m a=i. .9?° lOtitema luisii Si! /WIN EEN SUPERTAART 10.50 IEEK De bioscoop in de oorlog': geen heldenboek Meningen van lezers HOUDT U VAN ZINGEN? NEDERLANDS MOTET EN MADRIGAALKOOR ZOEKT MANNENSTEMMEN Soest 50 jaar geleden 3AGINA 20 WOENSDAG 24 JANUARI 1990 SOESTER COURANT PAGINA 21 ÏAL UTEN reken Onthullend werk van Soester auteur Thomas Leeflang I J N Spullenhulp m\ Specialist Anti-roest behandeling T. VAN Vrachtwagen ramt muurtje achterwaarts Wie personeel zoekt leest de Soester Courant 'Soestand' op 4 februari 'Voetbal-buren' Praten met B. en W. Vooral de tenor-groep heeft versterking nodig. Wij repeteren op Dinsdagavond van 20.00 - 22.00 uur in hetwijkge- bouw aan de Regentesselaan no. 4. U bent van harte welkom." Voor meer informatie: Lambert Rademaker, telefoon 02155 -13796 Gerda Toemen, telefoon 02155 - 22007 Secretariaat N.M.M.K. Cimbaal 20, Soest. Vrijwilligershulp aan dementerenden P.v.d.A. KIJK ELKE WOENSDAG LOS DE KRUISWOORDPUZZEL OP 26 Januari 1940 eekadvies IJISJE ■RAAT/ nhoffstraat nformatie Net als de radio en de kranten werd ook het Nederlands filmwezen tijdens de bezetting "gelijkgeschakeld". De bioscopen vertoonden dagelijks plichtsgetrouw alles wat voorhanden was. Dat waren vooral Duitse films, /aangevuld met de kwalijke journaals "UFA Wereldnieuws" en "ToBis Hol- landsch Nieuws". Van protesten, laat i staan van verzet, is geen sprake ge weest. Na de bevrijding kregen de va derlandse bioscoopexploitanten dan ook een, zij het milde, berisping van de minister van O.K. en W. De Soester auteur Thomas Leeflang (53) hield vijftig jaar na het begin van de bezet ting die bedrijfstak alsnog eens tegen het licht. Zijn conclusie: een helden boek zit er voor het bioscoopbedrijf tussen 1940 en 1945 helaas niet in. Al in de jaren zestig begon Leeflang met het verzamelen van materiaal over het vaderlandse filmwezen tijdens de oor log. Hij sprak legio mensen die tijdens de bezetting in de cinemabranche een functie vervulden, van portier tot bio scoopdirecteur, van filmlaborant tot journaalcameraman, van filmverhuur der tot operateur. Daarnaast deed hij uitgebreid aan archiefstudie. Zowel particuliere als overheidsarchieven spitte hij door terwijl hij ook nogal wat propagandafilms die de bioscopen ver plicht waren te vertonen bekeek en ana lyseerde. "En niet te vergeten de filmre- censies in de gelijkgeschakelde dagbla den en die in de nationaal-socialistische pers," vult hij aan. "Daarmee geconfronteerd schrok ik toch even. Er waren in de dagbladjour nalistiek bekende figuren die na de be vrijding van ons land enthousiast door- publiceerden maar die tijdens de oorlog onverbloemd antisemitische filmbe sprekingen schreven over nazifilms als 'Jud Süss' en 'Der Ewige Jude'. Die mensen zijn inmiddels allemaal overle den, op één na, een alom geacht litera tor die tot op de dag van vandaag zijn kopij kwijt kan in een weekblad. In het boek spreek ik er geen oordeel over uit (het is in vredestijd met een volle maag, de kachel op stand vier en een pot koffie gemakkelijk om de held uit te hangen) maar de recensies van de film 'Der ewi ge Jude' worden in het hoofdstuk Bijla gen integraal alsnog gepubliceerd. De lezer kan zich dan zelf een oordeel vor men." .Journaal Hoewel er volgens Thomas Leeflang voor het Nederlands filmbedrijf tussen 1940 en 1945 geen heldenboek in zit omdat er sprake is geweest van passieve meeloperij tot vergaande collaboratie met de bezetter, is de rol van de combi natie Polygoon-Profilti als maker van het wekelijks bioscoopjournaal "ToBis Hollandsch Nieuws" wel heel dubieus geweest. De twee directeuren van Poly goon en Profilti hebben zich na de be vrijding voor een Zuiveringscommissie moeten verantwoorden en zij zijn enige tijd "uitgezuiverd" geweest. Historici noemden in hun studies het ToBis Hollandsch Nieuws" dat door Poly goon en Profilti werd vervaardigd, ronduit landverraderlijk. Leeflang