'Ik vind dat we altijd primair voor de Soester gemeenschap moeten presteren' VAN BREUKELEN B.V. BIEDT AAN: Soest 50 jaar geleden WOENSDAG 10 JANUARI 1990 SOESTER COURANT PAGINA 5 Commissaris Adema over komend afscheid: ^van BR™ KELEN bv% HYPOTHEKEN VASTGOED ASSURANTIËN Motorrijder gewond De leukste bloemen en planten elke dag veilingvers! BLOEMENHUIS Nieuw telefoonnummer hoofdkantoor PUEM Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant vraagt uw aandacht; voor Hinderwet aanvraag Hinderwetvergunning Besluit Commissie voor de Beroepschriften Bouwzaken 12 januari De Soester wegen waren ijs. Ongelukken en valpartijen Damesrubriek Booze tongen brengen nameloos leed "Nu de regionalisering wordt versneld en het convenant op de helling wordt gezet is het beter de leiding van het korps aan een nieuwe man over te la ten. In mijn visie hoeft Soest niet te be talen voor wat elders gebeurt. Daarom heb ik me altijd terughoudend opge steld tegenover die samenwerking. Dat heeft geleid tot een zeker wantrouwen; het is me in elk geval niet in dank afge nomen. Dan is het beter dat er een 'on beschreven blad' aan het roer staat." Voor commissaris JK. Adema staat zijn besluit vast. Per 1 juli maakt hij gebruik van de (nu nog bestaande)mogelijkheid om vervroegd - op 57-jarige leeftijd - uit te treden en draagt hij de leiding van het Soester politiekorps over aan een op volger. Dat die er komt is inmiddels ze ker: burgemeester De Widt heeft dat vorige week in Den Haag te horen ge kregen. Er is dus een officiële vacature voor de functie van korpschef in Soest. Hoelang zijn nog onbekende opvolger die functie zal kunnen uitoefenen is on zeker. "Het zou heel kort kunnen zijn, als de fusie snel afkomt, maar mijn erva ring zegt me dat het wel een paar jaar zal aanlopen. Er moet eerst nog zoveel ge regeld worden," aldus de commissaris. Hij wacht die ontwikkelingen in elk ge val niet af en vertrekt al in juni. Wat de doorslag heeft gegeven bij zijn besluit om "voortijdig" op te stappen is vooral het feit dat het convenant - de overeenkomst tussen de politie en het gemeentebestuur, waarbij extra geld beschikbaar wordt gesteld boven de rijksuitkering - zijn langste tijd heeft ge had. Het Soester korps heeft altijd van harte zijn partijtje meegeblazen in de samenwerking met andere korpsen, zo als in het regionale bijstandsteam en het interregionaal rechercheteam. De fusie zal ervoor zorgen dat het totale politie werk opgaat in de nieuwe organisatie en dat het Soester gemeentebestuur weinig meer over de inzet van de politie te zeg gen heeft. Het convenant staat daarmee op losse schroeven. Adema is weinig gelukkig met die ont wikkeling. "Ik vind dat we altijd primair voor de Soester gemeenschap moeten presteren. Voor landelijke of regionale extra's moet het rijk over de brug ko men, niet de gemeente. Ik heb me daar altijd sterk tegen verzet. Nu het ver plicht gaat worden ben ik niet de juiste persoon om daarbij betrokken te zijn, want sommigen van mijn collega's wan trouwen op dat punt mijn bereidheid tot medewerking, al leven we heus niet op voet van oorlog met elkaar. Ze denken er anders over dan ik en stellen de regio nale samenwerking boven alles. Ik zit hier in de eerste plaats voor Soest. Ik heb altijd gevochten voor de belangen van het korps, maar dat zou nu wel eens averechts kunnen werken..." Mensen Adema kijkt ook om andere redenen sceptisch tegen de fusie aan. "Zo'n reorganisatie is mooi, maar je zult met dezelfde mensen toch dezelfde taken moeten uitvoeren. Dat kunnen we nu al niet aan. Voor mij is het nog de vraag of dat na de fusie wel kan. Wiskundig re denerend denk ik dat er ook dan nog met een groot tekort gewerkt zal moe ten worden. Met een nieuwe opzet ver ander je de problemen nog niet. Een goeie organisatie met rotmensen draait slecht; een rotte organisatie met goeie mensen draait goed. Daar ben ik van overtuigd. Het zit 'm in de