^9 Ütf Mi GEItMR GEZHISmnRKT GEmRR GEZinsmnRKT PB u "0001SssSBB r"90B FgHII z|Dr £JLoaMs HQF Lindenhof-plan leidt opnieuw tot felle aanval op CDA en PvdA Stope* -ëetr O 99 Laatste nieuws: B. W. willen uitstel Lindenhof-besluit! PETERS Makelaars r Voor advertentie zie pagina 6 EEN GREEP UIT ONZE REKLAME AUTO VAN DOORN STEITNER Meerderheid voorstanders opnieuw geslonken Gevraagd BEZORGERS Soester Courant k WEEKENDVOORDEEL i k BIJ JAC.HERMANS A Bavaria bier Witl ssssr- i of Mini-prus&Maxj-keus HANDEL Vreemde brandjes Zilveren legpenning Soest voor ondercommandant H.J. Zegwaard 'Ik heb met grote zorgvuldigheid gehandeld' Boerkoel weerlegt aantijgingen over belangenvermenging Lindenhof-plan mm**: azs snns nu smui Woensdag 21 maart in C-drie: Uitslagen-avond raadsverkiezingen HET VLEESCENTRUM lefutur lancaster KIPFILET JONG BELEGEN GOUDSEi KAAS Kilo GFT-cocons komen eraan! Gebruikt of nieuw kopen: Alle modellen SEAT en HONDA i4UTO VAN DOORN M fik Vast- schoenen SCHOEN-ADVISEURS ONROEREND GOED 25.000 m2 TAPIJT op voorrraad. Alleen bij: lVAiVI I A Er zijn in de recente geschiedenis van Soest weinig voorbeelden van plannen die zo omstreden zijn als het Lindenhof-project aan het Nassauplantsoen, waar Al- bert Heijn met medewerking van de gemeente een nieuwe supermarkt wil neer zetten. In de raadsvergadering van morgenavond (donderdag 15 maart) valt de definitieve beslissing over de aanvraag van de verklaring van geen bezwaar bij de provincie - de artikel 19-procedure - waarvan tot dusver het College en een nipte raadsmeerderheid voorstander zijn. Het wordt een bijzondere krachtmeting, vooral ook omdat de schaduw van de gemeenteraadsverkiezingen over de beslis sing van morgenavond heenvalt. Het CDA/PvdA-meerderheidsfront lijkt ge slonken, nu ook Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) is overgestapt naar de tegen standers. Dat het plan zeer omstreden is bleek vo rige week eens te meer in de marathon- vergadering van de commissie Ruimte lijke Ordening, die speciaal in het Grift- land College werd gehouden om alle belangstellenden goed te herbergen en optimale inspraak te geven. De com missie zelf zat op het podium en het pu bliek in de "kuil" van de aula, die voor de gelegenheid een theater-opstelling had. Alleen de geluidsinstallatie werkte abominabel, maar dat droeg er alleen maar toe bij dat er soms ademloos werd geluisterd. Een kleine stoet van insprekers meldde zich aan de zaalmicrofoon en zij kregen alle gelegenheid om de commissie te la ten horen hoe ze over het plan en de op stelling van het College dachten. Op nieuw passeerden de nadelen uitvoerig de revue en vooral het scherpe pleidooi van mr. De Zwaan, de zeer goed van de tongriem gesneden advocate van de omwonenden, oogstte bijval van de tal rijke tegenstanders in de zaal. Mevrouw De Zwaan bracht onder meer naar voren dat er geen enkele reden was voor de aanvraag, omdat er geen sprake was van een spoedeisend karakter. De Lindenhof kan ook in een later stadium nog in aanmerking komen voor verbou wingssubsidie, betoogde ze, de com missie voorhoudende dat deze onjuist was voorgelicht. "De Lindenhof hoeft niet bang te zijn om uit de boot te vallen. Voor de provincie is er geen aanleiding het tehuis uit de plannen te schrappen." Ook Albert Heijn heeft geen spoedei send belang, oordeelde ze, zeker niet als men in ogenschouw neemt dat de firma al jaren op zoek is naar een nieuwe loka- tie. Ondernemersbelang is bovendien niet hetzelfde als een planologisch be lang, aldus mr. De Zwaan. Ze wees er verder op dat CDA en PvdA hun in stemming met het plan hebben verbon den aan de overeenstemming met de omwonenden. "Die is er niet." De ad vocate liet tenslotte weten dat zij de be slissing eventueel tot aan de Raad van State zou bestrijden. 