bekeek de journaals, bestu deerde de bij de beelden uitgesproken teksten, sprak met mensen die nauw waren betrokken bij de productie van de journaals nam kennis van de voor schriften van het Departement van Thomas Leefla\ Volksvoorlichting en Kunsten wat be treft de vertoning van de journaals en kwam eveneens tot de conclusie dat vanaf de inval van de Duitsers in ons land op 10 mei 1940 het journaal "de verkeerde kant" op ging. Leeflang: "Van Duitsvriendelijk gleed I het Nederlandse journaal direct na 10 mei 1940 af naar een medium dat puur nationaal-socialistische propaganda in de bioscopen bracht. Van het binnen rollen van de Duitse troepen in Den Haag, Amsterdam en Haarlem op 14 mei 1940 maakten Polygoon en Profilti eendrachtig een zonnige, bijna opge wekte reportage. Meer nog dan de radio en de gelijkgeschakelde kranten maakte het filmjournaal indruk op het publiek. Bedenk wel, er bestond destijds geen te levisie. De geluidsfilm was amper twaalf jaar daarvoor uitgevonden." Verboden Thomas Leeflang schetst in "de bio scoop in de oorlog" de ontluisterende, nog niet eerder uitvoerig beschreven geschiedenis van het bioscoopbedrijf ten tijde van de Tweede Wereldoorlog. Nagenoeg alles komt ter sprake: de Op sporingsdienst van de Nederlands(ch)e Kultuurkamer, de rol van de Rijksfilm keuring, het roulatieschema van de ver- i plicht te vertonen propagandafilms, de /beschamende onteigening en "arise- ring" van zoveel bioscopen en niet in de laatste plaats de lakse houding van het bioscooppubliek. Thomas Leeflang: "In 1943 gingen ruim 54 miljoen mensen naar de bio scoop, tegen nog geen 12 miljoen in 1988. De cinema's zaten elke dag vol, ondanks het feit dat de illegale pers de mensen opriep de bioscopen vooral te boycotten. Vanaf 8 januari 1941 waren de bioscopen overigens voor Joden ver boden. Kort daarop werden al de Jood se bioscoopdirecteuren onteigend. De bezetter pikte hen gewoon hun theater af en zette er een Verwalter in. De Ne derlandse filialen van de Duitse staats- filmbedrijven UFA en ToBis, later sa mengevoegd tot één maatschappij, UFA/TOBis in Amsterdam, nam ook de nodige bioscopen over. Sinds jaar en dag als voorbeeld daarvan gegeven is het Tuschinski-theater in de hoofdstad, dat tijdens de oorlog Tivoli werd ge noemd. Toch is die overname door de Duitsers anders verlopen dan in menig geschiedenisboek is vermeld. Al ruim voor 10 mei 1940, dus voor de inval van de Duitsers in ons land, was het Tu schinski-theater al in handen gekomen van ToBis in Duitsland. Daar zal me nige insider van opkijken, maar in mijn boek worden de bewijzen daarvan on weerlegbaar gegeven. Ik ben op het spoor gezet van deze tot op heden in brede kring geheim gehouden transac tie door Simon van Collem, die helaas kort geleden overleed. Simon wist heel veel van en over het bioscoop- en filmbedrijf tussen 1940 en 1945. Als hij iets vertelde en ik ging op zoek in de diverse Rijksarchieven, dan bleek al gauw dat hij gelijk had. Hij speelde al jaren met het idee zelf een boek te schrijven over die periode maar, zoals hij zei, hij had het te druk en hij zag op tegen het tijdrovende speuren in ar chieven. Ik heb het boek opgedragen aan Simon van Collem. Hij komt als jongeman voor in de film 'Der ewige Ju de' in een scène die door een Neder landse cameraman werd gefilmd op de Filmbeurs in Krasnapolsky in Amster dam. Die cineast is nu 84 jaar. Ik heb de man een paar keer bezocht en met hem gesproken. Een beminnelijke vent, die er achteraf gezien reuze spijt van heeft." Thomas Leeflang: 'Een boek als dit ontbrak...' Kringloopcentrum Parallelweg 7 tel. 18730 Openingsuren: Donderdag 19.00-21.00 uur Zaterdag 11.00-14.00 uur Spullen brengen: Donderdag 9.00-12.00 uur en tijdens openingsuren Spullen ophalen: (grotere hoeveelheden) Alleen op donderdagochtend na telefonische afspraak Thomas Leeflang. Brand Achterop het 352 pagina's