0 mui buis baarn m ALLE FIETSEN ZIJN GROEN Verbouwing surfshop Tramontana gereed Boekenfestival 1990 Politiek vrouwenforum Architectuur op Het Baarnsch Lyceum: ook voor belangstellenden Campagne 'Alle fietsen zijn groen' WOENSDAG 7 MAART 1990 SOESTER COURANT PAGINA 8 Heropening a.s. zaterdag f Met de opbrengst van één collecteweek moeten 30.000 kansarme kinderen 51 weken uit de voeten kunnen.... Hengstenshow Twee gewonden bij ongeval Steenhoffstraat Vernielingen INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN Gereedschap weg Inbraak Turfstreek Verwijdering bomen Onder invloed Fietster gewond De Flint in maart •T- rVN-wandeling in Soesterberg Winkeldief betrapt Logé steekt gordijnen in brand en bekent werpen 'brandbom' WJ. VAN LEEK Maatschappelijk werk Golfje autokraken Snoeplustige inbrekers De fiets ideaal voor korte afstanden Na een interne verbouwing die ervoor heeft gezorgd dat zowel de winkelop pervlakte als de voorraad sterk is uit gebreid, heropent Tramontana, de be kende Soester surfshop, aanstaande zaterdag 10 maart zijn deuren voor het publiek. De veranderingen zijn opval lend: de zaak is aanzienlijk vergroot, maar ook het assortiment is veel oevr- zichtelijker opgesteld. In 1985, inmiddels dus alweer vijf jaar geleden, ging de speciaalzaak op surf- gebied van start. De zaak is het eigen dom van de heer C. v.d. Brink en zijn echtgenote, mevrouw G.M. v.d.Brink- Kok, en die hebben een enorme dosis kennis en ervaring op surfgebied inge bracht. De heer V.d. Brink en zijn zoon Robin kunnen gerekend worden tot de door gewinterde surfers. Ze beoefenen deze sport al 13 jaar en hun grote ervaring komt hun goed van pas bij het adviseren van de consument, niet alleen bij de aankoop van materiaal, maar ook bij praktische surfproblemen op het water. Het brede assortiment omvat o.a. Bic surfplanken en aanverwante artikelen, zoals Tesco-. Gul-, Pro-Line- wetsuits en steamers, North-zeilen, masten, tra pezes en gieken, Rotho-masten, Tiki- kindertuigjes en -gieken, Up-sails en accessoires van Windy en Pro Line, en nog veel en veel meer. De zaak is in de afgelopen vijf jaar sterk gegroeid en heeft de kritische, veeleisende consu ment nu veel meer te bieden. Sponsor Naamsbekendheid is uiteraard ook voor de surfshop een belangrijke zaak, vooral op en aan het water, en daarom treedt Tramontana - de naam is geleend van de sterke wind die in Zuid-Frank rijk en Noord-Spanje dikwijls van zich Voor de 7e maal zal 't Nut Soest in sa menwerking met uitgeverijen de Prom en Fontein te Baarn en van de Ven's boekhandel te Soest het boekenfesti val organiseren op dinsdag 20 maart 1990 in de aula van het Griftland Col lege, Noorderweg 79. De avond begint om 20.15 uur de zaal is open om 19.30 uur. Presentator Wïm Hazeu heeft weer een bijzonder gezelschap van schrijvers om zich verzameld. Met het oog op de laatste Bulgaarse dichteres Naja Panajotova. Zij vluchtte een aantal jaren geleden naar België, spreekt goed Nederlands en publiceer de de dichtbundel 'Sofia blijft een mys terie'. Meer terug in de geschiedenis gaat de schrijver en criticus Martin Ros o.a. bekend door een boekenprogram ma voor de radio op zaterdagochtend die het opzienbarend boek 'Bloednacht Mayerling' publiceerde. Nog veel verder terug in de geschiede nis naar omstreeks 8500 voor Christus, Eli Asser Naja Panajotova gaat de schrijfster Tonny Vos-Dahmen von Buchholz. In haar boek 'Verstoten' beschrijft zij een avontuur in de Noord zee, dat toen nog een toendra was met enkele grote zoetwatermeren. Zij laat de lezer kennismaken met het leven van pre-historische rendieijagers. Tonny Vos werd meermalen bekroond in Ne derland en Italië. Haar boeken