VUlt Swcuftet jj^üK k Hulleman optiek B v dan ben je echt blij met kontaktlenzen 5 Als een lange dag een mooie avond krijgt ïllem Van Oosten fotoservice van FluoroPerm Geen 'linkse' lijstverbinding 'Gemeentebelangen Groen Soest' vooral gemotiveerd door zwembad-kwestie 'Niet de partij van het onbehagen, maar wél een horzelfunctie' WOENSDAG 14 FEBRUARI 1990 SOESTER COURANT PAGINA 11 PRIJSUITSLAG FOTOWEDSTRIJD 10-1-'90 PvdA en D66 houden de boot af n^iNi^ufw "PflufouKetie Harry Witte lijstaanvoerder H Iflj Progressief Soest presenteert programma 'Progressief Soest is een maatschappelijke noodzaak' Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant brilmode Wintersport in ec i zee van licht Licht en modieus Kunststof brilleglazen 1e prijs REIS NAAR PARIJS Mevrouw Kools Irenelaan 6 2e prijs Kodak fotocamera Dhr. Otto Bosstraat 27 3e prijs Kodak Stretch panoramacamera voor eenmalig gebruik Dhr. den Otter Prinsenhof 12 4e prijs Kodak Fling camera 24 opnamen Mevr. F.J. v. Schaik Duinweg 37 5e prijs Film naar keuze 36 opnamen A.N.H. Joustra Rozeboom v. Mecklenburglaan 27 6e prijs Film naar keuze 36 opnamen W. VerhoefJac Catslaan 31 7e prijs Film naar keuze 36 opnamen W. RademakerVinkenweg 41 19 x gratis flip fotoalbum voor 80 foto's F. van Mourik W. Beckmanstraat 390 P.M. SchoutenJachthoornpad 25, A'foort Mw. C. KoolsFlaverweerd 143 Erik AdamaColenso 174 Mej. B. HerklotsRubenslaan 21 Fl. Karsten P. de Flooghlaan 2' Mw. van Essen Flazepad 93 Mw. Flerklots-de Vries Minstreelpad 34. J. Joustra Van Mecklenburglaan 27 Mw. Fl. Timmer Christinalaan 43 Marie Louise Schrijver G. v.d. Veenstraat 59 Tanja Spoelder Kerkdwarsstraat 2 J. SchneiderSchrikslaan 11 V.d. Leeuw Buntweg 20 J.H. den Otter Prinsenhof 12 G. Mourik A. Cuyplaan 15 Ellen Westerveld Braam weg 17 Mw. Kamphorst Aagje Dekenlaan 26 Martijn Rasche Buntweg 19 Soesterbergsestraat 57 Winkelcentrum Soest-Zuid 02155-13109 Van Weedestraat 147 Soestdijk 02155-25942 Er komt geen lijstverbinding tussen de ■"linkse" partijen PvdA, Progressief Soest en D66 bij de gemeenteraads verkiezingen van 21 maart a.s. Pro gressief Soest had de andere partijen daartoe eind vorig jaar uitgenodigd, maar de beoogde partners voelen daar uiteindelijk niet veel voor. Zij vinden met name de politieke duidelijkheid niet gediend met deze vorm van sa menwerking. Het bestuur van P.S. heeft met teleur stelling kennis genomen van de afwij zing van PvdA en D66. Voorzitter Jan Nuijten houdt het in een verklaring aan de pers op angst voor verlies van eigen identiteit en interne formaliteiten als voornaamste beweegredenen. "PvdA en D66 vrezen een progressief imago," aldus Nuijten. De herziene kieswet biedt ditmaal voor het eerst de mogelijkheid van zo'n lijst verbinding. Volgens Nuijten wordt daardoor vooral in wat grotere gemeen ten 19 of meer zetels, Soest heeft er 27) de kans op het behalen van één of meer restzetels groter. Het systeem van de grootste gemiddelden werkt dan in het voordeel van de grotere partijen, en dus ook van de "combinatie". Het voorstel van P.S. beoogde de stemmen die op één van de drie Soester progressieve partijen worden uitgebracht zoveel mo gelijk vertaald te krijgen in progressieve raadszetels, en in elk geval niet aan CDA of WD ten goede te laten komen. "Niet alleen voor Progressief Soest, maar voor alle progressieve kiezers in onze gemeente is het standpunt van PvdA en D66 teleurstellend en onbe grijpelijk," aldus Nuijten. "De drie par tijen blijven ook