COMBI MAAND AANBIEDING BERPAS I sa^rgira/kac,^ma,o,9,ans VJOTt 0//0H COMBI DeSoester Duinen Forse kritiek op wijze van aanbesteding tuin nieuw gemeentehuis Bospercelen Korte Duinen worden gedund P. van Buuren Stampij over 'illegaal' compost bedrijf in Soesterberg PARKET Erepenning Soest voor N.H. Breedeveld scliocimikcr WOENSDAG 17 JANUARI 1990 SOESTER COURANT PAGINA 3 fy Sportief maar toch elegant onze nieuwe badmode 1990. Nu al in huis! IMI Aanbieding tot 28-1-90 WINKELCENTRUM "HARTJE-ZUID" - TEL. 1 2874 FOTO "VIDEO AUDIO Overschrijding nog maar f 50.000 CITROËN BX Kluisje weg bij inbraak Koninginnelaan Geen buit bij inbraak Wiardi Beckmanstraat Inbraak Vosseveldlaan EEN BAAN IN DE HORECA? Uw volkoren specialist Brood-en banketbakkerij Eensgezindheid over plek Beatrix-portret Gemeente: 'Indianenverhaal' Subsidie 1991 voor 1 april aanvragen! Ooit kiest u voor mooist Groots afscheid van SBBS-voorzitter Bang&Olufsen i Natuurlijk... laanstraat 67 baarn 02154-15588 i 1 GRATIS nieuwe film bij het h afdrukken van uw volle rolletje Landschapsarchitect Bob van der Vliet, de ontwerper van de "omge ving" van het nieuwe gemeentehuis aan de Dalweg, heeft zich vorige week krachtig verweerd tegen de verwijten dat zijn plan veel te duur zou zijn uitge vallen. Bij de aanbesteding bleek het bedrag waarvoor aannemer H. van Asch de klus wil klaren aanzienlijk ho ger dan de gemeente had geraamd. Het verschil was een half miljoen gul den. Door een aantal versoberingen die de kwaliteit van het geheel niet aantasten is dat verschil inmiddels teruggebracht tot 50.000 gulden, zo bleek vorige week in de vergadering van de raadscommissie Nieuw Gemeentehuis onder voorzitter schap van wethouder Jan Menne (CDA). De bijeenkomst was eerst afge blazen, maar sommige leden wilden ha ring of kuit over de forse overschrijding en riepen daarvoor de architect min of meer op het matje. Die verweerde zich met verve en kaatste alle verwijten terug naar de raadscom missie, die volgens hem in feite had ge blunderd door voor de aanleg van de tuin een onderhandse aanbesteding met beperkte inschrijving te kiezen. Aan de eenheidsprijzen viel daarom niet meer te tornen en het gevolg wr.s dat het ontwerp op onderdelen moest worden uitgekleed. "Zuur," vond hij dat. Van der Vliet stond nogsteedsypor 100 achter het ontwerp?1\vaarvan,de begroting was doorgerekend door de gemeente en een extern bureau. Te duur was het volgens hem zeker niet. Absurd! De wijze van aanbesteding droeg vol gens de architect alle risico's op een moeilijke afloop in zich. "We kunnen daarop nu niet meer inbreken, maar dat moet u mij niet verwijten." Naar zijn mening was de offerte van de aannemer ook een stuk hoger uitgevallen omdat deze zijn collega's-gegadigden voor for se bedragen had moeten uitkopen. "Die zitten kennelijk niet om werk verlegen." Volgens hem was de hoger uitgevallen aanbesteding "absurd" en "buiten-pro portioneel". Andere factoren die de prijs hadden op gedreven waren de veel hogere trans portkosten voor zand (f 19,- in plaats van de geraamde f 6,- per kuub) en de aanwezigheid van veel meer puin in de grond dan waarop gerekend was en uit gemeentelijke kaartjes was gebleken. De "puinhoop" is met name bij de vij ver en de parkeerplaatsen veel omvang rijker dan was verondersteld. "Een reë le tegenvaller"," aldus Van der Vliet. Houtwal weg Daar kwam nog bij dat het bestek bij na dere beschouwing niet blijkt te deugen. De lijnen vertonen aan het eind een ver schil van anderhalve meter bij de entree van het plein, ongeveer ter hoogte van de vijver. De houtwal die daar in eerste instantie