tellende boek "De bioscoop in de oorlog" - dat met de over de 600 uitgebreide voet noten, dertig bijlagen, een indrukwek kende literatuuropgave, gedétailleerde bronvermeldingen en een register zon der feilen een heel degelijke indruk maakt - staat een foto van de ruïne van de UFA-bioscoop Rembrandt in Am sterdam, die in de nacht van 25 op 26 ja nuari 1943 door brand werd verwoest. Voor de 5de week draaide er de film 'De Gouden Stad', met in de hoofdrol 'die blonde kraftige Arierin' Kristina Söder- baum. Thomas Leeflang: 'Nooit is duidelijk geworden hoe die brand is ontstaan. Steeds wordt de suggestie gewekt dat 1 het een verzetsdaad is geweest. Voor mijn boek sprak ik met de man die de brand destijds ontdekte. Hij woont al veertig jaar in Canada maar heeft met mij in het bijzijn van een bandrecorder herinneringen opgehaald. De brand weercommandant die eind januari 1943 de leiding had over de bluswerkzaam heden heb ik in 1988 geïnterviewd. Hij wist er nog alles van en in zijn privé-ar- chief zaten nog aantekeningen die hij toen maakte. Vorig jaar bezocht ik een mevrouw die, na een verblijf van dertig jaar in Australië, naar Nederland terug keerde. Zij werkte tijdens de oorlog als filminspectrice bij het Nederlandse fi liaal van het Duitse filmbedrijf UFa in Amsterdam. Ook van haar kreeg ik op zienbarende gegevens over de vernie ling van de Rembrandt-bioscoop die nooit eerder zijn gepubliceerd. Hoe het werkelijk zat met die legendarische bio- scoopbrand? Dat staat in het boek!" 'De bioscoop in de oorlog', uitgeverij De Arbeidspers, 352 pagina's, f 59,90 vanaf 26 februari aanstaande in de boekhandel. ooati? y»RK' PALACE: Tsittoon '635 m. pï 6»WH 'HU EEN KéURCÖlUCTlE VAN BEROEMDE ARTIS.TSK MARIAN SÖDERBAUM GEORGE KRAUSS EUGEN KL'OPFER OC VtVM, WiUflOvt* DÉ Wtflflt) «MttKYI Advertentie 'Jud Süss' van Cinema Palace in Groningen (23 januari 1941). ROUWENDAAL voor het behandelen van o.a. personenauto's en bedrijfswagens Nijverheidsweg 11 - 3762 EP Soest Tel. 02155 - 2 08 60 (na 18.00 uur: 02155 - 2 37 15) De politie heeft vorige week proces verbaal opgemaakt tegen de chauffeur van een vrachtwagen, die aan de Nieuwstraat een dubbelsteensmuur omverreed over een lengte van acht me ter. Dat gebeurde toen hij de wagen achterwaarts probeerde te parkeren en daarbij iets te ver achteruit reed. De muur viel om en richtte schade aan en kele tuinen van omwonenden aan. Dankzij de volle zaal bij de laatste af levering van "Soestand" heeft de redaktie van de talkshow, mede op aandrang van diverse vaste bezoe kers, besloten ook dit jaar weer een maandelijkse praatshow in C-drie te organiseren. Op zondag 4 februari a.s. vindt dan ook de volgende "Soestand" plaats, van 15.00 tot 17.00 uur, in de grote zaal van het cultureel-creatief cen trum aan de Willaertstraat. De journalisten Aad Post en Joyce Schreuder houden volgens de voor lopige opzet - die altijd aan wijziging onderhevig kan zijn - interviews over de jacht in Soest en de beeldentuin aan de Bosstraat. In de VIP-room ontvangt Jan Visser de heer N.H. Breedeveld voor een diepgaand ge sprek over bejaardenhuisvesting, het welzijnsbeleid voor ouderen en het kweken van fuchsia's en tropische vissen. "Het Hoge Woord" wordt deze keer gegeven aan de Vrijwillige Brand weer van Soest, terwijl er gezongen wordt door Christl Briels, met pia nobegeleiding van Gerrit van Vemb- de. Het huisorkest "Soesjun" o.l.v. Joop van Tol is altijd aanwezig. Meer informatie wordt volgende week gepubliceerd. Iedereen is wel kom en de toegang is gratis! Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Bij mijn terugkeer in Soest (waardoor ik in feite een week te laat ben), las ik de couranten en periodieken die ik in mijn "afwezige" periode achter ben geraakt. Met belangstelling heb ook ik op een linker pagina in ons fameuze weekblad van woensdag 3 januari gelezen dat het 500e spelend lid zich heeft aangemeld bij de roemruchte Soester voetbalver eniging (letterlijk geciteerd) hiermede doelend op de Sportorganisatie Soest. Voorwaar, een felicitatie waard... Het is verheugend dat de jeugdige voetballerij zich in een opwaartse spiraal bevindt. De jeugd kan dit beter doen dan zich ophouden met andere vormen van mis plaatst vermaak. Tot mijn (met voorzichtige binnen pretjes gelardeerde) verbazing las ik ook - pal daarnaast - de advertentie van Wasiel Steitner Tapijt, waar een vleugje SEC in was opgenomen. Ik kan mij voorstellen dat dit als een weinig tegen strijdig kan worden ervaren. Maar dat de beste, brave heer G.A. Hom - ge waardeerd seniorlid van de S.O. Soest - zich zo laat gaan door er een artikeltje van afkeuring over te doen plaatsen in onze Soester Courant van Woensdag 10 januari, gaat mijn bescheiden verstand je een tikkeltje te boven. Gelukkig gaf de redactie in nachrift een duidelijke uiteenzetting van hun werken, waar ik zeker begrip voor kan opbrengen. Teken ik vervolgens aan, nog even terugkomend op het eerder- vermelde artikeltje van de heer G.A. Hom, dat - naar mijn oordeel - een dis criminerende ondertoon viel waar te nemen... jammer, jammer, jammer!!! Een goed samengaan tussen twee "voetbal-buren" zou daardoor in nega tieve zin kunnen worden beïnvloed. Tenslotte - men is nooit te oud om te le ren - denk eerst eens goed na alvorens te reageren en maar direct in de pen te klimmen... Laat u niet leiden tot een on gezond verenigings-chauvinisme... Niemand is hiermede gediend. Oudere mensen - aannemend dat zij verstandig zijn - moeten niet op alle kleine slakjes een vleugje zout leggen... Overigens, sans racune... een nog alle goeds voor dit nieuwe jaar voor heer Hom en zijn vereniging. J. Elderman N.a.v. de mededeling in de Soester Courant van 17 dezer, dat er op 7 fe bruari a.s. weer een gesprek met B. en W. zal plaatsvinden, wil ik enige opmer kingen maken: Bij de praterij in Over- hees op 16 maart 1988 waren B. en W. gezeten op een podium en de belang stellenden in de zaal. Thans is dat anders: Het college is nu niet meer in een soort forum opgesteld, doch hebben de heren een eigen stand, waar zij, gesteund door hun ambtena ren, vragers te woord kunnen staan. De S.C. vond dit een goede verandering (S.C. 23 maart 1988) omdat het college letterlijk en figuurlijk dichter bij de be volking kwam te staan. Ik vind het bepaaldelijk géén goede ver andering. In de oude opstelling konden alle aan wezigen alle vragen en antwoorden ho ren. Thans kent men vrijwel steeds al leen de eigen inbreng en het antwoord van de betreffende wethouder. Daar door is een kettingactie zoals die zich voordeed in Overhees, waarbij een klacht over het niet of niet op tijd beant woorden van brieven een stroom van soortgelijke klachten ten gevolge had, vrijwel niet meer mogelijk. B. en W. hadden daar grote moeite mee, zoals bleek uit de waardeloze reacties van een wethouder en de toenmalige burge meester. Het is begrijpelijk dat de huidige struc tuur is gekozen, want daarmee lopen B. en W. geen risico's meer. Maar de glas nost is daarmee wel om zeep geholpen. H. Bartstra Sinds kort is er een nieuwe hulpverle ningsinstelling van vrijwilligers: de Thuishulpcentrale Eemland (THC). De THC zoekt en begeleidt vrijwilligers die mensen die thuis een gehandicapte verzorgen regelmatig een handje willen helpen. Het gaat om taken, waardoor de vaste verzorgers hun zware taak kun nen volbrengen, of eens even ergens an ders kunnen zijn om "bij te tanken". De vrijwilligers ontvangen van de THC een onkostenvergoeding en zij zijn ver zekerd tegen wettelijke aansprakelijk heid en ongevallen. De THC wil nu de hulp voor demente renden op poten zetten. Mensen die in de familie of in hun werk ervaring heb ben opgedaan met dementerenden kunnen van grote betekenis zijn als vrij williger. Maar ook anderen zijn van har te welkom op de