bij een lijstverbinding geheel zelfstandig. Het gaat alleen maar om het binnenhalen van restzetels ten gunste van progressieve politiek." Groter probleem Volgens hem is er maar één conclusie te trekken: "PvdA en D66 noemen zich weliswaar progressief, maar vinden zo'n oppervlakkige samenwerking een groter probleem dan CDA en WD aan extra zetels te helpen. Wie werkelijk voor progressieve politiek én progres sieve samenwerking is zal op 21 maart Progressief Soest kiezen." PvdA-voorzitter Nico van Waveren verwijst desgevraagd voor de politieke argumenten naar fractievoorzitter Kees Boerkoel. Hijzelf noemt een "organisa torische" overweging: volgens de regle menten had de ledenvergadering zich er bij de vaststelling van kandidatenlijst en programma over moeten uitspreken, en dat kon al niet meer. "Niemand heeft 't toen aan de orde gesteld, dus dat geeft al aan hoe groot de afstand met Progres sief Soest is." Eerlijk zijn Boerkoel laat weten dat het op belang rijke punten aan politieke gelijkgezind heid ontbreekt tussen de linkse partijen. "Over de grote lijnen zijn we het meest al wel eens, maar zeker niet op alle pun ten. Dat maakt het voor de kiezers on duidelijk. Als we wel samen optrekken maar inhoudelijk uit elkaar gaan, dan kijken de kiezers daar raar van op. Ze zullen het niet begrijpen. En wat wij wil len is gewoon eerlijk zijn naar de kiezers toe. Die duidelijkheid gaat ons boven het voordeel van zo'n extra zetel." Ook van D66-zijde wordt een duidelij ke profilering van het eigen geluid be langrijker geacht dan de mogelijke ver overing van een zetel op de "conserva tieve kant", zoals voorzitter Arie-Jan de Koek het uitdrukt. Volgens hem werkt de methode vooral in het voor deel van de kleinste deelnemer aan de lijstverbinding, ("de methode van de grootste overschotten") en naar zijn stellige overtuiging is dat in dit geval Progressief Soest. De Koek heeft daar bij met name de landelijke trends en de verkiezingsuitslag van september 1989 (Tweede Kamer) voor ogen. "De PvdA spint er geen garen bij, en wij ook niet," 'Bijwagen' "Een zeteltje meer of minder maakt niet zoveel uit in de verdeling progressief- conservatief in Soest. Als de verhou ding nu 14-13 was of zoiets, maar dat is niet het geval. En het werkt alleen als ook de PvdA meedoet, wat niet zo is. Wij hebben daar ook niet zo'n behoefte aan. Het gevaar bestaat dat we weer als 'bijwagen' van de PvdA worden gezien. Er is ons veel aan gelegen ons in deze si tuatie zo duidelijk mogelijk te profile ren," aldus De Koek. "Progressief Soest zal wel zeggen dat het alleen maar gaat om het samen optrekken, maar de kie zer begrijpt dat allemaal niet." Volgens De Koek heeft D66, afgaande op de trends, op eigen kracht een rede lijk uitzicht op drie raadszetels. "Bij een lijstverbinding lopen we de kans - meer dan een kans is het niet, dat geef ik toe - dat we die derde zetel verspelen aan Progressief Soest" Hij wil overigens best gezegd hebben dat het bestuur er heel lang over nagedacht heeft alvorens Progressief Soest nul op het rekest te ge ven. "We moesten deze zaken tegen el kaar afwegen, en dat hebben we zo zorgvuldig mogelijk gedaan." Als het geschenk cachet moet hebben CHANEL Bij SOESTERBERGSESTR. 