49 chUiytime tot korting sets blaz,cï' 20 tot 50% korting Halve pïijs r cmofor óchuitemakcnj unaiTOii n^Ü AKTIEWEKEN 20x30 cm VERGROTING FL 3f ïr Mantels 20%kotting 1H' van uw opnamen Pantalons vanaf en jacks Blazers en pakken nt Pullovers na vanaf Blouses na vanaf .-••••• krokken Naaimachine uitgereikt aan Kabelkrant-puzzelaarster Kinderdagopvang Soest van start Convenant zinloos bij regionalisering? Commissie dringt aan op concrete oplossingen voor brandweerzorgen Containerbrandje Fractieberaad Progressief Soest Een schoon Soester milieu? Het gaat óók u aan Ongediertebestrijding in Soest tarks Broei NEC-voorzitter Lambert Fokkema: 'Export begint achter Zundert' 2)arthui^en Tijdens de nieuwbouw van onze luxe party-zaal is ons bedrijf normaal geopend. 4 kegelbanen Rllllt nuslechts mm mm TV Foto- en videoapparatuur, alle fotografie van Weedestraat 85 - Telefoon 1 3917 De fracties in de Soester gemeente raad hebben met enige bezorgdheid kennis genomen van de problemen waarmee het brandweerkorps de laat ste tijd wordt geconfronteerd. Sommi ge politici reageerden zelfs nogal ge schrokken op het rapport van brand weercommandant J.Th. Bakker, waar in hij een aantal zaken op een riitie heeft gezet. De problemen betreffen onder meer de halvering van het aantal officieren en het feit dat bedrijven steeds minder be reid blijken werknemers-brandweer mannen vrij.te geven als ze moeten uit rukken. De opkomst daalt daardoor wel eens beneden een aanvaardbaar niveau. Verder worstelt de brandweer met een slecht imago. In de commissie Algemene Bestuursza ken kwam Bakkers rapport maandag avond aan de orde. Vrijwel alle fractie- vertegenwoordigers toonden zich be reid de zorgen van de brandweer serieus te nemen en zelfs de uitgesproken wens tot de aanschaf van een nieuwe uitruk- auto (voor de bevelvoerder) kreeg een redelijk gunstig onthaal. Dat is wel eens anders geweest. De brandweercommandant maakte overigens tussen neus en lippen door duidelijk dat de problemen ook weer niet overdreven moeten worden. Hij De politie werd zaterdagmorgen om streeks zes uur gealarmeerd wegens een brandje in een vuilniscontainer aan de Rademakerstraat in Soesterberg. Het vuur werd met de poederblusser ge doofd. Vermoedelijk was de brand ver oorzaakt door late Nieuwjaarvierders, want ook aan de Kamerlingh Onnes- laan was onegrief te bespeuren. Met vuurwerk werd daar een telefooncel op geblazen. Op maandagavond 15 januari a.s. houdt de politieke vereniging "Progres sief Soest" haar openbaar fractieberaad in kamer 36 van de dépendance achter het gemeentehuis, Steenhoffstraat. Van half acht tot acht uur kan iedereen hier terecht met zijn/haar specifieke problemen of inspreken op algemene politieke onderwerpen. De koffie staat klaar! Vanaf acht uur bespreekt de fractie van P.S. (Leidje Tomassen en Jan Visser) met de achterban van lijst 4 onder lei ding van voorzitter Jan Nuijten de raadsagenda van deze maand. had vooral tendensen en ontwikkelin gen willen aangeven. Toevallig Opmerkelijk was wel dat, terwijl de commandant sprak over de noodzaak van vervanging van de verbindingsmid delen, zijn semafoon toevallig tot leven kwam en een schoorsteenbrandje aan de Sophialaan meldde, al snel gevolgd (in elk geval binnen de voorgeschreven zes minuten) door de sirene van de uit rukkende brandweerwagens. Burgemeester De Widt ging als beheer der van de brandweer in op de opmer kingen van de commissie. Het slechte imago vond hij meer een gevoelsmatige kwestie, waaraan misschien wel iets te doen was door het organiseren van een bezoekje van de commissie. Hij wees erop dat het brandweervak ook minder aantrekkelijk is geworden door de zwaardere eisen die aan opleiding en training worden gesteld. Over de "per soneelsproblemen" moest nog maar eens worden nagedacht in de werk groep die over het convenant gaat pra