'Bij ons op Soest' Jem van Oosten. Als u indruk wi t maken met uw afdrukken. Nieuwe Suzuki Swift Sedan bij Bosboom Meningen van lezers Van Oosten stuurt zijn klanten naar Parijs WOENSDAG 21 FEBRUARI 1990 SOESTER COURANT PAGINA 9 Geiser Radiator gestolen Auto-capriolen Sportclubs dienen motie in 'Eén proefrit zegt meer dan 1000 woorden' Suzuki Swift Sedan 1.3 GL Schotel vernield Komposteerproef mag PvdA Plan GFT en B&W Wereldreizigsters reiken hoofdprijs uit aan mevrouw Kools Vandaag: mevrouw M. Steginga-Vastenburg De huisvrouw: 'Ik ben ten einde raad. U zult het niet geloven. Al drie jaar lang vecht ik tegen de Woningbouw vereniging Soest, tegen het Gasbedrijf, tegen Bouw- en Woningtoezicht, tegen de PUEM en tegen de Brandweer om een klein beetje aandacht voor de le vensgevaarlijke situatie waarin mijn gezin moet leven. Door de rookafvoergassen en de over verhitting kunnen mijn gezinsleden nooit lang of na elkaar douchen. De geiser is brandgevaarlijk. Ik verbied mijn kinderen te douchen als mijn man en ik niet thuis zijn. Het is te gek voor woorden. Als laatste redmiddel heb ik de Consu mentenbond en de Rechtswinkel inge schakeld. Het dossier van brieven en paperassen is uitgegroeid tot een com pleet boekwerk, ik heb getelefoneerd, ik heb gesprekken opgenomen, ik heb brieven geschreven, offertes aange vraagd, ik heb gepraat maar niets helpt. Je vecht tegen een betonnen muur van onbegrip en weerstanden. Nergens kan ik in Soest terecht, nie mand helpt ons. Getekend Toen ik hier kwam wonen heb ik gete kend alles te zullen overnemen van de vorige bewoners, niet wetend dat de geiseraansluiting, -plaatsing en af voer- niet deugde. De Woningbouw vereniging had mij daarop attent moe ten maken en had mij nooit mogen la ten tekenen. Nu zeggen ze: jammer maar helaas, U hebt zelf getekend. Prompt kreeg ik in 1987 een brief van het Gasbedrijf met alle gebreken en tekortkomingen aan de geiser en of we de zaak maar wilden laten repareren. Na maandenlang touwtrekken met medewerkers van de betrokken instan ties werd ik opgeroepen voor een ge sprek met de beide directeuren van het Gasbedrijf en de Woningbouwvereni ging ('U mag het nu tegen de grote he ren zelf opnemen'). Moest ik soms bang worden? Met het huurreglement en het burgerlijk wetboek in de hand mocht ik eindelijk in 1988 een repara tie-rapport tekenen met negen punten. Rapport Ik tekende in het vertrouwen dat de zaak nu geregeld zou worden. Na de reparaties was er niets veranderd. De schroeivlekken vertonen zich weer op de hete kastdeurtjes. Ik heb op de band het geluid van de ambtenaar die zijn hand er aan brandde. De rookaf voer is niet veranderd om 'esthetische' redenen, de draden van de elektriciteit schroeien langzaam door. Maanden lang heb ik gevraagd om het keurings rapport ('dat doen we nooi') tot ik ein delijk een kopie kreeg van een inspec tierapport waarop niets bleek ingevuld te zijn. Nooit heeft iemand van het Gasbedrijf hier metingen verricht. Omdat ik niemand in Soest meer ver trouwde, vroeg ik vrijblijvend een of ferte aan een Baarnse installateur, die voor 650 gulden de bestaande gebre ken wilde repareren. Na contact met de Woningbouwvereniging trok hij zijn offerte weer in. Toen liet ik een instal lateur uit Spakenburg komen, die alles boven en buiten bekeken heeft en voor 1530 gulden de hele toestand ver antwoord wilde herstellen. Inmiddels schreef de Woningbouwver eniging geen verdere correspondentie meer met mij te willen voeren. De PUEM doet niets. Ze komen pas kijken als ze door de eigenaar van de woning (de Woningbouwvereniging) worden uitgenodigd. Bouw- en Woningtoezicht schrok zich rot toen de betrokken ambtenaar kwam kijken en beloofde terug te ko men met iemand van de brandpreven tie. Deze vond de geiser niet brandge vaarlijk en de gemeente-ambtenaar hield zijn mond verder dicht. Alleen de brandweercommandant is nog bereid met alle betrokkenen om de tafel te gaan