scliociimlccr BERPAS PARKET Ouderenhuisvesting 'in de lift' m Sportclubs weigeren mee te betalen aan zwembad Dalweg Bang&Olufsen i Gevraagd VASTE LOPERS en INVALLERS WS crëeert aantrekkelijke woningen in Smitsveen Geld moet besteed worden aan sportclubs Ooit kiest u voor mooist Nieuwe brochures sociale verzekeringen Fietspad Dalweg tijdelijk afgesloten daar moet u beslist kijken voordat u gaat beslissen! Veel kritiek op initiatief-voorstel PvdA-plan voor Van Weedestraat'rampzalig' genoemd Alternatieve verbinding Koningsweg Progressief Soest komt aan bezwaren Den Blieklaan-bewoners tegemoet Plan Zuidelijke Eng vastgesteld P.S. wil af van auto's op Molenweg Veel ruiters zonder ruiterkaart Informatiecentrum in het teken van de gemeenteraadsverkiezingen Wij wensen slagerij Toonen veel succes! GROENTE- u ma nr en FRUITHAL 1 rfMII I 'Tweedeling ook in Soest?' PvdA-avond over minimabeleid' 'Bijzondere bijstand' en de sociale dienstverlening Soester Courant Raadsleden S'berg willen betere plattegronden WOENSDAG 21 FEBRUARI 1990 SOESTER COURANT PAGINA 3 Woensdagmiddag 14 februari droeg wethouder Kingma de nieuwe lift bij de flats aan de Kamperfoeliestraat op feestelijke wijze over aan de bewoners die vertegenwoordigd werden door het echtpaar Fonken. Met de toepas selijke woorden: "Vanaf nu zit de ou derenhuisvesting in de lift," was de of ficiële ingebruikname een feit. Het be lang van deze gebeurtenis werd bo vendien onderstreept door de oude renbonden, die ruim vertegenwoor digd waren. In C-drie volgde nog een gezellige bij eenkomst waarbij het echtpaar Fonken in de bloemetjes werd gezet als dank voor hun bijdrage. Zij zijn de oudste be woners van de flats en lieten weten bij zonder blij te zijn met de komst van de lift. De nieuwe lift is het eerste onder deel van een ambitieus plan van de Wo ningbouwvereniging Soest. WS wil de flats in het Smitsveen aantrekkelijker en beter geschikt te maken voor ouderen. Om dit te bereiken heeft WS de lift in de flat laten plaatsen. Nu zijn de gelijk vloerse woningen voor ouderen goed bereikbaar en goed bezoekbaar. De heer Bas, voorzitter van de WS: "We gaan de komende tijd bekijken of deze lift aan de verwachtingen voldoet. Zijn onze bevindingen positief dan hopen wij de komende jaren onder andere de twaalf flats aan de Weegbreestraat aan te kunnen passen." Het benodigde kapitaal is opgebracht door de gemeente Soest, 66.000 gul den, de Woningbouwvereniging 86.000 gulden en de Stichting S.E.V. leverde een bijdrage van 10.000 gul den. Maandelijks wordt van de bewo ners een bijdrage van 13 gulden 80 ge vraagd om te kunnen voorzien in het onderhoud van de lift. Goedkoop Het liftproject is in nauwe samenwer king met de stichting S.E.V., Stuur groep Experimenten Volkshuisvesting tot stand gekomen. "Het bijzondere van de lift is dat hij zo goedkoop is. Om dat er bij een gebouw van drie verdie pingen, zoals aan de Kamperfoelie straat, geen lifteisen worden gesteld, konden wij de lift op een aantal punten, die standaard zijn, veranderen. Het is een iets kleinere lift, hij is iets langza mer, de liftput is minder diep: allemaal zaken die de prijs drukken zonder het comfort of de veiligheid aan te tasten," aldus de heer Van Herk van de S.E.V. De stichting is de gemeente Soest dank baar dat zij een voortrekkersrol wil spe len. Namens de S.E.V. kon de heer Van Herk de bewoners van de flats als dank de eerste maanden extra bijdrage ca deau doen. De aangepaste flats in het Smitsveen zijn speciaal bedoeld voor mensen van De sportorganisaties willen meer be trokken worden bij beslissingen over de besteding van sportgelden. Dat ga ven zij woensdagavond tijdens de deel nemersvergadering van de Sportstich ting duidelijk te kennen toen bleek dat B en W twee ton, bestemd voor de sport, in de bouw