kwaliteit van de mensen die het werk moeten doen..." Versnippering is geen goede zaak, maar de fusie zal ertoe leiden dat het korps verder af komt te staan van het plaatse lijk bestuur. "Op beheersgebied heeft dat straks weinig meer te vertellen. Dan ontstaat er afstand tussen het korps en het bestuur, en dat benauwt me." Zo lang de fusie nog geen feit is - gemikt wordt op 1 januari 1992, maar Adema heeft daarover zo z'n twijfels - blijft de situatie ongewijzigd, al zal een nieuwe korpschef de kar moeten trekken. De commissaris heeft met zijn definitieve beslissing gewacht tot er een besluit was genomen over zijn opvolging, hetgeen een zgn. kroonbenoeming is: elke com missaris wordt op voordracht van de ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie door de koningin benoemd. De commissaris neemt niet zonder hartzeer afscheid van zijn korps, dat hij sinds 1 april 1975 heeft geleid, nadat hij 19 jaar op allerlei plaatsen en in allerlei functies in Amsterdam had gewerkt. Zijn beste herinnering aan die tijd is de "opruiming" van het Vondelpark, waar het eerder "een grote rotzooi" was. "B. W. vonden dat het afgelopen moest' zijn en dachten wel dat ik daarvoor de geschikte man was. Samen met Schutz- mann (in Soest later hoofdinspecteur, tegenwoordig korpschef in Heeren veen heb ik daar zonder rellen een eind aan gemaakt. Dat was een heerlijke tijd." Woelige baren De geboren Fries kreeg zijn opleiding in Hilversum aan het Rijksinstituut voor hogere politie-ambtenaren (wat nu de politie-academie is). Zijn keuze voorde politie was min of meer toevallig. Na zijn HBS-jaren en zijn diensttijd als re serve-officier zocht hij een beroep dat niet al te veel studie meer zou vergen. "Bij de zeevaartschool duurde het twee jaar, bij de politie ook. Van de politie kreeg ik eerder antwoord, anders had ik nu waarschijnlijk over de woelige baren gezworven. Het was geen 'roeping', maar als ik het over mocht doen zou ik weer voor de politie kiezen, want ik heb er geen moment spijt van gehad. Je staat midden in de maatschappij en je komt met alle aspecten van de samenleving in aanraking. Het gaat niet alleen om de criminaliteit, maar ook om zaken als het verkeer, de bijzondere wetten, de hore ca. Ook bij allerlei benoemingen en on derscheidingen vindt hier de 'screening' plaats." Waar hij staat op de schaal tussen ener zijds de "sociaal-voelende" politiechefs en de "houwdegens" weet hij niet pre cies. "Soms ben ik keihard en kies ik voor een strak beleid, bijvoorbeeld te gen koffiehuizen en illegale zenders. Maar vaak kies ik ook voor de weg van de geleidelijkheid, afhankelijk van de situatie. De ene zaak is de andere niet. Er zijn mensen die onwetend op het verkeerde pad raken; anderen doen dat willens en wetens. Daar moet je op in spelen. Een man van regels ben ik niet. Regels zijn er om de mensen te helpen, niet om ze tegen te werken." Hij laat overigens niet na duidelijk te maken dat hij in de samenwerking met anderen binnen het gemeentelijk circuit wel eens "toneel" heeft gespeeld. Sma kelijk kan hij achteraf lachen om "aan varingen" met de gemeenteraad, bij voorbeeld om de aanschaf van politie auto's waarover nog een beslissing ge nomen moest worden terwijl ze al rond reden. Of over de organisatie van het korps, waarbij hem werd geadviserd toch vooral eens in Almere te gaan kij ken omdat het daar allemaal zo veel ge smeerder liep. "Dan speelde ik m'n ver ontwaardiging. Dat was wel nodig, an ders leidde het allemaal tot niks." Taart Zijn komst naar Soest is wél een door dachte keus geweest. "In Amsterdam had je altijd maar een stukje van de taart. Ik voelde meer voor kleinschalig heid, zodat je 't geheel in de vingers had. Soest was daar qua omvang een uitste kende plaats voor. En ik heb hier al die jaren heel prettig dienst gedaan. Het is jammer dat er nu een eind aan komt, maar ik heb altijd met veel plezier ge werkt. Daar doen de zaken