OVERWIN HET BOZE OOG I "LAAGSTE NIEUWS" CAMCORDERS CDA wil met 'doorgaand verkeersplan' meer duidelijkheid brengen Progressief Soest lanceert plan voor uitbreiding Hartje-Zuid Betere voorlichting minima is noodzaak HS WOENSDAG 7 MAART 1990 SOESTER COURANT PAGINA 9 m ;«v w cai m m n giIHMA Verkeer met ANWB-borden naar Koningsweg dirigeren Antwoord op 'paniekvoorstel' van PvdA Weider ëikeo^ kórteossendam Voetjanjers- je. bied sportzaal COMPUTER- FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Informatiedagen over verre reizen bij Holland International Autodief tegen boom 3)aztliui?en Tijdens de nieuwbouw van onze luxe party-zaal is ons bedrijf normaal geopend. 4 kegelbanen Te ingrijpende ambtelijke wijzigingen D66 wil bestemmingsplan opnieuw ter inzage Open dagen Kuijer groot succes 'Minderhedenbeleid heeft gefaald' Onroerende goederen Soester Courant: elke pagina geld waard voor adverteerder en consument! Tijdelijke afsluiting Dalweg en Beukenlaan was nu Panasonic S-VHS-C 4999,- 4499,- NV-MS 50 E movie/hifi Panasonic VHS movie 3999,- 3198,- NV-M 7 E full-size Blaupunkt VHS-C 2895,- ƒ2199,- CR-4600 movie Blaupunkt video-8 3598,- 1995,- CR-8010 móvie Nordmende S-VHS-C 4790,- 2499,- SV-500 movie Sony video-8 3499,- 1999,- CCD-V 50 movie •JVCGRT5 VHS-C movie ƒ3499,- 1995,- op is op kl H Steenhoffetraat 13a -15, Soest, telefoon 02155 -12132 Het CDA wil dat er meer gebruik wordt gemaakt van (nieuwe) ANWB- borden voor lokaal bestemmingsver keer, zodat de routes voor iedereen duidelijk zijn. Die borden moeten langs de invalswegen het doorgaande verkeer naar de Koningsweg dirigeren. Een en ander staat te lezen in een CDA-plan dat als titel heeft: "Mogelij ke aanzet verkeersstromen". Verkeer en parkeren in Soest en Soes- terberg verdienen extra aandacht, aldus het CDA, dat daarbij de volgende uit gangspunten hanteert: (1) de woon straten moeten vrij zijn van doorgaand verkeer; (2) verkeersvriendelijkheid voor fietsers en voetgangers; (3) ontlas ting van het verkeer Van Weedestraat- Soesterbergsestraat en vergroting van de aantrekkelijkheid voor het winke lend publiek. Dat kan bereikt worden door de volgen de maatregelen, aldus het CDA. Bij pa leis Soestdijk moet het verkeer vanuit Hilversum en Baarn rechtsaf de Biltse- weg/Koningsweg geleid te worden. Daar zouden dan nieuwe ANWB-bor- den moeten komen met de aanduiding: Overhees, Soest-Zuid, Soesterberg, Amersfoort. Het verkeer in tegengestelde richting, komende van Amersfoort en gaande in de richting Hilversum/Baarn, moet bij het kruispunt Birkstraat/Vondellaan linksaf worden gedirigeerd door borden met de aanduiding: Overhees, Soest dijk, Baarn, Hilversum; het verkeer af komstig van Soesterberg richting Baarn wordt bij de Ossendamweg linksaf ge leid door een bord met dezelfde aandui dingen. Op de kruising Steenhoff- straat/Dalweg krijgt het verkeer een Progressief Soest heeft vorige week een herinrichtingsplan gelanceerd voor het gebied Hartje-Zuid, waarbij het winkelcentrum kan worden uitge breid en een deel van de Soesterberg- sestraat - tussen Korte Ossendam en Gallenkamp Pelsweg - verkeersvrij gemaakt. Het plan is in zekere zin een antwoord op het PvdA-plan voor de Van Weedestraat, waarvoor Progres sief Soest geen goed woord overheeft. Jan Visser en Leidje Tomassen maak ten het PS-plan vorige week bekend. Het komt erop neer dat de progressie ven in de discussie over het winkelbe- leid vasthouden aan het'tweepolig mo del en dat verbetering van het win kelklimaat daar moet plaatsvinden waar de infrastructuur de minste pro blemen oplevert voor