199 ©geiiii cEzmsmnRKT ogeimir gezhisimirkt AM OoaMs •HÜF Reserves grondbedrijf leveren komende jaren miljoenen op Simpel EHTÏTTTl Kamer van Koophandel: Van Weedestraat moet hoofdwinkelcentrum worden 30% korting Ouderenbonden willen 'dikkere vinger' in pap van Soester ouderenbeleid Kamer van Koophandel kritiseert Soest om traagheid over Nieuwegracht II AUTO VAN DOORN WASIEL 68e JAARGANG NO..;# WOENSDAG 10 JANUARI 1990 Geen grote nadelige exploitaties meer voorzien Positieve reactie op Lindenhof-plan Wij zetten het mes in onze prijzen. HET VLEESCENTRUM 4?5 OP RUIMING Vaidumtitin WEEKENDVOORDEEL BIJ JAC.HERMANS Navel sinaasappelen Rozijnenbrood Mini-prus&KAaxi-keus GLAS HANDEL Ossehaas op rare plaats Politiemotor botst op bromfietser: agent gewond Hartklachten om gepikte brommer? ANBO-Soest begroet 1000e lid 'Knoop doorhakken over winkelbeleid' Hulpactie voor zusterstad Kozle (Polen) komt op gang GERTH b.v. KAAS SCHOUDER - KARBONADE H.O.H. GEHAKT ONTBIJT SPEK GELDERS VOLKOREN Gebruikt of nieuw kopen: Alle modellen SEAT en HONDA 4UTO VAN DOORN Wmn BREUKELEN bv m Vast goed schoenen SCHOEN-ADVISEURS ONROEREND GOED 25.000 m2 TAPIJT op voorrraad. Alleen bij: Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per halfjaar f 24,- Losse nummer 75 ct, Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postbank 126156 Het grondbedrijf, enkele jaren geleden nog het grote "zorgenkind" van de ge meente Soest en verantwoordelijk voor een verlies van tientallen miljoe nen guldens dat alleen dankzij een in grijpende bezuinigingsoperatie kon worden gladgestreken, is weer zo ge zond als een vis. In de komende jaren lopen de resrves zó hoog op dat de ge meente een groot bedrag extra te be steden heeft. De reserve stijgt in de ja ren 1990 tot 1995 van ruim zes miljoen naar twaalf miljoen gulden. Dat blijkt uit de nota die het College van B. W. vorige week heeft gepubliceerd en die de weerslag bevat van zowel de organisatorische als de financiële "doorlichting"^ van het grondbedrijf. Per eind 1988 bedroeg de algemene re serve van het bedrijf zo'n slordige zes miljoen gulden. Daar komt nog eens de "gerealiseerde saneringsreserve" bij ad 3,3 miljoen. Samen dus bijna 9,5 mil joen gulden. Door allerlei mutaties - rente, resultaten van af te sluiten complexen, meerop brengsten, maar ook eerdere onttrek kingen en nadelige saldi (voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis zo'n 3 miljoen en voor investeringen waartoe eerder is besloten 5 miljoen) - was er eind 1988 zo'n 2,4 miljoen over. Vol gendjaar komen de opbrengsten los van diverse complexen, zoals Lazarusberg, Overhees III en IV, Nieuwegracht I, Parklaan en Zwartewegje, en dat geeft de reserve een "oppepper" tot zo'n 6,4 miljoen gulden. Bodemsanering Het college van B. W. haalt daar ove rigens dit jaar alweer 3 miljoen van af als reservering voor de sanering van ver vuilde gronden. De raad besloot vorig jaar de kosten daarvan voortaan uit de reserves van het grondbedrijf te dekken. Er moet volgens het College rekening worden gehouden met "enorme kos ten" en de eerste indruk is dat 3 miljoen (voorde periode 1990 t/m 1993) waar schijnlijk niet te veel zal zijn. B. W. vinden dat een minimale om vang van de reserve van 3 miljoen nood zakelijk is. Over de besteding van alles wat daarboven uitkomt - het definitieve resultaat van de exploitaties moet nog even woren afgewacht - komt het Colle ge t.z.t. met voorstellen (bij de Voor jaarsnota). Extra te besteden Een en ander houdt in dat Soest in 1990 al zo'n slordige drie miljoen extra te be steden heeft. In de jaren daarna kan dat bedrag nog aanzienlijk oplopen, bij voorbeeld doordat in 1991 920.000 gulden vrijkomt van Mercury en in 1994 een bedrag van 2,6 miljoen kan worden toegevoegd als resultaat van de exploitatie van de wijk Klein Engen- daal. In dat jaar is ook alvast een op brengst voorzien van 110.000 gulden uit het complex Nieuwegracht II. In 1995 verwacht men van het plan-Dal- weg een