die mis schien wat minder prettig verliepen - zoals de fascistische betogingen in Soestduinen en de 'prunus-affaire' niets aan af. Ik heb altijd de lijn gevolgd die me de juiste leek en dan maar afgewacht waar ik terechtkwam. Ik ben nooit bang geweest om fouten te maken." Hoogtepunt van zijn jaren in Soest was onmiskenbaar de ingebruikneming van het nieuwe bureau. "Dat is het mooiste wat ik beleefd heb. Het was ook m'n eerste doel toen ik hier kwam, nog on der burgemeester Corver. Ik heb er vaak aan getwijfeld, maar het is tóch ge lukt." De commissaris is vast van plan in Soest te blijven wonen: "Het is toch prachtig hier, en bovendien heb ik hier - waar ik gewoond en gewerkt heb - de meeste sociale kontakten. In een andere plaats valt dat meestal tegen." Over het ambte- loos-burgerschap heeft hij nog geen tijd gehad om na te denken. "Daarin moet ik me nog helemaal inleven. Ik sta elke dag nog blakend van werklust op, maar Foto; Goos van der Wilt. ik zie het niet als een dreiging om straks veel vrije tijd te hebben." Dat het korps - dat hem op handen draagt - een beetje verweesd achter zal blijven vindt hij wel een probleem. "Ik had 't allemaal graag anders gewild, maar de feiten spreken nu eenmaal een andere taal. Daar moet ik rekening mee houden, niet met gevoelens... Ik ga niet met wrok weg, al zou ik graag langer zijn gebleven. Maar de feiten bepalen de mogelijkheden." AK A.A. van Breukelen B.V. is een onafhankelijk adviesbureau mef 20 jaar ervaring in: hypotheken, vastgoed en assurantiën. Om objectief te adviseren bemiddelt A. A, van Breukelen B.V. tussen 35 gerenommeerde bankinstellingen. A, A. van Breukelen B.V. Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest 02155-17962/23789 SOEST/EREPRIJSSTRAAT Riant en vrij gelegen hoek drive-in met grote tuin op het zuiden. Ind.entree, grote uitgebouwde tuinkamer met schuifpui, garage. Verdieping: grote sfeervolle woonkamer met open haard en leistenen vloer, moderne licht eiken keuken met diverse inbouwapparatuur, toi let en bergkast. Tweede verdieping: drie slaapkamers, badkamer met ligbad en tweede toilet en wastafel. Gevraagde koopsom f 198.000,-. SOEST/VAN GOYENLAAN Volledig gemoderniseerd drie-ka mer hoekappartement op de twee de woonlaag. Dit appartement is voorzien van kunststof kozijnen en dubbele beglazing. Ook de keuken is geheel vernieuwd en voorzien van een moderne grijze keuken. Ook de doucheruimte en het toilet zijn opnieuw betegeld en voorzien van nieuw sanitair. Gevraagde koopsom f 72.500,-. SOEST/TORENSTRAAT Gunstig en riant gelegen vrij staand praktijkpand met c.v. en dubbeLe garage. Ind.: souterrain ca. 40 m2, entree showroom/kan toorruimte voorzien van een plavui zen vloer. Verdieping: royale woon kamer met open haaro, halfopen keuken, groot terras ca 22 m2, bad kamer met ligbad en 2e toilet, slaapkamer. Zolder met vaste trap: 2 slaapkamers en bergruimte. Gevraagde koopsom f 369.000,-. SOEST/KONINGINNELAAN Winkel-woonhuis met garage en c.v. Indeling: winkel, woonkamer, keuken en magazijnruimte. Etage: drie slaapkamers en een badkamer en een bergzolder. Gevraagde koopsom f 198.000,-. SOEST/NIEUWBOUW Nabij het.plan Klein Engendaal wordt een vrijstaande semi-bungalow met garage (met bovenliggende berging) gerealiseerd op ca. 600 m2 grond. Moderne architectuur en comfort. Ind.. woonkamerkeuken, hal, toilet, ruime slaapkamer, grote badkamer met ligbad en 2e toilet. Verdieping 3 slaapkamers waarvan één met terrasbalkon, aparte doucheruimte met wastafel en 2e toilet, c.v.