;45,- >95.- >95.- Pensioenbedragen AOW en AWW Groepswonen - Ouderen - Soest, GOS (2) Cursussen en activiteiten Reacties van lezers >AGINA 14 WOENSDAG 30 MEI 1990 SOESTER COURANT PAGINA 15 bh IGEN Reacties van Lezers Ouderenbus een succes Relatie tussen slecht gebit en hartinfarct Onderzoek betere afstemming voorzieningen voor bejaarden Onderzoek boortoestellen Vragen over AOW of AWW? i I lage /an de itieve jaar i van /pe is uw Rente I1TSWEG 4 5 68 i 6 SOEST UWBAAR d niet in beweging. en trekhaak moet Jen. Ford trekhaken eer licht in uw auto, Dat van Ford is NBTW. nbare combinatie! Staat het met uw Ford altijd welkom, 3-22, Baarn, n 80 lest, Jag van 3-13.00 uur, 01497 De Seniorenpagina valt on der verantwoordelijkheid van de werkgroep publici teit en voorlichting van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over/ door of voor ouderen te melden neem dan contact op met, of schrijf naar: Werkgroep publiciteit/ voorlichting, p/a secreta riaat SWOS, Albert Cuyp- laan 101, 3764 TM Soest. Tel. 13786, b.g.g. 23681. De volgende Seniorenpagi na wordt geplaatst in de Soester Courant van sep tember. Uw copy graag vóór 22 augustus bij de redactie. SENIOREN PAGINA Zelfstandigheid tegenover het gemeenschappelijke? In het vorige artikel over Groeps wonen - Ouderen - Soest, voor mensen vanaf 55 jaar, werd gezegd: "Er zal studie nodig zijn naar de mogelijkheden om huur- of koop- groepen, dan wel huur- èn koop- groepen te kunnen starten. En om te komen tot groepsvorming onder de leden, zeker niet de eenvoudigste opgave, om tot (een) uiteindelijke woongroep(en) te komen met men sen die elkaar kunnen vinden op be paalde ideeën over Groepswonen." In dit tweede artikel willen wij daar wat dieper op ingaan. Met name op dat groepswonen. Wij zeiden dat het voorlopige bestuur het tot zijn niet eenvoudige taak rekent om on der de mensen, die zich op zullen geven als lid van de vereniging, te komen tot groepsvorming en dan wel, gelet op ons doel, speciaal op de vorming van groepen, die zo mo gelijk woongroepen kunnen wor den. Daarbij gaan wij ervan uit dat die nu nog aanstaande leden van de ver eniging GOS dat ook willen. Dat ze er tijd voor beschikbaar hebben: nü al, voordat er wordt gebouwd, maar natuurlijk ook en juist tijdens het wonen. Mense n, die uitsluitend lid willen worden om in Soest aan huis vesting te komen, komen waar schijnlijk bedrogen uit, want het doel is in de eerste plaats te komen tot woongroepen. Wat is zo'n woongroep? Vooropgesteld wordt hierbij: het gaat om "zelfstandig wonen", dus iedere gedachte aan "leven in een commune" moet hierbij worden vergeten. Wel staat één ding als paal boven water: de minimale bedoe ling van de leden van een woon groep moet zijn: "Zorg voor elkaar hebben". Wat houdt dat practisch in? Dat bewoners zich ook "groeps leden" weten. Een groep bestaande uit deze leden is verantwoordelijk om ieder groepslid zonodig (niet- professionele) hulp te bieden. Hulp die door de groep wordt georgani seerd, zodat die hulp niet op enke lingen neerkomt. Dat kan zijn: aan dacht geven aan elkaar, waar nodig boodschappen doen, kleine dingen regelen, enz. Maar dat heeft ook consequenties voor de samenstelling van de woon groep. Er moet gestreefd worden naar variatie in de leeftijd van de groepsleden. Stelt u zich eens voor dat iedereen bij de start van een woongroep tussen 55 en 65 jaar oud is, dan zal in het begin alles zonder veel moeite kunnen verlopen, maar hoe gaat het als men 15 of 20 jaar verder is? Dan komt alle "buren hulp" neer op een paar onverwoest- baren of op een enkele jongere, die in de groep is gekomen. Daarom moet zo'n groep ook zorgen voor een gevarieerde leeftijdsopbouw, die ook in de loop der jaren moet worden vastgehouden door bij de toelating van nieuwe leden ook op die leeftijdsopbouw te blijven let ten. Alle groepsleden moeten lid zijn van bijvoorbeeld