II te koop bij Schoeman Schoeman m MM Natuur p Nabij 'Bij ons op Soest' ïv v Storm heeft positief effect in het bos Vrouwendag Soest staat dit jaar in het teken van het milieu-dicht-bij-huis PAGINA 12 WOENSDAG 7 FEBRUARI 1990 SOESTER COURANT PAGINA 13 f 289.000,- f365.000,- Op 8 maart in de Open Hof Baarnaar ontmaskerd Zonnescherm auto weg IVN-wandeling in landgoed Eikenstein Unieke boeketbezorgservice op Valentijndag Nieuwe praktijk voor fysiotherapie en manuele therapie in Soest Inbraak garagebedrijf Bromfiets gestolen COMPUTER FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Cd-speler gestolen Gastgezinnen gezocht 237 Hard gaat-ie Soest, Van Lenneplaan Halfvrijstaand geheel compleet gerenoveerd woonhuis met c.v., on der architectuur aangelegde tuin v.v. vijver zuidoost ligging, garage met smeerput. Hal, k.k., m.k., Z-vormige doorzonwoonkamer (ca. 43 m2) met open haard, openslaande deuren, zijgevelramen en hardhouten plafond, afz. keuken met afzuigkap, uitgebouwd toilet met wasmachi neaansluiting; verd.: grote voor- en achterkamer waarvan een met vas te wastafel en een met loopdeur naar balkon, vaste kasten, zijkamer met vaste wastafel en vaste kast, gangkast, douche met vaste wastafel en toilet, vaste trap naar 2e verdieping met dakkapel, 4e slaapkamer en overloop met c.v.-ketel (1976) en huurboileropstelling. Veel bergruimte en vaste kasten. Vrijstaande garage met geïsoleerde kap, smeerput en elektra aansluiting. Inclusief stoffering. Voor de juiste liefhebber een perfect onderhouden huis. Thermopane beglazing en kapisolatie. VRAAGPRIJS: K.K. Soest, Beukenlaan Helft van een boerderijwoning met rieten kap, erf, achtertuin, schuurf 185.000,- k.k. Soest, Dalweg Vrijstaand praktijkpand met 2 woningen met optimale privacy, gelegen op markant punt f 385.000,- k.k. Soest, Pr. Hendriklaan Halfvrijst. herenhuis m. garage, vergr. zijtuin m. optimale privacy en zonligging pal zuid f 369.000,- k.k. Soest, Burg. Grothestraat Royale middenvilla met c.v., garage/berging en achtertuin. Opp. 2.44 aref 230.000,- k.k. Soest, Soesterbergsestraat Riant teruggel. 3-kamer serviceappartement op de 3e woonl. m. lift en berging in de onderb.f 215.000,- k.k. Soest, van Weedestraat Hoek Stadh.laan gel. 2-kamer app., ca. 65 m2 m. 2 balkons, c.v., lift en berging in de onderb.f 169.000,- k.k. Soest, Korte Brinkweg Woonhuis met garage en vrije ligging op meer dan 1.100 m2 grond f 325.000,- k.k. Soest, Steenhoffstraat Kantoor-showroom ca. 180 m2 met toiletgroep, kitchenette, c.v. en eigen entree f 18.000,- p.j. Soest, Kostverlorenweg Kantoor-, opslag- en halruimte m. parkeerterrein v.v. stelconplaten en ca. 30 parkeerplaatsen Huurprijs f 55.000,- per jaar Baarn, Zuidereind Gerenoveerde woonboerderij m. dubb. garage en zeer ruime (55m2) werk/atelierruimtef 449.000,- k.k. Bunschoten, C. Dopperstraat Royaal hoekhuis met geschakelde uitgebouwde garage, tuin grenzend aan waterf 187.500,- k.k. Soest, Laanstraat Vrijstaand herenhuis (ca. 450 m3) met garage (ca. 40 m2) in spouw, kanteldeur voor en achter en achterliggende grond met bestemming in dustrie. Hal, toilet, woonkamer met erker, allesbranderen balkenplafond, nieu we keukenaanbouw ca. 7 meter onderkelderd (30 m2, hoog 2.20 m.) met luxe inbouwkeuken, voorzien van gaskookplaat, elektrische oven en afzuigkap, woonkamer en keuken met