naar het zuiden MOOI MEEGENOMEN Buitenland in het binnenland Het witte goud! De asperge! WOENSDAG 30 ME11990 SOESTER COURANT PAGINA 22 Veilige Vakantie-Drie- Eenheid! AlternatieVe j-outes Onderweg overnachten Spelenderwijs reizen Intertravel Carnet Internationaal Kampeer Carnet ANWB Creditcard gemakkelijk en veilig Musea Als de kraanvogels overvliegen Verrukkelijk Vlaanderen Dierentuinen ANWB-verbanddozen Welke fraaie roule u ook ingcdachten mocht hebben, één ding is zeker: voordat u ook maar een meter gereden heeft, is uw vakantie in feite al lang en breed begonnen. Want uw vakantie start namelijk al in een vroeg stadium bij u thuis. Om te begin nen met de voorpret natuurlijk... en wat te denken van de vaak zo belangrijke voorbereiding. Of uw vakantiedoel nu de zon overgoten stranden van de Middellandse Zee is, de verkwik king brengende meren van Centraal Europa, of de bloeiende bergweiden van het hooggebergte zelf. Een geslaagde vakantie staat of valt grotendeels met een juiste voorbereiding. Iets wat we u in feite natuurlijk nauwelijks meer hoeven te vertellen! Wal dat betreft heeft u aan de ANWB een zeer ervaren organisa tie die van wanten weet. En dan heus niet alleen waar het gaat om de voorbereiding van uw vakantie, maar ook om het begeleiden er- \an. Als u wellicht reeds ANWB- lid bent, dan zit u natuurlijk al goed. Want met uw ANWB-lid- maatschap, de Internationale Reis- en Kredietbrief en een ANWB-reisverzekering heeft u de perfekte kombinatie voor komple- te vakantie-zekerheid. Welke alternatieve- of traditionele route u ook kiest, of u nu met de auto gaat of met vliegtuig, trein, bus of boot, uw ANWB- lidmaatschap geeft u recht op per soonlijke hulpverlening in het bui tenland, uiteenlopend van vervoer bij ziekte en ongeval tot toezen ding van medicijnen en advies en informatie van de juridische le denservice. De Internationale Reis- en Kredietbrief geeft hulp als er in het buitenland wat met uw voertuig gebeurt. Pech langs de weg, sleepkosten, rechtshulp, re patriëring van voertuig, vervan gende chauffeur en krediet/huur auto-coupons. Kortom met de IRK staat u er niet alleen voor. En met uw ANWB-Reisverzeke- ring zijn bagage en kostbaarheden veilig verzekerd, de kosten van zie kenhuisopname en medische ver zorging gedekt net als de kosten van vervoer en onvoorziene uitga ven. Het ANWB-lidmaatschap, de IRK en de ANWB-Reisverzeke ring sluiten naadloos op elkaar aan. Jongerenleden zijn extra voordelig uit. Ga je 14 dagen op vakantie, dan betaal je voor deze 3-eenheid geen 89,95, maar 55,75. Een korting van ruim/34,-. Alles bij elkaar een pakket dat er zijn mag. En de ANWB-Reis- verzekering biedt u al een zeer uit gebreide dekking voor 1,55 p.p. per dag. Gaat u meerdere malen per jaar de grens over, dan kan een ANWB-Continuverzekering heel voordelig voor u uitpakken! Met uw zaakjes aldus goed voor elkaar kunt u dan ook met een gerust hart aan uw welverdiende vakantie be ginnen. En daarbij is het mis schien wel zo leuk om er uw gemak van te nemen. Want daar zijn va kanties immers voor! Mocht u daarom uw vakantiebestemming in het Zuiden eens via een alterna tieve route willen bereiken, dan heeft de ANWB enkele aardige suggesties voor u. Informeer eens op uw ANWB-kantoor. Daar vindt u tevens een uitgebreid assortiment routekaarten (gratis), wegenkaarten en toeristische gid sen. Wat dacht u bijvoorbeeld van de Romeinse routes die in de Kampioen van juni worden be schreven. Zoals de route "De Romeinen