D INKEf t TbilNNEI\lkjis TBS-Soest schonk Amsterdam nieuw N.A.P. Storm blaast buitenmuur weg P. van Buuren Weth. de Haanschool feestelijk heropend WOENSDAG 14 FEBRUARI 1990 SOESTER COURANT PAGINA 17 AANG. BILJ. INK. BEL BOEKHOUDING ADM.KANTOOR N.J. KONIJN Doorgereden Auto's op klaarlichte dag open gebroken Loodgieterswerk Diefstal herenkostuum Replica in Wibauthuis aangeboden Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Uw volkoren specialist Brood- en banketbakkerij 'Laat Griftland zich ontfermen over Eemland!' DE VEILIGE MANIER OM CONTACTLENZEN TE DRAGEN Ineens valt hun oog op 't Zachte Contactlens Plan BIJ DONKER IS VEELTE ZIEN Koos Wie van Soest houdt leest de Soester Courant SOES# EEN DELICATE door Arie KWESTIE' Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant t (ook T-bilj.) Verzorging van UW Telefoon 02155 -1 26 71 de Akkeren 18 3762 AS Soest Een bewoner van de Steenhoffstraat ontdekte zaterdag dat de aanhanger, die achter zijn auto aan de straat gepar keerd stond, was beschadigd door een onbekend gebleven mede-weggebrui ker. Hij stelde de politie op de hoogte. De politie kreeg zaterdag twee aangif ten binnen van autokraken, die die mid dag hadden plaatsgevonden aan de EC. Kuyperstraat en de Eigendomweg. Uit beide auto's was de radio-cassetterecor der weggehaald; uit de eerste boven dien een polaroid camera. Ook op de parkeerplaats aan de Foekenlaan was het weer raak: hier werd het portierslot van een auto vernield, maar er wordt niets van waarde vermist. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 De politi zoek naar twee mannen en twee vrouwen, die maandagmiddag kort voor sluitingstijd een kledingzaak aan de Zuidpromenade binnenstapten. Drie van hen hielden het personeel aan de praat, terwijl de vierde ervandoor ging met een groen-beige herenkos tuum ter waarde van bijna 900 gulden. Het gezelschap - allen ca. 30 jaar en fors gebouwd - verdween in vermoedelijk een lichtgroene Renault. De politie kreeg van getuigen ook een kenteken op, maar dat bleek niet te kloppen. De directeur van TBS, de heer E.S. Raatjes, heeft namens de bekende Soester producent van o.a. putdeksels, trottoirkolken en andere "straat inrichting", de gemeente Amsterdam onlangs een replica aangeboden van het Normaal Amsterdams Peil. Dat gebeurde als vervolg op de installatie van het echte N.A.P., twee jaar gele den door de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat, mevrouw Smit-Kroes. Van oudsher bevond het N.A.P. (dat volstrekt ten onrechte in de volksmond nog dikwijls Nieuw Amsterdams Peil wordt genoemd) zich op een onzichtba re plaats onder de Dam. In 1988 werd het via waterpassingen overgebracht naar het nieuwe stadhuis/muziekthea ter, beter bekend als de Stopera. De mi nister stelde het destijds officieel "op hoogte". Het N.A.P. is in feite het enige werkelijk vaste punt, het eigenlijke "houvast", van Nederland. Voor alles wat in ons land wordt gebouwd of aangelegd vormt het de grondslag. Driehonderd jaar geleden werd het "Amsterdams Peil" vastgelegd als eenduidig referen- tievlak, gerelateerd aan het zeeniveau, en zo verspreidde het zich over Europa. Het belang ervan is duidelijk als men zich realiseert dat bijna de helft van óns land, waar 60 van de bevolking woont, onder het zeeniveau ligt. Voor het veilig en leefbaar houden van ons land is het dus van groot belang overal over dit peilmerk te beschikken. TBS heeft zo lang het bedrijf bestaat al tijd een bijzondere relatie met het N.A.P. gehad. Zonder dit internationa le merk - dat zogezegd de standaard hoogte van de "werkvloer" aangeeft - zou een fors deel van de TBS-produk- ten niet op de juiste wijze geïnstalleerd kunnen worden. Het N.A.P. is dan ook, ondanks het feit dat veel mensen dat niet beseffen, een belangrijk meetpunt. (Ook in Soest bevindt zich een meet punt dat nauwkeurig georiënteerd is op het N.A.P. Het zit in de toren van de Pe trus en Pauluskerk aan het Kerkplein.) Geschenk TBS leverde het instelbare bronzen meetpunt op de originele N.A.P.