vloerverwarming en konvek- torput (ca. 52 m2); verd.: overloop, nieuw betegelde badkamer met lig bad, 2e toilet, vaste wastafel, 4 slaapkamers, bergruimte. Zoldervlie ring als berging, bereikbaar met losse trap. KOOPSOM: k.k. Schoeman Makelaars o.g. Middel wijkstraat 54 - Soest Tel. 02155-13539 B.g.g. B.J.A.M. Majoor, dir./mak /tax. Tel. 02155-16955 Ook kantoren te Veenendaal, Amersfoort, |WWW Hoofddorp, 'nVM Makelaar of via ^MAxtuunj ons kantoor Inlichtingen via uw NVM- Leusden en Tiel De storm die eind januari met orkaan achtige uitschieters over ons land raas de, heeft veel bomen geveld. De vol gende dag werd vanuit de lucht een in ventarisatie gemaakt en volgden er be richten over gaten die op sommige plekken in de bossen waren ontstaan. De opruimwerkzaamheden zouden voortvarend ter hand worden geno men. Wandelend door de bossen valt het steeds weer op wat voor een ordelijk volk we eigenlijk zijn. Keurig in rijen staan de bomen van eenzelfde jaargang te wachten tot ze kaprijp zijn. Veelal naaldbomen van eenzelfde soort en waar gekapt is, staat de vereiste nieuwe aanplant weer netjes in het gelid. Op de bodem onder de bomen liggen hoog stens wat dode twijgen en soms een wat dikkere tak. Het woord "houtakker" is voor deze situatie wellicht beter te ge bruiken en voor pure produktiebossen vrij normaal. Maar als er aan bossen ook recreatieve funkties gegeven worden via gemeente lijke of provinciale bestemmingplannen b.v., dan dient het bosbeheer daarop in te spelen. En zo is er de laatste jaren een ontwikkeling in gang gezet die hopelijk zal leiden tot het ontstaan van meer "natuurlijke" bossen. Van groot belang daarbij is de verrijking van het bos in soort en jaargang en het opwaarderen van de funktie van dood hout. Het laatstgenoemde aspekt ligt voor som mige bosbeheerders maar ook voor een categorie wandelaars moeilijker dan de eerste twee. Een hierbij veel ge noemd argument is de veiligheid van de wandelaars. Open plek Wat bedoel ik nu te zeggen met de kop boven dit verhaaltje? Ik bedoel dit: Tij dens een storm waait een boom om. In zijn val neemt hij misschien nog wat an dere bomen mee. Er is nu in het bos een open plek ontstaan waar het zonlicht de bodem makkelijk kan bereiken. Scha- duwminnaars verdwijnen en maken plaats voor planten die veel licht nodig nebben. De wortelkluit die een gedeelte van de bodem heeft opgetild schept kansen voor ronddwarrelende zaden om zich te vestigen. Een winterkoninkje scharrelt tussen de wirwar van wortels door en zal er misschien zijn nest bou wen. Zwammen krijgen de kans om de stervende boom binnen te dringen. Dit is essentieel want zij zijn de enige orga nismen die de houtstof(lignine) kunnen afbreken. Insektelarven vreten zich een weg naar binnen en worden op hun beurt weer gevreten door spechten en roofkevers. De gevallen stam raakt begroeid met mossen die het vocht goed vasthouden en de vestiging mogelijk maken van va rens. De boom gaat langzamerhand vermolmen. Wat insekten en zwammen overlaten, wordt door bacteriën omge zet in mineralen, die de overige planten weer kunnen opnemen. De open plek raakt weer begroeid. Een ree of konijn knabbelt nog wel wat jong spul weg, maar op de moeilijk toegankelijke plek ken gaat het groeiproces door. Uitein delijk zal er weer een flinke boom ko men te staan. Misschien een