f/Telf/y aruóhocK Hans Dorrestijn: Liederen van Wanhoop en Ongeloof II, Kunst en het lijden Jonge fotografen exposeren bij Inter Casa WOENSDAG 14 FEBRUARI 1990 SOESTER COURANT PAGINA 10 WOENi Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Fotograferen voor beginners Zaterdag 17 februari in C-drie Spullenhulp Vrijwilligers gevraagd voor incest-voorlichting Filmmatinee KBO Zaterdag 17 februari in C-drie Workshop gedichten schrijven Schilderijen van Hans Giesen Nieuwe expositie Anna Paulownahuis Vrijwilligers Vakature Bank Vrijwilligers en de maaltijdvoorziening Radio-Omroep- Nieuwenoord zoekt vrijwilligers Filmhuis: 'Yeronico Cruz' FNV-belastinghulp Steelband op 17 februari: Dorpshuis Soesterberg organiseert speciale avonden Cultureel Creatief Centrum Hans Dorrestijn en gedichten schrijven De bekende dichter Hans Dorrestijn komt op 17 februari naar Soest. In plaats van het voorlezen van gedichten of fragmenten uit oud en nieuw werk, komt Hans Dorrestijn met een eigen show. De titel luidt: Liederen van wan hoop en ongeloof II, kunst van het lij den. Een avondvullend programma vol liedjes, verhalen, grappen, gedichten en conferences, wat u niet mag missen. Aanvang 20.30 uur. Overdag is er de mogelijkheid om zelf actief met taal bezig te zijn. Om precies te zijn met dichten. Voor hen die wel eens wat meer willen weten over vor men van gedichten, over rijm en ritme, is er een workshop georganiseerd die onder leiding staat van docent Wim Burghouwt. De workshop duurt van 10.00 tot 15.00 uur en is inclusief een bezoek aan de theatervoorstelling van Hans Dorrestijn. Verkiezingen De komende gemeenteraadsverkiezing zijn zoals bekend te verwachten op woensdag 21 maart. Ook C-drie is di rect bij de verkiezingen betrokken. Niet partij-gericht maar als ontmoetings plaats voor alle partijen en meningen. Op 9 maart staat Soestand in het teken van de verkiezingen. Aangezien we alle partijen graag vertegenwoordigd zien, zijn we voor een keer van de vaste zon dagmiddag afgeweken: 9 maart valt op een vrijdag. We zijn van plan alle lijst trekkers eens stevig aan hun vestje te trekken en het publiek de kans te geven van gedachten te wisselen met de be trokkenen. Op 21 maart, de dag van de verkiezin gen, staat C-drie ook open voor de par tijen, de politici, de belangstellenden en de belanghebbenden. Deze dag wordt niet alleen door C-drie georganiseerd, maar in samenwerking met de partijen. Uniek op een dag waarop de partijen ook tegenover elkaar staan, nietwaar? Noteert u alvast deze twee data? Expositie Het keramiek van Lyda Dirkse stond nog geen dag in de vitrines te kijk, of er kwamen al kopers opdagen. Een leuk begin van de expositie die behoorlijk veel bezoekers trekt. Niet alleen het ke ramiek wordt bewonderd, ook de schil derijen van Jan Landzaad en Nellie van Steenbergen trekken belangstelling. Deze expositie is te zien tot en met 4 maart, tijdens de openingstijden van C-drie. Kinderbios Opnieuw een sprookjesfilm voor jonge kinderen. Deze keer een sprookje van de gebr. Grimm: De Molenaarsknecht en het katje. Het sprookje is geheel uit gevoerd als tekenfilm en wordt Neder lands gesproken. De film is geschikt voor kinderen vanaf 4 jaar en de toe gang is zoals altijd f 2,50. Te zien op 23 februari. Jeugdtheater Aan het eind van de maand begint de voorjaarsvakantie. Velen maken daar gebruik van om een paar dagen er tus sen uit te gaan. Maar ook vele kinderen blijven gewoon thuis. Daarom is er in de voorjaarsvakantie een theatervoorstel ling voor kinderen vanaf 8 jaar. De voorstelling 'De Streep' gaat over een onderwerp wat voor iedereen herken baar is: de eerste willen zijn. Vier men sen proberen met slimme truuks en ge mene streken op de eerste plaats te ko men. Het is een erg leuke voorstelling van de Friese theatergroep Finnisj. 