(Ê0> W tóhOCK 'Nieuwe' Insingerschool wordt vrijdag feestelijk heropend E Vluchtelingenwerk: noodzakelijk en nuttig Huis verkopen? PAGINAiq WOENSDAG 24 JANUARI 1990 SOESTER COURANT PAGINA 11 'ig 25 januari iis 'nely passion th Hearne' Lokalen aangepast aan unieke onderwijsmethode i-visies' Ui h MX Hatha en Raja Yoga in Mayindra Vanavond in de De Visserschool IVN over effect luchtvervuiling op natuurgebieden kif 3> ,óO> Deel kerstcollecte (totaal f 36.700) voor Roemenië Zondagavond, Joanneskerk Oecumenische Avondgebed: 'Geen gunst maar recht...' 'Actualiteit op straat' tijdens karnavalsoptocht 24 februari 'Fragmenten van het innerlijk landschap' Europa Kinderhulp zoekt gastgezinnen Onder invloed Handwerkvereniging Naald Draad bestaat 10 jaar Ut h u* Regeling Opvang Asielzoekers (ROA) Begin meteen goed,vrijblijvend advies. Bel PETERS Makelaars 02155-16251 Asielzoeker of vluchteling Artishock, Steenhoffelraal ja >5-19577, stelt zich als doel een iren aan hel sociaal-culturele Ie oor je op te geven als lid steun iè n van de vereniging en geniet e an het lidmaatschap. De kosten per jaar; voor jongeren t/m 23 i die tot dezelfde huishouding be- jaar. Kontaktadres ledenadmini n98,3765 GK Soest, tel. 12689. portret van een oude vrii- vanhoop probeert kwijt te drank. Geen opwekkend dankzij de uitstekende ac- van Maggie Smith werd ission van Judith Hearne" ndrukwekkende film <ije t zal vergeten. 'an de film zien we in een de kleine Judith als wees- ipgevoed door haar tante ke vrouw zal haar leven erzuren. Jarenlang moest irzorgen zonder dat ze de ar eigen geluk na te stre- nte dood is, staat Judith Ier vrienden,in hetleven. ianolessen die ze geeft opbrengen, moet ze haar in een pension. Dit heeft Jat ze onder de mensen eert haar schade in te ha- et elk woord dat de pen- af de medegasten voor ien. 1 broer van haar hospita pschieten. James is een lie net uit de Statesterug eboortestad Dublin een te beginnen. Judith 1 toch nog een gelukkig laar in kan zitten. Maar hotelmagnaat, waar ze dt, was hij slechts nacht- aandacht voor haar al- nnen om haar vermeen- elijk de ogen opengaan, s troost bij haar oude alcohol. Achter elkaar :s whisky leeg, met dra len. uur. 19.30 uur): tel. 19577 'AS65+/CJP f 5,-. lus Liaison (21.00 uur) Masala :o Cruz amelnaam 'Vrouwen- rt Museum Flehite te exposities. i tot en met 11 maart tentoonstellingen ten uilen ca. 120 originele liverse illustratrices te chting Amazone, die mg samenstelde, heeft eningen waarop vrou- 1 in verschillende hoe- )y, moeder, oma, goe- •ositiezaal zullen twee van Hens Huurde- Op deze tekeningen :r eigen visie op het aal. De tekeningen n van resp. 3 x 5 m. en van de Kamp richtte :t in met haar objec- mde doorleefde' ma ken, perkament, ver- 'jecten te maken met feer. i vrouwen geeft een nst, vrouwen en het 4 Westsingel 50, 33-619987; t/m vrijdag 10.00- g en zondag 14.00- ig gesloten. ayindra i zijn er veel activi- lezingen, cursussen irt 25 januari haar is. In 10 avonden, geleerd, die kos- vrolijk en medita- annen stenen een en elke steen heeft t Amandus Korse, •ursus begint 26 ja- eet "Genezen met >pen Helingavond donderdagavond ïreen welkom. De en met een geza- atie en na de pau- Jg mogelijk, leidster van de be- Remediecursus. 7, vanaf 3 februari n-remedies uitge- leze vorm van ge kken naar de ziek ten, maar naar de de persoon. Ie Meditatie-cur- -diteren is de weg men te worden, tum de Mantra- nde Edo Sprong: en gekeerde her- i. De lezing geeft ndvormen, heu- informatie over i is er de Aroma- ica Siebers. t wordt verzocht ,even bij Mayin- >4 CR Soest, tel. Aanstaande vrijdagmiddag vindt de feestelijke heropening plaats van de KÏisingerschool, die door de recente verbouwing in één klap van de oudste tot een van de modernste scholen van Soest is getransformeerd. Tijdens de jflttèrbouwing is de complete schoolbe volking tijdelijk