heel andere soort dan de omgewaaide, maar is dat erg? "Het aantrekkelijke zit 'm in de va riatie" zei een beruchte Hollywoodster toen ze voor de achtste keer trouwde. Nieuwe kansen Indien bomen de kans krijgen te sterven van ouderdom de zure-regen cynicus in mij moet nu even zwijgen dan zal er regelmatig op verschillende plekken in het bos een kans ontstaan voor boven geschetste situatie. En hoe vervelend en overlast gevend een storm dan ook mag zijn, toch schept dit natuurgeweld nieu we kansen voor een bos waar geen plek je hetzelfde zal zijn. Waar juist de ver scheidenheid aan soorten en de afwisse ling van groeiplaats de charme van het gebied gaan bepalen. Onverwachte struweelpartijen, robuuste eenlingen, een rijke kruiden vegetatie met een daarbij behorende fauna zullen de wan delaar verrassen. Ad van den Herik IVN Eemland Voor de vijfde achtereenvolgende keer vindt in Soest op 8 maart de vie ring van de Internationale Vrouwen dag plaats. Onder de hoede van de plaatselijke Vrouwenraad, waarbij tal van vrouwenorganisaties zijn aange sloten, is een werkgroep al enige tijd druk in de weer met de voorbereidin gen. Vorige week presenteerde zij het voorlopige programma aan de pers. Hoewel er nog het nodige nader moet worden "ingevuld" staat wel vast dat het milieu dit jaar centraal staat. Het gaat daarbij niet in de eerste plaats om het "grote" milieu en de enorme vraag stukken die daarmee samenhangen, maar vooral om het milieu-dicht-bij- huis. "Het gaat vooral om de vraag wat je als vrouw daaraan kunt doen," aldus Vrouwenraad-voorzitter Marijke Wei- dema. "Ook in het huishouden kom je de problemen tegen, en bij het bood schappen doen. Wat dat betreft zijn er legio zaken die onze aandacht vragen en het is goed daarop ook eens de aan dacht te vestigen." Goede informatie speelt daarbij een hoofdrol, en daarvoor is in het pro gramma - dat om 14.00 uur officieel be gint - dan ook een flinke plaats inge ruimd. Er zijn uitnodigingen verstuurd aan de milieu-afdeling van de gemeen te, waarvan mevrouw S. Overduin komt spreken over milieubewust ge drag in het dagelijks leven, en aan groe pen als het IVN en Groei Bloei. Ver der zal er een vertegenwoordiger zijn van een grote wasmiddelenfabriek, die informatie zal geven over het gebruik van wasmiddelen en de gevolgen daar van voor het milieu. Uiteraard is er vol op gelegenheid om kritische vragen te stellen. Milieu-speurtocht Het programma draait overigens niet alleen om deze "ernstige" zaken: er wordt ook een milieu-speurtocht geor ganiseerd, waarvan de route langs aller lei uit milieu-oogpunt interessante plekjes en objecten voert. In de Open Hof is er voor de niet-wandelaars en al ternatief programma, waarin o.a. een "milieu-orgeltje" een belangrijke rol speelt. Ook kan men deelnemen aan een "milieuspel". Alle vrouwengroepen zijn uitgenodigd in de Open Hof ook iets van henzelf te laten zien: een werkstuk (schilderij, beeld, wandkleed, foto of wat dan ook, als het maar over het milieu gaat). De werkstukken moeten wel van tevoren worden ingeleverd: op zaterdag 3 maart bij Marijke Weidema, Titus Brandsmastraat 13, tussen 10.00 en 12.00 uur. Gezellige dag Dat de Vrouwendag als vanouds ook en vooral een gezellige dag moet worden staat voor de organisatoren vast. Daar om is er tussen de bedrijven door alle gelegenheid om