COMBI MAAND AANBIEDING I aSsnak,isrs,re^mma,o,9,ans UOT\ G//W COMBI BERPAS Campagnes PvdA en D66 Soest van start PARKET Meerderheid van politiek Soest durft lokaal referendum nog niet aan WOENSDAG 10 JANUARI 1990 SOESTER COURANT PAGINA 3 Politie op zoek naar fietsendief Knapen betrapt met opgevoerde brommer Aanbieding tot 28-1 -90 WINKELCENTRUM "HARTJE-ZUID" - TEL. 1 2874 FOTO o VIDEO o AUDIO Noodlot 'achtervolgt' programma democraten Wie aan politiek doet leest de Soester Courant Ooit kiest u voor mooist Bang&Olufsen i scliociiinkcr Behangplaksel of fritessaus? Nieuwjaarsbal voor ouderen bij Radost In Meihoriam meester P. Jansen Een ouderwetse onderwijzer Betere informatie moet onbehagen wegnemen Winkeldiefjes Beginnerscursus Turks volksdansen In uitzending Omroep Utrecht Interessant praatje over Soester wegen en straten ISP&O adviseert over personeel- organisatie-management en Drinkebroer rijdt auto total loss Gemeenteraad vergadert De politie is op zoek naar een ca. 20- jarige jongeman met lang blond haar, die zaterdag een fiets heeft ge stolen bij de sporthal de Banninghal in Soesterberg. Getuigen zagen hem met de fiets wegrijden en spraken hem nog vermanend toe, maar daar trok hij zich niets van aan. Volgens omstanders was de dief eerder als in zittende van een groene Honda Ci- vic bij de sporthal gearriveerd. De politie ontvangt graag inlichtingen over de jongeman en over de her komst van de Honda. Na klachten van omwonenden hield de politie vorige week een oogje in het zeil in het parkje achter Honsbergen. Daar werd een 16-jarige knaap aangetroffen op een brommer met een opgevoerde motor, die bovendien nog onverzekerd was. De eigenaar van het voertuig, eveneens een 16-jarige jongeman, kreeg evenals de bestuurder een proces verbaal. GRATIS nieuwe film bij het i afdrukken van uw volle rolletje Zowel de Soester PvdA als D66 is in de afgelopen week officieel gestart met de campagne voor de gemeente raadsverkiezingen van 21 maart a.s. Beide groeperingen deden dat met de min of meer plechtige aanbieding van het verkiezingsprogramma aan de lijsttrekker, resp. Kees Boerkoel en Adriaan Pothuizen, tijdens een nieuw- jaarsontmoeting. De democraten beten vorige week vrij dagavond het spits af tijdens een infor mele bijenkomst, die zowel in het teken stond van het nieuwe jaar als van de ver kiezingen. Adriaan Pothuizen, ook nu weer eenparig aangewezen als lijstaan voerder van D66, kreeg het eerste ex emplaar van het programma aangebo den door voorzitter Arie Jan de Koek, die het op zijn beurt gekregen had van Loet Jansen, de voorzitter van de pro gramcommissie. Het heeft overigens weinig gescheeld of D66 zou helemaal géén programma hebben gehad, zoals Jansen zijn gehoor vertelde. De eerste versie ervan, die op een computerschijfje was gezet, ging de mist in omdat het computerprogramma het begaf. De complete tekst moest daarom opnieuw worden ingetikt. Na dit karwei sloeg het noodlot echter op nieuw toe: tijdens het onweer van enige tijd geleden sloeg de bliksem in de com puter, waardoor het programma op nieuw werd gewist. "Dat kan geen toe val zijn..." aldus Jansen.'Gelukkig was het programma nog tijdig opnieuw uit geprint. De Koek stond op zijn beurt stil bij en kele onderdelen van het verkiezings programma, zoals referendum en om budsfunctie, milieu en emancipatie en wenste de kandidaten voor de raadsze- tels veel sterkte bij de campagne. 