Nog vóór de buren weten,dat u al thuis bent, heeft Willem van Oosten de foto's al klaar. 'Bij ons op Soest' Wi Als u indruk wi lem van Oosten, t maken met uw afdrukken. Soester loodgieters/verwarmingsbedrijf G. van den Pol houdt 'open huis' Unieke samenwerking tussen drie natuurgenezers in Soesterberg Meningen van WOENSDAG 7 MAART 1990 SOESTER COURANT PAGINA 17 Pand na verbouwing tweemaal zo groot MSI 'Een gezonde geest in een gezond lichaam' B W-toestemming voor activiteiten Huisvuil (2) Blij met Zonnegloren Aanslag op politiebanden Bromfietster gewond Genootschap Eemland wederom naar de Stille Omgang Vrouw (83) stapt verkeerd Wie aan sport doet leest de Soester Courant 241 Oproepkracht r.lllfliiiil Aanstaande zaterdag, 10 maart, zet het bekende Soester loodgieters- en verwarmingsbedrijf G. van den Pol zijn deuren wijd open voor het Soester publiek. Tussen elf en drie uur kan ie dere Soester die interesse heeft in dit bijzondere bedrijf zijn nieuwsgierig heid bevredigen. Uiteraard staan er een kopje koffie en een drankje klaar. Met het "open huis" sluit de firma Van den Pol een belangrijke periode min of meer feestelijk af: de verbouwing, die vorig jaar na de zomervakantie begon, is klaar. Het gebouw aan de Van Len- neplaan is in omvang zo goed als ver dubbeld en dat werd tijd ook, zoals di recteur Hans van den Pol uitlegt. "Een groeiend bedrijf improviseert eerst, maar dan is de tijd op een gegeven mo ment toch rijp voor andere maatrege len. We kunnen nu weer optimaal werken en de werkplaats en de ont- werp-afdeling hebben een modern on derdak gekregen." Van den Pol b.v. neemt in Soest een bij zondere plaats in. Het bedrijf is er sinds 1946 gevestigd en inmiddels verdienen zo'n 110 medewerkers er hun dagelijks brood, al zijn de meesten van hen door gaans "op lokatie" aan het werk. Het moderne bedrijfspand aan de Van Len- neplaan wordt voornamelijk bemand door de directie - gevormd door de ne ven Hans van den Pol en Hans Huffels - de stafdiensten en de regionale service- groep, die zo'n 20 medewerkers omvat. In 1946 legde hun oom G. van den Pol in zijn eentje de basis voor wat vooral in de jaren vijftig en zestig - de periode waarin erg veel werd gebouwd - uit groeide tot een grote onderneming, die overigens nog altijd niet terugschrikt voor het "burger- en klanten werk", zo als Van den Pol het noemt, en waardoor het bedrijf in Soest grote bekendheid geniet. Er zijn overigens ook andere specialisaties, zoals de aanleg van com plete installaties op gas-, water- en rio- leringsgebied, alsmede centrale en lo kale verwarming. Ook het zinkwerk en de dakbedekkingen vormen een be langrijk onderdeel. Met de al-omvat tende uitdrukking "loodgieter" is Van den Pol overigens best tevreden. Na de stormen in de afgelopen weken heeft ook de firma Van den Pol bepaald niet stil gezeten. Er was ontzettend veel werk te doen, en het bedrijf heeft zowel particulieren als bedrijven mooie voor beelden kunnen geven van wat het ver staat onder service, kwaliteit en snel heid. "We hebben ook het materiaal om moeilijke plekken te bereiken, en daar hebben we veel aan gehad. Dan kun je laten zien watje bedrijf waard is; je pre senteert jezeif in de praktijk." Om die presentatie is het aanstaande zaterdag ook begonnen. Vooral de "proeftoren" - een unieke voorziening waarin een compleet doorzichtig bui zenstelsel is geïnstalleerd, waardoor de bezoekers een riool-installatie volledig in werking kunnen zien, speelt daarbij een voorname rol. De toren is destijds - toen de hoogbouw een grote vlucht nam - neergezet naar een idee van de heer Bezemer, ontwerper en werkvoorberei der. (Vier van zijn zoons hebben inmid dels ook hun plek bij de firma gevon den, dus dat zegt wel wat.) In de toren worden allerlei situaties nagebootst, waarvan de deugdelijkheid dus proef