'Klein Rijnmond' Ook de verkeersoverlast en de bezwa ren uit het oogpunt van milieu en ge zondheid kwamen opnieuw uitvoerig ter sprake. In dat verband viel zelfs de term "Klein Rijnmond" en vooral de concentratie van benzeen - een kanker verwekkende stof - bij de geplande par keergarage werd naar voren gebracht als een van de bezwaren. Gepleit werd voor uitstel, om te kunnen overleggen met deskundigen. Anderen wezen op het gebrek aan eco nomische ruimte voor de nieuwe super markt, die ten koste zou gaan van ande re ondernemers, en de doorbreking van het twee-polen-beleid. Weer anderen brachten naar voren dat het wonen aan het Nassauplantsoen nauwelijks meer plezierig genoemd zou kunnen worden. Een enkele inspreker bracht opnieuw de rol van PvdA-fractievoorzitter Kees Boerkoel ter sprake, die hier en daar impliciet beschuldigd is van belangen vermenging. Boerkoel, zojuist terugge keerd van de Canarisch Eilanden, ver weerde zich tegen deze aantijgingen en liet nog eens weten dat zijn constructie bureau niet betrokken is bij het Linden- hofplan. Uit de zaal en vanachter de commissietafel (Ans Greefhorst, CDA) klonken overigens protesten te gen de kritiek op Boerkoel, aan wiens integriteit niet behoefde te worden ge twijfeld. 'Dodelijk' Het was al laat voordat de commissie zelf aan het woord kwam. Vooral Jan Visser (Progressief Soest) maakte goe de sier met de volgens hem "dodelijke" kritiek van mr. De Zwaan en anderen en hij ried de bezwaarden aan bij de ver kiezingen van 21 maart toch vooral niet te vergeten welk standpunt CDA en PvdA innamen. Pothuizen (D66) meende dat de be zwaren niet door het College waren weerlegd en bleef ook bij zijn standpunt dat het plan niet mag doorgaan. Wiebe Meilof (GPV) protesteerde tegen de zijns inziens volkomen overdreven mi lieu- en gezondheidsargumenten, maar liet desondanks weten dat hij "om" was en ook zou tegenstemmen. Als reden daarvoor zag hij het verzoek om uitstel, dat de gezamenlijke winkeliers hebben ingediend. Gert Beijen (WD) feliciteerde Meilof met diens bekering en herhaalde nog eens de onoverkomelijke bezwaren die zijn fractie tegen het plan koestert. En passant kraakte hij ook de plannen af die de PvdA voor de Van Weedestraat heeft uitgedacht. Arie van den Breemer (CDA) begon al met de vaststelling dat hij voor zijn ver haal geen applaus zou oogsten ("Bra vo!", riep Visser) en hield vast aan het uitgangspunt dat de Soester consument recht heeft op een grote Albert Heijn. Hij wilde de reactie van het College ho ren op de door de insprekers naar voren gebrachte argumenten, maar voorals nog hield hij het erop dat de procedure kon worden doorgezet. Ook Wil Stekelenburg (PvdA) ging voorlopig uit van de juistheid van de ge gevens die het College hanteerde. Ze wees er nog eens op dat AH, als de Lin denhof niet doorgaat, mogelijk op an dere wijze voorziet in zijn uitbreidings behoefte aan de Van Weedestraat, door bestaande winkels uit te kopen. "Dan is uw probleem ook niet opgelost," hield ze de omwonenden voor. "Wij berijden geen stokpaardjes, maar zoeken de bes te oplossing voor heel Soest." Spannend In de tweede ronde werden de betogen nog eens dunnetjes overgedaan, maar dat bracht geen verrassingen meer. Wethouder Plomp beloofde de com missie nog commentaar op een aantal door de insprekers naar voren gebachte argumenten, en voor het overige zal de beslissing in de raad van morgenavond duidelijk moeten maken of het plan doorgaat of niet. Het kan nog spannend worden: Alleen het College en de fracties van CDA en PvdA lijken voor te gaan stemmen, wat