59?5 99.- aruóhocK WOENSDAG 10 JANUARI 1990 SOESTER COURANT PAGINA 17 Kinderbios, vrijdag 12 januari Prins Bajaja en de zwarte prins" Donderdag 18 januari in C-drie Belcanto-concert: hoogtepunten uit opera en operette Natuur O) Nabij IVN-wandeling in Pinetum Birkhoven Postzegel- en Muntenbeurs Assertiviteitscursus te Soest Vrijwilligers Vakature Bank Start 1990 'Zaak afgesloten' van Raymond ten Berge Nieuwjaarsconcert in Groeneveld Publiek opent zelf expositie Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Talencursussen voor vakantiegangers Cursus voor herintreedsters NVSH-informatie en telefonische hulpdienst Literair café A'foort met A. Alberts Bijeenkomst PCOB Filmhuis: 'A Bell for Nirwana' NCVB-Soestdijk Open dag cursussen Rovérestein Cultureel Creatief Centrum Nieuwjaar Het bestuur, de directie en alle mede werkers van Cultureel Creatief Cen trum C-drie wensen u een gezond, crea tief en voorspoedig nieuw jaar We ho pen u ook in 1990 weer vele malen te kunnen begroeten, wanneer u komt om te bowlen, voor een cursus, een recep tie, een expositie, een voorstelling een feestje of een concert. Ook als u'nog nooit in ons centrum bent geweest, bent u van harte welkom. Expositie De expositie van onze cursisten boetse ren/beeldhouwen en de zomercursus tekenen en schilderen werd in de kerst vakantie verlengd tot 7 januari. Na dus een lange periode van welverdiende aandacht nu de beurt aan heel wat an ders. Deze maand januari wordt de ex positieruimte geheel in beslag genomen door foto's. Het echtpaar Goedhart uit Amsterdam fotografeert al jaren en de resultaten willen we u niet onthouden. Wil Goedhart maakt vooral stillevens: een ei dat aan stukken gevallen is, een bloedrode tomaat in al zijn eenvoud enz. Wil Goedhart-Knevel legt voorna melijk landschappen vast. Veel ervan zijn op Griekse eilanden genomen en het is duidelijk dat licht en schaduw, lijn en kleur belangrijke elementen zijn. Opvallend is dat in het werk van me vrouw Goedhart steeds een mens aan wezig is, hoewel soms heel klein en nie tig. De expositie is dagelijks te bezichti gen tijdens de openingsuren van C-drie en loopt tot 31 januari. Kinderbios Veel kinderen en hun ouders hebben in de kerstvakantie genoten van de beken de musical 'Dr. Dolittle'. Hoewel het een erg lange film was zaten de kinde ren toch tot het einde toe muisstil te kij ken en te luisteren. Op 12 januari draait alweer een nieuwe film in de bios: Prins Bajaja en de zwarte prins. Meer daar over leest u elders in de krant. Belcanto-concert Voor liefhebbers van klassieke muziek, met name opera en operette, hebben we een plezierige verrassing in het nieuwe jaar: een klassiek concert van hoog ni veau, met hoogtepunten uit het opera- en operetterepertoire van wereldbe roemde componisten (zie het artikel el ders in deze krant). Concerten In het culturele programma van 1990, januari tot mei, bieden we vier concer ten aan. Daarvan zijn er twee klassiek, één populair en één zeer populair. Naast het Belcanto-concert geeft onze eigen Soester Charles Gabriël een con cert op 10 februari, met fragmenten uit bekende opera's en operettes. De componist Gershwin was een aantal jaren geleden waanzinnig populair. U zult ervan versteld staan hoeveel liedjes van hem u bekend voortépmen. De zan- - geTes Paola Tuin laat alle stijlen van Gershwin in een avondvullend pro gramma de revue passeren op 31 maart. Hans de Booy is zeer populair als zan ger van bekende songs. Kent u ze nog: 'Annabel', 'Een vrouw zoals jij' en Thuis ben'? Momenteel staat Hans erg in de belangstelling als acteur