ondervindelijk wordt vastgesteld. "We verrijken er ons inzicht mee," aldus Van den Pol, "en kunnen opdrachtgevers eventueel aanschouwelijk maken welke oplossingemde beste zijn." De bezoekers van zaterdag moeten dus beslist een kijkje in de toren nemen - die uniek is in heel Nederland, zelfs in Eu ropa! - maar ook de werkplaats en de ontwerp-afdeling niet overslaan. Op het gebied van de installatietechniek is in de loop der jaren wel een en ander ge wijzigd. "We gaan graag mee met de in novatie," aldus Hans van den Pol, "maar wel op een verantwoorde ma nier. Kunststof neemt een belangrijke plaats in, maar PVC gaat eruit. Voor nogal wat onderdelen zijn koper en zink overigens nog steeds het beste." Een aardig vak, met veel facetten, zo omschrijft Van den Pol het werk van de firma. "Ik hoop dat ook de jeugd komt kijken. Er is soms een vooroordeel te gen loodgieterswerk, alsof je altijd maar vieze toiletten moet leeghalen. Maar je maakt vaak mooie nieuwe dingen, die bijdragen aan het wooncomfort van de De regionale servicegroep voor het vernieuwde gebouw aan de Van Len- neplaan. mensen, en bovendien kun je een bij drage leveren aan een beter milieu en aan de veiligheid." In dat verband wijst hij o.a. op de onderhouds-service, waarvoor de firma met anderen samen werkt in de Stegas-combinatie. "Een maal per jaar schoonmaken, dat blijft het devies." Het bedrijf heeft een grote reputatie op gebouwd op het gebied van de dienst verlening. Er is o.a. een 24-uurs dienst voor het loodgieters- en verwarmings- werk, zodat men bij eventuele calami teiten (uiteraard geen "wissewasjes") altijd klaarstaat. Ook in de vakantie is het bedrijf altijd bereikbaar. Dat de firma Van den Pol een van de modernste bedrijven van Nederland is zal zaterdag ook duidelijk worden. Met de zeer eigentijdse ontwerp-afdeling, waar gebruik wordt gemaakt van com puters voor het tekenwerk, behoort Van den Pol tot de "trendsetters" op dit ge bied. Van alle opdrachtgevers wordt in de computer een bestand bijgehouden, zo dat onmiddellijk duidelijk is om welke installatie en uitvoering het gaat. Dat bestandrspeelt een grote rol bij (Ie uit eindelijke 'advisering en zorg voor een stukje continuïteit. "We zullen onze klanten dan ook niet allerlei onnodige nieuwe dingen aanpraten," aldus Van den Pol. "Zuingheid, veiligheid en comfort, daar gaat het om. Die geest heerst ook in het hele bedrijf. We heb ben een heel open sfeer, zonder ni veaus. Iedereen noemt iedereen bij de voornaam en we kennen elkaar prak tisch allemaal. Iedereen zet zich in voor de zaak; tevredenheid moet bij de klan ten vooropstaan en alles staat of valt dus met de kwaliteit van de monteurs." Aanstaande zaterdag is iedere Soester welkom om een interessant kijkje achter de schermen te nemen bij de "loodgie ters" aan de Van Lenneplaan. Het hele gebouw mag bekeken worden, zodat men een goed beeld krijgt van hoe het bedrijf reilt en zeilt. Het "open huis" duurt van li.00 tot 15.00 uur. Ongeveer vier jaar geleden begon me vrouw Kos-Omloo met haar acupunc tuurpraktijk in Soesterberg. Hoewel deze praktijk zeer goed loopt was het altijd haar wens om een samenwerking aan te gaan met andere natuurgene zers. Vorige week was het zover. Nu kunnen patiënten op de Amersfoort- sestraat niet alleen voor acupunctuur, maar ook bij de arts-homeopaat me vrouw Goeding en voet-reflex-zöne- masseuse mevrouw Van de Wilden burg terecht. Terwijl elders in Soest en Soesterberg de sneeuw al weer verdwenen is op deze vrijdagmorgen, geeft het bos aan de Amersfoortsestraat nog steeds een ro mantisch witte aanblik. Een klein slin gerweggetje tussen de bomen door, leidt naar de praktijk van acupuncturis- te Mevrouw Kos-Omloo. Zij is zeer blij dat deze samenwerking tot stand is gekomen. Mevrouw Kos- Omloo: 'We merken nog steeds dat veel mensen een