©mtniDOiDtaal r 849.- Slimme Soesters kopen hun video bij Schoemaker Op de Communidade werken kansarme jonge Brazilianen aan een nieuwe toekomst angen in »o? UW RECEPTIE INA 18 WOENSDAG 30 MEI 1990 SOESTER COURANT PAGINA 19 feest ior de ties 1 IANT KREEFT Werk van Soesters Project in Lins sinds maart bij Derde Wereld Groep Soest ALS UW GEZONDHEID U LIEF IS KIES DAN VOOR REFORMHUIS "MIDDELWIJK" REFORMHUIS MIDDELWIJK H. L. M. DSSELDDK Eko-keurmerk voor milieuvriendelijke producten biedt zekerheid Loodgieterswerk 06-11 Restaurant en Motel Het Witte Huis Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon 033 - 61 71 47* - Telex 79479 nl PINKSTEREN Schoemaker is specialist op videogebied. PHILIPS - AKAI - JVC - PANASONIC - SONY - SHARP - GRUNDIG - BLAUPUNKT, om maar een paar goede merken te noemen, koop je bij Schoemaker. Aristona videorecorder met afstandbediening en servicecertificaat Alleen Schoemaker repareert in eigen tech nische dienst alle videorecorders. Goed opgeleide specialisten staan voor u klaar. Wij sturen niet door naar verre technische diensten met lange wachttijden en hoge prijzen. Schoemaker verstrekt gratis servicecertificaat. Wij beloven snelle service, gratis schoon maken van koppen (altijd jarenlang). Dat is pas zekerheid voor alle zekerheid! technische dienst tel. 02155-10344* i) ef spaties door Arie Wandelaar Arie even daargelaten, Marie bevindt zich in uitstekend gezelschap. Althans voor wat betreft personen die haar sterrebeeld geheel of gedeeltelijk de len. Lucille Ball, Claude Debussy, Ko van Dijk, Henry Ford, Alfred Hitch- cock, allemaal jongens en meisjes die eens in het teken van de leeuw geboren werden. Of ze, naast een aantal gelijke karaktereigenschappen, ook dezelfde culinaire voorkeuren hebben valt niet na te gaan. Ze vertoeven immers niet meer op deze planeet. Irene is er ook een van tussen 24 juli en 24 augustus, maar om nu bij de vroe gere Koninklijke Hoogheid in Soest- dijk aan de bel te gaan trekken, tenein de informatie te vergaren of ze met haar verjaardag kreeft op het verlang lijstje heeft staan gaat Arie echt te ver. Van Marie kan gezegd worden dat ze wel degelijk iets met kreeft heeft. Niet als sterrebeeld, Arie is een stier, wel als concumptie-artikel. Het bewijs daar van werd tijdens onze vakantie in de Belgische Ardennen geleverd. U wordt daarvan deelgenoot gemaakt, aange zien het consumeren van kreeft er de oorzaak van kan zijn dat de post on voorzien van uw vakantie-begroting drastisch dient te worden verhoogd. Geïnteresseerden, attentie dus. Voor het vertrek naar onze Belgische huurbungelow had Marie het voorstel in de groep (twee personen inclusief Marie) gegooid, dat tijdens deze vakantie wekelijks tweemaal piepers en ander bijbehorend voedsel elders zou worden genuttigd. De locaties die daarvoor in aanmerking kwamen zou den beurtelings door Marie en Arie worden uitgekozen, waarbij de aanbie ding in relatie tot de prijs niet uit het lood mocht vallen. En zo geschiedde het. Tot grote tevre denheid van de Belgische uitbaters en twee Soester consumenten, zij het met één uitzondering. De laatste dag van ons verblijf in de werkelijk schitterende omgeving van het eeuwenoude Durbuy was het de beurt aan Marie om een geschikt plek je voor het avondvoedsel te ontdek ken. Ze deed er, voor haar doen al thans, opmerkelijk lang over. Bij te rugkomst berichtte ze op een afstand van 10 km., in het gehucht Hamoir een auberge te hebben gevonden waarvan ze, er moest voor Arie immers iets te raden overblijven, slechts kwijt wilde dat er zich aan de gevels van het uitver koren restaurant bassins met water be vonden. "Vis dus", verzuchtte Arie, die op een Hollandse Nieuwe met uitjes en een gerookte paling na, zeer snel op een specialiteitenkaart die over vis handelt is uitgestudeerd. "Knap gevonden", oordeelde Marie, er aan toevoegend dat de waard ook biefstuk op het menu had staan. In het buitenbad van het restaurant be vonden zich talloze vissoorten en schaaldieren, zich afvragend wanneer een deel van de vraatzuchtige mens heid zou toehappen. Onder hen, de vraatzuchtige mensheid, ook