behouden zou blijven moest daarvoor wijken. De bomen zijn inmid dels al gekapt, ook al omdat ze gezien hun conditie toch geen overlevingskan sen hadden. "We zaten op een rijdende trein en moesten snel beslissen," aldus Van der Vliet, die deze kwestie ook bui ten zijn schuld vond liggen. Hij had ove rigens lof voor wethouder Menne en project-coördinator Hulsbergen, die zijn plannen altijd hadden verdedigd te gen de kritiek van de commissie in. "Waar praten we nu nog over?" aldus de architect, die duidelijk liet merken dat hij bijzonder ontstemd was geweest over de gang van zaken. De overschrij dingen kunnen grotendeels worden ge compenseerd door versoberingen in het plan, zoals kleinere plavuizen in het tuinpad en een betonnen muurtje in plaats van een gemetselde wand op de grens met het politiebureau. De aanne mer heeft inmiddels ook een veer van 50.000 gulden moeten laten en al met al is er nog een verschil van 50.000 gulden met de oorspronkelijke raming van een miljoen. Die twee procent is volgens Van der Vliet niet opzienbarend; nor maliter wordt rekening gehouden met afwijkingen van 5 procent. 'Franjes' Hij weersprak de veronderstelling - o.a. van Wiebe Meilof (GPV) - dat het tota le ontwerp nu aan kwaliteit zou inboe ten. De besparingen waren vooral ge vonden in de "franjes" van het plan, waarin op een aantal punten concessies zijn gedaan. :Ik heb u iets verkocht waar ik achter sta. Ik voel me onheus behan deld, maar het is altijd een gevecht. In dit geval gaan we echt langs de grens." Hans Oudemans en Neks Blommers (WD) vonden dat de architect wel hoog van de toren blies. "U schuift alles op foutén van anderen. Maar een over schrijding van ongeveer 50 - want daar praten we over - is toch iets wat te voren bekend had moeten zijn. U sug gereert dat wij zo lastig zijn, maar het is wél vervelend als we om één minuut voor twaalf van deze zaken op de hoog te worden gesteld." Van der Vliet wees erop dat hem weinig te verwijten viel. "Voor de prijs van één hebt u intussen vier plannen gekregen: een met en een zonder vijver, een met en een zonder parkeergarage." In dat verband wees hij ook op het gesteggel rondom de rotonde, de kunstopdracht en het carillon. "Het komt niet van één kant..." Hij meende dat sommige com missieleden hem de schuld in de schoe nen wilden schuiven - "Barbertje moet hangen" - maar hoopte dat het onder ling vertrouwen hersteld zou worden. "Het gaat ook om mijn goeie naam." Menne, die naar voren bracht dat de De gezins- en zakenauto voor 1990. Maak een proefrit. KUIJER AL 25 JAAR BIEN VOOR EEN CITROËN Korte Brinkweg 36 - Soest Telefoon 02155 - 1 62 15 kosten ondanks de overschrijding toch wel binnen het totale budget zouden blijven, kreeg van Oudemans ook nog even lik op stuk: "Dat is een must!", al dus de WD-er. Een 27-jarige bewoonster van de Ko ninginnelaan ontdekte na het weekein de dat zij onuitgenodigd bezoek had ge had. Het kluisje dat op de vloer stond was verdwenen, compleet met de in houd van ca. 3000 gulden aan contan ten, enkele sieraden en wat persoonlijke papieren. Hoe de dader zijn slag heeft kunnen slaan is niet helemaal duidelijk. De voordeur was niet op slot. Een 44-jarige bewoonster van de Wiar di Beckmanstraat deed bij de politie aangifte van een inbraak in haar huis. De dader had het bovenlicht van de keukendeur geforceerd, maar kennelijk niets van zijn gading aangetroffen want er wordt niest vermist. Een onbekende dader heeft begin deze week ingebroken in een huis aan de Vosseveldlaan en daarbij een schouder tas buitgemaakt. Daarin zaten enkele eurocheques en girobetaalkaarten. De