-è~ ilp m Nieuwjaarsreceptie Soest druk bezocht P. van Buuren WOENSDAG 10 JANUARI 1990 SOESTER COURANT PAGINA 14 Nieuwjaarswens A.D. 1990 'Een potje zoet-zuur' Waarschuwing: houdbaar tot 5 januari '90, ingelegd, geopend en geserveerd door: De Widt: Niet bang zijn voor onzekerheden Uw volkoren specialist Mmn BREUKELEN bvW HYPOTHEKEN VASTGOED ASSURANTIËN Gevaarlijke medicijnen buit bij autokraak Conven Comi oplos Contai Fracti Progr Thomasvaer: Wim de Kam Pieternel: Els Stolwijk Tekst en regie: Jan Leijendekker Kap- en grimewerk: Alie Sjamaar Produktie: Joop van Tol Uitgevoerd op 4 januari 1990 in C-drie Pieternel: Thomasvaer, Thomasvaer, oh-kom-mij-helpen, help mij, help mij, mijn verdriet verwerken. Elk mens, elke gemeente krijgt van ellende wel zijn deel, maar in één jaar, drie op en af, dat is echt te veel. Thomasvaer: Mijn duifje, mijn vreugde, mijn hartendief, spreek vrijuit, waarover gaat je droeve grief? Pieternel: Soest (snik) 't moest Ik weet 't wel, maar hij, hij stak zo lekker in zijn vel. Dames en heren, smaakt U nog steeds het eten, of bent U hem, net als ik, ook nog niet vergeten? Paul, de boskabouter van ons heen gegaan om in Arnhem een opstand neer te slaan. Hij kwam er, zag en overwon, slingerde gespuis in één keer op de bon. Met zijn vertrek verviel Soest, de hecht doortimmerde gemeente, tot, ik kan het niet anders zeggen, vormeloos gesteente. Thomasvaer: Pieternel ik geef toe, het is hier stil, maar onze Paul, hij ging uit vrije wil. Toch hebben wijze mannen knap weten te verzinnen wie er na hem aan het Soester karwei kon gaan beginnen. En dat niemand ons mooie dorp kon vloeren danken we aan Beelaerts van Blokland die zich ging roeren. Hij was het die in Frankrijk heeft rondgetuurd en ons vervolgens een belegen Goudse, Jan Bos, heeft toegestuurd. Een gouden greep, want voor hij was benoemd werd reeds de Bosstraat naar hem vernoemd. Daarom dmf ik hier zonder dralen te beweren: Voorzitter, dat is pas regeren. Pieternel: Veel had die Jan hier volgens mij niet te werken, die kwam meer naar Soest om aan te sterken. Desondanks mag het geen verbazing wekken dat bij het afscheid zijn ogen gingen lekken. Volgens mij hé, had hij met Soest wel willen trouwen, zo is hij in korte tijd van ons gaan houden. Liefde, zo gezegd op het eerste gezicht, in de knop gebroken bij het bericht: "Johan de Widt, hij is niet dood, hij leeft leve de koningin die hem aan Soest weg geeft." Thomasvaer: Hoera, hoera, hoera. Pieternel, ik heb hem in het geheim mogen adviseren hoe ^ich hier in Soest te weren. "Johan", zei ik, "maak van Johan nou Hans dan bestaat er een redelijke kans dat niemand in Soest het ooit zal wagen jou voor het schavot te dagen." Pieternel: Oh, wat enig, Johan wordt Hans is-ie in voor een beetje sjans? Thomasvaer: Bij Jupiter, Saturnus en Mars! Zulk een taalgebruik, dat zit mij dwars. Gans Soest wil hij bevallen, een vader zijn voor allen. Pieternel: Zo, een vader zei je, Thomasvaer; dat speelt die Hans van jou in Soest nooit klaar. Bigamie, dat zul je bedoelen en hij stak het zelfs niet onder tafels en stoelen. Vader in Soest, omdat het van Beatrix moest, maar de rest... dat huist in Best. Weet je nog de komst van Sint en Piet? Jouw vader maar roepen: "Of ik kom, ik weet 't nog niet." Ach, met al die drukte aan zijn hoofd heeft hij nooit in Sinterklaas geloofd. Heisa, noemde hij het gedoe eromheen, maar stond daarbij op menig teen. Thomasvaer: Pieternel, mijn zon, mijn opstaan en mijn slapen gaan, al die ellende is voorbij, gedaan. Er waren in Soest heel wat andere brokken waarom wij meenden te moeten knokken. Wat dacht je van het luidruchtig geloei om de kwibussen van Marijke de Goey? Om maar niet te spreken van het carillon, dat de Soester Zakenkring voor het raadhuis verzon. Pieternel: Inderdaad, dat was een heel