'Bij ons op Soest' TERRA-COTTA SHOW Kinderdagverblijf Triangel verbouwt Militairen bouwen tenten op terrein s.o.Soest voor medische oefening stomerij zeilstia WOENSDAG 21 MAART 1990 SOESTER COURANT PAGINA 23 WJ. VAN LEEK Apart inleveren van huisvuil Ook zin in de zomer? Kom dan zaterdag a.s. naar onze GRIEKSE TERRA-COTTA POT c QC BLOEMENHUIS De strijd tegen kinderziektes in de Derde Wereld van Simavi Voorjaar: Breng nu uw gordijnen, ^5Q per m Steeds meer KCA Gratis af te halen bij Wortmann-Mode Kretenzische mode in Fashion Guild Magazine Actie jubilerend Nationaal Fonds Kinderbescherming Geen handboogschieten in de Soester Duinen Inbraak Varenstraat De Blauwvoet Dagelijks sterven duizenden kinderen als gevolg van de gebrekkige omstan digheden waarin miljoenen van hen in de DerdeWereld leven. Dooreen tekort aan vitaminen hebben ze bovendien een grote kans op het krijgen van infectie ziekten zoals Tuberculose, Polio, Mala ria, Mazalen en Diarree. Hoewel in een land als Tanzania bij voorbeeld naar verhouding veel kinde ren met vaccinaties worden bereikt (zo'n 70 procent) is kindersterfte mo menteel ruim 120 per 1.000 geboorten. Jaarlijks sterven er 200.000 kinderen aan ziekten die hadden kunnen worden voorkomen met vaccinaties en gezon der eten. Met eenvoudige middelen kan vaak doeltreffend een oplossing worden ge boden. Simavi, de vereniging van direk- te steun aan medische projekten in ont wikkelingslanden, maakt de aanleg van pompen en het slaan van putten in heel wat landen ter wereld mogelijk. Water en gezondheidszorg zijn immers niet te scheiden. Om dit ook voor de komende jaren mo gelijk te maken collecteert Simavi van 19 tot en met 25 maart. Met het ingezamelde geld financiert Si mavi kleinschalige medische projekten over de hele wereld. Daar is 4 miljoen gulden voor nodig. Simavi houdt zich al 65 jaar bezig met medische ontwikkelingssamenwerking. Simavi ontvangt geen subsidie van de overheid en is daarmee een volledig partikuliere organisatie. De steun gaat rechtstreeks naar de me dische instelling zonder inmenging van derden, zoals bijvoorbeeld overheden. De door Simavi aangeboden hulp heeft een aanvullend karakter. De gegeven hulp moet er bij voorkeur toe leiden dat de gezondheidszorg voor langere ter mijn wordt verbeterd. Wie Simavi wil steunen kan ook een bij drage storten op giro 300100 ten name van Simavi-Haarlem. UW KOEKSPECIALIST Uit eigen bakkerij: KANDIJ - ROZIJNEN GEMBER - NOTEN en OUDEWIJVENKOEK BEUKENLAAN 46 - SOEST F. C Kuyperstraat 3 3761 EG Soest Tel:02J55-24664 Specialist Anti-roest behandeling T. VAN ROUWENDAAL voor het behandelen van V l o.a. personenauto's en bedrijfswagens Nijverheidsweg 11 -3762 EP Soest Tel. 02155 - 2 08 60 (na 18.00 uur: 02155 - 2 37 15) Zoals u reeds gelezen heeft in de eer ste Nieuwsbrief G.F.T.-afval, start op 2 april in de gemeente Soest het verspreiden van de donkerbruine G.F.T.-container, die bestemd is voor al het "milieuvriendelijke" huisvuil. In deze bruine G.F.T.-con tainer hoort al het organische Groente-, Fruit- en Tuinafval, het zogenaamde GFt-afval. Elk huishouden in onze gemeente krijgt de beschikking over zo'n gratis container, die met een inhoud van 140 liter wel kleiner is dan de ver trouwde groene container. Deze groene container blijft gewoon in ge bruik; daar moet het meeste overige gewone huisvuil in. Eigenaren of huurders van duplex- woningen krijgen op de begane grond een zogenaamde cocon, een betonnen bak met deksel, die kan worden afgesloten. Daarin kan het huisvuil gescheiden worden gedepo neerd. Bewoners van hoogbouwwoningen krijgen in september de beschikking over de verzamelcocons. Dus tot die tijd verandert er voor hen weinig. Deze mensen zullen apart geïnfor meerd worden. Wat is Groente-, Fruit- en Tuinaf val? De naam zegt het eigenlijk al. Tot het G.F.T.