20 JAAR PROBLEEMLOOS WASSEN K 1.899r 1.599: scliociiisikcr T 'Bij ons op Soest' 1.399r TM Meningen van lezers Imm ii® Is Polen nog te redden? ca B&O CENTER (D (D 'AGINA 18 WOENSDAG 14 FEBRUARI 1990 SOESTER COURANT PAGINA 19 Sinterklaasintocht: 17 november WJ. VAN LEEK Bang Olufsen. Het beste voor mensen die van mooi én goed houden. Schoemakerdemonstreert het U graag! <D CO O oö O) 03 van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 Voor alle zekerheid! technische dienst tel. 02155-10344* Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant BOSCH Miele blue A1RÏ Voor alle zekerheid! technische dienst tel. 02155-10344* ALS JE T OPTELT BEN JE BIJ PLUS VEEL BETER UIT. Krant niet ontvangen? 'Knollendam Natuurlijk' 238 Artotheek r 3e zou Polen bijna vergeten bij de golf van stormachtige veranderingen in Oost-Europa. Polen, het land van Chopin en Walesa, zorgde vorig jaar als eerste Oosteuropese land voor een spectaculaire verandering: de commu nistische regering in Warschau moest plaatsmaken voor de oppositie, voor de vakbeweging Solidariteit. Terwijl zich later in Hongarije, de DDR, Tsjechoslowakije, Bulgarije en uiter aard Roemenië gelijksoortige omwentelingen voltrokken, is Polen de weg in geslagen van ingrijpende economische hervormingen om de economie weer gezond te maken. Polen ondergaat een pijnlijke, een harde maar noodzakelij ke kuur, Polen is een donkere tunnel ingeslagen waarvan aan het einde licht is te zien, maar het heeft nog een lange weg te gaan. De inflatie bedroeg vorig jaar 900 procent (in Nederland ongeveer 1 procent), de voedselprijzen werden verdubbeld, evenals de telefoontarieven, de prijzen voor de postzegels en benzine. En de prijs van gas en steenkolen steeg nog dramatischer, met 500 en 600 procent. Het gemiddelde inkomen van de Po len is vorig jaar met een kwart gedaald. Het leven in Polen, met zijn historische steden als Warschau, Krakau, Gdansk en Poznan is duur geworden, onbetaal baar bijna. De drastische bijstelling van de prijzen is nodig omdat de Poolse overheid ge bukt gaat onder een zware schuldenlast en niet meer in staat is voedsel, kle ding, electriciteit en brandstof te subsidiëren: de Polen moeten nu gewoon de reële prijzen betalen, de marktprijzen. Daarnaast zullen op korte termijn 400.000 Polen werkloos worden omdat de regering in Warschau niet meer eindeloos verliesgevende bedrijven in leven kan houden met subsidies: de economie moet gezond worden en de opbrengsten moeten in dat geval groter zijn dan de kosten. Ingrijpend Dat klinkt even noodzakelijk als eenvoudig, maar voor veel Polen is de econo mische koerswijziging een ingrijpende persoonlijke gebeurtenis. De winkel schappen zijn niet meer helemaal leeg, maar de produkten zijn niet betaal baar, zeker niet voor de mensen die aan de rand van de samenleving leven: de zieken, de kinderen, de bejaarden. Zij hebben niet de mogelijkheid om links en rechts wat bij te verdienen of een handeltje te drijven om de klap van de prijsverhogingen op te vangen. De Poolse regering probeert hen te helpen met gaarkeukens in de grote steden en met voedselbonnen om in ieder geval nog brood te kunnen kopen. Deze groep van bijna twee miljoen mensen, die een armoedig bestaan kent in de marge van de maatschappij, is vaak aangewezen op ziekenhuizen, kindertehuizen of verpleegtehuizen, op instellingen die zelf met moeite het hoofd boven het hoofd kunnen houden, omdat de overheid praktisch failliet is. Er is in de meeste ziekenhuizen, pleeg- en kindertehuizen een chronisch ge brek aan mogelijkheden voor de opvang van deze mensen en ook de verzor ging laat noodgedwongen zeer te wensen over: medicijnen, rubberhand schoenen en schone spuiten zijn nauwelijks voorhanden. Artsen en verpleeg sters moeten roeien met de riemen die ze hebben, als er nog riemen zijn. Deze behoeftigen die leven op de afgrond van het bestaan in het veranderende Po len hebben ook onze steun nodig: ze mogen in de snelheid waarmee Oost-Eu ropa verandert niet worden vergeten. Kwestie van overleven Daarom doen de Nederlandse Stichting Hulp Polen, het Samenwerkingsver band Nederland Polen en de vele plaatselijke