uitgeweken naar de Kardinaal Alfrink-mavo, maar direct na de kerstvakantie konden de kinde ren weer terecht op hun "eigen stek". Die was intussen ingrijpend van aanzien veranderd. Van het oorspronkelijke |ehoolgebouw staan in feite alleen nog twee buitenmuren overeind, aldus Piet Davelaar, sinds 14 jaar directeur van de ffiasingerschool. Het inwendige is com pleet veranderd: de plafonds en ramen zijn verlaagd, de lokalen zijn groter ge worden en de school beschikt nu ook over een gemeenschapsruimte en ande re eigentijdse voorzieningen. "Een lijdensweg," zo omschrijft Dave laar de aanloop naar de verbouwing, waarvoor al in 1982 plannen werden ontwikkeld. "Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voordat we konden beginnen." Verantwoordelijk voor alle vertraging is het ministerie van Onder wijs, dat de plannen voortdurend terug stuurde, zodat ze steeds moesten wor den uitgesteld. Slapeloze nachten heeft hij er niet van gehad, "maar het voor- irdeel over ambtenaren en bureau- jatie is er wel door bevestigd," ver- ht hij. Het schoolbestuur moest zelfs naar de Raad van State stappen om de Vereiste goedkeuring te krijgen. Het be stuur heeft daar keihard voor geknokt en uit erkentelijkheid daarvoor mag ©ud-voorzitter H. den Harder vrijdag middag de officiële heropening verrich ten. Op 22 augustus vorig jaar - dik twee jaar na de oorspronkelijke streefdatum - kon eindelijk met het werk begonnen 'orden. "Het voordeel was dat we de ijd hadden om met het team een gron dig plan te maken, waarin we ook onze bijzondere pedagogisch-didactische ei sen konden opnemen. We wisten heel nauwkeurig wat wij wilden." di m ■m Deze week beginnen er weer nieuwe groepen Hatha en Raja yoga, letterlijk "Zon-maan yoga" en "Koninklijke Yo ga". De Hatha en Raja zijn onverbreke lijk aan elkaar verbonden. De fysieke oefeningen van de Hatha yoga, de Asa- na's zijn bedoeld om het lichaam soepel te houden, blokkades op te heffen en te zorgen voor goede doorbloeding. Ook wordt ingegaan op de Raja yoga om de diepere filosofie van de yoga uit te diep en met het achtvoudige pad van Patan- jali naar zelfrealisatie. Ook staan o.a. de chakraleer en concentratie, meditatie, contemplatie oefeningen op het pro gramma. Tijden: maandagavond 18.45 - 19.45 uur; dinsdagmorgen 10.00 - 11.00 uur. Cursusleidster: Josje Joosten-Koning Informatie: Centrum Mayindra, Kerk straat 3-5, 3764 CR Soest, tel. 25599. 'Werken-in-hoeken' De vier lokalen zijn aangepast en daar door speciaal bruikbaar voor de unieke onderwijsmethode die op de Insinger school wordt toegepast en daar ook grotendeels zelf ontwikkeld is: het "werken in hoeken". Daarbij wordt re kening gehouden met de individuele manieren waarop kinderen leren. De stof wordt op verschillende niveaus uit gewerkt en aangeboden (in de "hoe ken"), afhankelijk van de wijze waarop de leerlingen hun kennis verzamelen. Het ene kind is immers veel meer prak tisch gericht, het andere doet gemakke lijker theoretische informatie op. Bij de Insingerschool doorlopen de leerlingen in de vier combinatieklassen minstens twee "hoeken", zodat ze zich de leerstof op verschillende manieren eigen kunnen maken. De leerkracht kan daardoor veel meer tijd en aan dacht schenken aan kinderen die pro blemen hebben en de school staat dan ook wijd en zijd hoog aangeschreven voor de wijze waarop "probleemkinde ren" er worden opgevangen. Het oude klassikale onderwijs komt op de Insin gerschool nauwelijks meer voor. De ochtenden wordt er in de "hoeken" ge werkt, de middagen worden gebruikt voor projecten. Rendement Het schoolteam is nog bezig met de ont wikkeling van een systeem om het leer rendement bij de kinderen te kunnen vaststellen. Daarbij gaat het in de eerste plaats om de bewaking van de kwaliteit van het onderwijs. Davelaar: "Het gaat er niet alleen om dat een kind profiteert