'De Streep' is te zien op dinsdag 27 februari en begint om 14.30 uur. De toegang is f 5,-. Wordt verwacht: februari: expositie keramiek, aquarel len en olieverven 17 febr.: Hans Dorrestijn 17 febr.: workshop gedichten schrijven 22 febr.: schoolvoorstelling 23 febr.: Kinderbios: De molenaars knecht en het katje 27 febr.: Finnisj met 'De Streep' 9 mrt.: Kinderbios: De muzikale oli fant 9 mrt.: Soestand 10 mrt.: Kabarte Sofokles 16 mrt.: Opus One: dansvoorstelling 'Step by Step' Pro memorie C-drie is op werkdagen geopend van 9.30 - 12.30 uur, van 13.00 - 17.00 en van 19.00 - 23.00 uur. Op zaterdag van 15.00 - 23.00 uur en op zondag van 15.00 - 18.00 uur. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49, 3766 CP te Soest en telefonisch te bereiken onder nr. 02155-22188. De stichting Statief organiseert op nieuw een fotocursus voor beginners. De cursus bestaat uit zes maandagavon den van 19.30 tot 22.00 uur. Het eerste gedeelte van de avond bestaat uit een stuk theorie en in het tweede gedeelte worden foto's van de cursisten bespro ken. Per avond wordt er een opdracht gegeven, die op de theorie van die avond inspeelt. De volgende onderwerpen worden be handeld: de camera en objektieven; de film; de belichting; de scherptediepte; flitslicht; filters. De data van de bijeenkomsten zijn: 5, 12, 19, 26 maart en 2 en 9 arpil. Ma de cursus zijn er nog diverse ver volgcursussen mogelijk. Die staan ver bid in een folder van de stichting, ver ghaar bij Fred Vermeulen, Hart weg \Soest, tel: 18105 (tussen 17.00 en uur). Op dit adres wordt ook de ^erscursus gehouden. Op zaterdag 11 februari treedt de be kende Nederlandse dichter Hans Dor restijn op met zijn solovoorstelling: Liederen van wanhoop en ongeloof II, kunst van het lijden. Aanvang 20.30 uur. Toegang f 15,-, voor houders van pas 65/CJP f 12,50. Hans Dorrestijn (1940) was na zijn stu die Nederlands aanvankelijk werkzaam als tekstschrijver voor o.a. Adele Bloe- mendaal en Jenny Arean. Ook voor het cabaret Don Quishocking schreef hij teksten. Verder werkte hij mee aan de t.v.programma's 'De stratemakeropzee- show', 'J.J. de Bom', 'Geef je ouders maar de schuld' en tegenwoordig schrijft hij voor 'Sesamstraat' en 'Het klokhuis'. Hans Dorrestijn is naast schrijver van een indrukwekkende reeks teksten, theatershows en toneelstukken ook schrijver van romans, verhalen en ge dichten. Zowel zijn proza als de gedich ten worden gekenmerkt door feilloze typeringen van personages en situaties. Dat heeft tot gevolg dat de lezer soms onbedaarlijk moet lachen, maar soms ook het slachtoffer is van verstrekkende beklemming. Dorrestijn schreef o.a. 'De donkere kamer van Dorrestijn', 'Met dichtgeknepen keel', 'Het comple te anti-hondenboek', 'DPA' (Dorres- tijns Pers Agentschap), 'Mooi van le lijkheid' en jeugdboeken o.a. 'Brandne tels', 'De rooie vuurtoren', 'De bloed dorstige badmeester', 'De wraak van de Spaanse kat'. Grappen en grollen De solovoorstelling van Hans Dorres tijn bestaat uit een groot aantal liederen, teksten die half worden voorgelezen, typeringen, gedichten, grappen en grol len, waarbij hij zichzelf begeleid op de piano. Hans Dorrestijn is de onhandige schrijver die zich bij het puliek veront schuldigt voor zijn uiterlijk. Hij doet op- i recht zijn best om met zijn tijd mee te gaan, maar het lukt hem niet. Dorrestijn ziet zijn leven het