achterna door België en Luxem burg naar Zuid-Frankrijk?". Hierbij worden interessante ste den als Vienne, Saint Roman, Gal, Nïmes en Arles aangedaan. Er is ook een Romeinse route door Duitsland die naar Zwitserland voert. Met als hoogtepunten Keu len, Trier en het Zwitserse Aven- ches. In ieder geval trajekten die beduidend rustiger zijn dan de file-volle autoroutes en u kunt uzelf en passant nog behoorlijk wat tolgeld besparen ook. Als u inderdaad van plan mocht zijn om deze Duitse-Römer-route te nemen, maar ook als uw vakan tiebestemming in Oostenrijk, Ita lië, Joegoslavië of het Oostblok ligt, dan hebben wij nog extra nieuws voor u. Exclusief voor le den van de ANWB hebben wij de aanbieding: Stop-over arrange menten van Queens Hotels Duits land. Alleen tegen inlevering van een volledig ingevulde Kampioen- voordeelcheque De aanbieding geldt voor de Queens Hotels in Frankfurt, Heidelberg, Ingolstadt, Keulen, Neurenberg en Stuttgart/Sindel- fingen. Inbegrepen is 1 over nachting plus een internationaal ontbijtbuffet.Prijs van de aan bieding is DM 68,- (is ca. 77,50) p.p. op basis van een tweeper soonskamer. Normale prijs voor overnachting met ontbijt is DM 126,50 p.p. De aanbieding geldt op alle dagen van de week in de periode 1 juni t/m 31 augustus aanstaande (Het aantal plaatsen is beperkt). Voor meer informatie: Zie Kam pioen juni, biz. 79/80. En als we dan toch met aanbiedin gen aan het uitpakken zijn; wat dacht u van onze aanbieding van de extra grote Sunselect Parasol. Ook hier exklusief voor leden. De ze parasol geeft gelijkertijd be schutting tegen warmte en be scherming tegen de UV-stralingvan de zon. Maar laat toch de elemen ten van de zonnestralen door die zorgen voor een fijn vakantie kleurtje. Normaal kost deze parasol 139,-. De aanbiedings-prijs is 109,-. Inbegrepen is een parasol met een dia-meter van 180 cm en een draagtas met schouderriem. De geldigheid van de aanbieding loopt vanaf 16 mei t/m 19 juni 1990. De voorraad is beperkt, dus wees er snel bij. De aanbie ding is, zolang de voorraad strekt, tegen inlevering van een volledig ingevulde Kampioen voordeel-cheque (zie Kampioen juni), verkrijgbaar bij alle ANWB-kantoren of te bestellen via de afdeling Postorders (geen extra handelings- of porti- kosten). Terwijl u dan in luwte lekker uw suntan op peil brengt, kunnen de kinderen ondertussen hun energie kwijt tijdens het vrijwel overal te beoefenen jeu-de-boules. Want ook op dit ludieke vlak heeft de ANWB een speciale aanbieding voor u. Een set van drie jeu-de-boules ballen van goede kwaliteit kost in Nederland tussen de 80,- en 180,-. Bij de ANWB zijn nu, zo lang de voorraad strekt, voorde lige boules van het merk Ideale verkrijgbaar. De set bestaat uit een houten but en drie ver chroomde gepolijste stalen bou les met een diameter van 72 mm en een gewicht van 550 gram. Speciale ANWB prijs: ƒ49,50 (U kunt ze ook bestellen via ANWB postorders; maak dan gebruik van de bon op pagina 18 van de Kampioen). in het bereiden van die saus zijn de Vlaamse koks een meester. En over meesters gesproken. De vele ker ken, kloosters en kathedralen han gen hier boordevol kunst en kuituur uit een rijk en veelbewo gen verleden. Voor Vlaanderen heeft de ANWB exklusief voor haar leden een twee tal arrangementen samengesteld. Alleen tegen inlevering van een volledig ingevulde Kampioen- voordeelcheque zoals vermeld in de Kampioen van juni (1 cheque per gezelschap). Ten eerste is het asperge-arrange ment van