©mm 9 -Jgp -4> m ;-Als een iangfirfas een mooie avond krijg dan ben je echt blij met kontaktlenzen van FluoroPerrri Zakenkring: 'Soest moet deelnemen aan expansie Amersfoort' £.25 25 cholten Soest 50 jaar geleden fleurida WOENSDAG 7 FEBRUARI 1990 pagina SOESTER COURANT PAGINA 5 srink Soest gebit? TBV ONEN ZUUR- POT - ;rant rraagt uw aandacht; voor brilmode Sporen naar de toekomst Gestolen Mercedes als wrak teruggevonden Reacties gevraagd notitie Minima-beleid VVD voor uitbreidingskansen bedrijfjes 'Bestemmingsplan Soestdijk-noord is veel te streng' Vernielingen Inbraak kelderboxen Lichtenberg-labs gemoderniseerd Valentijndag 14 februari. Let op! Unieke boeketbezorgservice Volop Valentijnboeketjes, Valentijnstukjes en Valentijnfleurtjes. BLOEMENHUIS Commissie Financiën unaniem voor beeldentuin Bosstraat Militaire oefening ook in Soest Inbrekers overlopen #van BRÊÜkELEN bv^ HYPOTHEKEN VASTGOED ASSURANTIËN Dependance bij de Nieuwe Weg in Soest Provincie oordeelt positief over bouwplannen Nieuwenoord Containerbranden 9 februari 1940 s nog aanwezig 155 -1 42 38 uw gebits- l breekt in de kt met mij op el vrijblijvend. I.T.) EM Amersfoort itation). i/m. 2 uur. <te computer- oftware. tot itige prijzen. kwerk ïrsfooit 033 618747* SAMEN VOOR Jaar met ef spaties um, Ontwerp-hinderwet- vergunning Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Lange Brinkweg 77, ka- mer 017, ligt vanaf heden op werkda- gen van 08.30 tot 12.00 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Alb. Cuyplaan, ■tijdens de openingsuren ter inzage het W ontwerp van de beschikking op de ver ft! zoeken van: A. Aannemersbedrijf PJ. van de Grint, Wijnand Toplaan 11 voor het oprichten van een onderhoudswerk- K plaats op het perceel Wijnand Toplaan li; B. A. Lanser, Soesterengweg 6 voor het oprichten van een inrichting t.b.v. een agrarisch bedrijf op het perceel Soestereng 6; C. W. Kok, Park 1, Heythuysen 6093 EM, voor het oprichten van een bar- dancing op het perceel Koninginnelaan 42 (negatieve beslissing op aanvraag). Gemotiveerde bezwaren tegen de ont- werp-beschikking kunnen schriftelijk worden ingebracht door de aanvrager en degenen die reeds schriftelijk of mondeling bezwaar hebben gemaakt tegen het verzoek om vergunning en door hen die daartoe redelijkerwijze niet (tijdig) in staat zijn geweest. De be zwaarschriften moeten bij het gemeen tebestuur worden ingediend vóór 22 fe bruari 1990. Indien men dat wenst, worden de per soonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend ge maakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het be zwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. Hinderwetaanvragen Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Lange Brinkweg 77, ka mer 017, ligt vanaf heden op werkda gen van 08.30 tot 12.00 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan, tijdens de openingsuren ter inzage de verzoeken met bijlagen van: A. Gideon was en beitsen, Joh. Post- straat 13 voor het oprichten van een in richting voor de opslag van was en beit sen, restauratie van artikelen voor de antiekhandel en verpakken van was in kleinverpakking op het perceel Nijver- heidsweg 20a; B. J.L.P. van Zal, Beckeringhstraat 11 voor het oprichten van een inrichting t.b.v. een autoplaatwerkerij - autos- puitinrichting op het perceel Becke ringhstraat 11. Gemotiveerde bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kunnen door een ieder gedurende één maand na dagtekening van deze kennisgeving schriftelijk worden ingediend bij het ge meentebestuur. De ingekomen be zwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Een ieder kan ook mondeling in persoon of bij gemachtigde bezwaren inbrengen op een openbare zitting, waar gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling, te