-paal, die nu in de Stopera is aangebracht; het werd bij het Soester bedrijf gegoten en bewerkt en TBS zorgde ook voor de plaatsing. Het meetpunt is bovendien een geschenk van TBS. Het bedrijf heeft diverse instanties in middels een replica geschonken, waarin de verankering van het meetpunt zicht- Een goeie stoel is een vriend. Hij draagt uw vermoeide lichaam komfortabel en behaaglijk. Zijn solide konstruktie kan tegen een stootje. Zijn stijlvolle karakter geeft een vertrouwde sfeer aan uw interieur. Zo'n goeie vriend kies je toch heel zorgvuldig? K DE BOER EN ZOON BV ADVISEURS VOOR INTERIEUR EN BINNENHUISARCHITECTUUR baar is gemaakt. Ze staan bij het hoofd kantoor van Rijkswaterstaat in Den Haag, bij de Meetkundige Dienst in Delft en het Amsterdams Historisch Museum en in de Stopera zelf. Verder komen er replica's bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat en op Schiphol. Het N.A.P. speelt ook een bijzondere rol in een kunstproject van Louis van Gasteren, de bekende cineast die altijd al geïntrigeerd was door het fenomeen. Dit project is eveneens uitgevoerd in het stadhuis/muziektheater. Van Gasteren is bovendien bestuurslid van de Stich ting N.A.P., zoals ook de heer Raatjes van TBS is. Zij maakten elkaar enthou siast voor het project. 'Nationale trots' De replica die in het kunstproject is op genomen werd tijdens een feestelijke bijeenkomst in het Amsterdamse Wi bauthuis officieel door de heer Raatjes aangeboden aan wethouder Ten Have van de hoofdstad. Bij die gelegenheid De heer Raatjes (r.) bij de aanbieding van de N.A.P.-replica aan wethouder Ten Have van Amsterdam. wees hij niet alleen op de betrokkenheid van TBS bij het N.A.P., maar ook op dit stukje "nationale trots" dat van grote betekenis is voor Nederland en een groot deel van Europa even ver-strek kend als bijvoorbeeld de internationale "afspraken" over maten, gewichten en tijd en voortgesproten uit een historisch Nederlands initiatief. Nu ook zuurdesem volkoren Winkelcentrum Smitshof Soest - Tel. 1 18 30 "Het zit me dwars dat een gemeente met ruim 40.000 inwoners straks geen voortgezet openbaar onderwijs meer heeft. Dat de scholengemeen schap Eemland moet sluiten is een groot verlies voor Soest." Aldus Ans Mann, voorzitter van de Vereniging Openbaar Onderwijs, vorige week tijdens de heropening van de Wet houder de Haanschool. Ze stelde vast dat er één heel sterke scholengemeenschap in Soest is, het Griftland College, dat met zijn christelijke "kleur" desondanks leer lingen van allerlei herkomst en ach tergrond toelaat. "Kan het Griftland zich dan niet over Eemland ontfer men?", vroeg ze zich af. "Dat zou een schitterende uitdaging voor het onderwijs in Soest zijn." Volgens haar roept iedereen wel dat er in het onderwijs vooral praktisch en efficiënt gehandeld moet worden, maar sluiten velen de ogen voor het feit dat er door de verzuiling enorm veel wordt verspild. "En dat schaadt soms dé kwaliteit van het gehele on derwijs," aldus Ans Mann. Hoe mooi sommige brillen ook zijn, ze zitten vaak tlink in de weg. Tijdens het sporten bijvoorbeeld. Veel brildragers hebben weieens aan lenzen gedacht, maar vinden de stap misschien te groot. En dan... ontdekken ze 't Zachte Con tactlens Plan. Een ideale