van het zwembad complex aan de Dalweg stopt. De sportorganisaties waren duidelijk ont stemd hier nooit in gehoord te zijn en staken dat niet onder stoelen of ban ken. Sportnota Het stuitte de aanwezigen in de eerste plaats tegen de borst dat het geld in de sportnota was ondergebracht in de post 'uitbreiding diverse accommodaties', en dat er niet duidelijk werd aangegeven dat daar het zwembad mee bedoeld werd. Men vond dat er zeer geheimzin nig werd gedaan over het doel waar de twee ton voor gebruikt zou worden. De heer Van de Pol van voetbalvereniging WZ voelde zich misleid: "In eerste in stantie is er geen duidelijke bestemming voor het geld, nu krijgen we opeens te horen dat het voor het complex aan de Dalweg bestemd is. Als wij er niet over begonnen waren, hadden we het niet eens geweten. Er is nooit aan de leden van de Sportstichting gevraagd of wij twee ton af willen staan aan het zwem bad." De heer Joustra van voetbalver eniging Hees stelde: "Het betekent dat geld dat bestemd is voor niet-commer- ciële sportverenigingen opeens wordt gebruikt voor commerciële doelein den." De deelnemers zijn het niet eens met het doorschuiven van geld naar een ander doel. Zij willen dat dat geld in de sportclubs wordt gestoken. "Wij stellen voor dat u bij het college een verzoek in dient om die twee ton voor het zwem bad vrij te maken in de Vooijaarsnota." Wethouder Plomp wierp tegen dat het geld uiteindelijk wel besteed werd aan sportaccommodatie. Het plan was oor spronkelijk het geld in de Bunt te ste ken. Nu dat niet nodig was, dacht men in het nieuwe complex aan de Dalweg een goede bestemming gevonden te hebben. De heer Klein van LTV Soes- terberg vond bovendien deze manier van werken van het bestuur niet erg ver standig: "Het is belangrijk dat wij weten welke activiteiten met welke middelen worden bekostigd. Het irriteert de deel nemers van de Sportstichting als u zo onduidelijk bent." De heer Stroband van de hockeyclub was van mening dat het bestuur een duidelijk standpunt in moest nemen waar het de functie van de Sportstichting betreft. "Of u houdt re kening met de Sportstichting, of trekt zich er niets van aan. Maar niet nu eens wel, dan weer niet, net zoals het uit komt." Entreegeld Wat de deelnemers nog meer niet aan stond was het feit dat de entreegelden voor het zwembad niet zoals verwacht op rond de drie gulden komen te liggen. In het plan van Aqua Indoor, het bedrijf dat waarschijnlijk het zwembad zal gaan exploiteren wordt gesproken over entreegelden van 5 gulden 60. De heer Joustra: "Het zwembad aan de Dalweg zou een waardig alternatief vormen voor het Soester Natuurbad. Met der gelijke entreeprijzen kunnen bepaalde bevolkingsgroepen het zich niet veroor loven om te gaan zwemmen." De heer Stroband stelde het nog harder: "Als het gevolg van privatiseren van het zwembad is dat zulke a-sociaal hoge en treegelden gehanteerd zullen gaan wor den, zie ik het nut er niet van in." De deelnemers van de Sportstichting zul len in een officiële brief aan B en W hun ongenoegen over de gang van zaken rond de exploitatie van het zwembad kenbaar maken. Beosystem 4500/3500 Een beroemd ontwerp herbergt de nieuwste technieken stel uw systeem samen uit: radio, cassettedeck, platenspeler en cd-speler. Wij demonsteren u het graag. 