Marie, die de laatste avond van de vakantie weieens met een kreeft wilde verkeren. Terwijl wij in een hoogst merkwaardi ge entourage wachtten zag Arie hoe buiten een ongelukkige door dikke worsthanden uit het water werd gehe sen. Binnen was het tenminste even moorddadig. Onbemande harnassen staarden ons aan, pistolen en geweren van voor de slag bij Waterloo waren op bezoekers gericht. Le patron in hoogst eigen persoon meldde zich aan onze tafel met een onduidelijke offerte. De prijs van Marie's tienpoot bleek afhan kelijk van het gewicht te zijn. Voor twee personen zou de afrekening ech ter meevallen. Arie haastte zich met het afgeven van de verklaring er geheel buiten te willen worden gelaten, en stemde na raadpleging voor een tour- nedos met bijbehoren. "Kwaliteit vraagt geduld", stelde het opperhoofd van de zaak vast, "maar een voorafje met een Vin du Patron zou dit ongemak op aangename wijze verzachten", voegde hij er met iets dwingends in zijn stem aan toe. Net voor de ceremonie van het ontkurken een aanvang zou nemen informeerde Arie met gespeelde argeloosheid naar de prijs. De investering van deze lilli- putachtige '85er bleek, omgerekend in Nederlands geld, een kleine 75 gulden te bedragen. "In geen 75 jaar", stotter de Arie op z'n Waals, waarna de ober en het kogelflesje door de zijdeur af gingen. Het voorprogramma werd vervolgd met het optreden van een zwartgerok te heer die Marie een volwassen slab, met daarop de afbeelding van een kreeft, aansnoerde. Om te wennen ze ker. Vervolgens rolde er een wagen naar onze tafel, waarop zich attributen bevonden die met weinig fantasie veel gelijkenis vertoonden met schroeve- draaiers, hamers en combinatie-tan gen. De gehele ijzerwinkel bleek tijde lijk Marie te gaan toebehoren. Arie's tournedos kreeg bij de entree een behandeling alsof het een onder geschoven kind betrof. Marie's kreeft daarentegen werd nog net niet met de Brabanconne verwelkomd, maar met veel waardering en respect toegespro ken. De slachting die Marie na deze plechtigheid aanrichtte was geheel in overeenstemming met het bijpassende decor. Aangevoerd bestek deed dienst als drilboor, een nijptang amputeerde tien poten, een op een voorhamer lij kend instrument assisteerde de in kreeft ongeschoolde consumente. Tijdens deze omslachtige ouverture vlogen stukken en stukjes schaaldier vlees alle hoeken van het restaurant binnen, of troffen op korte afstand bij- Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 effiriency KANTOORMACHINES Copieermachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcomputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines In het medisch centrum "Berg en Bosch", Bronkhorstlaan 10 te Biltho- ven, wordt van 28 mei tot en met 6 juli geëxposeerd door een groep kunste naars en amateurs, die zich heeft toege legd op de Japanse kunst van de sumi-e. Onder hen de Soesters Lieske Dondes, die al eerder exposeerde, en Annie Meilink, die voor het eerst naar buiten treedt. Sumi-e betekent "zwarte inkt (sumi) te kening (e)". Het is een reeds eeuwen oude oosterse kunst-traditie. Hoewel in Japan inmiddels vele westerse schilder technieken krachtig zijn doorgedron gen is daarnaast deze sobere sumi-e tra ditie tot de dag van vandaag levend ge bleven en zij is nog steeds geliefd om haar zeggingskracht. De exposanten zijn allen leerlingen van de Japanse kunstenares Eiko Kondo. Zij kwam in 1977 uit Japan naar Neder land. Zij begeleidt haar leerlingen, zon der hun f westerse) geaardheid geweld aan te willen doen. Dat is - getuige de expostitie - een levend en avontuurlijke gebeuren. Er hangt werk waarin het ge schilderde herkenbaar is en er is werk waarin dit is vereenvoudigd tot vitaal geschilderde abstracties. "Berg en Bosch" is per openbaar ver voer bereikbaar met bus 57,00. m. van af station Bilthoven. Sinds maart dit jaar houdt de Derde Wereld Groep Soest zich actief bezig met het project van Els Koop in Brazi lië. Deze 42-jarige manager van de Communidade in Lins heeft het pro ject, waar dagelijks 250 straatkinderen opleiding, voeding en verzorging krij gen, vanaf het prille begin