liefst als een aaneenschakeling van ellende en eenzaamheid. Zijn vakantie bijvoor beeld is verregend, en zo niet, hij kan ook lijden met mooi weer. Vrouwen zijn hem een kwelling en in menig lied en conférence hekelt hij hun bestaan. Toch, geen blinde vrouwenhaat. Rela ties spatten uiteen, maar meestal geeft hij de schuld aan zichzelf. Hij is degene die niet met de werkelijkheid om kan gaan, die liever zwelgt in zijn ongeluk. Steeds weet hij zich te overtreffen in het zich zo zielig en onbenullig mogelijk voordoen. Kettingzaag Maar daarnaast is hij ook een clown, een nar, een beetje een show-man bijna. En de manier waarop hij zijn ellende openlijk uitbuit maakt het allemaal nog lachwekkender. Soms zijn de teksten volstrekt idioot, maar meestal maait hij Hans Dorrestijn meedogenloos in het rond met een ket tingzaag van vlijmscherpe taal. Voor de pauze speelt hij in alle verhalen het slachtoffer, in stemmig driedelig grijs. Na de pauze het tegendeel; fel trekt hij van leer tegen degenen die hem het le ven zuur maken. Dorrestijn: "Ik ben een echte humorist geworden: het lachen is mij vergaan". En terwijl het publiek bulkt van het la chen, wist hij zich de tranen uit de ogen. Hans Dorrestijn brengt zijn 'Liederen van wanhoop en ongeloof II, kunst van het lijden' in C-drie, Willaertstraat 49 te Soest. Kringloopcentrum Parallelweg 7 tel. 18730 Openingsuren: Donderdag 19.00-21.00 uur Zaterdag 11.00-14.00 uur Spullen brengen: Donderdag 9.00-12.00 uur en tijdens openingsuren Spullen ophalen: (grotere hoeveelheden) Alleen op donderdagochtend na telefonische afspraak Is incest te voorkomen? Met die vraag houdt de V.S.K. (Vereniging tegen Sek suele Kindermishandeling binnen het gezin) zich bezig door middel van voor lichting op scholen en bij instanties, deskundigheidsbevordering aan hulp verleners, maar ook via het maken van folders, boeken, brochures e.d. Voor dat werk zoekt de V.S.K. nieuwe vrijwilligers in o.a. de provincie Utrecht, vrouwen en mannen die hun eigen incestervaring kunnen combine ren met voorlichtings- en/of scholings kwaliteiten. Overige vrijwilligers zijn van harte welkom voorondersteunings- taken. Uiteraard wordt voor een reële onkostenvergoeding gezorgd. Mensen die zich aangetrokken voelen tot dit werk krijgen een scholing vanuit de V.S.K. Alle vrijwilligers worden ook lid van de V.S.K. Men krijgt dan het le denblad en een uitnodiging voor de Al gemene Ledenvergadering, themada gen, e.d. Mensen die niet aktief willen worden zijn overigens ook welkom als lid. Geïnteresseerden zijn van harte wel kom op de kennismakingsmiddag, don derdag 1 maart a.s. van 13.30 tot 15.30 uur. Adres: V.S.K., Zaadmarkt 105, 7201 DD Zutphen, tel. 05750-41445. Zondag 18 februari: Zondagmiddag 18 februari, aanvang 14.30 uur, vindt in dienstencentrum De Vijverhof het 4e KBO-filmmatinee plaats. Vertoond zal worden de Zweed se speelfilm "Winden waaien om de rot sen", een op zichzelf staande speelfilm in kleur, die wordt beschouwd als een vervolg op "En eeuwig zingen de bos sen", die begin januari in de maande lijkse serie KBO-zondagmiddagvoor-' stellingen groot succes oogstte. In "Winden waaien om de rotsen" wordt de draad opgepakt bij het overlij den van de oude Dag. Dag jr. is nu de baas op Bjo/rndal. Samen met zijn vrouw leeft hij gelukkig en in vrede. Toch komen er weer problemen die door Adelheids vader worden opgelost. Dag en Adelheid krijgen een zoon die, hoe kan het anders, Dag wordt ge noemd. Door een toeval komt er nog meer gezinsuitbreiding. Een van Dags schepen brengt een klein ouderloos meisje mee, Barbara