Polencomités bij de inzame lingsactie van deze week een oproep om de ziekenhuizen en andere tehuizen in Polen te kunnen voorzien van het benodigde materiaal, van de medicijnen, de spuiten en andere spullen die onontbeerlijk zijn voor veel Polen. Voor ons is dit een zaak van enkele klinkende guldens, voor de Polen een kwestie van overleven. Voor Soest en Soesterberg wordt deze aktie georganiseerd door de Stichting Jumelage Soest-Kozle/Kedzierzyn. Elke zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur aanwezig in het voormalige politiebureau aan de Van Weedestraat 3. Het gironummer van de Stichting Jumelage Soest-Kozle is: Postbank 45.66.07, ten name van de penningmeester. Burgemeester en wethouders hebben het organisatiecomité Sintintocht toe slemming gegeven om de intocht van Sint Nicholaasen zijn gevolg dit jaar op zaterdag 17 november te laten plaats- hcbhgp. Men kan deze. datum dus al vast" boteren. UW KOEKSPECIALIST Uit eigen bakkerij: KANDIJ - ROZIJNEN GEMBER - NOTEN en OUDEWIJVENKOEK BEUKENLAAN 46 - SOEST Ooit kiest u voor m 'n B&0 van Schoemaker Beovision MX 5000 3000 met Beocord VX 5000 Een perfekte kombinatie van een TV en VHS video recorder. Opvallend door vormgeving en technische mogelijkheden. Wij demonstreren u het graag. 3 jaar garantie. Beosystem 4500/3500 Een beroemd ontwerp herbergt de nieuwste technieken. Stel uw systeem samen uit: radio, cassettedeck, platen speler en cd-speler. Wij demonstreren u het graag. Beolab en Beovox Penta Een elegante negenhoekige zuil herbergt negen speakers. Met of zonder eindversterker van 300 Watt (IEC). 3 jaar garantie. Eigen goed opgeleide vakmensen verzorgen snelle service en garantie in eigen technische dienst. Natuurlijk drie jaar volledige garantie op arbeidsloon én materiaal én voorrijden! scliociiinkci WASAUTOMAAT TYPE WA 750 De merknaam zegt al voldoende, dit is dus 'top-kwaliteit'. U gaat jarenlang probleemloos wassen fviet 3 aar garantie invloed meer op uw wasdag. UbepoaUnu zelf wanneer de was droog is, instelbaar naar keuze o.a.stnjkdroog, kastdroog etc. etc. Miele drogers l reedsvanat l.l»T Bosch wasautomaat programma's, zeer laag n (er. en energie verbruik. Geschikt voor alle soorten wasgoed, ook de zeer gevoelige. Kortom: het is een wasautomaat van de bovenste plank. 3 JAAR GARANTIE J| 3 jaar GARANTIE Blue Air droger Draak link^ en rechtsom, mmderkreukvorm-gen 3 JAARC 77 77 77-7-77 van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 ■1 jJrXlLudJBi Abonnees, die woensdagavond om 18.00 uur de krant nog niet hebben ontvangen, kunnen tot 18.30 uur naar het kantoor van de Soester Cou rant bellen (tel. 14152). De krant wordt dan direct alsnog bezorgd. Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. In de Soester Courant van vorige week werd het besluit medegedeeld van het College van Burgemeester en Wethou ders om vergunning te verlenen tot het houden van een karnavalsoptocht. Bij de voorwaarden die aan het houden van de optocht zijn verbonden, is toege voegd dat er geen rommel op straat mag achterblijven: "De parcoursen dienen na afloop schoon te worden achtergela ten." Het bestuur van de Narre Knollen heeft dan ook al aan de bekende deelnemers aan de optocht schriftelijk bericht dat geen rommel mag worden gemaakt. Omdat meerdere deelnemers zich kort voor de optocht melden heeft het be stuur onderstaande mededeling ook naar de Soester Courant gezonden met het verzoek deze in de lezersrubriek te plaatsen: Knollendam Natuurlijk Al mogen dan andere regels gelden als Soest is omgedoopt in Knollendam, de goede gebruiken blijven. Dus geen rot zooi op straat. In het bijzonder bij de optocht zal er op gelet worden dat men geen spoor van rommel achterlaat als de optocht voorbij is getrokken. De in groen-geel geklede milieucontroleurs, die hun kantoor pas hebben betrokken aan de Riesberg (aan het andere eind van de Dalweg), zullen zeer streng op treden. Als men zijn plezier wil uitdra gen door met papier en andere werpse- len te gooien, neem dan poepschepje en stoffer en blik mee. Men kan al tijdens de optocht aan het werk worden gezet om de rommel op te ruimen. Als men zegt dat de (uit)werpselen van iemand anders zijn zullen duim-afdrukken wor den gemaakt. Zonodig zal door middel van een DNA-test worden vastgesteld van wie een en ander afkomstig is. Tot de uitslag van het onderzoek bekend is zal het 'corpus delicti' gekoeld worden bewaard. Houdt de boel dus schoon, doe niets buiten de pot tijdens het karnaval. Waar? Knollendam Natuurlijk! Namens het bestuur van de Narre Knol len, Bert Krijger, ceremoniemeester Vandaag: Alexander Jacobs ^1\VJÏV^l^V KT De directeur van de openbare biblio theek: "Beeldende kunst is ook taal. Een bibliotheek is een cultureel insti tuut, met niet alleen boeken, tijd schriften en grammafoonplaten, maar ook met kunstuitleen. Het is van we zenlijk belang dat onze cliënten deze taal erbij leren kennen. Kunst is een verrijking van het bestaan, een leuke ontspanning. Zo zal het publiek dat ervaren: als een levend bestanddejel in huis. De bibliotheek dient een cultu reel doel. Dat is om voor zo gering mo gelijke kosten een breed terrein van wetenschap, kunst en ontspanning over het voetlicht te brengen. Dat doel staat bij ons hoog in het vaandel. Interesse Zelf kom ik uit een kunstzinnig gezin. Grootvader was een bekende Gooise schilder. Vader was jurist en moeder een actrice. Zo werd mijn leefomge ving versierd met kunst, een belang stelling die mij met de paplepel is inge goten. De interesse is altijd gebleven en door de ervaring heb ik leren kijken en leren onderscheiden. Mij huis hangt vol met schilderijen. Sinds jaar en dag leent de bibliotheek kunstwerken uit van Soester kunste naars en kunstenaars uit het hele land. Maar onze collectie is te gering. De ruimte die we in dit hoofdgebouw aan de Albert Cuyplaan tot onze beschik- king hebben is te klein en beslist on voldoende. De juiste verlichting ont breekt en de kunstwerken hangen veel te hoog in de hal. En wat nog belangrij ker is: de kennis bij het personeel is er niet. We hebben veertig mensen in dienst, maar niemand die het arto theek-werk goed kent. Dat is een ge heel aparte discipline. Werkgroep Wat mij van het begin af voor ogen stond, is de artotheek duidelijk te pro fileren en te actualiseren. Ik heb mijn plannen aan het gemeentebestuur voorgelegd en zo ontstond een werk groep onder voorzitterschap van Jan Visser, met cultureel ambtenaar Henk van Rijkom, de Soester kunstenaars Milou van Dam en Jean Marie van Sta veren en ik zelf. Het eindrapport van deze Werkgroep is door de Raad aan vaard en in de begroting van de biblio theek werd een bedrag opgenomen voor de Artotheek - nieuwe stijl in ons filiaal Overhees. Daar wordt nu in het gebouwencomplex van C-drie gewerkt aan een nieuwe expositie- en uitleen ruimte, die vanaf 1 maart open gaat. Met eigen hulp en met een aannemer wordt een kwart deel van ons filiaal omgetoverd in een artotheek, zoals de Werkgroep bedoeld heeft. Het heeft wel even geduurd, maar ik heb expres de plannen even in de ijskast opgebor gen, omdat ik er niets voor voelde ton nen uit te geven zolang andere beleids- Bibliotheek-directeur A. Jacobs: 'Ik ben er zeker van dat het heilig vuur dat ik zelf bezit overslaat op anderen. makers geheel andere ideeën koeste ren over het multifunctionele gebouw aan de Willaertstraat. Ideeën waar ik overigens geen enkel bezwaar tegen heb. Proefperiode Die dreiging is nu van de baan. De ar totheek gaat de volgende maand be ginnen voor een proefperiode van twee jaar. Maija Kuipers is aangetrokken om dit werk op te zetten. In september gaat de artotheek officieel open met alle toeters en bellen. Dat betekent dat dan een specifiek artotheek-abonne ment wordt ingevoerd voor aparte ar totheek-leden, die in staat worden ge steld ook aan huurkoop deel te nemen. Ik ben er zeker van dat het heilig vuur dat ik zelf bezit voor dit werk overslaat op anderen: het verwerven van kunst. Dat is het primaire doel dat we gesteld hebben. Daarnaast is het erg belang rijk, dat wij op deze manier kunste naars helpen, die na het wegvallen van de BKR-regeling deze activiteiten kunnen benutten. Kunst is een levend element in de maatschappij. Dat is voor mij heel essentieel." JAN VISSER 4

Soester Courant | 1990 | | pagina 19