tas werd later leeg teruggevonden in de omgeving. De 46-jarige bewoner stelde de politie op de hoogte. Zoek je een afwisselende en onregelmatige baan; vind je het leuk om met mensen om te gaan en ben je niet bang om zo af en toe eens hard te werken? Dan kun je terecht voor een uitdagende vaste baan. Een eventuele opleiding vindt binnen het bedrijf plaats. Ben je tenminste 18 jaar bel dan 12739 en vraag naar de heer Klinkhamer Soesterbergsestroot 188 - Soestduinen. Tel. 02155-12739 Nu ook zuurdesem volkoren Winkelcentrum Smitshof Soest - Tel. 118 30 Architect Schrieke en beeldend kun stenaar Dick van Arkel zijn het sa men eens geworden over de plek waar het portret van Hare Majesteit straks in de raadszaal van het nieuwe gemeentehuis moet komen te han gen. Het schilderij van Ans Marcus krijgt een plaatsje op de wand tegen over het grote raam, dat zich aan de Dalweg-zijde van het "raadsge bouw" bevindt. Dat vertelde wet houder Jan Menne vorige week in de raadscommissie die de bouw van het gemeentehuis begeleidt. Het portret komt dus onder het later aan het ontwerp toegevoegde bal kon te hangen. "Hang er dan maar een mooie plant voor," liet Jan Visser (P.S.) weten, die zoals bekend geen bewonderaar van Marcus is. Op 8 februari presenteren Dick van Arkel en Judith Gor hun schetsont werpen voor de artistieke aankle ding van resp. de raadszaal en de centrale hal van het nieuwe raadhuis. Dat gebeurt in een openbare bijeen komst van de commissie, zoals wet houder Menne mededeelde. In de afgelopen dagen is nogal wat op winding ontstaan over een vermeend "illegaal" compostbedrijf, dat de ge meente Soest zou exploiteren op Zeis ter grondgebied. Een regionaal dag blad meldde zaterdag dat de inspectie milieuhygiëne zou willen ingrijpen, omdat er geen vergunning voor ver leend is. De zaak kwam in de publiciteit nadat ëen inwoner van Zeist, de heer Blok, een aantal kritische vragen had voorge legd aan de commissie Bedrijven. Hij zou ook een kort geding hebben aange spannen tegen de gemeente, waarin wordt geëist dat de werkzaamheden worden stopgezet. Volgens gemeentevoorlichter Ben J. van Os is het allemaal storm in een glas water en gaat het om een proef voor de compostering van tuinafval - zoals gras en takken - op de voormalige vloeivel- den van de rioolwaterzuivering van BIRKSTRAAT 91 - SOEST 02155 - 20022 100 m2 showroom volop parkeerruimte UW SPECIALIST OP HET GEBIED VAN: parketvloeren kunststofvloeren verhuur schuurmachines verkoop lakken en onderhoudsmiddelen Coral schoonloopmatten Soesterberg. Deze velden liggen op Zeister grondgebied maar zijn eigen dom van de gemeente Soest. Al vorig jaar is er overleg geweest met diverse omliggende gemeenten over de opzet van zo'n composteer-installatie. Zij wachten af wat de resultaten van het experiment zijn, aldus Van Os. De pro vincie heeft zich in 1988 al in positieve zin uitgelaten over de proef. In april heeft de gemeente een vergun ning aangevraagd voor de installatie. In het provinciaal bericht daarover is abu sievelijk als lokatie de Oude Postweg in Zeist vermeld, terwijl het in feit gaat om het gebied aan de Kampdwarsweg. De proef met deze vorm van afvalverwer king door middel van composteren wordt genomen om te zien of een en an der voordeliger en milieuvriendelijker is dan het verbranden van het afval bij de AVR in Rotterdam. Volgens Van Os is het logisch dat Soest daarvoor de voormalige vloeivelden gebruikt. "Die liggen daar toch maar." 