kabelkrant Meningen van lezers I 4 /WIN EEN SUPERTAART Circusfoto's in de Bundeling WOENSDAG 10 JANUAR11990 SOESTER COURANT PAGINA 8 Expositie van Peter G.M. van der Weij 8 umm 'Huisvrouwen' richten blik op 1990 Schoorsteenbrandje Cursus voor vrouwen bij Riagg KIJK ELKE WOENSDAG LOS DE KRUISWOORDPUZZEL OP 'Heita-kampen' bij Heideheuvel Kat beschoten Diefstal uit auto Serie inbraken op industrieterrein Wie aan politiek doet leest de Soester Courant Winterzon nadelig voor koortslippatiënten m Geen applaus voor straatnamen Alcoholcontrole Inbraak in school Nieuw zorgcentrum 'De Lichtenberg' Piekerans bij de jaarwisseling Auto ramt lichtmast Openbare |Q| bibliotheek Recreatief zwemmen in De Turf ZWEMMEN Aktiedag Kruiswerk Oneerlijk Zwaan kleef aan wL ;V sllLjk'.* V Sinds vorige maand is in het gezond heidscentrum "de Bundeling" aan de Schoutenkampweg een expositie inge richt door de circusfotograaf Peter G.M. van der Weij. Als jongen van 10 jaar spijbelde de nu 52-jarige amateur-fotograaf al van school om op het stationsemplacement van Hilversum naar het verladen van het circus Strassburger te kijken. Later bracht hij pony's en paarden weg naar het winterkwartier of de speelplaats voor het sportpark. Zo'n altijd aanwe zig jongetje viel de directie van circus Strassburger na verloop van enige tijd duidelijk op en dat resulteerde later in bevriende relatie met de familie Strass burger. Het jongetje groeide op en bleef geïnte resseerd in die magische wereld van zand en zaagsel. Er werd door verschil lende nationale en internationale cir cusdirecties en redacties van circusbla den een beroep op hem gedaan om hand- en spandiensten te verrichten. In zijn toenmalige functie als internatio naal handelsagent was het mogelijk die zaken te combineren en ook in het bui tenland veel circussen te bezoeken. Door regelmatige verslagen over de ve le circusbezoeken ontstond ook de be hoefte de geschreven artikelen met fo- De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen luidt het nieuwe jaar goed in. De vereniging heeft weer een interes sant programma voor het eerste half jaar: 10 januari: nieuwjaarsreceptie, Brand punt. 19 januari: wandelen. 23 januari: Dia's over Italië, Honsber- gen. 8 februari: ledenvergadering. De Prom. 16 februari: wandelen. 23 februari: excursie Westfriese Flora. 27 februari: liedjes bij gitaar van Davids tot Sonneveld, door Theo v.d. Over, Honsbergen. 15 maart: Excursie Tilburg. 16 maart: wandelen. 22 maart: knutselmiddag o.l.v. mevr. Volmer, De Prom. 5 april: Eenacter "Nulpunt", monoloog en proza door mevr. Klouwen-Werk man, De Prom. 5 april: gewestelijke bridgedrive. 6 april: fietsen. 12 april: excursie "Het Stoepje" in Spa kenburg. 24 april: lezing over milieu door Minke Lagerwerf, Honsbergen. 25 april: gewestelijke kegeldag. 9 mei: excursie naar de fruitbomen. 11 mei: fietsen. 15 mei: lezing over de Altzheimer Stichting door mevr. van Doorn-Eve raas, Honsbergen. 25 mei: voorjaarswandeling. 31 mei: lezing over paranormale ge neeswijze e.a. door de heer Bosga, De Prom. 7 juni: aspergetocht Brabant (excursie). 19 juni: slotbingo, Honsbergen. 22 juni: fietsen. juli: lange fietstocht. 18 juli: contact-ochtend in "De Gene raal". 