WAT VOOR FIETS '90 FIETSRAI IN zijn dat ook MENSEN ZOALS WIJ?" FIETSEN VAN MORGEN BACK T0 THE FUTURE ven Effectief omgaan met kinderen Molenschot wil aanpassing subsidie Kerkschatten maken plaats voor boeken in Museum Oud Soest 06-11 JA 24 WOENSDAG 14 FEBRUARI 1990 SOESTER COURANT ep 01-86 01-87 02-87 04-87 10-86 06-86 03-85 01-87 03-85 03-86 05-86 GLANSHARDELAKLAAG Nieuwe cursus start binnenkort in Soest Inbraak Valeriaanstraat Auto beschadigd Rommelmarkt op 31 maart mening: (030) 33.15.49 Sportfoto's "Tja, maar wat ik me afvraag Dak- en thuislozen? ZONDER OPVANG BlUVEN ZE NERGENS HANDIGE KETTINGREINIGER .750,- 1987 .750,- 1986 i.900,- 1987 I.500,- 1986 1.900,- 1985 !.500,- 1987 >.500,- 1987 >.900,- 1985 >.900,- 1987 1.900,- 1988 5.900,- 1988 1.900,- i van on- ïcurren- cen eens En dan :el is van is puur wensen levering e-vak en merkt u cl. BTW MITSUBISHI MOTORS Fiefsfrarnes, -vorken en spatborden worden in de Gazelle fabriek te Dieren drie keer ge lakt (grondtak, kleurlak, blanke lak) en ge moffeld. Dit gebeurt volautomatisch in de geheel computergestuurde, 650 meter lange lekstraat van de fabriek. Het opbrengen van de blanke (transparante) lak is de laat ste lakbehandeling. Gazelle heeft hiervoor onlangs een splinternieuwe blanke-lakcabi- ne geïnstalleerd. Deze verwerkt blanke lak in poedervorm (i.p.v. vloeibare lak). Het re sultaat is een diepglanzende, keiharde en daardoor zeer krasbestendige vernislaag. De cursus 'Effectief omgaan met kin deren' is bestemd voor ouders, verzor gers en mensen die beroepsmatig met kinderen te maken krijgen. Ook in het televisieprogramma 'Fleur' werd al aandacht besteed aan deze cursus die bedoeld is om de relatie tussen vol wassene en kind te verbeteren. Opvoeden is niet altijd makkelijk. Veel ouders voelen zich soms gefrusteerd en machteloos door het gedrag van hun kinderen. Sommigen gebruiken straf fen en beloningen om hun kinderen in het gareel te houden. Hierdoor ontstaat een strijd die steeds terugkeert: zolang de ouders de straf kunnen gebruiken, winnen zij en verliezen de kinderen. Maar wanneer de kinderen ouder wor den werkt de straf niet meer. De kinde ren worden opstandig, verlegen of ang stig. Behoeften Wanneer de boven omschreven situatie is ontstaan laten ouders vaak hun eigen behoeften varen en geven alles toe: nu staan de kinderen aan de winnende kant. In beide situaties wint de ene par- Bejaardencentrum Molenschot heeft in een bezwaarschrift aan B en W laten weten niet akkoord te gaan met de hoogte van de subsidie die voor 1990 is toegekend. In bedoelde brief zegt de heer J.C. Grei- ve, secretaris van het bestuur van Mo lenschot, dat er volgens hen een fout is gemaakt bij het vaststellen van het be drag voor de huisvestingskosten. Mo- lenschot heeft sinds 1989 de beschik- king over een ouderenbus. Voor het secretariaat van de bus is extra ruimte in gebruik genomen," aldus Greive. Bo vendien," zegt hij, "is de huur geste gen." Al met al wenst Molenschot een subsidie voor huisvesting van 11.040 gulden in plaats van de toegekende 5.900 gulden. Het bezwaarschrift van Molenschot dient 16 februari in de be- roepschriftcommissie. tij ten koste van de andere. Dit is een heel onbevredigende situatie, maar een oplossing is niet altijd binnen handbe reik. De cursus 'Effectief omgaan met kinde ren' probeert een oplossing te bieden voor deze problemen. De deelnemers leren onder meer hoe ze problemen kunnen voorkomen en oplossen en hoe ze juist plezierige situaties kunnen uit breiden. Ze leren op te komen voor ei gen behoeften en het kind te helpen. Resultaten In het