gedoe, maar eindelijk is men het touwtrekken moe. Straks zullen we 't horen: bim - bam - beieren, politiek Soest legt voor maart de eieren. Thomasvaer: Bij de P.v.d.A. heeft het broeden niet lang geduurd; twee duiven werden door een slechte plaatsing zelfs het hok uitgestuurd. Eerst nog koeren: ja, ik wil, vervolgens eruit en werd het stil. Halil Sert en Ansje Mann riepen tot Boertje Koel: "Zet voor ons maar een ander op de stoel". Maar over maart gesproken, hoe zal 't straks gaan met de verlenging van menig wethoudersbaan? Kijken we naar de verkiezingen van de 2e Kamer, dan komen hier wellicht zetels onder de hamer. Landelijke winst voor-CDA, verlies voor WD, volgens mij zit Plomp er een beetje mee. Pieternel: Hij niet alleen, Kingma, Logtenstein en Menne, in hun plaats anderen, dat wordt wennen. Hoewel, misschien klinkt straks wel deze hit: Fransje, Ries en Jan, blijf zitten waar je zit. Waar ik wél een angstige stem voor verhef is het behoud van Groen Links, GPV, SGP en RPF. Wiebe en Jantje er straks misschien niet meer bij? Notabene de krenten in de Soester politieke brij. Thomasvaer: Jan Visser, die heeft lak aan ons allemaal. Bedrijft tegenwoordig politiek internationaal. Hoe het straks wordt, las ik in de leeszaal op een bord: Visser eist: Amerikanen vertrekken! Pieternel: Amerikanen vertrekken, een eis die mooi in Soesterberg is uit gaan lekken. Thomasvaer: Het is toch niet waar wat je daar zegt! En de Amerikanen, hoe trokken ze het recht? Pieternel: Een dag later las ik, niemand weet wie 't heeft gedaan, President Bush eist: Jan Visser moet gaan! Jan Visser, ach die man heeft geen rust in zijn gat, nu gaat hij weer voor Polen op pad. Thomasvaer: Ja, maar wel in gezelschap van evenmin een zwijger hij wordt daarin bijgestaan door Bertus, de liberale krijger. Grensborden hebben Kozle en Soest elkaar al gegeven, hopelijk komt deze vriendschap echt tot leven. Jumelage, het is schoon om te doen, solidariteit vraagt echter meer van ons fatsoen. Pieternel: Mijn dropje, mijn hartje, mijn liefste spinnetje, wat zeg je veel in één zo'n zinnetje. Je bedoelt: Blokzijls acties op handen dragen, in Soest voedsel en kleding voor Polen blijven vragen. Thomasvaer: Dichter bij huis wil ik aandacht voor vrijwilligers, allemaal, die werken zonder betaling op straat en op zaal. Ze hebben te weinig applaus gekregen van ontelbaar velen met wie ze dagelijks zorg en warmte delen. Maken we dat hier goed met stampen en klappen alvorens verder in het Nieuwe Jaar te stappen! Pieternel: Applaus, maar dan niet voor het onderlinge stangen of, en waar onze vorstin straks zal mogen hangen. "We willen haar niet zien", riep destijds Progressief Soest, zodat Beatrix bijna de nieuwe raadszaal uit moest. Anderen zongen: Vorstin en Vaderland getrouwe, zodat we straks de Westlandse Hypotheekband met Beatrix houen. Thomasvaer: Een giller van geheel andere orde vond ik of het draaien of schuiven moest worden. Uren heeft men de politieke honger zitten stillen toen het er om ging: ambtenaren, straks hitte of rillen. De keuze tussen schuiven en draaien werd alsnog opgelost, met als uitkomst: In het raadhuis verdien je in het zweet des aanschijns de kost. Pieternel: De Soester burgers hadden in '89 trouwens ook niet te klagen. Op papier hebben ze alles aan B. en W. mogen vragen. Daardoor ziet Soest sinds kort voor dag en dauw op straten, pleinen en wegen volkomen blauw. Thomasvaer: Pieternel, het is niet waar! Dronken we zoveel het afgelopen jaar? Pieternel: Welnee, mijn lieve zeur, een gans andere betekenis heeft die kleur. Voor het verzamelen van papieren gingen we containers met blauw versieren. En of we goed of fout parkeren zal blauw en wellicht Adema ons leren. Thomasvaer: Adema, die? Breek mij de bek niet open! Die is immers weggelopen. Hij stopte ermee