ÊÊÊU Willem van Oosten OP JE OGEN WIN EEN SUPERTAART/ mmmmm Politiek hoeft niet te rekenen op veel interesse van scholieren Lustrum Leerlingenraad Griftland WOENSDAG 21 MAART 1990 SOESTER COURANT PAGINA 13 Lijsttrekkersforum in Griftland College Waardebonnen voor kleurvergrotingen AANG. BILJ. INK. BEL BOEKHOUDING ADM.KANTOOR N.J. KONIJN Na aanrijding doorgereden Voor project in Brazilië Griftlanders gaan vrijdag 'woekeren' met een knaak Chr. Middelbare Economische School Amersfoort in nieuw gebouw PEDICURE- VOETKUNDIGE Bij Donker Brillen-Contactlenzen Verhelderend boekje over voordelen, nadelen en vooroordelen van contactlenzen KIJK ELKE WOENSDAG LOS DE KRUISWOORDPUZZEL OP Het had natuurlijk best aardig kunnen zijn: zeven lijsttrekkers op een rijtje, met naast zich de (zes) scholieren die "hun" partij tegenover hun medeleer lingen wilden vertegenwoordigen, on der voorzitterschap van burgemeester De Widt, en een zaal vol jolige Grift landers uit 4-Havo en 5-VWO. Dat de belangstelling nogal geforceerd was bleek wel uit het feit dat ongeveer de helft van de leerlingen al voor het offi ciële eind afhaakte, de dreiging met een "notering" ten spijt. De bijeenkomst had dan ook het karak ter van een verplicht nummer, wat ook al tot uitdrukking kwam in de toe spraakjes die de scholieren-lijsttrekkers (keruig verdeeld over de klassen) aan het begin hielden. Burgemeester De Widt had nog geprobeerd ze te inspire ren met de opmerking dat" zij t.z.t. de fakkel van de huidige politici moesten overnemen, maar de jongelui beperk ten zich voornamelijk tot een vrij dorre uiteenzetting over de op zichzelf ook al niet bijster levendige verkiezingspro gramma's. In de met affiches rijk behangen aula hoorden de "echte" politici hun jeugdi ge representanten welwillend aan, met uitzondering van Wiebe Meilof (GPV), voor wie geen klas in het krijt had willen treden en die - ondanks de geboden ge legenheid - ook zelf niets te melden had in het rondje "algemeen". Bloedserieu ze verhalen, met uitzondering vantjd^ jongeman die de WD vertegenwoor digde en zijn nood klaagde over het feit dat zijn D66-collega's de WD-ballon- nen kapot hadden gemaakt. De discussie maakte de bijeenkomst iets levendiger. Gemeentebelangen Groen Soest en Progressief Soest wer den ondervraagd over hun onderlinge verschillen (Witte: "Wij zijn niet links, maar breed"; Visser: "Wij zijn eerlijk; Gemeentebelangen misleidt de kiezers met verhalen over 300 flats die afgebro ken kunnen worden."). Pothuizen (D66) mocht uitleggen waarom de door zijn partij gewenste voorrang voor vrouwen in functies bij de gemeente géén discriminatie was, en Boerkoel, Krijger en Menne mochten aantonen dat hun partijen niet "één pot nat" wa ren. Dat deden ze o.a. met verhalen over het zwembad en enkele andere stokpaardjes. Lucht Visser kreeg bijval voor zijn opmerking dat de drie grote "blabla-partijen" slechts te verdelen waren in een gewone WD, een christelijke WD (=CDA) en een socialistische WD (=PvdA). "Ze delen allemaal potloodjes, petjes en ballonnen uit, maar er zit alleen lucht in." Meilof vond dat alle andere partijen dan de zijne "belangenpartijen" waren, omdat ze allemaal met verlanglijstjes op de kiezers afkwamen. Een vraag ging over schoolverlaters die niet willen werken maar toch een uitke ring opstrijken, maar de discussie daar over bleef volstrekt mistig. Onthullen- der was een vraag aan Menne: moest de Internationale Schakelklas bij het Grift land worden ondergebracht, zodat deze school eraan "onderdoor" zou gaan? Menne wees er fijntjes op dat alle LTS- ers direct na school een baan kregen en liet weten dat er over de ISK binnen en kele