15 augustus: contact-ochtend in "De Buitenplaats". Alle middag-bijeenkomsten beginnen om 14.00 uur en worden afwisselend in Baarn en Soest gehouden. Met de ex cursies komt men op allerlei leuke plaatsen, waar men alleen waarschijn lijk niet heen gaat. De wandel- en fiets tochten zijn gezellig en er wordt onder weg een kopje koffie gedronken. Er is een bridge-, kegel-, badminton- en handwerkclub. De stemming in de vereniging is heel goed. Interesseert het programma u, kom dan eens kennis maken op de Nieuwjaarsreceptie op 10 januari om 14.00 uur in Brandpunt, Oude Utrecht- sewegó in Baarn. Men kan ook het con tactadres voor Soest bellen: mevr. M.R Schelland-Neesen, telefoon 13398. Peter v.d. Weij meteen van de foto's die in de Bundeling te zien zijn. Foto: Goos van der Wilt. to's te illustreren en door middel van dia-vertoningen uit te dragen op de kringmiddagen van de club van Circus vrienden Nederland en de Duitse en Belgische zusterclubs. Door zijn be kendheid met het métier circus en zijn grote kennis van de internationale cir cusnummers weet Peter van der Weij vaak het juiste moment met de camera vast te leggen, ook als een voorstelling slechts een enkele keer bezocht kan worden. Circus-archief Het was de heer Van Essen sr., van de gelijknamige fotozaak in Soest-Zuid, die Van der Weij destijds een van de eerste elektronische camera's verkocht, waarmee het mogelijk werd ook zonder flitslicht in het circus te fotograferen. Dat was een nieuwe uitdaging voor de auitodidact fotograaf, en gaf tevens een nieuwe dimensie aan zijn inmiddels op gezette circusarchief. Nu, ruim vijfentwintig jaar later, heeft hij in samenwerking met Van Essen jr. een dertigtal foto's geselecteerd voor de expositie in "de Bundeling", een expo sitie waarvoor hij al enkele jaren gele den werd gevraagd door dokter P.J.H.M. Rupert. De foto's worden geëxposeerd onder het motto "In en om de magische cirkel van zand en zaagsel". De expositie is opgedragen aan de echte circusvak mensen in Europa. Inspiratiebrond Naast foto's van verschillende num mers uit de circussen Knie, Krone, Sa- rassani, Barnum, Carré en andere is veel aandacht besteed aan de grote ver nieuwer van het circus in de tachtiger ja ren: het West-Duitse circus Roncalli, dat onder directie staat van de in We nen geboren graficus Bernhard Paul en dat, gestart in 1976, een inspiratiebron is geweest voor de circus-branche in de gehele wereld. Door het gebruik van een in het theater ontwikkelde lichtinstallatie en andere theaterinvloeden in regie en geluid is het circus een eldorado voor fotogra fen, ook al door het perfect gerestau reerde historische wagenmateriaal. De foto's werden gemaakt met een Mi nolta 7000 camera met 30-105 en 75 300 zoom-objectieven. Er werd ge bruik gemaakt van 400 en 1000 asa filmmateriaal. Niet de perfecte technische foto is Van der Weij's doel, maar wel een foto die de atmosfeer van het circus weergeeft, of om te spreken met Honoré de Bal- zac: "Voor mij is de circuskunst de hoogste van alle kunstvormen. De kracht en de mogelijkheden zijn be paald grenzeloos. Het doet mij meer dan zang, dans en toneel samen". Politie en brandweer werden maandag avond gealarmeerd wegens een schoor steenbrandje aan de Sophialaan. De brandweer rukte met drie wagens uit en bluste het vuur. Tevens werd de schoor steen schoongeveegd. De afdeling Preventie van het Riagg start op vrijdagochtend 26 januari een cursus voor vrouwen: "Beter omgaan met jezelf en met anderen". Thema:'s als: jezelf begrijpen; verantwoordelijk en assertief handelen; omgaan met con flicten. greep krijgen op je eigen leven, staan in deze cursus centraal. De cursus wordt gehouden op vrijdag ochtend van 9.00 tot 12.00 uur. Data 26 januari; 2, 9 16, 23 februari; 9, 16, 23, 30 maart; 27 april. Vrouwen die meer willen weten, een in formatiebrief willen aanvragen of zich willen aanmelden kunnen kontakt op nemen met de afdeling preventie van het Riagg, tel. 033- 632164, en vragen naar Petra Windmeyer of Louise Men- "Heitakampen", zijn therapeutische vakantiekampen voor kinderen met astmaproblemen, een project van het Astmacentrum Heideheuvel te Hilver sum, een landelijk Centrum voor be strijding van Luchtweg-aandoeningen. De kampen zijn een herhalingscursus voor kinderen die eerder op het cen trum