introduktie-bijeen- komst op 1 februari van 14.00 tot 16.00 uur bij de THC, die gevestigd is bij Maatschappelijke Dienstverlening Eemland, Bloemendalse Binnenpoort 7, hoek Havik, Amersfoort. Dan zullen een aantal betrokken iets vertellen over wat er bij hulp aan dementerenden komt kijken en kunnen alle vragen wor den beantwoord. Na deze bijeenkomst start een cursus voor vrijwilligers die dementerenden willen helpen. Op werkdagen geeft An- net Stoffers-Schaafsma, coördinator van de THCs ochtends telefonisch alle gewenste inlichtingen: tel. 033- 633924. SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227 telefoon 1 41 52 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 352 telefoon 212 97 Vanwege werkzaamheden waardoor ik een tijd uit ons dorp was kon ik niet meteen reageren op een bericht in de Soester Courant. Daarin beweerde ene zekere mevr. S. ten Hove dat de Rv.d. A. altijd tegen verkoop van het Natuurbad is geweest. Nou, die mevrouw kan me nog meer vertellen. Er zijn drie moge lijkheden: mevrouw ten Hove jokt, ze heeft veel last van geheugenverlies of ze weet gewoon niks. Ik wil het vriendelijk houden en het laatste wel aannemen. Nu, de Rv.d. A. wilde het bad wel dege lijk verkopen aan die Taphoorn en dan nog voor een vriendenprijs van ruim een half miljoen. Dit moet nog te vinden zijn in notulen van raadsvergaderingen e.d. Het is wel waar dat de P.v.d.A. te gen bouw van het nieuwe overdekte bad aan de Dalweg is, maar dat alleen om dat er geen buitenbad bij komt. Trouwens, de P.v.d.A. kan de mensen in Soest uitstekend tegen zich in het har nas jagen. Zo wilde men niet het voor de hand liggende ABC-project, maar een paar jaar later weer wel het onzalige plan-Lindenhof en leverde zich alweer uit aan een projectontwikkelaar, ie mand die al zo'n onrendabel gedrocht naast de Lindenhof heeft neergezet, Vahstal dus. De Lindenhof uitgerekend door de P.v.d.A. uitgeleverd aan het grootkapitaal. En dan de sport: eerst de sportstichting vrijwel opblazen, vervolgens de voet balclubs tegenwerken bij de aanleg van oefenvelden, maar dan opeens weer pats-boem veel subsidie geven aan een tennisclub die er al goed bij zit en ge makkelijk zichzelf kan redden, in elk geval beter dan vele organisaties die van subsidie moeten rondkomen. Nee, de P.v.d.A. weet totaal niet wat er leeft onder de mensen. Niet zo vreemd voor socialisten, kijk maar naar Oost- Europa. In dat licht kan mevr. ten Hove dus rustig bluffen niet bang te zijn voor actiegroepen. Dat zullen die actiegroe pen zeker ook hebben onthouden. Maar ja, de P.v.d.A. dwaalt sinds Joop van den Brakel weg is. H. v.d. Berg Bravo Nederland! Het is niet zonder reden, dat wij ons artikel aanvangen met bovenstaanden uitroep. Onze zenuwen zijn op de proef gesteld - en zij hebben die proef glans rijk doorstaan. Immers, voor de tweede maal binnen enkele maanden heeft zich het geval voorgedaan, dat, zooals de Regeeringspersdienst het uitdrukte: "in verband met eenige minder gunstige symptomen in de internationale si tuatie, de Regeering, ten einde ook thans op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn, besloten heeft tijdelijk geen periodieke verloven te verleenen." terwijl bovendien bekend werd, dat de Raad van Ministers zelfs op Zondag was bij eengekomen ter bespreking van den internationalen toestand. Het klonk niet bemoedigend. Het had er veel van, of er weer iets broeide. Hoe heeft Nederland er op gereageerd? Zoo nuchter als de Nederlander dat maar kan: hij heeft kalm van het feit kennis genomen. Geen zenuwachtigheid, geen gemopper, geen donkere, beangste gezichten, geen spoor van een pa niekstemming, zelf niet van opwinding. En dat gaf ons de woorden in de pen: "Bravo, Nederland!" Want dit is het beste bewijs, dat ons geheele volk de Regeering vertrouwt en achter haar staat. En wanneer die Regeering het noodig acht om zekere drasti sche maatregelen te