de omwonenden. PS kiest in dat verband voor Hartje- Zuid. Het plan is gegoten in de vorm van een initiatief-voorstel, dat volgens Visser en Tomassen nog makkelijk in de raads vergadering van 15 maart behandeld kan worden. Daarin komt ook het PvdA-voorstel aan de orde. Voor het ambtelijk advies is naar hun inschatting nog genoeg tijd, "en het is een leuk al ternatief voor de PvdA-plannen," al dus Visser. PS houdt onverkort vast aan het twee polig winkelmodel. "Gelijkwaardig heid en gelijke behandeling van beide winkelcentra zijn hierbij op hun plaats," aldus P.S. "Soest heeft een geschakeerd aanbod van winkelbranches, maar het blijft wenselijk een versterking van het winkelareaal in de non-foodsector na te streven. Daarnaast is het van belang het kooplek te verkleinen, wat minder ver keersbewegingen tot gevolg heeft: een belangrijke bijdrage aan het milieu." Uitbreiding van Hartje-Zuid is volgens de progressieven minder problematisch voor de woonomgeving in Zuid dan aan de Van Weedestraat. Soest hoeft zich dan bovendien niet afhankelijk te voe len van Rijkswaterstaat en ook de na tuur is niet in het geding. 'PvdA-vlaag van waanzin' Visser: "Het PvdA-plan is typisch een paniek-voorstel, dat in een vlaag van waanzin in elkaar is gezet. Wij zijn daar bijzonder van geschrokken. Dat de ver keersdruk op de omgeving erdoor toe neemt is al een misser, maar erger nog is het feit dat de PvdA een weg wil aanleg gen door de kwetsbare rand van een stukje groen (Stadhouderslaan/Noor- derweg). Ze willen dwars door de knot wilgen van hun eigen kandidaat Chris Uiterwijk heen, die daarover niet eens geraadpleegd is!" Volgens Progressief Soest valt er aan de Van Weedestraat weinig meer te verbe teren. Visser meent ook dat het verkeer tussen paleis Soestdijk en de Birkstraat op de Van Weedestraat grotendeels een plaatselijke bestemming heeft. "Echt doorgaand verkeer is daar maar een fractie van, en een weg buitenom lost dat probleem heus niet op." Los daar van vindt P.S. het voornemen om de Van Weedestraat op te peppen een ra dicale doorbreking van het twee-polig beleid en daarom "een flagrante schen ding van de gemaakte afspraken". De uitbreiding van Hartje-Zuid kan plaatsvinden door het stuk Soester bergsestraat verkeersvrij te maken en door verplaatsing van de timmerfabriek 't Driftje. Volgens Visser zijn er tekenen die erop wijzen dat er van die zijde meer medewerking te verwachten is dan in het verleden. Op het vrijkomende ter rein kunnen meer winkels worden ge bouwd en parkeerplaatsen aangelegd. Plein Aan de Soesterbergsestraat ontstaat volgens het plan een echt plein, dat een echt voetgangersgebied kan worden, eventueel aangevuld met enkele winke lunits en straatmeubilair. Het door gaande verkeer moet via Birkstraat en Vondellaan naar de Soesterbergse straat geleid worden en de Schouten kampweg moet eenrichtingsverkeer (richting Ossendamweg) krijgen, zodat er geen sluiproute ontstaat en een toe name van de parkeerdruk daar verme den wordt. Bij het kruispunt Soester bergsestraat/ Eikenlaan moet een aan duiding "doodlopende weg" komen te staan. De Korte Ossendam wordt eveneens eenrichtingsroute naar de Ossendam weg (met uitzondering van de bus), zo dat het verkeer op de Ossendamweg sneller zal doorstromen. Het aantal parkeerplaatsen aan de Soesterbergse straat tussen Eikenlaan en Verlengde Kolonieweg kan worden vergroot door de langsparkeerstroken om te zetten in insteekhavens. "Het PvdA-plan is vanachter een bu reau gemaakt, zonder de betrokkenen te raadplegen. Wij doen dat anders," al dus Visser, die