houden op verzoek. voor-A: Men gelieve daartoe desge wenst vóór 1 maart 1990 een afspraak te maken. voor B: Een gedachtenwisseling, te houden op woensdag 28 februari 1990 om 09.00 uur in de commissiekamer, Lange Brinkweg 77. Indien men dat wenst, worden de per soonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend ge maakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het be zwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. Beroep tegen de op het verzoek geno men beslissing kan later, behalve door de aanvrager en de adviseurs, slechts worden ingesteld door degene die bin nen de gestelde termijn schriftelijk of mondeling bezwaar heeft ingebracht, tenzij wordt aangetoond dat hij redelij kerwijs niet in staat is geweest (tijdig) bezwaren in te dienen. Hinderwetvergunningen Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Lange Brinkweg 77, ka mer 017, ligt vanaf heden op werkda gen van 08.30 tot 12.00 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan (en voor D. in de dependance publiek- szaken S'berg), tijdens de openingsuren ter inzage de beschikking op de verzoe ken van: A. De Kaasspecialist B.Y., Beatrixlaan 19 voor het oprichten van een kantoor annex opslag van kaas, wijn en delica tessen op het perceel Kerkstraat 85; B. Forbitex industriële naaigarens, Dorresteinweg 64 voor het oprichten van een inrichting t.b.v. de verwerking van industriële naaigarens op het per ceel Dorresteinweg 62; C. Concordia Kartonnage/Lijsten, Laan Blussé van Oud Albias 2g Soes- terberg, voor het oprichten van een in richting voor de verwerking van karton nen platen op het perceel Laan Blussé van Oud Albias 2g Soesterberg. Beroep tegen deze beschikking kan worden ingediend door: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen die tegen de aanvraag om vergunning tijdig bezwaren hebben in gediend; d. enige ander belanghebbende die aan toont dat hij rederlijkerwijze niet (tij dig) in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling voor de geschilllen van bestuur van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, bin nen één maand na de dagtekening van deze kennisgeving. Zij die beroep instellen kunnen over eenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel FluoroPerm is nieuw en zuurstofdoorlotend. Ogen blijven er koel en fris onder, ook wanneer uw kontaktlenzen eens overuren moeten maken. Stap morgen even binnen voor een vrijblijvend advies. U bent van harte welkom. ZUIDPROMENADE 15 3768 EM SOEST-ZUID TEL. 02155-12874- De Soester Zakenkring wil niet bij voorbaat iedere discussie afsluiten over de vraag of Soest in de toekomst participeert in de voorziene expansie van het "stadsgewest Amersfoort". In de provinciale nota "Sporen naar de toekomst" wordt een dergelijke ont wikkeling geschetst. Er is in de periode tot 2015 behoefte aan 25.000 30.000 woningen en 150 a 250 hectare be drijfsterrein. De provincie heeft allerlei instanties ge vraagd een visie op de nota te geven, en ook de Soester Zakenkring is daarbij De uit Den Bosch afkomstige eigenaar van een Mercedes, die vorige week dinsdag gestolen werd in Soesterberg, kon in eerste instantie zijn geluk niet op toen de politie hem een dag later mede deelde dat zijn eigendom was terugge vonden in Zeist. Helaas kon de gedu peerde eigenaar niet in zijn eigen auto huiswaarts keren, daar de dief alles van waarde, tot stoelen, banden en stuur aan toe uit de auto gesloopt had. In het gemeentelijk Informatiecentrum ligt de Notitie Minima-beleid gemeente Soest ter inzage. Deze notitie is op 25 januari in de commissie welzijn bespro ken. Zij tracht antwoord te geven op de vragen of het tot heden gevoerde beleid ten aanzien van de sociale minima in de gemeente Soest bijstelling behoeft en of de bestaande voorzieningen