ion buis baarn Speeldoos P. van Buuren Jarige Hartstichting pakt groots uit in ziekenhuis Zonnegloren Iriscopist geeft gratis consults in Soest 22 WOENSDAG 14 FEBRUARI 1990 SOESTER COURANT PAGINA 23 Vijf aanhoudingen voor geweldpleging INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-1 2600 Uw volkoren specialist Brood- en banketbakkerij Lezing over Ida Gerhardt Ik v' Stichting |X| 1 Jeugdzorg ^J|^J Soest STRAALBEDRIJF VAN ROUWENDAAL voor het ontroesten van al uw onderdelen o.a. velgen - frame's. Nu ook schoperen Nijverheidsweg 11 3762 EP SOEST Tel. 02155 - 2 08 60 Volksuniversiteit Sóest/Soesterberg Hartbewaking krijgt videoapparatuur en voorlichtingsmateriaal cadeau Open huis 13 t/m 17 maart Shiseido make-up simulator te zien bij Studio Karla Karwoczik Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' Praktijk geopend in winkelcentrum O verhees Bestuur verwijt College desinteresse C-drie boos over weigering subsidie cursuscoördinator 'Eeuwige jeugd' Wie van Soest houdt leest de Soester Courant 'Bon Vovage!' Januari/februari Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 Ter gelegenheid van haar 25-jarig ju bileum bood de Nederlandse Hart stichting de afdeling hartbewaking van ziekenhuis Zonnegloren afgelopen donderdag een kleurentelevisie, een videorecorder en een vijftal voorlich tingsfilms aan. De heer J. Peters, direc teur patiëntenzorg van bovengenoemd ziekenhuis nam het geschenk aan van dokter Mout van de Vrienden van de Hartstichting in Soest. In totaal geeft de Hartstichting aan 165 ziekenhuizen met een afdeling hartbe waking videoapparatuur cadeau. Op 7 december van het afgelopen jaar werd de eerste uitgereikt en voordat de natio nale collecte in april begint zal het laat ste ziekenhuis op de lijst voorzien zijn. In de meeste gevallen werd deze uitrei king gedaan door de plaatselijke comi tés: de Vrienden van de Hartstichting. Voorzitter van het plaatselijk comité in Soest, Hans Donkervoort: "Het doel van de Hartstichting is niet alleen geld bijeen brengen voor onderzoek naar hart- en vaatziekten. Zij geeft ook voor lichting hoe je deze ziekten kunt voor komen. In dat kader heeft de Hartstich ting besloten om haar 25-jarig jubileum te vieren door de voorlichting in zieken huizen te bevorderen. Ieder ziekenhuis met een afdeling hartbewaking heeft nu de beschikking over apparatuur en voorlichtingsmateriaal." Het plaatselijk comité organiseert on der andere de aankomende collecte in Soest. Verder willen de Vrienden van de Hartstichting een aantal voorlichtings avonden gaan organiseren voor (ex-) hartpatiënten. Vorig jaar was de nationale collecte van de Hartstichting een groot succes. De organisatie verwacht dat het een hele klus zal worden om het bedrag dat vorig jaar in Soest werd opgehaald, maar liefst 25.000 gulden, te evenaren. Om dit te bereiken kunnen zij nog heel wat hulp gebruiken. Wie belangstelling heeft om dit jaar als collectant zijn of haar steentje bij te dragen aan het slagen van de nationale collecte kan contact Dokter P. Mout overhandigt de heer Peters de videorecorder, onder het oog van de Hartstichting-vertegenwoordi gers, de dames Wiemans en Bleumer en de heer Donkervoort. Foto: Goos van der Wilt. opnemen met Hans Donkervoort, tel. 10487, of met Annie Bleumer, tel. 13153, van de Vrienden van de Hart stichting. De politie heeft in totaal vijf aanhou dingen verricht in verband met een vechtpartij in een café aan de Koningin- nelaan, die enige tijd geleden plaats vond. In eerste instantie waren daarbij twee mannen gearresteerd. Vier van de vijf, resp. 31, 28, 24 en 21 jaar, zijn