ten, al klonk uit de commissie twijfel over de zin van zo'n afspraak tussen de gemeente en de brandweer, nu er steeds meer bevoegdheden worden overge dragen aan de regionale organisatie. Volgens De Widt staan de werkgevers van Soest heus wel positief tegenover de brandweer, maar hij toonde zich bereid nog eens met de Soester Zakenkring te gaan praten over de beschikbaarstelling van vrijwilligers. Ontevreden Van diverse fracties waren overigens ta melijk ontevreden geluiden te horen over het feit dat het College tot nu toe geen poging had ondernomen om con crete antwoorden aan te dragen voor de problemen bij de brandweer. "Ik mis een aanzet voor oplossingen," aldus Bert Krijger (WD). "U moet wel met een heldere reactie komen," vond Adriaan Pothuizen (D66). "Dit is een zeer onbevredigende discussie," stelde Jan Visser (Prog. Soest) vast. De burge meester beloofde daarop haastig dat hij later nog met een concrete reactie zou komen. De commissie besloot daarop het rapport van de brandweercomman dant voorlopig voor kennisgeving aan te nemen, in afwachting van verdere ge gevens. Jan Visser pleitte nog eens voor afschaf fing van de (volgens het rapport verou derde! BB-sirenes, maar De Widt vond juist dat ze nog een goede functie ver vullen. "Ze waarschuwen de bevolking in vredestijd als er een eventuele ramp dreigt. Daarom hebben wij ook niet ge reageerd op de oproep van Van Kooten en De Bie en zullen we ze voorlopig handhaven." Het ongedierte heeft de mensheid in zijn bestaan al meer verliezen toege bracht dan alle oorlogen bij elkaar. Ongedierte berokkent de mens schade aan zijn gezondheid, voedsel, kleding en huis. Ongedierte moet daarom bestre den worden, ook in de gemeente Soest. De afdeling reiniging, waaronder de ongediertebestrijding valt, wil u zo nodig behulpzaam zijn bij het bestrijden, maar vooral ook voorkomen van ongedierte. Veel soorten Er zijn heel wat soorten ongedierte waarmee we dagelijks te maken hebben, vaak zonder dat we het weten. Tot die categorie horen de mijten, zilvervisjes en stofluizen. Dan is er een groep die als erg lastig wordt ervaren. De kakker lakken, mieren, vliegen, wespen, vlooien horen tot die groep. Toevallige "gas ten" die we als mensen ook vaak tot het ongedierte rekenen zijn de pissebed den en de oorwormen. En van de groep waarvan we zeker weten dat het om ongedierte gaat, maken tenslotte de bruine rat en de huismuis deel uit. Welk ongedierte? Vóór ongedierte afdoende bestreden kan worden, is het absoluut noodzake lijk eerst te weten met welk soort ongedierte we te maken hebben, is eenmaal de naam bekend, dan is meestal ook de juiste bestrijdingsmanier te geven. Bestrijdingsmiddel Door eerst na te (laten) gaan met welk ongedierte u precies te maken heeft, kunt u onnodig gebruik maken van chemische bestrijdingsmiddelen vaak voorkomen. Veel diersoorten lijken uiterlijk erg veel op elkaar. Raadpleeg daarom bij de minste twijfel even een deskundige. Bij de reiniging krijgt u gra tis advies. Voorkom overlast In veel gevallen is overlast van ongedierte te voorkomen. U slaagt er met be hulp van kleine voorzieningen vaak in, het ongedierte buiten de deur te hou den. Gebruik bijvoorbeeld horren en dicht ventilatiesleuven met fijn gaas. Vaak is wijziging van temperatuur en vochtigheid voldoende om ongewenste gasten buiten de deur te houden. Ruim etensresten op. Ongedierte komt hier namelijk op af. Hoe bestrijden? De soorten ongedierte die de mens op het ogenblik de meeste overlast bezor gen zijn de vlooien, bruine rat en muizen. Hieronder besteden we kort aan dacht aan dit ongedierte en u treft een aantal tips aan om deze "gasten' buiten de deur te houden. Vlooien De vlo, een zijdelings afgeplat lichtgeel tot zwart insect zonder vleugels zuigt 'het bloed van de "gastheer". Dat veroorzaakt huidirritatie en jeuk. het uit kloppen