televisieprogramma 'Fleur' kwa men mensen aan het woord die deze cursus hadden gevolgd. Niet alleen de ouders of verzorgers, maar ook de kin deren waren blij met de resultaten. Uit de gesprekken kwam naar voren dat men zich zekerder van zijn zaak voelde en duidelijker een boodschap over kon brengen. Er waren minder spanningen in huis en men vond het heerlijk dat problemen opgelost konden worden zonder belonen of straffen. De cursus begint 12 maart a.s. in Soest en bestaat uit tien bijeenkomsten van elk drie uur. Naast een theoretisch deel besteedt de cursus ook uitgebreid aan dacht aan de praktijk. De praktijk komt aan bod door individueel en groepsge wijs te oefenen, over het vraagstuk te discussiëren en ervaringen uit te wisse len. Geïnteresseerden kunnen contact op nemen met mevrouw Langeveld, de coördinatrice van de cursus in Soest, tel. 17922. Onbekenden hebben zaterdagmiddag of vroeg in de avond ingebroken in een woning aan de Valeriaanstraat. Ze kwa men binnen door een raam open te bre ken en. maakten o.a. een kleurentelevi sie, een polshorloge en wat muntgeld buit. Een bewoner van de Plesmanstraat in Soesterberg ontdekte in het weekeinde dat onbekende daders zijn auto hadden toegetakeld. Zo bleek er over de wagen te zijn gelopen en was het Mercedes- embleem eraf gebroken. Hij deed aan gifte wegens vernieling. In het algemeen is de Soester Courant niet ongenegen in te gaan op de ver zoeken van de sportclubs tot het ma ken en plaatsen van sportfoto's. Voorwaarde daarbij is wel dat - met name voor sportfoto's die in het weekeinde gemaakt moeten worden - die verzoeken worden gericht aan de redaktie (tel. 14152) en wel vóór vrij dag 12.00 uur. Met verzoeken die later dan dat tijd stip binnenkomen en/of waarmee de fotografen rechtstreeks worden bena derd loopt men het risico dat ze wor den afgewezen. De sportverslagge- vers/sters wordt dan ook dringend aangeraden deze regel in acht te ne men. Redaktie Alarmnummer politie, brandweer en ambulance: Deze maand wordt in het RAI gebouw aan het Euro paplein te Amsterdam de FIETSRAI'90 gehouden. Deze tentoonstelling is van vrijdag 23 tot en met zon dag 25 februari geopend voor het publiek. Daarna is dit evenement nog twee dagen uitsluitend toeganke lijk voor de vakhandel. De NS speelt in op de popula riteit van de fiets door speciaal voor de FIETSR AI een T T biljet, trein en toegangsbewijs, uit te brengen. En die RAI-treingangers maken ook nog kans om een mooie ATB te winnen. De openingstijden zijn dage lijks van 10 tot 18 uur. ALLES OVER FIETSEN EN FIETSEN Op deze internationale tentoon stelling kan men kennis nemen van het nieuwste van het nieuw ste op het gebied van fietsen, on derdelen, accessoires en fiets- kleding. Ook kan men er alle informatie verkrijgen over fietsvakanties en -recreatie. Het assortiment bromfietsen is dit jaar beperkt gehouden. GERARD JOLING EN LEETOWERS KOMEN OOK Daarnaast wordt een gevarieerd programma van bijzondere eve nementen geboden. Zo wordt bekend gemaakt welke fiets tot "Fiets van het Jaar" is gekozen en wordt een indoor- triatlon gehouden, waaraan be kende triatlonners deelnemen. Op een speciaal parcours kan het publiek proefritten met All- Terrain-Bikes (ATB's) maken en dagelijks verzorgen Gerard Joling en Lee Towers ieder een optreden. Nog drie weekeinden lang (t/m 4 maart) zullen in Museum Oud Soest oude gebruiksvoorwerpen uit de oude Petrus en Pauluskerk te zien zijn: schilderijen van pastoors uit de vorige eeuw, priesterkleding, bouwtekenin gen, monstransen, oud kerkzilver en -goud, lijdenswegpanelen. Een deel van deze voorwerpen