6 a 7 zetels De PvdA lanceerde het programma zondagmiddag tijdens de nieuwjaars bijeenkomst in 't Hoogje. Saskia ten Hove (die als vicie-vice-voorzitter de aangewezen officials verving) liet o.a. weten dat zij verwachtte dat de partij zes a zeven zetels zou binnenhalen en dat de PvdA allerminst benauwd is voor nieuwkomer "Gemeentebelangen Groen Soest", omdat de PvdA zich al tijd al tegen de verkoop van het Natuur bad en de aantasting van de "groene" omgeving van Soest heeft verzet - zaken waarvoor GGS nu ook in het geweer komt. Het Soester politieke wereldje is volgens haar een "notedop in beroe ring" in vergelijking met wat er bijvoor beeld in Oost-Europa aan de hand is. De PvdA moest zich volgens haar blij ven inzetten voor een rechtvaardige verdeling van inkomen, kennis en macht; de achterstandsgroepen moeten op de partij kunnen blijven rekenen. Zij bood hel officiële programma aan lijsttrekker Kees Boerkoel aan, die ver volgens enkele punten naar voren haal de waarvoor de partij zich sterk zal ma ken: wonen, werken, welzijn en milieu. Bij welzijn noemde hij speciaal de posi tie van de ouderen en bij milieu een aan tal zaken, waaronder de gescheiden af valinzameling, de reductie van land bouwgronden, de geluidsbelasting in Soesterberg en de hondepoepbestrij- ding. Van de PvdA mag de hondenbe lasting omhoog om beter toezicht op dat laatste te kunnen uitoefenen. D66-voorzitter Arie Jan de Koek overhandigt Adriaan Pothuizen het ver kiezingsprogramma. PvdA-lijsttrekker Kees Boerkoel krijgt het programma uit handen van Saskia ten Hove. Beovision LX 2802/2502 met Beocord VX 5000 Een TV die nu al een begrip is vanwege de ongekende beeld- en geluidskwali teit. Hier samen met de VX 5000 VHS video-recorder. Wij demonstreren u het graag. 3 jaar garantie. Voor «II» i»k«rh«ldl De inbreker die in het afgelopen weekeinde zijn slag sloeg in een wo ning aan de Eikenlaan kan nog raar opkijken. Behalve een cd-speler, een kleurentelevisie en 50 cd's nam hij ook een fritessaus-emmer van 10 liter mee, die anders dan het op schrift zou doen vermoeden gevuld was met behangplaksel. De patatjes zullen de dief waarschijnlijk niet al te best smaken. De volksdansgroep Radost organiseert op vrijdagmiddag 12 januari een Nieuwjaarsbal voor ouderen in het Brandpunt, Oude Utrechtseweg 6 in Baarn. Aanvang: 14.00 uur. Er zijn di verse volksdansen te zien en er is ook gelegenheid om zelf mee te dansen. Het folkloristisch evenement wordt afgeslo ten met een internationale maaltijd. De kosten voor deelname zijn f 10,—. Het geheel staat onder leiding van Lea v.d. Eijnden, Wiardi Beckmanstraat 140, Soest, tel. 21227. BIRKSTRAAT 91 - SOEST 02155 - 20022 100 m2 showroom volop parkeerruimte UW SPECIALIST OP HET GEBIED VAN: parketvloeren kunststofvloeren verhuur schuurmachines verkoop lakken en onderhoudsmiddelen Coral schoonloopmatten In kende meester Jansen, die vorige week overleed, al lang voordat ik eindelijk bij hem in de klas kwam. Eindelijk, omdat hij een meester was om naar uit te zien. Hij kwam uit de zelfde streek als mijn ouders; ze ken den elkaar al van vlak na de oorlog en noemden elkaar bij de voornaam. Ik kende hem dus als Piet Jansen, en zo zal ik hem nu ook maar noemen. Wat ik vooraf van hem wist was wat iedereen in Soest eigenlijk wel wist: dat hij een aardige man was, heel weinig afstandelijk voor een onder wijzer, en dat hij in en buiten de klas nogal onorthodox tekeer kon gaan. Hij schuwde geen enkel middel om de klas bij de les te houden. Als hij zijn haren daarvoor uit zijn hoofd moest trekken, dan trók hij zijn ha ren uit zijn hoofd, en als hij papier moest eten, dan at hij papier, eventu eel nadat