-ruimte, grote overloop. De ouderslaapkamer is voorzien van een grote kledingkast. Alterna tieven zijn mogelijk zoals bijv. slaapkamer te veranderen in studeer kamer. Brochures en tekeningen te verkrijgen op kantoor. Koopsom f 535.000,-. SOEST/RUBENSLAAN Geheel gemoderniseerd 4-kamer appartement op de 4e woonlaag. Dit appartement is in de woonkamer voorzien van een modern kunst stof plafond en is gedeeltelijk verlaagd. De gang en hal zijn eveneens voorzien van kunststof schrootjes. De keuken is eveneens geheel ge moderniseerd en voorzien van een afzuigkap. Het appartement heeft aan de voorzijde een vrij uitzicht. Gevraagde koopsom f 85.000,-. SOEST/KONINGINNELAAN Halfvrijstaand woonhuis met grote garage en riante tuin. Deze wo ning is voorzien van dubbele beglazing en een moderne keuken met een plavuizen vloer, woon-eetkamer met schoonmetselwerk en bal- kenplafond, hal, toilet. Verdieping: 3 grote slaapkamers en een bad kamer met ligbad, tweede toilet en aparte douchecabine. Zolder met vaste trap voorzien van een grote slaapkamer en 2 grote bergruimtes welke verbouwd kunnen worden tot slaapkamer. Gevraagde koopsom f 279.000,-. SOEST/WEEGBREESTRAAT Gunstig en rustig gelegen drive-in woning met zonnige tuin Zuid- West. Ind.: entree, tuinkamer, grote garage. L-vormige woonkamer met moderne plavuizen en een houtkachel, gezellige eikenhouten keuken voorzien van inbouwapparatuur en eetbar, vernieuwd toilet en bergkast. Verdieping: 2 slaapkamers, badkamer met ligbad, was tafel en 2e toilet. Deze woning is voorzien van nieuwe hardhouten ko zijnen en dubbele beglazing, sierpleister wanden en c.v. Gevraagde koopsom f 179.500,-. SOEST/GERRIT VAN DE VEENSTRAAT Vrijstaande bungalow met garage, c.v. en vrije tuin. Ind.: ruime entree, sfeervolle zitkamer met niveauver schil en open haard, bad kamer met toilet en wastafelcombi natie, 3 ruime slaapkamers met veel kastruimte. Moderne keuken 7" met veel bergruimte en afzetmoge lijkheden. De garage is vanuit de woning zelf te bereiken en in de garage bevindt zich tevens de c.v.-ruimte. Gevraagde koopsom f 369.000,-. SOEST/LEEUWERIKWEG Moderne middenwoning met c.v., berging en tuin. Ind.: hal, toilet, keuken, en ruime eet-zitkamer. Verdieping: 3 slaap kamers, badkamer, zolder met vaste trap en ruime overloop met slaapkamer. Gevraagde koopsom f 179.000,-. Een 35-jarige Soester is zaterdagmid dag gewond geraakt bij een ongeluk op de Burgemeester Grothestraat. Hij reed daar op zijn motorfiets en wilde in de bocht inhalen, maar schrok zo van een hem tegemoetkomende wagen dat hij ertegen botste en vervolgens ook tegen een andere auto, resp. bestuurd door een 45-jarige Soester en een 49-jarige Baarnaar. De motorrijder werd met klachten over pijn in de onderbuik voor onderzoek naar Zonnegloren overge bracht maar kon later huiswaarts keren. JmSPj Steenhoff straat 53 - Soest Tel. 02155-21433 Zuidpromenade 9, Tel.: 02155 - 1 68 77, Soest Begin 1990 vernieuwt de PUEM haar telefooncentrale. De 300.000 verbrui kers in de provincie Utrecht moeten vanaf 8 januari 1990 een nieuw num mer kiezen als ze het hoofdkantoor van de PUEM in Utrecht willen bellen. Het nieuwe nummer is: (030) - 975911. Het telefoonnummer voor storingen in de provincie Utrecht buiten kantooru ren (03404)-18544 verandert voorlo pig niet. Als gevolg van nieuwe eisen aan de tele communicatie koöpt de PUEM een te lefooncentrale met computercommu nicatie. Dat wil zeggen dat de centrale niet alleen gesprekken tot stand brengt, maar dat deze computergestuurde cen trale het ook mogelijk maakt een me ting, een melding en een besturing op afstand over te brengen. qemeente Bij de afd. Milieubeheer van de ge meente Soest, Lange Brinkweg 77, ka mer 017, ligt vanaf heden op werkda gen van 8.30 tot 12.00 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan (voor B, tevens bij de dependance pu- bliekszaken Soesterberg) tijdens de openingsuren ter inzage de verzoeken met bijlagen van: A. Stichting Maarschalksbos - Zonne gloren, Molenweg 2, Baarn, voor het uitbreiden/wijzigen van een zieken huis, onder intrekking van de aanvraag d.d11 -1 -1984 op het perceel Soester- bergsestraat 125 te Soest; B. Scarmail Lithoservice B. V., Amers- foortsestraat 11 B, Soesterberg, voor het oprichten van een lithografisch be drijf op het perceel Amersfoortsestraat 