde) woord beslist nog niet gevallen. Bureau Lagendijk brengt de in Soest ge houden enquête uit. Wonen en werken in de gemeente blijkt de meeste Soes ters goed te bevallen. De Milieuvereniging Soestdijk Geen Stankwijk trekt - niet voor het eerst, ook niet voor het laatst - aan de bel vanwege de voortdurende stankoverlast van het bedrijf Lindner. De 'zware' kerken van Soest laten weten het initiatief voor een reformatorische Soms regende het in 1989protesten bij het gemeentebestuur tegen allerlei plan nen. Hier krijgt wethouder Plomp een "zwartboek" van de milieuvereniging Soestdijk geen Stankwijk. basisschool te steunen. Er ontstaat wel enige opwinding over schimpscheuten naar het christelijk onderwijs, maar de storm is snel geluwd. De fusie tussen veldclub SEC en zaal club ESS Brouwer komt rond. Het is echter niet overal pais en vree. De gemeentelijke milieunotitie wordt ge kritiseerd door verschillende groepe ringen in Soest. Ook op een ander punt krijgt het ge meentebestuur het moeilijk. Gedepu teerde Staten van de provincie Utrecht keuren het verkoopbesluit voor het Soester Natuurbad niet goed. Een aan tal bepalingen zijn niet scherp genoeg gesteld, vinden zij. Het huiswerk moet over! De AROS maakt zich op om van zie kenhuis-omroep uit te groeien tot een echte plaatselijke radiozender en pro beert de politiek daarvoor mee te krij gen. Dat lukt vooralsnog maar matig. Wat er wél doorkomt is het plan om pa piercontainers in Soest te plaatsen. Ver der gaat aan de Steenhoffstraat het "Ba- nencentrum" - Soests eigen "arbeids bureau" van start en verhuist Spullen- hulp van de Veldweg naar de Parallel weg. De dames Kaal en Oranje worden gehuldigd voor hun inzet voor de vrou wen-emancipatie Een zware maand voor het gemeente bestuur. De verwijten komen van alle kanten. De actiegroep Soest Alarm richt een nieuwe politieke partij op: 'Groen Soest' zal volgens de oprichters flink gaan scoren bij de gemeenteraads verkiezingen in 1990. Protesten zijn er tegen de Ambachtenmarkt op 4 mei. Soest doet ook mee aan zaken die in het landelijk nieuws spelen. De verpleeg kundigen van Zonnegloren voeren ac tie voor een betere CAO en wethouder Ries van Logtenstein draagt zijn steen tje bij aan het milieu door de eerste mi lieutegel te leggen. Het lijkt vreemd, maar het kan kenne lijk: De gemeente Soest verkoopt voor de tweede keer het Natuurbad aan pro jectontwikkelaar Taphoorn, wat voor Soest Alarm weer reden is om zich op te winden. De gemeente zit tussen twee vuren: Spullenhulp wil het toegezegde lokaal in gebruik nemen, maar de moskee wil die ruimte niet afstaan. De bewoners van de Valeriaanstraat blijven ageren tegen de bouw van de houtskelet-woningen. Zij bieden een bezwaarschrift aan aan wethouder Günther Plomp. In het kader van de jumelage bezoekt een delegatie van het Poolse Kozle Soest. Een week na het bezoek van de Polen wordt het eerste 'stedenband-bord' ge plaatst in Soesterberg. PvdA-fractievoorzitter Raymond van Gelder is burgemeester Paul Scholten net een stap voor. Hij kondigt aan per 1 september de raad te gaan verlaten. Ook bij S.O. Soest vindt er een wisse ling van de wacht plaats. De nieuwe voorzitter, Cees de Bruin, volgt Theo Surstedt op. Overhees is klaar. De laatste woningen van Overhees III worden opgeleverd, wat reden tot feesten geeft. Een aantal buurtbewoners is minder blij. 