het gloednieuwe, luxu euze 4-sterren Sterling Hotel Gent, bestaande uit: 2 overnachtingen plus ontbijtbuffet, welkomsge schenkje dat in het teken staat van de asperges, gratis informatiemap over destad, gratis voordeelpakket bij verschillende musea, winkels, restaurants e.d. in de stad, gratis parking, gratis pendeldiénst naar de stad met de hotelbus, gratis ge bruik zwembad en sauna. Prijs voor ANWB-leden, op basis van een 2-persoonskamer, Bfr. 2900,- p.p. (dat is ca. 170,-). Normaal kost 2x overnachting met ontbijt Bfr. 5400 p.p. Asperges eten in het restaurant "Le Bouquet Fleurie". De gerenomeerde chefkok Frank Dewinter serveert u daar een bij zonder 3-gangen menu: "Flan de asperges". De aanbieding geldt vanaf 1 juni t/m 31 augustus 1990. Ten tweede het zomer-arrange- ment van Novotel. Ook exclusief voor leden van de ANWB. Alleen tegen inlevering van een volledig ingevulde Kampioen-voordeel cheque uit de Kampioen van juni. Per gezelschap waarvoor ge reserveerd wordt geldt 1 cheque. De aanbieding betreft een 3-daags arrangement naar keuze in Novo tel Brugge Zuid of Novotel Gent Centrum. Inbegrepen zijn: 2 over nachtingen plus ontbijtbuffet, een boottocht door de stad en een verrassingsbezoek. De prijs p.p. (op basis van een 2-persoonska mer) is: Bfr. 2450,- (dat is ca. ƒ135,-). Normaal kost 2x over nachting met ontbijt 240,-p.p. Extra voordeel: voor ANWB-le den serveren de hotels een speciaal samengesteld 3-gangen menu (met keuze tussen 3 voor-, hoofd- en na gerechten) voor Bfr. 600,- p.p. (dranken niet inbegrepen). De aanbieding geldt in de periode 16 mei t/m 31 augustus 1990. Voor meer informatie: zie de Kampioen van juni. Het Intertravel Carnet is een inter nationaal dokument dat de ANWB exklusief aan haar leden verstrekt. Met het Intertravel Car net krijgt u gemiddeld een korting van 10% bij veel (geselekteerde) hotels en wegrestaurants in Euro pa. Deelnemende bedrijven staan vermeld in een boekje dat u bij aankoop van het ITC krijgt. Het ITC kan bij de aangesloten hotels ook dienen als legitimatiebewijs, zodat u veelal tijdens het verblij f in de gehuurde accommodatie uw paspoort op zak kunt houden. Ook krijgt u 20°7o korting op Hertz huurauto's. Tevens is aan het ITC een WA-verzekering verbonden. Het Intertravel Carnet kost 19,- en is geldig gedurende een kalen derjaar. Ook bij het door de ANWB ver strekte Internationaal Kampeer Carnet heeft u recht op een kor ting. Doorgaans 10% bij de aan gesloten campings. Het wordt daar ook geaccepteerd als legiti matiebewijs. Tevens is er WA- verzekeringaan verbonden. Nade re informatie bij de ANWB. Als u regelmatig in het buitenland bent, dan is de ANWB Creditcard zonder meer een uitkomst. U kunt met deze creditcard namelijk al tijd gepast betalen. Met name in het buitenland blijft u 'vrij' van de overbekende wisseltruuks. En mocht u 'm onverhoopt verliezen, dan houdt u de schade beperkt door het verlies onmiddelijk te melden. 6,5 miljoen zaken Met uw ANWB-Creditcard kunt u betalen in maar liefst 6,5 miljoen zaken herkenbaar aan het Euro- card-/Mastercard-/Access-vignet. Ook in Nederland accepteren overigens al vele duizenden zaken de ANWB-Creditcard. Enkele pluspunten van een ANWB Creditcard Bij autoverhuurbedrijven bent u als kaarthouder bijvoorbeeld vrij gesteld van het betalen van een borgsom. Tijdens verblijf in een hotel of gehuurde accommodatie is voor kaarthouderseenextra WA- verzekering van kracht.Helemaal uniek is het 'noodkrediet': bij pro