weken duidelijkheid zou zijn. Meilof kreeg de vraag voorgelegd waar- oomzijtr partij zich verzet tegen disco, drank en Véronique, en hield daarop een betoog over de hang naar geld en sex. "Alles draait om de lol. Mensen kunnen niet meer tegen tegenslagen." Pothuizen mocht zich uitspreken voor een theater in C-drie en Krijger kreeg het verwijt dat de WD alleen maar mooie woorden overheeft voor het mi lieu. Kiezersbedrog Organisator Johan Baks legde ten slot- jy (winKelprijs 'oestdijk I vindt ze op alle filmrolletjes, die u koopt bij Willem van Oosten bij 12 opnamen een kleurvergroting 13x18 GRATIS (winkelprijs f 2,50). bij 24 opnamen een kleurvergroting 20x28 voor f 1,— (winkelprijs f 10,--). bij 36 opnamen een kleurvergroting 30x45 voor f2,50 (winkelprijs f 19,--). ook deelvergrotingen zijn mogelijk, (speciale prijzen). I Soesterbergsestraat 57, Soest-Zuid, tel. 02155-13109 I Van Weedestraat 147, Soestdijk, tel. 02155-25942 De "echte" lijsttrekkers en hun verte genwoordigers in de aula van het Grift land College. te, terwijl de zaal intussen leegliep, een stelling aan het forum voor: "Iedere partij belooft veel, maar zegt niet ten koste waarvan; dus maken ze zich alle maal schuldig aan kiezersbedrog." Dat was het sein voor een algemene aanval op Gemeentebelangen-Harry Witte, die de duibieuze uitspraken in zijn fol der nog eens voor zijn kiezen kreeg. Al le lijsttrekkers putten zich uit om duide lijk te maken dat zij geen kiezers bedro gen, want ze. beloofden immers niks, maar spraken alleen verlangens uit. Ook mochten de heren in één zin hun programma samenvatten en laten we ten of ze wel impopulaire maatregelen durfden te nemen. Zeker wel, zo bleek. Op het eind waren de scholieren met geen zeven paarden meer in de aula te houden en sloot burgemeester De Widt de bijeenkomst af met een kort slot woord. Op veel interesse van de scholie ren hoeft de Soester politiek in elk geval niet te rekenen. (ook T-bilj.) Verzorging van UW Telefoon 02155 -1 26 71 de Akkeren 18 3762 AS Soest Een bewoner van de Ereprijsstraat ont dekte vrijdag dat zijn auto, die bij zijn huis geparkeerd stond, was aangereden door een onbekende medeweggebrui ker, die vervolgens was doorgereden. De wagen bleek links achter beschadigd te zijn. Hij deed aangifte bij de politie. Op de Peter van den Breemerweg raak te een automobilist in de fout toen hij op de kruising met de Ferdinand Huyck- laan tegen een hek reed en in het wei land terechtkwam. Een buurtbewoner stelde de politie op de hoogte. Later werd de beschreven auto beschadigd op een parkeerplaats aangetroffen en kon een 23-jarige Soester worden aange houden. Hij wist zich van het voorval niets te herinneren... Zo'n 280 leerlingen van de tweede klassen het Griftland College gaan aanstaande vrijdag (23 maart) tus sen 10.00 en 14.00 de straat op om geld in het laatje te brengen voor het nieuwe ontwikkelingsproject in Brazilië van de Derde Wereldgroep Soest. Ze krijgen allemaal een rijksdaalder mee en het is de be doeling dat ze daarmee gaan "woe keren". In zekere zin fungeert de knaak dus als het uit de bijbelse parabel beken de "talent", en het is de bedoeling dat de jongelui hun startkapitaaltje zo snel mogelijk uitbreiden. De winst komt ten goede aan het CET-project van Wereldkinderen in Lins, Brazi lië, waar straatkinderen worden op gevangen met onderwijs, genees kundige verzorging, voeding en kle ding. De school haakt op het project van de Derde Wereldgroep Soest in met een project van drie dagen, speciaal voor de tien tweede klassen van VWO/Havo en Mavo. Al met al zijn dat zo'n 280 leerlingen. In de lessen aardrijkskunde wordt stilgestaan bij