de kruisver eniging en dat moet bij toetreding van nieuwelingen ook geëist wor den. Want, zoals gezegd, de zorg van de groepsleden moet zich niet uitstrekken tot professionele hulp. "Golflengte" Voor een woongroep is het fijn als de leden van de groep "elkaar wat te zeggen hebben". Of anders gezegd: "Wanneer ze een beetje op dezelfde golflengte zitten". Die "golflengte" kan ook min of meer voorwaarden stellen aan de eisen die de woon groep aan het bouwplan stelt. Het bouwplan met betr ekking tot de in dividuele woonruimten, maar ook aan één of meer "gemeenschappe lijke ruimten" of "gemeenschappe lijke voorzieningen". Een gemeenschappelijke ruimte kan een gemeenschappelijke verga- der- en zitruimte zijn, waar de groepsleden die dat willen samen koffie kunnen drinken. Waar de groep kan vergaderen over de voortgang van het project, over het aantrekken van nieuwe leden. Waar ook minder zakelijke gesprekken kunnen worden gevoerd. Andere groepen denken daarbij aan gezamenlijke hobbyiruimte of aan een atelier, of men besluit tot het hebben van gezamenlijke was- en droogvoorzieningen. Kortom: zo veel groepen, zoveel mogelijkhe den. Tenminste: als die gezamenlij ke wensen ook betaalbaar blijken te zijn (ook alweer een groepspro- bleem). Er zijn groepen die het gezellig vin den om zo nu en dan samen te eten. Dat betekent dat de gezamenlijke ruimten daarvoor dan zijn ingericht. Maar ook dat er weer nieuwe af spraken moeten worden gemaakt. Is er een gemeenschappelijke tuin, dan moet dat ook tevoren worden geregeld. In woongroepen die uit eindelijk niet slagen blijkt dat er in het begin niet genoeg is nagedacht en doorgepraat over wat er moet worden afgesproken. Een bewuste keuze Dat alles betekent dat het maken van de keuze om te proberen in een woongroep van ouderen te worden opgenomen, zeer bewust moet ge beuren! Dat houdt ook in dat de groep voor dat er gebouwd kan worden, maar ook tijdens het wonen, veel tijd moet steken in het groepsgebeuren. Je hoort erbij of niet! Voor deelne mers aan groepswonen van ouderen staat in elk geval de wens voorop om zo lang mogelijk zelfstandig te wo nen. Ze willen niet afhankelijk wor den van kinderen, van toevallige burenhulp of van speciale voorzie ningen voor ouderen. Zij verwach ten hulp van medebewoners èn zijn bereid die hulp zelf ook te geven. De clou is: een goede buur is, zeker bij het ouder-worden, beter dan een verre vriend. Vorige maal berichtten wij u al dat in september een informatie-video- avond wordt gegeven voor allen die er meer van willen weten en er over denken lid te worden van de op te richten vereniging: Groepswonen - Ouderen - Soest, GOS. De datum is dinsdagavond 18 sep tember a.s. en de avond wordt ge houden in de Vijverhof, Klarinet 39. Men kan zich alvast voor deze avond opgeven door een briefje te sturen met naam, adres en telefoon nummer aan: Groepswonen - Ou deren - Soest, t.a.v. het voorlopige bestuur, Postbus 129, 3760 AC Soest. In 1988 nam de Stichting Welzijn Ouderen Soest het initiatief om te komen tot een aangepaste ver- voersmogelijkheid voor ouderen boven 65 jaar. Er werd gezocht naar een mogelijkheid om binnen de grenzen van Soest/Soesterberg de mensen van 65 jaar en ouder tegen een voor hen betaalbare vergoeding van huis tot huis te kunnen vervoe ren voor bezoek aan familie, ken nissen, winkels e.d. Mensen die op ander wijze niet hiertoe in de gele genheid waren, zouden er dan eens uit kunnen. Na zorgvuldig onderzoek kwam eind 1988 de Ouderenbus de stra ten van Soest binnen. Een centrale telefoonpost onder nr. 19190 werd ingericht in één van de ruimten van Molenschot. Vanaf dat moment kon iedereen van 65 jaar en ouder dit nummer bellen om vervoer naar een door hen gewenst adres binnen onze woonplaats. De mensen wor den van huis gehaald en later terug gebracht. De Ouderenbus werd een vertrouwd gezicht in ons dorp. Op