van het onderwijs, maar ook hoevéél het ervan profiteert. Als een klas heel laag scoort "klopt bijvoorbeeld de me thode niet, of de leerkracht doet iets fout. Zo kun je ook berekenen hoeveel een kind achter is, of juist voor, want dat kan natuurlijk ook. Er komen hier niet alleen kinderen die op andere scholen achterstand hebben opgelopen, maar ook heel intelligente kinderen die zich te pletter hebben verveeld." Davelaar is van mening dat de meeste "kneuzen" in het basis-onderwijs niet, zoals vaak wordt gedacht, uit het arbei dersmilieu afkomstig zijn, maar juist uit de "omhooggevallen middenklasse". "Die is haar normencultuur kwijt. De aandacht voor de kinderen is in die mi lieus vaak ongenormeerd, terwijl het kind wordt overvraagd om aan de ver onderstelde eisen van het upper ten-mi lieu te voldoen." De wijze waarop een kind leert is in elk gezin anders en dat is in hoge mate bepalend voor de manier waarop het op school functioneert, al dus Davelaar. Visie op het kind De op de Insingerschool ontwikkelde leermethode hangt ten nauwste samen met de visie die het team onder leiding van Davelaar op "het kind" heeft ont wikkeld. "Een kind is een uniek wezen, dat staat in nagenoeg elk schoolwerk plan. Maar dan moetje het pedagodisch en didactisch ook als zodanig behande len. Als je dan klassikaal les geeft zijn het alleen maar mooie woorden. In elk kind zit iets geniaals, alleen wij moeten ontdekken waarin. Een kind bloeit op als je respect hebt voor zijn manier van leren..." Volgens Davelaar hangt deze visie op het kind onverbrekelijk samen met de (christelijke) identiteit van de school. De "hoeken-methode" wordt, na een zeer intensieve voorbereiding die enke le jaren heeft geduurd, met groot en thousiasme toegepast door het team, dat behalve uit Piet Davelaar bestaat uit Pieter Verstoep, Marlinde van Delzen en Ankie Brandsma. Daarnaast werken er nog enkele parttimers, onder wie een "remedial teacher". Het spreekt vanzelf dat het hele team, maar zeker ook de 110 kinderen die de Insingerschool bezoeken heel blij zijn met hun nieuwe school, die licht en ruim is geworden en ook veel mogelijk heden biedt voor "creativiteit". De school heeft trouwens haar pluspunten- van-oudsher behouden: haar unieke ligging vlak bij het bos, in een van de rustigste "uithoeken" van Soest, met een heel groot schoolplein en een wat Davelaar noemt gigantische vrijheid. "We zijn alleen een beetje onbekend, maar dat is niet erg, want we streven toch niet naar een grote school. Nu ken nen we ieder kind en ieder gezin. Dat gaat niet meer als we er 250 of zoiets hebben." Open huis De heropening van de school gaat ge paard met allerlei feestelijkheden. Na de officiële bijeenkomst van vrijdag middag volgt er 's avonds (tussen half acht en half tien) een "open huis", waar iedereen die belangstelling heeft een kijkje kan komen nemen. De avond is speciaal bedoeld voor oud-leerlingen, IVN-Eemland organiseert vanavond in de Minister de Visserschool (Oude Utrechtseweg 24) een bijeenkomst over de relatie tussen luchtverontrei niging en natuurgebieden, aanvang 20.00 uur. Spreker is Hans Kampf, IVN-lid en beleidsmedewerker bij het ministerie van landbouw, Natuurbe heer en Visserij. Kampf zal in zijn inleiding o.a. aan dacht schenken aan de luchtverontrei niging en het beleid, de effecten van luchtverontreiniging op natuurwaar den en de overlevingsstrategieën die de natuurbeheerder heeft. De luchtver ontreiniging is slopend voor de natuur en voor onze gebouwen. Zo vielen er in 1987 per hectare zo'n 5300 eenheden zuur (plaatselijk soms 10.000). Met de uitvoering van het Nationaal Milieube leidsplan moet dat in het jaar 2000 zijn teruggebracht tot 2400 eenheden. Op de hoge zandgronden - dus ook rond Soest - zullen dan nog de bomen ster ven. Voor deze gebieden mag de verzu ring niet meer bedragen dan hoogstens 