en de mid delen daartoe uitgebreid moeten wor den. Tot 12 maart kan men schriftelijk bij de afdeling sociale dienstverlening reage ren op deze Notitie. De Notitie zal ver volgens met reacties en suggesties be sproken worden op donderdag 29 maart in een openbare vergadering van de commissie welzijn. niet achtergebleven. Secretaris A.EL. Trippaers bracht dat vorige week naar voren in de vergadering van de commis sie Ruimtelijke Ordening. Trippaers constateerde overigens dat het in de aanlooptijd naar de gemeente raadsverkiezingen voor politici niet zo simpel is om over deze zaken "open" van gedachten te wisselen, terwijl dat juist wél de bedoeling is. "Er is mis schien behoefte om snel posities in te nemen en stellingen te betrekken, maar dat kan juist funest zijn in zo'n funda mentele discussie." De Zakenkring ziet echter alle aanlei ding voor inspraak en dialoog tussen gemeente en bedrijfsleven. Zij vindt dat het stadsgewest ook moet streven naar een positie in internationaal verband en onderschrijft in grote lijnen de hoofd structuren die in de nota zijn geschetst. Soest moet echter geen satelliet van Amersfoort worden, aldus de Zaken kring. "Er is behoefte aan woningen en industrieterrein Als ideaal-stelling zou den we kunnen neerleggen dat alle werknemers en werkgevers in Soest zouden moeten kunnen werken en wo nen, waarmee dan ook het probleem van de mobiliteitsgroei is opgelost." Ideaal Trippaers maakte duidelijk dat de Za kenkring, gezien de vraag naar bedrijfs terreinen en woningen, een beleid ver wacht dat op expansie van het stadsge west Amersfoort gericht is. "Ons ideaal als woon-werkgemeente moet gestalte krijgen. Binnen dit kader zal dan ook gekeken moeten worden naar een goed afwikkeling van het verkeer binnen het stadsgewest, maar ook naar behoud van een goede middenstand in Soest." De Zakenkring is van mening dat er zo spoedig mogelijk een nieuwe structuur schets voor Soest moet komen, die al deze factoren omvat. Zij wil de discus sie in elk geval niet uit de weg gaan en wijst Soest als "ontwikkelingsrichting" van het stadsgewest niet af. Een goede structuurschets biedt voldoende soe laas om de deelname van Soest niet uit te sluiten, aldus Trippaers. "Het lijkt "De beleidsuitgangspunten in het be stemmingsplan Soestdijk-noord zijn tot dogma's verheven! Het plan is veel te streng. Bedrijfjes, ook de agrarische, aan de Korte Brinkweg en het eind van de Koninginnelaan hebben zich daar historisch ontwikkeld en als ze geen hinder opleveren is er geen reden om ze elke kans op uitbreiding te ontne men." Dat stelde het VVD-raadslid Gert Beyen vorige week in de commissie Ruimtelijke Ordening, waar het be stemmingsplan werd besproken. Er zijn inmiddels ruim dertig bezwaarschriften op binnengekomen, vooral van onder nemers in dit gebied, die zich in hun toe komstmogelijkheden beknot zien. Beyen nam het voor hen op. Arie van den Breemer (CDA) dacht daar wat genuanceerder over. Beiden vonden overigens dat de boerderij aan de Noorderweg, waarvan de bewoon ster een nieuwbouwpian heeft inge diend dat tot dusver sneuvelde, niets "beeldbepalends" heeft en dus best mag verdwijnen. De afgewezen bouw- aanvraag leidde in de vorige raadsver gadering nog tot de nodige opwinding. Wiebe Meilof (GPV) was het deels met Beyen eens, maar bedrijven die eigen lijk op het industrieterrein thuishoren wilde hij niet tegemoetkomen. Wel wenste hij meer mogelijkheden voor uitbreiding van het winkelbestand aan de Koninginnelaan, vooral met het oog op de vele ouderen die hierop zijn aan gewezen. Jan Visser (P.S.) en Jan van Esseveld (D66) wilden eerst de reacties van B. W. op de bezwaren afwachten. Wil Ste kelenburg (PvdA) was het met Meilof wel eens. Dorresteinweg De commissie keek ook nog even terug tot het treffen