deze bus, die rijdt van 's mor gens 9.00 uur tot 's middags 17.00 uur doet een team, bestaande uit een chauffeur en een bijrijder, dienst. De telefooncentrale is bezet van 's morgens 10.00 uur tot 's mid dags 16.00 uur. De mensen die dit werk verrichten, zijn allemaal vrij willigers, die dit werk dus geheel gratis doen, maar wel met veel en thousiasme. Momenteel werken er 45 vrijwilligers aan mee. De prijs, die men voor een rit be taalt, is geheel vrij. Men mag beta len wat men wil, maar wel met een minimum van f 1,~ per rit. Al heel snel bleek, dat deze opzet in een grote behoefte voorziet. Iedere maand neemt het aantal mensen dat hiervan gebruik maakt toe. Mo menteel worden zo'n 1100 perso nen per maand vervoerd. Dat is een verheugend verschijnsel. Het toenemend aantal gebruikers vraagt van de centrale post veel in spanning om alle mensen tevreden te stellen, maar ze doen het met vol le inzet en in goede samenwerking met het team op de bus, dat moet zorgen, dat de opdrachten goed en veilig worden uitgevoerd. Regelma tig komen de vrijwilligers bij elkaar om de gang van zaken met elkaar door te nemen. Zo proberen zij in goede samenwer king de ouderen een dienst te bewij zen, waardoor ze mee kunnen doen in het samenlevingsproces van Soest. Vanaf 17 september beginnen in De Vijverhof drie nieuwe cursussen voor senioren: zelfverdediging vo or oudere vrouwen, geheugentraining en koersbal. Voorafgegaan door een introduc tieles op 24 september, begint op 1 oktober de cursus zelfverdediging voor oudere vrouwen. Deze omvat tien lessen die telkens op maandag worden gegeven, 's middags van 14.30 tot 16.30 uur. De geheugen training omvat eveneens tien lessen, telkens op vrijdagmorgen van 10.00 tot 11.30 uur, te beginnen op 5 ok tober. Tenslotte begint het koersbal op woensdag 19 september met een in structieles. De daaropvolgende cur sus/activiteit vindt telkens op woensdag van 10.00 tot 12.00 uur plaats. Zelfverdediging voor vrouwen 55+ Het is niet langer nodig dat vrouwen thuis zitten omdat zij zich niet (meer) veilig voelen op straat. Wilt u uw zelfvertrouwen vergroten? Wilt u steviger in allerlei onver wachte situaties staan? Zowel letterlijke zelfverdedigings technieken, aangepast aan uw leef tijd en mogelijkheden, alsook het trainen van uw geestelijke weer baarheid zijn onderdelen van deze cursus. Met belemmeringen, blessures, handicaps en andere lichamelijke ongemakken wordt rekening ge houden. Het is geen sport maar een training. Kosten: 60,-. Aantal les sen: 10 van 2 uur. Geheugentraining Deze cursus is bedoeld voor mensen die belangstelling hebben voor de werking van het geheugen of die zelf enige klachten over hun eigen ge heugen hebben. De cursus is niet geschikt voor mensen met ernstige geheugenproblemen, bijvoorbeeld ten gevolge van een beroerte of de ziekte van Alzheimer (dementie). In de cursus wordt onder meer in formatie gegeven over de werking van het geheugen en er worden me thoden geleerd waarmee het func tioneren van het geheugen verbe terd kan worden. Daarnaast wor den er oefeningen gedaan orn het geleerde in praktijk te brengen. Hierbij zal onder andere aandacht worden besteed aan het onthouden van namen en gezichten, telefoon nummers, nieuwsberichten, voor nemens en afspraken. Kosten: 60,-. Koersbal Koersbal, een plezierige sport. Dit balspel kan zowel binnen als buiten gespeeld worden. Er kunnen ten hoogste 16 paren tegelijk aan mee doen en tenminste zes personen. Dit spel kan door iedereen gespeeld worden, onafhankelijk van leeftijd of vaardigheid. Iedere deelnemer beleeft vreugde aan dit spel. Ook. li chamelijk gehandicapten vinden in koersbal een mogelijkheid tot geïn tegreerde sportbeoefening. Om enig inzicht in dit spel te krijgen lichten wij hierbij een tipje van de sluier op. Het kan individueel of in teamver band gespeeld worden. De bedoe ling is om een bal