55 L. SOEST - TEL. 12639 'Vv De nieuwste loot aan de inmiddels toch aardig vertakte politieke stam van Soest, "Gemeentebelangen Groen Soest", heeft vorige week haar kandi datenlijst voor de komende gemeente raadsverkiezingen vrijgegeven. Op de lijst prijken naast Harry Witte, vooral bekend als woordvoerder van "Soest Alarm" en nu zoals algemeen ver wacht het boegbeeld van de nieuwe club, de namen van 17 soms al beken de, soms ook onbekende gezichten. Op het eerste gezicht lijkt de politieke ervaring gering, maar van een nieuwe club kan nauwelijks iets anders worden verwacht. Met name de nummers 4 en 5 zijn in het Soester politieke circuit niet onbekend. Op 4 staat Gerrit Leeflang, tot voor kort fractie-assistent van Pro gressief Soest. "Hij zocht een partij die ook initiatieven wil nemen en het niét bij 'getuigen' laat," staat in het zeer lijvi ge persbericht met de karakteristieken van alle 18 kandidaten te lezen. Num mer 5 is Gerard van den Deijssel, vier jaar geleden nog politicus-in-spé met de Partij Actief Soest, die geen zetel wist te behalen. Hij raakte de laatste jaren bekend als initiatiefnemer van de actie groep Oh Oh, tegen de verkoop van het Natuurbad. Nogal wat GGS-kandidaten zijn actief in wijkverenigingen, actiegroepen, na- tuurbeschermings- en andere vrijwilli gersorganisaties. Uit het persbericht is nog niet op te maken voor welk pro gramma zij zich sterk willen maken, al valt in de diverse beschrijvingen een ge meenschappelijke factor in het oog: op een of andere manier verzetten ze zich allemaal tegen de heersende politieke cultuur in Soest, vooral op ruimtelijk gebied, en ze delen grote ongerustheid over diverse ontwikkelingen, die natuur en milieu en het karakter van Soest be dreigen. "Kan zich nog goed herinneren hoe Soest er 30 jaar geleden uitzag en is van mening dat Soest veel tol heeft moeten betalen aan de vooruitgang", staat er bijvoorbeeld bij Harry Witte, en: "Vindt dat de huidige raadsleden te ver afstaan van de inwoners van Soest en hoopt een bijdrage te kunnen leveren aan de verbetering van de relatie tussen de bevolking en het gemeentebestuur". Tweede op de GGS-lijst is Elske van Gorkum, o.a. actief in het Vluchtelin genwerk en het wijkcentrum Soester- veen ("Vindt dat vrouwen vaak meer inzicht hebben in de mankementen van de woon-plaats dan mannen"); derde is Hans van Wuijckhuijse, in een grijs ver leden ooit voorzitter van de JOW) en actief WD-er, nu bestuurslid van de huurdersvereniging in het Smitsveen (Is van mening dat de plaatselijke CDA, Wd en PvdA een vorm van politiek bedrijven die geen recht doet aan het unieke van Soest"). Opmerkelijk is het aantal kandidaten dat, naast andere factoren, aan de gang van zaken rondom het Natuurbad zijn politieke motivatie blijkt te ontlenen. Na Leeflang en Van den Deijssel (4 en 5) volgt nog een rijtje Soesters met om schrijvingen van de zaken waarom ze zich druk maken. Op 6 staat Nel van der 10 Fons Hilhorst (heilige politieke drie eenheid CDA/WD/PvdA moet in de oppositie), op 11 Janny Broeckman (zwembad), op 12 Peter Uiterwijk (zwembad), op 13 Coby Kuiphof (ver stedelijking Soest), op 14 Bart van den Brink (zwembad), op 15 Henk van Hat- tem (zwembad), op 16 Nel Rademaker- Duijts (AH-Lindenhof), op 17 Gerda Zwaan-Laheij (bos en natuur) en op 18 Bert van 't Holt (zwembad, Nieuweg- racht 2 en AH-Lmdenhof). Van deze laatste kandidaat wordt nog gemeld dat hij als lid van de PvdA vindt dat deze partij zich moet schamen over haar op stelling m.b.t. deze zaken. Het mag nauwelijks verwondering wek ken dat het gezelschap (althans 15 van de 18 kandidaten) zich voor de gelegen heid heeft laten fotograferen voor wat men in meer dan één opzicht haar "piè- ce de