hij het eerst in zijn inktpot had gedoopt. Zo leek het in ieder ge val; de clownsnummers waarmee hij de les kon onderbreken hadden zo'n timing en tempo dat het ook nep kan zijn geweest, dat was niet te zien. Met zulk gedrag viel hij op, in die tijd, maar het werd geaccepteerd, want iedereen mocht hem en hij was, misschien met uitzondering van meester Kerkhof, de beste onderwij zer van dat moment. Ik herinner me dat ene jaar 1963- 64) als een constante belevenis; er zullen best saaie mejmenten geweest zijn, maar ik heriimer ze me niet.' Door dat gedrag,jenl doordat hij zo dicht bij de kinderen stond, heb ik lang gedacht dat hij voor zijn tijd een progressieve onderwijzer was. Pas de laatste tijd besef ik dat hij dat niet was en dat hij ook in 1964 in feite net zo vooroorlogs was als zijn collega's, alleen op een andere manier. Piet Jansen was een onderwijzer zo als ze nu niet meer gemaakt worden. Geen lesboer, geen onderwijs-amb- tenaar, maar een idealist van het soort van Theo Thijssen en Jan Lig- thart. Een volksopvoeder in hart en nieren, die na zijn kweekschool naar een dorp kwam en daar de rest van zijn leven bleef, om generatie na ge neratie op een hoger plan van kennis en moraal te brengen. Bij mij in de klas zaten dan ook kinderen waarvan hij de broers al in de klas had gehad, en later zal hij ook wel kinderen van oud-leerlingen voor zich hebben ge zien. Onderwijs was voor hem niet alleen de overdracht van kennis, maar ook het overbrengen van waarden, van een levenshouding. Het betekende ook dat hij er altijd was, ook in zijn vrije tijd, en dat er geen probleem was waarmee je niet kon aankomen. Hij ging daar ook altijd serieus op in. Ik herinner me geen onderwijzer bij wie ik me zo weinig 'maar een kind' voelde en zozeer iemand die ook iets te zeggen had. Laat ik eerlijk zeggen dat sommige van de waarden die hij overdroeg uit eindelijk niet berekend bleken op de tijd die toen nog moest komen. Met het verstrijken van de jaren werd dui delijk dat hij wel een nonconformist was, maar binnen de grenzen van een katholiek geloof, dat een deel van zijn leven was. Zolang iedereen even katholiek was als hij viel dat niet op, maar tegen de achtergrond van onze eigen Culturele Revolutie was het af en toe heel duidelijk. Aan het beeld dat ik van meester Jansen heb heeft dat niet zoveel ver anderd. In de grond van de zaak was hij toch iemand die onder alle om standigheden wist waar het in onder wijs om hoort te gaan: hart voor de kinderen, pedagogisch instinct en een" diepgewortelde innerlijke be schaving. De rest kun je gewoon le ren. Toen ik een paar jaar geleden wilde promoveren kwam het moment waarop ik ook maar eens kennis moest maken met mijn promotor. Ik stond te wachten op een lange gang in Nijmegen, toen de deur openging en hij een student uitliet. Ik kreeg even een schok, en daarna voelde ik me zeer tevreden. 'Dat zit wel goed,' dacht ik. 'Hij lijkt op Piet Jansen.' Utrecht, 4 jan. 1990, Evert Peet De brede meerderheid van de politiek in Soest is voorlopig nog niet toe aan een "staatkundig experiment" als een lokaal referendum. Dat bleek maan dagavond in de raadscommissie Alge mene Bestuurszaken, waar gediscus sieerd werd over het D66-voorstel om deze vorm van volksraadpleging over belangrijke (en omstreden) onderwer pen in te voeren. D66 kreeg alleen de steun van Progressief Soest. Alle andere partijen zijn het met het College van B. W. eens dat de tijd nög niet rijp is voor die invoering en dat eerst maar eens moet worden afgewacht wat de Tweede