249 f <s> GEnwR cEZinsmnRKT geimr sizimmnRKi 585 £JLcjJks •HOF Gezondheidscentrum Soestdijk/'t Hart in gymlokaal v.m. Mariaschool? Soest vindt ingrijpen milieu-inspecteur 'ronduit verbazend' PETERS Makelaars PvdA en WD nemen geen genoegen met B. W.-brief over Menne 'Nieuwe Koningsweg voldoet nauwelijks' Ster dames- en kindermode Hil-ton herenmode Gehele winterkollektie nu 40 tot 60 korting. j INBRAAK JJUL" KAAS IWl UIT ONZE F IEKLAME WiVil STEITNER WOENSDAG 31 JANUARI 1990 68e JAARGANG NO. 23 Initiatiefvoorstel van VVD, Prog. Soest en D66 Gemeente wil composteerproef deze week hervatten Inbraak verijdeld aan Valeriaanstraat L WEEKENDVOORDEEL J k BIJ JAC.HERMANS A Spaanse navel sinaasappelen Mini-prus&Maxi-keus 1 HANDEL DRAADLOOS ALARMSYSTEEM Bel voor inf.: INTERGUARD 02154 - 2 40 60 Brandweer redt koe uit put Om 'uit de school klappen' CDA-wethouder De Widt tikt Menne op de vingers Veel meer verkeershinder op Nieuweweg VAN WEEDESTRAAT 7-9 - VAN WEEDESTRAAT 8 SOEST Onder invloed GEHAKT EEN GREEP 'Doorrijders' schoenen SCHOEN-ADVISEURS ONROEREND GOED 25.000 m2 TAPIJT op voorrraad. Alleen bij: Abonnement per halfjaar f 12, Buiten Soest per halfjaar f 24,- Losse nummer 75 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postbank 126156 De fracties van WD, Progressief Soest en D66 in de Soester gemeente raad hebben het College van B. W. een initiatief-voorstel voorgelegd, waarin zij pleiten voor de realisering van een gezondheidscentrum voor de wijken Soestdijk en 't Hart. Als lokatie hebben zij het gymnastieklokaal van de voormalige Mariaschool aan de Mariastraat 1 op het oog. Het voorstel van de drie fracties sluit aan bij de plannen van de huisartsen Overbeek en Huitema, die samen met de fysiotherapie-praktijk Bleijerveld c.s. om een dergelijk centrum hebben gevraagd. Het voorstel is ingediend door Bert Krijger (WD), Leidje To massen (Prog. Soest) en Jan van Esse- veld (D66J. Zij willen net in de gemeenteraadsver gadering van 15 februari al behandeld zien. De bestemming van het gebouw is op dit moment nog "kantoor met show room", maar de drie fracties pleiten voor een artikel 19-procedure om de bestemming te wijzigen. Een gezond heidscentrum trekt minder "boven- wijks" verkeer aan en ook de bereik baarheid per openbaar vervoer is daar goed. De verkeersvoorzieningen kun nen worden aangepast; bij de herinrich ting van de wijk en de verbetering van de route Koninginnelaan/Nieuwstraat kunnen daartoe de nodige voorwaar den gesteld worden. Het initiatief-voorstel sluit volgens de opstellers nauw aan bij de voorstellen die de drie fracties eerder (bij de begro tingsbehandeling 1989) al deden in het kader van de stads- en dorpsvernieu wing in de genoemde wijken en de voorstellen die gedaan zijn voor de ver betering van de route Koninginnelaan/ Nieuwstraat. Daarvoor werd bijvoor beeld het overschot van het krediet voor de reconstructie van het Nieuwer- hoekplein aangewezen. Ouderen De opstellers wijzen ook op de recent verschenen nota Ouderenbeleid, waar in o.a. de ontwikkelingen worden be schreven die zich in Soest voordoen op het gebied van de bevolkingsopbouw. Ze zijn het met de conclusies van de no ta grotendeels eens en verwachten graag op voorstellen van B. W., maar menen dat daar niet op hoeft te worden gewacht om concrete besluiten te ne men. Op het gebied van de volksgezondheid kan de gemeente, ondanks haar be perkte rol, voorwaarden scheppen en meewerken aan de versterking van de eerstelijns-gezondheidszorg. Een ge zondheidscentrum kan een belangrijke bijdrage leveren aan een doelmatige en efficiënte werkwijze in de eerste lijn. Daarom komen de drie raadsleden tot de conclusie dat er - naast het gezond- Het gymlokaal van de Mariaschool kan onderdak bieden aan het nieuwe ge zondheidscentrum. Foto: Goos van der Wilt. heidscentrum in Soest-Zuid (De Bun deling) en het medisch centrum Over- hees - ruimte is voor een derde centrum, waarin verschillende disciplines samen werken. Ouderen doen vaker een beroep op de eerstelijns-gezondheidszorg, volgens de nota Ouderenbeleid, en zij geeft ook aan waar relatief veel ouderen wonen: o.a. juist in Soestdijk en 't Hart. Een ge zondheidscentrum betekent dan ook een versterking van de gezondheids zorg in deze wijken, aldus Krijger, To massen