-afval behoren: aardappel schillen, snijresten van groenten, etensresten, eierschalen, fruitresten, koffieprut, theezakjes, kaaskorsten, appelkroosjes, pindadoppen, vlees- en visresten, klein snoeisel, gras, on kruid en bladeren uit de tuin., Nut tig afval, want het dient als basis voor de verwerking tot milieuvriendelijk compost. Wanneer de bruine G.F.T.-contai ner wordt afgeleverd ziet u in de con tainer een handig emmertje aantref fen. Dit emmertje kan op gezette tij den geleegd worden in de donker bruine G.F.T.-container. Bij aflevering van de bruine G.F.T.- container treft u ook een schema aan wanneer de containers bij u in de straat worden geledigd. De ene week de groene container, de andere week de bruine container. Vanaf maandag 23 april start het ge scheiden inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval. Zodra u de bruine G.F.T. container heeft ontvangen kunt u al beginnen met het geschei den inzamelen, maar hij wordt voor het eerste geledigd vanaf 23 april. Door het natuurlijk afval, het Groente-, Fruit- en Tuinafval te scheiden van de rest en opnieuw te gebruiken, kan de hoeveelheid te verbranden huisvuil tot maximaal de helft worden teruggebracht. Vrijdag 23 maart wordt huis-aan- huis de Soester G.F.T. INFO-krant verspreid. Hierin kunt u lezen o.a.: Splitsing huisvuil leidt tot halvering Soester afvalberg, Wat is Groente-, Fruit- en Tuinafval, Wat gaat dat al lemaal kosten, Uitdelen van de keu kenemmertjes en G.F.T.-contai- ners, Verplichting, Het scheiden van huisvuil begint in de keuken enz. Bewaart u deze INFO krant; hij kan u zeer behulpzaam zijn bij het ge schieden inzamelen van uw huisvuil. Geef nu uw woonkamer en tuin een zomers en zuid-Europees tintje' Door rechtstreekse inkoop kunt U volop Terra-Cotta kiezen uit o.a.: Portugal, Turkije, Griekenland, Spanje en Maleisië. LET OP: Alleen zaterdag a.s. (hoogte 18 cm - 0 15 cm) voor maar *3 Zl' uJF Zuidpromenade 9, Tel.: 02155 - 1 68 77, Soest de leukste bloemen Vandaag: Het bijzondere Boek (Museum Oud Soest) v. Weedestraat 40, 3761 CE Soest Tel. 15558 De inlevering van Klein Chemisch Af val (KCA) in de gemeente Soest gaat steeds beter. Dat kan geconcludeerd worden uit de inleveringsresultaten over de periode 1984 tot en met 1989. Op dit moment wordt er door de ge meente Soest en de mensen van de kin- der dagopvang hard gewerkt aan de verbouwing van de voormalige kleuter school "De Triangel" aan de Drie- hoeksweg. Het interieur wordt in nauwe samen werking met de gemeente grondig ge wijzigd tot een optimaal geoutilleerd kinder dagverblijf. De groepsruimte worden ruim opgezet en aangepast aan de ontwikkeling van bft innge kind. Elke groep krijgt een ei gen zithoek, eetkeuken, speel- en ren- ruimte, meerdere slaapkamers met voor ieder kind zijn "eigen" bedje. Veel aandacht krijgt het buitengebeu- ren, zodat de kinderen heerlijk buiten kunnen spelen. Het streven is om 1 mei de deuren van de splinternieuwe dagopvang te ope nen. Informatie over de kinder dagopvang kan ingewonnen worden op tel. 14157 (Ukkepuk) na 1 mei tel. nr. 26710. Het jaar 1990 is voor het Nationaal Fonds Kinderbescherming een gedenk waardig jaar. Het Fonds bestaat dan n.1. 