is ooit door de kerk verkocht, maar nu weer via particulieren voor tentoonstelling beschikbaar gekomen. Behalve deze kerkschatten is in het mu seum nu ook plaats ingeruimd voor waardevolle stukken van het Groot Gaesbeeker Gilde. Het gaat daarbij om zilveren penningen, oude foto's en ver dere attributen. Uiteraard is ook de vaste tentoonstel ling te bezichtigen, elke zaterdag- en zondagmiddag van half twee tot vijf uur. Oude boeken Ter gelegenheid van de boekenweek 1990 wil Museum Oud Soest een ten toonstelling organiseren van oude/ mooie/waardevolle boeken zoals de in woners van Soest die hebben. Het gaat met name om boeken die om de een of andere reden bijzonder zijn, waar wat over te vertellen is, die aantrekkelijk zijn om naar te kijken. De boeken die beschikbaar worden gesteld zullen van 10 maart t/m 25 maart te zien zijn in de aparte tentoonstellingsruimte in het museum. Verschillende boeken staan al ter be schikking voor de tentoonstelling, maar de organisatoren gaan ervan uit dat er in Soest nog een schat aan boeken huist die de moeite van het tentoonstellen waard zijn. Als extra attractie zal, zo is de bedoeling, een deskundige in het museum komen om de geëxposeerde boeken te beoordelen en, zo mogelijk, een aanduiding te geven van hun waar de. Inwoners van Soest en omstreken die hiervoor voelen worden nadrukkelijk uitgenodigd contact op te nemen met B. Berkhout, een van de organisatoren. Voor de goede orde zij gemeld dat de boeken tijdens de expositie-periode verzekerd zullen zijn. Rommelmarkt Museum Oud Soest gaat zaterdag 31 maart weer een rommelmarkt organise ren in het gebouw aan de Steenhoff- straat 46. Boeken, meubelen, huisraad,, kunstvoorwerpen, sportartikelen - van alles is welkom. De opbrengst zal gebruikt worden om de zolder van het museum geschikt te maken voor het publiek. Daar kunnen dan veel van de voorwerpen worden uitgestald waarvoor nu geen expositie ruimte beschikbaar is. Het museum wordt daardoor nog aantrekkelijker en zal een beter beeld geven van hoe er in Soest in het verleden is geleefd. Daarom aan iedereen het verzoek nog eens na te gaan welke voorwerpen er voor deze rommelmarkt beschikbaar gesteld kunnen worden. Alles wat in re delijke staat verkeert is welkom. Voor aanmelding van goederen hou den zich beschikbaar A. v.d. Dijssel (13901), H. Gerth (16635) en mevr. D. Backelandt (17060). Nederlands' triatlonkampioene Irma Zwartkruis rijdt op een speciaal voor haar in de race-afdeling van Gazelle handgebouwde triatlon fiets. Dak- en thuislozen: zwerfjongeren, ex-psychiatrische patiënten, (gescheiden) vrouwen, langdurig werklozen, verslaafden, alcoholici, vluchtelingen, enz. Een fiets is niet zo maar een fiets. Afhankelijk van het gebruiksdoel zijn er verschillende soorten. Alledag fietsen zijn bijvoorbeeld fietsen voor - denaam zegt het al - dagelijks gebruik: voor het naar school of naar werk gaan, bood schappen doen enz. Tegenwoordig zijn deze fietsen in allerlei modellen en kleuren verkrijgbaar. Van traditio neel tot trendy, van zwart tot veel kleurig en al of niet voorzien van ver snellingen. Toerfietsen zijn, behalve voor dage lijks gebruik, ook geschikt voor trim- werk en toertochten. Zij zijn sportie ver van model, zijn ook wat lichter van uitvoering en zijn voorzien van (drie of meer) versnellingen. All Terrain Bikes (ATB's) zijn op het ogenblik zeer populair en vormen dan ook een klasse apart. Met hun ge drongen frame, brede stuur en dikke profielbanden wijken zij sterk af van het bekende patroon. Zij zijn uitge rust met derailleurs waarbij het aan tal versnellingen