problemen als analfabetisme en de negatieve gevolgen van het groot grondbezit, vraagstukken waarmee Brazilië te kampen heeft. Bij het project horen ook twee ten toonstellingen ("Van katoen tot spij kerbroek" en "Noord-Zuid"). Het project in het Griftland College start vandaag (21 maart) en wordt begeleid door leraar maatschappij leer Johan Baks en tweede-klassen- coördinator Nanno Vlaanderen. Al vaker heeft de school met de DWG samengewerkt in een dergelijke op zet. De leerlingen krijgen o.a. infor matie over het project aan de hand van de videofilm "Welvaart, maar niet voor hen", mondelinge voor lichting van twee Belgische gasten, die o.a. met behulp van simpele ge bruiksvoorwerpen duidelijk maken hoe kinderen en volwassenen in de Derde Wereld moeten leven. Aan de slag Vrijdag krijgt het project heel prak tisch gestalte; de Griftlanders zwer men dan uit en gaan met hun rijks daalder aan de slag. Hoe ze dat geld besteden (investeren) mogen ze he lemaal zelf weten, als het maar wat oplevert. "Cake bakken en verko pen, muziek maken, karweitjes doen, ramen lappen, de straat vegen, oliebollen bakken, noem maar op," aldus Johan Baks. Vorig jaar werd met een soortgelijke opzet een fors bedrag opgehaald voor een Novib-project in Bangla desh en het Tanzania-project van de Derde Wereldgroep. De actie werd toen een succes en natuurlijk zullen de Griftlanders hun beste beentje voorzetten om ook nu weer goed voor de dag te komen. Tussen 10.00 en 14.00 uur kunnen zowel particulieren als bedrijven in Soest en Baarnbezoek van een jeug dige Griftlander verwachten. Hij of zij is in het bezit van een legitimatie- brief van de school, waarnaar men zeker kan vragen. Uiterlijk om 14.00 uur worden de 280 leerlingen weer op school terugverwacht, waar het geld wordt verzameld en natuurlijk wordt verteld wat ze zoal hebben ge daan. Op vrijdag 16 maart a.s. zal het nieuwe schoolgebouw aan de Leusderweg 30, van de Christelijke Middelbare Econo mische School voor Meao en Mmo te Amersfoort, officieel geopend worden door mevrouw Drs. NJ. Ginjaar- Maas, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en ex-Staatssecreta ris van Onderwijs en Wetenschappen. Daarmede komt officeel een einde aan een lange periode, doorgebracht op tal loze locaties in de stad. Aanvankelijk, vanaf de stichting in 1969 tot 1973, was de school voornamelijk in de binnen stad van Amersfoort gevestigd en later, m.i.v. 1 januari 1973 in de wijk 'De Schothorst'. Naarmate de school groei de in leerlingenaantal, nam het aantal dislocaties en de daarmee gepaard gaande onderwijsproblematiek toe. Tenslotte werd er op zeven plaatsen les gegeven. Lange tijd bleek het toch mogelijk in die situatie goede a.s. middenkaderfunc tionarissen op te leiden, maar aan het eind van de jaren tachtig werd het in de houten noodlokalen steeds moeilijker om te kunnen voldoen aan de eisen die modern economisch onderwijs aan de inrichting van een school stelt, bijv. op audiovisueel gebied en op het gebied van het informatica-onderwijs. Toen de school per 01-08-1989 werd uitgebreid met een afd. MMO-C werd de situatie nijpend, want deze opleiding vergt spe ciale voorzieningen bijv. voor de vak ken warenkennis, etaleren en reklame- tekenen. Maar gelukkig zijn veel pro blemen nu opgelost: de school, die op de plaats van de vroegere Mavo Leus derweg en naast het nieuwe gebouw daarvan is gebouwd, huisvest in vier bouwlagen een duizental leerlingen en ca. zestig docenten en overig personeel die verheugd zijn dat hier lessen gege ven en ontvangen kunnen worden die voorbereiden op het functioneren in het bedrijfsleven van de jaren negentig en daarna. Veel jongens