van een voorlopige voor ziening. Dit verzoek moet binnen bo vengenoemde termijn worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's- Gravenhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Bouwzaken De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op een daartoe strekkend ver zoek met toepassing van het daarbij ge noemde voorschrift, vergunning te ver lenen voor: het uitbreiden van een woonhuis en het plaatsen van een dakkapel, Dorre steinweg 28 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 8 februari 1990 eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te die nen. De op dit verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn, dagelijks van 8.30 - 12.00 uur, in het kantoor van Milieu en stadsbeheer, afdeling bouwzaken, Lange Brinkweg 77, ter inzage. T Informaties: Info-centrum. i STEENHOFFSTRMT 9a, Telefoon 02155-22555. j Open maandag t.m vrijdag. j Informatietelefoon met actualiteiten. tel. 93665 (24 uurs-service). op de reconstructie van de Dorrestein weg. Volgens onderzoek is het overgro te deel van de bewoners heel tevreden met het effect: de verkeerssituatie is aanmerkelijk verbeterd en de overlast is merkbaar afgenomen. Wel blijken de verkeersregels op het in dustrieterrein veelvuldig te worden overtreden. Het eenrichtingsverkeer op de Kostverlorenweg bijvoorbeeld wordt op grote schaal genegeerd. De heer Bongers (Milieuvereniging) pleitte ervoor de borden "bestem mingsverkeer" hier maar weg te halen, omdat de politie er toch geen toezicht op houdt. Hij verklaarde zich tegen het plan om de Kostverlorenweg af te slui ten. "Dat is de kortste verbinding met het industrieterrein, dus beter voor het milieu." Bij de Bonifatiusschool aan de Steen- hoffstraat is een dakkoepel vernield. Er is voor 800 gulden schade aangericht. Bij de Professor Waterinkschool aan de Smitsweg is niet alleen een dakkoepel vernield, maar ook een ruit ingegooid. De totale schade daar bedroeg 700 gul den. Bij de flats aan de Smitsweg zijn twee kelderboxen opengebroken. De eige naar van de ene box miste een dames fiets, een boor, een decoupeerzaag, een vlakschuurmachine en drie slaapzak ken. De eigenaar van de andere box daarentegen miste helemaal niets. Het klinisch chemisch laboratorium en het laboratorium voor medische micro biologie van het ziekenhuis De Lichten berg zijn beide in een nieuw jasje gesto ken. Na een grondige verbouwing en modernisering voldoen deze laborato ria met een beter arbeidsklimaat en er kan nu een optimale service worden verleend aan patiënten, in een prettige re omgeving dan voorheen. Het laboratorium van De Lichtenberg heeft een zeer belangrijke regionale functie. Het is er niet alleen voor het zie kenhuis, voor wie het echter wel onmis baar is. Er werken bijna 100 mensen. Zij zijn dagelijks bezig met onderzoe ken van bloed, urine, ontlasting en an dere materialen, om zo antwoord te ge ven op vragen van huisartsen en specia listen. Zonder het werk van de analisten zouden veel artsen in Amersfoort en omgeving noodzakelijke gegevens ont beren om een juiste diagnose te kunnen stellen. Ook het begeleiden van behan delingen zou zonder laboratorium in menig geval problemen op gaan leve ren. Tijdens het uitwerken van de verbou wingsplannen werden ook de fusieplan nen tussen het ziekenhuis De Lichten berg en het St. Elisabeth ziekenhuis be kend. Naar verwachting zal er over on geveer 10 jaar een nieuw ziekenhuis op een andere locatie gebouwd worden. De nu in de laboratoria verwerkte mate rialen zijn dan waardeloos. Met het oog hierop heeft men tijdens de renovatie gebruik gemaakt van materialen die in 10 jaar afgeschreven kunnen worden. De tijd zal leren of deze keuze terecht is geweest. De totale kosten van de reno vatie, een bedrag van 3 miljoen gul