streep trekken tussen de al ternatieve geneeswijzen en de 'norma le', allopatische geneeskunde. En he laas komt het ook nog veel voor dat die twee elkaar 'bijten'. Mevrouw Goeding is een arts die zich later heeft toegelegd op de homeopathie. Dat onderstreept nog maar eens dat homeopathie en allo- patie heel goed samen gaan. Ze vullen elkaar juist aan. Wij spreken dan ook liever over een additatieve geneeswijze, dus een geneeswijze die iets toevoegt, in plaats van alternatieve geneeswijze." Drie disciplines In de praktijk in Soesterberg zijn nu drie disciplines ondergebracht. De eerste is natuurlijk acupunctuur, waarmee me vrouw Kos-Omloo zelf ooit begon. Acupunctuur is een geneeswijze die vijfduizend jaar geleden ontstond als preventieve geneeswijze. De leer gaat ervan uit dat in het lichaam twee oppo nenten elkaar in evenwicht houden, de Yin en de Yang. Als een van deze twee uit evenwicht is, te veel of te weinig energie heeft, dan kan men met acu punctuur de balans weer herstellen. Mevrouw Kos-Omloo: "De patiënten die ik hier behandel zijn meestal niet de gemakkelijkste. Vaak zijn deze mensen teleurgesteld of hebben te horen gekre gen dat ze 'er maar mee moeten leren le ven'. Het aantal patiënten dat ik genees ligt boven het gemiddelde en daar ben ik best trots op." "Nee, ik zeg niet dat ik iedereen kan genezen. Dat is niet reëel," antwoordtze plotseling fel. "Ik weet dat er mensen zijn, die zichzelf alternatief genezer noemen en beweren dat ze alles kunnen genezen. Dat is onzin. Nie mand mag dat garanderen." Vereniging De Nederlandse Vereniging van Acu puncturisten is er om 'wildgroei' tegen te gaan. De vereniging stelt zeer hoge eisen aan de acupuncturisten die het vignet van de vereniging mogen voeren. Aansluiting bij de vereniging wil dus zeggen dat de acupuncturist aan die ho ge eisen voldoet en dat geeft de garantie aan de patiënt dat hij een goede en wel overwogen behandeling krijgt. "Het is dus heel belangrijk dat mensen eerst na gaan of de acupuncturist wel bij de V.N.A. is aangesloten," vindt mevrouw Kos-Omloo. Mevrouw Van de Wilden burg vult aan: "Juist de mensen die be weren alles te kunnen genezen maken het voor ons zo moeilijk om geloof waardig over te komen. Er heerst al een soort argwaan, zij maken dat alleen maar erger. Dat is verschrikkelijk jam mer." De tweede discipline die is onderge bracht in de praktijk is de voet-reflex- zöne-massage. Een woord waar iedere leek eerst drie keer over struikelt bij het uitspreken. Het principe is echter een voudiger dan het woord doet vermoe den. Het gaat er om dat op de voet pun ten zitten die corresponderen met pun ten in het lichaam. Via massage van de voet kunnen kwalen elders in het li chaam verholpen worden. Mevrouw van de Wildenburg:Voet-reflex-zöne- massage is een techniek die al even oud is als de acupunctuur. Het is ook be doeld als preventieve geneeswijze om lichaam en geest in balans te houden. Het kan gebeuren dat een oude kwaal die is weggedrukt met medicijnen maar nooit goed genezen is met de massage weer boven komt. Of dat de klacht eerst erger wordt. We kunnen dan proberen door massage alsnog die klachten te verhelpen." Zij vertelt dat lichamelijke klachten vaak veroorzaakt worden door geestelijke problemen. "Wanneer ie mand zich verdrietig, boos of gefru streerd voelt, uit zich dat vaak in licha melijke klachten. Veel mensen realise ren zich dat niet. Ik denk dat men wat meer aandacht aan zijn geestelijk wel zijn moet besteden. Dat zou veel licha melijke klachten kunnen voorkomen." De derde discipline in de praktijk is de homeopathie. Deze geneeswijze pro beert het gelijksoortige met het gelijk soortige te genezen. Homeopathische medicijnen veroorzaken dus eigenlijk de ziekte, waardoor het lichaam zelf wordt aangezet te genezen. Samenwerking Ze zijn alledrie