30 jaar en van 26 maart t/m 1 april wordt voor de dertigste keer de landelij ke nationale collecte gehouden. Sommige organisaties voor kinderbe scherming zijn de laatste jaren op on prettige wijze in het nieuws geweest. Dit tumult dwingt het Nationaal Fonds Kinderbescherming zich duidelijker te profileren. Aangezien gebleken is dat veel mensen de Raad voor De Kinderbescherming verwarren met het Nationaal Fonds Kinderbescherming (N.F.K.) voelt het N.F.K. zich bedreigd in haar bestaan. Om zoveel mogelijk afstand te nemen van de totaal andere organisaties, die de verwarring veroorzaken dient het N.F.K. haar hulpverleningsactiviteiten nadrukkelijk en duidelijker naar buiten te brengen. Immers, het N.F.K. is er slechts om zoveel mogelijk kansarme kinderen te helpen. Nergens anders voor! Ieder jaar krijgt het N.F.K. één collecte week toegewezen op het nationaal col- lecterooster. Dertigduizend collectan ten gaan dan op pad om zoveel mogelijk geld op te halen voor de kansarme kin deren, ongeveer 30.000 in getal en in hoofdzaak ondergebracht in interna ten, kindertehuizen, gezinsvervangen de tehuizen en dergelijke. Door de terugtredende overheid wordt steeds meer en steeds intensiever een beroep op het N.F.K. gedaan, voor za ken die eigenlijke heel normaal en ge woon zijn, maar die niet betaald kunnen worden uit de subsidie. Ondersteuning van alle kanten is onontbeerlijk. Het is ook mogelijk een bedrag over te maken op giro 404040 t.n.v. Nationaal Fonds Kinderbescherming - Deventer. Het afgelopen najaar werd Wortmann- Mode in Baarn en Soest lid van het 'Fashion Guild', een groep mode-za ken, die gekenmerkt wordt door vak manschap, service en kwaliteit. Verder moet het assortiment aan hoge eisen voldoen. Ook vindt er een voortduren de toetsing van deze kwalificaties plaats. Tweemaal per jaar, aan het begin van het nieuwe mode-seizoen, geeft het 'Fashion Guild' een fraai magazine uit. Daarin worden niet alleen de nieuwe tendenzen uitgebreid belicht; ook an dere interessante onderwerpen komen aan de orde. Het 68 pagina's tellende tijdschrift kost in de losse verkoop f 7,95, maar bij de leden van het gilde kan men het gratis ophalen (uiteraard zo lang de voorraad strekt). In het vooijaarsnummer van het 'Maga zine of the Fashion Guild' zijn twee prachtig gefotografeerde reportages opgenomen over de nieuwe mannen mode. De nieuwe kleuren zijn ontleend aan de fresco's van Knossos op Kreta en daar hebben producente en fotograaf knap op ingespeeld. Heel origineel is de reportage over de vrijetijdskleding: vol vaart en dynamiek! Verder interessante artikelen over Knossos zelf, over open auto's (cabriolets), de geschiedenis van de blazer, Nederlandse interieur-ont werpers en accessoires voor de man. Kortom, een uiterst lezenswaardig blad, dat men gratis kan halen bij Wort mann-Mode in Baarn en Soest (Burge meester Grothestraat). In dit nummer staat bovendien een aan trekkelijke prijsvraag, met mooie prij zen. De hoofdprijs is een 15-daagsereis voor twee personen naar... Kreta! De leden van het 'Fashion Guild' zijn overigens te herkennen aan een fraai uitgevoerd aluminium buitenschild, waar het logo in drie kleuren op is afge beeld. TRA T E U R»C A TERING De voormalige kleuterschool De Triangel ondergaat momenteel een grote verbouwing. Omstreeks mei zal zij de deuren als kinderdagverblijf openen. Burgemeester en Wethouders geven geen toestemming voor een handboog schietwedstrijd in het gebied de Soester Duinen. De Seyster Handboogschutte rij Geronimo uit Zeist