blemen kan de ANWB-Alarmcen- trale uw bestedingslimiet verho gen. Een uitgebreide brochure met aan vraagformulier en voorwaarden is verkrijgbaar bij de ANWB-kan toren. U kunt ook de afdeling Cen trale Informatie bellen (tel. 070 - 3141420). Compact Picknickset Een oerdegelijke kunststof op- bergcilinder, voorzien van uit- schuifbaar handvat. Met bijge leverde draagband. Inhoud: 4 lepels en vorken, 1 mes, 1 blik/flessenopener, 4 bordjes en bekers. Voor de kompakte prijs van 77,50. Combibox Kleine en zeer stevige (in wit uitge voerde) koelbox. Met geïntegreerd bovenvak en voorvakDaarin han dige stainless steel picknickset. Prima geschikt voor 2 personen. Inklusief verstelbare draagriem, voor de zeer scherp gestelde prijs van 105,-. Ook te verkrijgen in luxe uitvoering voor 4 personen. Kleur is dan zwart. Ideaal voor ge- zinsgebruik. Prijs 165,-. Blauwe trommel van slagvast en weerbestendig kunststof. Water en stofdicht afsluitbaar. Klein for maat 44,50. Groot ƒ92,50. Blijf bij de tijd met deze wereldontvanger. Tour de France, WK voetbal in Ita lië, Pelleboer, ANWB-oproepen. Met deze wereldontvanger ont gaat u niets. Waar u ook bent. Bestrijkt alle frequenties waarop de Wereldomroep uitzendt. Speci ale aktieprijs 129,-. Opvouwbare Bagagewagen Ideaal voor camping, watersport centrum of thuis! In opgevouwen toestand meet deze snapcart slechts 65x43x14 cm. In handom draai te monteren tot bagagewa gen. Met daarop een slagvaste bak van 60x40x31 cm. Prima voor ver voer van o.a. gasflessen en water jerrycans.. Voorde prijs van slechts 149,50. Deze ANWB artikelen zijn zolang de voorraad strekt, alleen voor ANWB-leden verkrijgbaar bij de ANWB-kantoren of bij de ANWB, afdeling Postorders, Ant woordnummer 10029, 2250 VB Voorschoten, tel. 070 - 3147730. Planetarium "Eise Eisinga" Ru im 200jaar geleden bouwdeEiseEisinga een groots planetarium dat nog steeds in zijn orginele staat beweegt. Op elk tijdstip kunt u aan het plafond de stand van de pla neten. zon en maan aflezen. Franeker. Hele jaar open. Geologisch Centrum Een internationale kollektie mineralen, fossielen en edelstenen. Reusachtige kris- Gemeentemuseum Helmond Naast de vaste kollektie is er van 17 juni t/m 26 augustus de foto-expositie "Mekarön, indianen van Brazilië". En van 24 juni t/m 9 september 'Van kimono tot ruimtepak'. Een tentoonstelling over zijde, kunstzijde en kunstvezel. Met een cheque uit het Rekreatie-voordeel- chequeboekje 1990, dat voor ANWB-le- dcn op de A NYVB-kantoren gratis verkrijg baar is, zijn er aantrekkelijke kortingen op de toegangsprijzen van bovengenoemde organisaties. Caravanhandboek Veilig op weg met het Caravan handboek. Onmisbaar voor iedere caravanbezitter. Maar ook voor degenen die een caravan willen ko pen. Tevens een uitkomst voor kampeerauto- of vouwwa- genbezitters. Prijs/19,95. Ontdek Frankrijk met de ANWB reisgidsen Als u een ANWB reisgids door neemt, bent u gelijk helemaal op de hoogte. Deze.gidsen geven na melijk uitgebreide in formatie over vrijwel elke streek in Frankrijk. Ledenprijs 25,95. Boekhandel- prijs 29,95. Bovendien heeft de ANWB tal van reisgidsen van an dere uitgevers in haar assortiment lall'ormatics van onder andere bergkristal, amathyst en roze kwarts. Borculo. Hele jaar open m.u.v. januari en februari. Museum Boymans van Beuningen Niet voor niets wordt museum Boymans van Beuningen omschreven als het meest veelzijdige Nederlandse museum. Naast werken van Nederlandse meesters zoals van Clogh hebben ook