zeer gelukkig met de sa menwerking. "Wat we ermee willen be reiken is dat we de patiënten beter kun nen behandelen, omdat we ze nu naar elkaar kunnen doorsturen en proble men met elkaar kunnen bespreken. We kunnen heel veel van elkaar leren," al dus mevrouw Kos-Omloo. Mevrouw Van de Wildenberg: "We staan open voor iedere erkende geneeswijze. Het is eigenlijk een droom van ons om de praktijk op den duur met nog meer mensen en dus meer disciplines uit te breiden, zodat we patiënten de meest complete behandeling die maar moge lijk is kunnen geven." De Scoutinggroep Thorheim uit Doorn heeft van Burgemeester en Wet houders toestemming gekregen om een 24-uurs hike te houden in de nacht van vrijdag 30 op zaterdag 31 maart in Soest. Tussen 22 en 02 uur zal over nacht worden op het scoutingskamp De Paltz. •De W.S.V. Olympia Soest heeft van Burgemeester en Wethouders toestem ming gekregen voor het organiseren van de Paleis Soestdijk Wandeltocht op 15 september en voor het organiseren van de Winterseriewandeltochten op 3 november, 12 januari 1991 en 16 maart 1991. Burgemeester en Wethouders heb ben de Jeu de Boules vereniging de Gemshoorn toestemming gegeven om op zondag 1 april een Open Dag te hou den op de baan aan de Gemshoorn in Overhees. Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re- denera in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de Inhoud instemt. Soest 50 jaar geleden? Soest 50 jaar terug! Met grote verbazing heb ik kennis geno men van het feit dat de gemeente Soest ons huisvuil voortaan om de week gaat ophalen. Om de andere week wordt dan het groente-, fruit- en tuinafval opge haald. Hoe ik de container voor GFT afval vol moet krijgen weet ik nog niet. Vaststaat wel dat menige groentetuin bezitter flink wat moeite zal moeten doen om in twee weken tijd een GFT af valcontainer vol gekweekte groente te vullen. Laat staan dat hij zoveel afval zou hebben. Maar wat met het overige huisvuil? Ik leef mee met de mensen van de ge meentereiniging die deze stinkende massa van veertien dagen moeten inza melen. Staat de container nog niet open door de uitpuilende berg afval, dan zijn het wel de schimmels die het deksel open drukken. En waar laat ik al die containers en em mers? In de schuur? Dat is uitgesloten. Is het niet vanwege de stank, dan is het wel vanwege het ruimtegebrek. Met al die containers voor de deur wordt het aangezicht.er niet,fraaier op. Maar ge lukkig voor eigen huisbezitters zal de economische-waarde een stuk dalen, hetgeen belastingverlichting betekent. Laat de gemeente Soest eerst haar eigen rommel maar eens opruimen. Notabe- ne de gemeentekwekerij op de Eng is zelfs al uitgegroeid tot een vuilnisbelt, kompleet met koelkasten, wasmachi nes, autobanden, fietsen en wat al niet meer op een vuilnisbelt te vinden is. Nee gemeente Soest, hiermee ga je niet alleen 50 jaar terug in de tijd. Het is ook weer eens een beslissing waarmee de in woners van Soest, de werkelijke ge meente, het niet eens zijn. Net zoals: be bouwen van de Eng, verkopen van het Soester natuur(lijk)bad, slopen van wat eens het mooie Oranje Hotel was, plan Lindenhof, bouwen van huizen en in dustrie in de polder en weg om de Noord. Wie weet wat ons nog meer te wachten staat als deze gemeente niet gestopt wordt. W.N. Leeflang, Soest Op verzoek van de internist begint men met laboratoriumonderzoeken en er worden Röntgenfoto's en cardiogram- men gemaakt. Gammel als je je voelt prijs je jezelf ui terst gelukkig dat je op alle afdelingen zo vlot en plezierig wordt geholpen. Bo vendien heb je geen parkeerproblemen, zodat je zomaar weer thuis bent. Maar naar aanleiding van de onder- zoeksuitslagen wordt je doorverwezen naar de chirurg en dat betekent onder het mes. Je bent wel eens in Zonnegloren op be zoek geweest, maar zo ineens ben jezelf