1400 eenheden. Alleen in gebieden met meer kalk in de grond (20% van Neder land) hebben bomen nog een kans. Sluipend proces De kwaliteit van de Nederlandse na tuurgebieden vermindert voor het oog minder spectaculair dan de bossterfte. In natuurterreinen blijkt de verontreini ging uit de vergrassing van heidevelden. Zo heeft de heide op de Stulp ten noor den van Soest plaats gemaakt voor een gele vlakte in de winter. "Prachtig!" vindt een argeloze wandelaar. Die wan delaar merkt niet op wat er verdwenen is. Voor bepaalde plantensoorten is de vervuiling teveel. Lang kon de natuur de stoffen nog opnemen en omzetten in nuttige stoffen. Nu vormen zich giftige stoffen als ammoniumstikstof. Stoffen waardoor gevoelige plantensoorten al verdwenen zijn of op korte termijn zul len verdwijnen. Het zijn kenmerkende soorten als wolverlei, klokjesgentiaan, heidekartelblad en gevlekte orchis. Meer van hetzelfde Toch zijn er soorten die wel tegen ver vuiling kunnen. Soorten die van wat meer stikstof houden. Soorten die al heel algemeen zijn. In bossen en bos randen gaat het om: brandnetel, braam, rankende helmbloem, lijsterbes en vlier. Grassoorten als pijpestrootje en bochtige smele zorgen voor de vergras sing van de heide. Deze soorten zijn be stand tegen ammoniumstikstof. Ook tegen het aluminium dat zich door de verzuring vormt, zijn ze redelijk be stand. Door de verzuring komen in de bodem aluminium-ionen vrij. Sommige planten nemen ze op. De rest van dit giftige metaal spoelt weg naar het grondwater. Grondwater, dat nodig is voor ons toekomstige drinkwater. In de natuur geldt het recht van de sterkste, zoals we weten. Onze lucht vervuiling maakt bepaalde soorten sterk en verzwakt andere soorten. De "opportunisten" gaat het goed, de "mi lieu-kritische" soorten verdwijnen. Met de verzuring en de voedselverrijking ra ken ecosystemen uit balans. De veran dering van de beplanting in gebieden heeft gevolgen voor de dieren. Bepaal de insecten verdwijnen en daarmee ook amfibieën, reptielen en bepaalde soor ten vogels en zoogdieren. Bewustwording en verbetering De invloed van luchtverontreiniging op bossen werd steeds duidelijker in de af gelopen tien jaar. Na een periode van ontkenning kon men niet langer om de gevolgen heen. In het Ertsgebergte op de grens van Tsjechoslowakije en Oost- Duitsland zijn bossen volledig dood. Ook in Nederland gaat de gezondheid van de bossen voortdurend achteruit. De verzwakking door de luchtveront reiniging maakt de effecten van verdro ging, onjuiste aanplant, insecten- en vorstschade steeds erger. Toch zijn verbeteringen mogelijk. In de jaren zeventig is gestopt met het ge bruik van DDT als bestrijdingsmiddel. Hierna kwam de achteruitgang van de roofvogels tot staan. Nu breiden deze fraaie vogels zich geleidelijk weer uit. De elektriciteitscentrales en industrie schakelden over van kolen op aardgas. Hierdoor verminderde de uitstoot van zwaveldioxide (50 2) flink. In de natuur lijkt de achteruitgang van korstmossen gestabiliseerd en zijn er soms weer posi tievere berichten. Milieumaatregelen hebben wel degelijk effect. De bijeenkomst in de Minister de Vis serschool begint om 20.00 uur. Belang stellenden zijn hartelijk welkom. De toegang is gratis. De traditionele kerstcollecte die in de r.k. kerken van Soest is gehouden heeft dit jaar in totaal f 36.727,97 opge bracht. Daarvan is, op verzoek van kar dinaal Simonis en een groot aantal pa rochianen, een bedrag van f 12.500 be stemd voor hulpverlening aan Roeme nië. De rest van het bedrag - zo'n24.500 gulden - komt ten goede aan het werk van de verschillende Soester missiona rissen in diverse landen overzee. Het in terparochieel missiecomité Soest dankt alle gevers hartelijk voor hun bijdragen. Foto: Goos van der Wilt. oud-leerkrachten en oud-ouders, maar ook voor de omwonenden en voor mensen die "zomaar" interesse hebben. Zaterdag wordt er een groot feest ge vierd met de kinderen van de Insinger school, die daarvoor zelf de ideeën heb ben aangedragen. Zo worden er allerlei record-pogingen ondernomen - van "guldens stapelen" tot "op eikaars knie gaan zitten zonder de grond te raken" - die op de foto worden vastgelegd en worden geboekstaafd in het grote Insin- ger Book of Records, dat een plaatsje in de hal van de school krijgt. Tussendoor wordt er een soort "Wedden dat" geor ganiseerd, waarvoor betaald moet wor den met levensmiddelen die verzameld worden ten behoeve van de actie voor Kozle. Het feest wordt afgesloten met een gezamenlijke boerenkoolmaaltijd. Aanstaande zondagavond 28 janua ri vindt in de Joanneskerk (bij C-drie) weer een Oecumenisch Avondgebed plaats, voorbereid door de gelijknamige werkgroep van de Raad van Kerken te Soest. Ook deze bijeenkomst staat in het teken van het Conciliair Proces over Vre de, Gerechtigheid en Heelheid van de Schepping. Het thema is: "Geen gunst maar recht..." Het avondgebed is gewijd aan de ar moede in Nederland anno 1990. Het zijn vooral vrouwen die daarmee te maken hebben. Bijstandsvrouwen worden vaak geconfronteerd met vooroordelen en de ontkenning van het bestaan van armoede. Dat hier sprake is van onrecht en hoe dit ligt verankerd in de sociaal-economi sche structuren van onze samenle ving wordt tijdens het avondgebed belicht door Aline Barnhoorn, con sulente maatschappelijk activerings- werk in de provincie Utrecht, spe ciaal belast met het vrouwenwerk. Leden van het plaatselijk comité Vrouwen in de Bijstand zullen aan wezig zijn met informatie. Het avondgebed begint zondag avond om 19.00 uur. Iedereen is van harte welkom. De karnavalsoptocht die de karna- valsvereniging De Narre Knollen weer organiseert op zaterdag 24 februari, kan actueel genoeg zijn. Er is immers de laatste tijd heel wat gebeurd in Soest, zodat men heel wat situaties en personen "op de hak" kan nemen. Heeft de nieuwe burgemeester de echte Sinterklaas nu ontmoet of was het een hulp-Sinterklaas? Koopt Albert Heyn een 'kat in een zak' met de Lindenhof, of hebben anderen beter op de kleintjes gelet? Ziet Jan Visser echte prikkel- ^en draadjes bij de fam. Raatjes of is het 'praatjes vullen geen gaatjes'? Moet het plein voor het gemeentehuis maar Knikkerveld heten in plaats van dat saaie 'Raadhuisplein'? Let maar op de dingen die komen gaan. De karnavalsvereniging is er klaar voor. Zaterdag 24 februari is het zo ver. Dan gaat weer een lange stoet door Soest rij den, dat dan natuurlijk Knollendam is gaan heten. Muziek, lawaai en plezier dat je kunt horen. Inschrijven kan al bij Henk Steusel, tel. 21815. De regels zijn elders in deze Soester Courant gepubliceerd. De in Australië geboren kunstenares Yvonne Reuijl heeft in Kasteel Groene- veld te Baarn een gasttentoonstelling ingericht. Getoond worden aquarellen op papier, aquarellen die een verbeel ding zijn van een innerlijk, imaginair landschap. De tentoonstelling is te zien tot 19 maart 1990. Yvonne Reuijl werd geboren in 1946 te Sydney, Australië, en bracht haar kin derjaren door op Oost-Java. Dit tijd werd gekenmerkt door de volstrekte vrijheid en eenheid met de natuur, die het leven op een suikerplantage in de ja ren vijftig betekende. Het culturele iso lement waarin zij leefde, deed in Hol land, op het gymnasium een nieuwsgie righeid ontstaan naar kunst en weten schap. Na enige jaren studie werd ten- slotte de keus voor de kunst gemaakt. Ook het feit dat haar Japanse voorou ders van moederszijde kunstenaars wa ren droeg daartoe bij. Zij bezocht de Rijksacademie te Am sterdam, specialisatie portret, en rond de in 1985 de opleiding aan de Riet veldacademie af, afdeling schilderen en vrije grafiek. Sindsdien is zij werkzaam als beeldend kunstenaar en exposeert zij regelmatig. Haar werk bevindt zich o.a. bij Galerie voor Kunst aan Bedrij ven, bij diverse artotheken en verder in particulier bezit in binnen- en buiten land. Op deze expositie zijn alleen werken op papier te zien. Het werk van Yvonne Reuijl is te zien tot 19 maart in Kasteel Groeneveld, Groeneveld 2, 3744 ML Baarn, tel. 02154-20446/21192. Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag van 10.00 -17.00 uur; zaterdag en zon dagvan 12.00 -17.00 uur; maandag ge sloten. Ieder jaar verblijven meer dan 3000 kinderen voor een vakantie van drie we ken bij een Nederlands gastgezin. De kinderen zijn afkomstig uit de grote ste den in Nederland, Duitsland, Frankrijk en Engeland. Zij kunnen zo'n vakantie goed gebruiken. Hiervoor zijn ieder jaar gastgezinnen nodig: gewone gezin nen met een warm hart. Stichting Euro pa Kinderhulp zoekt die gezinnen, maar is er tot nu toe niet in geslaagd er genoeg te vinden. (door Lies bet h v.d. Burgh) De Vereniging Vluchtelingenwerk Ne derland (WN) werkt in Soest sinds 1988, het jaar waarin een aantal asiel zoekers voor liet eerst naar Soest kwam. Nu wonen in Soest 30-32 asiel zoekers, bijna allen afkomstig uit So malië/Ethiopië. De werkgroep in Soest heeft 9 vrijwilligers. Een gesprek met Peter Ensdorff, pen ningmeester van de Stichting Vluchte lingenwerk Soest.,. Hoe kijk je als vrijwilliger aan tegen vluchtelingenwerk? Een vrijwilliger moet wel een bepaalde instelling hebben. Je moet niet de ver keerde betrokkenheid hebben en al het leed van de wereld op je schouders ne men. Je moet niet naïef zijn en denken dat het allemaal goede mensen zijn. Dan ga je eraan onderdoor. De juiste betrokkenheid is datje natuurlijk moet willen helpen en vooral praktisch inge steld moet zijn. Er gaat ook veel tijd in zitten; ik ben zeker 20 uur per week be zig met vluchtelingenwerk. Het zou een mooie betaalde baan zijn. Wat vind je van de Regeling Opvang Asielzoekers? Er is nog heel wat mis met de opvang. Asielzoekers die in Nederlandse ge meenten geplaatst worden, mogen bij de gratie van de regering Nederlands le- Bij een alcoholcontrole op de Soester- bergsestraat hield de politie maandag een 48-jarige automobilist uit Amers foort aan. Hij bleek te veel gedronken te hebben en kreeg een proces-verbaal. Op 25 januari 1990 is het 10 jaar gele den dat de handwerkvereniging Naald Draad is opgericht. Begonnen met een beperkt aantal mensen, waarbij ge werkt werd bij de leidster thuis is de ver eniging uitgegroeid tot een volwaardige vereniging met op dit moment 110 le den. Betreffende de werkruimte heeft Naald Draad onderdak gehad in de kantine van sporthal De Bunt, de voor malige Willibrordusschool, de boven verdieping van het postkantoortje aan de Driehoeksweg, terwijl de vereniging vanaf september 1984 gehuisvest is in het Amnesty International gebouw aan de Duinweg 21 te Soest. In dit gebouw houdt de handwerkvereniging morgen, donderdag 25 januari ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan een open dag. Tussen 10.00 uur en 21.00 uur is er een doorlopende tentoonstelling van hand werken die door de leden zijn vervaar digd. Belangstellendenzijn van harte welkom de tentoonstelling te bezoeken alsmede het bestuur te feliciteren met het 10-jarig bestaan van de Handwerk vereniging Naald Draad. ren. Andere cursussen of opleidingen mogen ze niet volgen. Mensen worden gek van het niets doen. Zeker als ze soms drie jaar op de uitslag van de asiel aanvraag moeten wachten, die negen van de tien keer negatief uitvalt. Hoe verloopt de gang van een asielzoe ker in Nederland? Die is niet altijd even gemakkelijk. Na binnenkomst in Nederland en gesprek ken met de vreemdelingenpolitie, wordt een asielzoeker ondergebracht in een asielzoekerscentrum. Na een zoge naamd 'intake' gesprek beoordeelt de WN of de asielzoeker als 'Cliënt' kan worden erkend. Een cliënt, een klant, een gast, aan wie