3 jaar garantie. Tivan Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 Voor alle zekerheid! technische dienst tel. 02155-10344* Wethouder Kingma draagt de lift over aan deheerFonten, links WS-voorzitter Bas. Foto: Goos van der Wilt. 55 jaar en ouder. De gemeente, de wo ningbouwvereniging en de S.E.V. heb ben veel vertrouwen in het welslagen van het plan. De heer Bas: "De ligging van de flats is heel goed. Het winkelcen trum aan de Smitsweg, de politie en straks het gemeentehuis en het zwem bad: alles is hier in de buurt op loopaf stand. Met de aanpassingen die wij in de flats aanbrengen denken wij dat het hier voor ouderen heel prettig wonen is." In het gemeentelijk informatiecentrum ligt weer een aantal nieuwe brochures op het gebied van de sociale verzekerin gen. Onder de titel "Stand van zaken" is dat het halfjaarlijks overzicht, met daar in informatie over Volksverzekeringen, Vrijwillige verzekeringen, A.O.W., A.W.W., Algemene Kinderbijslagwet, enz. De andere brochure heet "Toesla genwet". De Toeslagenwet geeft een aanvulling op een aantal uitkeringen als het totale (gezins)inkomen onder het sociaal minimum ligt. Voor deze Toe slagenwet zijn gehuwd en ongehuwd sa menwonenden gelijkgesteld. In de bro chure wofdt ingegaan op verplichtin gen, terugvordering of verrekening, fi nanciering, beroep en klachtencommis- In verband met het aanleggen van lei dingen en kabels door de verschillende Nutsbedrijven is het fietspad Dalweg/ politiebureau-zijde tussen de Soester Engweg en de Beukenlaan de gehele maand maart afgesloten voor fietsers en bromfietsers. Het gedeelte fietspad Dalweg aan de overzijde van het poli tiebureau wordt die maand tijdelijk aangewezen als verplicht fietspad voor fietsers en bromfietsers in beide richtin gen. dé parketspecialist in Midden-Nederland BERPAS PARKET SOEST b Birkstraat 91 Tel. 02155-20022 Geopend: di t/m vr. 10.00-17.30 uur za. 10.00-16.00 uur 140 m! SHOWRUIMTE Van verschillende kanten heeft de PvdA vorige week in de gemeenteraad de volle laag gekregen voor haar ambi tieuze plannen voor de herinrichting van de Van Weedestraat en de aanleg van een nieuwe verkeersweg "buiten om". Sommige fracties wilden de be handeling van het bestemmingsplan Soestdijk-Noord maar liever uitstellen om eerst duidelijkheid te krijgen over het PvdA-idee. Bert Krijger (WD) bracht de zaak ter sprake naar aanleiding van zijn voorstel om te stoppen met de Lindenhof-pro- cedure. "Een moedige stap om zo ri goureus om te gaan met het plangebied en vele zaken in Soest overhoop te gooi en." Hij had zo z'n twijfels over de moed van de PvdA: "Het College mag het plan uitwerken. Is de uitkomst naar te vredenheid, dan zal men zich op de borst rammen, maar is de uitkomst een hoop lawaai en vallen er aktiegroepen over de plannen heen, dan zal het wel aan het College liggen en wast de PvdA haar handen in onschuld." Volgens Krijger trapt de WD uit alle macht op de rem om nog iets van het au thentieke Soest te bewaren, en roept de PvdA bulldozers en asfaltmachines op om wegen, doorbraken en parkeergara- Omdat het College de beantwoording van de brief van het buurtcomité Den Blieklaan voor zich uitschuift heeft Progressief Soest alvast maar gerea geerd op de bezwaren tegen de voor gestelde verbindingsweg tussen deze straat en de doorgetrokken Konings weg. Fractievoorzitter Jan Visser heeft het comité een oplossing in het voor uitzicht gesteld en het College ge vraagd die bij de besluitvorming te be trekken. "Bij voorkeur zie ik graag dat onze visie wordt overgenomen en uit gevoerd," aldus Visser aan B. W. De buurtbewoners hebben zich na het uitblijven van een antwoord van het College - de brieven dateren van 14 juli en 26 oktober vorig jaar! - ook tot de politieke partijen gewend met het ver zoek hun standpunt nog voor de verkie zingen duidelijk te maken. Ze hebben bezwaar tegen het sluipverkeer, dat na het realiseren van de verbinding met de Koningsweg waarschijnlijk alleen nog maar zal toenemen. Het comité bepleit daaróm het "verkeersluw" maken van de Den Blieklaan vanaf de spoorweg (Foekenlaan) tot de Eigendomweg. De plannen van de gemeente laten de ver bindingsweg uitkomen bij het le Hee serlaantje. Visser schrijft het comité dat ook Pro gressief Soest heeft ingestemd met de verbindingsweg tussen de