en Van Esseveld. De gemeente Soest is "ronduit ver baasd" over het ingrijpen van de re gionaal inspecteur voor de milieuhy giëne in het composteer-experiment in Soesterberg. Volgens B. W. is de in specteur al geruime tijd op de hoogte van de situatie en heeft hij medio 1989 al de aanvraagde vergunning om ad vies ontvangen. "Kennelijk had de in specteur naar aanleiding van die aan vraag geen opmerkingen, hetgeen ook blijkt uit de zinsnede in zijn brief dat hij vergunningverlening mogelijk acht." Dat staat te lezen in de brief die B. W. vorige week hebben verstuurd aan het provinciebestuur. Soest is, evenals Ge deputeerde Staten, van mening dat ge tracht is om in de huidige situatie tot een bevredigende oplossing te komen voor de klachten die een omwonende, de heer Blok, heeft geuit. Dat er deson danks nog bezwaren van Blok blijven komen heeft de gemeente ook ver baasd. "Er is naar onze mening geen sprake van herhaaldelijk handelen in strijd met afspraken met de heer Blok." B. W. stellen vast dat ook het provin ciebestuur van mening is dat het hier gaat om een belangrijk initiatief in het beperken van de afvalstroom. "Wij gaan er dan ook van uit dat u op korte termijn een standpunt in de vergun ningsprocedure zult innemen. Gelet op de datum van indiening van de aan vraag hadden wij voor 19 oktober 1989 uw ontwerp-beschikking, of voor 19 november een definitieve beslissing te gemoet mogen zien," klinkt het enigs zins verwijtend. "Aan het verstrijken van die data heb ben we geen consequenties verbonden, aangezien er op dat moment in goed overleg met ambtenaren van de provin cie afspraken waren gemaakt over de proef waarvoor thans voorbereidingen zijn getroffen," aldus B. W. "In dat kader achten wij een vooraankondiging van een aanschrijving tot het toepassen van bestuursdwang niet terecht, zeker niet nu u verzoekt alle activiteiten met onmiddellijke ingang te beëindigen." Pas op de plaats Soest heeft het provinciebestuur wel la ten weten bereid te zijn tijdelijk een pas op de plaats te maken en de verdere werkzaamheden voor de proef - waar onder het zeven, verkleinen en aanvoe ren van te composteren materiaal - on middellijk te beëindigen. De gemeen ten Zeist en Utrecht is meegedeeld dat het aanvoeren van plantsoenresten tij delijk moet worden stopgezet. "Voor wat betreft het aanvoeren van Soester plantsoenresten zijn wij overi gens van mening dat die zonder meer kunnen blijven aangevoerd, omdat de opslag van eigen plantsoenresten op ei gen terrein niet onder de werkingssfeer van de Afvalstoffenwet valt. Deson danks zijn wij bereid ook daarmee tijde lijk een pas op de plaats te maken." B. W. kondigen in de brief aan Gede puteerde Staten ook aan dat Soest - "re kening houdend met onze belangen en die van de andere gemeenten" - moge lijk deze week het storten van plant soenresten zal hervatten. Het provin ciebestuur krijgt daarvan nader bericht. De oplettendheid van een buurmeisje heeft voorkomen dat een inbreker za terdagavond zijn slag kon slaan aan de Valeriaanstraat. Ze zag de man bezig bij de buren en waarschuwde de politie. Hij nam bijtijds de benen. De politie trof bij het huis de glaslatten van de voordeur en een verbogen priem aan. Volgens de beschrijving ging het om een ca. 25-jari- ge man met krullend haar en een bruin 1 jack. De bewoners waren afwezig. Roodmerk koffie pak 500 gram ^19 net 2 kilo Aanbiedingen geldig l/m za 3 februari 1990 Zolang de voorraad strekt Intimi zullen u zeker beletten dat u gewoon glas in uw ramen laat zetten dubbele ruiten van binnen naar buiten glasman Van Ede maakt zeer korte metten! Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 16055 Of 18429 EN WIJ KOMEN! Meer informatie op pagina 6. PTT goedgekeurd Dus geen lastige snoeren of draden door uw woning of bedrijfsruimte. BASISSET bestaande uit: 1 centrale 2 raam/deurzenders lafstands- AAJE bediening Itf O, incl. BTW. Gratis demonstratie mogelijk. De politie werd zaterdagavond gea larmeerd door een een bewoner van de Birkstraat. Op diens boerderij was een koe door een rooster gezakt en met haar achterlijf in een put be land, waaruit ze niet meer omhoog kon komen. De politie snelde te hulp, maar ondanks de vereende krachten lukte het niet de koe uit de put te halen. Daarop werd de brand