genaamd. Als Bar- bara in een kolkende kreekbeek terecht komt redt Dag haar, maar komt daarbij zelf om het leven. Adelheids verdriet is groot, maar een reeks voorvallen bezor gen deze boeiende film tenslotte toch een happy-end. Als steeds draagt ook deze filmvoor stelling in "de huiskamer" van De Vij verhof een strikt besloten karakter en is gratis toegankelijk voor 55-pliissers. Cultureel en creatief centrum C-drie organiseert in de wintermaand februari weer een workshop gedichten schrijven en wel op zaterdag 17 februari van 10.00 - 15.00 uur. Op deze dag wordt de deelnemers een aantal technieken aangereikt om ge dichten te schrijven. Aandacht wordt besteed aan een aantal bekende dicht vormen zoals de sonnet, haiku, olleke bolleke, limmerick. Wie wil kennismaken met de kunst van het dichten is van harte welkom. Schrijft men thuis wel eens een gedicht, dan is deze workshop ook zeker interessant. Men mag zijn eigen gedichten meene- men en hoeft beslist geen grote dichter te zijn om aan deze workshop deel te kunnen nemen. Bij deze workshop behoort ook een be zoek aan de bekende dichter Hans Dor- resteyn. Hij zal dezelfde zaterdag, 17 fe bruari, in C-drie een uitvoering geven van zijn nieuwste theatershow: liederen van wanhoop en ongeloof. De voorstel ling wordt gehouden in de theaterzaal van C-drie op 17 februari, aanvang 20.30 uur. De prijs voor de workshop gedichten schrijven is, inclusief de theatervoor stelling, slechts f 45,-. Docent: Wim Burghouwt. Wie belangstelling heeft voor deze unieke workshop kan zich schriftelijk inschrijven bij de administratie van C-drie, Willaertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 22188. Vanaf zondag 18 februari is in galerie Anna Paulownahuis, Burgemeester Grothestraat 51, een nieuwe expositie te zien. Het gaat om schilderijen van Hans Giesen (geb. 1942), die deels in Amsterdam en deels in het Griekse Paros woont en werkt. Wie kijkt naar de schilderijen van Hans Giesen zal vooral geboeid raken door de uitdrukkingskracht die in het werk besloten ligt en niet zozeer door de ui terlijke schoonheid van het werk, hoe wel deze niet afwezig is. De expressie van gevoelens die Giesen als elementair en essentieel ervaart, overheerst; de schilderwijze - zeer vakkundig en met zorg toegepast - draagt en ondersteunt Het is onderhand een traditie gewor den. Bij Inter Casa is wederom het werk van jonge kunstenaars te bezich tigen. Vanaf 16 februari is dat een dubbelexpositie van fotografen Marco Niemeijer en Marije Steijling. De twee jonge fotografen Marco Nie meijer (19) en Marije Steijling (21) stu deren beide Kunstgeschiedenis in Am sterdam. Fotografie begon voor hen ooit als een hobby. Nu willen zij graag van fotografie als kunstvorm hun be roep maken. "Wij hebben voor een stu die Kunstgeschiedenis gekozen omdat we thuis willen raken in alle kunstvor men. We willen ons niet beperken tot kennis van fotografie alleen," legt Ma rije uit. Het thema van hun werk is 'de eigen woonomgeving'. En dit behelst inder daad alles wat er in hun eigen woning voor de camera kwam. Het resultaat is een serie fraaie foto's van voorwerpen waarvan je in eerste instantie niet zou verwachten dat ze een mooie foto op kunnen leveren. "We proberen onze objecten steeds zo natuurlijk mogelijk weer te geven. Dat betekent dat we uitsluitend gebruik ma ken van natuurlijk licht, zonder speciale effecten en we proberen zo min moge lijk in scène te zetten, aldus Marco. Hoewel ze behalve samen werken, sa men studeren en samen exposeren, ook nog samen wonen is hun werk niet in één adem te noemen. Marco