had daar om ge vraagd. Burgemeester en Wethouders vinden dat de risico's die verbonden zijn aan een dergelijk evenement te groot zijn. Dit mede in verband met het druk ke gebruik van de Soester bossen en duinen door wandelaars en fietsers. Een bewoonster van de Varenstraat ontdekte in het weekeinde dat haar ach terdeur openstond. Toen ze ging kijken zag ze dat het slot met een schroeve- draaier was geforceerd. De buit bleek te bestaan uit een videorecorder en een cd-speler. Luther in 1648 door Ds. i If Vis- scher uitgebracht. Kostbaar is de complete serie Verka- de-albums met de eerste drie spook jes-albums. Als we vijftig jaar verder zijn is niet alleen dit oeuvre onver vangbaar, maar zal ook de inhoud bij die generatie overkomen als een tref- woordenboek van een vóórhistorisch milieu, als een fossiel landschap uit die oertijd. Landman Dan heb je waarschijnlijk een etymo logisch naslagwerk nodig om een boe kentitel als 'Op stal' te kunnen begrij pen. Het is op deze tentoonstelling van 'Het Bijzondere Boek' (het komende weekend nog open) een beweegbaar prentenboek, waarin ik lees: 'Als de laatste gulden stralen Van de schitterende zon Zachtkens in het westen dalen, Aan den breeden horizon,- Als de nacht zijn sombre vlerken Langzaam over de aarde spreidt, En natuur, om zich te sterken, Tot een korte rust bereidt,- Dan ook heeft het uur geslagen, Dat de landman, welgemoed, Met den laatsten volle wagen, Zich naar zijne woning spoedt'. Vrijdagavond aanstaande veilt Johan Baks op het Tweede-hands-boekenbal in C-drie enkele bijzondere boeken ten bate van een bibliotheekproject voor de derde wereld. Aanvang: half acht. De toegang is gratis. Zie elders in dit blad. Jan Visser In 1984 werd 928 kg KCA (lege batte rijen, afgewerkte olie, verf, bestrij dingsmiddelen, bijtende stoffen en fo- tochemicaliën) ingeleverd. In 1985 was dat 3.914 kg; in 1986 9.474 kg; in 1987 13.831 kg; in 1988 13.542 en 3.570 li ter olie en in 1989 28.601 kg en 7.237 liter olie. Een vergelijking over 1989 met de an dere Eemlandgemeenten: Baarn 22.282 kg, Eemnes 4.400 kg en 486 li ter, Bunschoten 5.464 kg, Woudenberg 5.574 en Amersfoort 42.053 kg en 6.609 liter. VANUIT MIJN KEUKEN BIJ U OP TAFEL Voor uw feesten, diners aan huis, party's enz. volledig verzorgde menu's, buffetten, schotels en hapjes. THUIS UIT, GOED VOOR U Dagschotels p.p. a9,50 Weekendschotel p.p. a14,50 Diverse salades, paté's en andere gerechten in voorraad Openingstijden: woensdag gesloten, verder dagelijks van 10.00-20.00 uur, zondags van 15.00-20.00 uur. Werk ook mee aan een schoon Soester milieu door het KCA niet met het huis vuil mee te geven, maar door het apart in te leveren. In de gemeente bestaat een groot inbrengsysteem naar de de tailhandel. Zij die meedoen aan deze aktie hebben een sticker op de ruit, waarop aangegeven staat welk KCA bij hen ingeleverd kan worden. Maar men kan ook het gemeentelijk Informatie centrum bellen (tel. 22555). De infor- matrices zullen u precies vertellen waar u het KCA bij u in de buurt naar toe kunt brengen. Op dit moment is er een militaire oefe ning van de Geneeskundige Compag nie uit Garderen gaande in Soest. Af gelopen maandag bouwden de militai ren hun tenten op op het parkeerter rein van s.o. Soest. De totale oefening vindt plaats in het gebied dat wordt begrensd door Leus den, Soest en Laren (NH). Burgemees ter en Wethouders hadden voor het houden van de oefening in Soest afgelo pen januari toestemming gegeven. Op de volgende plaatsen zullen de mili