vanuit een af- speelvak over de mat zo dicht mo gelijk bij de "jack" te rollen. De "jack" is een kleine witte bal, die vooraf op de mat is geplaatst. Voor elke bal die dichter bij de "jack" ligt dan de beste bal van de tegenstan der, krijgt men een punt. De moei lijkheidsfactor ligt hierin dat het zwaartepunt van de speelbal uit het midden ligt, waardoor de bal altijd een kromme baan beschrijft. Koers bal kan in enkele minuten geleerd worden, maar het spel is vol verras singen. Naarmate de spelvaardig- heid toeneemt, worden de moge lijkheden groter. De voortdurende afwisselingen van geconcentreerd spelen, het kijken naar eikaars spel en het samen zoeken naar de oplos sing van een moeilijke spelsituatie, geeft het koersbalspel een aparte sfeer. Concentratie, nauwkeurig heid, spelinzicht en ervaring zijn de ingrediënten voor een succesvol re sultaat. Koersbal....dé sport voor ie dereen! Kosten: 60,-. Er schijnt een duidelijke relatie te bestaan tussen het bezit van een slechts gebit en het krijgen van een acuut hartinfarct. Deze veronder stelling werd in The British Medical Journal gepubliceerd door enkele Finse onderzoekers van de Univer siteit van Helsinki. Naast fervente rokers, mensen met een te hoog cholesterogehalte in het bloed en patiënten met een te hoge bloeddruk is er kennelijk een nieu we risicogroep bijgekomen: men sen met een rij slechte tanden en kiezen. Een regeling voor een betere af stemming van voorzieningen voor bejaarden kan vóór 1 januari 1992 zijn afgerond. Dit schrijft Staatsse cretaris Ter Veld van Sociale Zaken en Werkgelegenheid in een brief aan de Tweede Kamer. Een werk groep gaat op dit moment onder meer na voor welke verstrekkingen op grond van de Ziekenfondswet, Algemene Bijstandwet en Algeme ne Wet Bijzondere Ziektekosten bejaarden in aanmerking komen. Vorig jaar behandelde de Tweede Kamer een wetsvoorstel dat moest voorkomen dat ouderen voor aan vullende uitkeringen en voorzienin gen een beroep konden doen op de Arbeidsongeschiktheidswet. De Tweede Kamer ging met dit wets voorstel accoord. Daarbij werd ech ter gevraagd om een definitieve re geling voor de voorzieningen voor ouderen. De staatssecretaris heeft hierop toegezegd te laten onderzoe ken hoe de voorzieningen voor ou deren op elkaar kunnen worden af gestemd. Hiermee is een werkgroep inmiddels aan de slag gegaan. Allereerst wordt bekeken welke re gelingen er nu zijn. Onderscheid wordt gemaakt tussen onder meer vervoersvoorzieningen en woon voorzieningen. Deze inventarisatie zal binnenkort aan de Tweede Ka mer worden aangeboden. In de volgende fase van het onder zoek wordt bekeken hoe de voor zieningen beter op elkaar kunnen worden afgestemd en eventuele leemtes kunnen worden ondervan gen. Tot slot zullen de mogelijkhe den worden verkend voor een ver dere aanpak van het voorzieningen- beleid voor ouderen. Naast deze activiteiten van de werk groep zal worden onderzocht in hoeverre bejaarden gebruik maken van de verschillende voorzieningen. Dit onderzoek wordt in de loop van 1991 afgerond. Staatssecretaris Ter Veld schrijft dat een regeling voor een betere af stemming van voorzieningen voor bejaarden voor 1 januari 1992 kan zijn afgerond. (Bron Staatscourant nr. 31 dd. 13 februari 1990) Hebt U het gehoord? Of hebt u niet geluisterd? In de slaapkwab in de hersenen, heb ik geleerd, ligt het gehoorcentrum, waar datgene watje hoort tot je be wustzijn doordringt. Er is - en dat kan niemand echt ont gaan zijn - een groot verschil tussen horen en luisteren. Je kunt namelijk horen zonder te luisteren, maar je kunt niet luisteren zonder te horen. Dat je kunt horen zonder te luiste ren is een groot voordeel. Woon of werk je in een omgeving, waar het lawaaiig is, dan filter je hinderlijke geluiden gewoon weg. Die hoor je wel, maar je luistert er niet echt meer naar. Dat gaat een hele tijd goed totdat het aantal