weer ingeschakeld, die het beest met een takel omhoog kon hijsen. Vol gens de beriochten maakt de koe het intussen redelijk wel. PvdA-fractievoorzitter Kees Boerkoel heeft verbolgen gereageerd op de brief van het College van B. W., waarin dit beweert geen reden te hebben om maatregelen te treffen tegen wethou der Jan Menne. Die heeft volgens Boerkoel "uit de school (van het Col lege) geklapt" met zijn mededelingen over de besteding van het overschot op de algemene reserve, bijna 900.000 gulden. "Ik heb tegen wethouder Menne gezegd, dat het verstandiger was ge weest als hij even had gewacht". Dat waren maandagavond in de commissie ABZ de inleidende woorden van burgemeester Hans de Widt als reactie op de brief van PvdA-fractievoorzitter Kees Boer koel. Deze had nogmaals schriftelijk zijn kritiek geuit op wethouder Jan Men ne (CDA), die een collegebesluit (Soest heeft als extraatje bijna 900.000 gulden te verdelen) heeft gebruikt als vóórinformatie voor zijn speech als lijsttrekker in een CDA- vergadering. "Alsof het een voor deel en een verdienste is van één be paalde politieke partij", aldus de briefschrijver. Dat laatste bestreed Kees Verheus, fractievoorzitter van het CDA, die ontkende dat Menne dat had ge zegd. "Integendeel, het is een goed beleid van de hele raad." Burgemeester de Widt benadrukte nog eens dat het besluitenlijstje van B W openbaar is, dat sommige burgers dinsdagmiddag na de och tendvergadering van het College al bellen over bepaalde beslissingen en dat ook de raadsleden donderdags het bsluitenlijstje kunnen inzien en eruit mogen citeien. Jan Van Esse veld (D66) vond dat het sneller moest, maar gemeentesecretaris Wim de Kam wees dit idee beslist van de hand. Menne bracht zijn leuke boodschap tij dens een verkiezingsbijeenkomst van het CDA en noemde in dat verband o.a. de (gedeeltelijke) subsidie voor de ten nisclub Soest-Zuid. Boerkoel (met an deren) verweet Menne een goedkoop verkiezingsstuntje en vroeg het College een uitspraak: kan een lijsttrekker, vooruitlopend op de verkiezingen, col- legebesluiten die nog publiceerd moe ten worden en/of aan de gemeenteraad voorgelegd, gebruiken voor de publici teit? Niks aan de hand, antwoordde het Col lege vorige week. Waar Menne over sprak stond in de openbare besluiten lijst. Geen reden om op te treden dus. "Uit uw antwoord begrijp ik dat colle- gebesluiten kunnen worden gebruikt als voor-informatie voor publiciteit en om te doen alsof het een voorstel en een verdienste is van één bepaald politieke partij," laat Boerkoel het College met nauwelijks verholen verontwaardiging weten. "Wanneer u dit een normaal gebruike lijke manier vindt, kan het dan een ge bruik gaan worden dat na afloop van de college-vergaderingen, op dinsdag avond, de in het College vertegenwoor digde partijen direct een persconferen tie geven?" informeert hij cynisch. "Dat heeft als voordeel dat iedereen direct op de hoogte is van de besluiten van B. W. en van de manier waarop de ver- Bewoners van de Nieuweweg zijn in de pen geklommen en hebben bij het ge meentebestuur aangedrongen op maatregelen tegen de toegenomen verkeershinder. Zij voeren aan dat de doorgetrokken Koningsweg, die mil joenen aan gemeenschapsgeld heeft gekost, in de praktijk nauwelijks vol doet. Het verkeer op de Nieuweweg is wel iets afgenomen, maar de stank en het lawaai zijn alleen maar erger ge worden. Mede namens andere bewoners laat de heer Wessel het gemeentebestuur we ten dat de Nieuweweg nauwelijks profi teert van de nieuwe Koningsweg, in te genstelling tot wat de omwonenden van gemeentezijde altijd is voorgehouden. "Het meeste verkeer zou immers voor taan over de Koningsweg gaan en van de Nieuweweg zou hooguit nog zo'n 40 a 50 procent gebruik maken." Het lawaai is sinds de openstelling van de Koningsweg alleen maar toegeno men, en fors ook. Door de verkeerslich ten op het nieuwe kruispunt is de over last van stoppende en weer optrekken de auto's veel groter geworden. "Terwijl ons was toegezegd dat we rustiger zou den komen te zitten," aldus de heer Wessel, die verder wijst op het feit dat hij geen raam kan openzetten vanwege de stank van de uitlaatgassen en 's zo mers niet buiten kan zitten. "De minste hinder ondervinden we als de stoplich ten buiten werking zijn." De