zijn over de gehele wereld vertaald. Eli Asser tenslotte zal vertellen over zijn loopbaan, o.a. Citroentje met sui ker en lezen uit zijn boek metWillem Parel verhalen. Van de Ven's boekhandel zal zoals ge bruikelijk weereen boekenstand inrich ten met werken van de optredende au teurs. Iedere bezoeker ontvangt een boekenbon van f 2,50, die op de avond zelf besteed kan worden. Kaarten voor niet Nuts-leden zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij boekhandel van de Ven Zuid-Promenade en bij de kantoren van de V.V.V. te Soest en Baarn. De toegangsprijs is 5 gulden per persoon. Dit jaar bestaat het Nationaal Fonds Kinderbescherming 30 jaar. Iets om te vieren zou je zeggen. Iets om een vrolijk feestje te bouwen. Helaas, niets is min der waar. Het Nationaal Fonds Kinder bescherming voelt zich namelijk ernstig in haar bestaan bedreigd! En daarmee staat de onontbeerlijke hulp aan zo'n 30.000 kinderen, die in internaten en gezinsvervangende tehuizen op groeien, op de tocht. De laatste jaren zijn diverse Raden voor de Kinderbescherming onprettig in het nieuws geweest. En nu dreigt het Natio naal Fonds Kinderbescherming het kind van de rekening te worden. Om af stand te kunnen nemen van die totaal andere organisaties heeft het Nationaal Fonds Kinderbescherming uw hulp no- dig. Ieder jaar krijgt het NFK één collecte week toegewezen op het nationaal col- lecterooster. In die week van 26 maart t/m 1 april gaan zo'n 30.000 vrijwilli gers op pad met de collectebus. Het geld dat opgehaald wordt is hard nodig. Door de terugtredende overheid wordt steeds meer en steeds intensiever een beroep gedaan op het Nationaal Fonds Kinderbescherming voor de bekosti ging van zaken, die eigenlijk héél ge woon zijn, zoals: gebitregulatie, con tactlenzen, een weekje zomerkamp, muziekles, het lidmaatschap van een voetbalclub, bijles, orthopedische voor zieningen enz. enz. Het Nationaal Fonds Kinderbescher ming doet een dringend beroep op alle Nederlanders Help mee deze 'jubileum' - collecte week een succes te maken. Gééf wan neer de collectant(e) bij u langs komt. En doe mee aan onze jubileumactie. Want, ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van het Nationaal Fonds Kin derbescherming maakte kunstenares Corry Ammerlaan-van Niekerk het schitterende beeldje 'opbeurend'. Door donateur te worden van het Nationaal Fonds Kinderbescherming komt u in het bezit van dit verbronsde beeldje. Maak daarom minimaal 25 gulden over op giro 40 40 40 ten name van Natio naal Fonds Kinderbescherming te De venter, onder vermelding van: 'jubi leumbeeldje'. U krijgt het dan toege stuurd. De heer v.d. Brink van Tramontana. doet spreken - op als sponsor voor een drietal echte surf-freaks: de broers Adriaan en Ferry Kroon en Robin v.d.Brink. De jongens varen met recla me voor de surfshop in hun zeil en we ten zich bij hun activiteiten gesteund met jarenlange ervaring en goed mate riaal. Tramontana Surf is gevestigd aan de Kerkstraat 66A. De winkel ligt enigs zins achteraf, maar is gemakkelijk te be reiken via het pad naast Peugeot-garage Vlug, tegenoverf Lada-garage Hans Huigen. De vernieuwde surfzaak is te lefonisch bereikbaar onder nummer 18907. Zie ook de advertentie elders in deze krant. Met het oog op de komende ge meenteraadverkiezingen komt er, op initiatief van de Vrouwenraad Soest, een Politiek forum op dinsdag 13 maart om 9.30 uur in de Open Hof, Veenbesstraat 2. Aan het forum zullen de volgende dames deelnemen: J. Allard, voorzitter B. Gerritse, CDA G. van Eek, D'66 E. van Gorkum, Gem. Belangen Groen Soest M. Haak, Kleine Christelijke Partij en W. Stekelenburg, PvdA A. Tomassen, Progressief Soest A. Blommers, WD Aan de