in de mu sical "Geboren Vrienden". Hans de Booy brengt zijn eigen theatershow "In vertrouwen" op 19 april in C-drie. Soestand Toen we vorig jaar met de voorberei dingsgroep van Soestand in de huidige samenstelling startten, hebben we gelijk een afspraak gemaakt over de frequen tie en de data. Iedere eerste zondag van de maand, kwam er uit de bus. Dat heb- ber\ we redelijk volgehouden, niet in de laatste plaats omdat er in Soest altijd wel wat aan de hand is. Soestanden dus. Maar voor januari 1990 wilden we een uitzondering maken. De eerste zondag van de maand viel net een paar dagen na de nieuwjaarsontmoeting van de ge meente. Het leek ons daarom niet slim om zo snel al weer een talkshow te orga niseren. Alle andere zondagen van ja nuari waren bezet. Daarom hebben de journalisten van Soestand in samen werking met de gemeente een gedeelte van het programma van de nieuwjaars ontmoeting op zich genomen. Wie ge weest is heeft dat ongetwijfeld gemerkt. De eerstvolgende Soestand is op 4 fe bruari om 15.00 uur. Open huis C-drie houdt traditioneel een open huis ter opening van het cursusseizoen. Doordat het najaarsseizoen vanwege de late zomervakantie pas half september startte, begint het vooijaarsseizoen ook pas halverwege januari. De open dag hebben we gesteld op zondagmiddag 21 januari. Docenten en cursisten zul len informatie geven over alle te volgen cursussen. Zij doen dat mondeling, maar ook door demonstraties en expo sities van het werk. De deuren van C-drie gaan open voor het publiek om 13.00 uur. De toegang is natuurlijk gra tis. Soester Applaus Het is alweer een aantal jaren dat de Soester amateurtoneelvereniging Het Soester Applaus haar voorstellingen in C-drie geeft. Ook dit jaar wordt hun nieuwste stuk bij ons opgevoerd. De ti tel luidt: Vier kamers met tuin (Quatre pieces sur Jardin), een stuk van PBaril- let en J.P. Gredy in een vertaling van Karei van Bosheim. De generale repeti tie houdt het Soester Applaus op 25 ja nuari, het publiek mag meegenieten op 26 en 27 januari. Wordt verwacht: januari: expositie echtpaar Goedhart: foto's 12 januari: kinderbios: Prins Bajaja en de zwarte prins 18 januari: Belcanto concert 21 januari: open huis C-drie 26 januari: kinderbios: Foxy, de vos 26+27 januari' Soester Applaus 28 januari: Dick Vennik Sextet 1 februari: Sjoukje Dijkstra met "Betty" Bijna ieder kind kent wel de sprookjes van de Gebroeders Grimm, Andersen en Duizend-en-een-nacht. Maar haast elk land heeft zo z'n sprookjes, sagen en legenden. In de Kinderbios draait op 12 januari een film, die gemaakt is naar een sprookje uit Tjecho-Slowakije. In de film trekt Prins Bajaja de wijde wereld in op zoek naar het geluk. Op zijn tocht ontmoet hij een "zwarte prins" met zijn gewapende mannen. De ontmoeting loopt uit op een gevecht, maar gelukkig wordt prins Bajaja ge holpen door een prachtig paard. Dit paard kan spreken en het besluit prins Bajaja te volgen. De koning van het land heeft een doch ter. De koning vindt dat de prinses maar eens moest trouwen. Op het kasteel is ook een draak en wie deze draak kan verslaan, mag met de prinses trouwen. Als prins Bajaja dat hoort, gaat hij er meteen op af. Maar als hij uiteindelijk op het kasteel is, komt daar ook net "de zwarte prins". Wie zal de draak ver slaan? Deze spannende speelfilm wordt Ne derlands ondertiteld en is geschikt voor kinderen van 8-12 jaar. De film begint om 15.45 uur en duurt 90 minuten. Toegang f 2,50. Op 18 januari wordt in Cultureel Cen trum C-drie een Belcanto-concert ge geven, waarin opera en operette cen traal staan. Op