moderne buitenlandse klassieken als Dali, Magritte, Pieasso en Cczanne in dit museum een belangrijke plaats gekregen. Rotterdam. Volkenkunde Museum Nusanlara Dit museum ie Delft bezit een kollektie et nografische voorwerpen. U ziel hier kunst voorwerpen uit diverse Indonesische kui turen. Juist door onze historische banden met de zo rij k geschakelde Gordel van Sma ragd zeker dc- moeite waard. Zeebiologisch Museum Hier vindt u 25.000 schelpensoorten uit alle wereldzeeen, zeesterren, kreeften, krab ben, koralen, sponzen en miljoenen jaren oude fossielen. In de Noordzee- en tropi sche aquaria kunt u levende schelpdieren bewonderen. Tot 1 juli is er de tentoonstel ling 'Parels en Parelmoer' Scheveningen. Museon In een modern gebouw te Den Haag toont het Museon een reeks aantrekkelijke, po pulair wetenschappelijke tentoonstellin gen. Vaste presentaties zijn: 'De aarde, ons huis' en 'Tussen mens en nevelvlek'. U maakt kennis met het ontstaan en de ont wikkeling van onze planeet, het leven in al zijn uitingsvormen, vreemde kuituren en verworvenheden van wetenschap en tech niek. Tropenmuseum Een tiental exposities geeft een duidelijk beeld van het leven van mensen in de (sub)tropen. U loopt door de sloppenwij ken van India of in een Arabische win kelstraat. U kunt een kijkje nemen in een Surinaams huis. Regelmatig worden wisse lende tentoonstellingen, evenementen en optredens georganiseerd. Inlichtingen daarover: tel. 020 - 5688200. Museum Het Rembrandlhuis Van 1639 tot 1659 woonde en werkte Rem- brandt in dit huis. Het museum heeft een bijna volledige verzameling van Rem brand ts' grafische werkOok vindt u er eni ge tekeningen van zijn hand en schilderijen van zijn leermeesters en leerlingen. Van 10 maart t/m 10 juni wordt het buitenlandse aspekt hier vertegenwoordigd door de ten toonstelling: PICASSO-REMBRANDT- PICASSO. Bestaande uit de prenten en te keningen van Rembrandt en Pieasso. Amsterdam. Museum Kollektie Militaire Traditie Ceremoniële en dagelijkse tenuen, onder scheidingen, wapens en bescheiden geven een inzicht in de historische ontwikkelin gen van het leger in Nederland en Indië vanaf Prins Maurits tot heden. Driebergen. Het is weer tijd voor asperges, want traditiegetrouw staan de voorjaarsmaanden mei en juni helemaal in het teken van deze verfijnde groente. Ook dit jaar natuurlijk. In Nederland moet u daarvoor met name in Brabant en Limburg zijn. En in Bel gië is dat in het door Jacques Brèl zo hartstochtelijk bezon gen: "m'n platteland ...m'n Vlaanderenland". In de Kam pioen van juni kunt u trouwens een uitgebreid artikel over asperges lezen. Echt een artikel om van te smullen. In genoem de gebieden is natuurlijk nog veel meer te beleven. Om maar het dichtst bij huis te be ginnen: het in feite aaneengeslo ten gebied van Zuidoost-Brabant en dat van Noord- en Midden- Limburg behoort tot één van de landschappelijk aantrekkelijkste van ons hele land. In Brabant zijn zowel het Kempenland als de Peel bij uitstek geschikt voor dagtoch ten. Uitgebreide fiets- en wandel routes kunnen u hier tot in de rustigste plekjes brengen. Behalve veel natuur heeft Zuidoost-Bra bant verder een groot aantal dorp jes met elk hun specifieke karak teristieken. Fraai gerestaureerde dorpskernen, schaduwrijke paro- chietuinen of onvermoede kleine musea. En voor Limburg geldt dit in gelijke mate. Waarbij de mean derende loop van de Maas hieraan het landschap nog eens een geheel eigen cachèt toevoegt. Met tussen het lover