van kleedjes en matten en het in de zon hangen van dingen helpt vaak. Daarnaast is de stofzuiger vooral in naden en onder plinten de grootste vijand van de vlooien. Zijn de vlooien hardnekkig, dan kan de reiniging nade re gegevens over bestrijding vertrekken. Bruine rat De bruine rat met meestal grijsbruine rug, een lichter gekleurde buik, een vrij stompe snuit en dikke vrijwel kale staart, komt voor in rioleringen, op onge controleerde stortplaatsen en waar voedsel wordt achtergelaten, ook het met veel goede bedoelingen gestrooide brood dat eigenlijk voor de vogels be stemd is. Dat alleen doen als het echt nodig is en dan alleen 's morgens, 's avonds moet het weg zijn, want dan komen de ratten er op af. Daarom geen etensresten bij flats van de balcons gooien. De ratten trekken in de wintermaanden de woonbebouwing binnen, omdat ze hier meer voedsel vinden dan op het platteland waar ze normaal gesproken bivakkeren. De rat is drager van ziektekiemen en daarom gevaarlijk voor de volksgezondheid (ziekte van Weil, parathypus, varkenspest), het gebruik van afsluitbare vuilniscontainers, goed onderhoud van terreinen en slootkanten is noodzakelijk. Bolroosters op aansluitingen voor hemelwater en roosters in ventilatiegaten aanbrengen. Ratten gezien? Waarschuw dan zo snel mogelijk de reiniging Muis Muizen komen overal voor. De muizenplagen worden vaak veroorzaakt door de huismuis. Deze is meestal 's nachts aktief. De muis houdt men buiten door rommelhoeken te voorkomen, etensresten op te ruimen en het voorkomen van langdurige opslag van goederen. Met de klapval kan de muis bestreden worden, doch op een deskundige manier door mensen van de reiniging. Vragen, hulp nodig? Voor uw vragen over de bestrijding van ongedierte en eventuele verzoeken om hulp, kunt u terecht bij de afd. Reiniging, Lange Bvinkeweg 77. tel. 93643 (geopend ma. t/m vr. van 8.30 tot 12.00 uur). OPRUIMING Soesterbergsestraat 49A - Soest - Telefoon 2 35 84 Vooratter Lambert Fokkema van de Nederlandse Export Combinatie (NEC) te Soest, een bundeling van 550 exporterende ondernemingen, is lo vend over de exportprestaties van het Nederlandse bedrijfsleven, maar zeer in het bijzonder over de stormachtige exportontwikkeling van het midden- en kleinbedrijf. "In 1989 steeg de Nederlandse export van 203 miljard naar een recordbedrag van 230 miljard. Die frappante stijging is hoofdzakelijk te danken aan een forse toename van het aantal exporterende bedrijven. In 1989 steeg dit aantal na melijk met 22,1%, voornamelijk af komstig uit de MKB-sector, en die ver heugende groei lijkt nog door te gaan", aldus de optimistische NEC-voorzitter in zijn nieuwjaarsboodschap. "Waarom zou de waarde van een artikel of een dienst abrupt moeten eindigen in Zundert of in Nieuweschans?" vroeg de nestor van de particuliere exportbevor dering zich na 38 jaar practische export- ervaring af, Hij verbond daaraaq de in- rrji'ddel^ ~r empirisch:bewezen stéUipg: "leder (goed) Nederlands artikel is ex porteerbaar." het restaurant Pr. Hendriklaan 1 - 3761 DS Soest Telefoon (02155) 13807 Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag vanaf 10.00 uur zaterdag en zondag vanaf 16.00 uur 's maandags gesloten Kijkers van de Kabelkrant konden in december j.l. fraaie prijzen winnen in een puzzelwedstrijdwaarvan dagelijks een aflevering op de "lokale tv" werd vertoond. Eén van die prijzen was een schitterende naaimachine. Mevrouw M.J. de Beer-Lagerbrug uit Bussum was de gelukkige en mocht het apparaat zaterdag j.l. in ontvangst nemen bij de firma Van Huisstedende bekende naaimachinezaak aan de Van Weede straat in Soest. De naaimachine, een "Anker" ter waarde van f 699,-, werd haar overhandigd door mevrouw J. van Kooij van de firma Van Huissteden. Foto: Goos van der Wilt. Succes stimuleert Volgens Fokkema zijn het vooral de dy namiek, de