elkaar te ontmoeten en "bij te praten". Het middagprogramma wordt bovendien besloten met een ge zamenlijke maaltijd, waarvoor men zich apart moet opgeven (kosten f5,- p.p.). Vorig jaar was voor de Turkse vrouwen Een zeventienjarige Baarnaar die op 29 december van het afgelopen jaar op de bon werd gezet wegens een verkeersovertreding bleek een valse naam opgegeven te hebben. De jonge man is nu dubbel de klos: hij krijgt nu een bekeuring voor zijn overtreding en e/e/n voor het opgeven van een valse naam. Een 49-jarige bewoonster van de Hart manlaan rijdt sinds vorige week in haar auto zonder witte kunststof zonbescherming. Deze werd namelijk gestolen toen haar auto geparkeerd stond aan de Smitsweg. IVN Eemland, vereniging ter bevordering van het natuur- en milieubesef. Afdeling van het landelijk Instituut voor Natuurbeschermingseducatie IVN. Zondagmiddag 11 februari vormt het landgoed Eikenstein in Lage Vuursche het doel van de maandelijkse wandeling van IVN-Eemland. Om 14.00 uur wordt gestart vanaf de parkeerplaats van de midgetgolfbaan, achter restau rant de Lage Vuursche. Dit punt is via landelijke fietspaden bereikbaar en met CN-buslijn 71. Het gebied is deels eigendom van Staat- bosbeheer en deels van het Utrechts landschap. We treffen er een gevarieerd bos aan met oude bomen in slechte con ditie, maar ook nieuwe aanplant. Staat- bosbeheer onderzoekt hier of de slechte staat te wijten is aan het gebruik van slecht zaadgoed in een vroegere periode ofwel aan de zure regen van tegenwoor dig. Ook leden van de Tweede Kamer komen hier af en toe kijken naar de stand van zaken in het bos. Het gebied is moerassig geweest en ver toont op sommige plaatsen nog sporen van vervening. We vinden hier veel ber ken die zijn aangetast door berkezwam- men. Minder mooie zaken hebben ech ter ook nog wel eens een voordeeltje: dankzij de slechte staat van veel bomen kunnen we hier veel spechten zien en horen, want die profiteren van het feit dat de slechts bomen veel insekten aan trekken. Met wat geluk wordt de zwarte specht waargenomen, die eruit ziet als een kraai met een lange nek en een rood petje op. Hij komt minder vaak voor dan de overige spechten. Hij is de bou wer van verticale ovale nestgaten. Ook kunnen diverse mezen worden ge zien en gehoord. Als de winter dit jaar zacht blijft zijn in februari misschien de eerste tekenen van het naderende voor jaar al te zien, zoals de bladknoppen die nu al dikker worden. Voor de wande ling wordt stevig schoeisel aanbevolen. Informatie: tel. 24701 (17.30-19.30 uur). Woensdag 14 februari a.s. is het weer Valentijndag. Een dag die niet alleen in Amerika en Engeland bijzonder popu lair is, maar die sinds enkele jaren ook in Nederland steeds meer terrein wint. De 3 bloemenspeciaalzaken: Fa. Scholten, Fleurida en Jasmijn hebben net als vorig jaar een unieke boeketbezorgservice op Valentijndag. Het is n.1. mogelijk woensdag a.s. een boeket te laten be zorgen bij iemand die u een warm hart toedraagt. Al tijdens het ontbijt kan men degene verrassen, want u kunt uw boeket al vanaf 's morgens 7 uur laten bezorgen! De 3 vroege bloemisten zijn: Fa. Scholten, Middelwijkstraat 28, Bloemboetiek Fleurida Soesterbergse straat 9a en Bloemhuis Jasmijn, Win kelcentrum Hartje Zuid. Soest is een praktijk voor fysiotherapie en manuele therapie rijker. Met