meege maakt. "We begonnen met twaalf jon gens, een paar schoffels, gieters een een zakje zaad een tuinderij." Het ver haal van een gedreven vrouw. Els Koop is sinds een paar weken in Ne derland en was even op bezoek bij Leid- je Tomassen van de Derde Wereld Groep Soest. De gezellige Hollandse huiskamer steekt schril af bij de wonin gen die we zien op de foto's die Els Koop heeft meegenomen uit Brazilië. Veel Braziliaanse gezinnen leven in krotten. Er is geen geld voor eten, laat staan voor een school voor de kinderen. De 'Communidade educacional de tra- balho', letterlijk vertaald de gemeen schap voor opvoeding van kinderen door werk, in Lins, Brazilië, vangt deze kansarme kinderen op. De Communi dade is een grote boerderij met drie groentetuinen, zeventig koeien, een tiental varkens en een groot aantal scharrelkippen. Er zijn werkplaatsen, visvijvers en een grote woonkeuken waar de dag begint. Op Communidade begint de dag vroeg. Manager Els Koop, 42 jaar en enige buitenlandse in dit door Brazilianen ge leide project, staat om zes uur op en zet haar eerste kopje sterke koffie. Om ze ven uur komen de kinderen en de me dewerkers van de Communidade bin nen. De kinderen krijgen een ontbijt van zelfgebakken brood en koffie. Er is dertig man vast in dienst, waaronder een maatschappelijk werkster en een verpleegsters. Het werk wordt verlicht door ongeveer 70 vrijwilligers. Met het personeel bespreekt Els Koop wat er die dag gaat gebeuren. Een groep kin- Wij bieden U een compleet pakket natuurlijke levensmiddelen en voedingsstoffen o.a.: ruime keuze uit merken zoals: Akwarius, Eden, Lima, Manna, Natufood, Pharmafood en VNR-produkten; natuurlijke vitaminen, mineralen, kruiden, cosmetica en homeo- patie; onbespoten aardappelen, groenten, fruit en zuidvruchten van eerste klas kwaliteit! een uitgebreid bio-dyn. zuivel-assortiment; bio-dyn. vlees van De Groene Weg slagerij; ons nieuwste produkt: uitstekende wijnen, geperst uit onbespoten druiven, die niet synthetisch zijn behandeld noch chemisch bemest. Voor advies onze voedingsconsulente: Mw. Mag Brandsteder 02155-2 32 16 Tot ziens in onze zaak! Middelwijkstraat 75-3764 CE Soest-Telefoon 02155 - 1 35 27 'Milieuvriendelijk', 'natuurlijk', 'ge zond', het zijn veel gehoorde slogans met betrekking tot voeding. Wat het inhoudt is helaas vaak minder duide lijk. De natuurvoedingsbranche, voor vechter van de ekologische en biolo gisch dynamische landbouw, streeft al jaren naar eenduidige normen voor natuurlijke en milieuvriendelijke pro ducten. Dat heeft o.a. geresulteerd in het EKO-keurmerk; een kwaliteits garantie voor producten uit de ekolo gische landbouw. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. c Telefoon (02155) -1 30 14 na gericht doel op Arie's broek, zijn overhemd en stropdas. Marie's slab miste qua lengte en breedte het vermo gen alle aanvallen af te slaan, waar door de haar toebehorende zomerjurk er qua kleurcompositie diverse dimen sies bij kreeg. Sta Arie toe hier deze verslaggeving te beëindigen. Zelfs veertien dagen na dato is deze gebeurtenis er de oorzaak van dat zijn dromen in het teken van de kreeft zijn komen te staan. Erkentelijk voor uw begrip en meeleven hierbij de op twee poten stoelende moraal van dit verhaal. "Ga in uw vakantie voorbij aan restaurants die met buitenwaartse waterbassins de suggestie wekken dat U binnen het water in de mond zal lo pen. Zo U, want mensen zijn en blijven eigenwijs, het beter denkt te weten dan Arie, het er beter vanaf denkt te bren gen dan Marie, verhoog toch voor alle zekerheid de vakantiepost reinigings- kosten." En de rekening voor het gevecht tussen mens en schaaldier, hoort Arie U vra gen? Laat hij er dit van zeggen? Na terugkeer in Soest ontdekte hij tot zijn grote opluchting dat verschillende dag- en weekbladen nog actieve bezor gers vragen. Het is maar om U een idee te geven wat er zo al is aangericht. ARIE WANDELAAR Wat is ekologische landbouw? Ekologische landbouw betekent duur zame landbouw, omdat het behoud (en/of herstel) van het milieu en de bo demvruchtbaarheid centraal staan. Zo zijn bijvoorbeeld het