Niemeijer heeft een duidelijke voorkeur voor har de materialen, strakke vormen en een scherpe afwerking. Het werk van Ma rije Steijling daarentegen laat een voor keur voor zachtere onderwerpen en di to contrasten zien. Deze voorkeur voert ze ook door in de afwerking, dat wil zeggen het afdrukken van de foto's. Vrijheid Geeft deze verschillende benadering van fotografen, zeker als je op alle fron ten samenwerkt, geen conflicten? "Oh, dat zeker," beaamt Marije, "Het feit dat we samen exposeren wil niet zeggen dat ik het met iedere fotokeuze van Marco eens ben. En andersom geldt dat na tuurlijk net zo." Marco vult aan: "Het geeft geen onoverkomelijke proble men. Wat dat betreft geven we elkaar zo veel mogelijk vrijheid." Opvallend is dat een deel van de foto's zwart-wit, en een deel kleur is. Hier blijkt geen bijzondere boodschap of ge dachte achter te zitten. Marco: "De ene situatie leent zich meer voor kleur, de andere voor zwart-wit. Het heeft bo vendien met m'n eigen voorkeur van dat moment te maken. Momenteel spreekt zwart-wit me bijvoorbeeld het meest aan." Bij Inter Casa komen ongeveer twintig foto's van het duo te hangen. De foto's zijn te koop en de prijzen liggen, inclu sief lijst en passe-partout rond de f400,-. Het ligt in de bedoeling van de kunste naars om één of meer vrijdagavonden zelf aanwezig te zijn om geïnteresseer den uitleg bij de foto's te geven. Ze vonden Inter Casa bij uitstek ge schikt voor het houden van een derge lijke expositie. Marco: "Tenslotte ko men hier mensen die hun huis mooi wil len inrichten. En daar hoort naar onze mening kunst ook bij!' Dubbelexpositie Marco Niemeijer en Marije Steijling van 16 februari tot 1 april. Inter Casa, Burg. Grothestraat la. de uitdrukking maar heeft daarnaast ook zelfstandig zijn waarde. De nogal heftige penseelstreek van Giesen in combinatie met de waarde die hij blijkbaar hecht aan de uitdrukking van een emotionele inhoud doet al snel vermoeden dat wij hier te maken heb ben met een rasechte expressionist. Dit is naar mijn mening toch niet geval. Al thans niet met een vertegenwoordiger van het expressionisme zoals dat in de twintigste eeuw tot een historische be weging is uitgegroeid. Veeleer zou ik hem in de traditie willen plaatsen van de "vaders" van het historische expressio nisme, namelijk in de traditie van Goya en El Greco. En vervolgens verder den kend over deze expressionistische tra ditie komen namen als William Blake, Edvard Munch, Carlos Saura en Fran- cis Bacon naar voren. Giesen is namelijk niet zozeer uit op het direct uiten van emoties en gevoelens in onstuimig schildersgebaar. Korstondi- ge emoties en de onmiddellijke uitdruk king daarvan in ware schildersdrift - waarbij de ratio zoveel mogelijk uitge schakeld dient te worden - interesseren hem niet zo. Hij is er eerder op uit om datgene wat hij als een essentieel levensgevoel ervaart, weer te geven. Bezinning is, in tegen stelling tot de meeste 20e eeuwse ex pressionisten, nu juist een kenmerk van zijn werkwijze. De emotie die hij wil uit drukken heeft niet zuiver en alleen met hem zelf te maken, maar is duidelijk ge relateerd aan de samenleving waarvan hij deel uit maakt en zijn visie daarop. Het "expressionisme" van Hans Giesen is beschouwender, afstandelijker van aard dan wat men in de 20e eeuw ge woonlijk onder deze term verstaat. Het gaat hem om een basisgevoel waaraan op verschillende manieren uitdrukking kan worden gegeven. Niet voor niets wordt hij zeer geboeid door het theater van Pina Bausch waar eveneens sprake is van een basisidee waarvan de uitwer king