mr scliociimkcr Griftlandcollege haalt 6000 gulden op voor Brazilië Tijdelijk 2e foto afdruk GRATIS .d 1 Zeer rustig verloop eerste openbare lijsttrekkersoverleg Voorjaarsactie Hartje Zuid een groot succes KUIJER Bang&Olufsen i TT Foto- en videoapparatuur, alle fotografie TeEonf^i?85 GINA2 WOENSDAG 28 MAART 1990 SOESTER COURANT PAGINA 3 11 'Informatie naar de burger moet beter' Restaurant van den Brink Lingerie op z'n paasbest Vrienden van het Soester Natuurbad spannen kort geding aan tegen gemeente V erkeersmaatregel Dalweg/Beukenlaan AANG. BILJ. INK. BEL BOEKHOUDING ADM.KANTOOR N.J. KONIJN Tank LPG aangetroffen Feest, bijzondere gebeurtenis of vakantie? Huur een VIDEO CAMERA Aansluiting bij Lota opnieuw besproken V erkeersmaatregel Lorentzlaan Nieuwe omgeving voor monument Soesterberg Ooit kiest u voor mooist Aanplant Koningsweg in volle gang Video gestolen ^.y S\/^"j °i m Voor het eerst in de geschiedenis van Soest werd afgelopen maandag het lijsttrekkersoverleg in het openbaar gehouden. Voorheen werden de on derhandelingen die leidden tot het be leidsprogramma altijd achter gesloten deuren gehouden. Mocht het publiek gerekend hebben op felle discussies en een pittige strijd, dan kwamen zij er bedrogen uit. De avond verliep bijna te rustig. De lijsttrekkers hielden zich vrij op de vlakte. De standpunten werden de aan wezigen nog eens uitgelegd. Snellere, betere informatie naar de burger toe, daarover waren de lijsttrekkers het una niem eens. De avond stond meer in het teken van deze problematiek, een heet hangijzer gezien de verkiezingsuitslag, dan van het beleidsprogramma voor de komende vier jaar. Wethouder Plom van de WD nodigde de aanwezige burgers uit om ook hun mening te ge ven. De enige die zich daartoe geroepen voelde was Chris Uiterwijk. Hij vond het geen goede zaak dat de gemeente haar informatie naar de burgers via Soest Nu verspreidde. "Dat blad vind je toch alleen maar terug in het bos," aldus de milieu-activist. Adriaan Pothuizen van D66 was niet gelukkig met deze wending en probeerde het gesprek weer terug te krijgen naar waar ze voor geko men waren: het bespreken van het pro gramma voor de komende vier jaar. "Ik denk dat deze bijeenkomst niet bedoeld was als een inspraakavond. Het is de be doeling dat wij hier onze standpunten naar voren brengen en verdedigen," al dus Pothuizen. Voorlichting Jan Visser vond dat de burgers veel eer der voorlichting moeten krijgen over de stand van zaken dan nu vaak het geval is. "Je moet de burgers niet het gevoel geven dat er over hun hoofden heen be slissingen worden genomen. Je moet dus niet wachten met het geven van in formatie als dè besluitvorming al een feit is," aldus de lijsttrekker van Pro gressief Soest. Hij wees met name op het bestemmingsplan Soest- Midden. "Daar hoor je jaren niets over en dan wordt de burger opeens geconfronteerd met plannen die hem allerlei beperkin gen opleggen," aldus Visser. De fracties waren het er over eens dat de kabel krant verbeterd moet worden, dat er begrijpelijke taal gevoerd moet worden en dat er nagedacht moet worden over een manier om burgers sneller en beter voor te lichten. Bovendien pleitten de fracties voor het opnieuw invoeren van het gemeentelijk informatieblad. Harry Witte van winnaar Gemeente Belangen Groen Soest opperde om we kelijks het college-overleg aan het pu bliek vrij te geven. Kingma (PvdA) achtte dit echter niet haalbaar. De an dere fracties waren dat met hem eens. "Het is voor de ambtenaren niet te doen om nog meer uren te besteden aan de toch al zo enorme papierberg aan infor matie," aldus de huidige PvdA-wet- houder. Wel waren alle fracties voor stander van het openbaar maken van de besluitenlijst van het college. De fracties wilden zich nog niet wagen aan een referendum, waar D66 al lang voor pleit. Jan Visser achtte zoiets ook niet nodig: "Progressief Soest weet wel 'll. .V* i Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 02155 - 1 27 06 MENU SYMPATHIQUE J f42,50 VELOUTÉDEFENOUIL lichtgebonden venkelsoep X SORBET AU FRUIT verfrissend ijsje met champagne FILET DE MORUE l "A LA PAUL" gebakken kabeljauwfilet met 4 tomatensaus, groentegarnituur en gebakken 4 aardappelen X CAKEAVECGINGEMBRE, GLACÉ ET CHANTILLY 4 gembercake met ijs en slagroom Wij zijn geopend: 4 dinsdag t/m vrijdag lunch vanaf 12.30 uur, 4 diner vanaf 17.30 uur. Zaterdag en zondag 4 diner vanaf 17.30 uur. 