patiënt en dat is een heel nieuwe erva- ring. Gelukkig blijkt alles zéker niet tegen te vallen. Kundige artsen die nog heel menselijk zijn ook, pijnloos prikkende verpleegkundigen, die opgewekt en ge duldig de meest vervelende klussen kla ren en die ook tegen elkaar niet verve lend doen. Een voedingsassistente, die het eten zodanig voor je neerzet, dat je er makkelijk bij kunt. Kortom je bent niet zomaar een nummer. Daarom is het des te meer te betreuren dat Zonnegloren dicht moet. Goede voorzieningen zouden niet verloren moeten gaan. Maar omdat èn èn niet mogelijk schijnt te zijn zullen wij het in de toekomst zon der ziekenhuis moeten doen, terwijl de gebrekkige overdekte zwem voorzie ningen wèl wordt vervangen door een volwaardig bad. Hoewel zwemmen voor de meeste mensen erg gezond moet zijn en dus wel preventief kan werken, heb je weinig aan een superbad als je een gebroken been hebt of een ontstoken blindedarm. Het is niet anders. En wat dat Dalweg- bad op de Eng betreft: zou ik toch nog iets gemist hebben? Want wordt dat bad nu gebouwd naar model Moskou, naar model Barcelona, of alle werkbezoeken ten spijt, gewoon naar model Soest Na tuurlijk? E.G. Timmer-Geerlings, Soest. I I-" De óén-uur-ontwikkel- en afdruk-service van Willem van Oosten is een uitkomst bij gedenkwaardige gelegenheden Geen kwaliteitsverlies. Dat wij zo snel zijn betekent nog niet dat er getornd wordt aan kwaliteit, zonodig wordt elke foto apart met de hand gecorrigeerd. Uw foto's in vertrouwde handen. Uw rolletje gaat niet naar een ontwikkelcentrale ergens in het buitenland, het blijft in ons eigen laboratorium in Soest. U levert fotorolletje af bij Willem van Oosten en bij wijze van spreken kunt u, nog vóór de buren weten dat u al thuis bent, uw afdrukken al bekijken. m Tijdens de surveillance ontdekte de bemanning van een politieauto vori ge week dat een van de banden lek was geraakt. Bij terugkeer naar het bureau aan de Dalweg zagen de mannen iets glinsteren op het ver bindingsweggetje achter het nieuwe gemeentehuis, dat toegang geeft tot de parkeerplaats achter het politie bureau. Over de breedte van de weg bleek een enkele meters lange plank, bezet met tientallen spijkers, in het wegdek te zijn ingegraven. De politie twijfelt er niet aan dat de plank daar met opzet is neergelegd. Een buurt- onderzoekje naar de herkomst van de plank leverde niets op. Een 17-jarig meisje uit Soest is zaterdag gewond geraakt bij een ongeval aan de Eigendomweg. Ze werd op haar brom fiets aangereden door een auto, be stuurd door een 41 -jarige Baarnaar, die vanaf een parkeerterrein de weg opreed en de bromfietster over het hoofdd zag. Het meisje moest met een gebroken been en kwesturen aan haar arm wor den opgenomen in de Lichtenberg. Een ruim 70 jaar bestaande traditie krijgt ook in 1990 een vervolg. Het ge nootschap Eemland, Hoogland, Hoog landerveen, Soest en Soesterberg, zal in de nacht van zaterdag op zondag 17 maart deelnemen aan de jaarlijkse Stille Omgang te Amsterdam. De Stille Omgang is een moderne nachtelijke bedevaart door donker Amsterdam afgestemd op "een mira kel" dat zich volgens de overlevering in 1345 te Amsterdam heeft afgespeeld. De Stille Omgang groeide uit tot een stille bedetocht waaraan jaarlijks door duizenden vrouwen en mannen wordt deelgenomen. De intentie voor 1990 luidt: "H. Willi- brordus, inspireer ons ons geloof in vre de en vrijheid te verbreiden". Evenals in voorgaande jaren wordt ook in 1990 begonnen met een plechtige Eucharis tieviering, aanvang 23.30 uur, in de kerk van de H.H. Petrus en Paulus op het Kerkplein. Celebrant is pastoor G.J. v.d. Beek. Na de kerkelijke viering wordt te 00.30 uur per luxe touringcar vertrokken naar Amsterdam, waar de Dam het begin en eindpunt is van de 60 minuten durende rondgang door Amsterdam. Om onge veer 