Den Bliek laan en de Koningsweg, zo dicht moge lijk bij de Bosstraat uitkomend. Con crete oplossingen heeft P.S. niet, omdat er afwegingen gemaakt moeten worden tussen diverse belangen, maar op dit moment gaat de voorkeur van de pro gressieven uit naar een verbindingsrou te die zo dicht mogelijk bij het kruispunt Bosstraat/Den Blieklaan uitkomt: of wel op de Den Blieklaan, 20 meter van af de kruising, ofwel op de Bosstraat, op dezelfde afstand. Via Wieksloot Vanaf de Insingerstraat wordt - net na het le Heeserlaantje - de Den Blieklaan dan onderbroken, zodat doorgaand au toverkeer onmogelijk wordt; de fiets route kan in stand blijven. Doorgaand verkeer moet dan maar via le Heeser laantje, de Wieksloterweg en de Zoom naar de Foekenlaan, waarbij ook het Berkenlaantje moet worden afgesloten, vindt Prog. Soest. Gehoopt wordt dat de route op die ma nier erg onaantrekkelijk is, zodat alleen bestemmingsverkeer (en enig recreatief verkeer) nog van de Den Blieklaan ge bruik zal maken. De gemeenteraad heeft vorige week unaniem ingestemd met de vaststel ling van het bestemmingsplan Zuide lijke Eng. Op het laatste moment had het College nog een verandering aan gebracht: de woonbebouwing tegen over de Veldweg is wegbestemd, en al le fracties waren het daar roerend mee eens. Jan Visser (Progressief Soest) liet zich in lyrische oewoordingen uit over dit stukje Soest, waar hij als jongetje nog tussen het koren had gespeeld, en liet niet na erop te wijzen dat er een tijd was geweest dat CDA, WD en PvdA de 'Ik kan me niet voorstellen dat er in Soest maar 57 ruiters in de bossen rondrijden', aldus Joop Ebbers (WD) vorige week in de commissie Ruimte lijke Ordening. De betrokken ambte naar die op de publieke tribune aan wezig was, gaf toe dat er veel ruiters zonder ruiterkaart rondrijden buiten de 57 geregistreerde ruiters die wel hebben betaald. De heren Teunissen en Hartz van de Warmbloed Paardenfokvereniging Eemland (120 leden) pleitten als in sprekers voor het invoeren van een penning-systeem, zoals in Pijnenburg gebeurt. Dan betaal je per paard en het hele gezin kan ervan gebruik maken. Voorts merkten zij op dat de ruiterpa den moeten worden uitgebreid, het aangespannen rijden toegestaan moet worden en dat vooral de trimmers en onaangelijnde honden in de Soester bossen meer schade aanrichten dan de ruiters' Aanzet Het onderwerp kwam in de commissie R.O. ter sprake naar aanleiding van een notitie, waarin het hele probleem uit de doeken wordt gedaan en waarin sug gesties worden aangegeven om de rui tersport in goede banen te leiden. De meeste commissieleden vonden de notitie 'een nuttige maar onvolgroeide aanzet' om een en ander bespreekbaar te maken; de meerderheid vond dat toch eerst met de betrokken instanties, milieuverenigingen en maneges moet worden gepraat om tot een afgerond voorstel te komen. Daarbij worden de kosten en de controle (politie) betrok ken. Wethouder Plomp beloofde de notitie te zullen uitwerken en met aanvullende informatie in de commissie terug te ko men. In het gemeentelijk Informatiecentrum aan de Steenhoffstraat 9a is ruimte vrij gemaakt voor de politieke partijen die woensdag 21 maart aan de gemeente raadsverkiezingen deelnemen. De ze ven groeperingen hebben de gelegen heid gekregen om dokumentatie, affi ches, reklamemateriaal en gemeente programma's in te leveren. Geïnteres seerden kunnen dit materiaal inzien of gratis meenemen. De etalage is ook helemaal ingericht op de komende verkiezingen, zodat de voorbijganger, of dat nu overdag of 's avond is, zijn kennis kan verruimen. Met het oog op de komende gemeente raadsverkiezingen heeft de staf voor lichting een speciaal Info-bulletin ge maakt, waarin nader wordt ingegaan op de zetelverdeling bij gemeenteraads verkiezingen. Hierbij komen onder meerde