neerkomt op 15 stemmen. Dat is inclu sief de vier stemmen van het College, tenzij wethouder Plomp alsnog uit de boot valt, met zijn eigen WD-fractie voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 krat 12 flesjes a 0,3 liter Maximaal 5 kratten klant. m Aanbiedingen geldig I/ma 1? maan 1990 Zolang de voorraad sli behouden De versaanbieding i5 alleen verkrijgbaar in filialen mei c 500 gi V. ram U wilt zeer beslist dubbel glas laten zetten en heeft visioenen, natuurlijk.in t nette. Wie schakelt u in en zet glas naar uw zin? Natuurlijk, Van Ede, die maakt korte metten. meestemt en de eeuwige woede van CDA en PvdA trotseert. Verder wordt er in de wandelgangen min of meer openlijk gespeculeerd over afwijkend stemgedrag van een of meer CDA-ers, die in het zicht van de verkiezingen last van slappe knieën krijgen óf het CDA het alibi moeten verschaffen dat de fractie uiteindelijk toch tot een "ge nuanceerd oordeel" - met voor- en te genstanders - is gekomen. De omwo nenden van de Lindenhof wachten in een geladen stemming af. De politie kreeg vorige week twee mel dingen binnen van "vreemde" brandjes. Aan de Verlengde Talmalaan bleken onbekenden een kunststof fles met een brandbare vloeistof in het riool te heb ben gegooid. Op het parkeerterrein bij de Ichtnuskerk aan de Albert Cuyplaan werd een fles benzine in brand gesto ken. De brandweer zorgde ervoor dat het vuur werd gedoofd. Over de daders is niets bekend; de politie houdt het op kwajongenswerk. Juist voor het ter perse gaan van de ze krant werd bekend dat Burge meester en Wethouders gistermor gen in hun wekelijks beraad hebben besloten de gemeenteraad voor te stellen de beslissing over het Lin denhof-project uit te stellen. De fractievoorzitters zijn onmiddellijk op de hoogte gesteld. Het ziet er naar uit dat er pas in mei of juni - in elk geval na de gemeenteraadsver kiezingen - een definitieve beslssing aan de (dan nieuwe) raad zal wor den voorgelegd. De tegenstanders van het project - en dat zijn er velen - hadden gisteren al le reden tot juichen. Onder het motto "van uitstel komt afstel" werd het voorstel van B. W. met vreugde begroet. De tijd zal moeten leren of zij te vroeg hebben gejuicht. B. W. reageren met hun orde voorstel op de adviezen van de com missie Ruimtelijke Ordening en de felle discussies over het zeer omstre den plan. "Nog los van de verschil lende inhoudelijk standpunten is ons gebleken dat er onvoldoende begrip is voor het feit dat juist nu een beslis sing moet worden genomen. Het College heeft geluisterd naar de talrijke critici, die gevraagd hebben om een nadere afweging van de be slissing, in een breder kader. Daarbij speelt ook een rol dat de Federatie MKB binnenkort (uiterlijk 1 mei) met een standpunt komt over de ont wikkeling van een hoofdwinkelcen trum en de daaraan gekoppelde ver- keers- en parkeervoorzieningen, plus de diverse voorstellen over de verkeerssituatie. Het besluit van het College is una niem genomen. "Het streven van on ze kant zal erop gericht zijn nog voor het zomerreces de zaak opnieuw te agenderen. Uiteraard hangt dat me de af van hetgeen in het vervolg-pro- ces naar voren zal komen." Het voorstel van het College heeft betrekking op het voorstel voor de artikel 19-procedure en de daarmee gepaard gaande geluidshinder-as- pecten, maar ook op de voorgestelde grondruil van een deel van het Lin- denhofterrein met Vahstal. De heer H.J. Zegwaard heeft vrijdag tijdens zijn afscheid als ondercomman dant van de Brandweer Soest uitbanden van burgemeester J. de Widt de zilveren leg penning van de gemeente Soest ontvangen. De heer Zegwaard is bijna 25 jaar aan de brandweer verbonden geweest. Hij was o.a. zeer betrokken bij de opbouw van het brandweerkorps zoals wij dat thans in Soest kennen. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 16055 Of 18429 EN WIJ KOMEN! PvdA-fractievoorzitter Kees Boerkoel voelt zich volkomen vrij om morgen avond in de gemeenteraad zijn stem uit te brengen in de omstreden Linden- hof-kwestie. Alle beschuldigingen dat hij financieel belang zou hebben bij het doorgaan van het project - waar hij een voorstander van is - verwijst hij naar het land der fabelen. Recent doken opnieuw geruchten op dat Boerkoels firma van project-ont wikkelaar Vahstal opdracht heeft ge kregen voor de constructie van het complex. Eerder was dat ook al het ge val, toen werd gemeld dat hij er direct belang bij zou hebben. Nog vorige week suggereerden omwonenden van de Lin denhof dat hij dan toch nog indirect be lang bij het doorgaan van het project zou kunnen hebben, als vaste "klant" van Vahstal. Boerkoel riep vrijdag j.1. de plaatselijke HMiMeHiMM Meer informatie op pagina 6. pers bij elkaar en verschafte aan de hand van brieven een duidelijk inzicht in de gang van zaken. In september 1988 werd hij door Vahstal benaderd en hij heeft in november van dat jaar inder daad enige adviezen gegeven, waarvoor een rekening van 900 gulden werd inge diend. Eind 1988 kwam het Lindenhofplan voor het eerst op de tafel van de politiek terecht, in de commissie Ruimtelijke Ordening. Zodra Boerkoel gewaar werd dat er vragen rezen over het plan, heeft hij de opdracht teruggegeven en de rekening gecrediteerd. Boerkoel staafde een en ander met kopieën van de correspondentie met Vahstal. "Ik heb begin en half 1989 al 'uitgelegd dat ons bureau, omdat ik om politieke rede nen mijn handen vrij wilde hebben, de opdracht niet kon aanvaarden," aldus Boerkoel in een brief aan Vahstal (ja nuari 1990), waarin hij hem verzoekt de afdeling Bouw- en Woningtoezicht te laten weten dat zijn firma niet bij het plan betrokken is. 'Zuiver en eerlijk' Als reden geeft hij verder op dat hij de verhouding met Vahstal zuiver en eer lijk wil houden, evenals die met zijn col lega-raadsleden. Vahstal schreef het ge vraagde briefje inderdaad, en Boer koels firmanaam werd op de papieren doorgehaald. Boerkoel hoorde tijdens de nieuwjaars receptie dat zijn naam in opspraak was gebracht. In overleg met gemeentese cretaris W. de Kam legde hij de gang van zaken schriftelijk vast. Aanvankelijk was het "Soest Erbij" dat het verhaal de wereld instuurde en re centelijk werd het opnieuw opgepakt door de tegenstanders van het Linden- hof-project. "Een smerige manier van optreden," aldus de verontwaardigde PvdA-leider. "Niemand hoeft het met me eens te zijn, maar dan wel op basis van argumenten en niet van verdacht makingen. Ik heb met grote zorgvuldig heid gehandeld." Op woensdag 21 maart vinden de ge meenteraadsverkiezingen plaats. Ook in Soest, wat iedereen zo langzamer hand wel zal weten. De politieke par tijen hebben hun best gedaan de res pectieve partijprogramma's duidelijk te maken aan het kiezerspubliek, men heeft inmiddels de bekende stemkaar- ten in de bus gekregen en er is menige avond georganiseerd waarop van ge dachten kon worden gewisseld met de politici. Niet alleen voor de politici is dit een spannende tijd, die uitmondt in een uit slag waar vol verwachting, met angst of verlangen naar wordt uitgekeken. Ook voor instellingen, zakenlui, verenigin gen en vele burgers is van belang wie Soest in de komende vier jaar gaat be sturen. Daarom hebben C-drie en de politieke partijen de handen ineen geslagen en een avond georganiseerd waarop men aanwezig kan zijn als de uitslagen, prog noses e.d. bekend worden gemaakt. In