's Maandags gesloten. wat er leeft onder de burgers, dat blijkt uit de twee zetels die wij hebben weten te behouden." Deze opmerking werd met hilariteit door de aanwezigen ont vangen. Het CDA gaf toe huiverig te genover een referendum te staan en sloot zich aan bij Plomp die vond dat ze eerst de resultaten van de proef die mo menteel in Leiden wordt gehouden af moesten wachten. Over het wel of niet toetreden tot de Lota liepen de meningen uiteen. PvdA, Progressief Soest en D66 waren er voor. De andere fracties dachten niet dat dit tot de taken van de gemeente behoorde. Groen Soest gaf toe er nog niet bij stil gestaan te hebben, maar het mee te ne men naar de fractie. Wel had de partij van Harry Witte nagedacht over het plaatsen van een bord 'Soest Kernwa- penvrij'. Adriaan Pothuizen was voor stander van het plaatsen van een derge lijk bord. "Maar je moet eerst zeker we ten of dat echt zo is," vond Witte. Natuurlijk laanstraat 67 baarn 02154-15588 Tijdens de laatste raadsvergadering op 15 februari heeft Jan Visser aan het College van B en W over deze gang van zaken vragen gesteld. De heer Plomp Na de forumavond van 9 maart nodigde Wethouder Plomp de vereniging Vrienden Soester Natuurbad uit, op zijn spreekuur te komen. De vereniging is op de uitnodiging van de heer Plomp niet ingegaan. Daarvoor gaven zij de volgende redenen op. Omdat de advocaat, de heer F. Weij- zen, optredend namens de vereniging, al op 30 januari jl. schriftelijk om infor matie vroeg bij de Gemeente. De Gemeente Soest reageerde daar op met: dat de advokaat binnen 4 we ken de benodigde informatie zou krij gen. F. Weijzen reageerde daarop met een verzoek binnen 1 week de informatie te verstrekken, op 7 februari 1990. Op 23 februari was er nog geen reak- tie van de Gemeente Soest en stuurde F. Weijzen de Gemeente een concept dag vaarding toe met de mededeling dat slechts relevante spoedige informatie hem kon afhouden van het aangaan van een kort geding tegen de gemeente Soest. Ze moesten er wel wat voor over heb ben, de leerlingen van het Griftland College. Maar na een hele ochtend au to's wassen, stoepjes vegen, roosters schrobben, koekjes bakken, ramen lappen, bloemen verkopen en zelfs complete concerten geven stond het resultaat als een huis: met z'n allen wisten de ruim 280 leerlingen maar liefst 6000 gulden bijeen te brengen voor het Brazilië project van de Derde Wereld Groep. De actie was bijna verworden tot een onderlinge strijd. Wie haalt er het mees te op? De leerlingen vochten om de eer van het hoogste bedrag. Maar uiteinde lijk waren natuurlijk niet meer de indi viduele prestaties van belang, maar het gigantische totaalbedrag dat zij samen bijeen hadden weten te brengen. 6000 gulden voor het CET-project in Brazi lië van de Derde Wereld Groep waarin straatkinderen worden opgevangen en onderwijs, medische verzorging, voe ding en kleren krijgen. Het principe van de actie was heel een voudig. Iedere leerling kreeg 2 gulden 50. Dit geld moesten zij investeren en er zo winst mee zien te maken. Hoe, dat moesten ze zelf bedenken. Piet Hein Duns (15), Stein Kostermans 15) en Arvid de Vries (15) hadden hun investeringsgeld bij elkaar gegooid en daar kaarsen van gekocht. Die verkoch ten zij met winst, de winst hielden zij apart en van de rest kochten zij weer nieuwe kaarsen. Dit systeem werd in vele variaties toegepast. Esther van de Breemen 13en Kristien Bos 13wis ten zo met bloemen een heel kapitaal bij elkaar te verdienen. "We konden maar vier bosjes kopen van ons geld, maar we er kregen van de bloemist vijf," vertelde Esther. Rambo Tessa Brunsveld (14) schakelde haar eigen paard Rambo in. Samen met klas genootje Suzanna van 't Zand (13) be zorgden zij de kleuterklassen van de Van de Huchtschool de ochtend van hun leven met paardrijden en haalde een flinke som op. In de 13-jarige Da niël Beukema schuilt een slimme on dernemer. Hij bakte 150 minicakes, liet zijn komst vlak