zijn opgenomen geweest ter be handeling of kinderen die poliklinisch werden/worden behandeld. Juist door de gerichtheid op oud-patientjes func tioneren deze therapeutische kampen in het verlengde van de therapie op Hei deheuvel zelf. Voor de kinderen geeft dat herkenning. Voor de staf van het Astmacentrum is de aansluiting tussen toen en nu snel te leggen. In dit kader hebben de Heitakampen een duidelijke funktie in de nazorg van de patiënt. De uitvoering van dit projekt heeft plaats in een fijne vakantiesfeer. De dagelijkse leiding berust bij een door Heideheuvel benoemde mede werkster. Zij staat aan het hoofd van een team vrijwilligers, gerekruteerd uit studenten die in opleiding zijn voor be roepen die met kinderen werken, en een kookster. Tijdens de voorlichting en voorberei ding van deze vrijwilligers komen aan de orde: Cara-voorlichting; pedagogi sche grondhouding; medicijn-voorlich ting; voorlichting over oefentherapie; voorbereiding van de rekreatieve pro gramma's. Data lekamp: 30junit/m 14juli 1990; data 2e kamp: 21 juli t/m 3 augustus. Aanmelden vanaf heden voor deelne mende kinderen en leidinggevenden bij Astmacentrum Heideheuvel, Soestdij- kerstraatweg 129,1213 VX Hilversum, tel. 035-881411 (mevr. J. Karei). De politie kreeg in het weekeinde weer een melding binnen over een geval van dierenmishandeling. Aan de Gemini in Soesterberg was een kat beschoten met een luchtbuks. Het kogeltje moest wor den verwijderd. Uit een auto die aan het Reespoor ge parkeerd stond zijn maandag platen en boekenbonnen ter waarde van 85 gul den gestolen. Ook verdween er voor enkele tientjes aan contant geld. De wa gen was niet op slot. In de nacht van donderdag op vrijdag hebben onbekende daders ingebroken in vijf bedrijven op het industrieterrein. Gezien de overeenkomstige werkwijze gaat de politie ervan uit dat het steeds dezelfde daders betreft. Het ging hier om twee bedrijven aan de Koningsweg, een aan de Industrieweg en twee aan de Dorresteinweg. In vrijwel alle gevallen werd een zijdeur geforceerd, waaarna kasten en kluizen met grof geweld wer den opengebroken. Uit een van de panden verdwenen een acculader, gereedschap, geld en een antwoordapparaat. Uit een ander een rolmaat, een stopwatch en een boorma chine. Bij het derde bedrijf bestond de buit uit een bedrag van 2000 gulden en een aantal cadeaubonnen. Bij het vier de werd Nederlands en buitenlands geld gestolen en bij het vijfde werd al leen grote materiële schade geconsta teerd. Of daar iets wordt vermist stond in het weekend nog niet vast. Pas op tijdens de sneeuwvakantie! ;09l De met sneeuw bedekte hellingen van Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk zijn, zo blijkt uit de cijfers van het Natio naal Bureau voor Toerisme, dit jaar voor nog meer Nederlanders dan voor heen een bereikbare vakantiebestem ming. Vakantie is niet direct een mo ment om lang stil te staan bij medische problemen. Dat hoeft gelukkig ook niet. Toch zullen sommige winterspor ters de angst hebben weer geplaagd te worden door een zeer vervelend feno meen: de koortslip. Daarom is het goed om, voordat de kof fers zijn gepakt en de ski's op het dak liggen, even stil te staan bij die lastige kwaal die bij ruim twintig procent van de vakantiegangers de kop zal opste ken. Want naast verkoudheid, griep, stress en oververmoeidheid, speelt ook zonlicht een belangrijke rol bij het (weer) ontstaan van een koortslip. Wie eenmaal een koortslip heeft gehad, zal het erover eens zijn dat de infectie niet alleen pijnlijk en hinderlijk, maar ook vaak ontsierend is. Want wie zit op blaasjes, papels en korstjes te wachten, terwijl het gezicht juist een sportieve bruine winterteint heeft. De meeste mensen raken al op zeer jon ge leeftijd besmet. Meestal