zegt dat het plan is be sproken met o.a. winkeliersvoorzitter Hovestad van Hartje-Zuid. "Het plan is nauwelijks een verrassing voor hen, want eigenlijk komt het neer op wat ze ook al jaren willen." in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 - 61 87 47 De Holland International Reisburo's in het midden van Nederland hebben de maand maart uitgeroepen tot 'Verre Reizen-maand'. De belangstelling voor reizen naar andere continenten, verre culturen en exotische stranden neemt al jaren toe en ook dit jaar weer is een spectakulaire stijging te verwachten. Aangezien de reiskosten voor dit soort reizen veelal ver boven het gemiddelde voor normale vakanties uitstijgt, is de consument uiteraard gebrand op goede informatie om tot de juiste keuze te koomen. Holland International zorgt ervoor dat de employé(e) achter de ba lie de cliënt van de nodige informatie kan voorzien. Er is natuurlijk heel wat literatuur op reisgebied, maar telkens blijkt weer, dat de consument toch graag eerst eens ziet wat er in al de verre landen is te zien en te doen. Daarom organiseren de Holland Inter national Keisburo s in Amerstoort, Baarn, Bussum, Hilversum, Nieuwe- gein, Soest, Utrecht en Zeist in de maand maart 4 speciale informatie za terdagen. De dagen beginnen om 10.00 uur en duren tot 14.30 uur. In die tijd worden dia's getoond en wordt infor matie gegeven. Toegangskaarten zijn 10 gulden per persoon, inclusief een drankje en een hapje, en zijn verkrijg baar bij de deelnemende reisburo's. In Soest is dat op Steenhoffstraat 15a, tel. 16571. Op de reisburo's zelf is uiter aard nog extra informatie verkrijgbaar. Schema informatie-avonden: 10 maart, Utrecht, Hotel Restaurant Pays Bas, India en Nepal; 17 maart, Zeist, Hotel Oud London, Mexico en Guatamala; 24 maart, Baarn, Restau rant Groot Kievitsdal, Thailand en Ma leisië; 31 maart, Amersfoort, Café Res taurant torenhof, Kenia. verwijzing naar Overhees via de Dal- weg. Model-Rademakerstraat Voor de winkelcentra Soest-Zuid en Van Weedestraat heeft het CDA het model-Rademakerstraat (Soesterberg) in gedachten. Het voldoet daar goed en zou in aangepaste vorm kunnen worden toegepast in de beide (verkeersluwe) winkelcentra van Soest. De verkeersoverlast op de Van der Weijdenstraat/Den Blieklaan etc kan volgens het CDA worden weggenomen door de spoorwegovergang Foekenlaan alleen open te houden voor fietsers en voetgangers. De grotere verkeersdruk die daarvan het gevolg is op de route Osendamweg-Vondellaan rechtvaar digt een verdere tegemoetkoming in de bijdrage voor de maatregelen tegen ge luidshinder aan deze straten. Ook voor Soesterberg heeft het CDA enkele verkeersmaatregelen in petto. Zo zou het verkeer vanuit Bilthoven richting Soesterberg via de Dolderse- weg moeten worden geleid en moet, ter ontlasting van Kampweg-Kamerlingh Onneslaan e.o., nu snel de afslag Ri- chelleweg plus de aansluiting aan de Rondweg worden uitgevoerd. Het ver dient volgens het CDA daarom aanbe veling extra druk op "Den Haag" uit te oefenen. Het CDA wacht overigens - "vanzelf sprekend" - graag opmerkingen en reacties van de bevolking af alvorens definitieve uitvoering van het plan te bepleiten. De politie werd in de nacht van zaterdag op zondag gewaarschuwd omdat een onbekend manspersoon rondscharrel de bij de auto's die achter het ziekenhuis Zonnegloren geparkeerd stonden. Toen de politie arriveerde reed er juist een "lelijke eend" weg, waarop de poli tie de achtervolging inzette. Op de Soesterbergsestraat reed de auto tegen een boom; de bestuurder nam de benen en verdween in het