en besloot na een amen om zich de rest van zijn leven te gaan schamen. Pieternel: Wat is er dan gebeurd waarover hij zo treurt? Laat het tussen deze muren blijven, dan kunnen ze later ook niet kijven Pieternel: Thomasvaer, in het zwijgen ben ik niet laks; in niets lijk ik wat dat betreft op Johan Baks. Kom dus maar op met je verhaal, nieuwsgierig zijn we immers allemaal. Thomasvaer: Nou, het gaat over een inbreker die vanuit zijn positie een rapportje maakte over de politie. Hij schreef: Kijken jullie voortaan beter uitje doppen als ik mij weer in een kast weet te verstoppen. Politie-heren, blijf vooral studeren, Vandaag of morgen ga ik het weer proberen. Lukt het mij straks wellicht wat minder goed, bezorg mij dan het mooiste plaatsje in de petoet. Hierbij doe ik tevens uit de doeken: naar mij behoeven jullie niet langer te zoeken. Ik wens jullie verder goede moed, en zoals het hoort: hierbij gegroet. Pieternel: Wat erg dat het zo toch is gegaan. Heeft Adema daarna nog iets gedaan? Thomasvaer: Die zit nog steeds in een diepe put en koos met smart "gedwongen" voor de VUT. Pieternel: Weet je wat ook is een gemis? Het verdwijnen van klompen-Chris! Die zat zo naar rust te verlangen, dat-ie zijn klompen aan een knotwilg heeft gehangen. Naast het zilver dat hij kreeg omgehangen, van mij een zoen op beide wangen. Zijn afscheid was er een zoals het moet, en smaakte Chris heerlijk, honingzoet. Thomasvaer: Tja het is misschien zonde dat ik het zeg, maar het was een beter feest dan bij de opening van de Koningsweg. Pieternel: 'n O ja, het was die dag zonnig weer en droog, maar de ballon ging niet omhoog. Kingma en Menne, wat hadden ze een pech bij de feestelijke opening van de koninklijke weg. Verplicht aan hun wethouderlijke standje zaten ze als Mozes in het rieten mandje. Onderwijs en Sociale zaken zouden samen eindelijk eens op drift geraken. Mooi dat er geen wind was, geen spatje, dus met beide benen op de grond en op hun gatje. "Die gaan door gebrek aan gewicht nog wel de lucht in", hoorde ik nog zeggen, Wat daarmee werd bedoeld heb ik mij niet verder uit laten leggen. Thomasvaer Schande om, in zo een pijnlijke kwestie, leuk te zijn met zo'n suggestie! Hier in Soest moeten wij eens leren de overheid beter te waarderen. Ze is er voor iedereen, nietwaar, bestuurt helder - klink en klaar. Bijvoorbeeld, verheven boven alle lof is de behandeling van De Lindenhof. ...Pieternel, vanwaar deze stomp? Je gedrag is werkelijk plomp! Pieternel: Plomp, Plomp, waar heb ik die naam meer gehoord? Oja, toen de Lindenhof werd aangeboord. De wijste uit het klasje van de WD speelde het spelletje gezellig mee. Hij draaide vlot een sierlijk dansje en kiest, maar straks, voor het beste kansje. Politiek helder - klink en klaar: nee toch, Günther, het is niet waar. Thomasvaer /Wim de Kam en Pieter nel/Els Stolwijk. 1—!T MTlUll TT" TM nmj MH HMTB11 8" 39 Foto: Goos van der Wilt. Enkele honderden Soesters hebben el kaar vorige week donderdag het beste toegewenst voor het nieuwe jaar tij dens de gemeentelijke nieuwjaarsre ceptie in C-drie. Ze kregen een nogal overladen programma voorgeschoteld, waardoor er voor die wensen niet eens zo veel tijd overbleef. Burgemeester De Widt en zijn echtge note ontvingen de bezoekers bij de deur, waar ze het druk hadden met han denschudden. Clown Benno zorgde tussen de bedrijven door voor de nodi ge vrolijkheid, voordat in de grote zaal het officiële programma van start ging dat gepresenteerd werd door Jan Visser. Visser verwelkomde het publiek met een gedicht van eigen hand en Tante Jen vertolkte samen met Ome Jan een aan tal oude levensliedjes. Voor de ver strooiing zorgden ook Rémie v.d. Putte met Turkse liedjes, het trio Piet Daal huizen, de zangeres Miët Molnar en de zanger Charles Gabriël. Nu ook zuurdesem volkoren Brood- en banketbakkerij Winkelcentrum Smitshof Soest - Tel. 1 18 30 Thomasvaer: Soestertje, mijn oestertje, wat ga je weer tekeer, het is allemaal verleden tijd, oud zeer. Bewaar je tranen om nogmaals te bewenen dat Raymond van Gelder is verdwenen. Uitgehuild, droog je tranen nog maar niet ook Jan van Esseveld's vertrek ligt in 't verschiet. Hij was, Mon Dieu, de man van gescheiden afval en milieu. Pieternel: Je bedoelt, gescheiden zijn door hem man en vrouw, maar daarvan heeft-ie nu berouw. Wij vrouwen waren, hem twee plaatsen vóór, éri Jan, wat deed die? 