den, zijn betaald door het Rijk. Wij bezorgen a.s. woensdag vanaf 7 uur 's morgens uw Valentijnboeket bij degene die u een warm hart toedraagt! Dus al tijdens het ontbijt een bioemen- verrassingü BLOEMEN&PLANTEN Middelwijkstraat 28 Soest Tel. 02155 - 1 23 36 Bloemboetiek Soesterbergsestraat 9a Telefoon 02155 -1 19 11 Zuidpromenade 9 Tel. 02155 -1 68 77 - Soest Bloemen en planten iedere dag veilingvers De Commissie Financiën heeft zich vo rige week unaniem uitgesproken voor de aanleg van een openbaar toeganke lijke beeldentuin in het Buurtpark Klein Engendaal (2,5 ha) aan de Bos straat. 19-22 maart Burgemeester en Wethouders hebben de 11e brigade Geneeskundige Com pagnie uit Garderen toestemming gege ven om in de periode 19 t/m 22 maart een oefening op kleine schaal te houden in delen van de gemeente Soest. De to tale oefening vindt plaats in het gebied begrensd door Leusden, Soest en Laren (NH). Er is toestemming verleend voor de volgende lokaties binnen de ge meente Soest: parkeerplaats picknick plaats Foekenlaan t.b.v. een comman dopost van 19 maart 13.00 tot 21 maart 12.00 uur; parkeerplaats sportterrein s.o. Soest Bosstraat t.b.v. het opzetten van een verbandplaats in tenten van 19 maart 12.00 tot 21 maart 11.00 uur; hoek A.R Hilhorstweg/Spiekerweg slootwater t.b.v. en oefening ontsmet ting op 21 maart tussen 8.00 en 12.00 uur; en een hoek op het Gildeterrein Ferd. Huijcklaan brandput t.b.v. het opzetten van een bad- en wasinstallatie in drie tenten voor het douchen van on geveer 30 man op 21 maart tussen 8.00 en 12.00 uur. Bij de toestemming hebben Burge meester en Wethouders laten weten dat de commandant van de Geneeskundige Compagnie de omwonenden vooraf op de hoogte moet stellen van de oefening. Verder dienen de terreinen weer schoon en in de oorspronkelijke staat achterge laten te worden. De heer A.J.A. van de Kar, medewer ker van de afdeling Groenbeheer, legde aan de hand van een overzichtskaart uit hoe de gemeente zich het geheel voor stelt. Daarin is beslist geen plaats voor het illegale tennisbaantje (sinds 1935) en wordt tegemoetgekomen aan de bei de inspreeksters, de dames Otto en Gelderman, die pleitten voor rustige wandelroutes, een ijsbaantje voor de jeugd, schaapjes in de wei en spelende honden (met aanlijnplicht). De beeldentuin van Jan Hazelaar is 's zomers toegankelijk, al heeft de initia tiefnemer wel moeite met openstelling in de avonduren. Hij geeft de voorkeur aan een langdurig contract met de ge meente en is van plan de beeldentuin af te schermen met een haag en hek één meter twintig, waar de wandelaars 's avonds makkelijk overheen kunnen kij ken. De plannen zullen gerealiseerd worden zoals de afdeling Groenbeheer met de heer Hazelaar is overeengekomen, ter wijl de commissieleden de beperkingen van het College van Burgemeester en Wethouders (een kleinere oppervlakte) van de hand wezen. De definitieve beslissing over het hele project valt zo spoedig mogelijk in de gemeenteraad. De politie is op zoek naar twee mannen en een vrouw, die in het weekeinde wer den aangetroffen in een woning aan de Steenhoffstraat. Ze werden door over lopen door familieleden van de bewo ners, die zelf met vakantie waren. De "oppassers" zagen het drietal wegrijden in een Renault 5. Aan de hand van het kenteken wordt het onderzoek voort gezet. Of er iets wordt vermist is niet be kend. ons meer dan wenselijk dat proces nu op gang te brengen. Wij zijn er klaar voor." De commissie was het in grote lijnen eens met het College, dat zich op het standpunt heeft gesteld dat Soest alleen voor de eigen behoefte moet bouwen en niet tegemoet moet komen aan de ex pansiedrift van het stadsgewest. Dat standpunt wordt ook ingebracht in het gewestelijk overleg. Voorbarig Volgens Joop Ebbers (VVD) gaat het ook