af komstig uit Baarn; de vijfde is een 26- jarige Soester. Ze hadden in het café twee andere be zoekers zonder duidelijke aanleiding geslagen en ook het interieur onder handen genomen. Dat leverde een schadepost van ca. 4000 gulden op. Diezelfde avond hadden ze in een ander café aan de Koninginnelaan ook een bezoeker een blauw oog geslagen en na het bezoek aan een café aan de Stad houderslaan een taxichauffeur voor 100 gulden opgelicht. De politie heeft het vijftal heengezonden na proces-ver baal te hebben opgemaakt wegens openlijke geweldpleging. Nu ook zuurdesem volkoren Winkelcentrum Smitshof Soest - Tel. 1 18 30 De Poëziekring "Eemland" organiseert op vrijdagavond 23 februari een lezing over het werk van Ida Gerhardt. On danks haar hoge leeftijd - ze wordt dit jaar 85 - is deze bekende dichteres nog steeds produktief. In 1988 verscheen van haar hand een prachtige nieuwe bundel: "De Adelaarsvarens." Voor de pauze zal Jef van de Sande, neerlandicus uit Amersfoort, aan de hand van een aantal gedichten uit diver se bundels van Gerhardt, haar markan te poëzie-opvatting bespreken. Na de pauze dragen Ellen de Jong en Ans Schuurman gedichten voor over twee belangrijke motieven uit haar werk. Deze gedichten worden vooraf gegaan door een korte toelichting. De bijeenkomst vindt plaats in Galerie 't Juffersgat, Korte Gracht 21 in Amersfoort. Aanvang: 20.00 uur. De Galerie is geopend vanaf half acht. De toegangsprijs is zes gulden. In ver band met de beperkte plaatsruimte is telefonisch reserveren aangeraden. Dit kan bij de bestuursleden van de Poëzie kring: Ellen de Jong (033-615003) of Ans Schuurman (033-802306). Bij voorkeur tussen zes en zeven uur 's avonds. SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227 telefoon 1 41 52 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 352 telefoon 2 12 97 postbus 250 - 3760 AG De Praatpaal Kinder-instuif: De kinderinstuif is er iedere woensdagmiddag van 14.00 - 15.30 uur voor de kinderen van 4 t/m 12 jaar. Kosten f 1,- (inclusief limona de). Woensdag 14 februari: voorbereiding carnaval (mutsen en kragen maken) en op 21 februari: Verkleed carnaval, ver kleed jezelf, want misschien ben jij het meisje en jongetje die in de prijzen valt. Knutsel-cursus: De knutsel-cursus is vrijdagmiddag van 16.00 - 17.30 uur voor de kinderen van 8 t/m 12 jaar. Kosten f 1,- per kind per keer. Kaart-avond: Op donderdag 15 fe bruari is er weer de tweewekelijkse kla- verjasavond. Er wordt geklaverjast om prijzen. Iedereen is van harte welkom. Kosten f 3,50 (incl. prijzen). Aanvang: 20.00 uur. Bloemschikken: Op donderdagavond 8 maart, 20.00 - 22.00 uur, start de cur sus-bloemschikken voor volwassenen. Bingo-avond: Buurthuis "De Praaf- paal" houdt i.s.m. de huurdersbelan genvereniging "Soesterveen" en bingo op zaterdag 20 februari. Er worden 15 ronden gedraaid en in de pauze vindt er een verloting plaats met mooie prijzen. De aanvang is 20.00 uur. De bingo wordt gehouden in buurthuis de Praat paal. Smitsweg 311, tel. 19546. Vrijwilligers: Om zoveel mogelijk akti- viteiten te kunnen organiseren zijn vrij willigers nodig. Dat kunnen vaders of moeders zijn van clubkinderen, maar ook andere wijkbewoners (vanaf 18 jaar) die het b.v. leuk vinden een mid dagje met kinderen te werken. Lijkt het u wat??? Wij hebben u hard nodig!!! Kom eens praten of bel gerust voor meer informatie naar buurthuis "De Praatpaal". Smitsweg 311, tel. 19546. De Vangrail Vrijdag 23 februari: Carnavalsdisco met o.a. schminken en een stoelendans. Kom je verkleed!!! Tijd 19.00 - 22.00 uur. Leeftijd: 11 t/m 14 jaar. Kosten f 