orde komt het belang voor vrouwen om hun stem uit te bren gen. Ook wordt gesproken over de vraag of ze hun stem bij voorkeur aan een vrouwelijke kandidaat zou den moeten geven. Daarnaast geven de forumleden in kort bestek hun vi sie op onderwerpen van plaatselijk belang. Na een pauze zullen de aanwezigen de forumleden nader aan de tand kunnen voelen over alle Soester on derwerpen die hun na aan het hart liggen. Belangstellenden zijn van harte wel kom bij dit forum aanwezig te zijn. Op 9 maart organiseert de Warmbloed Paardenfokvereniging 'Eemland' uit Soest weer een wervelende hengsten show. De hengstenshow wordt gehou den bij de landelijke rijvereniging en ponyclub 'De Gouden Adelaar' in de manege 'Het Adelaarsnest' gelegen aan de Kronkels te Bunschoten. Vele heng- stenhouders zullen met hun dier(en) weer acte de presence geven. Zowel het type rij- als het type tuig- paard zal aan het publiek getoond wor den. Ook is de verwachting dat er enke le nakomelingen van de aanwezige hengsten te zien zullen zijn. De toegang is gratis en iedereen is van harte wel kom. Aanvang 19.30 uur. Bij een ongeval dat zich vrijdagmorgen voordeed aan de Steenhoffstraat raakte een 33-jarige Soesterse gewond, even als de passagier in een van de auto's die zij aanreed. De vrouw raakte ter hoogte van de Raadhuisstraat in een slip en botste tegen een links van de weg gepar keerde auto, vervolgens tegen een haar tegemoetkomende auto en tenslotte opnieuw tegen een geparkeerde wagen. Haar auto raakte daarbij ernstig be schadigd en de vrouw moest door de brandweer uit het wrak worden bevrijd, waarna ze met onbekend letsel naar Zonnegloren werd gebracht. De passa gier van de tegenligger ging daar ook naartoe. Beide auto's moesten worden weggesleept. Een bewoonster van de Gerrit van der Veenstraat ontdekte in het weekeinde dat een onbekende dader de beide lin kerbanden van haar auto had stuk ge stoken. Ze deed bij de politie aangifte wegens vernieling. Dat deden ook twee bewoners van de Plesmanstraat in Soes- terberg; van hun auto's waren ruiten en buitenspiegels vernield. NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-12600 In de maanden maart en april wordt er op Het Baarnsch Lyceum uitgebreid aandacht besteed aan architectuur. Aan bod komen planologie (het ont werpen van wijken en landschappen), architectuur (het ontwerpen van het NMB-gebouw) en villabouw rond 1900 in Baarn. De culturele commissie van de school organiseert jaarlijks een aantal lezin gen, uitvoeringen en excursies rond een bepaald thema. Vorige jaren kwamen onder andere literatuur en muziek aan bod. Dit jaar is de culturele commissie erin geslaagd voor leerlingen, ouders en belangstellenden uit de omgeving een aantrekkelijk programma over planolo gie en architectuur samen te stellen. Planologie en stedenbouw Op 6 maart j.1. hield de heer van der Dussen (ex-directeur gemeentewerken in Soest en Lelystad) een lezing over planologie en stedenbouw. Dit zal op 20 maart 1990 worden vervolgd met een planologiespel. Hierbij moeten groep jes leerlingen een woonwijk ontwerpen. De opdracht zal bestaan uit het invullen van een 'kaal' gebied. De eisen wat be treft het aantal winkels, woningen, be drijven, scholen etc. is aan het eind van de lezing bekend gemaakt, zodat de leerlingen daar veertien dagen over na kunnen denken. Het leuke van deze opdracht is, dat hij in de praktijk vijftien jaar geleden is uit gevoerd en deze woonwijk hier in de di recte omgeving te bekijken is. Na afloop van het spel zal bekendgemaakt worden welke wijk het is. NMB-gebouw Over dit ondertussen wereldberoemde bankgebouw zal een van de architecten, de heer Van Huut, een lezing houden. Uit