en meisjes met belangstel ling voor de detailhandel en voor admi nistratieve, bestuurlijke en commercië le beroepen krijgen hier een moderne beroepsopleiding. Tevens is de school in het kader van een experiment één van de in totaal acht meao-scholen in Ne derland, die het vak export mogen aan bieden in het vakkenpakket. Een uiterst aantrekkelijk vak dat afge studeerden grote kansen biedt in het be drijfsleven. Voorts is de school thans voor de vakken informatica, tekstver werking, warenkennis, etaleren en reklametekenen uitstekend geoutil leerd. De SVM-operatie in het mbo, De Sec torvorming en Vernieuwing van het Middelbaar Beroepsonderwijs gaat ook aan deze school niet voorbij. In 1990 zal de school waarschijnlijk fuseren met de Chr. school voor mdgo 'De Horst' te Amersfoort en met een deel van het be staande Amersfoortse kmbo, nl. een deel van de administratief/secretariële opleidingen. Dit onderwijs zal, evenals nü, in eigen gebouwen gegeven worden. De bestuurlijke fusie van mdgo en meao/mmo heeft reeds in 1989 plaats gevonden. Beide instituten worden bestuurd door de Vereniging voor Protestants Criste- lijk Voortgezet Onderwijs voor Amers foort en Omgeving. Hoewel de school dus Prot.Chr. van karakter is, wordt de school vanaf de oprichting, tevens be zocht door leerlingen van buiten-kerke lijke en vooral van R.K.-huize. In het nieuwe schoolgebouw is een kunstwerk aangebracht door de in Ne derland wonende en werkende Colom biaanse kunstenaar Silvio Montoya Ve- leasquez, kunstenaarsnaam: Silvio Montoya. Dit kunstwerk zal een rol spelen bij de officiële opening door me vrouw Ginjaar-Maas. GEDIPLOMEERD F. Joldersma-Lissenberg Koninginnelaan 80 - Soest Telefoon 02155 -1 18 11 Bellen voor afspraak tussen 19.00 en 20.00 uur. Afgelopen vrijdag vierde de Leerlingenraad van het Griftland College het eerste lustrum. Vijf jaar geleden startten tien leerlingen met het idee meer voor de belangen van de leerlingen op te komen, samengevat in de vraag "Waarin mogen wij meebeslissen?". Afgelopen vrijdag ruim vijfjaar later, blikte de heer Fransen, conrector aan het Griftland College, terug op de voorgaande jaren. De zeer lage opkomst echter, dwong de conrector zijn 'spreekgestoelte' te verplaatsen naar het midden van de zaal en de aanwezigen schaarden hun stoelen daar dan maar omheen. "Vijfjaar leerlingenraad. In die tijd zijn de vragen eigenlijk hetzelfde gebleven, de antwoorden zijn even vaag gebleven. Vragen over muziek in de kantine, repetitierooster, de openingstijden van de keuken, geen briefje wanneer je ziek bent nodig voor de hogere klassen en de plastic bekertjes," herinnerde de heer Fransen zich. Een van de stokpaardjes van de Leerlingenraad: de leerlingenstatuten. Na veel over en weer gepraat lijken die er eindelijk te komen. Een van de punten hieruit 'iedere leerling heeft het recht drie keer Conrector Fransen haalt her inner in gen uit vijfjaar Leerlingenraad op in het Griftland College. per jaar geen huiswerk te maken', heeft het niet gehaald. "Maar ondanks dat, is het belangrijk dat het reglement er nu komt," vindt Fransen. "Er is in de afgelopen vijf jaar veel bereikt. De Leerlingenraad heeft wel degelijk invloed." De macht en de inspraak van de Leerlingenraad werden gesymboliseerd in het cadeau, een houten hamer, die de leerlingen uit handen van de heer Fransen namens het schoolbestuur in ontvangst mochten nemen. Als je een bril niet ziet zit ten, maar het eigenlijk niet meer af kan met het blote oog, zijn er tegenwoordig de mooi ste alternatieven. Wat dacht je van lenzen. Een gediplomeerd contactlens specialist als Donker heeft daarvoor de modernste appara tuur in