winst van 214.000 gulden. De totale reserve van het grondbedrijf loopt in 1995 op tot 12,3 miljoen gul den. De Kamer van Koophandel heeft een definitief standpunt bepaald over de vraag wat in de toekomst het hoofd winkelcentrum van Soest moet wor den. De Van Weedestraat is daarvoor de aangewezen lokatie, mits er tegelijk ruimte wordt gemaakt voor andere "hoogwaardige" non-food-winkels en een warenhuis en het tweepolenbeleid wordt afgeschaft. Alleen dan kan Soest de concurrentie met de regio aan en onder die voorwaarde wil de kamer haar medewerking slechts verlenen aan het Lindenhof-plan. Dat blijkt uit een brief van de KvK aan de gemeenteraad, ondertekend door waarnemend voorzitter J. Heilijgersen secretaris H. Witte, die al op 20 decem ber is geschreven. De brief bevat de (positieve) reactie van de kamer op het Lindenhof-plan en gaat vrij uitvoerig in op de winkelsituatie in Soest. De kamer constateert "grote proble men", zeker gezien de verwachte sterke ontwikkeling van hel Amersfoortse centrum. Soest is sterk onderbewinkeld en er is een relatief grote afvloeiing van koopkracht, die bij ongewijzigd beleid alleen nog zal toenemen. Die ontwikke ling kan worden omgebogen door ster kere concentratie van winkelvoorzie ningen dan binnen het tweepolenbeleid Nu of nooit! Op de gehele wintercollectie Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Leder- accessoires, Schoenen en Lingerie. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 243 14 mogelijk is. Dat beleid is dan ook toe aan heroverweging. Eén van beide winkelpolen - Soest- Zuid of Soest-Noord - moet versterkt worden ontwikkeld, waarbij de andere pool tegelijk wordt afgerond. Dat is no dig om Soest in zijn totaliteit meer trek kracht te geven en dus meer koopkracht aan Soest te binden. Over die beleidslijn is de kamer het al eens geworden met de Federatie MKB en de winkeliersverenigingen. Aan mo derne winkelcentra worden allerlei ei sen gesteld, o.a. een grotere oppervlak te voor "trekkers", waaromheen een concentratie van speciaalzaken gegroe peerd wordt. Dat vraagt om-een totaal plan voor het aangewezen gebied. Versnelling De kamer kiest nu definitief voor Soest- Noord, niet alleen omdat de ontwikke ling daar sneller is gegaan, maar vooral omdat de noodzakelijke keus in een versnelling is gebracht door het Linden- hof-plan. "Dat is van een dusdanige im portantie dat de balans definitief door slaat naar Soest-Noord," aldus de ka mer. Het ontbreekt daar echter nog wel aan non-food-winkels met een hoog waardig assortiment. Bovendien zijn er I DEZE WEEK BIJ 1 SCHOUDER- ROLLADE Kiloy?U RUNDER- ._cn RIBLAPPEN Kilo .10?° Voor uw huisdier: Mager runderhart Kilo Geopend: donderdag en vrijdag 8.00-17.00 uur BIRKSTRAAT 49 - SOEST TELEFOON 02155 - 1 24 77 Soesterb.straat 55 - Soest tas 3 kilo 400 gram per stuk Maria van Kleindonk sprak geaffecteerd "mijn reserves, helaas, zijn gelimiteerd 'k bestelde toch ras dat dubbele glas heel warm en 't staat ook gedistingeerd." Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 1 6055 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! nog geen landelijke "trekkers" (als Al- bert Heyn). De daarvoor benodigde grotere ruimte moet zijn weerslag krij gen in het bestemmingsplan. Het Lindenhof-plan past goed in die ontwikkeling, maar mag niet op zichzelf blijven staan. Het moet de start worden van een "totaal-ontwikkeling Van Weedestraat", waarin ook plaats is voor de genoemde hoogwaardige winkels en een warenhuis. Daarbij wordt veel aan dacht gevraagd voor de verkeers- en parkeerproblemen. Als de huidige ont wikkeling doorzet worden oude win kels vervangen door nieuwe, zonder dat dat invloed heeft op verkeer en parke ren, en dat werkt op den duur negatief. Vereist is dus een verkeersluw klimaat, maar tegelijk ook een goede bereik baarheid. Om-de-noord In het bestemmingsplan moet dan ook rekening worden gehouden met plaat sen voor bovengronds of ondergronds parkeren. "Tevens moet een oplossing