11 B te Soesterberg. Gemotiveerde bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kunnen door een ieder gedurende een maand na dagtekening van deze kennisgeving schriftelijk worden ingediend bij het ge meentebestuur. De ingekomen be zwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Een ieder kan ook mondeling in persoon of bij gemachtigde bezwaren inbrengen op een openbare zitting, waar gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling, te houden op verzoek. U gelieve daartoe desgewenst vóór 1 februari 1990 een afspraak te maken. Indien men dat wenst, worden de per soonlijke gegegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend gemaakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het be zwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. Beroep tegen de op het verzoek geno men beslissing kan later, behalve door de aanvrager en de adviseurs, slechts worden ingesteld door degene die bin nen de gestelde termijn schriftelijk of mondeling bezwaar heeft ingebracht, tenzij wordt aangetoond dat hij redelij kerwijs niet in staat is geweest (tijdig) bezwaren in te dienen. Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Lange Brinkweg 77, ka mer 017, ligt vanaf heden op werkda gen van 8.30 tot 12.00 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Alb. Cuyplaan tijdens de openingsuren ter inzage de beschikkingen op de verzoeken van: A. Super van Doom B.Y., Wiardi Beckmanstraat 491, voor het oprichten van een supermarkt op bet perceel Wiardi Beckmanstraat 491; B. Verhuur Centrum Soest, Burg. Grothestraat 41, voor het oprichten van een inrichting voor de verhuur van machines en gereedschappen op het perceel Burg. Grothestraat 41 en 43; C. Constructiebedrijf A. en H. van den Berg, Industrieweg 9, voor het oprich ten van een constructiebedrijf op het perceel Industrieweg 9. Beroep tegen deze beschikking kan worden ingediend door: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen die tegen de aanvraag om vergunning tijdig bezwaren hebben in gediend; d. enige ander belanghebbende die aan toont dat hij redelijkerwijze niet (tijdig) in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, bin nen een maand na de dagtekening van deze kennisgeving. Zij die beroep instellen kunnen over eenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voor ziening. Dit verzoek moet binnen bo vengenoemde termijn worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's- Gravenhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Burgemeester en Wethouders van Soest: overwegende dat omwonenden rond het perceel Banningstraat 8, sectie E nr. 4327 gedeeltelijk, regelmatig klagen over geluidoverlast van blaffende hon den: het perceel Banningstraat 8 te Soes terberg, kadastraal bekend sectie E nr. 4327 gedeeltelijk aan te wijzen als een bepaalde plaats waar het aanwezig heb ben van meer dan een hond verboden is. hiervan openbare kennisgeving te doen ingevolge artikel 14 van de alge mene plaatselijke verordening en af schrift van dit besluit te zenden aan de bewoners van het perceel Bannings traat 8 te Soesterberg. De voorzitter van de Commissie voor de Beroepschriften maakt bekend dat op vrijdag 19 januari 1990 om 15.30 uur, in de commissiekamer in de dépen dance achter het gemeentehuis, Steen- hoffstraat 2, een openbare vergadering van de commissie zal worden gehou den, waarin de volgende zaken aan de orde komen: 15.30 uur: weigering van een bouw vergunning voor het vergroten van een garage aan de Nieuwstraat 67; 16.00 uur: weigering van een bouw vergunning voor de bouw van een ma gazijn aan de Parallelweg 19; 16.30 uur: weigering van een bouw vergunning voor de bouw van een muur, inclusief kolommen en kantel- deur aan de Soesterbergsestraat 31 17.00 uur: weigering van een bouw vergunning voor de bouw van een schuilgelegenheid voor vee op een per ceel aan de Hooiweg; 17.30 uur: weigering van een bouw vergunning