zitten, omdat 'de toe stand toch niet ideaal is'. Formeel was sen ze allemaal hun handen in on schuld, maar de geiser deugt niet. Burgemeester In een folder van het Ministerie van VROM 'Bescherming bij huur van woonruimte' over de onderhoudsver plichtingen van de verhuurder las ik dat de huurder aan burgemeester wethouders kan vragen de eigenaar op grond van de Woningwet met een zo genaamde aanschrijving te dwingen noodzakelijk onderhoud te verrichten. Ik vroeg om een afspraak met de bur gemeester, maar hij weigerde mij te ontvangen en te woord te staan. Hij stuurde mij binnen twee dagen alle pa perassen waar hij om vroeg terug met een briefje, dat ik bij de Woningbouw vereniging moest zijn met mijn klach ten. Dan ben je uitgepraat. Wat moet ik nu nog? Ik ben ten einde raad. De huur verhoging heb ik geweigerd op aanra den van de huuradviescommissie. Dat is het volgende conflict. Ik geef het niet op'. Jan Visser Jammer dat het goede doel van de ge scheiden huisvuilinzameling zo laten we zeggen suboptimaal uitgevoerd gaat worden. Het is niet alleen verve lend dat het gewone huisvuil straks slechts eens per twee weken zal worden opgehaald, maar de bijbehorende hef fing wordt van 127 gulden tot 213 gul den opgetrokken. Een citaat uit de gemeentelijke voor lichting: "Dat het alleszins nuttig is blijkt in een naburige gemeente. In De Bilt is men in '84 begonnen met groene plastic zakken naast de normale grijze. In '88 zijn die groene GFT zakken ver vangen door minicontainers en dat leid de tot een succes". Soest moet zich dus aan De Bilt spiege len. Inderdaad, dat is een voortreffelijke suggestie. Het ware echter te wensen dat B&W zelf deze goede raad ter harte namen: 1 In De Bilt wordt zowel het GFT afval als het gewone huisvuil elke week opgehaald. 2 De Bilt heeft de heffing niet verhoogd, zelfs na enige tijd verlaagd. Waarom kan Soest niet wat De Bilt wel kan? J. Baurdoux Een bewoner van de Steenhoffstraat deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van een radiator en een sifon. Hij had deze zaken even neerge zet in het portiek van zijn woning, om ze te gaan monteren. Toen hij terugkwam waren de spullen verdwenen. Op de Stadhouderslaan deed zich vrij dagavond een aanrijding voor tussen een Mercedes en een bedrijfsbusje. Dat gebeurde toen de personenwagen ach terwaarts de weg opreed vanaf het par keerterrein van een café, waarna het busje er tegenaan botste. De bestuurder daarvan, een 23-jarige Soester, bleef ongedeerd. Wie de Mercedes bestuurde is onbekend. Hij ging er direct vandoor. De wagen bleek het eigendom te zijn van een bewoner van Eemnes, maar was niet verzekerd. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. De Soester sportverenigingen hebben met een motie B en W onder druk gezet. Zij willen voor 15 maart overeenstem ming bereiken over het bestuur van de Sportstichting, de Sportraad. Er is al anderhalfjaar onduidelijkheid over de ze zaak en er moet nu iets gebeuren, vinden de verenigingen. De partijen kunnen het niet eens wor den over de financiële voorwaarden. B en W wil namelijk niet meer dan 40.000 gulden beschikbaar stellen voor ambte- ijke ondersteuning. Volgens de heer Klein van LTV Soesterberg is dit bedrag niet genoeg om de kosten voor een goed functionerende adviescommissie te dekken. De Sportstichting wil dat dit hangpunt voor 15 maart is opgelost. Bij fotografie Willem van Oosten was het donderdag feest. Mevrouw Kools kreeg uit handen van de heelhuids te ruggekeerde wereldreizigsters Anne- miek Zeegers en Heidi Olthuis de hoofdprijs van de reispuzzel, een lang weekend Parijs voor twee personen, uitgereikt. Onder het genot van koffie en gebak moest de 67-jarige mevrouw Kools een datum waarop ze zou willen vertrekken schuldig blijven. "Ik heb helemaal geen geldig paspoort meer. Ik dacht dat ik toch nooit meer naar het buitenland zou gaan, aldus de beduusde prijswinna- res. Zij maakte de limerick (Een Soes ter die foto's wou maken, riep dolen thousiast van de daken: Ik weet waar ie zit, voor kleur en zwart-wit, Van Oos ten...) af met de winnende zin: twee (winkel-)polig m'n baken! Mevrouw Kools beloofde haar paspoort in orde te maken zodat zij samen met haar schoondochter binnenkort haar koffers kan pakken. Na de feestelijke prijsuitreiking was er natuurlijk tijd om Annemiek Zeegers en Heide Olthuis te laten vertellen over hun wereldreis. Per slot van rekening hebben zij maandenlang vanuit steeds een ander deel van de wereld de foto's voor de prijsvraag opgestuurd aan de heer Van Oosten. Het contact tussen hen was al eerder gelegd toen Heidi werkzaam was in de winkel van Van Oosten. Heidi had eens iets laten vallen over haar 'wereldplannen'. Willem van Oosten vond het een leuk plan. Ze kwa men op het idee van de prijspuzzel. De heer Van Oosten heeft als een soort sponsor gezorgd voor stapels diarol letjes en wat zakgeld als ondersteuning om deze aparte prijsvraag tot stand te brengen. Schoolvriendinnen Maar liefst elf maanden zijn ze wegge weest. Na drie jaar sparen vertrokken de schoolvriendinnen Heidi Olthuis en Annemiek Zeegers, Deiden 23 jaar, in maart 1989 richting Zwitserland. Vooral de eerste maanden leverde het vinden van een goede en betaalbare slaapplaats de nodige problemen op, aangezien het toeristenseizoen nog niet begonnen was. Veel hotels waren geslo ten. Met liften, bussen en treinen kwa men ze via Italië in Joegoslavië. Daar had het feit dat ze zo vroeg in het sei zoen kwamen zelfs tot gevolg dat ze een nacht in een bootje hebben moeten doorbrengen. Vanuit Joegoslavië zijn ze naar Egypte gevlogen. Voor beiden was dat de eer ste keer. Na een zeer kort verblijf in Egypte - "We kwamen eigenlijk alleen om de post die we door iedereen daar heen hadden laten sturen op te halen," lacht Annemiek - vervolgden ze de reis - per vliegtuig - naar Bombay. India hebben ze vooral vanuit de trein gezien. Annemiek: "Je hoort mensen hier kla gen als de trein vijf minuten te laat is. Daar lachen wij nu om, want in India was het geen uitzondering als de trein acht uur te laat kwam." Heidi vult aan: "Maar je accepteert dat, je beschouwt het als onderdeel van de cultuur van het land. En je gaat dan lekker in de stralen de zon op een muurtje zitten wachten. Dat is natuurlijk een heel verschil met hier. Vanuit India, via Nepal wilden ze van uit Bangkok met een boot naar Indone sië. Annemiek vertelt: "We hadden een bootreis geboekt voor een paar dagen inclusief maaltijd. Dat is lekker makke lijk, dachten we. Behalve dat we twee dagen echt moesten vechten voor ons bed, verstond de kok onder een maal tijd een hap droge rijst met als je geluk had een stuk vis. Maar soms stak alleen een vissekop uit de rijst. Vreselijk." Kroketten en pindakaas Geen wonder dat ze allebei 's nachts vi sioenen hadden van kroketten en pin dakaas. Maar het geluk was met hen, want Indonesië bleek een uitgesproken goed pindakaasland. Ze zijn twee maanden in Indonesië gebleven. In die tijd maakten ze ook datgene mee wat ze unaniem als het hoogtepunt van de reis beschouwen: ze verbleven tien dagen op een bijna verlaten eilandje. Samen met twee andere Nederlandse toeristen hebben ze een tocht met een Jeep over het eiland gemaakt. "Om nooit te ver- Annemiek Zeeges overhandigt de prijs aan de dames Kools, links de heer Van Oosten, rechts Heidi Olthuis. geten, zo mooi en onbedorven. Je kwam op plaatsen waarvan je dacht dat je de eerste mens was die daar ooit een voet had neergezet." Inmiddels raakten ze door hun tijd heen en gingen terug naar Bangkok, waar ze kerst vierden. "Een heleboel mensen hadden daar kerstpakketten heenge- stuurd", vertelt Heidi "Dat was natuur lijk heerlijk: allemaal Hollandse din gen". Heidi ging niet lang daarna weer terug. Annemiek bleef nog enige tijd in Thailand. Inmiddels zijn ze al weer ruim een maand in Nederland. "Nee, dat valt inderdaad