manier om snel en ongemerkt zachte lenzen te dragen. Hoe dat plan werkt? Simpel. Wij ver vangen je lenzen elk halfjaar door een paar nieuwe. Wat dat kost? Je betaalt per halfjaar een vast bedrag. Dus geen plotselinge, onverwachte uitgaven. Meer weten over 't Zachte Contact lens Plan? Kom snel langs voor informa tie en vrijblijvend passen. Ook jij zult enthousiast zijn! brillen - contactlenzen Winkelcentrum de Smitshof, Smitsweg 30,3765 CT Soest Bel: 02155 -1 86 26 KoosAlberts, in de dertig, getrouwd met Joke en vader van een paar kinderen. Vanaf het begin van de eerste helft van de jaren tachtig behoort hij tot de top van wat Nederland aan artiesten te bieden heeft. Hij maakt zich onsterfelijk in de vaderlandse showbusiness door met zijn eerste drie platen tegelijk in de top-twin- tig te verschijnen. De daaropvolgende LP wordt, zoals we dat in vakkringen zeggen, een "Monsterhit" een "smash" een "knock-down of wat wij nog meer voor puur Nederlandse equivalenten e/of superlatieven bij de hand hebben. Ik schat dat Koos Alberts in zijn eerste succesjaar op zijn sloffen minstens één miljoen gulden bij elkaar heeft gezon gen. "Wat goed is, komt snel", is een be kend spreekwoord en de carrière van Koos ging als een speer. Een opmerkelijk mens. Hij dronk niet, hij rookte niet, k wam zelden op showbu siness-feestjes maar deed daarentegen verschrikkelijk veel aan sport. Hij was onder andere een vervent lid van het A r- tiesten Voetbalelftal. "Een gezonde geest in een gezond lichaam". Maat schappelijk had hij het in redelijk korte tijd gemaakt en fysiek had hij de power van iemand die beslist honderd jaar zou gaan worden. Natuurlijk was zijn beroep nogal inspannend maar Joke reed hem overal naar toe in de comfortabele en so lide Mercedes. Zij zorgde dat hij altijd weer veilig in hun huis in Hierden (bij Harderwijkterug kwam. effnencv Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 COPIESERVICE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren Een delicate kwestie in de openbaar heid brengen eist een gedegen en zorg vuldig onderzoek vooraf. Vandaar dat Arie de afgelopen week niet over een nacht ijs is gegaan en zich door Ben J. van Os, allesweter/voor lichter van de gemeente Soest, uitvoe rig heeft laten informeren over een nieuw aspect van "Soest Natuurlijk", de hondenpoepcontroleur. Per 1 januari '91 zal met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid de pre mière plaatsvinden. Na het College van B. en W. staan ook alle politieke partijen, die deel uitma ken van de gemeentelijke commissie bedrijven, op scherp als het er om gaat op straten, stoepen, pleinen en winkel centra schoon schip te maken. Welis waar moet de gemeenteraad de aan stelling van de hondenpoepcontroleur nog goedkeuren, maar dat daarvoor een potje, zeg maar po, met f 175.000,- zal worden gevuld staat voor Arie vast. Niet dat hij met deze vaststelling een relatie tussen poep en politiek wil sug gereren, het onderwerp als zodanig spreekt, laten we zeggen slaat, aan. Zelden is immers een investering van f 175.000,- zonder geblaf vooraf tot stand gekomen. Arie kan er naast zitten, maar volgens hem zitten er aan de gemeentelijke oorlogsstrategie contra de vervuilers nogal wat haken en ogen. Ben J. van Os wilde deze zienswijze bevestigen noch ontkennen, maar vroeg telefonisch een time-out aan, teneinde ruggespraak te kunnen hou den over dit ook voor hem ongebruike lijke onderwerp. Het resultaat van de beraadslaging werd Arie even later te lefonisch medegedeeld. Er mag, in de juiste betekenis van het woord, van een hoop voor een Soester werkloze worden gesproken. Het moet er een