het repertoire staan hoogtepunten uit opera's en operettes van wereldvermaarde componisten als Strauss, Verdi, Mozart, Puccini, Léhar, Von Gluck, Gounod en Mendelssohn- Bartholdy. Medewerking aan het programma wordt verleend door de Engelse so praan Linda Rands en de Japanse mez zo-sopraan Hiroko Mogaki. De twee solisten worden begeleid op de piano door William Ruivenkamp, die tevens de artistieke leiding van de concerten heeft. De sopraan Linda Rands studeerde aan de Royal Academy of Music in London en kreeg een studiebeurs voor The Lon don Opera Centre. Daarna werkte ze bij de Engelse Nationale Opera en maakte in januari 1989 haar debuut bij de Ne derlandse Opera. De Japanse mezzo-sopraan Hiroko Mogaki heeft verschillende rollen ge zongen in de opera van Salzburg. Mo menteel is ook zij verbonden aan de Ne derlandse Opera. Pianist William Ruivenkamp studeerde aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag en heeft jarenlange ervaring Pinetum Birkhoven is zondagmiddag 14 januari 1990 het doel van de maan delijkse wandeling van IVN-Eemland te Soest. De gidsen verwachten de deel nemers om 14.00 uur op de Zandlaan, de zijweg van de weg Soest-Amers foort, tussen het "Witte Huis" en de sportvelden. CN-buslijn 70 vormt hier de aangewezen verbinding. Pinetum is latijn voor een verzameling naaldbomen (coniferen). In april 1932 besloot de gemeenteraad van Amers foort na veel discussie een Pinetum aan te leggen van 2 ha. als werkverschaf fingsobject. Hierin zijn de coniferen naar land van herkomst gegroepeerd. In 1983 is er een herbeplanting geweest en zijn er naambordjes bij de diverse boomsoorten geplaatst. De kerstboom (fijnspar) heet dan opeens deftig Picea abies. Tussen de coniferen staan veel krente- boompjes, die hier spontaan zijn ge groeid door de verspreiding van hun zaad door vogels. Voor de werkver schaffing is hier trouwens nog veel meer op de schop gegaan. Zwembad Birkho ven en het openluchttheater van dezelf de naam, alsmede een vijver voor op warming van het zwembadwater en de nodige bulten voor berging van de vrij gekomen grond, vormen hiervan een duidelijk voorbeeld. Informatie: tel. 22119 (tussen 18.00 en 20.00 uur). Pro memorie C-drie is op werkdagen geopend van 9.30 - 12.30 uur, van 13.00 - 17.00 en van 19.00 - 23.00 uur. Op zaterdag van 15.00 - 23.00 uur en op zondag van 15.00 - 18.00 uur. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49. 3766 CP te Soest en telefonisch te bereiken onder nr. 02155-22188. V.l.n.r. Linda Rands, William Ruivenkamp en Hiroko Mogaki als opera-repetitor. Hij is de initiatief nemer van de Stichting Cantabile, die deze concerten produceert. De Belcan to-concerten worden van september tot en met april in het hele land gepresen teerd. De opera- en operettefragmenten wor den met een korte toelichting bij het pu bliek geïntroduceerd door Hans van Willigenburg. Het concert begint op 18 januari om 20.30 uur en duurt ongeveer twee uur. De toegang tot dit muzikale evenement bedraagt f 15,—, -voor houders van PAS65 en CJP f 12,50. Reserveren is mogelijk tijdens kantooruren via tel. 22188. Deze beurs, in de kantine van de Zin- zendorf MAVO, vlakbij het Zeister Slot, zal ook in 1990 weer regelmatig te bezoeken zijn: voor de eerste maal op zaterdag 13 januari van 10.00 tot 16.00 uur. Zowel de beginnende als de gevor derde verzamelaar weet er meestal iets van zijn gading te vinden tussen het ge varieerde aanbod. Bovendien hebben de organisatoren voor elke vijftigste be zoeker een leuke verrassing klaar lig gen. In de tweede helft van januari start