de hele wereld komen belangstel lenden kijken naar dit staaltje van Ne derlandse moderne architectuur. De wachttijden voor het mogen bezoeken van het hoofdkantoor van de NMB in Amsterdam Zuid-Oost zijn normaliter opgelopen tot meer dan een jaar. Aan het eind van deze lezing kan men zich opgeven voor een excursie op 28 maart die ook onder leiding van de heer Van Huut zal staan. Er zijn maximaal 80 plaatsen. Bij de lezing en de excursie zijn ouders en andere belangstellenden van harte welkom. Voor de excursie - geldt dat bij overtekening, leerlingen en docenten voor gaan. Lezing: woensdag 14 maart, 20.00 uur, op school. Excursie: woensdag 28 maart, vertrek 14.30 uur, terugkomst op school ca. 18.00 uur. Baarnse villa's Het laatste onderwerp van deze cyclus is villabouw rond 1900 in Baarn. Een lezing en een wandeling die niet alleen voor leerlingen maar zeker ook voor be langstellenden uit de omgeving bedoeld zijn. Aan de hand van kunststromingen en maatschappelijke verschijnselen rond 1900 zal de villabouw in Baarn be keken worden. De heer Blijdestein, ar chitectuur-historicus zal de lezing ver zorgen. Lezing: donderdag 5 april, 20.00 uur op school. Wandeling door Baarn; dinsdag 10 april 15.30 tot 17.00 uur onder lei ding van een gids. Voor belangstellenden is het goed te weten dat over eenzelfde onderwerp een tentoonstelling komt in het Singer- museum te Laren. Van 1 april t/m 13 mei 1990 is daar 'villaparken in het Gooi' te bezichtigen. Deze tentoonstel ling gaat in op het ontstaan en de bouw van villa's en villaparken in het Gooi. De culturele commissie, bestaande uit ouders, docenten en leerlingen, heeft hiermee een aantrekkelijk programma voor leerlingen en belangstellenden uit de omgeving proberen samen te stellen door alle lezingen te koppellen aan de praktijk. Extra informatie kan altijd op Het Baarnsch Lyceum verkregen wor den (tel. 02154-16041). Een onbekende dader heeff zaterdag nacht aan de Van Weedestraat een kof fer met gereedschap uit een auto gesto len. In de koffer zat voor ca. 1500 gul den aan spullen. De wagen was vermoe delijk niet afgesloten. Een 26-jarige Soester deed aangifte bij de politie. In het weekeinde heeft een onbekende dader geprobeerd in te breken in een woning aan de Turfstreek. Er bleken zuignappen op de schuifdeur aan de achterzijde te zijn geplaatst, maar de woning was niet betreden. Wel was een raam van het schuurtje gebroken, maar ook daaruit bleek niets verdwenen. Naar aanleiding van een verzoek van bewoners van de flats Veenbesstraat wordt op maandag 5 maart een aantal bomen verwijderd bij de eendenvoe- derplaats vijver Veenbesstraat. Ook een speelplaats zal afgebroken worden. Hiervoor in de plaats komt een plant- De politie had er zondagmorgen in alle vrpe^te een achtervolging voor nodig aip een 23-jarige motorrijder uit Soest aan te houden, die op de Stadhoiiders- laan de aandacht trok maar er met een snelheid van 130 km/u vandoor ging. De man werd in Baarn tot stoppen ge dwongen en kreeg een proces-verbaal. Een 56-jarige inwoonster van Soest is vorige week gewond geraakt bij een on geval aan de Laanstraat. Ze werd op het fietspad aangereden door een auto, be stuurd door een 21-jarige man uit Wijk bij Duurstede. Deze reed een uitrit uit en zag de vrouw over het hoofd. Ze viel en moest voor onderzoek naar Zonne gloren worden overgebracht. Kassa De Flint, Coninckstraat 60, tel. 033-726094. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 12.30 - 17.30 uur en één uur voor aanvang van de voorstelling. Telefo nisch reserveren: maandag t/m vrijdag 14.00 - 17.30 uur, tel. 033-726094. Agenda: donderdag 8 Hartzeer van Beth Henley. Monique van de Ven, Thom Hoffman e.a. 