2,50 (incl. één carnavalscocktail). Dinsdag 27 februari: We beginnen de ze feestweek met maskers maken. Dat is dan het begin voor de verkleedpartij van woensdag. Tijd 14.00 - 15.30 uur. Kosten f 1,-. Leeftijd 4 t/m 12 jaar. Woensdag 28 februari: Vandaag is het grote carnavalsfeest. We beginnen met slingers maken om de zaal te versieren. Ook mogen jullie mooie tekeningen maken. Tussen de middag eten we met z'n allen poffertjes. Daarna hebben we het feest met o.a. stoelendans en een modeshow. Omdat het carnaval is moet iedereen verkleed komen. Wie het leukst ver kleed is krijgt een prijsje, jullie kunnen wel door ons geschminkt worden. Tijd: 11.00-15.0 uur. Leeftijd: 4 t/m 12 jaar. Kosten f3,-. Donderdag 1 maart: Kleuterochtend. We gaan een stempel collage maken. Ook gaan we beschuitjes versieren. Verder is er nog een mooi verhaal. Tijd 10.00 - 11.30 uur. Leeftijd 3 t/m 5 jaar. Kosten f 1,-. Donderdag 1 maart: Bingo! Kom ge zellig een middagje bingo spelen. We hebben een plaatjesbingo en er zijn leu ke prijsjes. Tijd 14.00 -15.30 uur. Leef tijd: 6 t/m 12 jaar. kosten f 1,50. Vedelaarpad 53, tel. 18136. Maandag 19 februari geeft iriscopist en homeopaat John M. Vos ter intro ductie van zijn praktijk in apotheek Overhees op de Tamboerijn in Soest gratis consults. Geïnteresseerden kun nen bij hem, na telefonische afspraak, langskomen om hem een diagnose te laten maken van hun klachten. Na de ze "opening" zal hij een keer per week, iedere dinsdag, bij apotheek Overhees zijn om patiënten te behan delen. Hij is zelf ooit begonnen met een studie iriscopie omdat hij alle vertrouwen in de heren medici had verloren. Om die zelfde reden komen zijn meeste patiën ten nu naar hem. John Vos is iriscopist, homeopaat en electro-acupuncturist. Vijftien jaar geleden werd hij afgekeurd voor zijn toenmalig werk: bouwuit- voerder. "Afgekeurd wegens een maagzweer, werd er gezegd." Hij is toen zelf op zoek gegaan naar wat hij werkelijk mankeerde omdat hij zich niet neer wilde leggen bij de uitslag van het onderzoek. Ten einde raad kwam hij terecht bij een iriscopist. "Ik had to taal geen vertrouwen in hem. Voor mij waren artsen heilig!" De iriscopist ont dekte dat John Vos geen maagzweer had maar een gescheurd middenrif. Kort daarna viel zijn oog op een adver tentie waarin een cursus iriscopie werd aangeboden. Die is hij gaan doen. En vanaf dat moment is het snel gegaan. Via de iriscopie kwam ik met andere al ternatieve geneeswijzen in aanraking. Daarin ben ik me toen ook gaan verdie pen". John Vos is nu ongeveer tien jaar natuurgenezer. Zijn praktijk is geves tigd in Baarn, waar hij momenteel on geveer drieduizend patiënten heeft. Een keer per week reist hij naar een praktijk in Ede en binnenkort een dag in de week naar Soest. 18de eeuw Iriscopie is een geneeswijze die nog niet zo lang bestaat. In de 18de eeuw ont dekte een Duits wetenschapper dat be paalde punten in het oog, of liever ge zegd in de iris, corresponderen met de organen in het menselijk lichaam. Een iriscopist kijkt dus in de ogen van zijn patiënt om te zien wat er met het li chaam aan de hand kan zijn. De natuur geneeskunde, waarvan de iriscopie een onderdeel is, gaat uit van het bestrijden van ziektes met de oorzaak van de ziek te zelf: een "zieke" patiënt krijgt dus een middel dat de ziekte of de klacht bij een gezond mens zou veroorzaken. Op deze manier wordt het lichaam aange zet tot het maken van antistoffen tegen de kwaal, en die zou dan verdwijnen. Electro-acupunctuur is ook een manier om bepaalde kwalen op te sporen. Deze techniek is afgeleid van de acupunctuur die in