de assertiviteitscursus met 14 wekelijkse bijeenkomsten op de donderdagen van 19.00 uur tot 21.30 uur. In deze cursus kun je leren: - je zelfvertrouwen te ontwikkelen of te vergroten; - nee te zeggen tegen mensen die te veel een beroep op je doen; - jezelf net zo belangrijk te vinden als de ander; - je eigen mening te zeggen ook wan neer je tegen iemand opkijkt; - je irritaties te uiten en niet langer op te zouten, zonder te fel uit de hoek te ko men; - als je een tijd niet gewerkt hebt, sollici tatiegesprekken te oefenen en eventu eel weer aan het werk te gaan; - je gevoelens te uiten zonder anderen nodeloos te kwetsen; - je op je gemak voelen in gezelschap; - je niet omver te laten kletsen; - je te ontspannen, wat vooral nuttig is voor mensen met hyperventilatieklach- ten. Vaak gaan mensen met een grote boog om problemen heen. In deze cursus leer je dat je zelf greep hebt op de situaties waarin je verkeert; je leert je problemen op te lossen i.p.v. er omheen te gaan. De groep is geen praatgroep maar een doegroep. Er worden met elkaar allerlei situaties uit het dagelijks leven geoe fend, b.v. kritiek geven, weaardering geven, conflicten oplossen, grenzen stellen, enz. Met elke cursist vindt voor af een kennismakingsgesprek plaats. Voor mensen met problematiek die bui ten de cursus valt, bestaat de mogelijk heid van individuele begeleiding. Inlichtingen en aanmeldingen: mevr. drs. A. Niemeijer van Leeuwen, tel. 18870. Bellen liefst tussen 8.00 uur en 8.30 uur of 18.00 uur en 19.00 uur. De Vrijwilligers Vakaturebank Soest wenst allen een positief 1990 toe. Dit eerste persbericht van dit jaar wordt volstaan met aandacht te vragen voor de onderstaande vakatures: 7-115 Kinderboerderij zoekt een aan tal vrijwillig(st)ers voor de voorberei ding en uitvoering van diverse kinder- aktiviteiten. 2-104 Hulpverleningsorganisatie te Soest zoekt een assistent voor haar ver voerdienst om het hoofd vervoerdienst te ondersteunen en evt. te vervangen. 3-106 Centrum voor geestelijk ge handicapten te Baarn zoekt enthousias te medewerk(st)ers voor het presente ren van muziek, meedenken voor nieu we aktiviteiten en samen beleven van leuke momenten. 4-102 Muziekvereniging zoekt een vrijwillig(st)er voor het verzorgen van haar public-relations, wat o.a. het on derhouden van het kontakt tussen de muziekvereniging en de gemeente, krant, burgers inhoudt. 6-113 Vereniging van ouders van kin deren met ontwikkelings-, gedrags- en leerstoornissen zoekt twee vrijwil- lig(st)ers voor het begeleiden van groepsgesprekken van deze ouders. Enige ervaring in het leiden van een groepsgesprek is noodzakelijk. 7-119 Kinderboerderij vraagt 1 a 2 vrijwillig(st)ers voor de opvang van kleine kinderen van ouders die op de boerderij aktiviteiten ondernemen. Op vang betekent: schilderen, kleien, teke nen, limonade maken enz. 8-134 Centrum voor geestelijk ge handicapten zoekt een enthousiaste vrijwillig(st)er, ter assistentie van haar rekreatieleiders, om tijdens de disco, c.q. filmavond voornamelijk bar-werk- zaamheden te verrichten. 