openbaart de koortslip zich dan nog niet. Wel geldt dat iedereen die eenmaal geïnfecteerd is met het koortslipvirus, dit altijd bij zich zal dragen. Nadat er kleine vlekjes zijn gevormd die branderig, gloeiend en soms jeukend aanvoelen, ontstaan er binnen een paar uur blaasjes. Deze zijn veelal gevuld met vocht. Na een week drogen ze uit en ontstaan er gele korst jes. Sinds enige tijd heeft de arts voor koortslippatiënten een antiviraal mid del beschikbaar. Dit medicijn is tot nu toe het enige waarvan de werkzaamheid in wetenschappelijk onderzoek is aan getoond. De crème, die alleen op dok tersrecept te krijgen is, remt de ver menigvuldiging van het virus. Hierbij is het vroegtijdig starten van de behande ling heel belangrijk. Cosmetisch ongemak Onderzoek heeft aangetoond dat één op de vijf Nederlanders last heeft van een koortslip. Gemiddeld worden ze 2 of 3 keer per jaar met de aandoening ge confronteerd. Hetzelfde onderzoek toonde aan dat vooral vrouwen door het virus worden getroffen. Juist zij er varen de koortslip als een cosmetisch ongemak. De Algemene Nederlandse Bond van Schoonheidsinstituten (AN- BOS) wijst erop dat met name in de zo mer- en wintervakantie het aantal door koortslip geplaagde cliënten sterk toe neemt. Voorlichtster Iet van Pelt van de AN- BOS waarschuwt daarom ook voor het onbeschermd recreëren in de sneeuw. "De combinatie zonlicht, wind en sneeuw werkt het ontstaan van een koortslip in de hand. We bevelen ieder een aan, en zeker degenen die al eerder een koortslip hadden, gebruik te maken van vette lippenstift. Daarbij moet goed op de verpakking worden gekeken of de crème een extra beschermingsfactor heeft. Hoe hoger de factor, hoe beter de bescherming. Ook de fluorixerende stiften bevatten zonbeschermingsfil- ters". Maar hoewel de stiften in zekere mate bescherming bieden, gelden ze niet als behandelingspreparaat voor hen die al een koortslip hebben. Vol gens mevrouw Van Pelt is het niet ver standig om, wanneer er inderdaad vochtblaasjes op de lippen ontstaan, er zelf aan te komen. "Krabben en peute ren verergert de zaak alleen maar. En van huismiddeltjes is nooit bewezen dat ze werken. Hte beste is om de huisarts of tandarts om advies te vragen". Zonnebank Over de invloed van de zonnebank op het ontstaan van de koortslip is weinig bekend. Hoewel de UV-stralen gefil terd en dus minder schadelijk zijn, is het, zeker wanneer de koortslip weer opspeelt, niet verstandig regelmatig on der de zonnebank te gaan. 1 Verschillende leden van de commissie ABZ lijken niet zo gelukkig met de ideetjes van de straatnamencommissie, die onlangs ware vondsten ophoestte als "Klinkveld" voor het plein bij het nieuwe gemeentehuis en "Heetakker- weg" voor een straat in die buurt. Bert Krijger (WD), die tijdens de nieuwjaarsreceptie al had laten weten dat de straatnamenclub de eerste van de talrijke commissies is die wat hem be treft mogen worden opgedoekt, wilde daarover wel eens in discussie, maar lie ver niet in de gemeenteraad. Hij had nog traumatische herinneringen aan debatten over namen als "Jeneverbes" en "Dovenetel". "Klinkveld" kon al he lemaal niet, merkte hij op, want het is gewoonte nog levende personen niet te vernoemen en de voorzitter van de Soester WD heet (Van der) Klink. "Waarom niet gewoon Raadhuis plein?" aldus Krijger. Burgemeester De Widt voorspelde dat na de grote commissie-sanering deze zaken wel in de commissie van de ver antwoordelijke portefeuillehouder be sproken zouden kunnen worden, maar deze éne keer moest het dan nog maar in de voltallige raad. Ook Wiebe Meilof (GPV) vond dat er een "representatieve" naam bedacht moest worden voor het plein en ook Jan Visser (P.S.) zag zich niet via Boekweit land en Roggeveld naar het raadhuis aan