'Waar blijven onze speelplaatsen?', vragen zij zich af. Het Oranje-hotel, eens de trots van Soest, kan model staan verleden teloorging, voor wat ook vorig jaar in onze gemeente aan moois uit het Ook het Jaar-Onzes-Heeren 1989 is inmiddels geschiedenis geworden. Opnieuw beleefde Soest een jaar waarin er bepaald geen "wereldnieuws" werd geschreven, maar dat wil niet zeggen dat er weinig te beleven is geweest. De schaal waarop het leven zich in onze - middelgrote - gemeente afspeelt houdt Soest meestal buiten de kolom men van de nationale en internationale pers, maar 1989 was geen jaar waarin ons stadse dorp (onze dorpse stad, zo u wilt) zich uitsluitend hul de in gezapigheid. Elke week bleek er voldoende "vulling" voor een complete Soester Courant; nieuws was er altijd wel, ai kan het sommige men sen natuurlijk nooit bruisend genoeg zijn. Wat de krant haalde was niet altijd even leuk. Ook dit jaar raakten de Soester gemoederen weer diverse malen verhit; er kon zowat geen plan wor den gelanceerd, of er liepen wel mensen tegen te hoop. In dat opzicht toonde Soest zich een volop lévende gemeenschap. Meer dan eens was het ge krakeel niet van de lucht! Allerlei bestuurlijke zaken: verkeersmaatrege len, bouwplannen, hinderwetvergunningen enz. enz., groeiden uit tot stenen des aanstoots en niet zelden kwamen buurtbewoners en belangen groepen in actie als ze - terecht of niet - meenden dat hun "woongenot" in gevaar dreigde te komen. Veel succes had al dat verzet overigens niet: de fel bestreden ver koop van het Soester Natuurbad ging uiteindelijk door, aan de Dalweg werden de eerste contouren zichtbaar van het bestuurlijke hart dat Soest dan toch zal krijgen en of de brede oppositie tegen het Albert Heyn/Lindenhofproject kans van slagen heeft is een open vraag. Het groene karakter van Soest - of wat daarvan resteert - bleek trouwens in meer dan één opzicht een "issue" dat stof leverde voor veel discussies. En altijd weer draaide er veel, zo niet alles om de centen. Een levende gemeenschap, schreven we al. Men sen kwamen en gingen, doken plotseling op in het nieuws of geraakten weer uit "the picture" en in de tussentijd wisselde Soest twee keer van "baas": Paul Scholten droeg de burgemeesters ambtsketen over aan Jan Bos, en die maakte op zijn beurt weer voor plaats Hans de Widt, waar mee de bestuurlijke continuïteit verzekerd was. Soest, in 1989 al veel meer een "consoliderende" dan een "dynamische" gemeente, maakt zich op voor de jaren negentig. Op velerlei gebied heeft het zijn grenzen min of meer bereikt en de na druk zal meer en meer komen te liggen op het be houd van wat-we-met-z'n-allen-hebben. Deson danks: Het gekrakeel zal ook in 1990 ongetwij feld wel hoorbaar blijven, zo al niet over dezelfde kwesties als in het afgelopen jaar, dan toch vast wel over een paar nieuwe. Want ook dat is het kenmerk van een levende gemeenschap... Burgemeester Scholten hoeft zich daar niet zo heel veel kopzorg meer over te maken. Hem staan nieuwe problemen en uitdagingen te wachten. Het grote nieuws van zijn benoeming in Arnhem is binnen de kortste keren onderwerp van vele gesprekken. Het nieuwe ge meentehuis zal hij niet meer in zijn volle glorie kunnen aanschouwen. Althans, niet in zijn functie van burgemeester. Honderden Soesters zien reikhalzend uit naar de voltooiing van het raadhuis. Zij metselen allen een steentje mee. Het eerste exemplaar is nog voorbehouden aan burgemeester Scholten. Het Ahold/Lindenhof-project verhit de gemoederen. De bewoners van Na- ssauplantsoen en omgeving protesteren hevig tijdens een informatie-avond me dio juni. In die maand zijn te veel be trokkenen op vakantie, vinden zij. Ook anderen protesteren. Zo begint 'Soest Alarm' een bezwaarschriften-actie te gen de Dalweg-plannen onder het mot to 'het groene hart van Soest moet be waard blijven'. Een andere groep die zich zorgen maakt om een 'echt stukje Soest' is de 'Vrienden Soester Natuur bad'. De vereniging laat vanaf het mo- Het gekrakeel beperkte zich bepaald niet tot één groep of wijk. Bijna