bos. In de auto be vond zich een afgesloten fiets, die ver moedelijk eveneens gestolen was. De "eend", waarvan het linnen dak was stuk gesneden, was total loss. Een zoek tocht naar de dader, waarbij ook ge bruik werd gemaakt van een speurhond van de Amersfoortse politie, had geen resultaat. Later bleken nog twee auto's bij Zonne gloren te zijn beschadigd, vermoedelijk bij een poging tot diefstal door dezelfde dader. Je ogen kunnen je aardig dwars zitten. Denk maar eens •aan autorijden, lezen of lang achter een computerscherm zit ten. Allemaal dingen die niet iedereen met het blote oog af kan. Meestal is er voor zo'n proble.enj ,een prima oplossing .te vindén,,. 1 Gediplomeerd optiek- specialist'iifs/Donker kent die als geen ander. Hij beschikt over de modernste oogmeet- apparatuur. Soms gaat het om een lees bril, soms om een 'dubbele' bril met of zonder 'streepje'. Zie je een bril niet zitten, dan zijn er natuurlijk ook nog len zen in verschillende soorten: Wie 't,sc(ljerp wjjLztón, Vpmf vrijblijvend praten en passen. BIJ DONKER IS VEEL TE ZIEN brillen - co n tactlenzen Winkelcentrum de Smitshot. Smitsweg 30, 3765 CT Soest, Bel: 02155 - 18626 het restaurant Pr. Hendriklaan 1 - 3761 DS Soest Telefoon (02155) 13807 Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag vanaf 10.00 uur zaterdag en zondag vanaf 16.00 uur 's maandags gesloten In het openbaar fraktieberaad van D66 op maandag 12 maart (gemeentehuis dependance, 20.00 uur) bepaalt de D66-fractie hoe ze in de komende raadsvergadering over de verschillende agendapunten zal stemmen. Op de agenda staat o.a. het vaststellen van het bestemmingsplan 'Soest-Midden'. Dit raadsvoorstel vertoont een uitzon derlijk trekje. Het wijkt vrij sterk af van het ontwerp-plan dat ter inzage heeft gelegen en waarop de burgers hebben ingesproken. De wijzigingen zijn echter niet zozeer het gevolg van die inspraak. Ze zijn 'ambtshalve' aangebracht. Hoe wel de eerste indruk van D66 is dat deze wijzigingen wel aanvaardbaar zijn, vindt de fractie dat er nu een voor de burger onduidelijke situatie is gescha pen. De fractie vindt dat het gewijzigd ontwerp opnieuw ter inzage gelegd moet worden voordat de Raad het gaat behandelen. Ook het bestemmingsplan Landelijk Gebied (le herziening) staat op de rol. In dit plan valt o.a. het terrein van Zon negloren, waarop B W voor een deel woningbouw willen toestaan. D66 vindt dat het terrein voorlopig zijn hui dige bestemming moet houden, totdat duidelijk is wat de Soesters daar willen. Zelf heeft de fractie voorkeur voor een verzorgingstehuis, een conferentie oord of kantoren. Ook de Lindenhof - D66 blijft tegen de nu bekende plannen - en de verhuur van het nieuwe zwembad - een goede zaak - komen aan de orde. De verkiezings stunt van de PvdA (een zogenaamd plan voor de Van Weedestraat) zal geen D66-bijval krijgen. Wie de D66-fractie over een raads- agendapunt een advies wil geven, is welkom. Wie deze avond voor een an der punt de aandacht van de fractie wil belt even vooraf naar Adriaan Pothui zen (Soest, 19628) of Jan van Esseveld (Soesterberg, 51710). De open dagen op 1,2 en 3 maart ter ge legenheid van het 25-jarig jubileum bij Kuijer Citroen waren een groot succes. De jubilerende garagehouder genoot grote belangstelling. Vele belangstel lenden kwamen zelf een kijkje nemen in de showroom naar de aanbiedingen die de heer Kuijer voor deze gelegenheid had. De heer Kuijer: "Het was gewel dig. Zoveel mensen, zoveel bloemen en cadeaux, de dagen waren echt een in slaand succes." Het jubileum stond deze keer helemaal in het teken