voor de bouw van een gara ge/berging aan de Wieksloterweg O.Z. 73. De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op daartoe strekkende ver zoeken met toepassing van de daarbij genoemde voorschriften, vergunning te verlenen voor: het bouwen van een opslagloods, Ei kenlaan 15 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 lid 8 van de Woningwet); het geheel vernieuwen van een be heerderswoning, Birkstraat 118b, (arti kel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); het vergroten van een woonhuis, Ko ninginnelaan 55 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); het vergroten van een woonhuis en berging/bijkeuken, Koninginnelaan 115 (artikel 19 van de Wet op de Ruim telijke Ordening); het vergroten van een woonhuis, Gen. Winkelmanstraat 9 (artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning): het bouwen van een woonhuis met garage/bijkeuken, Veenzoom 3 (arti kel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); het vergroten van twee bergingen, Mariastraat 16 en 18 (artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 11 januari 1990, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekkking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn, dagelijks van 8.30 - 12.00 uur, in het kantoor van Milieu en stadsbeheer, afdeling bouwzaken, Lan ge Brinkweg 77, ter inzage. 1 Informaties. Info-centrum STEENHOFFSTRAAT 9a Telefoon 02155-22555 Open maandag t m. vrijdag Informatietelefoon met'actualiteiten, tel. 93665 (24 uurs-service) Evenals elders in ons land was onze gemeente Maandagmiddag een groote ijsvlakte geworden, dankzij het opvallende weerkundige feit, dat de tempera tuur daalde, terwij! het regende. Was de hoofdweg reeds dadelijk door water staat onder handen genomen en met zand bestrooid, de zijwegen en lanen en zeker de hellende wegen, waren zeer gevaarlijk te berijden en te beloopen. Voor een ieder was het vallen en opstaan en ondanks dat Openbare Werken alle zeilen bijzette, was het niet mogelijk de wegen, die geen hoofdweg waren, behoorlijk met zand te bestrooien, terwijl daarbij nog kwam dat de wind het zand, dat op den weg kwam, wegblies en de ijsvlakte, ijsvlakte bleef. Nu, de noodige dagen later, zijn diverse wegen nog zeer glad en zijn het fiets- en wan- delverkeer nog vele glibberige evoluties in den weg gelegd. De valpartijen van wandelaars en fietsers zijn nagenoeg allen zonder ernstige verwondingen afgeloopen. We noteerden twee ongevallen, die iets ernstiger waren. Maandagmiddag kwam een zekere J.H. Huurdeman te vallen op de Molen straat en moest bij omwonenden binnengedragen worden. Dokter Donker constateerde een gescheurde spier in de buik en de onfortuinlijke fietser moest per auto naar zijn woning te Amersfoort gevoerd worden. Maandagmiddag te ongeveer 5 uur reed 'n korporaal per fiets op de Soester bergsestraat nabij Soestduinen in gezelschap van een burger. Beide heeren hadden geen brandend licht op hun rijwielen - de korporaal wist nog steeds schijnbaar niet, dat een dergelijk instrument verplichtend is, want ook hij reed zonder achterlicht - en werden niet opgemerkt door een hen achterop komen de auto, bestuurd door v.d. B. alhier. De weg was glad, de bestuurder van de auto wilde een aanrijding voorkomen, remde, doch zijn wagen gleed door en de korporaal werd aangereden. Een mi litaire arts verleende de eerste hulp, waarbij bleek, dat geen ernstige kwetsu ren waren opgeloopen. Proces-verbaal werd opgemaakt. Erger had het auto-verkeer te lijden van de gladheid van den weg. Diverse malen slipten diverse wagens, wanneer de resp. bestuurders remmen moes ten. Vele wagens kwamen hierdoor in een richting te staan, die in het geheel niet overeen kwamen met de rij-richting. Een ongeval dat voor den bestuurder zeer goed afliep, gebeurde Maandag ochtend op de Molenstraat. De trein van 11 uur 10 uit Utrecht naderde opm ongeveer 11 uur 40 den onbewaakte overweg