voor de koffie in bejaar denhuizen aankondigen en presenteer de de oudere bewoners van Soest vers gebakken cake bij de koffie en Brazilië de opbrengst ervan. Dinie van Buuren (14) stuurde haar moeder uit winkelen en nam, uiteraard tegen betaling, samen met klasgenootje Monique van de Breemer (13) het hele huis flink onder handen. Auto's wassen was ook zeer populair bij de leerlingen. Gezien de vele Griftlan- ders die zich daar op toegelegd hebben, moet iedere auto in Soest er blinkend uitgezien hebben. Hoewel, David Vrakking (13), Kees Niehof (14) en Rob van Beek 13) deden er 28 in twee uur. "Maar dat zou m'n vader nooit goed gevonden hebben hoor, als we het niet goed deden!" verdedigde Kees Niehof hun prestatie. Jan Boomsma (13) en Hans Gutter (13) knipten zelfs een heg. Veel kinderen probeerden geld bijeen te brengen door te collecteren. Dat was eigenlijk niet de bedoeling "maar het le vert zo lekker veel op," verdedigden ze zich. En dat was zeker zo. De leraren waren zeer te spreken over het succes van de actie. Een lerares beklaagde zich erover dat zij de hele ochtend tegen heug en meug cake en pannekoeken had gegeten. Enge ziekte Over het algemeen reageerden de in woners van Soest enthousiast op de ac tie van hun jonge plaatsgenoten en kwamen spontaan met allerlei klussen. Maar niet iedereen kon de goede be doelingen van de scholieren waarderen. Trots en voldaan, dat mogen de leer lingen ook wel zijn. Ze hebbeb een gi gantisch bedrag voor Brazilë bij elkaar geklust. Sommige inwoners van Soest gooiden de deur al dicht voor de vraag van de leerlingen goed en wel geformuleerd was of riepen door de brievenbus dat ze een enge ziekte hadden als ze hoorden waar de kinderen voor kwamen. Ande ren beklaagden zich erover dat ze zelf al zó weinig hadden. Dat de mensen in Brazilië het nog slechter hadden kon hen niet op andere gedachten brengen. Het gemeente personeel in Baarn had zich zelfs bij de politie beklaagd over het lawaai wat, naar bleek, twee Grift- landleerlingen produceerden. De twee stonden zo vol vuur op hun electrische gitaar te spelen in de muziekkapel van Baarn, dat de medewerkers van de ge meente elkaar niet meer konden ver staan. Johan Baks, een van de begelei ders van het project had hen gevraagd hoeveel ze ervoor over hadden om de twee te laten stoppen. Hij heeft niets meer op zijn voorstel gehoord... Wie vergelijkt leest de Soester Courant antwoordde: 'Naar verwachting zal binnen twee weken na heden de ge vraagde informatie beschikbaar zijn' al dus de Vrienden van het Soester Na tuurbad. De gevraagde informatie is tot op he den niet verstrekt aan F. Weijzen en daarom heeft de vereniging besloten een kort geding tegen de Gemeente Soest aan te spannen. De vereniging is boos over de manier waarop de Gemeente Soest met de ver eniging 'Vrienden Soester Natuurbad' is omgegaan. 'Dit is ronduit belache lijk', vindt zij. De vereniging behartigt de belangen van 400 leden maar vindt dat ze ondanks alle inspanningen, op geen moment serieus genomen werd door de Gemeente Soest. Volgens hen staat een groot deel van de bevolking achter hen, zeker gezien de verkiezings uitslagen. De vereniging Vrienden Soester Na tuurbad wil, dat de politieke partijen die de afgelopen jaren tegen bovenge noemde plannen waren t.w. D66, Pro gressief Soest, PvdA en Gemeente Be langen Groen Soest de geëiste bouw- stop van de zwem/sportaccommodatie en het terug draaien van de verkoop plannen van het Soester Natuurbad, ondersteunen. Het kort geding dient op 5 april. AL 25 JAAR BIEN VOOR EEN CITROËN Ook voor probleemloos afwikkelen van Uw schade. Korte Brinkweg 36 - Soest Telefoon 02155 - 1 62 15 In verband met de werkzaamheden rondom het kruispunt Dalweg/Beu kenlaan geldt tussen 2 april en 26 mei een aantal tijdelijke verkeersmaatrege len in die omgeving. Voor het gedeelte Molenstraat tussen de Albert Cuyplaan en het stopverbod nabij de Nieuweweg en het gedeelte Waldeck Pyrmontlaan tussen de Julianalaan en de Beetzlaan is een parkeerverbod voor de rechterzijde van deze beide wegen. (ook T-bilj.) Verzorging van UW Telefoon 02155 -1 26 71 de Akkeren 18 3762 AS Soest De politie trof enige tijd