Kamercommissie die zich gaat bezighouden met staatkundi ge vernieuwingen ervan bakt. Wel ver klaarden ze om strijd dat ze zich aange sproken voelden door de "achterliggen de ideeën" van het voorstel. VVD-fractievoorzitter Bert Krijger stelde vast dat Soest het middel niet zelf hoeft uit te vinden, maar drong er wel op aan dat de "informatiekloof" tussen de gemeente en de burgers zo goed mo gelijk werd gedicht. Het College maakt zich immers nogal zorgen over de toe nemende gevoelens van onbehagen on der de bevolking. Krijger noemde als voorbeeld dat "sommigen" (hij bedoel de waarschijnlijk de actiegroep Soest Alarm) denken dat het Bremeentje straks een autoweg wordt. "Je vraagt je af waar ze dat vandaan halen." Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) zag in een referendum het gevaar dat de geko zen bestuurders hun verantwoordelijk heid zouden kunnen ontlopen. Hij meende dat de heruitgave van het ge meentelijk voorlichtingsblad Op 't Hoogt goed zou zijn voor de communi catie met de burgers, omdat het blad waarin de gemeente nu haar voorlich ting pleegt - bedoeld is Soest Nu - toch meestal ongelezen bij het oud papier te rechtkomt. Kees Verheus (CDA) verklaarde kort weg het eens te zijn met het College en ook Kees Boerkoel (PvdA) koos dat standpunt. Als bezwaar tegen een refe rendum noemde hij nog dat het nog een hele klus zal worden de juiste vragen aan de burgers voor te leggen. Hij was het met Meilof eens dat Soest Nu onge schikt is als informatiemedium naar de bevolking. Uitproberen Alleen Jan Visser (Progressief Soest) schaarde zich van harte achter het voor stel van D66. "Probeer het maar eens uit," hield hij het College in de persoon van burgemeester De Widt voor. Over de oorzaken van het "onbehagen" kon Visser B. W. wel inlichten. "Ik hoef maar te prikken: De burgers worden meestal overvallen met plannen. Wat dacht u bijvoorbeeld van de plannen voor seniorenwoningen op deze plek (het "oude" raadhuis)? Straks wordt er een plan gekozen, dan krijgt de bevol king een maandje om in te spreken, maar de keuze is dan feitelijk al ge maakt. Dan wek je ook niet veel ver trouwen." Adriaan Pothuizen - als fractievoorzit ter van D66 indiener van het referen dum-voorstel - toonde zich teleurge steld over de reacties. Uit de 'misver standen concludeerde hij dat sommigen het plan nauwelijks gelezen hadden en hij verweet de andere fracties dat ze de aandacht afleidden van het werkelijke probleem. De (niet-)betrokkenheid van de burgers is volgens hem niet alleen maar een kwestie van informatie. "Maar u wilt er niet aan," stelde hij iet wat ontgoocheld vast. "Sommige partij en zijn kennelijk toch niet zo innovatief als ze voorgeven en Soest durft niet voorop te lopen." Hij kondigde alvast aan dat hij na de verkiezingen bij de Collegevorming nog eens op de zaak zal terugkomen. Reprimande Burgemeester De Widt stelde droog vast dat de meerderheid van de com missie het met B. W. eens is en dat de informatievoorziening verbetering be hoeft. "Voor Pothuizen vind ik 't jam mer." Die opmerking bezorgde hem een reprimande van Pothuizen: "Ik had lie ver gehoord dat u het jammer vond voor de Soester burgers..." Krijger vond Pothuizens reactie niet eerlijk. "Als je de mensen zinvol bij het bestuur wilt betrekken is goeie informa tie de eerste stap." Hij noemde de ge meenteraadsverkiezingen van 21 maart overigens het eerste referendum waar aan de bevolking kan deelnemen en Meilof stelde vast dat de raadsleden toch allemaal hun achterban hebben en namens dé bevolking in het