decibellen zo gestegen is, dat je het geluid opgedrongen krijgt en er niet meer aan te ontkomen is. De norm is gesteld op 65 decibellen en dat is al aardig hard als je er naar luistert. (Decibel: maateenheid voor geluidsdruk per seconde per vierkante centimeter; 1/10 bel, ge noemd naar Graham Bell, de uit vinder" van de telefoon). Nu is dat wegfilteren een ingebouw de mogelijkheid, maar veel mensen luisteren zo intens, dat ze dingen horen omdat ze dat willen. Andere mensen horen dingen, die er niet zijn. Neen, dat is niet doordat ze po pulair gezegd niet wijs zijn, maar doordat ze gehoorgestoord begin nen te raken naarmate ze ouder worden. Ze beseffen dat meestal niet in het begin. Ze beklagen zich hoogstens dat "de mensen" tegen woordig zo binnensmonds spreken, zo slecht te verstaan zijn. Ze horen bellen die niet gaan, glas en borden rinkelen die niet rinke len, muziek die niet gespeeld wordt enzovoort. En dat kan vervelende consequenties hebben voor hun omgeving. Ongewild natuurlijk, omdat ze serieus denken dat de bel is gegaan of de buren pianospelen, brommers voorbij dreunen of er gens een motorcross wordt gehou den, terwijl dat allemaal niet het ge val is. Tenslotte is er nog de categorie die we vroeger Oost-Indisch doof noemden (ja, ja, discriminatie zouje dat tegenwoordig noemen), hoofd zakelijk kinderen, die zo intens be zig zijn met spelen of lezen, dat ze niet horen dat ze geroepen worden. Natuurlijk horen daar ook de kran tenlezende echtgenoten bij, die niet reageren op wat hun vrouw tegen de buurvrouw heeft gezegd en wat die toen terug zei, terwijl ze nog wel ge vraagd hebben toen ze thuiskwa men: "Nou, en hoe heb je het gehad vandaag, schat?" A. Szper, Veenbesstraat 42. Ouder worden en dan....? Eenieder die geboren wordt, heeft één zekerheid, namelijk dat hij eens zal overlijden. Nu kan dat spoedig gebeuren, maar ook kan dat laat, zelfs zéér laat. Zij die het 'geluk' hebben laat óf zeer laat te overlij den, zullen merken dat hun levens- opbouw toch wel zeer vreemd in el kaar steekt. Tot op een bepaalde leeftijd wordt je geacht deel te nemen aan het sys teem "geld verdienen" door te werken. Ben je echter op een be paalde leeftijd gekomen, dan wordt dat deel (werken) je "afgenomen". Je gaat in de VUT of je krijgt een uitkering (pensioen of iets derge lijks), maar je werk is voorbij. Als dit je overkomt wat gebeurt er dan met je? Niet alleen dat je er financieel op achteruit gaat, maar als je toevallig geen hobby of andere ambities hebt, dan kom je te 'zweven'. Heb je het 'ongeluk' op deze leeftijd alleen staande te worden, dan ga je er fi nancieel nog meer op achteruit. Alles wat je hebt opgebouwd in je De Ziekenfondsraad wil een subsi die van ruim 140.000 gulden be schikbaar stellen voor een onder zoek naar de tevredenheid van ge bruikers óver de verstrekking van hoortoestellen. De resultaten van het onderzoek, dat ongeveer vijf maanden gaat duren, zullen worden betrokken bij het advies dat de raad in 1990 zal uitbrengen over de ver strekking van hoortoestellen. De eerste fase van het onderzoek omvat een algemene oriëntatie op de problematiek en daarnaast ge sprekken met groeperingen die rechtstreeks bij de verstrekking van hoortoestellen zijn betrokken, zoals voorschrijvers, verzekerden en au- diciens. In de tweede fase zullen vragenformulieren worden voorge legd aan gebruikers van hoortoe stellen, waarna de eerder geraad pleegde gesprekspartners worden geconfronteerd met de resultaten van de gebruikersenquête. Na de eerste fase en na afloop van het onderzoek zullen rapportages worden opgesteld. Om de Ziekenfondsraad in staat te stellen zijn nadere advies over de toekomstige verstrekking van hoor toestellen tijdig uit te brengen, is in middels met het onderzoek begon- f 1.229,48 904,93 f 1.809,86 f 1.628,35 :n) f 2.229,76 1.557,92 1.557,92 498,53 747,80 997,07 In