steeds kan verschillen. Hoewel er op de schilderijen van Hans Giesen nauwelijks een landschap voor komt, is de natuur voor hem van het grootste belang. Vooral het woeste Griekse landschap. Sedert 1966 ver toeft Giesen jaarlijks enige maanden in Griekenland. Hier voelt hij zich op zijn primitieve zwerftochten door deze on herbergzame natuur terug geworpen op de meest elementaire dingen van het menselijk bestaan. Het is deze ervaring, dit contact met basale gevoelens, dat hij op poëtische wijze wil weergeven. De poëzie behoort bij Giesen tot de essen tie van zijn werk; het is een conditio sine qua non. Doris Wintgens-Hötte N.B. De openingstijden van galerie Anna Paulownahuis zijn gewijzigd! De expositie is te bezichtigen van dins dag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Dagelijks zwermt een team vrijwilligers uit over Soest en Soesterberg om een groot aantal ouderen te voorzien van een complete, voedingrijke, warme maaltijd, omdat deze mensen niet meer in staat zjn hier zelf voor te zorgen. Elke vrijwillig(st)er heeft zijn eigen rijsche- ma met ca. 15 adressen en de, bij deze adressen behorende, dankbare gezich- ten. Voordat het echter zover is, is er al heel wat voorarbeid verricht: om ca. 11.00 uur verzamelen zij zich in de kantine en onder het genot van een kopje koffie, de uitwisseling van belevenissen, een ge zellige babbel of gewoon een stukje so ciaal kontakt, wachten de vrijwil- lig(st)ers de start van hun rijgedag af. De rijroutes worden uitgezet; dan gaan ze op weg naar de keuken, voor het in pakken van de kleurrijk verzorgde maaltijden in isolerende cassettes; met behulp van verrijdbare stellingen wor den de auto's geladen en dan gaan ze op weg naar de wachtende klant. De maal tijd wordt bezorgd, de lege cassettes van de vorige dag, worden ingenomen, tus sendoor een vriendelijk woord, en op naar het volgend adres. Om ongeveer 12.45 uur weer terug; de lege cassettes uitladen; even nog een babbeltje en dan, met het voldane ge voel nuttig werk te hebben verricht, weer terug naar huis. Dit team van vrijwillig(st)ers heeft drin gend behoefte aan uitbreiding om aan de steeds groter wordende vraag (ca. 1100 per week) naar warme maaltijden en sociaal kontakt te kunnen voldoen. Wie geïnteresseerd is in bovengenoem de werkzaamheden, fysiek in orde is en beschikt over een auto, kan kontakt op nemen met de Vrijwilligers Vakature Bank Soest voor uitgebreidener infor matie. N.B. Voor de gereden kilometers ontvangt men een ruime vergoeding. Vakatures 13-102: Milieuorganisatie te Baarn zoekt voor haar winkel vrijwillig(st)ers om gedurende drie dagen per week, sa men met anderen, de verkoop van tweedehandskleding ter hand te ne men. 18-105: Instelling voor volwassene- dukatie vraagt een bestuurlijk mede- werk(st)er met een brede administratie ve inzetbaarheid. Interesse in de publi citeit wordt op prijs gesteld. 8-135: Centrum voor geestelijk ge handicapten zoekt een vrijwillig(st)er om bewoners, met een bepaalde regela- maat, te begeleiden tijdens de door hen zo fel begeerde fietstochtjes. 8-105: Centrum voor geestelijk ge handicapten zoekt een aantal vrijwil- Iig(st)ers voor het aangaan van een "be- zoekrelatie" met één van haar bewo ners. De vrijwillig(st)er treedt op als plaatsvervangend familiebezoek. 15-103: Stichting voor het welzijn van ouderen zoekt chauffeurs voor het ver voer van ouderen, volgens een van te voren gemaakt, routeschema. 