niet mee," verzucht Heidi, die hard op zoek naar een baan is. An nemiek wil volgend jaar gaan studeren en, stelt ze, "Over vier jaar ga ik weer, maar dan met mijn vriend, want die heb ik toch wel erg gemist." Allebei zijn ze zeer enthousiast over de hele reis. Ze raden iedereen aan hetzelfde te doen. "Het lijkt veel moeilijker dan het is," verzekert Heidi, "je kunt onderweg zelfs werken als je dat wilt." Annemiek vult aan: "Van te voren dacht ik ook 'hoe moet dit, hoe regel ik dat, waar vind ik een slaapplaats' Maar dat regelt zich vanzelf. Desnoods slaap je onder de sterren." Mevrouw Kools hoeft zich over haar slaapplaats in ieder geval geen zorgen te maken. Haar reis heeft de heer Van Oosten tot in de puntjes verzorgd. Een sterrenhemel? Ja, vanuit het raam van haar Parijse hotelkamer. SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227 telefoon 1 41 52 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 352 telefoon 212 97 Precies een jaar na de introductie van de succesvolle nieuwe Suzuki Swift is er uitbreiding van de serie. Naast de drie- en vijfdeurs typen komt een mo del met een extra dimensie: de Swift Sedan. De auto zal geleverd worden als 1.3 GL met zuinige 1,3 liter motor en als 1.6 GLX met de krachtige 1,6 liter 16-klepper. De in januari 1989 geïntroduceerde nieuwe 'Giant' Suzuki Swift is zeer suc cesvol gebleken. Van de 3,5% markt aandeel van Suzuki nam de Swift in 1989 1,5% voor zijn rekening. Aan de succesvolle serie drie- en vijfdeurs mo dellen voegt Suzuki nu een nieuwe va riant toe: de vierdeurs Swift Sedan, die bij de bekende Suzuki-dealer Autobe drijf Bosboom te bewonderen is. Ruim en compact De vorm van de Suzuki Swift Sedan sluit aan bij de drie- en vijfdeurs versies. De kenmerkende wigvorm van die mo dellen wordt bij de Sedan voortgezet in de hoge kofferruimte, die een capaciteit heeft van liefst 450 liter. Door het in de len neerklappen van de rugleuning kan de capaciteit nog eens verdubbeld wor den. De Swift Sedan is gebouwd op het onderstel van de vijfdeurs Swift. Vele maten komen overeen met die auto, al leen de lengte nam met 16,5 cm toe tot 407,5 cm. De breedte bedraagt 160 cm tegen 159 cm voor de vijfdeurs. On danks bescheiden buitenmaken biedt de Swift Sedan een zeer ruim interieur met veel hoofd- en beenruimte, waar door het beslist een volwaardige gezins auto is. Twee motoren Voor de Swift Sedan greep Suzuki deels terug op het bestaande motorenpro gramma. De basis wordt gevormd door de 71 pk (52,2 kW) sterke, zuinige 1,3 liter motor, voorzien van Suzuki's eigen elektronische single-point brandstofin jectie en een geregelde drieweg-kataly sator. Met deze krachtbron haalt de Swift een topsnelheid van 165 km/h, terwijl het verbruik bij 90 km/h con stant slechts 5,2 liter per 100 km be draagt. Een handgeschakelde vijfver- SUZUKI snellingsbak is bij deze motor stan daard. Nieuw in de Swiftserie is de ge heel uit aluminium vervaardigde 1,6 li ter 16-kleppen injectiemotor met gere gelde drieweg-katalysator. Door de lichte en compacte bouw levert deze motor een zeer hoog rendement. Het maximium vermogen bedraagt 95 pk (70 kW), goed voor een top van 180 km/h. De 1,6 liter motor is leverbaar met een handgeschakelde vijfversnel lingsbak of een drietraps automaat. Het onderstel van de Swift Sedan maakt gebruik van de vertrouwde techniek van de drie- en vijfdeurs versies. De voorwielophanging wordt verzorgd door McPherson veerpoten en een sta bilisatorstang, terwijl achter onafhan kelijke wielophanging met schroefveren wordt toegepast. Bij de 1,6 liter wordt ook achter een stabilisator gemonteerd. Het diagonaal gescheiden remsysteem bestaat uit geventileerde schijven vóór en trommelremmen achter. De Swift Sedan 1.3 heeft 13 inch velgen met ban den in de maat 155/70 SR 13, terwijl op de 1.6 16-klepper 14 inch velgen met laagprofiel banden in de maat 165/65 HR 14 zijn gemonteerd. 