allemaal veel te snel. Binnen drie maanden reageren op een plan dat de ontwikkelingen voor de komende 20 jaar vastlegt vond hij voorbarig. Arie van den Breemer (CDA) wees uitbrei ding van het industrieterrein De Isselt af, zoals de meeste anderen. Wiebe Meilof (GPV) stelde vast dat wonen- waar-je-werkt over 10 of 20 jaar de nor maalste zaak van de wereld zou zijn. Jan Visser (Prog. Soest) vond dat Trip paers een "grote vergissing" maakte: "Als iedereen in Soest moet werken, moeten dan de Eng of de Duinen soms worden volgebouwd?" De "idealen" van de Zakenkring kenschetste hij als "rampen". Jan van Esseveld (D66) vond dat Soest op zijn qui-vive moest blijven en Wil Stekelenburg (PvdA) vond dat er meer tijd nodig was voor studie. "Als we alles hier naar toe halen gaat onze grond eraan." Wethouder Plomp maakte duidelijk dat het er nog niet om ging al "bestuurlijk afgedekte standpunten" in te nemen. "De provincie komt zelf pas in de loop van het vooijaar met een voorlopig standpunt, dus we hebben nog even de tijd." AK A. A. van Breukelen B.V. Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest 02155-17962/23789 SOEST Gerrit van de Veenstraat Vrijstaande bungalow met garage, c.v. en vrije tuin. Ind.: ruime entree, sfeervolle zitkamer met niveauver schil en open haard, badkamer met toilet en wastafelcombinatie, 3 ruime slaapkamers met veel kastruimte. Moderne keuken met veel bergruimte en afzetmogelijkheden. De garage is vanuit de woning zelf te bereiken en in de garage bevindt zich tevens de c.v.-ruimte. Gevraagde koopsom f 369.000,-. Informeert U ook naar ons andere Gedeputeerde Staten van Utrecht stem men in met diverse bouwplannen van de zwakzinnigeninrichting Nieuwen oord in Baarn. Dit blijkt uit een advies van het college aan de staatssecretaris van WVC. De bouwprojecten van de Baarnse in stelling zijn mede bedoeld voor opvang van verstandelijk gehandicapten in de regio Amersfoort. Zo zal een paviljoen worden aangepast voor oudere bewo ners en de ziekenboeg worden uitge breid. Ook de vervanging van het be- Een golf van containerbranden teistert Soest: In het weekend stond een stort- koker in een flat aan de Smitsweg in brand. Even later gevolgd door een brandende papiercontainer en een brandende vuilcontainer op de Tam boerijn, terwijl bijna tegelijkertijd twee containers aan de Weegbreestraat ble ken te branden. De brandweer heeft alle brandjes kunnen blussen. Een dag later vatte een vuilcontainer aan de Zuidpro menade vlam. En weer moest de brand weer er aan te pas komen. De politie tast volledig in het duister. staande recreatiegebouw en de bouw van een zwembad dat geschikt is voor therapeutische doeleinden, komt mede aan de regio ten goede. Nieuwenoord wil op het terrein van De Nieuwe Weg in Soest een dépendance bouwen voor dagopvang van 32 bewo ners en een regionaal centrum, waarin kantoorruimten voor de instelling en onder meer het Regionaal Overlegor gaan Zwakzinnigenzorg Amersfoort zullen worden ondergebracht. Beide plannen hebben de instemming van GS. Het college geeft echter nog geen uitsluitsel over de aanvraag van de instelling om op hetzelfde terrein te mo gen uitbreiden met 30 extra plaatsen dagopvang voor 'oudere bewoners; daarover willen GS zich pas uitspreken als de uitbreidingsverzoeken van alle in stellingen in de provincie voor 1991 en volgende jaren moeten beoordeeld. In Amersfoort kan tenslotte nog dit jaar een sociowoning voor 12 bewoners worden gerealiseerd. De bouwplannen gaan overigens niet gepaard met uit breiding van het totaal aantal plaatsen in Nieuwenoord. De instelling biedt momenteel plaats aan 456 bewoners. Verduisteringsproeven Behoudens goedkeuring van den Minister zullen volgende week woensdag 21 februari in onze gemeente verduisteringsproeven worden