worden gevonden voor het omleiden van het doorgaande verkeer buiten het winkelgebied om. Wij denken hierbij aan de noordzijde," aldus de kamer. "Nu het College heeft besloten tot ves tiging van een AH-supermarkt in de Lindenhof," merkt de kamer ietwat voorbarig op, "is daarmee de eerste stap gezet naar de noodzakelijke ont- wikkeling-in-de-breedte van het cen trum Van Weedestraat. Dit kan echter alleen plaatsvinden als er ook volledige ondersteuning van gemeentewege komt voor de verdere invulling met hoogwaardige winkels en een waren huis." Volgens de kamer is dat zowel haalbaar als noodzakelijk. In het slot van de brief laat de kamer we ten dat initiatieven tot uitbreiding van Soest-Zuid door het gemeentebestuur gehonoreerd moeten worden, althans: "wanneer de marktvraag hiertoe aan wezig is". De gemeente moet daarvoor dan ruimte geven in het bestemmings plan. De politie heeft in het weekeinde een 28-jarige inwoner van Amersfoort aangehouden op verdenking van diefstal van vlees. De man werkte in een restaurant in Soest en werd al enige tijd gewantrouwd. Op on verklaarbare wijze verdwenen er soms flinke hoeveelheden vlees. De gewaarschuwde politie hield een oogje in het zeil en hield de man in het weekeinde staande toen hij van zijn werk naar huis reed. Bij controle bleek hij een ossehaas bij zich te heb ben. Opmerkelijk was wel dat hij het vlees tussen zijn benen op de zitting van de stoel had liggen. De man was kennelijk kritischer op de keuze van het vlees dan op de wijze van ver voer. Hij werd ingesloten en ver hoord, waarbij hij de diefstal beken de. Een 32-jarige Soester politieman is maandagmiddag gewond geraakt toen hij op zijn motor een bromfietser ach tervolgde op de Hofslottersteeg. Hij botste op de remmende brommer en moest met een hersenschudding en di verse kenuzingen worden overgebracht naar het ziekenhuis de Lichtenberg in Amersfoort. Na behandeling kon hij naar huis. De motoT is ersntig bescha digd. De politieman ging de bromfietser - een 17-jarige Amersfoorter - achterna toen deze een verkeerscontrole op de Birk- straat trachtte te ontlopen, in tegenge stelde richting terugreed en de Hofslot tersteeg inreed. De jongeman mankeer de niets. Zijn brommer werd voor tech nisch onderzoek in beslag genomen. De politie werd vorige week gewaar schuwd door een 24-jarige inwoner van Soest, die meldde dat hij het be nauwd had. Hij vreesde zelfs een hartaanval. Er werd een arts gewaar schuwd, maar die kon niets vinden. De politie stelde vast dat de Soester - geen onbekende voor hen - zijn klachten had gesimuleerd, vermoe delijk omdat hij wat aandacht wilde. Bij hun vertrek keken de politieman nen wat nauwkeuriger naar de brom fiets die in de gang gestald stond. Die bleek als gestolen geregistreerd te staan, zodat de man met de brommer naar het politiebureau werd overge bracht. Daar werd hij verhoord, waarbij hij de diefstal bekende. Vol gens de politie verkeerde hij ook na derhand in goede gezondheid. Of er een al dan niet psychologisch ver band kan worden gelegd tussen de diefstal en 's mans benauwdheid is niet bekend. De ouderenbonden in Soest moeten veel meer rechstreekse invloed krijgen op het ouderenbeleid in het algemeen en in het hijzonder op de SWOS, de stichting die in Soest het wlzijnswerk voor ouderen bundelt. De bonden pas sen ervoor langer te worden be schouwd als een randverschijnsel en eisen een "dikkere vinger in de pap". Dat viel zondag j.1. tijdens de nieuw jaarsreceptie in Honsbergen op te teke nen uit de mond van Barend Blom, voorzitter van de ANBO Soest. Blom wees erop dat het aantal ouderen bin nenkort de dertig procent nadert en dat de tijd voorbij is dat zij "met het petje in de hand" bij de overheid aankloppen om steun bij allerlei voorzieningen. De SWOS zelf moet overigens ook meer bevoegdheden krijgen en niet lan ger alleen maar functioneren als een soort doorgeefluik. "Het moet een zelf standige organisatie zijn, die zelf beslist over de besteding van