tellingen, kiesdeler, zetels, rest zetels, benoeming en toelating aan de orde. Aan de hand van voorbeelden wordt één en ander op een gemakkelij ke manier duidelijk gemaakt. Verder zijn er nog andere Info-bulletins die de verkiezingen raken, zoals bijvoorbeeld het bulletin over de werkwijze van de gemeenteraad en het bulletin over een- brief-schrijven-aan-de-gemeente. Ver der is er speciale informatie over het 'Stemmen bij Volmacht', het 'Stemmen in een ander Stemburo' en 'Voorkeur stemmen'. Omdat de niet-Nederlandse ingezete nen op 21 maart eveneens van het kies recht gebruik mogen maken zijn voor deze mensen in hun eigen landstaal ook verschillende brochures aanwezig. In de brochure 'Samen wonen, samen stem men - gemeenteraadsverkiezingen' wordt de plaatselijke democratie be handeld en in de speciale 'Steminstruk- tie-folder' wordt in dertien talen aan de hand van een tekening uitgelegd hoe het stemmen in Nederland in zijn werk gaat (Nederlands, Moluks-Maleis, Ser- vo-Kroatisch, Spaans, Grieks, Turks, Arabisch, Duits, Italiaans, Frans, En gels, Chinees en Portugees). In het Informatiecentrum zijn ook vi- diobanden aanwezig waarop in onge veer 10 minuten uitgelegd wordt hoe het stemmen in Nederland gebeurt. De verschillende videobanden - in het Ara bisch, Turks, Chinees, Berbers en Ne derlands - zijn te leen. Informatie hier over verstrekken de informatrices van het Informatiecentrum. Eng hadden willen volbouwen. Dankzij de actiegroepen waren die onzalige plannen destijds voorkomen. Visser diende overigens nog een amen dement in om de Molenweg, die nu vaak als sluiproute wordt gebruikt, vrij te maken van autoverkeer. Alleen be stemmingsverkeer (agrarische voertui gen) zouden er nog gebruik van mogen maken. Rood bord De PvdA voelde zich bij monde van Wil Stekelenburg nogal overvallen door het voorstel, waarvan zij de gevolgen niet kon overzien. Bij zoveel aarzeling wilde Leidje Tomassen haar wel snel uit de droom helpen: "Dan zet je zo'n rood bord neer met een witte balk, en dat be tekent dat er geen auto doormag!" Wiebe Meilof (GPV) had wat bezwaren tegen het veel te complexe wandel- en fietspadennet, waardoor volgens hem de rust in het gebied danig verstoord kon worden. Hij kreeg daarvoor bij de andere fracties geen gehoor. CDA (Ans Greefhorst) en VVD (Bert Krijger) hadden wel sympathie voor Vissers voorstel, maar wilden er eerst in commissieverband nog eens over spre ken. Visser betoogde nog dat het hoog stens een kwestie van een nachtje over slapen was, maar trok het amendement voorlopig weer in. ges te bouwen. "Het is en blijft een boeiend dorp." Jan van Esseveld (D66) stelde voor de behandeling van het bestemmingsplan maar uit te stellen. Hij nam het de PvdA hoogst kwalijk op dit moment met het voorstel naar buiten te komen. "Maar je moet kennelijk wat als je ja hebt gezegd tegen zo'n slecht plan als de Lindenhof en de kwestie over de verkiezingen wilt heen tillen..." Jan Visser (P.S.) voelde juist niets voor uitstel. "Dan kost het veel meer moeite voor de PvdA om dit rampzalige plan aan te nemen. Het gaat dwars door de knotwilgen van Chris Uiterwijk heen, die de erepenning van Soest heeft ge kregen maar door zijn eigen PvdA niet geraadpleegd is. De PvdA doet hetzelf de als B. W.: plannen droppen waar mee de bewoners de stuipen of het lijf gejaagd worden." Wiebe Meilof (GPV) lanceerde het idee om het bestemmingsplan gedeelte lijk vast te stellen en het stukje waarop de Pvd A-plannen betrekking hebben er voorlopig maar buiten te laten. Kees Boerkoel, indiener van het PvdA- plan, liet weten dat met het plan de dis cussie wordt aangezwengeld die onver mijdelijk moet komen. Volgens hem ging het maar om een gering deel van het totale bestemmingsplan, dat aus wat hem betreft wel kon worden vastge steld. Gert