een le zing over manuele therapie bij rugklachten door R. Hoogland (manu eel therapeut in Baarn) heeft de heer V. Smits aan de Beckeringstraat zijn praktijk officieel geopend. Smits heeft zijn praktijk in samenwer king met aannemer Baltus en Dijkman zelf gebouwd. Het resultaat is een frisse, ruim opgezette behandelkamer met een aparte wachtruimte. In zijn praktijkruimte biedt Smits de kunstenares mevrouw Ingebjorg Aanje de gelegenheid tot een wisseltentoon stelling. In plaats van de bekende affi ches van het menselijk lichaam hangen er kleurige en opvallende kunstwerken aan de muur. Smits heeft na zijn opleiding fysiothera pie in Utrecht manuele therapie in Eindhoven gestudeerd. Behalve in Soest is hij ook werkzaam in een verzor gingshuis in Utrecht. Gevraagd of manuele therapie veel kracht vereist antwoordt Smits dat de behandeling weinig kracht van de the rapeut vraagt, maar wel een snelle im puls. Manuele therapie - in de volks mond 'kraken' genoemd - geeft snel re sultaat. Direkt na de behandeling kan de cliënt zich beter bewegen. Daarnaast geeft de therapeut adviezen hoe je met klachten moet omgaan en hoe ze te voorkomen. Oefenen is een belangrijk onderdeel daarvan. Smits behandelt op afspraak, maar het is ook mogelijk doorgestuurd te worden door een huisarts. De praktijk voor fy siotherapie en manuele therapie is ge vestigd aan de Beckeringhstraat 52. Be handeling na afspraak. Telefoon 22552. Bij een garagebedrijf aan de Korte Brinkweg is door inbrekers een grote hoeveelheid onderdelen voor een gas installatie ontvreemd. De inbrekers zijn door een deur aan de achterzijde van het bedrijf binnengekomen. Een jongedame uit Soest is sinds woensdag jl. haar Puch-Maxi kwijt. De brommer, met verzekerings-plaatje XMJ 146, werd gestolen op de Korte Ossendamweg bij het aldaar gevestigde winkelcentrum. nog een speciaal alternatief programma samengesteld, maar daarvan is dit jaar bewust afgezien. Wel zal een tolk voor vertalingen zorgen. In het Internatio naal Vrouwencentrum "De Smitse" wordt trouwens op 7 februari al een avond georganiseerd, die min of meer een voorproefje is van de Vrouwendag en speciaal bedoeld om de Turkse vrou wen op een zinvolle manier bij het mi lieu-thema te betrekken. 's Avonds is het gezelligheid wat de klok slaat. Dan verzorgt het cabaret "Vallen en Opstaan" uit Utrecht een programma en zullen o.a. ook Tante Jen en Ome Jan een optreden verzor gen. Niet truttig De werkgroep spreekt beslist tegen dat het thema ook maar in de verte "truttig" zou kunnen zijn. "Integendeel. Het zijn nog altijd vooral de vrouwen die de boodschappen doen. Het onderwerp De werkgroep die de Vrouwendag voor bereidt. V.l.n.r. Tineke Hooghuis, Ma rijke Weidema, Jos van der Leij, Saskia ten Hove, Bep Boelens; zittend: Joke Geelhoed en Fadim Oztoprak. mag dan wat alledaags en weinig con troversieel zijn, het is volop een politiek thema en het is hard nodig dat ook vrouwen zich daarmee gaan bezighou den," aldus Jos van der Leij. Het is voor de tweede keer dat de Vrou wenraad als "koepel" het voortouw voor de viering van de Vrouwendag heeft genomen. De eerste Vrouwenda gen in Soest werden georganiseerd door een aantal los samenwerkende vrouwengroepen en de thema's waren destijds wat "revolutionairder" getint. Geen van de deelneemsters in de werk groep ziet deze