gehouden ten behoeve van de Luchtbescherming. Het gebied, dat verduisterd moet wor den, ligt ten noorden van de spoorlijn Amersfoort-Den Dolder, dus met inbe grip van Soestduinen, Soest en Soestdijk, doch Soesterberg uitgezonderd. De tijd van verduistering is vastgesteld van 7 tot half 10 en het is de bedoeling dat het economische leven doorgang vindt. Dat wil dus zeggen, dat de winkèls niet behoeven te worden gesloten, doch dat de etalages enz. behoorlijk moe ten zijn afgeschermd. Vorige malen werden de verduisteringsproeven van 8 tot 10 uur gehouden en moesten de zaken gesloten zijn. Bij de proeven van a.s. woensdag zal het straatlicht worden afgesloten, terwijl de auto's rijwielen en andere voertuigen met afgeschermde lichten moeten rijden. Ook de roode achterlichten moeten zijn afgeschermd, zodat alleen blauw licht zichtbaar zal zijn. In de woningen moeten de ramen goed worden afgeschermd. In gangen maakt men z.g. lichtsluizen, hetgeen men kan bereiken door het licht naar buitendeuren af te dekken of verduisteringslampjes, z.g. protectors te gebrui ken. De kantonnements-commandant heeft zijn volledige medewerking toe gezegd en de politie zal op controle uitgaan. Bij onwilligheid of sabottage zal streng worden opgetreden. Wij wijzen er verder op, dat de sirene's niet in wer king zullen worden gesteld. Schaatsenrijden is niet iets van de laatste jaren. Dat het schaatsenrijden reeds voor eeuwen werd beoefend, zij het dan op pri mitieve wijze, is onlangs weder gebleken bij het uitvoeren van baggerwerken bij Berlijn-Köpenick. Hier stiet men op de overblijfselen van een dorp, dat volgens oudheidkundigen reeds uit de 10de eeuw dagteekent. Is dit op zich zelf reeds een bijzonderheid, nog interessanter is het te vernemen, dat daarbij een uit een stuk been vervaardigde schaats werd gevonden. Hieruit is op nieuw gebleken, dat de schaats op een lange geschiedenis kan terugblikken. Oorspronkelijk moet zij eenvoudig hebben bestaan uit een stuk been dat men onder den voet bevestigde en waarmede men zo min of meer over het ijs gleed. Er is zelfs al sprake van in de 'Edda'. Het duurde evenwel zeer lang voordat men een verbeterde editie van de 'beenschaats' op het ijs zag verschij nen. De volken in het Hooge Noorden waren al spoedig tot de ontdekking geko men, dat men zich op een soort plankjes kon voortbewegen over de sneeuw laag, waarin de menschelijke voet wegzonk. Ook in dat opzicht is er dus niets nieuws onder de zon... Revue voor O. en O Door het burgercomite/ van O. en O. werd met medewerking van het militai re comité/ een uitvoering gegeven in 'Huis ten Halve' ten bate van O. en O. Daar de voorzitter wegens ziekte verhinderd was, werd deze avond geopend door den secretaris van het burgercomité, den heer Luijff, die in korte trekken het doel van het comité uiteen zette. Daarna werd door het militaire gezel schap 'Schots en Scheef onder leiding van den heer J. Rutgers, op uitsteken de wijze een revue opgevoerd. De avond is danig ingeslagen. Door het be stuur van het burger comité, werden aan den heer Rutgers een cadeau en bloemen aangeboden in verband met diens aanstaande huwelijk. Na afloop bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Over drie weken zal door 'Schots en Scheef opnieuw een uitvoering gegeven worden. Een schichtig paard Maandagmorgen reed J. J.K. met een vrachtauto op de Stadhouderslaan, toen hij een tegemoetkomende colonne militaire paarden passeerde. Bij dit pas- seeren werd een der paarden schichtig en sprong tegen de voorzijde van de auto op. De bestuurder verloor de macht over zijn stuur en mede door den gladden weg, kwam de auto tegen een boom terecht, waardoor de auto werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor.

Soester Courant | 1990 | | pagina 5