zijn met ruggegraat, wetskennis. Funktie-eisen die Arie alleszins rede lijk voorkomen. Laten we wel zijn, een funktionaris zonder ruggegraat zou, vooral in medi sche kringen, internationaal opzien baren en zonder wetskennis zouden er nimmer in juridisch opzicht waterdich te bonnen kunnen worden uitgeschre ven, aspecten waaraan ook aandacht dient te worden geschonken. Een be drag ad f 175.000,-, struktureel opge voerd, moet tenslotte enigszins uit de lengte of uit de breedte komen. Een, naar alle waarschijnlijkheid om geschoolde, werkloze dus. Wel een, al dus Ben J. van Os, die tevens over enig atletisch vermogen beschikt, aange zien vier poten doorgaans meer snel heids ontwikkelen dan twee benen. Wie o wie nu komt voor deze even ver antwoordelijke als sportieve baan, bruto-salaris 60 mille per jaar, in aan merking? Arie en zijn soortgenoten maken daar voor slechts te verwaarlozen kansen. Wat Arie betreft nogal logisch. De tijd die hij nodig heeft om thuis een trap te beklimmen vraagt van Marie, als het een expresse-opdracht betreft, veel ge duld en begrip. Hij valt dus af. Mannen met ruggegraat, wetskennis en sprintcapaciteiten moeten zich ech ter evenmin illusies maken. Vrouwen, zo vertrouwde Ben J. van Os Arie toe, worden als het zover is nadrukkelijk uitgenodigd op deze funktie te sollici teren. Marie had er wel een verklaring voor dat het uiteindelijk op een honden- poepcontroleuse zal uitdraaien. "De vrouwen, althans sommige", lichtte ze toe, "zijn op latere leeftijd met stront opgegroeid. Ik heb van onze drie kinderen wat luiers leeggeschept." Het lijkt Arie een argument dat de fe ministen in de Soester gemeenteraad niet zal aanspreken, maar wat door vrouwelijke sollicitanten die niet zo in de vaart der moderne vrouwenemanci patie thuis zijn met sukses tijdens een sollicitatie-procedure kan worden aangevoerd. Het voor en het tegen van Marie's ar gument terzijde leggend, blijft Arie in deze delicate kwestie met nog andere problemen, vraagtekens zitten. Het is natuurlijk een uitstekende zaak dat mensen zoals U en Arie vanaf 1 ja nuari '91 tegen uitglijers op straat wor den beschermd. Honden en hun bezit ters, we zullen ze aanpakken. Merkwaardig blijft het overigens dat in het uitgetrokken bedrag van f 175.000,- ook een portie geld is uitge trokken voor de aanleg voor honden met hoge nood, terwijl van poepveld- jes, zeg maar openbare toiletten ruim 40.000 inwoners van Soest in verge lijkbare omstandigheden tevergeefs naar een openbare afgesloten sanitai re, van gemeentewege aangebrachte voorziening, moeten zoeken. Arie kan 't U uit eigen ervaring verze keren; dat zijn geen leuke dingen voor de mensen. Een bij z'n volle verstand levende 70- jarige kennis van Arie bracht in deze delicate kwestie nog een ander ge zichtspunt naar voren. Arie, druk met iedereen en alles, was er nooit opgeko men. "We leven in een gekke wereld", oor deelde hij toen Arie het onderwerp ter sprake bracht. "Bijna twee ton trekken we uit om de buitenboel schoon tc houden. Voor dat bedrag zou je elders mensen in le ven kunnen houden die sterven omdat ze van honger geen ontlasting heb- ben ARIE WANDELAAR Tot op die rampzalige oktoberavond, een paar jaar geleden. Koos rijdt alleen terug naar huis. Niet ver van zijn woning raakt hij de macht over het stuur k wijt en knalt tegen een boom. Net als ieder an der mens denk je wel eens na over het woord "lot" en "noodlot". De Japanners hebben daarvoor een veel beter begrip; "Karmamet andere woorden Het heeft zo moeten zijn Als het niet zo'n ernstige zaak was, zou je het Karma van Koos bijna lachwek kend, ongeloofwaardig en ridicuul