het oude China al veel vuldig werd toegepast om zieken van hun kwalen te verlossen. Evenals in de iris, zitten ook op de handen en de voeten van de mens punten die overeenkomen met orga nen. Met een zeer gevoelige sensor tast Vos de handen en de voeten af. Zijn diagnose stelt hij aan de hand van de wijzer op de meter. Dat is een zoge naamd BFD-apparaat dat de lichaams energie opmeet: indien de wijzer te veel uitslaat is er iets niet in orde met de energie in een bepaald deel van het li chaam. Geloven John Vos: "De gebruikelijke genees kunde bestrijdt symptomen van de klacht, en niet de oorzaak ervan. Een natuurgenezer gaat op zoek naar de oorzaak van de klacht en haalt die weg. Dat is een heel andere benadering en vereist een heel andere aanpak." Een consult bij hem duurt bijvoorbeeld ook dertig minuten. Dat is aanmerkelijk langer dan de tijd die de meeste artsen voor hun patiënten uittrekken. Hij vindt ook dat er in de "gewone" genees kunde veel te snel tot een operatie wordt over gegaan: "Is er iets niet goed met je lichaam? Hup, snij het er maar uit. De meeste artsen zien het lichaam als een serie losse onderdelen. Bij de natuurgeneeskunde is dat uit den boze. Wij streven ernaar de mens in zijn ge- John Vos in zijn Baarnse praktijk. Foto: Goos van der Wilt. heel te 'repareren', en niet alleen een bepaald deel ervan." Je hoeft volgens Vos niet in de geneeswijze te geloven om te kunnen genezen. Vos: "Ik ben van mening dat een positieve instelling de genezing wel bevordert. Maar als mensen die sceptisch tegenover alter natieve geneeswijzen staan mijn advies opvolgen, raken ze vanzelf wel over tuigd." APK-keuring Hij vindt het een mooi vak. "De mensen komen hier vrolijk binnen: 'Ik kom eens even kijken hoe het met mij gaat'.Ik raak bijna al mijn patiënten weer kwijt om de eenvoudige reden dat ze gene zen. Na de behandeling laat ik mijn pa tiënten altijd nog een keer terugkomen om ze helemaal na te kijken en zo te zien of ze werkelijk genezen zijn. Dat noem ik een APK-keuring. Zo staat het ook op de afsprakenkaart vermeld. Ik ben waarschijnlijk de enige in de hele we reld die zijn patiënten een APK-keu ring geeft." Wie belangstelling heeft voor een gratis consult op maandag 19 feburari of meer informatie wil kan bellen met John Vos, tel. 11314 in Baarn. Van 13 tot en met 17 maart is er bij de bekende schoonheidssalon Studio Karla Karwoczik aan de Burgemees ter Grothestraat weer open huis. Dat staat ditmaal vooral in het teken van een geheel nieuwe en zeer geavanceer de manier van make-up kiezen: de make-up simulator van Shiseido. Dit nieuwste snulje is tijdens de open dagen niet alleen te zien, maar ook te gebruiken. De make-up simulator be staat uit een computer met een camera en een beeldscherm, waarop twee op namen van het gezicht worden afge beeld: een met en een zonder make-up. Door het apparaat te bedienen vanaf een speciaal paneel kan er naar harte lust worden geëxperimenteerd met al lerlei kleurtjes, zonder dat het gezicht van de klant in werkelijkheid wordt aangeraakt. "Je kunt dus telkens een ander kleurtje uitproberen zónder dat je steeds op nieuw je gezicht moet schoonmaken. En je kunt daar in principe eindeloos mee doorgaan, want alle Shiseido-kleu- ren zijn in de computer opgeslagen. Dat is een kwestie van de toetsen op het pa neel even aanraken met een speciale pen," aldus Karla Karwoczik, die heel enthousiast is over de nieuwe vinding. Compleet nieuwe 'look' Vorig jaar was er tijdens het inmiddels traitionele vooijaars-open huis bij Kar la Karwoczik ook al een Shiseido-com- puter te bewonderen. Daarmee