op de Molenstraat. Een militair, die met een vrachtauto dezen overweg wilde oversteken, bemerkte den trein te laat, remde krachtig, doch gleed door den gladden weg, door. De wagen reed met den bumper tegen de treeplanken van den laatsten wagen, waardoor deze het loodje moest leggen. De trein stopte en het treinpersoneel en de politie stelden een onderzoek in. De auto kon later op eigen kracht doorrijden. De trein had ruim tien minuten vertraging. De chauffeur kwam met den schrik vrij. Ook de firma Tensen heeft met zijn uitgebreiden busdienst veel hinder onder vonden van de gladheid. Bleven de vertragingen tot een minimum beperkt, de dienst op Soesterberg had zooveel last, van den gladden weg, dat een tweetal bussen het beroemde en veelbesproken hoogt niet konden halen. Slechts met rijkelijk zandstrooien werd het hoogt genomen. In verband met dit alles is het wellicht goed den inwoners te verzoeken een handje te helpen om het euvel te bestrijden, doorvoor hun percelen trottoirs den openbaren weg enz. met zand of asch te bestrooien. Men bedenke hierbij dat dit voor elke bewoner van een perceel of eigenaar van gronden bij veror dening verplichtend is gesteld. De politie is thans bezig de overtreders op te sporen om daarna procesverbaal op te maken. De tong is een onmisbaar menschelijke organisme, dat onschatbare diensten bewijst, doch aan den anderen kant zoo ontzaglijk veel kwaad in de wereld kan aanrichten. Een gevaarlijk wapen, dat scherper kan steken dan de angel van een wesp. Hoeveel haat en tweedracht in overigens bevriende families heeft de booze tong niet teweeggebracht. Wellicht wordt erdoor niets ter we reld zooveel onheil gesticht als door de tong. Stemt dit niet tot nadenken? Moet ons dat niet tot grooter voorzichtigheid manen in verband met alles wat wij van dag tot dagen van uur tot uur spreken? Gedachteloos gepraat! Hierover zou meer te zeggen zijn, dan menig mensch lief is en toch willen wij niet nalaten te wijzen op de verkeerde gewoonte om maar te willen praten. Waarom is het noodig om zonder noodzaak dingen te zeggen, die anderen verdriet doen of wel om datgene wat ons toevertrouwd werd, aan derden over te brengen? Waarom is het noodig, dat velen steeds, op onverantwoordelijke wijze kwaad van anderen spreken, liefst als deze niet aanwezig zijn om zich te verantwoorden? "Men zegt..." is dikwijls een inleiding om grif verder te vertellen wat men van anderen gehoord heeft en dit gaat van tong op tong verder, tot het geheele ver haal hoe langer hoe meer uit zijn verband gerukt wordt. Het getuigt van zoo weinig gevoel en tact om zonder noodzaak over anderen te spreken en getuigt menigmaal van gebrek aan conversatie en van leeghoofdigheid! "Heb je al gehoord, dat...?" Een vraag die helaas heel wat meer door vrouwen dan door mannen gesteld wordt en waarop een vloed van "Wahrheit und Dichtung" volgt over een of anderen kennis. Menige vrouw voelt zich, wanneer zij op haar praatstoel zit, het interessante middelpunt waarop aller oog en oor gevestigd is en dan komt het op een beetje franje meer of minder niet aan, het verhaal wordt des te belangwekkender, nietwaar? Getuigen hiervan niet de verbaasde uitroepen op menig dames kransje? De uitwerking van deze praatzucht kan fataal zijn voor hem of haar, die het betreft, wiens naam op het spel kan staan, wiens levensgeluk door dom gepraat wellicht verwoest wordt. "Waarom zou ik dit of dat verder vertellen??" Indien ieder zich deze vraag stelt voor en aleer hij iets verder uitdraagt, wordt heel wat leed voorkomen. Wanneer wij onze tong meer in bedwang hoduen en ons wel tweemaal beden ken vóór wij iets van anderen zeggen, zal het er in de wereld heel anders uit zien, zullen de menschen onderling heel wat minder strijd hebben. Laten wij daarom een wachter voor onzen mond plaatsen en ons bezinnen eer we beginnen met iets van anderen te zeggen.

Soester Courant | 1990 | | pagina 5