het Klinkveld spoeden. Neks Blommers (WD) vatte haar standpunt kernachtig samen met de uitspraak: "Een straat is een straat, en geen Wolle gras!" Bij de rondvraag pleitte Adriaan Pot huizen (D66) nog voor een stembureau in Braamhage in plaats van de Oranje- Nassauschool en Jan Visser wilde dat ideële groepen als Amnesty, de Derde Wereldgroep en de Voedselgroep voortaan worden vrijgesteld van de 1000 gulden die ze moeten betalen om met een kraam op de openbare weg te mogen staan. In de nacht van zaterdag op zondag deed de politie mee aan een regionale alcoholcontrole, in samenwerking met de Kon. Marechaussee en de Baarnse collega's. Er werd o.a. gecontroleerd op de Birkstraat. In totaal werden drie van de 99 staande gehouden bestuurders betrapt op rijden onder invloed. In de kerstvakantie hebben onbekende daders ingebroken in de De Savornin Lohmanschool aan de Driehoeksweg. Ze vernielden een ruit om binnen te ko men. De buit bestond o.a. uit een hoe veelheid gereedschap en twee kratten frisdrank. De in april vorig jaar al aangekondigde fusie tussen het verpleeghuis De Lich tenberg en het rusthuis van dezelfde naam is sinds eind december een feit. De nieuwe combinatie van instellingen aan de Utrechtseweg 193 en 299 in Amersfoort zal haar werkzaamheden gaan verrichten onder de naam "Prot. Chr. Zorgcentrum 'De Lichtenberg'." In het nieuwe centrum werken ruim 500 mensen: 350 betaalde krachten en 150 vrijwilligers. De jaaromzet be draagt 20 miljoen gulden en de erkende capaciteit is 320 bedden. Het zorgcentrum biedt een samenhan gend zorgaanbod ten behoeve van ou deren en verpleegbehoeftigen. In het ouderenzorg-gedeelte woont men met huishoudelijke ondersteuning en aan vullende verpleegkundige en parame dische dienstverlening. In het verpleeg huis-gedeelte wordt zorg verleend aan reactiveringspatiënten, chronische en terminale patiënten. Er vindt observa tie plaats alsmede diagnostiek en be handeling. Het zorgcentrum "De Lichtenberg" kent flankerende dienstverlening ten behoeve van thuiswonenden, maaltijd service aan huis, tijdelijk verblijf op zie kenafdeling, nachtopvang e.d. Het zorgcentrum kan ook over alle aspecten van ouderenzorg worden geconsul teerd. Ook wordt er dagbehandeling gegeven, gericht op ouderen om hen in staat te stellen zo lang mogelijk thuis te blijven wonen. De directie van het zorgcentrum wordt gevormd door K. Elion, directeur alge mene zaken en voorzitter van de direc tie; H. van Gils, directeur interne zorg; en J.C. Kraaijenbrink, directeur patiën tenzorg. Politici komen, politici gaan Maar wat ze aanrichten blijft bestaan. De burgemeester moet eerst hier nog wennen en ons zijn integriteit laten kennen. Hij is nog maar pas gestart met zijn rit, Wij denken dat 't goed zit met Hans de Widt 't Bestuur ploegt weer verder naar eigen idee. Bezwaarschriften, houdt men daar rekening mee? Voorlopig nog zitten de heren op rozen; We hebben ze immers zelf gekozen? Dus vrienden van Soest, er dient opgelet: Straks niet op het verkeerde paard gewed! Is de sloop van 't Natuurbad nog te voorkomen? Of gebeurt dat alleen maar in je dromen? Scholten vond 't nodig iets gróóts te doen, Verkocht het nog gauw voor een schamel miljoen. Laat Soest toch het eigen karakter behouden. Voorkom dat ze elk plekje vol willen bouwen. Voorkom dat meer schoonheid wordt verwoest, Stop 't zinloos bederf van ons landelijk Soest! Nel Rademaker-Duijts De politie heeft in het weekeinde een 23-jarige Soesterberger aangehouden, die met zijn auto een lichtmast op de Amersfoortsestraat had geramd. Hij was op het natte wegdek geslipt. De man was onder invloed en kreeg een rij verbod en een proces-verbaal. Zijn auto moest worden weggesleept. Openingstijden en adressen Centrale bibliotheek Albert