ontwikkeling als een be zwaar. "Het is juist de bedoeling dat we zoveel mogelijk vrouwen bereiken, of ze nu wel of niet geëngageerd zijn." in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 - 61 87 47 Bij een inbraak in een woning aan de Valeriaanstraat zijn een cd-speler, een radio-cassetterecorder en 15 gulden uit een geldkistje buitgemaakt. Bovendien had de inbreker de slaapkamer van de bewoner compleet overhoop gehaald. Sinds 1961, na de bouw van de muur in Berlijn, is de stichting Pax Christi Kin derhulp actief bij de hulp aan kinderen die in een moeilijke situatie verkeren. De organisatie verzorgt jaarlijks een vakantie voor die kinderen die door de omstandigheden in Berlijn in de knel komen. Juist nu, door de afbraak van die muur en de verbeterde betrekkingen tussen Oost en West, wordt het voor deze kin deren alleen maar slechter. De grote uit tocht uit de DDR, die voor de Oostduit sers zeer positief is, heeft vele nadelen voor de West-Berlijners: met name de werkeloosheid en de woningnood zijn toegenomen; de Oostduitsers moeten worden gehuisvest, werken en eten. De kinderhulporganisatie vraagt geen geld, eten of kleding, maar een klein plaatsje in uw huis en in uw hart voor een kind uit West-Berlijn, uit een over volle stad of een kindertehuis, een kind dat met een beetje aandacht en een beetje liefde zielsgelukkig is. Wie dit aanspreekt en denkt het aan te kunnen een West-Berlijns kind een gelukkige tijd te bezorgen, kan kontakt opnemen met DJ. Veldhoen, Goudsbloemstraat 19, 3812 WT Amersfoort, tel. 033- 618729 (na 18.00 uur). Voor de goede orde zij vermeld dat alle kinderen die in Nederland op vakantie komen verzekerd zijn tegen ziektekos ten en een beperkte W.A.-verzekering hebben. De vakantieperiode is van 18 juli t/m 17 augustus. Vandaag: Hessel de Zoete (69) Foto: Goos van der Wilt. De wielrenner: 'Als ik fiets, krijg ik dat gevoel van vroeger weer. Het gevoel of je jong bent. Je moet een goeie zit hebben. Als ik nu nog met jonge wielrenners een heuvel oprijd, ben ik als eerste boven. Maar meesstal rijd ik alleen. Rustig aan, je verstand er bij houden en op tijd eten en drinken. Sinds november heb ik al weer 3000 km gefietst. Per week fiets ik 400 km, zo'n 15.000 km per jaar. Op deze bokaal (zie foto) wordt precies bijgehouden hoeveel ik fiets sinds 1982 en dit wielrennertje op deze globe betekent dat ik alles bij elkaar al een keer om de aardbol ben gefietst. Hardlopen Op school blonk ik al uit in sport. Ik was tien toen ik voetbalde bij de junio ren van Esvac. Op mijn twaalfde zei mijn vader dat ik mee moest doen met de hardloopwedstrijden ter gelegen heid van de feestelijke opening van de Koninginnelaan in 1933: vier rondjes om de Mariaschool. Ik won met een ronde voorsprong! Ik loop nog steeds hard. Gisteren heb ik 5 km hard gelopen. Ik ben ooit kam pioen kogelstoten van Soest geweest. Mijn broer en ik waren twee weken lid van een volleybalclub en we zaten meteen in het eerste team. Dat komt mede door mijn lengte, ik ben bijna twee meter en dat is een voordeel bij volleybal. In 1937 werd hier achter ons huis aan de Koninginnelaan een wielerbaan aangelegd met kruiwagens zand en leem als ondergrond. Iko, de kruide nier, bedacht de naam 'Hard gaat-ie' voor de nieuwe wielerclub in Soest- dijk. Mijn vader, Tinus de Zoete, had hier een groente- en