bestuur ge kozen zijn: "We luisteren goed en ver tolken hier de visie van de burgers." Alsof dat niet juist het probleem is... Bij een supermarkt aan de Smitshof werden vorige week twee knaapjes van 9 en 10 jaar betrapt op winkeldiefstal. Ze werden overgedragen aan de politie, die hen onthaalde op een "preek". De waarde van het gestolen goed was f 7,50. De dansgroep Harman organiseert in januari een speciale beginnerscursus Turks volksdansen, bestaande uit drie lesavonden van 19.30 tot 21.30 uur. De lessen worden gegeven door Turgay Onatli en zijn geheel gericht op de be ginnende danser. De cursus begint 12 januari. Na deze kenningsmakingslessen, die gratis en geheel vrijblijvend zijn, kan men zich opgeven voor de definitieve cursus van 15 lessen. Die kost f30,— en begint op 2 februari. De cursus wordt gegeven in wijkcentrum Soesterveen, Smitsweg 311. Belangstellenden, die eens nader ken nis willen maken met de folklore uit het mooie en gastvrije Turkije, zijn van har te welkom. Voor meer informatie kan men bellen naar: H. van 't Holt, tel. 03463-51448 of M. Unlü, tel. 02155- 24231. Twee bekende Soesters, goed inge voerd in de geschiedenis van ons dorp, waren vorige week zaterdag te gast in een programma van de Omroep Utrecht. B.J. van Os (gemeentevoor- lichter) en P.J. van den Breemer (be stuurslid Historische Vereniging) kwamen drie kwartier lang aan het woord. In de uitzending - "Het straatje van Vermeer" - wordt om de veertien dagen stil gestaan bij oude wegen en straten in de diverse ge meenten van de provincie. Soest was vorige week plotsklaps aan de beurt, omdat een programma over Doorn niet kon doorgaan. Daardoor kon het programma ook niet tevoren aangekondigd worden. De heren Van Os en van den Breemer werden in de toepasselijke ambiance van het mu seum Oud-Soest geïnterviewd door Jaap Vermeer (vandaar de naam van het programma). De opname vond een dag eerder plaats en duurde al met al zo'n twee uur. De beide Soesters konden uitgebreid vertellen over de herkomst van diverse wegen en straten in Soest, waarbij ze te vens heel wat "lokale historie" aan het luisterpubliek voorschotelden. Allerlei typische Soester zaken passeerden de revue, zoals de Grote en de Kleine Melm, maar ook de "holle wegen" en de oude verbindingen tussen Soest en omliggende steden als Naarden, Amersfoort en Utecht. Ook over de na men van buurtschappen als 't Hart en de Bunt konden ze heel wat vertellen. Opmerkelijk was o.a. de typering van de ontwikkeling van het geografisch ui terlijk van Soest, dat zich in de loop der jaren heeft ontwikkeld van een "ba naan" (de Kerkebuurt, min of meer ge kromd langs een deel van de Eng) tot een "spiegelei" (met de Eng als dooier). Behalve over de talrijke geologische ei genaardigheden en de daaraan verbon den specifieke naamsaanduidingen ging het gesprek ook over andere histo rische zaken, zoals oude klederdrach ten. Sinds kort kunnen in Soest en wijde omgeving zowel kleine als grote on dernemingen gebruik maken van de mogelijkheid' opvadvies bh «ondersteu ning te krijgênr6p het gëbiëd van het personeel- en organisatie-manage- ment. Deze mogelijkheid wordt gebo den door ISP&O (In-company Sup port Personeel- Organisatie mana gement), gevestigd aan de Oranjelaan 24, gespecialiseerd in dienstverlening op dit terrein. ISP&O richt zich met name op woning corporaties, gezien de specifieke erva ring en deskundigheid van de oprich ter/eigenaar de heer H.A.J.M. Bos veld, maar uiteraard kunnen ook ande re bedrijven ISP&O inschakelen. Het personeel- en