overal was er wel wat. Hier de protest-actie van de Valeriaanstraat tegen de Klein En- gendaalplannen. ment van oprichting nog veel van zich horen. Een groot aantal wandellustigen trekt zich van al het geharrewar niet veel aan. Zij volbrengen in alle lust de laatste etappe van de avondvierdaagse. Nog altijd sleept de moskee-kwestie zich voort. In een kort geding dat de ge meente aanspant tegen het moskeebe stuur wordt de zaak uitgevochten. Daarbij wordt het moskeebestuur in het ongelijk gesteld. Kraaien en eksters zijn in Soest hun le ven niet zeker. Er ontstaat een discussie waarin veel Soesters een woordje mee praten. Is het zielig, is het noodzakelijk, is het moord? Voor velen was er geen touw meer aan vast te knopen. Soest gaat Europees. Dat geldt in de week van 10 tot 17 juni. De Europese verkiezingen beheersen de gesprekken. In Soest boekten CDA, D'66, de Re genboogpartij en Klein Rechts winst. Schrikbarend vinden sommigen de stij ging van het aantal Janmaatstemmers. Op 22 juni zwaait Soest de burgemees ter uit. De gedachten richten zich al snel weer op iets anders: Wie wordt de nieu we? Soest ligt goed in de markt, althans bij adspirant-burgemeesters. Er blijken al 20 sollicanten te zijn. De raad maakt een "profiel": de nieuwe burgervader zou bij voorkeur een VVD-vrouw moe ten zijn, maar geen "groentje". Voorlo pig komt oud-burgemeester Jan Bos van Woerden hier - tot veler verrassing - de honneurs waarnemen. De lokale omroep-plannen van de AROS stuiten op verzet bij de raad. Het gebruik van CAI-gelden voor de reali sering van een lokale omroep is taboe. PVO, de muziekvereniging, en het IVN, de natuurclub, vieren resp. hun 90- en 50 jarig jubileum. Intussen maken de Den Blieklaan-be woners zich ongerust over de gevolgen van het 'plan Klein Engendaal'. Aan de moskee-affaire komt een eind. De gebruikers ontruimen het lokaal, zodat Spullenhulp de ruimte kan ge bruiken. Over een ander lokaal in Soest begint de heisa net. Een Beatrix-portret in de nieuwe raadszaal? Oké, als 't maar mooi is. Wie maakt dat uit? Mag het portret van kunstenares Ans Markus wel of niet? Het mag, maar een vriende lijk aangeboden carillon kan in de ogen De kontakten met Kozle kwamen in 1989 op gang. De burgemeestersLewc- zak en Scholten bezegelden dat met on derlinge geschenken. Augustus wordt uitgeluid met de tradi tionele Gildefeesten, die ook nu weer duizenden op de been brengen. Het bestuur van C-drie ziet niets in 'Ons Gebouw', een groot theater dat aan de Dalweg moet verrijzen. De bestuursle den zien liever een klein theater met een muziekschool en bibliotheek. Zo luiden althans de eerste berichten. Later ver andert de situatie: C-drie en de drie ini tiatiefnemers besluiten te gaan samen werken bij de plannen voor een nieuw theater. The Red Stars verwelkomen de nieuwe voorzitter G. de Jong. De Soester zakenkring trekt het aanbod voor een carillon bij het nieuwe raad huis in. De industriëlen zijn gepikeerd over de negatieve publiciteit over het klokkenspel. Het CDA wordt onaangenaam verrast door zijn eigen 'toekomst'. De CDA- jongeren distantiëren zich van het standpunt dat hun partij ten opzichte van het Soester Natuurbad inneemt. Zij willen dat het zwembad blijft zoals het is. Ook andere groeperingen in Soest wor den teleurgesteld door het CDA. Die partij en de WD stellen zich unaniem op achter het bestemmingsplan voor de Dalweg. D'66 komt wil 't Hart als proefwijk aan wijzen voor het composteren van Groente-, Fruit- en Tuinafval, in plaats van het apart te gaan ophalen. Bij de Kamerverkiezingen geen verras singen; Soest blijkt ongeveer net zo te hebben gestemd als de rest van Neder land. "Vertaald" in raadszetels komen CDA, PvdA