onderstaande tabel vindt u de bedragen die gelden sinds 1 januari 1990. Bruto AOW-pensioenen per 1 januari 1990 (maandbedragen) ONGEHUWDE AOW-gerechtigde* GEHUWDE AOW-gerechtigde** met partner ouder dan 65 jaar GEHUWDE AOW- gerechtigde** met partner jonger dan 65 jaar (gehuwdenpensioen met volledige toeslag) ONGEHUWDE AOW-gerechtigde* met kind jonger dan 18 jaar Bruto AWW-pensioenen per 1 januari 1990 Weduwen/weduwnaars met kind(eren) tot 18 jaar ('hoog' weduwenpensioen) Overige pensioengerechtigde weduwen/weduwnaars (Maag' weduwenpensioen) Tijdelijke weduwenuitkenng Wezen tot 10 jaar Wezen van 10 tot 16 jaar Wezen van 16 tot 27 jaar Waar 'ongehuwde AOW-gerechtigde' staat, kan ook de duurzaam gescheiden le vende A OW-gerechtigde bedoeld zijn. Waar 'gehuwde AOW-gerechtigde' staat, kan ook de ongehuwd samenwonende AOW-gerechtigde bedoeld zijn. werkzame periode komt op de hel ling te staan. Kun je de auto, de T.V., de vakanties wel behouden? Wordt het bezoeken van je kinde ren je niet te zwaar? Ook blijkt op deze leeftijd dat je niet langer in vloed hebt op je eigen wensen, bij voorbeeld doordat je geen lid meer bent van een ondernemingsraad of bestuurslid van een vakbond, e.d. Je ervaart dat de "jongeren", die op een post zitten waarin over de oude ren wordt beslist, het voor het zeg gen hebben. Gelukkig wordt nu wat meer naar de "ouderen" geluisterd, maar als het op beslissen aankomt, dan staan deze nog steeds buitenspel. Als je geluk hebt dan wordt iets van je wensen vervuld, maar het blijft toch steeds een gokje. Het is daarom duidelijk dat wij - ou deren - meer moeten gaan samen werken om te trachten toch wat meer invloed op het beleid te krij gen. Er zijn drie Ouderenbonden, die hetzelfde doel nastreven, name lijk meer invloed voor de ouderen op hun eigen beleid. Daarom wil ik met klem die "ouderen" oproepen - om niet langer langs de zijlijn te blij ven staan, maar zich aan te melden bij een van die drie bonden, want het is nog steeds zo dat het "getal" spreekt. Wacht daarom niet te lang met het opgeven als üd, want de problemen voor de ouderen bestaan nog steeds en er zullen in de nabije toekomst zeker nog meer problemen bijko- men' P. de Roos, Willaertstraat 16 De adressen van de drie Ouderen bonden zijn: Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) afdeling Soest: Willaertstraat 16, 3766 CR Soest, tel. 18018: afdeling Soester- berg: Vliegtuiglaan 32, 3769 JN Soesterberg, tel. 03463-51436. Katholieke Bond voor Ouderen: Soest/Soesterberg: Jacob Catslaan 7, 3768 GP, Soest, tel. 14665. Protestant-Christelijke Ouderen bond (PCOB): afdeling Soest: Veenbesstraat 656,3765 BT Soest, tel. 10748: afdeling Soesterberg: Dorpsplein 81, 3769 VC, tel. 03463-51758. Als u vragen hebt over de AOW of de AWW moet u zich meestal wen den tot het districtskantoor van de Sociale Verzekeringsbank (de vroe ge Raad van Arbeid) in uw omge ving. Voor Soest is dat het districtskan toor SVB, Postbus 4100, 3800 EC Amersfoort, tel. 033-769875. Mocht u er zelfstandig niet uitko men, dan kunt u hulp vragen van de medewerkers van de S.W.O.S. Dit kan via de spreekuren ouderenwerk in de dienstencentra Honsbergen, De Vijverhof en De Drie Eiken (Soesterberg). Wie niet in de gele genheid is deze spreekuren te be zoeken, kan telefonisch een af spraak maken tijdens de spreekuren of bellen naar tel. nr. 19289; bij geen gehoor tel. nr. 23681 (u wordt dan teruggebeld). In enkele gevallen is het mogelijk dat het pensioen nog door het hoofdkantoor wordt uitbetaald. Eindigt uw uitkeringsnummer op -00, dan moet u zich nog wenden tot de hoofdkantoor, Apollolaan 15, Postbus 77000,1007 MG Amster dam, tel. nr. 020-572311. Als u uw pensioen rechtstreeks van de Sociale Verzekeringsbank ont vangt, staat uw uitkeringsnummer iedere maand vermeld op het dag afschrift van uw bank- of giroreke ning.

Soester Courant | 1990 | | pagina 15