1.3 GL en 1.6 GLX De Suzuki Swift Sedan zal in Nederland worden geleverd als 1.3 GL en als 1.6 GLX. De eerste is compleet uitgerust met onder meer een in twee delen neerklapbare achterbank, ruitewisser met twee snelheden en intervalstand en een digitaal klokje. De 1.6 GLX is bij zonder luxueus, met onder meer cen trale deurvergrendeling, elektrisch ver stelbare buitenspiegels, een toerenteller en een verstelbaar stuurwiel. De prijzen voor de Suzuki Swift Sedan zijn als volgt vastgesteld: Swift Sedan 1.3 GL f 22.995,- incl, BTW Swift Sedan 1.6 GLX f 25.495,- incl. BTW Swift Sedan 1.6 GLX automaat f 27.995,- incl. BTW Wie belangstelling heeft moet beslist een kijkje nemen bij Autobedrijf Bos boom aan de Birkstraat of eventueel een proefritje maken. Zoals chef-ver koop L. Jacobs van Bosboom zegt:,'Een proefrit zegt meer dan 1000 woorden'. Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 Onbekenden hebben vorige week aan de Di Lassostraat een schotelantenne vernield. De eigenaar hoorde 's avonds enig gerucht en had plotseling geen beeld meer op zijn televisiescherm. Na enig onderzoek ontdekte hij dat de an tenne in het ongerede was geraakt. Hij deed aangifte bij de politie. Provinciale Staten van Utrecht zijn ak koord gegaan om in Soesterberg een komposteerproef met plantsoenafval te houden (voormalig rioolwaterzuive ringsterrein). Maximaal mag 22.000 ton per jaar door de gemeenten Soest, Zeist en Utrecht aangevoerd worden Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen In te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet In dat de redak tie met de inhoud instemt. De PvdA heeft een plan voor de omge ving van de van Weedestraat gelan ceerd. Enerzijds zitten er positieve pun ten in, maar de negatieve punten ont breken zeker niet. Positief is het inzicht, dat er in een niet al te grote plaats maar een hoofdwinkel centrum kan zijn. Tweepöligheid leidt tot afgunst en is destijds een, miskleun geweest. Een hoofdwinkelcentrum aan een rijksweg creëren is onzinnig, maar we zitten nu eenmaal met dat gegeven. Ook positief is het inzicht bij de PvdA dat het winkelcentrum in Soest Noord aanzienlijk uitgebreid dient te worden om aantrekkelijk te worden. Aan de oplossing van het verkeers- vraagstuk zitten nog al wat negatieve kanten. 1. De herinrichting van de Van Weedestraat bedreigt het bezor gend verkeer en de a.s. busdienst; 2. Verkeer achterom moet langs Braamhage naar de Burg. Gro- thestraat: Probleem twee; 3. De woonwijk rond het Nassau- plantsoen dient voor een ieder bereikbaar te blijven en niet al leen voor bewoners. Weer een probleem; 4. De Dalweg mag niet overbelast worden, (uitrukroute voor Politie en Brandweer) en is tevens van belang voor de lijnbussen die door Soest Centrum gaan rijden; 5. Doorgaand verkeer via de Ko ningsweg laten rijden is niet aan vaardbaar. De route is te lang en het verkeer komt in de Ossen- damweg en Vondellaan terecht. Dit had niet het geval geweest, als de progressieven voor aanleg van de weg om Soest Zuid waren ge weest! De oplossing is de weg om de Noord; 6. Eenrichtingverkeer in de Wal deck Pyrmontlaan in combinatie met eenrichtingverkeer in de Verl. Talmalaan kan uitkomst bieden. Bereikbaarheid en door stroming van het verkeer moet gewaarborgd blijven in 't belang van de Soester Burgerij. J.H.R. van 't Land. Soest De éón-uur-ontwikkel- en ofdruk-service van Willem van Oosten is een uitkomstbij gedenkwaardige gelegenheden. Geen kwaliteitsverlies. Dat wij zo snel zijn beteken» nog niet dat er getornd wordt aan kwaliteit, zonodig wordt elke foto apart met de hand gecorrigeerd. Uw foto's in vertrouwde handen. Uw rolletje gaat niet naar een ontwikkelcentrale ergens in het buitenland, het blijft in ons eigen laboratorium in Soes». U levert i fotorolletje af bij Willem van Oosten en bij wijze van spreken kunt u, nog vóór de buren weten dat u al thuis bent, uw afdrukken al bekijken.

Soester Courant | 1990 | | pagina 9