de WN moeite, tijd en hulp wil geven. Bij het vaststellen of iemand een 'cliënt', van de WN is, wordt bezien of bij terugzending voor zijn of haar leven gevreesd wordt ie mand die bijvoorbeeld in eigen land is mishandeld, bedreigd en/of bij terug komst in zijn eigen land gedood zal wor den. Deze mensen worden door de Ver eniging Vluchtenlingenwerk Neder land geholpen. Wanneer bij een intake gesprek blijkt dat een asielzoekers bij terugzending niet voor zijn leven hoeft te vrezen, dan biedt de VVN wel het ba sispakket aan verzorging en hulp, maar we besteden dan geen extra tijd en werk aan hen uit praktische overwegingen. Er zijn zoveel mensen die hulp harder nodig hebben. Ik vind vluchten om eco nomische redenen een hele goede en aannemelijke reden om je land te ont vluchten. Maar daar denkt de regering blijkbaar anders over. Waaruit bestaat nu precies de hulp die de VVN biedt aan asielzoekers? We steunen de mensen bij de juridische procedure rond de asielaanvraag. We onderhouden contacten met advocaten en, wanneer dit nodig blijkt, met Am nesty International. Dit zijn wel de be langrijkste zaken waarin wij ondersteu nen. Verder begeleiden we de mensen in de dagelijkse dingen. Bij de bakker op de hoek laten we zien hoe het daar toe gaat. We nemen ze mee naar de bank en laten hen zien hoe je met het Nederlandse geld omgaat. Dat soort dingen, vooral veel praktische hulp. In Soest helpen de Somaliërs elkaar ook veel in deze dingen. Dat is prima. Ze moeten natuurlijk zo snel mogelijk zelf standig worden. Als het ze is gelukt van Somalië naar Soest te komen, lukt een gang naar het ziekenhuis ook wel.Ver der zijn er, naast de vrijwilligers, gastge zinnen die een soort thuis proberen te zijn voor de asielzoekers. Waar ze een beetje gezelligheid kunnen krijgen en ook wat geestelijke begeleiding. Die mensen zijn niet voor niets gevlucht en hebben vaak verschrikkelijke dingen meegemaakt. Soms is deskundige hulp van een psychiater nodig. Maar een Ne derlandse psychiater spreekt geen So- malisch en dan is het zelfs met een tolk moeilijk. In Soest zijn wel een paar mensen uit Iran en Somalië die met spe ciale toestemming in Nederland verder konden studeren. Dan heb je het idee dat je iets voor hun toekomst doet. Worden er ook aktiviteiten georgani seerd voor deze mensen? Ja, we doen van alles. We heben wel eens een gezellige avond, of een bijeen komst. Ook wordt er fietsles gegeven. Op het moment krijgen twee vrouwen uit Somalië fietsles. Daarvoor mag wel de traditionele kleding gedeeltelijk voor een broek verwisseld worden. Hoe reageerden buurtbewoners op de komst van hun nieuwe buren? De gemeente wilde een voorlichtings- De opvang van asielzoekers was vóór november 1987 vooral zaak van gemeenten, die werden bijge staan door vrijwilligers en particulie re initiatieven. Steeds meer moesten de gemeenten in de opvang van de gestaag groeiende stroom asielzoe kers financieel bijdragen. Asielzoe kers konden niet meer goed worden opgevangen. Dit alles vormde de aanleiding tot de instelling van de Regeling Opvang Asielzoekers in november 1987. Deze voorziet in centraal georgani seerde opvang in centra en zorgt voor plaatsing van de asielzoekers in gemeenten in Nederland. Maandelijks ontvangt een gemeente van WVC f 1.090,- voor de opvang van een asielzoeker. Van dit bedrag wordt f 645,- aan huisvesting be steed, de asielzoeker krijgt f 445,- voor persoonlijke uitgaven en le vensonderhoud. Ook ontvangt de gemeente van het ministerie eens per vier jaar f 2.000,- voor inrichtings kosten. Voor verder voorzieningen zorgt de betrokken gemeente. avond organiseren, dat hebben wij als WN afgeraden. Dat zou teveel de aan dacht vestigen op deze mensen. Wel hebben de directe buren een brief ge kregen. Hierop is positief noch negatief gereageerd. Later bleek dat er wel eens klachten over te harde