'Hartzeer' is een tragikomedie over het leven van drie zusters, die elkaar treffen in het oude huis van hun grootvader. Regie: Frans Weisz. 20.15 uur Theater. Prijs: f 25,-; f 22,50 p65; f 17,50 cjp. Nog beperkt plaats. vrijdag 9 Willem Breuker Kóllektief 20.15 uur Theater. Prijs: f 17,50; f 15,- p65; f 12,50 cjp. vrijdag 9 Het Goede Doel, Theatertoerisme De Utrechtse popformatie Het Goede Doel behoort tot de absolute top in Ne derland. In hun nieuwe programma brengen zij naast de oude en bekende hits ook geheel nieuwe songs van hun laatste lp/cd. 20.15 uur Stadshal. prijs: f 30,-; f 27,50 p65; f 25,- cjp. zaterdag 10 Modelspoorruilbeurs 10.00 - 15.00 uur. De Flint ingang Coninckstraat. Prijs: f 3,50; f 1,75 p65/jeugd. zondag 11 Koffietoneel. Toneelgroep Het Volk, Blauwdruk In een timmermanswerkplaats trachten drie personen tot een gemeenschappe lijke houtkonstruktie te komen aan de hand van een blauwdruk. Banaliteit, egoïsme, achterdochten grove zelfover schatting vertroebelen echter de ar beidsverhoudingen! 'Blauwdruk' is ge maakt en wordt gespeeld door Joep en Wigbolt Kruyver en Bert Bunschoten. 12.00 uur Theater, prijs: f 9,-; f 8,- p65/ vw-pas; f 7,-cjp. dinsdag 13 Scapinoi Ballet Rotterdam Acht dansers voeren in snel wisselende kombinaties een veelheid aan danspa tronen uit. Van Tamara Rose en Nils Christe wordt deze avond een nieuw werk gedanst;, van Hans van Manen staat 'In the futu re' op het programma. Bij dit ballet is het dekor van Keso Dekker zo optisch dat het als het ware meedanst! 20.15 uur Theater. Prijs: f 20,-; f 17,50 p65/vw-pas; f 15,- cjp. donderdag 15 en vrijdag 16 Dubbel en Dwars. Er staat een gek om de hoek. Jack Spijkerman, Arie van der Wulp en Joop van Dijk in een mengeling van emotie, verdieping, humor, aktualiteit en keiharde satire. 20.15 uur Theater. Prijs: f 20,-; f 17,50 p65; f 15,- cjp. Nog beperkt plaats. zaterdag 17 Mechels Teater. Kees de jongen. Van Gerben Hellinga 20.15 uur. Theater. Prijs: f 22,50; f20,- p65; f 17,50 cjp. zondag 18 Koffieconcert klassiek, Abbie de Quant, fluit Elizabeth van Malde, piano In dit koffieconcert spelen ze samen werken van F.X. Mozart, J. Feld, C. An- sink en B. Godard. 12.00 uur Theater. Prijs: f9,-; f8,- p65; f7,-cjp. dinsdag 20 Compagnie 'La Citadelle'. Dom Juan van Molière Franstalige schoolvoorstelling. 20.15 uur Theater. Prijs: f 15,-; f 12,50 p65; f 10,- cjp. woensdag 21 Robert Paul. Ruimtevrees Bij een makelaar in onroerend goed koopt Robert Paul een planeetje 'Kuki- bus' genaamd. Het uitzicht op aarde is adembenemend, er is 24 uur per dag zon, de maan ligt op loopafstand en de sterren zijn nabij. Robert Paul zingt, spèelt, danst en imiteert als nooit tevo ren een eind de ruimte in! 20.15 uur Theater. Prijs: f 27,50; f 25,- p65; f 22,50 cjp. donderdag 22 Pia Beek and Friends. Beek magie 20.15 uur Theater. Prijs: f 22,50; f 20,- p65; f 17,50 cjp. vrijdag 23 Mas Tango Nederlands/ Argentijnse produktie rond de uitdagende verleidingsdans. 20.15 uur Theater. Prijs: f20,-; f 11,50 p65/vw-pas; f 15,- cjp. vrijdag 23 Videopresentatie Amerika en Canada. Org.: Wereldkontakt Reizen, tel. 03438-23411. 