résistance" zou kunnen noemen: het Soester Natuurbad. "Dat behouden kan worden", wordt daar veelbeteke nend aan toegevoegd. "Op een aantal principiële punten zeggen wij' met een gerust hart: je-kan- ons-wat, maar wij zijn niet de partij van de onvrede en het onbehagen. We hebben wél een horzelfunctie ten op zichte van de grote partijen. Soest is nog altijd een typisch CDA/WD- dorp, maar het is te hopen dat de men sen 't door krijgen." Aldus Jan Visser, opnieuw lijsttrekker van Progressief Soest, zaterdag j.1. tij dens de presentatie van het nieuwe ver kiezingsprogramma van deze plaatselij ke politieke partij, dat de titel "Soest blijft Soest" heeft meegekregen. Vol gens Visser is het méér dan een pro gramma: "Het is een visie op de ge meentelijke samenleving, en volgens een aantal top-ambtenaren het beste programma van allemaal." "Progressiefwil volgens Visser zeggen dat er vooral wordt geluisterd naar wat de bevolking wil, met bijzondere aan dacht voor het zwakkere, het achterge stelde, het bedreigde en het onvervang bare: mens, natuur, milieu. De beperk te financiële mogelijkheden maken vol gens P.S. een beroep op kennis, creati viteit en vaardigheden noodzakelijk, met als hoofddoelstelling het bevorde ren van het algemeen welzijn in Soest. Visser signaleert misstanden Progressief Soest vindt dat er in Soest nog heel wat te verbeteren valt, aldus lijsttrekker Jan Visser. Als voorbeeld van de slappe hou ding van de gemeente als het om optreden tegen illegale bouw gaat wijst hij op de nissenhut, die de Zweefvliegclub Amsterdam op de vliegbasis heeft neergezet, waar voor de gemeente een bouwver gunning heeft geweigerd. "In de vorige raad heb ik de gemeen te nog lof toegezwaaid, omdat ze die vergunning hebben geweigerd. Wat blijkt achteraf? Het ding staat er al! Dan had ik wel een ander verhaal ge houden. Zoiets wordt dan getole reerd, en er is nog geen brief uitge gaan om te zeggen dat ze 'm moeten afbreken. Dat moetje eens uitleggen aan de burgers, die nog geen duiven hokje zonder vergunning mogen neerzetten," aldus Visser. Zelf voelt hij zich ook het slachtoffer van gemeentelijke willekeur, omdat hij onlangs een aanschrijving kreeg om een beukenhaag te snoeien, die 10 centimeter over de straat hing. "En dan laten ze daar hele gebou wen staan!" Het zijn volgens Vissers allemaal illustraties van de "maat schappelijke noodzakelijkheid" van Progressief Soest. Zo wijst hij ook op de bekeuring, die jumelage-voorzitter Ab Blokzijl za terdag kreeg omdat hij zijn auto fout had geparkeerd aan de Van Weede straat, voor het oude politiebureau dat als hoofdkwartier van de voed- selactie dienstdoet. "Dat moet je eens vergelijken met de firma Schut..." "Een veilig woon/leef-klimaat waarin de elementen die Soest maken tot wat het is behouden blijven," aldus Visser. Het tamelijk uitgebreide verkiezings programma werkt die doelstelling in onderdelen uit. In kort bestek wees de lijsttrekker o.a. op de wens dat de vlieg basis Soesteberg wordt opgeheven, wat door de internationale ontwikkelingen steeds minder onwaarschijnlijk wordt. "Wij geven president Bush een steuntje in de rug," aldus Visser, die de slogan "Denk mondiaal, handel lokaal" als motto lanceerde. Jumelages met Kozle en Kiligkaya, een kernwapenvrij en anti-apartheidsge- ziend Soest, met een goed en kritisch milieubeheer en welzijnsbeleid zijn o.a. punten in het programma. Sport moet volgens P.S. gewoon een onderdeel van het welzijnsbeleid worden en kunst