Eerste keer Boerkoel heeft volgens zeggen sinds de jaren zestig al zo'n 200 projecten in Soest uitgevoerd en in het hele land al tienduizenden. "Dit is de eerste keer dat ik om politieke redenen van een op dracht heb afgezien. M'n medewerkers waren daar trouwens niet zo blij mee, omdat ze op die manier ook een stukje winstdeling mislopen." Boerkoel is zeker niet van plan voor taan opdrachten voor projecten in Soest uit de weg te gaan. "Natuurlijk niet. Als je dat doet zou dat betekenen dat geen mens uit het bedrijfsleven ooit nog poli tiek actief kan zijn. Dan moet je inder daad oppassen dat de gemeenteraad niet alleen uit vrouwen en vrijgestelden gaat bestaan, zoals Raymond van Gel der destijds bij zijn afscheid zei." de werkgroep 'gemeenteraadsverkie zingen 21-3-'90' zitten vertegenwoor digers van zes partijen en C-drie, en zij worden met raad en daad bijgestaan door ambtenaren van de gemeente. Het idee is vrij simpel. Het aantal stem men wordt zo snel mogelijk doorgege ven naar de Grote Zaal van C-drie, waarop deze bekend wordt gemaakt. In de zaal zullen de journalisten van Soe- stand onmiddelijke reacties vragen van aanwezige raadsleden, fractievoorzit ters, partijleden en belanghebbenden. De aantallen stemmen komen per stem bureau binnen, waardoor er spannende situaties kunnen ontstaan omdat een bepaald plaatje drastisch kan verande ren. Circuit Het organiseren van deze avond is iets lastiger, omdat er grote hoeveelheden informatie moet worden verwerkt en dat op een razendsnelle manier. Er is daarom een circuit ontwikkelddie be gint bij de stembureaus en eindigt bij een groot scherm in C-drie. Daartussen rennen en vliegen vele vrijwilligers, die allen uit de gelederen van de politieke partijen komen. De regie is in handen van een centraal duo: Richard Wester hof en Nico van Waveren. Zij besluiten op welk moment het programma moet worden onderbroken voor nieuwe uit slagen, of voor interviews door journa listen, of zij geven het woord aan de pre sentator van de avond, of ze geven het sein voor een stukje muziek. Aangezien er deze avond ook een be langrijke voetbal interland plaatsvindt, is gezorgd dat men niets van deze sport behoeft te missen; er is een t.v. aanwezig met grootbeeldscherm. Het ziet er naar uit dat deze 21e een bij zonder interessante avond gaat worden, waarop ieder van harte is uitgenodigd. De deuren gaan om 19.00 uur open. DEZE WEEK BIJ Schouderrollade ncn Kiloy. Gehakt h.o.h. esn Kilo O. Voor uw huisdier: Runderhart kiio 4?5 Lamshart kno4f° Geopend: donderdag en vrijdag 8.00-17.00 uur BIRKSTRAAT 49 - SOEST TELEFOON 02155 -1 24 77 LE NOUVEAU MAQUILLAGE 'Bi r\ PotWfiic Soesterb.straat 55 - Soest P.v.d.A, HET GAAT GOED IN SOEST kg van 17.98 voor PATÉ 100 gram In de loop van deze week plaatst de gemeentelijke reiniging op verschil lende plaatsen in Soest en Soester- berg cocons. Deze cocons zijn er speciaal voor het gescheiden inza melen van groente-, en fruit- en tuin afval (G.F.T.) bij de hoogbouw. Voorlopig blijven de deksels van de cocons gesloten, zodat men er nog geen gebruik van kan maken. Wan neer het gescheiden inzamelen van start gaat zullen de deksels door het personeel van de reiniging geopend worden. (voor alle zekerheid) Gevarieerd aanbod occasions en hoge inruilprijzen ook "natuurlijk" bij Laanstraat 82 - Soest Tel. 02155 - 2 17 19 Op zoek naar zekerheid, service en garantie? Raadpleeg pagina 11 pagina Jfvan KREUKELEN bv m. 5 i Winkelpromenade Laanstraat 95-97 - Baarn Tel. 02154-133 87 Het aanbod in van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 12 13 Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600

Soester Courant | 1990 | | pagina 1