huis. Bij een proefpas- sing kan hij je precies vertellen wat voor jou de mogelijkheden zijn. Het kunnen zuurstofdoor- latende lenzen worden, zachte lenzen of zelfs gekleurde len zen voor een andere kleur ogen. Kies je voor zachte len zen, dan kun je profiteren van het 'Zachte Lenzen Plan'. Voor een vast bedrag kun je dan elk half jaar rekenen op een paar 'verse' lenzen. Maar waar je ook voor kiest, lenzen zorgen zonder dat je 't merkt voor een scherpere blik. Dus als je je bril voor gezien houdt, kom dan eens kijken bij Donker. BIJ DONKER IS VEEL TE ZIEN brillen - contactlenzen Winkelcentrum de Smitshof, Smitsweg 30, 3765 CT Soest, Bel: 02155 - 1B626 J-Y-i&M 'V ;v Steeds meer mensen overwegen over te gaan op contactlenzen. Dat is geen stap die je zomaar neemt. Als je denkt aan contactlenzen, wil je eerst weten of je ogen daar geschikt voor zijn. In het licht van de vooroordelen die over contact lenzen bestaan, is dat een logische vraag. Daarom heeft de ANVC een verhelde rend boekje laten verschijnen onder de titel 'Contactlenzen voor een vrije scherpe blik', waarin de voors en tegens van contactlenzen op objectieve wijze worden uiteengezet. De ANVC is de Algemene Nederlandse Vereniging van Contactlensspecialisten. Het 20 pagi na's tellende boekje is gratis verkrijg baar bij de contactlensspecialisten die bij deze vereniging zijn aangesloten. Het gemak van contactlenzen Momenteel hebben zo'n 700.000 Ne derlanders tussen 15 en 45 jaar contact lenzen. Circa 13% van alle mensen uit die groep, die een oogcorrectie nodig hebben, dragen nu contactlenzen. Daar komt jaarlijks een fors aantal bij. Voor het dragen van contactlenzen valt veel te zeggen, vooral nu de laatste jaren de kwaliteit verder is verbeterd. Lenzen hebben - zoals veel mensen weten - een aantal voordelen boven een bril. Len zen beslaan niet wanneer je van de kou de in de warmte komt. Je ondervindt geen hinder van druppels op het glas als het regent. Lenzen breken niet als je ze draagt, waardoor ze bij sommige beroe pen, bij bepaalde hobby's en bij vrijwel elke sport zijn te prefereren. Ze worden ongezien gedragen en zijn dus niet aan mode onderhevig. En dan is er natuur lijk ook nog een cosmetisch aspect: met lenzen houd je je eigen gezicht. Voor- en nadelen Tegenover de voordelen staan ook na delen. Vooral in het begin, in rokerige ruimten, bij te lang dragen en bij veran derende lichamelijke omstandigheden zoals zwangerschap, ziekte en bij ge bruik van bepaalde medicijnen of alco hol kan het comfort verminderen. Daarbij komt dat lenzen een nauwgezet hygiënisch onderhoud vragen. Een stofje of haartje tussen oog en lens ver oorzaakt irritatie, vaak op ongewenste ogenblikken. En als je lens valt, is hij meestal moeilijk terug te vinden. Ver der moeten kinderen, van wie de ogen nog niet zijn volgroeid, nog even wach ten. Al deze voor- en nadelen worden dui delijk behandeld in het boekje 'Con tactlenzen voor een vrije scherpe blik'. Het bevat ook informatie over de eigen schappen van harde en zachte lenzen, over het aanmeten en over het dragen. Kosteloos Men kan het boekje gratis krijgen bij Donker Brillen-Contactlenzen aan de Smitshof, en bij alle 700 leden van de ANVC. De contactlensspecialist geeft graag een mondelinge toelichting. Vaak is er ook een speciale videofilm over het gebruik van lenzen, die op verzoek wordt vertoond. Als u overweegt over te gaan op con tactlenzen, dan zal de ANVC-contact- lensspecialist eerst uw ogen beoorde len. Wijkt uw oog af van het normale, dan wordt u doorverwezen naar huis arts of oogarts. ANVC-leden zijn te herkennen aan het ANVC-vignet.

Soester Courant | 1990 | | pagina 13