Cuyplaan 202, 3764 TW Soest, tel. 15210. Volwassenen- en jeugdafdeling maandag 14.30 - 17.30 uur dinsdag 14.30 - 17.30 uur woensdag 10.00 - 12.30 en r V, 14.30- 17.30 uur"' donderdag 10.00 - 12.30 en 14.30 - 17.30 uur vrijdag 10.00 - 12.30 en 14.30- 17.30 uur zaterdag 10.00 - 12.30 uur. De volwassenen afdeling is tevens ge opend op de dinsdag- en vrijdagavond van 18.30 tof 21.00 uur. De leeszaal volwassenenafdeling is naast de uitleentijden ook maandag en dinsdag geopend van 10.00-12.30 uur. In de maanden juni, juli en augustus is de bibliotheek op zaterdagmorgen ge sloten. Schoolmediatheekdienst maandag 14.00 - 17.00 uur woensdag 12.00 - 17.00 uur vrijdag 14.00 - 17.00 uur Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17B, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463 - 52017. maandag 14.00 - 17.00 uur dinsdag 10.00 - 12.30 uur woensdag 14.00 - 17.00 uur donderdag 10.00 - 12.30 uur vrijdag 14.00 - 17.00 en 18.00 - 20.00 uur Bibliotheek Overhees Willaertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 12468. maandag 14.00 - 17.00 en 18.00- 20.00 uur dinsdag 10.00 - 12.30 uur woensdag 14.00 - 17.00 uur donderdag 10.00 - 12.30 en 14.00- 17.00 uur vrijdag 14.00 - 17.00 en 18.00 - 20.00 uur (tijdens vakanties geldt een afwijkend rooster). 12.15 - 13.15 uur: vrij zwemmen 21.00- 22.00 uur: zwemmen voor vol wassenen Dinsdag: 12.15 - 13.15 uur: vrij zwemmen Woensdag: 09.20 - 10.20 uur: zwemmen voor vol wassenen 14.00 - 16.00 uur: zwemmen met re creatiemateriaal 19.30 - 20.30 uur: zwemmen voor vol wassenen 20.30 - 21.30 uur: zwemmen voor vol wassenen Donderdag: 12.15 - 13.15 uur: vrij zwemmen Vrijdag: 12.15 uur: vrij zwemmen Zaterdag: 13.30 - 15.45 uur: zwemmen met re creatiemateriaal Zondag: 09.45 - 12.00 uur: vrij zwemmen 12.00 - 14.15 uur: vrij zwemmen Zonneweide Gebruik van zonneweide: f 1,00 per kwartier Toegangsgelden Personen tot en met 14 jaar: f 2,10 per uur. Personen van 15 jaar tot en met 64 jaar: f 2,35 per uur. Personen van 65 jaar en ouder :f 1,35 per uur. Bezoekers f 0,65 per uur. Zwemlessen Opgeleid kan worden voor diploma A en B op maandag/donderdag of dins dag/vrijdag, voor basisdiploma en zwemvaardigheidsdiploma I, II en III op woensdag/zaterdag. Zwemles voor volwassenen is op maan dag- en donderdagavond. De duur van een zwemles is 30 minu ten. Kosten: personen tot en met 14 jaar: f 32,00 per maand; personen van 15 jaar en ouder: f 36,50 per maand. Inlichtingen en inschrijvingen bij afd. Sport en Recreatie van de gemeente Soest, Steenhoffstraat 6, tel. 93542. Op maandag 15 januari organiseert het Kruiswerk Soest een aktiedag voor de wijkverpleging in het kader van de lan delijk marathon-aktie. De werkers/sters willen daarmee nog maals benadrukken dat zij onder de ge geven omstandigheden patiënten niet de juiste zorg kunnen bieden én dat zij al jaren schromelijk onderbetaald wor den voor zéér verantwoordelijk werk! Dus: Verplegen/verzorgen een roe ping? Néé - een beroep!! Kruiswerk Soest Al jaren bestaat er een situatie in Soest waarbij een gedeelte van de burgerij wordt uitgesloten van zo iets normaals als aansluiting op het net van de Centra le Antenne Inrichting (CAI). Ik hoor bij die burgers. Toen er voor de eerste keer sprake was van CAI in Soest, heeft men een denkbeeldige cirkel getrokken op de kaart. De huizen binnen de cirkel werd de mogelijkheid geboden tot aan sluiting, alles wat daarbuiten viel, had pech gehad. Vanwege de kosten. Ja, je kon toch wel kabel krijgen, maar dan moest je de aansluitkosten zelf be talen. De gemeente gaf wel subsidie, maar dan bleef er nog een bedrag over dat kon oplopen tot vele duizenden gul dens. Voor Rijke Pietje geen probleem maar voor de man-met-de-pet een on overkomelijke zaak. Je reinste