19.30 uur Stadshal. Toegang gratis. Kaarten aan de zaal. IVN Eemland gaat zondagmiddag 11 maart wandelen in Soesterberg bij de Kozakkenput. Gestart wordt om 14.00 uur bij de begraafplaats aan de Kamp dwarsweg. Als u naar het Luchtmacht museum rijdt, vindt u net na de brug over de snelweg gele verwijzingsbor den. Met buslijnen 52, 56 en 77 komt u tot 'Het Zwaantje' op 30 minuten loop afstand van het startpunt. Natuur in alle aspecten, maar gelar deerd met een beetje historie uit de Franse tijd vinden we hier. Het gebied werd in 1939 aangekocht door Staats bosbeheer. Rond 1800 was het nog een uitgestrekt heidelandschap. In die pe riode werd reeds een aanvang gemaakt met het ontginnen tot landbouwgron den. In 1804 werd door de Franse bezet tingsmacht een enorm legerkamp opge richt, waarin zo'n 20000 franse en ba- taafse soldaten waren gelegerd. In die periode ontstond het dorp Austerlitz en werd de piramide opgericht als 'werk verschaffing' voor de soldaten. Ten be hoeve van de watervoorziening werden waterputten en voor de paarden drink plaatsen gegraven. De 'Kozakkenput' is een van de vele die in dit 837 ha grote gebied nog aanwezig zijn. Het bosbeheer is erop gericht om in de nu bestaande bosgebieden een grotere variatie aan planten te krijgen. Het noordelijk gedeelte blijft een houtpro- duktiegebied van overwegend naald hout van o.a. grove den, douglas- en fijnspar alsmede lariksopstanden. Het middengedeelte is bestemd voor re creatieve doeleinden en het zuid-west gedeelte wordt een specifiek natuurge bied, waar flora en fauna zich beter kunnen ontwikkelen. Er bevinden zich nog beuken- en eikenlanen die herinne ren aan het vroegere landgoedkarakter. Dankzij het bijzonder zachte winter weer begint het lenteleven van plant en dier zich reeds te openbaren. U moet daar beslist eens van komen meegenie ten, komende zondag. Informatie: tel. 24701 (17.30 - 19.30 uur). In een supermarkt aan de Wiardi Beck- manstraat werd vrijdagmorgen een 34- jarige Soester betrapt op het zonder be talen meenemen van een kiprollade en een fles vermouth. De man werd vastge houden en zag daarbij kans de bedrijfs leider een stomp in het gezicht te geven. De politie ontfermde zich over de dief en nam hem mee naar het bureau, waar proces-verbaal werd opgemaakt. Politie en brandweer rukten in de nacht van vrijdag op zaterdag uit naar een wo ning aan de Weegbreestraat, waar brand ,-yfas uitgebroken. Ter plaatse bleek; dat een man, die tijdelijk bij de be- wohër verbleef, de keukengordijnen in brand had gestoken. De bewoner zelf was er intussen in geslaagd het vuur te doven, zodat de brandweer niet in actie hoefde te komen. De logé werd aangehouden en ingeslo ten. Bij zijn verhoor beweerde hij dat hij tot zijn daad was gekomen onder in vloed van drank en medicijnen. Hij be kende ook dat hij in juli vorig jaar een "brandbom" een aangestoken fles spi ritus) door de brievenbus naar binnen had gegooid bij de vestiging van een bank aan de Smitsweg. Daarbij on- sttond o.a. schade aan de vloerbedek- king. uw KOEKSPECIALIST Uit eigen bakkerij: KANDIJ - ROZIJNEN GEMBER - NOTEN en OUDEWIJVENKOEK BEUKENLAAN 46 - SOEST Stichting Centrum voor Maatschappe lijke dienstverlening Soest-Baarn - Eemnes, Burg. Grothestraat 74, Soest, tel. 19004. Spreekuren: Afdeling gezinsverzorging en bejaar denhulp: In Soest: iedere werkdag van 9.00 tot 10.00 uur, Burg. Grothestraat 74, tel. 19004. In Soesterberg: Geref. Kerk, Gen. Win kelmanstraat 103, iedere dinsdag en woensdag van 09.30-10.30 uur, tel. 03463-52606. Afdeling maatschappelijk werk: In Soest: iedere werkdag van 9.00 tot 10.00 uur, Burg. Grothestraat 74, tel. 19004. In Soesterberg: Geref. Kerk, Gen. Win kelmanstraat 103, iedere woensdag en vrijdag van 9.30 tot 10.30 uur, tel. 03463-52606. In Soest-Zuid: Gezondheidscentrum de Bundeling, Schoutenkampweg 4 iedere dinsdag van 09.00 tot 11.00 uur telefoon 13750. Buiten kantooruren kunt u voor uitslui tend telefonische hulp bellen met de THD te Hilversum, nr. 035-45555. Zo nodig kan de THD één van de m.w.