kon de conditie van de huid worden vastge steld. Met de nieuwe vinding, speciaal bedoeld voor de make-up, kan nu een compleet nieuwe "look" worden ge creëerd. Omdat er veel belangstelling voor dit bijzondere apparaat wordt verwacht en de "gebruiksduur" per klant (die hem gratis mag uitproberen) dus beperkt is, verdient het aanbeveling een afspraak met Karla te maken. Dat kan via tel. 20488. Overigens is het zo dat de klanten niet zélf het apparaat zullen bedienen. Ze kunnen rustig in de stoel voor de came ra blijven zitten, hun kleurvoorkeuren voor ogen, lippen en het overige gezicht opgeven en het resultaat op het beeld scherm bewonderen. Karla en haar me dewerksters, die een speciale training hebben gehad voor het werken met de computer, zullen de noodzakelijke han delingen uitvoeren, waarmee de klan ten zich langs elektronische weg een "nieuw gezicht" kunnen verschaften. C-drie is boos op B en W. Het Cultu reel Creatief Centrum heeft in een be zwaarschrift aan de gemeenteraad la ten weten het niet eens te zijn met de subsidie die voor 1990 is toegewezen. Gevraagd was een bedrag van 719.000 gulden, 691.000 gulden is beschik- baargesteld. C-drie zegt ernstig in financiële proble men te geraken omdat de gemeente de vraag om extra subsidie voor een cursus coördinator niet heeft gehonoreerd. "En zonder ons mede te delen op welke gronden de subsidie is geweigerd," al dus de voorzitter van C-drie, Wil Hilde- brand. Hij vindt het bovendien een vreèmde gang van zaken dat er door B en W nauwelijks is gereageerd op de stukken waarin de subsidie-aanvraag door het bestuur werd onderbouwd. "B en W hebben ons ook niet over deze zaak gehoord," zegt Hildebrand. "Zo doende weten wij ook niet of wij onze subsidie-aanvraag wel voldoende heb ben toegelicht". Het C-drie-bestuur verwijt het College eigenlijk een gebrek aan interesse: "Bij ons is niet de indruk ontstaan dat B en W de door C-drie uitgesproken zorg over het wel en wee van C-drie en haar medewerkers beseften, laat staan de len." Het bestuur heeft er reeds in het verle den bij de gemeente op aangedrongen regelmatig overleg te plegen over het wel en wee van het cultureel centrum. Dit om B en W steeds op de hoogte te stellen van de ontwikkelingen binnen en de plannen van C-drie. Dit is volgens hen na het samengaan van De Borg en Artishock in 1987 niet meer gebeurd. Het bezwaar van C-drie dient 16 fe bruari in de Commissie voor beroep schriften. Henny Orri als Simone en Ellen Vogel als Reneé Vrijdag 16 februari: Vanaf 9.30 uur tot 11.30 uur kunnen ouders met kleine kinderen weer terecht op de peuter/ou- deraktiviteit. Gezellig voor moeder/ vader en kind. Kosten: 3 gulden pér ou- der/kindpaar. Zondag 18 februari: Het is de derde zondag van de maand, dus Kinderthea ter. Vandaag zijn Jip en Janneke weer terug met een spetterende voorstelling: "Jip en Janneke leren goochelen". Jip en Janneke gaan samen op zolder spe len en ontdekken daar allerlei spannen de dingen waarmee ze zich kostelijk vermaken. Als de reuzeslang Janneke gebeten heeft, vindt Jip een kist met al lerlei goochelspullen. Samen proberen de twee vriendjes of ze kunnen gooche len. En tot hun eigen verbazing lukt dat; zo goed zelfs dat ze aan het eind van de middag een konijn uit de kist toveren. De voorstelling is geschikt voor kinde ren van 4 tot en met 12 jaar. De entree prijs is slechts 1 gulden. Na de voorstel ling kunnen de kinderen nog aan diver se aktiviteiten meedoen en tot slot wor den ze getrakteerd op een pannekoek en limonade. Reserveren op vrijdag 16 februari tot 18.00 uur en zondag vanaf 10.30 uur. Dinsdag 