van het publiek. Voor be zoekers stond er een drankje en een hapje klaar. Veel belangstelling was er bovendien voor de aanbiedingen. De heer Kuijer heeft veel orders binnenge kregen voor de Mistral en de Palais die tegen speciale jubileumprijzen ver kocht werden. De heer Kuijer en zijn medewerkers kunnen terugkijken op een zeer geslaagd evenement. Het gemeentelijk minderhedenbeleid heeft gefaald en met de voorlichting aan de minima is over extra voorzie ningen en uitkeringen is het slecht ge steld. Deze twee punten van kritiek kwamen duidelijk naar voren tijdens de forumdiscussie over het minimabe leid die de PvdA afgelopen maandag organiseerde. Gastsprekers deze avond, met als the ma 'Tweedeling, ook in Soest?' waren drs. Thanasis Apostolou en Mieke van de Burg, beiden lid van de Tweede Ka mer voor de PvdA. Lydia Meijer en Jan Danvers waren van de PvdA in Soest aanwezig. De voorlichting van de gemeente aan de minima is niet goed. Veel minima weten niet voor welke vergoeding of extra uit kering ze nu wel of niet in aanmerking komen. Wanneer er informatie wordt verstrekt over bijvoorbeeld kwijtschel ding of het steunfonds worden grote groepen niet bereikt. Op het steunfonds is, onder meer door de onbekendheid ermee, in de afgelopen jaren niet of nauwelijks een beroep gedaan. "Het lijkt wel of de overheid die extra potjes met alle macht geheim heeft willen hou den," aldus Mieke van de Burg. Boven dien, zo blijkt uit de discussie, is er voor veel minima een te hoge drempel om gebruik te maken van de voorzieningen. "We willen niet altijd maar zielig ons handje ophouden," aldus een spreker in de zaal. De PvdA zei deze problematiek te onderkennen en wil een aantal maat regelen voorstellen. Voorlichting Allereerst moet er aan de voorlichting veel verbeterd worden. Een echte oplossing voor de slechte communicatie tussen gemeente en minima was echter niet voorhanden. Er moet één centraal meldpunt komen voor alle zaken die de minima betreffen, zoals huursubsidie, steunfonds, ziekte-, studiekosten e.d. "Het moet eens afgelopen zijn met het van het kastje naar de muur sturen van de minima," aldus het panel. Meer duidelijkheid dus, ook administratief. De stapels formulieren waar de minima mee te maken krijgen moeten veel eenvoudiger. Helaas voor de minima wist de PvdA geen alternatief, voor de uiterst vervelende vragenlijsten - Ze vragen je letterlijk het hemd van je lijf - waar de minima steeds weer mee geconfronteerd worden wanneer ze in aanmerking willen komen voor een extra uitkering. Lydia Meijer: "De gemeente moet nu eenmaal iedere aanvraag apart behandelen. Dit is vaak heel vervelend, maar daar is niets aan te doen. Wanneer de gemeente de extra uitkering aan iedereen zou toekennen doet ze aan inkomenspolitiek en dat is een taak die weer bij het rijk ligt." De PvdA vindt ook dat er aan het steunfonds veel meer bekendheid moet worden gegeven. Lydia Meijer: "En meer bekendheid betekent ook dat er meer gebruik van gemaakt zal worden. Dan hebben we aan de momenteel beschikbare 25.000 gulden niet genoeg. Het bedrag zal dan ook verdubbeld moeten worden." De PvdA zal dit bij de behandeling van de Voorjaarsnota voorstellen. Minderheden Ook het minderhedenbeleid van de af gelopen jaren kreeg grote kritiek. On der de ethnische minderheden is nog al tijd een grotere werkloosheid dan onder de rest van de bevolking. Taalproble men en te weinig scholing zouden hier van de oorzaak zijn. Om dit probleem op te lossen wordt nu gesproken over het verplicht in dienst nemen van min derheden. De gemeente zou hierin