- ers bereiken Gemeenschappelijke Sociale Dienst, afdeling Maatschappelijk werk: Kantoor: Lange Brinkweg 79, tel. 93411, toestel 56. Spreekuur maatschappelijk werken den, maandag t/m vrijdag 8.30 tot 10.00 uur. Sociale Verzekeringsbank Spreekuur Sociale Verzekeringsbank, district Amersfoort (voorheen Raad van Arbeid te Amersfoort). Informatie over kinderbijslag, aow- pensioen, weduwen- en wezenpen sioen, rentezegels. Elke vrijdagochtend tussen 10.00 uur en 11.00 uur in het gebouw van de So ciale Dienst, Lange Brinkweg 79 te Soest. De politie kreeg in het afgelopen week einde een golfje van aangiften te ver werken wegens inbraken in auto's. Op diverse plaatsen in de gemeente waren autokrakers actief geweest. Er kwamen meldingen binnen van de Haverweerd (2x), Albert Hahnweg, Veenbesstraat (2x), Wiardi Beckmanstraat (2x) en Moerbessenberg (2x). In de meeste ge vallen luk(e het de daders de radio-cas setterecorders, waarom het begonnen was, weg te nemen. In het weekeinde hebben onbekende daders ingebroken in de kiosk bij de picknickplaats aan de Foekenlaan. Ze verwijderden enkele planken aan de zij kant van het houten gebouwtje en maakten vijf dozen ijs en acht dozen met marsen, nutsen, raiders, gehaktbal len, frikandellen, worsten en hambur gers buit. Bovendien namen ze 15 blik jes bier mee. De totale schade bedraagt ca. 700 gulden. Als de Nederlanders meer op de fiets stappen in plaats van de auto voor korte ritten te gebruiken, wordt het milieu minder belast. Stichting: fiets! start daarom deze week de campagne 'Alle fietsen zijn groen'. Tijdens deze cam pagne wordt de nadruk gelegd op het zeer milieuvriendelijke karakter van de fiets en op het feit dat de fiets hét ver voermiddel is voor korte afstanden. Korte afstanden Uit een onderzoek dat in opdracht van het ministerie van VROM door TNO Delft is uitgevoerd, blijkt dat de uitstoot van schadelijke gassen het grootst is bij koude motoren. Statistisch onderzoek (CBS) leert dat de auto juist veel ge bruikt wordt voor korte afstanden (tot ongeveer 12 kilometer). Het gaat dan om woon/werkverkeer, winkelen en vi sites. De auto krijgt tijdens een korte rit niet de tijd goed warm te worden en koelt tij dens parkeren ook weer af. De vervui ling is het grootst onmiddellijk na een koude start en daalt geleidelijk tot een stabiele waarde, die wordt bereikt als de motor op werktemperatuur komt. Dit gebeurt nadat vier tot vijf kilometer is afgelegd. Ook de 'schoonste' auto's kennen een 'vuile' koude start. Een ge regeld motorsysteem met sonde en ka talysator treedt in werking nadat drie- tot vierhonderd meter is afgelegd, die nodig is om de katalysator heet te ma ken. Elke koude start vormt dus een ho ge belasting voor het milieu. De fiets is groen Zonder tekort te doen aan de belangrij ke funktie die de auto over langere af standen heeft, wil stichting: fiets! de Nederlanders bewegen juist voor korte ritten de fiets te gebruiken. De fiets is niet schadelijk voor het milieur en bij zonder praktisch voor korte ritten. Geen last van files en zoeken naar par keerplaatsen. Als de Nederlander voor een aantal korte ritten de auto laat staan en de fiets pakt, levert dit een bijdrage aan de bescherming van het milieu: het aantal koude starts loopt terug. In 1988 legde fietsende Nederland ruim 11 miljard kilomters af (bron: CBS). Door vaker de fiets te gebruiken voor korte afstanden kunnen we proberen hier 15 miljard fietskilometers van tw maken. Tijdens de Fiets RAI, de expo sitie in de RAI in Amsterdam, startte de campagne 'Alle fietsen zijn groen'. Om de slogan te ondersteunen heeft stichting: fiets! een vignet ontwikkeld: een groen fietsverkeersbord. Minister Alders van het ministerie van VROM kreeg tijdens de officiële opening van de FietsRAI een campagnebutton opge speld waarmee de aktie van start ging.

Soester Courant | 1990 | | pagina 8