nemen, dan wordt daarover niet gedebatteerd, men vraagt elkaar niet naar het hoe en waarom en nog minder neemt men de gele genheid te baat om onrust te zaaien door het verbreiden van alarmeerende ge ruchten, waarvan later blijkt, dat ze van allen grond waren ontbloot. Niet tevergeefs is bij de vorige gelegenheid door de geheele Nederlandsche pers de waarschuwing verspreid: "Laat u niet meesleepen door een angst psychose! Hecht geen geloof aan tendentieuse berichten in buitenlandsche bladen en kringen, die daarbij niets dan hun eigen belangen op het oog heb ben! Stelt vertrouwen in uw Regeering!" Wij hebben geleerd, op onszelf te vertrouwen - ook, omdat wij door het voorbeeld van Finland hebben gezien, dat een klein land onder de huidige omstandigheden alleen op zichzelf kan re kenen in de ure des gevaars. Alle groote woorden helpen niet, als andere hulp uitblijft. En door Finland, dat wij zoozeer bewonderen, hebben wij tevens ge zien, wat ook een klein volk vermag, wanneer het voor zijn vrijheid en onaf hankelijkheid strijdt. Wij hopen niet, dat het hier zoover zal komen; maar mocht onverhoopt ook voor ons land het uur aanbreken, dat wij ons zien medegesleept in het nood lottige oorlogsavontuur, dan zullen ook wij weten dat wij niet behoeven te re kenen op de grooten, die ons niet ééns, doch meermalen hun hulp hebben wil len opdringen, welke wij evenwel van de hand hebben gewezen, om onze neu traliteit tenvolle te handhaven. Het eenige, waarop wij dan vermoedelijk zul len kunnen steunen, is ons goed recht en de overweging, dat een goede buur man beter is dan een verre vriend, als niet alle teekenen bedriegen. Wij, Nederlanders, hebben thans getoond dat wij een volk zijn, dat zich niet van de wijs laat brengen door onverantwoordelijke praatjes van onverant woordelijke lieden. Wij hebben, door onze kalmte, de buitenwereld getoond, dat wij nog altijd zijn het volk van De Ruyter, Tromp, De Wit, Piet Hein en hoe zij allen mogen heeten. Bij ons is geen sprake van radeloos, reddeloos, rede loos", zooals in een tijdperk van onze geschiedenis, dat duister begon, doch dat eindigde in het schitterende licht van de overwinning. Wij hebben datge ne, wat ons de toekomst onbevreesd tegemoet doet zien: een rotsvast zelfver trouwen! Het nieuwe hoofd van den L.B.D. Zooals wij vorige week meldden, is in de plaats van den heer Wüst als hoofd van den Luchtbeschermingsdienst benoemd Jhr. D.H. v.d. Brandeler, thans plaatsvervangend hoofd. Naar ons bleek is Jhr. v.d. Brandeler door den Burgemeester geëischt voor de ze functie, daar de betrokkene weinig animo had zich in deze functie te plaat sen, die ietwat scheef zou zijn. Jhr. v.d. Brandeler is, zooals men weet, raadslid en als hoofd van den L.B.D. zou hij een ondergeschikte positie innemen tegenover den Burgemeester, het geen niet zou strooken met zijn positie als raadslid. Daar de Burgemeester, hiertoe bevoegd, hem als hoofd heeft geëischt, verval len deze bezwaren. Ski-sport De lange stuifduinen, waarop Soest zoo trotsch is en die des zomers door zoo velen worden bezocht trekken ook thans veler aandacht. Het is n.1. dezer da gen gebleken, dat dit groote rustige terrein uitnemend geschikt is voor ski- sport. Van de gelegenheid, hier geboden, wordt danook door menigen lief hebber van deze sport een dankbaar gebruik gemaakt. De Hooge Vuursche in brand Het fraaie kasteel "De Hooge Vuursche" is hedenmorgen door brand ver woest, welke te ongeveer 6 uur uitbrak. De Baarnsche Brandweer werd geas sisteerd door de Hilversumsche en gezamenlijk werd met 7 stralen water ge geven. Het kasteel is geheel uitgebrand, terwijl de waterschade zeer groot is. De oorzaak is onbekend. De schade is enorm groot, men schat deze op 1 mil- lioen gulden. De kostbare inboedel was evenals het kasteel eigendom van Jhr. J.A.G. v.d. Bosch, thans verblijf houdende in Amerika.

Soester Courant | 1990 | | pagina 21