8-133 Thuishulp-centrale zoekt vrij willigsters die bereid zijn, gedurende langere tijd, bij, thuiswonende verstan delijk gehandicapten, op te passen, al lerlei aktiviteiten te ondernemen en de aanwezige partner te ondersteunen en te ontlasten. Deskundige hulp is aanwe zig. Opvangtehuis te Utrecht vraagt een groepsleider voor het meedraaien van de normale diensten, persoonlijk bege leiding, teamvergadering e.d. Periode: minimaal één jaar. Wie interesse heeft voor één van de ge noemde vakatures of gewoon informa tie wil op het terrein van vrijwilligers werk, kan kontakt opnemen met de Vrijwilligers Vakaturebank Soest, Smitsweg 311, tel 12630. Openingstij den zijn ma t/m do 9.00 - 12.00 en 13.30- 15.30 uur; vrij. 9.00- 12.00 uur. "Een gave zonsondergang is lang niet altijd een waarborg voor een fijn le ven", is een sterke zin in het korte ver haal "Onvoorzien" van Raymond ten Berge. Op zich vind ik "Onvoorzien" het beste verhaal uit zijn debuutbun del, die onlangs werd uitgegeven bij de Kofschip-Kring V.Z.W. te Dilbeek (België). "Onvoorzien" gaat over een treinreis die drie kwartier vertraging oploopt doordat iemand zich met zijn brommer vóór de trein heeft geworpen. De trau matische overpeinzingen van de hoofd persoon en de voorspelbare opmerkin gen van de treinreizigers zijn even zove le literaire speculaties die het verhaal de moeite waard maken: clean geschre ven, sober, zonder maniertjes bewijst ten Berge een goede stilist te zijn. Jeugdliefde Minder tevreden ben ik over het korte titelverhaal "Zaak afgesloten" waarin de trein eveneens een belangrijke rol speelt. Deze brengt de hij-persoon bij een dorpje waar hij op zoek gaat naar zijn vroegere meisje. Ik verklap het ver haal niet, maar het komt erop neer dat een verloren jeugdliefde najaren schei ding totaal verloren is, verdwenen, op gelost alsof ze nooit heeft bestaan of is omgebracht. Mijn bezwaar is dat in te genstelling met "Onvoorzien" alle nuances en spanning tussen de regels door worden opgevuld met een ontel baar aantal vraag- en uitroeptekens (of zelfs beide) wat niet van zeggenschap getuigt. Zeer de moeite waard is ook "De hulp- kantonnier" waarin ik een aantal auto biografische belevenissen vermoed. Verdrongen verlangens "Twintio "o.,arium schetst de katharsis Op zondag 16 januari wordt in de Has- selaerzaal van kasteel Groeneveld in Baarn een feestelijk Nieuwjaarsconcert gehouden, waaraan medewerking wordt verleend door het "trio de salon trés distingué Crème Caramel", be staande uit Claire Huydts (viool), Cae- cilia van Hoff (cello) en Marika Men- delssohn (piano). Aanvang: 16.00 uur. Het programma zal al spelend ontstaan, inhakend op de sfeer van het moment en improviserend waar dat mogelijk of gewenst is. Omdat dit het 300ste con cert is dat de Baarne Muziekkring sinds haar oprichting in 1967 organiseert wordt het publiek na afloop een drankje aangeboden in het restaurant van kas teel Groeneveld. De toegangsprijs bedraagt f 7,50; jeugd f5,--. Het talrijke publiek'mocht zondagmid dag zelf de tentoonstelling van Maggy Voorslüys in Galerie-Anna Paulowna- huis" openen door alle stroken pakpa pier die vóór de schilderijen hingen weg te trekken, waardoor binnen tien se conden de 25 collages zichtbaar werden die tot 12 februari worden geëxposeerd in de Soester toonzaal voor hedendaag se kunst aan de Burg. Grothestraat 51 in Soestdijk. Maggy Voorslüys laat collages zien die een synthese trachten te verbeelden tussen moderne westerse kunstuitingen en oude Japanse kleursymbolen. Bij de ze "Impressions Japonnais" spelen rood, zwart en goud een belangrijke rol. Deze kleuren staan voor het aardse le ven, de dood, materiële en geestelijke rijkdom en innerlijke schoonheid. De Volksuniversiteit Soest/Soester berg kijkt vooruit naar het voorjaar 1990 met een aantal interessante cur sussen en lezingen. Daarbij is vooral ge dacht aan de zomer-vakantiegangers. Als u al vakantieplannen hebt gemaakt, stopt u dan ook zo'n klein boekje in uw koffer: "Hoe zeg ik het in het In geval van nood kunt u dan min of meer zenuwachtig iets opzoeken, maar