Beijen (WD) vond dat onzinnig. "Het zou alleen speculanten kunnen trekken, dus we kunnen het bestem mingsplan beter geheel vaststellen." Wat vervolgens gebeurde. Heuvelweg Ook in het kader van het bestemmings plan diende Jan Visser twee amende menten in. Het eerste had betrekking op het onbebouwd laten van de groen strook tussen de nummers 18 en 22 van de Heuvelweg, waar het College wo ningbouw wilde toestaan, zeer tegen de zin van de bewoners, die volgens Visser nooit hadden geweten dat hun weg deel uitmaakte van het bestemmingsplan. Met 14 tegen 12 stemmen (VVD en PvdA waren het ermee eens) werd het amendement aanvaard. Vissers tweede voorstel, om een be woonster van de Noorderweg alsnog toestemming te geven voor het afbre ken van een oude boerderij om er twee bungalows te bouwen, werd met 16-10 verworpen. Er zijn wel mogelijkheden voor verbouw, mits de voorschriften van het bestemmingsplan worden op gevolgd: d.w.z. een twee-onder-een- kap-woning met twee woonlagen. Pracht WITLOF küo1.98 KLEIBINTENskiio1.98 Zoete SINAASAPPELEN 15 3.50 ELSTAR APPELS 1V2 wio2.49 NIEUWSTRAAT 13 - SOEST - TEL. 02155 - 2 37 15 De Partij van de Arbeid Soest/Soes- terberg heeft voor maandag 5 maart allerlei maatschappelijke groeperin gen uitgenodigd om samen van ge dachten te wisselen over het gemeen telijke minimabeleid. De bijeenkomst heeft als motto "Tweedeling in de maatschappij... ook in Soest?" en vindt plaats in Credo (achter de Julia- nakerk), Julianalaan 19, aanvang 20.00 uur. Onlangs zag de ambtelijke notitie "Mi nimabeleid"/ het licht. Die notitie is nu "de inspraak in". De PvdA vindt het een goede gedachte om met belangstel lenden stil te staan bij de gemeentelijke mogelijkheden op dit gebied. Het aantal mensen dat voor het bestaan is aangewezen op een uitkering is de laatste jaren gegroeid. Ook als de werk loosheid minder wordt zullen er altijd mensen blijven bestaan die van een uit kering rond moeten zien te komen, een uitkering die in de afgelopen jaren ook nog sterk is gedaald. Uit diverse rap portages is komen vast te staan dat er steeds meer armoede is in Nederland, en dus maatschappelijke ongelijkheid. Welke mogelijkheden heeft de ge meente om een rechtvaardig sociaal- economisch beleid te voeren. De PvdA heeft vorig jaar bij de begro tingsbehandeling een notitie aangeboden aan het College van B. W., waarin gevraagd werd te bezien wat de gemeente nog meer kan doen voor de minima in Soest, vooral om hun so ciaal isolement te voorkomen. Aan dacht werd gevraagd voor verbetering van de voorlichting, zodat bijv. ook AOW-ers en AWW-ers gebruik kun nen maken van de mogelijkheden waarop ze recht hebben, dat alle mini ma op de hoogte zijn van de regels om trent 'bijzondere bijstand' (vergoedin gen voor lidmaatschap sportclub kinde ren, medische kosten, kinderopvang, etc.), en dat er niet teveel papieren rom- slomp aan te pas komt voor degene die recht heeft op extra financiële hulp. Kamerleden Om een en ander in wat breder verband te belichten zijn twee Tweede Kamerle den van de PvdA uitgenodigd: mr. Mie- ke v.d. Burg en drs. Thanasis Aposto- lou. De laatste zal in het bijzonder in gaan op de problemen voor de buiten landers. Lydia Meijer, PvdA-gemeen- teraadslid, zal ingaan op de ambtelijke notitie. Mieke v.d. Burg was raadslid in Maars- sen, is bestuurslid van de landelijke Rooie Vrouwen, was stafmedewerkster stadsvernieuwing in Utrecht tot ze in september in de Tweede Kamer kwam. Haar beleidsterreinen zijn daar: ruim telijke ordening, volkshuisvesting, bin nenlandse zaken, politie, emancipatie en verkeer en waterstaat. Zij licht toe wat de mogelijkheden zijn voor een mi nimabeleid en wat er in het rijksbeleid gaat veranderen. Thanasis Apostolou is Griek van origi ne en theoloog; hij was o.a. cursusleider bij