tairen aanwezig zijn: op de parkeer plaats aan de Foekenlaan staat een commandopost tot 21 maart om 12.00 uur. De tenten op het s.o. Soest-terrein vormen een verbandpost en blijven daar tot 21 maart om 11.00 uur. Op de hoek van de A.P. Hilhorstweg en Spier kerweg wordt een oefening ontsmetting gehouden op 21 maart tussen 8.00 uur en 12.00 uur. Bovendien zal er op een hoek van het Gildeterrein bij de Ferd. Huijcklaan een bad- en wasinstallatie in drie tenten staan voor de sanitaire voor zieningen van de ongeveer dertig mili tairen, ook op 21 maart tussen 8.00 uur en 12.00 uur. Bij hun toestemming hebben B W la ten weten dat de commandant van de compagnie de omwonenden vooraf De militairen zetten hun tenten neer op het parkeerterrein van s.o. Soest voor het houden van een medische oefening. moet informeren over de oefening. Bo vendien zullen de gebruikte oefenter reinen weer in de oorspronkelijke staat achtergelaten worden. Ter gelegenheid van de Boekenweek 1990 heeft Museum Oud Soest aan de Steenhoffstraat een wisselexpositie in gericht van oude boeken. Na een op roep in de krant hebben verscheidene Soesters prachtige en zeldzame exem plaren van de boekdrukkunst uit hun librije voor deze interessante tentoon stelling afgestaan. Er liggen in het museum stoffige boe ken en prachtige banden in zeker acht talen: Nederlands, Frans, Duits, En gels, Italiaans, Maleis, Hebreeuws en Atjehs. Het oudste schriftuur is het pamflet 'Levendigh Discours' uit 1618. Een oorspronkelijk handschrift is een werkje van 1038 pagina's uit Atjeh. Opvallend is de tekening van Jo Spier van de Soester herberg 'De Drie Ringen'. Deze illustratie staat in Jacob van Lennep's 'Ferdinand Huyck' (uit gave 1941), waarin Soest een kleine rol speelt. Daarnaast ligt een platenboek, een jubileumuitgave van de ANWB, met vier oude Soester foto's achter glas en slot. Van de Ven 'De Blauwvoet' was vroeger een uitge verij in Soestdijk, de NV Plaatdruk en Uitgevers Mij. Dat bewijst in één van de vitrines 'In het Kabouterland', een vrolijk prentenboek met verzen van Johanna. Nostalgisch is het prentenboek 'In het Speelgoedland', met plaatjes en rijmpjes, uitgegeven door J.F. van de Verkade Deze 'witte' verhalen liggen nu broe derlijk naast 'De Negerhut van Oom Tom' met zwarte tekeningen uit het Zuidamerikaanse slavenleven. Net zo spannend zijn de gekleurde kaarten en gravures in de Statenvertaling van 1682. Omdat veel mensen niet konden lezen werd Gods Woord als stripver haal afgedrukt. Dezelfde tekeningen, maar dan in zwart-wit, zijn te zien in de eerste druk van de Nederlandse verta ling van de Duitse bijbelvertaling door Ven in uaarn. Een bekende boekhan- delsnaam in ons dorp. Waar is de tijd gebleven dat een essay werd geschreven over het onderwerp 'Onlust ontstaan in de lust' zoals va dertje Cats deed, getuige 'Alle de Wercken van Jacob Cats', in 1862 be zorgd door J. van Vloten. Een schok der herkenning kreeg ik bij Charles Dickens, bij de Camera Ob- scura en bij 'Extaze' van Louis Coupe rus (1892). Wie heeft vroeger niet genoten van de boeken over de Boerenoorlog in Zuid- Afrika. Met goed fatsoen durf je deze avonturen van L. Penning als 'De Ver kenner van Christiaan de Wet' en 'De Overwinnaar van Nooitgedacht' niet ter hand te nemen. Een fragment: 'Twintig jukossen sleepten den vuur mond tegen de steilten en hoogten op, en waar de ossen het lieten steken, daar namen honderden en nog eens honderden gespierde Boerenarmen het werk over'.

Soester Courant | 1990 | | pagina 23