haar budget," al dus Blom. Hij legde bij de politiek een eisenpakket op tafel, waaronder ook een vertegen woordiging van de ouderen in de woon ruimteverdelingscommissie, het raad plegen van ouderen bij de (ver)bouw van woningen die voor hen bestemd zijn en deelname aan alle commissies die zich bezighouden met de volksgezond heid. Blom vond dat het cursuswerk van de SWOS moest worden uitgebreid, maar bstempelde het hier en daar geopperde idee om cursussen over te hevelen naar de Volksuniversiteit ronduit als "onno zel". Klusjes Verder drong hij aan op een commissie ombudswerk voorouderen ten behoeve van voorlichting op sociaal gebied en administratieve steun bij het invullen van allerlei formulieren, en op een werkgroep die zich speciaal bezighoudt met "klusjes" die sommige ouderen niet meer zo gemakkelijk of helemaal niet afgaan. Als dat allemaal niet via de SWOS of de COSBO (waarin de oude renbonden samenwerken) zou lukken, aldus Blom, zal de ANBO zelf het ini tiatief nemen. Tenslotte vroeg hij een betere afstemming van het openbaar vervoer op ouderen. En passant zwaaide hij lof toe aan de Soesterberger P. Pieren, die in zijn een tje optreedt als ombudsman voor zo'n 295 Soesterbergers. "Het wordt de hoogste tijd dat we dat werk in Soest zelf ter hand nemen." De ANBO is van plan een grootscheeps onderzoek onder haar leden te houden naar kennis en vaardigheden, die ande ren van pas kunnen komen. Naast de huidige activiteiten (gezelligheidsbij eenkomsten, uitstapjes, etc.) wil de bond ook themamiddagen gaan organi- Foto: Goos van der Wilt. seren over actuele zaken, speciaal ge richt op het vinden van de juiste mensen voor het veelomvattende werk waar voor de ouderenbond staat, zodat het verder kan worden uitgebreid. Dat im pliceert ook stimulering van het vrijwil ligerswerk, want zonder deze groep valt alles stil, aldus Blom, die zijn toespraak besloot met de hartekreet: "Politiek, het woord is aan u!" Yage toezeggingen De toespraak van de voorzitter werd welwillend aangehoord door de lijst trekkers Menne (CDA), Krijger (VVD) en Boerkoel (PvdA), die evenals ande re politici speciaal uitgenodigd waren. Ondanks Bloms uitdaging tot een con crete reactie beperkten ze zich tot vage toezeggingen. Menne liet weten een "warm oor" voor de wensen van de ou deren te hebben. "We zullen alles bekij ken en zorgvuldig afwegen." Krijger wilde voor de verkiezingen wel afspra ken maken, die na 21 maart verder moesten worden "ingevuld", en Boer koel vond dat de hele politiek zich moest inspannen om ervoor te zorgen dat ook alle ouderen kunnen deelne men aan het maatschappelijk leven. Krijger maakte tevens van de gelegen heid gebruik de aanwezigen op te roe pen tot de aanschaf van een levensmid delendoos voor Kozle, waarvoor de ju- De aftredende voorzitter van de Ka mer van Koophandel Eemland, waar onder ook Soest ressorteert, heeft in zijn nieuwjaarstoespraak forse kritiek geoefend op het gemeentebestuur van Soest. Chr. Karelse, die de Kamer bin nenkort verlaat, nain vooral het uitblij ven van een besluit over Nieuwegracht 11 en het onduidelijke winkelbeleid op de korrel. In de tweede week van de bulpaktie voor Kozle, begint Soest de weg naar het voormalige politiebureau te vin den. Zaterdag j.1. was het een komen en gaan van Soester burgers, niet com plete voedselpakketten of hoeveelhe den om in de pakketten te verdelen. Ook een aantal gemeenteraadsleden gaf het goede voorbeeld en bracht een gevulde doos. Volgens penningmeester Bert Krijger van de Stichting Jumelage Soest-Kozle kwamen ook veel ouderen naar het in- leveradres. Hoewel zij het zelf niet 'breed' hebben, zoals dat heet, wisten opvallend veel ouderen in Soest voor de ouderen in Kozle goederen te geven. Tijdens de nieuwjaarsreceptie van de Algemene Nederlandse Bond van Ou deren, afdeling Soest, werden ook do zen verkocht. Tijdens de Nieuwjaarsre ceptie van de gemeente Soest is een aanvang genomen met de verkoop van dozen voor fl. 5,= per