en cultuur vormen het "zout in de pap", ook van de plaatselijke samenleving. De voorlichting van de gemeente moet sterk verbeterd worden en het tweepo lig winkelbeleid gehandhaafd. "Dat de winkeliers nu één groot winkelcentrum willen is schijn," meent Visser. "Wij vinden dat de winkels ruim verspreid moeten liggen. Ouderen moeten hun boodschappen zoveel mogelijk om de hoek kunnen doen. Eén winkelpool is bedrog, en het kooplek is toch niet te dichten met zoveel concurrentie." Puinhoop Ruimtelijke Ordening is volgens P.S. het "hot item" van de raadsverkiezin gen. "Wij vinden 't tot dusver een puin hoop, met al dat hap-snap-beleid en ar tikel 19-gedoe. De gemeente blijft hier ernstig in gebreke. Kijk maar naar het plan Landelijk Gebied, daar gaat het helemaal fout en degenen die daartegen opkomen worden schandalig behan deld. Wij zeggen: éérst de mensen raad plegen en dan pas plannen maken, en niet omgekeerd." Progressief Soest is ook een verklaard tegenstander van de blanco cheques voor prestige-objecten als het zwembad aan de Dalweg, tegen de verkoop van het Natuurbad zolang het afgesproken onderzoek naar de haalbaarheid van een volwaardig overdekt zwembad - een harde voorwaarde - niet heeft plaatsgevonden, en tegen tijdrovende en geldverslindende rapporten als "Kiezen en verkozen worden", waar mee nauwelijks iets gedaan is, maar wel voor een onafhankelijke klachten-in stantie, waar burgers terecht kunnen die onheus behandeld zijn door het ge meentebestuur, de ambtenaren of de politie. "Het mag gewoon niet voorko men dat brieven twee jaar óp beant woording wachten," vult Leidje To massen aan, het raadslid dat opnieuw als Vissers "running mate" op de P.S.- lijst staat. Invloed Ondanks de kritiek op het gemeentebe stuur is Progressief Soest geen "opposi tie-partij". Zij hecht aan deelname in een afspiegelingscollege - "dan heb je meer invloed", aldus Tomassen - om dat er ook allerlei zaken zijn waarover men het met andere partijen eens is. "Wij zijn niet de partij van de onvrede en het onbehagen, maar we komen wel op voor de mensen die problemen heb ben met het gemeentelijk beleid. Dat gebeurt ook dikwijls achter de scher men. Zaken als de ontwikkelingssa menwerking, sociale veiligheid etc. zijn er mede door onze invloed gekomen. Je almaar negatief opstellen werkt niet." Ook na de verkiezingen zal Progressief Soest graag deelnemen aan de college onderhandelingen en mede invulling geven aan het beleidsprogramma, net als vier jaar geleden. "Wij verbeelden ons dat we inderdaad invloed hebben," aldus Visser. "Je bereikt op die manier meer dan wanneer je er buiten blijft staan." Volgens hem is Progressief Soest door de jaren heen een "maats- cahppelijke noodzakelijkheid" geble ken. Zwaard van Damocles Progressief Soest timmert met het oog op de verkiezingen in de komende pe riode nog met een aantal activiteiten aan de weg. Zo komt er op 20 februari een "Proest" (politiek café) over het provinciale plan "Sporen naar de toe komst", met als sprekers het statenlid Jaap RoëlI en een vertegenwoordiger van de Soester Zakenkring. Volgens Visser is de provinciale nota het "Zwaard van Damocles" boven het hoofd van Soest. "Als dat gerealiseerd wordt gaan we weer spannende tijden tegemoet. Wóar willen ze de woning bouw en de bedrijven laten? Wij zien hoogstens ruimte op de vliegbasis, als de Amerikanen weg zijn." FluoroPerm is nieuw en zuurstofdoorlatend. Ogen blijven er koel en fris onder, ook wanneer uw