20 februari: Van 9.30 - 11.30 uur: peuter/ouderaktiviteit. Mededeling: De woensdagmiddagak- tiviteiten zijn tot en met juni één keer in de veertien dagen. Deze aktiviteiten zijn bestemd voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. De eerstvolgende is op woensdag 28 februari; dan worden er vlotten getimmerd en spelletjes gedaan. De werving voor medewerkers voor Koninginnedag is weer begonnen. Er zijn in totaal zo'n honderd mensen no dig die meewerken om dit grote kinder feest tot een succes te maken. Helpt u ook mee? Bel dan voor informatie en opgave van dinsdag tot en met vrijdag tel. 18136. Twee vrouwen, die niets meer van het leven te verwachten hebben ontmoeten elkaar bij toeval op een schoolfeest. Twee totaal verschillende karakters, to taal verschillende levens, botsen op el kaar, maar vermengen zich en vullen el kaar tenslotte aan. Op zoek naar een reden van bestaan, ontvluchten zij samen de grijsheid van het leven en ontdekken zij via de meest bizarre avonturen de mogelijkheid van een eeuwige jeugd. Henny Orri startte haar carrière in 1947 bij het gezelschap van Cor Ruys. De af gelopen 42 jaar speelde ze de meest uit eenlopende rollen uit het wereldrepe- toire. Ellen Vogel speelde haar eerste rol in 1945 bij Comedia en was tot 1971 ver bonden aan de Nederlandse Comedie, het gezelschap dat vanaf 1950 alle gro- Korte vakantiecursus "Frans op Reis". Voor veel Nederlanders is het moeilijk zich in het vakantieland Frankrijk, ver staanbaar te maken. D.m.v. deze korte maar intensieve cursus hopen wij u een basiskennis van het Frans bij te brengen waardoor u zich tijdens uw zomer vakantie iets zekerder voelt wanneer u in bepaalde, alledaagse situaties terecht komt. Denkt u b.v. maar aan camping, hotel, restaurant, supermarkt en benzi ne station. Maar ook komt het voor dat u bij een dokter, een apotheek of in het ergste geval in het ziekenhuis terecht komt. Veel van het succes van deze cursus hangt van uzelf af. Probeer er zoveel mogelijk tijd aan te besteden. Een aantal zaken moet echt uit het hoofd geleerd worden; maar het gaat er in hoofdzaak om dat u zich verstaan baar kunt maken. Bonne chance! Succes! Aanvang: maandag 26 maart, 19.00- 20.30 uur. Docente: mevr. L. Ruiter. Cursusadres: Mavo Soest, Valeriaan straat 167a. Cursusprijs f 85,-; aantal lessen: 10. Aanmelden: Volksuniversiteit, Kerk plein 1, tel. 22195. ten van het Nederlandse toneel kortere of langere tijd aan zich wist te binden. Beiden ontvingen al een groot aantal toneelprijzen, waaronder de Bouw meesterpenning, de "Actrice van het Jaar' - onderscheiding en de Theo d'Or. De carrières van deze toneelgiganten verliepen nagenoeg parallel; avond aan avond speelden ze beiden de grote rol len uit de toneelliteratuur, echter zon der samen op de planken te staat. In 'Eeuwige Jeugd' zijn Ellen Vogel en Henny Orri dan ook voor het eerst sa men in één produktie te zien! Auteur Christian Giudicelli, regie/ver taling Theo Kling, Bewegingsregie Bambi Uden, Decorontwerp Albert Diederik, Lichtontwerp Rob Tauber, Kostuumontwerp Yan Tax, Muziek Ad van Dijk. Donderdag 15 februari, 20.15 uur: "Bart S te N..." Cabaretprogramma Bart Stultiens. Kaarten f 12,50, PAS65+/CJPf 12,50. Vrijdag 16 februari, 20.15 uur: "Die Zauberflöte". Kameropera Nederland. Kaarten f 25,PAS65-F/CJP f 22,50 Donderdag 22 februari, 20.15 uur: "Eeuwige jeugd". Toneelstuk met Ellen Vogel en Henny Ori. Kaarten f 25,- PAS65+/CJP f 22,50 Zaterdag 24 februari, 20.15 uur: "Kiezen of Deelder". Solo-programma Jules Deelder. Kaar ten f 20,PAS65-P/CJP f 17,50.

Soester Courant | 1990 | | pagina 23