gebruik van che- misch-synthetische bestrijdingsmidde len verboden, evenals kunstmest. De ekologische landbouw produceert voe dingsmiddelen zonder deze milieuver vuilers. Het resultaat: hoogwaardige kwalitieit, zonder schadelijke resten die de gezondheid van mens en dier kun nen aantasten. De ekologische landbouw is veel be werkelijker dan de gangbare landbouw, terwijl de opbrengsten per hectare iets lager zijn. Dat verklaart de hogere prijs die men voor een ekologisch geteeld product betaalt. Onafhankelijke controle Steeds meer producten uit de ekologi sche landbouw zijn voorzien van het EKO-keurmerk. Dit betekent dat zij voldoen aan de EKO-normen die door de Stichting Ekomerk Controle (SEC), een onafhankelijke controle-instantie, zijn opgesteld. SEC garandeert de eko logische kwaliteit van bedrijven en pro ducten, waaraan zij het EKÖ-merk toe kent. Dat betekent dat SEC eveneens verantwoordelijk is voor de controle op de toepassing van de EKO-normen. Regelmatig worden bedrijven bezocht en producten in het lab onderzocht. Voor de consument betekent het EKO- keurmerk daarom de grootst mogelijke zekerheid voor een betrouwbaar, mi lieuvriendelijk product. Verkrijgbaarheid EKO-producten Het aanbod van ekologische producten met EKO-keurmerk groeit razendsnel. In de gespecialiseerde natuurvoedings winkels treft men al enkele honderden producten aan met het EKO-keurmerk. Van versproducten als melk, brood, groente en aardappelen, tot een breed scala verwerkte producten als broodbe leg, koek en versnaperingen, granen, peulvruchten, melen, vlokken, muesli. vegetarische snacks, saladedressing, etc. etc.. Zelfs in de gewone supermark ten ziet men hier en daar producten met EKO-keurmerk opduiken, maar de keuze is daar meestal nog zeer beperkt. deren gaat 's ochtends naar school, een andere 's middags. De resterende tijd wordt doorgebracht op de Communi dade. De Communidade zorgt voor voeding, medische zorg, schoolspullen, kleding en een vakopleiding. Er worden klusjes gedaan, eten gekookt, er is een timmerschool en meisjes leren weven. School De kinderen wonen bij hun ouders, maar brengen de dag door op de Com munidade en op school. Ze krijgen een opleiding en leren meubels maken of kleden weven. Els Koop heeft een aan tal voorbeelden bij zich. Weefwerk in prachtige kleuren, van suikerzakken maken de kinderen theedoeken met mooi borduurwerk. Er worden tafels, stoelen en kastjes gemaakt met sierlijke krullen en beschilderd gipswerk. Bo vendien helpen de kinderen 120 arme gezinnen in Lins met de bouw van een goed huis. De spullen die zij maken worden verkocht, de opbrengst is voor de kinderen. Van dat geld kunnen ze bijvoorbeeld kleding kopen (een broek kost een kwartje) en een deel gaat op een spaarrekening voor de kinderen. Wanneer zij aan het einde van hun op leiding en hun tijd op de communidade zijn, hebben zij dus niet alleen een gede gen vakopleiding, maar ook een klein kapitaaltje om verder te komen. Zon der de zorg van deze organisatie zouden deze kinderen verwaarlozen op straat, zonder opleiding, zonder eten, zonder 'toekomst. Een lot waaraan voor de in middels meer dan 15 miljoen straatkin deren in Brazilië vaak moeilijk meer te ontkomen is. Kinderverzorgster 22 jaar geleden vertrok Els Koop naar Brazilië waar haar oom in het gebied bij Lins bisschop was. Enige tijd werkte zij als kinderverzorgster in een ziekenhuis. Later was zij werkzaam in een opvang huis voor kinderen van zeven tot twaalf jaar. Daar werd zij geconfronteerd met het schrijnende feit dat de kinderen na hun twaalfde jaar gewoon op straat stonden zonder scholing of werk. Zij besloot wat te doen om deze kinderen te helpen. Van het bisdom kon zij een stukje land huren. Met twaalf jongens die het kinderverblijf waren ontgroeid, een paar schoffels en wat zakjes zaad begonnen ze een tuinderij. De op brengst van de groente was voor de jon gens. Langzamerhand groeide de on derneming. Met hulp van vrienden en donaties kon de grond gekocht worden. De kinderen speelden zelf een grote rol bij het tot stand komen van de uiteinde lijke communidade. Alles is door hen zelf