'Indianenverhaal' Volgens de voorlichter is het artikel in het dagblad een typisch "Indianenver haal". Deze week verschijnt er een noti tie ten behoeve van de commissie Be drijven, waarin alle zaken rondom het experiment nog eens op een rijtje wor den gezet. Inmiddels heeft het raadslid Leidje To massen (Trog. Soest) vragen gesteld naar aanleiding van net dagblad-arti kel. Zij wil op korte termijn een extra vergadering van de commissie en eist volledige opening van zaken en ver wacht antwoorden op vragen over de afspraken over de omvang van de in stallatie, de gevolgde procedure en re denen waarom de inspectie Milieuhy giëne zou willen ingrijpen, zoals in het artikel is gemeld. De gemeente Soest maakt belang hebbenden erop attent dat aanvra gen om subsidie voor het jaar 1991 op grond van de geldende "Algeme ne Subsidieverordening Welzijn" vóór 1 april 1990 moeten worden in gediend bij het College van Burge meester en Wethouders, Postbus 2000, 3760 CA Soest. De aanvraag moet bestaan uit een begroting (voorzien van een toelich ting), werkplan, statuten en/of reglementen en bestuurssamenstel- ling. Indien een instelling of groep reeds meerdere jaren bestaat dient daarbij tevens de jaarrekening van 2 voor gaande jaren te worden bijgevoegd. Een exemplaar van de geldende sub sidieverordening wordt desgevraagd toegezonden. Voor nadere informa tie kan men zich wenden tot de afde ling Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, Steenhoffstraat 2, tel. 93651/93450. Vorige week zijn medewerkers van de gemeente begonnen met het uitdunnen van enkele bospercelen in het gebied van de Korte Duinen, langs de Monnikenbosweg ter hoogte van de spoorlijn A mersfoort- Utrecht. Die uitdunning is noodzakelijk om het bos, dat daar vooral uit dennen bestaat, weer mogelijk heden te geven tot natuurlijke opbloei. Na het kappen van de bomen, op min of meer willekeurige plekken, worden er voren gegraven die de vallende zaden op vangen. Het resultaat daarvan - dat uiteraard enige jaren op zich zal laten wachten - zal zijn dat het bos aan "natuurlijk heid" wint. Het gekapte hout wordt verzameld en aan de papierindustrie verkocht. De hele operatie zal vermoedelijk een paar weken gaan duren en wordt uitgevoerd onder toezicht van de gemeen telijke afdeling Groenbeheer. Voor alle zekarheidi van Weedeatraal 78 Soest Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL 02155-10344* Tijdens een feestelijke afscheidsbij eenkomst, zaterdag j.1. in de Vijverhof, heeft voorzitter N.H. Breedeveld van de SBBS de zilveren erepenning van de gemeente Soest ontvangen. De onder scheiding - voor diensten aan de ge meenschap van Soest bewezen - werd hem uitgereikt door wethouder Gün- ther Plomp. De Stichting Bouwactiviteiten in de Be jaardensector Soest had haar onlangs 75 jaar geworden oprichter en voorzit ter een groots afscheid bereid. Dat was al te merken aan de wijze waarop hij en zijn echtgenote hun entree maakten. Breedeveld arriveerde, in gezelschap van vice-voorzitter Phia van Waveren, in een fraaie "oldtimer", een Desoto van het eind van de jaren veertig en be schikbaar gesteld door garage Jurriëns. Binnen werd hij met alle égards ontvan gen door een afvaardiging van het be stuur, direct gevolgd door de feestelijke klanken van PVO, dat op volle sterkte aanwezig was. Het majorette-peloton zorgde op het podium voor een fraaie show. De nieuwe voorzitter Phia van Waveren sprak een korte begroeting uit, waarin ze vaststelde dat veel mensen idealen hebben, maar dat het weinigen gegeven is ze om te zetten in iets "tastbaars". Dat tastbare liet Breedeveld volgens haar achter in de beide woningcomplexen Honsbergen en de Vijverhof, waar ou deren zelfstandig kunnen wonen. Ze roemde Breedeveld als