12-101: Uitleenorganisatie van speel goed zoekt geïnteresseerden voor haar uitleenshop, het uitvoeren van kleine reparaties en het verrichten van lichte administratie. Inlichtingen: Vrijwilligers Vakature Bank Soest, Smitsweg 311, tel. 12630; openingstijden ma t/m do 9.00 -12.00 uur en 13.30 - 15.30 uur en vrijdags 9.00 - 12.00 uur. Tussen Baarn en Hilversum ligt Nieu- wenoord, centrum voor geestelijk ge handicapten. Elke zondag verzorgt een aantal vrijwilligers via de eigen huisom- roep (R.Ó.N.) gezellige radioprogram ma's, waar zowel door de bewoners als door het personeel graag naar wordt ge luisterd. Sommigen houden zich bezig met de techniek (bediening appara tuur), anderen malèen zich verdienste lijk als presentator. Gezamenlijk dra gen zij zorg voor de algehele gang van zaken. Er wordt gewerkt met een roos ter, waarop ieder minimaal lx per maand wordt ingedeeld (in overleg). Maandelijks is er een gemeenschappe lijk overleg. In verband met de continuïteit van de uitzendingen wil de R. O.N. de club me dewerkers graag uitbreiden met en thousiaste mensen, die ook als presen tator of als technicus hun steentje willen bijdragen. Belangrijk is dat kandidaten 'trouw' zijn en open staan voor de wen sen van de bewoners, die zij soms zeifin de studio komen kenbaar maken. Voor geheel vrijblijvend informatie kan men contact opnemen met Els Kop, koördinator vrijwilligerswerk of met het hoofd Video. De Verenieing Artishock, SteenhoHslraal 46, Soest, lek 02155-19577, stelt zich «Is doel bijdrage Ie leveren aan het sociaal-eultnrele le ven in Soest. Donr je op te geven als lid slena je de doelstellingen van de verentging en gen.et j, de voordelen van hel lidmaatschap. De kosten hedraeen I 54,- per jaar; voor jongeren t/m 23 jaar ef personen die lol dezelfde huishouding be- horen 127,- per jaar. Kontakladres ledenadmini stratie: Panklaar 98, 3765 GK Soest, tel. 12689. Donderdag 15 februari: Regisseur Miguel Pereira begint deze Argentijnse film keurig in 1964 met de geboorte van het jongetje Veronico. Zijn moeder sterft tijdens de geboorte. Zijn vader laat hem achter bij zijn groot moeder omdat hij zijn fortuin elders gaat zoeken. Het armzalige dorpje in de Andes bezit weliswaar fotografisch prachtig licht, waarin de karakteristieke koppen mooi afsteken tegen de felblauwe hemel, maar veel perspectief biedt het leven er niet. De onderwijzer die op een ezeltje naar het gehucht komt om het dorps schooltje nieuw leven in te blazen, neemt na het overlijden van de groot moeder de zorg van Veronico op zich. Hij leert de jongen wat schepen, piraten en de zee zijn. Zozeer raakt de jongen geobsedeerd door de zee en alles wat zich daarop afspeelt dat hij marinier wordt. Een keuze die hem in 1982 duur komt te staan. Tijdens de Falklandoor- log wordt het schip de Belgrano, waar op Veronico dienst doet, door de En gelsen tot zinken gebracht. Veronico wordt verzwolgen door het element dat hem zo fascineerde. Het bijzondere van "Veronico Cruz" is de manier waarop Pereira een kleine kwart eeuw recente geschiedenis van Argentinië met de verhalen van Veroni co en de onderwijzer weergeeft, zonder er een stellige politieke allegorie of een discussiestuk van te maken. Veronico's dorpje lijkt buiten het domein van maatschappelijke processen te liggen; ook daar zucht iedere Argentijn onder het militaire regime, is voor iedereen de overwinning op het Nederlandse voet balelftal in 1978 een gebeurtenis van betekenis en is de verloren oorlog op de Falklands een collectieve vernedering. Zo woon je nog in een uithoek van het land, zo ben je slachtoffer van een inter nationaal incident. "Veronico Cruz" is geen politieke film, echter Pereira toont wel aan dat de on afhankelijkheid in Argentinië