flexibiliteit, de vindingrijk heid en in het bijzonder de exportdrift van het MKB, die in het afgelopen jaar voor wereldwijde Nederlandse export successen hebben gezorgd. "En het ex portsucces van de één stimuleert de an der. Dat is de praktijkles van de tachti ger jaren", aldus de NEC-voorzitter. Als "man van de praktijk" begrijpt Fok kema niets van het Haagse gekissebis over exportcijfers in geld of in hoeveel heden. "We moeten enthousiast de ex portkansen grijpen die de negentiger ja ren ons ontegenzeglijk te bieden heb ben. Het bedrijfsleven is er klaar voor." Politie ruimt glas De politie is zaterdagavond laat nog in touw geweest voor het opruimen van een grote hoeveelheid glas, die werd anagetroffen op het kruispunt Nassau- plantsoen/Van Weedestraat. Vermoe delijk was een vrachtwagen een deel van zijn lading verloren. De politie veegde de scherven bij elkaar, waarna medewerkers van de gemeente de rom mel afvoerden. Onder veel belangstelling is vorige week de kinderdagopvang aan de Duinweg, het initiatief van de Stichting Peuterspeelzalen, van start gegaan. De officiële opening werd verricht door Inge Hogenbijl, medewerkster van de afdeling Welzijn van de gemeente en zelf aanstaande moeder met veel inte resse in de mogelijkheden die het nieuwe centrum biedt. Zij knipte tus sen twee boxen een lint door. De aanwezigen, onder wie enkele wet houders en raadsleden, maar ook peu terleidsters en vooral ook een flink aan tal moeders met hier en daar een spruit, werden verwelkomd door voorzitter Loek Bosman. De bijeenkomst deed te gelijk dienst als nieuwjaarsreceptie van de Stichting Peuterspeelzalen. Bosman wierp een terugblik op het af gelopen jaar, dat voor de stichting nogal turbulent was verlopen. "We hebben nogal eens op de stoep van het raadhuis gestaan." Hij constateerde overigens dat de stichting een geaccepteerde plaats binnen de Soester gemeenschap had verworven, waardoor aan vele honder den kinderen een uitstekende voorzie ning werd geboden. Op cruciale mo menten bleek ook de steun van het bre de draagvlak bij de pölitiek, met name bij de kinderdagopvang. 'Klantgericht' Sinds het positieve raadsbesluit van 12 december was er in hoog tempo ge werkt om het voorlopige kinderdagver blijf gereed te maken. Bosman zwaaide daarvoor lof toe aan de werkgroep die zich daarmee had belast, waarna hij In ge Hogenbijl verzocht de openingshan deling te verrichten. In haar persoon, al dus Bosman, werd duidelijk dat de stichting "klantgericht" wil werken: be halve naar de gemeente vooral ook naar de mensen die hun kinderen willen on derbrengen in de nieuwe voorziening. "Bovendien is ze zichtbaar in de positie Inge Hogenbijl knipt het lint door: het kinderdagverblijf is geopend. om snel klant te worden." Na de opening maakten de aanwezigen kennis van leidster Anneke v.d. Bogert. Het wachten is nu op ouders die hun kinderen aanmelden. De nieuwe kin derdagopvang is overigens maar tijde lijk aan de Duinweg gehuisvest. In de loop van het voorjaar verwacht men te kunnen verhuizen naar de Triangel aan de Driehoeksweg, die dan permanent ter beschikking komt. Theater De Speeldoos Agenda Januari '90 Vrijdag 12 januari, 20.15 uur: Kees de Jongen. Toneelproductie gebracht door het Mechels Theater. Kaarten f 25,-. Pas/65/CJP f 22,50 Dinsdag 16 januari, 20.15 uur: La Strada Toneelbewerking van Fellini's be roemdste film. In de hoofdrollen: Joost Prinsen, Hed- dy Lester en Helmert Woudenberg. Kaarten f 25,-. Pas 65/CJP f 22,50 Vrijdag 26 januari, 20.15 uur: Alvast bedankt voor het komen Nieuw programma gebracht door caba ret Magnolia. Kaarten f 15,-. Pas 65/CJP f 15,-. Dinsdag 30 januari, 20.15 uur: Laat je niet kisten Klucht gebracht door Theater Plezier met o.a. Joop Doderer, Hans Boskamp en Maya Bouma. Kaarten f 22,50. Pas/65/CJP f 20,-.

Soester Courant | 1990 | | pagina 15