het antwoord is altijd anders dan u gedacht had! Er is ook een andere manier! Gaat u naar Spanje, Frankrijk of Italië, dan leert de Volksuniversiteit u in een spe ciaal samengestelde cursus hoe u be paalde zaken in het Italiaans, Frans of Spaans aanpakt. Allerlei onderwerpen komen aan de orde, bijv. boodschap pen doen, aankomst camping-hotel, naar het postkantoor-bank, bij de dok ter, enz. Het is een intensieve cursus van 10 lessen, gegeven door ervaren docen ten, waarvoor u geen speciale voorop leiding nodig heeft. Aanvang Spaans: 29 januari 20.30 - 22.00 uur; docente mevr. I. van Straal- en. Aanvang Italiaans: 31 januari 19.00 - 20.30 uur; docente mevr. M. Balliana. Aanvang Frans: 29 januari; 19.00 - 20.30 uur; docente mevr. L. Ruiter. Aantal lessen: 10, cursusprijs f 85,I- stencilkosten. De cursussen worden gegeven in Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a. Cursus Practische Psychologie De één lukt werkelijk alles, de ander niets. Is dat puur geluk of domme pech? Niets van dit alles, het verschil heet Practische Psychologie. Drs. J.M. Römer, psycholoog en na tuurgeneeskundige, zal u in een zestal boeiende ontmoetingen de beginselen van Practische Psychologie bijbrengen. Aanvang cursus maandag 29 januari; 19.30- 21.30 uur. Cursusprijs f 85,f- f 15,— boek. Inlichtingen/aanmeldingen: Volksuni versiteit Soest/Soesterberg Kerkplein 1, tel. 22195; elke maandag 10.00 - 12.30 uur en donderdag 10.00 - 13.30 uur, behalve de schoolvakanties. "De schilderijen vormen een afspiege ling van de kunstenaar zelf', aldus Ton Paauw in zijn welkomstwoord, waarna hij de exposante uitnodigde als laatste een strook pakpapier af te halen van een heuse spiegel. Voorslüys maakt prachtige creaties van allerlei soorten papier vliesdun over el kaar heen, waarbij sommige bladen zijn beschreven met een onleesbaar hand schrift. Misschien dat ze ooit een mo derne haiku-dichter in de arm neemt, die met echte teksten de tableaus een extra dimensie kan geven. Vooral de driehoekige schilderijen in de hal kon den mij bekoren. U moet even gaan kijken naar deze nieuwe, eerste expositie in 1990: van woensdag tot en met zondag van twaalf tot vijf uur. De toegang is gratis. Telefonische af spraken: 11563. J.V. Op 25 januari start de cursus Banen en Beroepenoriëntatie voor herintredende vrouwen. Deze cursus is bedoeld voor herintredende vrouwen die een tijd niet buitenshuis hebben gewerkt en nu een betaalde baan willen. In 15 bijeenkom sten kunnen vrouwen uitzoeken welke opleiding, baan of beroep geschikt voor hen is. Voorlichtingsbijeenkomst: 18 januari; aanvang cursus: 25 januari; tijd: 9.00 - 12.00 uu. Voor aanmelding of meer informatie: Vrouw en Werkwinkel, Breestraat 59, Amersfoort, tel. 033-614737. De informatie en telefonische hulp dienst van de NVSH afd. Amersfoort/'t Gooi verleent al ruim 10 jaar telefo nisch hulp en geeft ook informatie. Er is een speciaal telefoonnummer waar men anoniem terecht kan met vragen en/of problemen op het gebied van de seksualiteit en relaties, bijvoorbeeld over geboorteregeling (pil, condoom, sterilisatie, morning-after pil e.d.), abortus, geslachtsziekten, seksualiteit en lichaam, seksuele voorkeur, incest en psychische problemen als gevolg van bovengenoemde onderwerpen. Bovendien kan men iedere dinsdag van 20.00 tot 22.00 uur bij de NVSH te recht voor voorbehoedmiddelen en an dere zaken. Ook beschikt de NVSH over een ruim assortiment van folders over bovengenoemde onderwerpen, ti tels van boeken en video's. De telefonische hulpdienst kan men ie dere avond bellen, ook in het