discrimi natie dus en dat vanwege iets dat gere kend kan worden tot "algemene ver worvenheden" als riolering, water en telefoon. Ook mij en mijn buren is tot vervelens toe voorgerekend hoeveel ons het een en ander zou kosten: dat komt neer op ongeveer twee duizend gulden per wo ning. Het belachelijke is dat het grootste gedeelte van de kosten zit in het graven van de geul waarin die kabel gelegd wordt. Ik woon achterin de Bosstraat. Vorig jaar heeft de gemeente bijna de hele Bosstraat opengelegd voor een nieuwe PUEM-kabel. Dan zou je den ken dat ze tegelijkertijd die CAI-kabel er bij hadden kunnen leggen. "Nee, dat is technisch onmogelijk", kreeg mijn buurman desgevraagd te horen. Nu is er een rapport opgesteld: "De be leidsnota 1990-1994 voor de CAI", ge baseerd op een door Teladin B.V. inge steld onderzoek. De gemeente Soest heeft namelijk een bom CAI-duiten over en men wil daarmee leuke dingen doen voor de burgers. Het zenderpark uitbreiden met wat extra TV- en radio- mogelijkheden bijvoorbeeld. Maar al léén natuurlijk voor die burgers die a! CAI aansluiting hebben! Over ons, de mensen buiten de "cirkel" wordt met geen woord gerept! Ik ben uit m'n vel gesprongen! Nu wordt over het rapport op 10 januari gesproken in de Raadscommissie Be drijven. Het is een openbare vergade ring en ik roep eenieder die tot de "uit- geslotenen" behoort op, daar heen te gaan. Zelf kan ik niet, want ik ben dan op vakantie. Maar ik heb de commissie een protestbrief geschreven, want hoe je het wendt of keert: dit is discriminatie van burgers die normaal aan al hun ver plichtingen jegens de gemeente vol doen en daarom ook aanspraak kunnen maken op dezelfde rechten als anderen. Peter Koelewijn Men mag zich, als fervent en trouw "Soester-Courant"-lezer, best wel eens een keer ergeren aan de opmaker van het blad. Dat "meningen van onze le zers", een rubriek die door vele lezers "gevreten" wordt en veel aandacht krijgt, is verspreid over verschillende pagina's zodat je kans maakt om er een te missen, als liefhebber, dat is nog tot daar aan toe. Dat een stuk als "Huwelijks seminars van "in de Ruimte" verloren gaat in de sportpagina's is ook moeilijk te vatten. Dat er meer tekst dan advertenties zijn in deze "slappe" tijd, waardoor meer re- daktionele tekst naar links moet, is be grijpelijk. Maar de schrik zat er toch goed in toen de advertentie van een Soester voetbal club, die met die onbenullige, soms on begrijpelijke teksten, gemist werd op de rechter pagina. Zouden ze er mee ge stopt zijn? Na even naspeuren, ja hoor: toch ge vondenMen had een leuk stuk van een andere voetbalclub, die grotere, op de linkerpagina geplaatst dit keer. Het ging over het 500ste lid! En zie, daar vond ik gelukkig ook de ad vertentie van die andere club. Zoals ge woonlijk als een zwaan-kleef-aan tegen het stuk tekst van "grote broer" aange plakt! Bijna was door deze uitwijkmanoeuvre het nieuws van grote broer verlost ge weest van die "kleef-advertentie....". Ik kan me toch voorstellen dat de aan hangers van grote broer zich blauw er geren aan zo'n "groene" advertentie. G.A. Hom Naschrift redactie: Inderdaad, bij zo weinig aanbod -am per een halve pagina- hebben de op makers van de krant moeten roeien met de riemen die ze hadden. Een béétje begrip daarvoor zou best op z'n plaats zijn, zeker van iemand uit het drukkersvak, vinden wij. Ze verrichten elke week weer een heksentoer om alle sportnieuws (en wat daar bij hoort) zo goed mogelijk bij elkaar te zetten. Nie mand heeft recht op een voorkeursbe handeling en wie de indruk wekt dat 't wél zo is zit alleen maar een beetje te stoken. Flauw hoor! Of kost het zo veel moeite de (groene?) zon in het (blau we?) water te zien schijnen....?

Soester Courant | 1990 | | pagina 8