en D66 er goed af. De WD verliest en Groen Links en GPV/ SGP/RPF zouden niet in de raad verte genwoordigd zijn. van enkele raadsleden helemaal geen genade vinden. "Een paraplubak," vin den sommigen. De meerderheid van de gemeenteraad - CDA- en VVD - zorgt ervoor dat het krediet voor de nieuwe zwem-sport- accommodatie er komt: 16,9 miljoen! Een argeloze Soester, G.W. Knottne- rus, maakt een plan voor een 'echte' winkelpromenade die moet lopen van Braamhage aan de Burgemeester Gro thestraat tot het postkantoor aan de Steenhoffstraat. Zijn plan roept tal van reacties op, van "fantastisch" tot "waar deloos". Een markante Soester neemt afscheid. Kunstschilder Sebo Detmers neemt af scheid met een unieke open lucht-expo- sitie in eigen tuin. Zijn huis aan de Klein Engendaal weg moet verdwijnen omdat er ruimte moet worden gemaakt voor het doortrekken van de Koningsweg. Er komt een prominente toekomstige Soester voor in de plaats. Herman van Veen versterkt de gelederen van de be kende Nederlanders in Soest. Hij koopt de boerderij 'Het Klooster'. Halverwege augustus is er droevig nieuws. Gerard Paul overlijdt niet lang nadat zijn 500-ste 'Zo Gezien' in de Soester Courant verscheen. Enige tijd voor zijn overlijden nam hij al afscheid van zijn lezers met zijn 'meditatie over de liefde vanonder een open hemel'. De 'Vrienden van het Soester Natuur bad' stappen naar de Raad van State. Zij vragen om schorsing en vernietiging van het raadsbesluit om een krediet van 16,9 miljoen gulden te verlenen voor de bouw van de nieuwe zwemsportaccom- modatie aan de Dalweg. Er verandert een en ander bij de Soester Courant/Drukkerij Smit. De directeu ren H.E.J. en E.G. A. Smit gaan het be drijf verlaten. Tijdens een druk bezoch te afscheidsreceptie worden zij onder scheiden met koninklijk goud. De AROS wordt toch lokale omroep. De raad heeft uiteindelijk toestemming gegeven, al weet niemand waar het geld vandaan zal komen. Centen komen er in elk geval niet voor de federatie van welzijnsinstellingen. De raad vindt dat te duur. Tenslotte ging het er toch om dat het goedkoper zou worden... Soest heeft een eigen man van tien mil joen. Jan van Esseveld (D'66), de man met magische krachten op rekengebied, ontdekt een "rekenfoutje" van tien mil joen gulden op de begroting. De vrienden van het Soester Natuurbad starten een kroonprocedure tegen het besluit van de provincie om de verkoop van het Soester Natuurbad goed te keu ren. De bewoners van het Nassauplant- soen en omgeving blijven ageren tegen de Lindenhofplannen. Ook de winke liers van Hartje-Zuid zijn niet blij met de komst van het Ahold-concern. Zij vinden het een aantasting van het twee polen-beleid. Soest krijgt opnieuw verre vrienden op bezoek. Dit maal is een groot aantal scholieren uit Kozle te gast bij de 6VWO-leerlingen van het Griftland- college. Beladen met westerse cadeaus voor thuis keren zij naar Polen terug. Oktober eindigt met groot nieuws: de nieuwe burgemeester komt eraan: Hans de Widt, géén vrouw, wél van de VVD. Waarnemend burgemeester Bos maakt zijn stoel vrij voor zijn opvolger, die op kennismakingsbezoek komt in het poli tiebureau, want dat biedt betere facili teiten dan het gemeentehuis. Het nieu we raadhuis aan de Dalweg staat overi gens ook volop in de belangstelling: komt er nu wel of geen carillon, en wat moet Soest nu eigenlijk aan met het ko- ninginneportret? De gemeenteraad worstelt zich in re cordtempo door de begroting en kiest Soest wisselde in 1989 tweemaal van burgemeester. Schol ten (l.) vertrok naar Arnhem, Bos (m.) trad op als "tussen paus" en De Widt leek tenslotte de man die voorlopig het ge zicht van Soest zal gaan bepalen.

Soester Courant | 1990 | | pagina 4