kun nen noemen met als uiteindelijke uit komst een dwarsleasie, een blijvende verlamming van zijn voeten tot z'n borstbeen. Het ridicule zit 'm in het feit dat hij de betreffende avond eigenlijk vrij was en desgevraagd in viel voor een zieke collega. Joke had die avond, dus de vas te vrije avond van Koos) verplichtingen elders en daarom reed de zanger alleen in de Mercedes. Ik weet zeker dat Joke na het ongeluk vaak dingen gedacht heeft als "had ik maar.of "was ik nou maar niet...", met een bepaald schuldbesef, maar dat dit volstrekt uit haar hoofd diende gepraat te worden, was voor ie dereen duidelijk. De computer van het leven is nooit te programmeren. Dus toch: Karma. Koos heeft eerst een hele tijd in 't zieken huis gelegen en later verhuisde hij naar "Het Roessingh"in Enschede, een cen trum waar men mensen als Koos met therapieën weer zo goed mogelijk pro beert te laten functioneren. Samen met m 'n compagnon heb ik 'm daar opge zocht. Ik schrok me te barsten. Al diverse jaren kende ik Koos, we hadden samen al een paar maal opgetreden en ik noemde hem steevast "De Paus" omdat hij, even stee vast, onder het zingen om de beurt z 'n linkerarm en z 'n rechterarm uitzwaaide. Net als de Heilige Man als hij op 't St. Pietersplein de zegen geeft. Als ik dat te gen Koos zei, lachte hij even en ging daarna onverstoorbaar verder. Met on gelooflijk veel succes. Op een avond trad ik vóór hem op en pal voor de bühne za ten een paar dames met bloemen in hun hand. Toen ik me naar hen over boog om de ruikers in ontvangst te nemen, riepen ze verontwaardigd: "Die zijn voor Koos!!" Maar daar in dat bed in Enschede zag ik een neergeschoten vogel met geknakte vleugels. Een top-zanger die praatte met een bijna krachteloze, hese stem en ik dacht "Oh, God, help deze goser". Maar zo verlamd als z 'n lijf was, A Iberts zat al weer boordevol plannen en hij vertelde daarover met een stem die meer leek op schuurpapier dan op een die uiteindelijk weer grammofoonplaten kon vullen. Ik kon dat natuurlijk niet tegen hem zeg gen, maar ik was ervan overtuigd dat hij nooit meer zou zingen. Voor zingen heb je kracht, power, nodig en die ontbrak hem geheel. Eén stemband van de twee is hij kwijt, een gedeelte van z'n longen ligt in 't verlamde gedeelte, dus heeft hij minder volume, dus tel uit je winst. "Hij droomt", dacht ik, "en hij valt na een tijdje in een afschuwelijk gat want het publiek vergeet iemand snel, that's showbusiness". Ik ben ervan overtuigd dat God die goser heeft geholpen. In ieder geval heeft 'ie zichzelf, samen met Joke, geholpen. Want een paar maanden geleden was ik bij de uitreiking van zijn nieuwe LP, er gens in een leuke tent in Loosdrecht. Toen was ik al verbaasd overz 'n progres sie op zang-gebied. We hebben samen nog een liedje gezongen en dat ging hardstikke goed. Tussen twee haakjes, die rolstoel is ook geen probleem: die heeft 'ie volledig onder controle... Onlangs sprak ik z'n manager Leo Lu- cassen. De man die Koos als een vader elke dag bezocht in de diverse ziekenhui zen en hem en zijn familie met raad en daad terzijde stond. "Koos gaat weer goed," vertelde Leo, "we hebben al weer heel wat optredens gedaan, eerst nu nog in 't klein. Maar het grote werk gaat vanaf maart beginnen. Dan doen we live-concerten met hem met een grote band in zo 'n stuk of twintig grote zalen in Nederland. We beginnen in Lelystad met het orkest Rendez- Vous. Die zaal is nu al uitverkocht. En z 'n stem is nog béter dan...!" De rest kon ik zelf wel invullen. Ik voel de me warm worden want als iemand van zó ver weer terug komt, verdient hij alle achting. Ik ben niet zó gelovig, maar: waarom zou je een wonder ontkennen als 't net voor je neus is gebeurd... PETER KOELEWIJN De storm die vorige week - in de nacht van woensdag op donderdag - huishield bo ven Nederland eiste ook in Soest een (bescheiden) tol, al waren de problemen niet te vergelijken met die van de orkaan van enkele weken terug. Maar aan de Ereprijsstraat deed zich toch een spectaculair geval van stormschade voor. Vroeg in de ochtend werd de, - vermoedelijk al bij het eerste natuurgeweld aangetaste - bakstenen buitenmuur van een drive-in woning weggeblazen. Met donderend geraas stortten de stenen de tuin in, waardoor de betonnen binnenmuur de klappen moest opvangen. Het isola tiemateriaal tussen de beide muren kon de kracht van de wind ook nauwelijks door staan. Het resultaat was letterlijk een puinhoop. Na een complete renovatie, die maan den in beslag heeft genomen terwijl de lessen gewoon doorgingen, is de open bare Wethouder de Haanschool in Soesterberg vorige week feestelijk heropend. Onderwijs-wethouder Men- ne verrichtte de officiële handeling door een vaandel te onthullen. De ou ders konden tijdens een drukbezocht open huis een kijkje nemen in de nieu we school. Die kan overigens bogen op een afstam mingsgeschiedenis van ruim anderhal ve eeuw, want in 1836 werd al een "schoolhuis op den berg" gesticht, zij het op een andere plaats, zoals Menne memoreerde na het welkom van direc teur G. Stekelenburg. In 1929, net voor het uitbreken van de crisis, werd de nu gerenoveerde school op zijn huidige plek gebouwd. "Een gebouw van goede constructie," vond Menne, die tijdens zijn speech werd onderbroken door juf frouw Rupp, oud-onderwijzeres. Zeiiet hem weten dat zij al les gaf voordat Menne er was, "en ik leef nog...". Menne stelde vast dat de school vol deed aan alle eisen en complimenteerde team en leerlingen voor de veerkracht waarmee ze al het ongemak van de ver bouwing hadden opgevangen. Hij meende dat de voormalige kleurter- school, die binnenkort wordt omge bouwd tot kinderdagverblijf, een waar borg was voor de instroom zodat de school een goed perspectief heeft. Hij bood een plant aan en trok vervolgens een doek weg die het groene vaandel met het symbool van de school, de wit- zwarte haan, aan het oog had onttrok ken. Ans Mann, voorzitter van de Vereni ging voor Openbaar Onderwijs, stelde vast dat Soesterberg vruchtbare grond had, omdat er relatief heel veel leden wonen. Ze toonde zich optimistisch over de kansen van het openbaar on derwijs, maar wel teleurgesteld over het feit dat de enige openbare middelbare Wethouder Menne en directeur Steke lenburg in bewondering voor het vaan del van de school. Foto: Goos van der Wilt. mee te maken." Hij stelde vast dat de school onherkenbaar veranderd was en dat geen ruimte onbenut was gebleven. De genodigden - onder wie nogal wat leden van B. W. en de gemeenteraad, die diezelfde avond toch in Soesterberg moesten zijn - kregen nog een spel te zien dat werd uitgevoerd door een antal leerlingen. Daarna werd de school be zichtigd en volgde een gezellig open huis. school in Soest (s.g. hemland) moet wijken. Felicitaties waren er ook van MR-voorzitter Wil Hildebrand, ouder raad-vertegenwoordiger W. Brouwer, de heer Heringa namens de OBD, die de school met de nodige humor een "signaleringskalender" aanbood, en de heer Grooten namens de SKVE. 'Mooie tijd' Stekelenburg zelf stond uitvoerig stil bij het ongerief van de verbouwing, die sommige teamleden eerst niet zo had den zien zitten. "Maar we zijn nu alle maal trots op het resultaat. Het was een mooie tijd, al hopen we 'm nooit meer

Soester Courant | 1990 | | pagina 17