stuk. Niet dat die dozen zo uuur zijn, maar met de op brengst wordt ook een deel van de transportkosten betaald. Elke zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur is het oude politiebureau geopend. Als men niet in staat is een pakket te bren gen, kan het ook worden opgehaald. Gebleken is dat een zwaar pakket voor ouderen op de fiets wel eens lastig of ge vaarlijk kan zijn. BeLdan naar penning meester Bert Krijger, tel. 16959, om het pakket te laten afhalen. Zaterdag 13 januari is het politiebureau weer geopend. De koffie staat klaar, ook om eens bij te praten over de situa tie in Polen nu. Ook kan worden uitge legd waarom de organisatie géén kle ding kan inzamelen. Het is met het be schikbare aantal vrijwilligers ondoen lijk om de vele mogelijke kledingstuk ken te sorteren op bruikbaarheid, maat en soort. Ook omdat zo veel mogelijk wordt gestreefd naar gelijke pakketten, kan kleding niet worden meeverpakt. Karelse greep in zijn rede terug op een toespraak die hij in 1979 al eens had ge houden. Hij sprak destijds al zijn be zorgdheid uit over de trage besluitvor ming bij de gemeentelijke overheid, waarbij hij ook Soest op het oog had, met name in verband met de winkel structuur. Soest zat in die tijd nog volop met de naweeën van het Centrumplan. "Voor Soest lijkt aan de besluitvorming over de winkelstructuur geen einde ge komen te zijn," aldus Karelse vorige week. "Ook nu nog is volop discussie gaande over een één- dan wel tweepoli- ge winkelstructuur. Zonder het com plexe en gevoelige detailhandelsgebeu- ren in Soest te willen, bagatelliseren, vind ik dat na tien jaar wel een knoop moet worden doorgehakt." De KvK-voorzitter ging in dat verband overigens niet in op de meest recente ontwikkelingen, namelijk dat de sa menwerkende winkeliersverenigingen in Soest - verenigd in de Federatie Mid den- en Kleinbedrijf (MKB) - zich in middels eenparig hebben uitgesproken voor het loslaten van het twee-polenbe- leid en aankoersen op de realisering van één hoofdwinkelcentrum. Het is een bekend feit dat juist de Kamer van Koophandel in die opmerkelijke ont wikkeling een stimulerende rol speelt. Nieuwegracht II Wel bracht hij Soest opnieuw ter sprake in verband met de aanleg van nieuwe bedrijfsterreinen: "Helaas moet ik weer even naar Soest kijken, want in 1980 waren er problemen met de realisering van het bedrijfsterrein Nieuwegracht (1). Dat terrein is er inmiddels, maar vandaag-de-dag is de uitbreiding van datzelfde Nieuwegracht (II) onderwerp van heftige discussie en misverstanden." Het is aannemelijk dat Karelse daarbij o.a. het oog had op het felle verzet van de milieuvereniging Soestdijk Geen Stankwijk, dat dit landschappelijk waardevolle gebied niet opgeofferd wil zien aan de industriële expansie van Soest, maar ook het gemeentebestuur kreeg een tik op de vingers: "Het moet mij van het hart dat het gemeentebe stuur van Soest in deze niet de juiste weg heeft gekozen en waar de noodzaak van uitbreiding van terrein zo evident was, het er duidelijk bij heeft laten zitten," al dus Karelse. REISBUREAU Van Weedestraat 58 Soest Zuidpromenade 21 Soest Tel. 02155-22144 Tel. 02155*12683 EXTRA BELEGEN héél kilo van 15,95 voor ANBO-voorzitter Blom begroette mevrouw Ross als 1000e lid met een bloemetje. melagestichting zich momenteel inzet. De ANBO begroette aan het begin van de vergadering haar 1000e lid: me vrouw C.M. Ross-Muller, die door voorzitter Blom in de bloemetjes werd gezet. Op de vraag waarom ze lid ge worden was antwoordde ze veelzeg gend: "Massa maakt macht". (voor alle zekerheid) Gevarieerd aanbod occasions en hoge inruilprijzen ook "natuurlijk" bij Laanstraat 82 - Soest Tel. 02155 - 2 17 19 Op zoek naar zekerheid, service en garantie? i 11 Zie pagina Winkelpromenade Laanstraat 95-97 - Baarn Tel. 02154-1 33 87 Het aanbod in van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 12 13 Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600

Soester Courant | 1990 | | pagina 1