een voorbeeldfunctie moeten vervullen. Thanasis vindt dat het gemeentelijke ambtenaren-apparaat een afspiegeling V.l.n.r. de PvdA-ers Apostolou, Hol leman, v.d. Burg en Meijer van de Dcvonung zou moeten zijn. Jan Danvers geeft aan dat er al in 1984 toe gezegd was dat de gemeente Soest tien mensen uit de minderheden in dienst zou nemen. Het zijn er twee geworden. Inmiddels is een brief van de PvdA uit gegaan naar het college waarin zij er op aandringen dat er binnen twee jaar tien mensen uit de minderheidsgroepen aangenomen worden bij de gemeente. Om dat te stimuleren zouden er meer vakgerichte opleidingen moeten komen voor minderheden zonder alleen op de Nederlandse taal de nadruk te leggen. "Niet voor iedere baan bij de gemeente is het noodzakelijk dat je vloeiend Ne derlands spreekt," aldus Danvers. Tha nasis echter vindt dat de jongeren onder de ethnische minderheden gedwongen moeten worden de Nederlandse taal goed te leren spreken. "De ouderen kun je daartoe niet meer dwingen, maar ik vind dat we voor de jongeren streng moeten zijn," aldus Thanasis. "Boven dien", zegt hij, "moeten de minderhe den ook voor hun eigen belangen opko men. Vanuit hun eigen organisatie kun nen en moeten ze druk uitoefenen op de overheid." Voor bemiddeling bij: aan- en verkoop huur en verhuur taxaties Bel voor een informatief gesprek 02155 - 1 13 04 HENDRIK SMIT MAKELAARDIJ OP MAAT Burg. Grothestraat 32, 3761 CN Soest Binnenkort zal het verkeer in de omge ving van de Dalweg en de Beukenlaan te maken krijgen met omleidingen in verband met werkzaamheden aan deze wegen. Het is de bedoeling dat vanaf maandag 2 april het gedeelte Dalweg tussen de Albert Cuyplaan en de Beu kenlaan wordt afgesloten voor alle ver keer in beide richtingen in verband met de aanleg van een rotonde ter hoogte van het nieuwe gemeentehuis. Eveneens worden vanaf die datum het gedeelte Beukenlaan tussen de Verl. Talmalaan en de Molenstraat en het ge deelte Dalweg vanaf perceel 44 tot en met het kruispunt Beukenlaan afgeslo ten voor het gemotoriseerde verkeer in beide richtingen, in verband met de aanleg van een riool. Het bergingsriool komt te liggen aan de Sporthal-zijde van de Beukenlaan. Het fietsverkeer kan dan alleen van de Soesterveen-zijde van de Beukenlaan gebruik maken (beide richtingen). Getracht zal worden het ongerief zoveel mogelijk te beperken. Dat betekent dat er alles aan gedaan zal worden dat de aanwonenden bereikbaar blijven. Het politieburo zal tijdens de werkzaamhe den altijd bereikbaar zijn via de Soeste- rengweg en vervolgens via een tijdelijke weg achter het nieuwe gemeentehuis langs. Het is de bedoeling dat vanaf vrijdag 18 mei het verkeer weer gebruik zal kun nen maken van de Dalweg en het ge deelte Beukenlaan vanaf de Verl. Tal malaan tot en met het kruispunt met de Dalweg. Het gedeelte Beukenlaan tus sen het kruispunt met de Dalweg en de Molenstraat zal eerst half juni openge steld worden. Het doorgaande verkeer zal van de omleidingsroutes (o.a. via Koningsweg en Molenstraat) gebruik moeten maken. De hele maand maart zal het fietsver keer op het gedeelte Dalweg tussen de Albert Cuyplaan en de Beukenlaan al geen gebruik kunnen maken van het fietspad dat langs het politieburo loopt. De fietsers moeten dan gebruik maken van het fietspad dat aan de overzijde van het politieburo ligt en dat in de maand maart tijdelijk aangewezen is als verplicht fietspad voor fietsers en brom fietsers in beide richtingen. In het gemeentelijk Informatiecentrum hangen tekeningen van de werkzaam heden. w s

Soester Courant | 1990 | | pagina 9