terug een tank aan op de Rubenslaan die voor 70 pro cent was gevuld met LPG-gas. Aange zien noch de eigenaar, noch de auto waar de tank uit afkomstig moest zijn te vinden was, heeft de politie de tank in beslag genomen. Later heeft zij de tank leeg laten lopen op de Eng. De gemeenteraad zal opnieuw overleg gaan voeren over het wel of niet toetre den van het gemeentebestuur tot de Lo ta (Lagere Overheden tegen Apart heid). Tot op heden is het standpunt van de meerderheid van de raad altijd geweest dat het apartheidsbeleid een zaak is van de rijksoverheid en niet van de gemeente. Daar lijkt nu verandering in te komen. Tijdens de Mandela-avond hebben de bezoekers een petitie ondertekend waarin zij het gemeentebestuur vroegen zich aan te sluiten van de Lota. Dit verzoek zal nu besproken worden in de commissie ABZ. In verband met de recontructie van de Prof. Lorentzlaan geldt voor die straat een tijdelijke verkeersmaatregel. Tus sen 2 april en 18 augustus is het gedeelte tussen de Simon Stevinlaan en de Van Angerenstraat voor alle verkeer afge sloten. De reconstructie van het kruispunt Kampweg in Soesterberg welke afgelo pen najaar is voltooid, was voor de af deling Groenbeheer van de gemeente Soest aanleiding de direkte omgeving van het herdenkingsmonument even eens in een nieuw 'passend' jasje te ste ken. Hiervoor werd een externe land schaparchitect, Theo van 't Klooster uit Eemnes, uitgenodigd. De opdracht was: uitgaande van de reeds aanwezige elementen als het monument, de par keervoorziening en het kruispunt, een voor Soesterberg centrale herkenbare ontmoetingsplek te creëren. Opvallend is de strak geschoren bo menrij van zgn. dakplatanen die het monument 'omarmt'. Op een lagere hoogte zal een taxushaag de gehele plek, zowel het monument als de plan tenbakken bij het kruispunt, een eigen gezicht geven. De smal getekende ber keboompjes zorgen met hun witte stam voor een vertikaal accent. Op de voor grond komt een 'Beatrix-linde' afkom stig van de overzijde Kampweg. Het ontwerp is in goed overleg tot stand gekomen met afgevaardigden van het herdenkingscomité Soesterberg. Het streven is de komende weken tot uit voering van het plan over te gaan zodat de komende 4 mei-dodenherdenking in een nog passender sfeervolle omgeving kan plaatsvinden. Een beroemd ontwerp herbergt de nieuwste technieken stel uw systeem samen uit: radio, cassettedeck, platenspeler en cd-speler. Wij - vanWeedestraat78 - Soest - Tel.02155-17253 voor alle zekerheid! technische dienst tel. 02155-10344* Aansluitend op de eerder voltooide fa sen vande Koningsweg is de afd. Groenbeheer van de gemeente Soest volop doende het wegdeel dat voert door het gebied Klein Engendaal te voorzien van een laanbeplanting van lindebomen. Geplant worden de ko-' ningslinde, krimiinde en de zilverlinde. De kruispunten zullen geaccentueerd worden met een aantal bijzondere boomsoorten zoals rondbladige beuke- bomen, smalle kastanjes en de watercy- pres. Een deel van de middenberm zal beplant worden met een zgn. struweel begroeiing die bestaat uit meidoorn, sleedoorn en vuilboom. Een dergelijke begroeiing is als broedgelegenheid zeer geliefd bij kleine zangvogels als de roodborst en koolmees. De weg zal als geheel een groen karakter krijgen, wat typerend is voor het bosrijkere gebied Klein Engendaal. Afgelopen zaterdag begon het voor jaar in Hartje Zuid. De winkeliers had den gezorgd voor muziek, gezelligheid en bloemen. De dixielandband Stable Roof uit Zaandam zorgde voorde vrolij ke noten. Zij waren de hele dag te beluis teren in het winkelcentrum. Een gigantische bakfiets met bloemen reed van stoplicht naar stoplicht om in alle hoeken van winkelcentrum Hartje Zuid de winkelende mensen een bloe metje aan te bieden. Gezien de vele bezoekers en de enthou siaste reacties kunnen de winkeliers van Hartje Zuid terugkijken op een zeer ge slaagd evenement dat zeker voor herha ling vatbaar is. Bij een woning aan de Staringlaan is bij een inbraak een videorecorder ont vreemd. De dief had zich via de achter deur toegang tot de woning verschaft. De eigenaar deed onmiddellijk aangifte bij de politie.

Soester Courant | 1990 | | pagina 3