kolenzaak. Ik werd in dit huis geboren en genoemd naar mijn grootvader Hessel, ook een echte Soester. A vonddriedaagse Wielrennen was toen vooral populair vanwege de zesdaagse met mannen als Pijnenburg, Walsen en Van Kempen. We hielden hier elke zondagmiddag sprintwedstrijden. Ze kwamen zelfs van BDC en SEC vragen of we dit niet wilden doen, zoveel publiek trok de wielerbaan. Op zondagmorgen fietsten we op het wegparcours Dorresteinweg - Wiek- sloot - Schoolstraat - Bosstraat - v. Beukenlaan - Nieuweweg - Laan straat. Maar 't leukst waren de baan- wedstrijden, de sprint, de achtervol ging, de handicaprace en de koppel wedstrijden en vooral de avond-drie- Hessel de Zoete in 1940 Je mocht in die tijd niet om geld fiet sen. Er werd dan omgeroepen dat de volgende premie bestond uit een 'taart' van twee gulden vijftig. Maar je kon ook een jaar gratis haarknippen verdienen, of een half jaar gratis melk, of een zak aardappelen. Vaak ging men met de pet rond voor een premie. Er waren avonden dat ik veertig gul den verdiende en dat was in die tijd veel geld. Racestuur We reden op eigengemaakte fietsen, mooi opgespoten, met zand in het stuur dat werd krom gebogen. Net echt. Het materiaal werd opgeslagen in een turfhok. Mijn vader had van ie mand geld tegoed die niet kon betalen, maar de rekening vereffende met een sportfiets die hij had staan. Op mijn verjaardag kreeg ik een echt racestuur en een racezadel. Na twee weken reed ik het karretje stuk bij een aanrijding en kreeg ik van de verzekering een compleet nieuwe racefiets. Zo'n fiets kost nu vijfduizend gulden. Bij fietsenmaker de Ruiter (ook Ko ninginnelaan) kochten we de shirts en de schoenen. Een tuub kostte toen één gulden vijfentwintig. Onze beste man was Evert Grift. Hij is nog prof geweest en heeft de Ronde van Nederland gereden. We vlogen vaak uit de bocht bij Hard gaat-ie. Ik heb wel eens een hersen schudding opgelopen. Doping be stond toen ook al. Dik Pureveen, de verzorger van Tinus Steenman, deed wel eens jenever in zijn bidon om hem lekker fel te maken. Maar Tinus werd zo dronken als een toeter en ze moes ten hem van zijn fiets af trekken. Tijdrijden Soms gingen we met de hele club naar Amsterdam of we deden mee aan een tijdrit in Utrecht. Ik reed toen 42 km in een uur, dat is heel wat op zo'n oude fiets. Tijdritten won ik veel. Drie keer in de week trainde ik na mijn werk bij Philips in Hilversum. Dan reed ik rus tig een rondje Amsterdam - Utrecht - Amersfoort 's avonds. Wanneer we een wedstrijd in Oss moesten rijden, gingen we er op de fiets naar toe met een reservewiel op de rug, reden dan 120 km wedstrijd en op de fiets weer naar huis. Dan vielen we nog in de prijzen ook. De volgende dag weer gewoon naar je werk. Deze foto is genomen in 1940 toen ik fede ratie-kampioen werd bij De Volhar ding in Utrecht. Trots ben ik op dit 'Uithoudingsbrevet' uit 1960 voor de toertocht Brussel - Parijs - Brussel die ik fietste in 24 uur en 55 minuten. Vlak vóór de oorlog kwam er homme les bij Hard gaat-ie. Jammer voor Jan van de Broek, de grote animator van de wielerbaan waarvoor toen plannen bestonden om er een houten piste van te maken. De oorlog stuurde alles in de war. Na de oorlog werd hij de eerste voorzitter van Tempo die nu precies veertig jaar bestaat. Jan Visser

Soester Courant | 1990 | | pagina 13