oprichter, voor zitter en stuwende kracht van de SBBS. Wethouder Plomp schetste Breedeveld, die o.a. ook directeur van het gasbedrijf is geweest, in een humoristische speech als een bekwaam organisator van af scheidsfeestjes, ook voor zichzelf. Hij noemde hem een man die zijn tijd ver vooruit was geweest, die al twintig jaar geleden een scherpe visie had op een ontwikkeling die zich inderdaad heeft voorgedaan: de vergrijzing van Neder land en wat dat zou betekenen voor de ouderenhuisvesting. Sporen verdiend Breedeveld was volgens hem onver woestbaar en onvermoeibaar en had zijn sporen verdiend op uiteenlopende terreinen, zoals het onderwijs, de ge zondheidszorg, het kruiswerk, het oranjecomité en nog veel meer, meestal als voorzitter of penningmeester, maar 't liefst in een combinatie van beide functies. Hij was een manager die men sen in hun waarde liet en een sfeer creëerde waaarin mensen tot grote inzet werden aangespoord. Plomp bracht de grote waardering van het gemeentebe stuur tot uitdrukking in de overhandi ging van de zilveren erepenning, waar na mevrouw Plomp bloemen aan me vrouw Breedeveld overhandigde. Namens de vrijwilligers van Honsber gen sprak mevrouw Bloem een kort woord. Ze rekende erop dat hij, met zo veel vrije tijd en energie, de beheers commissie kwam versterken en bood hem ter aanmoediging een hartverster king aan. Namens de SWOS voerde de heer P. Pieren het woord. Hij haalde herinneringen op aan Breedevelds komst naar Soest en zijn eerste be moeienissen met de ouderenhuisves ting, toen nog vanuit de gascommissie. Hij memoreerde ook met dankbaarheid Breedevelds activiteiten voor de Drie Eiken in Soesterberg, voor Humanitas, de Medische Centra en voor de Federa tieve Raad, de voorloper van de SWOS. Hij overhandigde hem een envelop met inhoud, eventueel te besteden aan een SWOS-cursus, zij het niet voor geheu gentraining want die had Breedeveld bepaald niet nodig. Namens het bestuur van de Drie Eiken - dat veel aan Breedeveld te danken heeft - sprak de heer Niehof Werning. Hij noemde hem een Bourgondiër, die niet alleen zijn tijd vooruit was maar ook al lerlei financiële en organisatorische hu- zarenstukjes op zijn naam had gebracht. Wethouder Plomp (r.) overhandigt de heer Breedeveld de zilveren legpenning van de gemeente. "We vroegen ons wel eens af: hoe doet- ie 't, maar hij wist overal de weg." Thomasvaer en Pieternel Na een korte pauze konden de ca. 100 genodigden - onder wie oud-burge meester Corver, enkele raadsleden en afgevaardigden van de ouderenbonden - genieten van een onvervalste Thomas vaer en Pieternel, volledig toegeschre ven op de persoon van Breedeveld en doorspekt met tal van zijn karakteristie ke uitspraken. De voordracht, geschre ven en geregisseerd door Jan Misser en op het podium gebracht door Roel de Waard en Nel van Ooijen, zorgde regel matig voor lachsalvo's en applaus en viel bij het gehoor bijzonder in de smaak. Na afloop van de voordracht riep secre taris P. de Bos het voltallige bestuur op het podium, waar hij Breedeveld na mens allen bedankte voor zijn kosteloze inzet gedurende vele jaren en hem een geschenk onder couvert aanbood. Breedeveld zelf sprak tenslotte een kort dankwoord, waarin hij meedeelde spra keloos te zijn over de hulde die hem ten deel was gevallen. De bijeenkomst werd afgesloten met een zeer geanimeerde receptie. 3 jaar garantie. Beovision LX 2802/2502 met Beocord VX 5000 Een TV die nu al een begrip is vanwege de ongekende beeld- en geluidskwali teit. Hier samen met de VX 5000 VHS video-recorder Wij demonstreren u het graag.

Soester Courant | 1990 | | pagina 3