'Hij' 'gihg er 'niöoi Vahdoor. Nu krijgt Adriaan de meisjes twee en drie wat jaartjes op z'n politieke knie. Toch wil ik ook een lans voor deze Jan gaan breken want hij had zeer, zeer slimme streken. Vanaf deze plaats hierbij een dikkezoen voor het vinden van maar liefst tien miljoen. Verder wil ik ondertussen de grijze eminentie, Jan Menne nog even kussen. Ja, wellicht is het u ontgaan, maar zonder Jan Menne was 't bijna met Soest gedaan. Zijn hobby is: zichzelf als financieel redder uittekenen, omdat hij zo goed voor ons kan rekenen. Dat laat overigens onverlet dat ook wij tijdens zijn rekenles hebben opgelet. Thomasvaer: Wat kan mij het eigenlijk schelen ook wat pluimen uit te delen? De eerste gaat naar de mooiste getrouwde vrouw op deez' planeet Mrs. World, uit Soest, die Manon Thomassen heet. Wat is het een geschenk, een diep geluk, dat Soest beschikt over een dergelijk stuk. Nou stuk... het is kijken en aankomen niet, desondanks: ik ga uit de bol voor deze griet. Pieternel: Misschien mag ik nu even het woord over een man waar veel van werd gehoord. Dames en heren, probeer met hem in gesprek te raken, hij weet namelijk als geen ander harinkjes schoon te maken. In '89 werd Ruud Smit daarvoor landelijk koning heel Soest gunt dit maatje zijn beloning. En wat ik verder nog even wilde Iets zeggen over het Soester Gilde. Met koningsschutter en zijn gemalin trokken trommels en trompetten den lande in. Ten paleize te 's-Gravenhage Mochten zij koninklijke gasten behagen. Schimmel en de zijnen, ze waren er allemaal, als Soester vertegenwoordigers in de Ridderzaal. Thomasvaer: Pieternel, laten we dat opblazen nu eens staken, teneinde in de tegenwoordige tijd te geraken. We moeten er voor zorgen, iets aan doen: SEC of s.o.Soest in 1990 als nog kampioen. Pieternel: En wat betreft kleuteropvang en ouderenbeleid, daar moeten we iets meer geld aan kwijt. En wat milieu betreft beloven we met z'n allen niet voor gemakzucht te zullen vallen, Thomasvear, ik geef je op een briefje, dit wordt een goed jaar voor Soest, mijn liefje. Thomasvaer: Beste mensen, laat ook mij iets mogen wensen. Allemaal hebben we het druk met het zoeken naar een beetje geluk. Zou het in 1990 wellicht kunnen dat we dat beetje elkaar gunnen? P ie ter nel: In '89 leverden we in en legden neer: 186 pistolen en een geweer. Een gebaar dat ik versta en waarvoor ik graag de straat op ga. Burgers van Soest, we staan voor de negentiger jaren; laten we daarin samen welzijn en vrede vergaren. Thomasvaer: We roepen u op, doe daaraan mee, zorg in Soest voor vriendschap en vree! Weinig fantasie is nodig om te verzinnen hoe we daarmee vanavond kunnen beginnen. Pieternel: Geef elkaar een hand, nog beter: een dikke zoen. Maak een begin, laten we iets doen. Thomasvear: Een woord tenslotte tot hem die daar zit en luistert naar de naam van Hans de Widt. Thomasvaer en Pieternel: Hans, eenstemming schrapen we de kelen en zeggen hierbij namens velen: Luister naar dit twee-stemmig koor: 1990 Hans, we slepen je er door! Gezellige drukte tijdens de ontmoe ting in de grote zaal van C-drie. Klapstuk van de avond was ook dit jaar weer de opvoering van de nieuwjaars wens van Thomasvaer en Pieternel, ge speeld door gemeentesecretaris Wim de Kam en Els Stolwijk op tekst van Jan Leijendekker. Een groot aantal Soester "toestanden" van het afgelopen jaar passeerden op vermakelijke wijze de re vue. Jammer was dat het geluid hen daarbij lelijk in de steek liet. (Wie de complete tekst nog eens tot zich wil ne men vindt die elders in deze krant.) 