een farce is. De republiek werd verwoest door el kaar opvolgende dictatoriale regerin gen. Duizenden onschuldige burgers verdwenen, de oorlog op de Falklands en niet te vergeten de zware buitenland se schuld. Pas wanneer Argentinië zijn blik naar binnen richt en zijn eigen "in terne schuld" oplost zal de onafhanke lijkheid voor iedereen een feit zijn. Óver dit probleem heeft Pereira een prachtige subtiele film gemaakt. Aanvang: 20.30 uur. Entree: f 6,-; c.j.p./65 f 5,-. Agenda: 22 febr. Black Rain 1 mrt. Do the right Thing 8 mrt. King of the Children 15 mrt. Yaaba 16 mrt. La Lectrice (Boekenweekfilm om 21.00 uur) Ook dit jaar kunnen de FNV-Ieden weer profiteren van de FNV-belasting hulp. Zij worden gratis geholpen bij het invullen van het aan hen toegezon den aangiftebiljet voor de inkomsten belasting (A- of E-biljet), of vermo gensbelasting (B-biljet). Ook voor T-biljetten kan men terecht. Dat invullen is voor vele mensen een groeiend probleem, want de belasting bepalingen veranderen voortdurend. De biljetten worden almaar ingewikkel der en onoverzichtelijker. De FNV geeft haar leden al jaren de mogelijkheid de kosten van betaalde hulp voor het invullen van het biljet uit te sparen. Verspreid over het hele land staat ieder jaar een corps van circa 4500 speciaal opgeleide kaderleden klaar om andere FNV-leden met het invullen van het A-, E-, B-, T-biljet te helpen. Met de hulp van dit corps deden vorig jaar maar liefst 85.000 FNV-leden hun voordeel. De toeloop voor dit uniek stuk dienst verlening neemt van jaar tot jaar toe, omdat de FNV-belastinghulp in de loop der jaren een uitstekende naam heeft opgebouwd. Ook bij de belastingdien sten zelf, waar men graag gebruik maakt van de inzichten en ervaringen van het FNV-corps. FNV-leden in Soest en Soesterberg, die van deze service gebruik willen maken, kunnen zich voor het maken van een af spraak aanmelden bij: S. Molenaar, In- singerstraat 10, tel. 15778. In Soester berg bij: C. Baars, Postweg 73, tel. 03463-53706. De ingrijpende verbouwing die het Dorpshuis in Soesterberg een kleine anderhalf jaar geleden heeft onder gaan, heeft een fraai gebouw opgele verd dat uitstekend in de jaren '90 past. Het Dorpshuis biedt niet alleen onder dak aan een sportaccommodatie, maar heeft ook ruimte voor vergaderingen, cursussen en culturele avonden. Voor 1990 is een programma opgesteld van activiteiten waarmee wordt inge gaan op de ideeën en behoeften van de bevolking. Het bestuur is erin geslaagd - naast een gevarieerd aanbod van cur sussen - ook een aantal zeer speciale avonden te realiseren. Als voorbode van het naderende Car naval vindt er op zaterdag 17 februari een optreden plaats van de Dutch Rhythm Steel and Showband, die Zuid- amerikaanse dansmuziek speelt. De dertien man sterke formatie zal boven dien zorgen voor de muzikale omlijs ting van een spectaculaire Limboshow. Het Dorpshuis wordt deze avond om getoverd in een zonnige, zuidelijke Kaarten zijn verkrijgbaar bij het Dorps huis en bij de sigarenmagazijnen Ma joor en Van Delft in Soesterberg. De en- en av°nd begint om 20.00 uur. Andere activiteiten die het Dorpshuis bestuur op stapel heeft staan zijn de vie ring van 5 mei, 's middags met een kin derfeest en 's avonds met een muzikale happening met Tiroler muziek. Op 28 juni volgt een theatershow met Conny Vink en Dik Witte, en op 10 november een avond met optredens van entertai ner Arie Ribbens en het duo Grant Forsyth. Inlichtingen: Dorpshuis Soesterberg, 77' ^69 ZH Soesterberg, nnï x (werkdagen 13.00- 17-00 uur).

Soester Courant | 1990 | | pagina 10