weekend, tussen 20.00 en 22.00 uur: tel. 033- 622217. Raymond ten Berge. van een volwassen man, die beseft dat het tijd wordt zijn verdrongen verlan gens waar te maken en uit de tredmolen te stappen van de dagelijkse sleur. Een dood konijntje uit zijn jeugd en een dood reekalfje op latere leeftijd zijn de nagelaten symbolen voor de onvermij delijke keerpunten in zijn leven. Het langste verhaal in zijn bundel, waarvan de lay-out en vormgeving werd verzorgd door Edith Oeyen uit Beringen, heet "Het zigeunermeisje". Het gaat over het dilemma van de Drentse voetballer Erwin, die moet kie zen tussen de Scilla van een jarenlange relatie en de Charibdis van de tomelo ze, vrije liefde. Vóór hij het raam uit springt, zegt hij: "Ik kap met alles, met voetbal, met ie dereen, ik verdwijn en hoop mijn fami lie en jullie nooit weer te zien." Niet elke dag eindigt met een gave zons ondergang. "Zaak afgesloten" (ISBN 90-72087- 12-7) van Raymond ten Berge is te be stellen bij Boekhandel v.d. Ven aan de Zuidpromenade. J.V. Op zondag 14 januari leest A. Alberts in het Literair Amersfoorts café voor uit eigen werk. Daarna zal Wam de Moor een gesprek met hem voeren. Theater "De Lieve Vrouw", Lievevrouwekerk hof, Amersfoort. Aanvang 15.00 uur. Toegang f 7,50; CJP/Pas 65 f 6,-. Op dinsdag 17 januari a.s. houdt de P.C.O.B. een bijeenkomst in "Molen schot", Albert Cuyplaan 101, in de zaal "het Trefpunt" (aparte ingang), aan vang half drie 's middags. De heer A. Mulder van de Stichting Hulp Oost-Europa zal - met dia's - een inleiding houden over het onderwerp: "Hoe leven onze mede-christenen in Oost-Europa". Na de afspraak met de Stichting Hulp Oost-Europa hebben er veel verrassen de en verblijdende gebeurtenissen in Oost-Europa plaats gevonden. Gezien de contacten die de stichting daar heeft zal de heer Mulder informatie over de huidige situatie kunnen verstrekken. Ie dereen is hartelijk welkom. Voor vervoer kan men de ouderenbus bellen, tel. 19190 1 dag tevoren afspre ken). De Vereniging Arlishock, Steenhoffslraal 46, Soest, lel. 02155-19577, stelt zich als doel een bijdrage te leveren aan het sociaal-culturele le ven in Soest. Door je op te geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en geniet je de voordelen van het lidmaatschap. De kosten bedragen f 54,- per jaar; voor jongeren t/m 23 jaar en personen die tot dezelfde huishouding be horen f 27,- per jaar. Kontaktadres ledenadmini stratie: Parklaan 98, 3765 GK Soest, tel. 12689. Donderdag 11 januari: Teruggrijpen naar oude tradities en het verlies ervan is iets wat veel Japanse films met elkaar gemeen hebben. Deze Zuidkoreaanse film heeft dat ook in zich. Korea was tot het einde van W.O. II een Japanse kolonie. Het thema van deze film is het waar gebeurde verhaal over een levensopdracht die te maken heeft met religie en ritueel. Het Boed- disme komt aan de orde met zijn twee stromingen, het hinayana en mayhaya- na. Dit verhaal speelt zich af in een mayhayana gemeenschap. De film is opgenomen op en rond de berg Chiri, een plek waar volgens de traditie talloze zielen hun toevlucht hebben gezocht. "A Bell for Nirwana" (1983). gaat over een bijzondere klok die bij het overlij den van een inwoner geluid werd, om dat de klanken ervan de doden naar het Nirwana (paradijs) begeleiden. De eeu wenoude klok is aan het einde van W.O. II door de Japanners omgesmol ten ten behoeve van de oorlogsindus trie. De hoofdpersoon in de film, Jong- du besluit na de oorlog een nieuwe klok te laten gieten om op deze religieuze wijze de zielen van zijn vader en groot moeder de