03.00 uur worden deelnemers in Soest terug verwacht. De kosten aan deze Stille Omgang be dragen f 12,50 p.p. Soester belangstel lenden kunnen zich aanmelden tot 14 maart bij: mevrouw M.H.M. Nota-van Kampen, tel. 17120 - 10531, de heer A.A. Jansen, tel. 24485 en de heer J.H. Leijendekker, tel. 14665. Een 83-jarige inwoonster van Soest is vrijdagmiddag gewond geraakt toen ze op het trottoir aan de Prins Hendriklaan stond te wachten. Om een auto te ont wijken die achteruit langs het trottoir reed deed ze een stapje achterwaarts, waarbij ze viel. Ze kwam zo ongelukkig terecht dat ze haar heup brak en naar Zonnegloren moest worden overge bracht. Vandaag: Recep Sen (16) De Turkse scholier: Tk woon drie jaar in Nederland en nu al ben ik vaste op roepkracht bij de openbare biblio theek aan de Albert Cuyplaan. Ik ver vang bibliotheekmedewerkers in de uitleen als ze ziek zijn. Vaak op vrij dagmiddag als de school uit is. Tegen over mijn landgenoten doe ik precies eender als tegenover de Nederlanders: vriendelijk uitleggen hoe het hier werkt, welke boeken we hebben, waar ze staan en vertellen wat belangrijk is voor hun kinderen. Met vriendelijk heid bereik je het meeste. De Turkse kinderen in de jeugdbibliotheek stel ik op hun gemak en de jongeren tussen 16 en 26 vertel ik in hun eigen taal wat hier allemaal mogelijk is. Er is grote behoefte aan informatie en boeken in de eigen taal. Ik help ze over de drem pel. Stage Vorig jaar vroeg mijn lerares, me vrouw van der Veen, of ik een week stage wilde lopen in de openbare bi bliotheek, vlak naast ons schoolge bouw van de Scholengemeenschap 'Eemland'. Dat beviel zo goed, dat de bibliotheekdirecteur, mijnheer Ja cobs, mij terug vroeg en mij adviseer de een bibliotheekopleiding te gaan volgen. Binnen een week had ik bibliotheek technisch alles door, ook de automati sering, en wist ik precies de computer te hanteren. Ze waren hier wild en thousiast over me eri zelf vond ik het heel leuk werk. Ik ga graag met men sen om en vind het prachtig ze wegwijs te maken. Ik lees graag en neem elke week zeven boeken mee naar huis. De bibliotheek is al jaren in het bezit van een collectie Turkse boeken, maar er werd weinig gebruik van gemaakt. Samen met de bibliothecaresse Jam mie Dikkers heb ik de verouderde col lectie aangevuld en zijn we naar Utrecht geweest om onze Soester voorraad uit te breiden met een nieu we wisselcollectie. We hebben daar een middag door de keidér gestruind. Om de Turkse gemeenschap vóór te lichten is het voor de bibliotheek be langrijk de taalbarrière te ovenvinnen. Dat doe ik nu en zo hebben we ook sa men een folder gemaakt voor de Turk se lezers. Voorlichting Ik heb de kinderen van de Internatio nale Schakelklas hier rondgeleid en ik heb getolkt in het Turks Cultureel Centrum aan de Smitsweg waar Jam mie voorlichting gaf over de biblio theek. Mijn landgenoten zijn vooral geïnteresseerd in kookboeken, boe ken over de Islam en Turkse romans. Ik heb de bibliotheek geadviseerd ook meer muziekcassettes aan te schaffen. Mijn vader verblijft al vanaf 1973 in Nederland. Mijn moeder en ik kwa men in 1986 naar Soest. Wij komen van het platteland in Oost-Turkije. Daar heb je helemaal geen bibliothe ken. In de steden wel, maar die biblio theken zijn heel klein. Je moet in de rij staan voor een studieboek. Je mag geen boeken mee naar huis nemen, want een uitleensysteem kennen ze niet. Ik heb nog één jaar middelbaar onder wijs gevolgd in Istanboul voor we naar Nederland vertrokken. Nu doe ik exa men bij het lager beroepsonderwijs, ik ben getest, en gaat mijnheer Jacobs praten om mij naar het MDGO te krij gen. Voor de opleiding tot bibliothe caris moet ik uiteindelijk toch naar het HBO. Nee, ik wil nooit meer terug naar Tur kije, alleen met vakantie'. Jan Visser

Soester Courant | 1990 | | pagina 17