genestelde abdijtjes en met zelfs een pleisterplaats voor kraanvogels in het Meinwegreser- vaat ten oosten van Roermond. Ja, dit is Nederland op z'n best. Met een keur aan robuuste room kleurige asperges binnen handbe reik. Om u te helpen een keus te maken uit deze overvloed, stelde de ANWB een overzicht samen van wat er zoal in Brabant, Limburg en Vlaanderen tijdens de twee witte- goudsmaanden nog meer te doen is. Met de rekreatie-voordeelcheques van de ANWB kunt u in Zuidoost- Brabant en Noord- en Midden- Limburg onder meer terecht: in de openluchttheaters van Luyksgestel, Mariahout, Some ren, Tegelen en Uden. Voor de programmasamenstelling kunt u het beste bellen met de plaatse lijke VVV. in het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum te Overloon. in het Klompenmuseum "de Pa- tij n" in Best. In het museum krijgt u een rondleiding getiteld "Van populier tot klomp". in het Gemeentemuseum te Hel mond, dat gevestigd is in een middeleeuws kasteel. in het museum Kempenland te Eindhoven. Hier krijgt u een beeld van de geschiedenis van Eindhoven en van de streek, het Kempenland. in het Nationaal Beiaardmu seum/Natuurstudiecentrum en museum Jan Vriends te Asten. Met o.a. speeluurwerken en to renuurwerken. En een verzame ling vogels, zoogdieren en insekten uit de Peel, opgesteld in hun biotoop. in de Kasteeltuinen Arcen. U wandelt hier langs kasteelgrach ten, barokvijvers, een geurig Rosarium en allerlei markante tuinen. Ook in West-Vlaanderen en dan met name in en om Brugge en Gent kunt u tijdens de aspergetijd meer dan ooit genieten van de culinaire kreaties van coryfeeën uit de Vlaamse cuisine. Maar wat ze u op dit gebied ook zullen voorschote len, vraag op z'n minst een keer naar asperges met zo'n zalige on vervalste ...Hollandse saus! Hoe tegenstrijdig dat ook mag klinken, Als u het eens nader bekijkt, dan zult u versteld staan hoeveel 'bui tenland' wij eigenlijk in Neder land hebben. Zo hoeft u echt niet speciaal af te reizen naar het verre Afrika om bijvoorbeeld op safari te kunnen gaan. Want ook in Ne derland lopen leeuwen en luipaar den in diverse safariparken vrije lijk rond. En wat dacht u van onze musea, tentoonstellingen en die rentuinen. Die brengen van heinde en verre de meest exotische zaken zowat direkt op de stoep. Ja, vaak is er in eigen land, vlak om de hoek veel interessants te beleven, over landen, volkeren, flora, fauna of over het heelal. De ANWB stelde een selektie samen van wat er waar te doen is. Maak er eens een schit terend dagje uit van. In Nederland ligt de wereld in feite aan uw voeten! Reptielenzoo fguana Hier treft u levende reptielen, amfibieën en insekten uit de gehele wereld. Van de 3 cm - en uiterst giftige - sahara-schorpioen tot de meerdan 5 meter lange tijgerpython. Vlis- singen. Apenheul Apen in allerlei verschijningen komt u te gen in dc Apenheul, in natuurpark Berg en Bos bij Apeldoorn. Gorilla's, Zuidameri- kaanse soorten. Maar niet alleen apen, ook dwerggeitjes. T/m 31 oktober. Diergaarde BWjdorp Al tijdens de paasvakantie opende hier de interessante China-tentoonstelling over dieren in dc Chinese natuur en een schitte rend aangelegde Chinese tuin. Vanaf de herfst vakantie kunt u kennismaken mei het eerste stuk nieuwe Blijdorp: Azië. U maakt een ontdekkingsreis door moerasbos, twee enorme vliegvolières met roof- en watervo gels, lange apen-eilanden, Mongoolse step pe en spektakulaire vleermuisgrot. Rotter dam. t

Soester Courant | 1990 | | pagina 22