muziek waren geweest. Daar kun je dan toch over pra ten, maar nee, de politie werd erbij ge haald en de zaak moest zo gesust wor den. Ook worden de nodige discrimine rende opmerkingen gemaakt tegen de ze mensen. Daar is helaas weinig aan te doen. Zijn er weieens conflicten tussen asiel zoekers onderling? Helaas wordt bij plaatsing door de rege ring niet genoeg rekening gehouden met individuele mensen, hun karakter en achtergrond. Zo waren er twee jon gens uit Bangladesh uit verschillende kasten. De ene uit de hogere kaste wilde ook hiet de baas spelen over de andere. De jongen uit de lagere kaste zag wel dat het hier anders toe gaat en accepteerde deze overheersing niet. Ze zaten op een gegeven moment met een mes achterel kaar aan. Dat gaat dus helemaal fout en dan moet een van de twee ergens anders geplaatst worden. Zijn er ook kinderen bij de asielzoekers in Soest? Ja, er zijn wat kinderen bij en die vinden het heerlijk op school. Nederlands Ieren ze vliegensvlug en ze passen zich heel snel aan. Wat doe je als een asielaanvraag na vele jaren wachten wordt afgewezen? Hoe De kinderen kunnen hun geluk niet op als ze in een gezin terecht komen, waar men tijd en aandacht voor ze heeft, waar samen aan tafel gegeten wordt en in de meeste gevallen zelfs drie keer per dag. Voor ouders is het ook fijVi hun kind zo'n vakantie te bezorgen. Vaak dreigen ze er door ziekte of financiële problemen aan onderdoor te jjaan. Te weten dat tenminste je kind een paar fij ne weken heeft kan een enorme opkik ker zijn. Gezinnen die er voor voelen gastgezin te worden, kunnen contact opnemen met Stichting Europa Kinderhulp. In formatie: Akkie van der Hooft, tel. 03240-36026. reageer je dan, als VVN of als persoon? Uitzetting is dan het gevolg van de ne gatieve beschikking. Door dit werk te doen heb ik geaccepteerd dat die kans heel groot is. Dat is die instelling waar ik het in het begin over had. In Soest zijn we nog niet zo lang bezig dat we deze si tuatie al hebben meegemaakt. Maar die komt ongetwijfeld. We hebben er als VVN nog geen standpunt over ingeno men. Mensen helpen onderduiken? Dat kun je dan overwegen, maar wel op per soonlijke titel; als WN kom je in strijd met de statuten. Maar misschien is dat dan de enige manier om mensen te hel pen. Wat gebeurt er als iemand wel de vluch- tenlingenstatus krijgt toegewezen Dan vertrekt de asielzoeker uit de wo ningen van de Regeling Opvang Asiel zoekers en kan dan gaan werken of stu deren. Tegen die tijd is hij of zij al zo lang in Nederland dat men zich goed kan redden. Je bent erg begaan met het lot van de asielzoekers Ik vind het noodzakelijk en nuttig werk. Soms zijn het bijna nog kinderen van 20, 22 jaar en hebben vaak vreselijk en elllendige dingen meegemaakt. Dan gaat mijn vaderhart spreken. Zulke mensen wil je toch helpen, hun leven leefbaar maken en warmte geven? Er is een groot verschil of een per soon voor de wet een asielzoeker of een vluchteling is. Er wordt per jaar een groep (9000 mensen) door de regering uitgenodigd om in Neder land asiel aan te vragen. Dit zijn vluchtelingen met de A-status. Zij krijgen verblijfs- en werkvergunning en worden verder geheel door de re gering geholpen. Daarnaast is er de groep asielzoekers (per jaar ca. 6000), mensen die op eigen initiatief naar Nederland en vele andere landen vluchten. Deze worden met de Regeling Opvang Asielzoekers tijdelijk in een ge meente in Nederland geplaatst in af wachting van de uitspraak van hun asielaanvraag. Deze periode kan soms uitlopen tot drie jaar voordat een asielzoeker weet of hij of zij in Nederland kan blijven. Valt de be slissing positief uit dan krijgt men de B- of C-status. Meestal valt die be slissing echter negatief uit en wordt de asielzoeker het land uit gezet. 80- 85% van de asielaanvragen wordt afgewezen.

Soester Courant | 1990 | | pagina 11