vanaf de grond opgebouwd. Op het woeste stuk grond met hoog onkruid werd hard gewerkt en nu pronkt er de boerderij met land, vee, groentetuinen en visvijvers. "Het heeft geen zin mooie dingen neer te zetten. De kinderen heb ben veel meer waardering voor wat ze zelf hebben gemaakt," aldus Els Koop. Om in haar eigen onderhoud te kunnen voorzien - volgens de statuten van de Communidade is Els vrijwilligster - be gon Els Koop samen met een Brazi liaanse een boekwinkel en met weer twee anderen een houthandel. Ook hier kan zij nog een paar uren per dag voor vrijmaken. Over alles is nagedacht. Een speciaal fornuis brandt op houtafval en zaagsel uit de timmerschool. Mais voor de kip pen wordt zelf verbouwd. Mest wordt door wormen verwerkt tot vruchtbare humus en het water waarmee de hok ken van de dieren iedere dag worden schoongespoten loopt via buizen naar de visvijvers: het afval van de dieren is het voer voor de vissen. Iedereen die op de Communidade werkzaam is, moet van veel markten thuis zijn. "We hou den liever alles in eigen hand dan iets uit te besteden. We zijn bijvoorbeeld drie jaar lang in de leer geweest om zelf de visvijvers te kunnen onderhouden. Of er nu een plant, een dier of een kind ziek is: overal moetje iets van weten!" aldus Els Koop. Wachtlijst Inmiddels is er een wachtlijst van onge veer duizend kinderen. De kinderen schrijven zichzelf in. Het succes van de Alarmnummer politje, Leidje Tomassen (l.) van de Derde Wereld Groep Soest en Els Koop van de Communidade in Lins, Brazilië. Foto: Goos van der Wilt. Communidade is zeker te danken aan de kinderen zelf. Ze willen zo graag een beter leven. "Ze zien hoe goed het hier is. Bij ons is eten, medische zorg, wij zorgen voor schoolspullen, iets wat heel belangrijk is. Wanneer een kind naar school gaat en het heeft geen uniform, geen boeken, pennen en schriften wordt het gediscrimineerd of zelfs van school gestuurd. Scholing is verschrikkelijk be langrijk en daarom zorgen wij ervoor dat de kinderen naar school kunnen en begeleiding krijgen bij hun huiswerk op de Communidade," vertelt Els Koop. De Derde Wereld Groep Soest en het Griftland College zorgen voor geld waarmee de Communidade voor de be langrijke schoolspullen kan zorgen. In de afgelopen 22 jaar heeft Els Koop al heel wat kinderen goed terecht zien komen. Sommigen ontwikkelden zich tot ware zakenlui, andere kozen een be roep dichtbij, zoals de maatschappelijk werkster, die zelf ook een kansloos straatkind was. Momenteel kan de Communidade voor zestig procent in eigen onderhoud voorzien. Voor de an dere veertig procent zijn zij voorname lijk afhankelijk van giften en donaties zoals van de Derde Wereld Groep en de Stichting Mensen in Nood. "Ik hoop dat wij ooit nog eens geheel zelfstandig kunnen functioneren. Het project bete kent voor de kinderen een stap naar een menswaardig bestaan. Dat werk moe ten we voortzetten. Het is verschrikke lijk veel werk, maar zo heerlijk om te doen. Of ik ooit definitief naar Neder land terug kom? Oh nee, mijn bestem ming ligt in Brazilië." Ook voor dieetpatiënten en vegetariërs maken wij er een feest van. De vorige week beschreef ik de R.K. Kerk H. Carolus Borromeus aan de Rademakerstraat 75 in Soesterberg. Tot de belangrijkste inventarisstukken beho ren een preekstoel van geel koper smeedwerk (Ad van Roosmalen 1953), een communiebank en drie kruiswegstaties in reliëf van geglazuurde terra cotta P. Schoenmakers 1953). Verder enkele beelden en beeldjes van o.a. Dolf Wong Leng Hung en L. v.d. Heijden. In het interieur wordt de brede middenbank van de zijbeuken gescheiden door spitsbogige scheibogen op zandstenen zuilen. Het spitstongewelf is wit gepleisterd en wordt gesteund door in schoon metselwerk uitgevoerde gordelbogen. Hij is er en hij is er niet. Aanwezig en onzichtbaar. Iemand die vertrok. Iemand die komt zonder te zijn. Iemand die weet dat ik niets weet. Iets dat blijft en gaat als een vuur van vlammen zonder vagen een tong van talen zonder tekens. J.V. scliocmnkei J van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253

Soester Courant | 1990 | | pagina 19