kontaktlenzen eens overuren moeten maken. Stap morgen even binnen voor een vrijblijvend advies. U bent van harte welkom. ZUIDPROMENADE 15 3768 EM SOEST-ZUID TEL. 02155-12874- OOGMETING - CONTACTLENZEN Optometristen O.V. - Contactlensspecialist A.N.V.C. Wintersporters keren van hun vakantie vaak zó bruin gekleurd terug als waren ze drie wéken aan een zonnig, subtro pisch strand verbleven. Dat, terwijl het verblijf in de wintersportgebieden meestal vrij kort is en de temperatuur er rond het vriespunt ligt. Zon en sneeuw Dat een gezicht tijdens de wintersport in zo'n korte tijd toch 'mooi' bruin wordt, komt door de zon èn door de sneeuw. De zon stuurt met het licht ook ultra violette straling naar de aarde. Het is deze U V-straling die de huid haar tint geeft. 85% van het zonlicht en de stra ling wordt door vers gevallen sneeuw weerkaatst. Dit is erg veel in vergelij king met andere oppervlakten zoals bij voorbeeld zand (8%) of gras (1%). Tussen de besneeuwde berghellingen bevindt men zich in een ware zee van licht en straling. Irritatie De ervaren wintersporters kennen het van zichzelf of van anderen: de bloot stelling aan dat intense licht kan irritatie of ontstekingen aan de ogen veroorza ken. Niet alleen het vaak overmatige licht, maar ook de hoeveelheid UV- straling is hier debet aan. UV-straling is zelfs schadelijk voor het oog en kan sneeuwblindheid en staar veroorzaken. Een ontsteking begint vaak zonder dat men het merkt. Daarom is het voorko men ervan belangrijk. Zonnebril Aandacht voor de bescherming van het oog is tijdens de wintersport dan ook geboden. Een zonnebril met een filte rende werking van méér dan 75% en UV-bescherming van 100%, maakt het verblijf in de wintersportgebieden voor de ogen niet alleen aangenamer, maar behoedt ze bovendien voor de schade lijke UV-straling. Daarnaast moet een zonnebril natuurlijk optisch zuivere glazen hebben die het beeld zonder ver tekening doorlaten. Skibril Gaat het tijdens het skiën erg snel of is het bijzonder koud dan willen de ogen nog wel eens gaan tranen. Om dit te voorkomen zijn er de skibrillen. Skibril len moeten goed aansluiten op het ge zicht zodat koude lucht en sneeuw niet bij de ogen kunnen komen. Lucht- gaatjes moeten voorkomen dat het glas door condensvorming beslaat. Skibril len zijn verkrijgbaar met optisch zuive re, zonwerende en (praktisch) breuk- vrije kunststof glazen met UV-filter. Ze zijn er ook voor de skiënde brildrager en kunnen over de gewone bril gedra gen worden. Advies Voor advies over zonnebrillen kan men terecht bij opticiens Hulleman, Burge meester Grothestraat en Van Essen Brilmode, Zuidpromenade. Echtpaar oog in oog met inbreker Een echtpaar van de Inspecteur Schreuderlaan, dat maandagavond rond negen uur nietsvermoedend naar huis terugkeerde, stond plotseling oog in oog met een inbreker, die zojuist hun woning verliet. De vrouw des huizes sprak de man aan, maar die reageerde niet en ging ervandoor. De gewaar schuwde politie stelde nog een onder zoek in de omgeving in, maar kon de onverlaat niet mee traceren. De buit be stond een eerste inventarisatie uit een videocamera. De inbreker was volgens de sporen binnengekomen door het badkamerraam te forceren. Het gaat volgens het signalement om een ca. 30- jarige donkere man, die in het bezit was van een tas. BURG. GROTHESTRAAT 8 - 3761 CM SOEST - TELEFOON 02155 -1 38 59 's Maandags de gehele dag gesloten SPECIAALZAAK VOOR BRILLEN

Soester Courant | 1990 | | pagina 11