organisatiebeleid vormt een actief centrum van het tQtale ondernemingsbeleid en behoort in ie dere organisatie een belangrijk aan dachtsgebied te zijn in de bedrijfsvoe ring. Soms ontbreekt het echter aan de vereiste deskundigheid of tijd. Dan is het verstandig en gewenst externe des kundigheid in te schakelen. Men kan ISP&O als onafhankelijk en deskundige partner "op afroep" inscha kelen bij een veelheid aan aangelegen heden, zoals werving en selectie van nieuwe medewerk(st)ers in iedere func tie; indiensttredingsaangelegenheden eri ontslagzaken; functiebeschrijving en -classificatie; het ontwikkelen van per- soneelmanagementsystemenallerhan de vraagstukken op het gebied van per soneel en organisatie. Inlichtingen: tel. 11113. De politie heeft vorige week op de Soes- terbergsestraat een 48-jarige inwoner van Woudenberg aangehouden, die on der invloed de verkeersgeleider op de overweg aan de Van Weerden Poel- manweg had geramd. Hij had niet ge zien dat de rijbanen daar gescheiden werden. De politie trof wel de auto aan, maar niet de bestuurder. Hij kreeg een proces-verbaal, ook al omdat de wagen niet verzekerd bleek te zijn. De PUEM en de brandweer moester eraan te pas komen om de ravage op te ruimen. De wagen moest worden weggesleept. Op donderdag 18 januari vindt de maandelijkse openbare raadsvergade ring plaats in de aula van het Griftland College, Noorderweg 79. Aanvang 19.30 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Vaststelling van de notulen van de openbare vergadering van 16 no vember 1989. 2. Ingekomen stukken. 3. Vragenhalfuurtje. 4. Voorstel 90-01 5. Voorstel 89-207 6. Voorstel 90-07 8. Voorstel 90-08 9. Voorstel 90-09 tot het geven van straatnamen, tot het afgeven van een verklaring van geen be zwaar met betrekking tot Gemeenschappelijke re geling distributiedienst Eemland. tot het beschikbaar stellen van een krediet ten be hoeve van het realiseren van de 2e fase van de her inrichting Soesterberg-kom. tot het beschikbaar stellen van bijdrage uitRijks kas aan de woningbouwvereniging "St. Joseph" voor het splitsen van 6 flatwoningen in 12 zelfstan dige woonruimten aan de Haverweerd en de Ak keren. tot het garanderen van een geldlening tot een be drag van maximaal f 802.000,00 aan te gaan door de Tennisvereniging Soest-Zuid in verband met de renovatie en verbetering van haar tennisaccomoda- tie aan de Bosstraat. 10. Voorstel 90-03 tot het verlenen van medewerking als bedoeld in artikel 74 van de wet op het basisonderwijs aan het bestuur van de Stichting voor Katholiek Onderwijs te Soest voor het vervangen van meubilair ten be hoeve van de jongste leerlingen van de R.K. basis school De Achtbaan, van Hamelstraat 97-99. 11. Voorstel 90-04 tot het verlenen van medewerking als bedoeld in artikel 74 van de wet op het basisonderwijs aan het bestuur van de Vereniging voor Protestants Christelijk Onderwijs te Soest voor het vervangen c.q. het aanvullen van een deel van het meubilair van de Insingerschool, Insingerstraat 57. tot verkoop van grond gelegen aan de Beatrixlaan aan de heer W.J. Maas te Soest. 12. Voorstel 89-189: 13. Voorstel 90-02 tot verkoop van een strook grond achter en naast de Waldeck Pyrmontlaan 34 aan de heer A.S. Beijer. 14. Voorstel 90-10 tot het vaststellen van een verordening inzake het innemen van een standplaats met een woonwagen. 15. Voorstel 90-11 tot het vaststellen van een verordening inzake de heffing en invordening van staangeld voor woon wagenstandplaatsen aan de Meent te Soest.

Soester Courant | 1990 | | pagina 3