'Roos in de knop' Burgemeester Hans de Widt ging in zijn toespraak vooral in op de verwarrende en onzekere tijden in Oost-Europa. Volgens hem vallen de Soester proble men daarbij in het niet. Voor onzeker heden moet men echter niet bang zijn, aldus de burgemeester, die in dat ver band een Poolse schrijver citeerde: De onzekerheid van de toekomst is ook hel onbekende waarvan het hart sneller gaat kloppen, als een roos in de knop." Hij sprak de hoop uit dat de onzeker heid zal leiden tot nieuw evenwicht, zo wel in het Oosten als in Soest en beloof de dat het gementebestuur ook in de ja ren negentig zal opkomen voor aller welzijn. Hij vroeg speciale aandacht voor de hulpactie voor Kozle, waar voort het CDA-raadslid Johan Baks vervolgens zo'n 50 dozen a f 5,- wist te verkopen. Het 'pïogramma werd afgewisseld met korte interviews met de lijsttrekkers van de Soester politieke partijen, waarbij al leen "Gemeentebelangen Groen Soest" schitterde door afwezigheid. Re den daarvoor was dat de groepering het o.a. te druk had met actievoeren en de voorbereidingen op de komende ver kiezingen. Spaarcenten CDA-lijsstrekker Jan Menne kondigde alvast zijn vertrek als wethouder over vier jaar aan, niet dan nadat hij had ge zegd dat Soest in de komende jaren weer de nodige "spaarcenten" te beste den had, waarvan hij hoopte dat er voorzichtig mee omgesprongen zou worden. Wiebe Meilof (GPV) herken de bij het CDA weinig "christelijks" meer. Adriaan Pothuizen (D66) pleitte nog eens voor een referendum en Kees Boerkoel (PvdA) sprak zijn zorg uit om de leefbaarheid van Soesterberg. Bert Krijger (WD) slingerde o.a. zijn ban vloek uit over de straatnamencommis- sie en Jan Visser (P.S.) nam met name "Groen Soest" op de korrel. Alle lijst trekkers spraken op hun beurt een nieuwjaarswens uit. Tussen de programma-onderdelen door maakten velen gebruik van de ge legenheid om elkaar een goed, gezond en voorspoedig 1990 te wensen. De koffie en de sapjes - Soest hield zich aan het alcoholmatigingsbeleid - waren voor rekening van de gemeente. AK A. A. van Breukelen B.V. Koninginnelaan 40, 2762 DG Soest 02155- 17962/23789 De politie is op zoek naar de dader van een autokraak, die vorige week werd gepleegd aan Colenso. De eigenares miste diverse zaken, waaronder ook een hoeveelheid medicijnen - slaap- en kal meringsmiddelen - die bij onoordeel kundig gebruik gevaarlijk kunnen zijn. Over aard en uiterlijk van de medicij- doen n ^een mededelingen De fracties raad hebbt kennis gen waarmee hi ste tijd wor ge politici schrokken weercommi in hij een heeft gezet De problen halvering v het feit dat reid blijke mannen vn rukken. De eens bened" Verder woi slecht imag In de comrr ken kwam avond aan vertegenwc reid de zorg te nemen e: tot de aans auto (voor redelijk gui anders geu De branc overigens 1 duidelijk d niet overd De politie streeks zes brandje in Rademake vuur werd doofd. Ver oorzaakt c want ook laan was vuurwerk i geblazen. Op maar houdt dep sief Soest' in tamer I het gemee Van half a hier terec problemei politieke klaar! Vanaf ach P.S. (Leic met de ac ding van raadsagen Het oi bracht zijn ge den w< onged maar Veel Er zijr vaak 2 en sto lakkei ten" d den ei ongec WeH Vóór lijk ee de na Best Door kunt voort daarc tis ad Voo In vei hulp den. Vaak gaste namt Hoe De st gen 2 dach de di V De v 'het t klop vaak vijari re gc B Det storr cont veel stem avor eten Der hier biva volk afsli noo< vent Ratl Mui de h rom van wor Vn Voc om (g<=< f

Soester Courant | 1990 | | pagina 14