familie heeft inmiddels noodgd- wongen haar slaapkamer naar de ach terzijde van het huis verplaatst en on dervindt bovendien 's avonds veel hin der van de koplampen van de auto's die vanaf de Ossendamweg de Nieuweweg oprijden. "In dit donkere jaargetijde houdt dat in dat we al om vier uur de lu xaflex dicht moeten doen, wat ons woongenot ernstig aantast." Renovatieplannen Met schrik heeft de heer Wessel van ge- De Nieuweweg ondervindt veel last van de auto's die bij de verkeerslichten stoppen en optrekken. Foto: Goos van der Wilt. meentezijde vernomen dat de plannen tot renovatie van de Nieuweweg inmid dels ook al niet doorgaan. Eerder was hem in het vooruitzicht gesteld dat de oude betonbaan onder het asfalt verwij derd zou worden. De weg produceert daardoor veel meer lawaai, ook al om dat hij bij het asfalteren destijds gewoon een meter is verbreed. Over vrijwel de hele lengte van de weg vertoont het wegdek op die plaatsen scheuren. "Renovatie was dan ook dringend ge wenst, en daar was ook geld voor uitge trokken, maar dat schijnt nu allemaal niet door te gaan," aldus de briefschrij ver. Hij vindt dat de Nieuweweg nog vel te aantrekkelijk is voor het verkeer en herinnert het gemeentebestuur aan plannen voor verkeersremmende maat regelen. "Nu de reconstructieplannen van de baan zijn blijft het intensieve verkeer een bron van overlast en ergernis voor de omwonenden. Wij hebben daar gro te bezwaren tegen en dringen er bij u op aan maatregelen te nemen om het woongenot aan de Nieuweweg niet te bederven." Op de Amersfoortsestraat hield de po litie vorige week een 42-jarige Hilver summer staande, omdat zijn rijgedrag opviel. De man moest blazen en bleek te veel gedronken te hebben. Hij kreeg een rijverbod en een proces-verbaal. In het weekeinde werd een 35-jarige Soesterbergse automobilist betrapt op de Richelleweg. Hij onderging hetzelf de lot. 2 kilo JONGE voor KOMUNE AffcA héél kib ^^0 RUNDER-- ROLLADE Kilo van 18,50 voor ABRIKOZEN- WITLOF Heel |1E Kilo orenve- schillende leden (politieke partijen) van het College hebben gestemd." Wintersport? Boerkoel oppert op basis van Mennes reactie in de Soester Courant van vorige week en van het antwoord van B. W. de mogelijkheid dat het College niet volledig aanwezig was toen het ant woord werd geformuleerd. (Burge meester de Widt en wethouder Plomp waren vorige week op de wintersport. Dat zou inhouden dat slechts de wet houders Menne en Van Logtenstein, beiden CDA, en Kingma, PvdA, over de brief hebben gestemd. Het CDA boekte dan een wel heel gemakkelijke overwinning, omdat er alleen van King ma tegenstand kwam, red.) Boerkoel neemt dan ook geen genoe gen met het College-standpunt, even min trouwens als WD-fractievoorzit- ter Bert Krijger. Beiden hebben er na melijk op aangedrongen de kwestie op de agenda van de commissie ABZ (maandagavond j.1.) te zetten, zodat er nog een hartig woordje over gesproken zou kunnen worden. Netjes Over Mennes reactie in de krant, waar in hij verwees naar het PvdA-program- ma over openbaarheid, merkt Boerkoel op dat de kwestie niets met openbaar heid te maken heeft, "maar alles met de vraag of je netjes omgaat met kennis die een lid van het College heeft." Meestal nemen de raadsleden pas een paar da gen later kennis van de Collegebeslui- ten, die dan uitgetikt in de leeskamer worden gedeponeerd. "Natuurlijk had ik het via onze wethou der te weten kunnen komen, maar dat geldt niet voor de kleine partijen, die niet in het College zitten. Dan praat je alleen maar over selectieve openbaar heid, en dat lijkt me nonsens." Een 40-jarige automobilist uit Nieuwe- gein meldde vorige week bij de politie een aanrijding, waarvan de veroorzaker was doorgereden. Hij reed op de Birk straat en werd geraakt door een tegen ligger die strak langs hem reed. Zijn au to was aan de linkerkant behoorlijk be schadigd. Op de Dilleburglaan bleek ook een auto te zijn aangereden door een onbekend gebleven mede-weggebruiker. De eige nares ontdekte een flinke deuk in het spatbord. pagina van BREUKELEN bv m 5 Winkelpromenade Laansiraat 95-97 - Baarn Tel. 02154-1 33 87 Het aanbod in van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 10 en 11 Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600

Soester Courant | 1990 | | pagina 1