Kerk en Wereld, stafmedewerker orthodoxe Academie Kreta en direc teur van het Centrum voor Buitenlan ders in Midden-Nederland. Hij is ver der o.a. bestuurslid van het landelijk bureau racismebestrijding. Zijn be leidsterreinen in de Tweede Kamer zijn: binnenlandse zaken, politie, justi tie, minderhedenbeleid en ontwikke lingssamenwerking. Hij zal spreken over de aanpak van de tweedeling en de uitzichtloosheid, over (bij)scholing en de kansen van buitenlandse jongeren. De discussie staat onder leiding van mr. Ans Holleman-Stratman, voorzitter Rooie Vrouwen Soest en tot 1987 voorzitter van de PvdA-Statenfractie Utrecht. In sommige gevallen kan de ge meentelijke sociale dienstverlening helpen bij het betalen van bijzondere bestaanskosten. Dat heet "Bijzon dere Bijstand". Wat kan men aanvragen? Bijzondere bijstand kan men aan vragen voor noodzakelijke bijzon dere kosten, die nergens anders ver goed worden. Dus alleen als andere instanties (bijvoorbeeld Ziekens- fonds, GAK, verzekering) geen of slechts een gedeeltelijke vergoeding geven. Het kan om allerlei soorten kosten gaan. Enkele voorbeelden zijn: medische voorzieningen zoals brillen, kunstgebitten, boortoe stellen, speciale schoenen, rol stoelen, diëten; eigen bijdrage in de kosten van huishoudelijke hulp; noodzakelijke vervoerskosten, wanneer men om medische rede nen niet in staat is om van het openbaar vervoer gebruik te ma ken. Men moet de nota's van de gemaak te kosten bij aanvraag mee nemen. Wie kan aanvragen? Iedereen kan Bijzondere Bijstand aanvragen. Het soort inkomen (loon, pensioen, uitkering) maakt daarbij niet uit. Wel de hoogte. Wanneer men een minimum-inko men heeft geldt een eigen bijdrage van maximaal f 172,- per kalender jaar. Dus als men bijvoorbeeld in een jaar f 380,- aan bijzondere kosten heeft, kan men maximaal f 208,- aan bijzondere bijstand ontvangen. Voor iemand met een hoger inko men wordt aan de hand van vaste re kenregels een hogere bijdrage vast gesteld. Daarbij wordt rekening ge houden met een aantal vaste aftrek posten, zoals hoge woonlasten, on derhoudsverplichtingen (alimenta tie), studiekosten voor de kinderen enzovoorts. Bezwaar en beroep Op de aanvraag voor bijstand voor bijzondere kosten wordt door de af deling sociale dienstverlening een beslissing genoemen. Van deze be slissing ontvangt men schriftelijk be richt in de vorm van een beschik king. Het kan zijn dat men het met de inhoud van de beschikking niet eens is. Men kan daartegen dan bezwaar maken. Hoe men bezwaar moet ma ken wordt in de beschikking aange geven. Meer weten Bent u er niet zeker van of u in aan merking komt voor bijzondere bij stand of heeft u verder vragen, neem dan kontakt op met de afdeling so ciale dienstverlening, Lange Brink- weg 79 te Soest, telefoonnummer 93556. Er ligt ook een folder over bijzonde re bijstand bij de gemeentelijke so ciale dienstverlening. voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 De plattegronden van Soest en Soes- terberg, in de vitrines op diverse plaat sen in de gemeente, zijn nauwelijks te lezen. Althans niet in Soesterberg zelf. Dat vinden de vijf Soesterbergse raadsleden. Kees Verheus (CDA), Joop Ebbers en Willem Blaauw (WD), Wil Stekelen burg (PvdA) en Jan van Esseveld (D66) hebben het College dan ook schriftelijk vragen voorgelegd, met het verzoek daar iest aan te doen. Dat Soesterberg "onleesbaar" is komt omdat dat stuk van de plattegrond helemaal onderaan de kaart staat. Ze hebben er al eens eer der over gejklaagd en willen nu dat B. W. ervoor zorgen dat er nieuwe platte gronden komen, alleen van Soester berg, zodat het wegenplan daarvan "op ooghoogte" te bekijken is. Ze willen van het College in elk geval weten of het be reid is de extra kosten voor zijn rekening

Soester Courant | 1990 | | pagina 3