kan oplopen tot 21. Er zijn "echte" ATB's voor het ruige terreinwerk, stads- en jeugd- ATB's. Gazelle presenteert op de FIETS RAI '90 een uniek apparaatje, de BIBOX kettingreiniger. Hiermee wordt in één handeling elke soort fietsketting tegelijkertijd gerei nigd, corrosie werend gemaakt en gesmeerd. Door aan de trapas te draaien wordt een listig tandwiel- stelsel met geïntegreerd borstel werk in beweging gebracht, waar door de ketting aan alle zijden wordt schoongeborsteld. De ket ting behoeft niet van de fiets te worden verwijderd en komt druipvrij uit het apparaat. De hele handeling neemt slechts enkele minuten in beslag en voorkomt vieze handen. De speciaal voor dit doel ontwikkelde reinigingsvloei stof is milieuvriendelijk, niet brandgevaarlijk, bevat biologisch afbreekbare stoffen en ruikt aan genaam. De BIBOX wordt compleet gele verd met reinigingsvloeistof in een handzame, milieuvriendelijke verpakking en zal in Nederland exclusief via de Gazelle dealers op de markt worden gebracht. Echtscheiding, vervolgens geen werk? Geen kennissen, wel te veel alcohol? Het ene pro bleem lokt het andere uit: Nederland kent meer dan 200.000 dak- en thuis lozen. Ook in uw omgeving kan het spelen. Tijdig begrip kan veel ellende voorkomen. Voor iedereen ligt dus informatie klaar. Informatie: VPC, Antwoord- nr. 9089, 3500 ZA Utrecht Ook Racefietsen worden, afhanke lijk van het gebruiksdoel, in verschil lende soorten gemaakt: fietsen voor weg- of baanwedstrijden, crossfiet- sen, tijdrit- en triatlon- fietsen enz. Tenslotte zijn er nog jeugd- en kin derfietsen en speciale fietsen (tan dems, vouwfietsen, seniorenfietsen enz.) Een voorbeeld van een toerfiets is de Gazelle Furore. Lichtlopend, met een peifecte zithouding en door gebruik van roestvaststalen en aluminium onderde len bestand tegen pekel en roest. ATB van morgen: de Gazelle Torro. Schakelt traploos, hydraulische schijfremmen, zadelverstelling langs stang. In werd, in het toenmalige Paleis van Volksvlijt te Amsterdam, de "Eerste Jaarlijksche Tentoonstelling van en Toebehoren" georganiseerd. Het lukte echter pas in 1899 deze tentoonstelling, toen ook auto's werden ge showd, voor de tweede keer te houden en er daarna (met auto's èn motorfietsen) een jaarlijks terugkerend evene ment van te maken. Dit duurde - met onderbrekingen - tot 1953, toen de auto's hun eigen Auto RAI kregen. De tweejaarlijkse tentoonstelling van fietsen, brom fietsen en motorfietsen heette vanaf die tijd 'Tweewieler RAI". In totaal werd de Tweewieler RAI achttien keer (en voor het laatst in 1988) gehou den. Deze tweewielertentoonstelling is - dit jaar voor het eerst - gesplitst in een MOTORRAI en een FIETSRAI. Zij zullen jaarlijks worden gehouden. Met de FIETSRAI '90 is zo de lijn van vijf ennegentig jaar geleden weer opgevat! de persoonlijke wensen en voorkeu ren van de consument. Gazelle toont op de FIETSRAI '90 een viertal ontwerpen van toekomst- fietsen: een futuristische kinderfiets, een geavanceerde All-Terrain-Bike, een handige boodschappenfiets en een supergestroomlijnde racefiets. De ontwerpen werden voor Gazelle gemaakt door ontwerpbureau Peter van der Veer. De fiets is voor de kortere afstanden en in het stadsverkeer het doelmatig ste en meest economische vervoer middel. Ook voor recreatiedoelein den is de fiets ideaal. Bovendien is fietsen milieuvriendelijk en gezond en past in een nieuwe "life style". De fietsindustrie is deze uitdaging aan gegaan. Met moderne technieken en materialen, gewaagde kleurstelling en en nieuwe vormen speelt zij in op

Soester Courant | 1990 | | pagina 25