eeuwige rust te verschaffen. De vader van Jongdu werd n.I. gedood toen hij de klok wilde laten klinken voor zijn stervende moeder. De geschiedenis van Jongdu en zijn ver loofde Sukhwa is een waar gebeurd ver haal, een soort levensles. Het heeft de betekenis van een woestijn doorkruisen om daarna de gelukzaligheid te vinden met een zekere loutering. De stijl van de film is rechtlijnig. Diverse thema's wor den uitvoerig uitgelicht. Voor Westerse begrippen doet de inhoudelijke kant van deze zoektocht naar een soort eeu-, wigheidswaarde, in de vorm van het ge luid van een klok, wat vreemd aan. Regisser Park Chul-soo zet met dit ver haal een andere culturele en religieuze wereld voor ons open. "A Bell for Nirwana" is geen film die een zweverige nasmaak achterlaat. Het is o.a. een film met contrasten tussen moderne strakke nieuwbouw en het Boeddistische kloos ter of van de stoere Mercedes van ver loofde Sukhwa en het lyrische land schap. Ze geven de kijker een nuchtere kijk op een welhaast alledaagse gebeur tenis over een onderwerp verpakt met sentiment. De beeldtaal in de film is speels, krachtig, dramatisch en hart stochtelijk. "A Bel for Nirwana": heftige zielsop- vattingen vertaald in emoties. Aanvang: 20.30 uur. Reserveren (na 19.30 uur): tel. 19577. Entree: f6,-; CJP/65+ f 5,-. Agenda: 18 jan.: Kleine Vera 25 jan.: The Lonely Passion of Judith Hearne 1 febr.: Asik Kerib 2 febr.: Dangerous Liaisons (21.00 uur) Op donderdag 11 januari houdt de NCVB weer haar maandelijkse bijeen komst in het wijkgebouw van de Em- makerk, Regentesselaan 2. Aanvang 20.00 uur. Ds. J. van Buuren zal spre ken over "symboliek". Ook gasten zijn van harte welkom. Op zondag 14 januari presenteert Rovérestein het nieuwe voorjaarspro gramma 1990. Van 10.30 uur tot 17.00 uur zijn belangstellenden welkom voor uitgebreide informatie over de verschil lende cursussen en workshops. De meeste cursussen zullen eind januari van start gaan. Voor beginnende cursisten zijn er in het voorjaar weer vele echte basis-cursus sen. Voor deelname wordt geen be paalde voorkennis verondersteld. De gedegen lesprogramma's, de kleine les- groepjes en de ambiance van het land huis vormen een goed uitgangspunt voor een goede start. Het deelnemen aan een cursus is een ontspannen on derbreking van de vele wekelijkse ver plichtingen. Alle cursussen worden zo wel op de dag als in de avonduren gege ven. In de afgelopen 8 jaar heeft Rovére stein, voorheen de Ewijckshoeve, een landelijke reputatie opgebouwd. Deel nemers uit het gehele land en zelfs uit België komen wekelijks naar Rovére stein. ben bezoekje aan de Open Dag, zondag 14 januari, biedt volop moge lijkheden voor informatie en oriëntatie. Van alle cursussen zullen in ruime mate werkstukken te zien zijn. Men kan ook kennismaken met de docenten. Het voorjaarsprogramma omvat de volgende cursussen: Aquarel, acryl/ olieverf, tekenvaardigheid, portret- en model tekenen/schilderen, portret- en figuurboetseren, soft furnishing, tuin architectuur, meubelstofferen, kalligra fie, haute couture, decorative paint fi nishes, porseleinschilderen, binnenar chitectuur, slipcovers, bloemschikken, zijdeschilderen, hoeden maken, lampe- kappen, culinair, fotografie, Engelse wandtableaux, werken met leer, mar meren, ismagogie, kunstgeschiedenis. Landgoed Rovérestein is gelegen in de bossen van Lage Vuursche, aan de Maartendijkseweg nr. 5, op de grens van Bilthoven en Maartensdijk. Voor telefonische informatie of aan vragen cursusboekje kan men bellen: tel. 03461 - 2909 en 2915.

Soester Courant | 1990 | | pagina 17