'Weet U wat het is om. Bloedgeven, dat doe je gewoon! De vakantie-projecten Samen bezig zijn Aanmeldingsformulier WOENSDAG 30 MFI 1990 SOESTER COURANT PAGINA 29 Welfarewerk: 'Bloed - link' Rode Kruis Campagne 1990 Afdelingsbestuur Wordt lid van het Rode Kruis RODE KRUIS CAMPAGNE 1990 28 MEI T/M WJUNI Hoe vaak worden wij niet met deze in trigerende vraag gekonfronteerd? Er is zoveel waar we geen weet 'van hebben (gelukkig). Het ligt evenwel aan de inte resse die men heeft voor het leven om ons heen, direkt in onze nabijheid en/of voor de gebeurtenissen die wat verder in de wereld spelen. Er zijn mensen die al zo immuum geworden zijn voor het leed van anderen dat ze hun schouders ophalen en zeggen: Kan ik er wat aan doen? Ja, dat kunt U! En op zeer bescheiden wijze al. Niet door alleen Uw portemonnaie te trek ken maar met Uw persoonlijke inzet. Uw persoonlijke inzet om op diverse vragen antwoord te kunnen geven op de vraag: Weet U wat het is om... Het Rode Kruis biedt niet alleen hulp bij natuurrampen en gewapende kon- flikten, waar ook ter wereld. Al veel dichter bij huis biedt het Rode Kruis in Soest/Soesterberg hulp aan mensen die in nood verkeren op de een of andere wijze. Er zijn verschillende activiteiten in de afdeling Soest van het Ned. Rode Kruis. o.a. Vacantie-projec- ten. Er is weinig verbeeldingskracht voor nodig om U voor te stellen hoe het is om bedlegerig of gebonden aan een rolstoel te zijn en daardoor dag in dag uit aan huis gebonden. Van achter het raam te zien hoe alles weer tot leven komt in de natuur. Van de T. V. te zien welke mooie plekjes Nederland heeft. Folders in de bus met aantrekkelijke reizen en daar lig of zitje dan, gekluisterd aan bed of stoel. Weet U wat het is om zo te leven? Bij de afdeling Vacantie-projecten wordt er door een paar mensen hard ge werkt om een aantal van deze zieke of gehandicapte mensen met de Henri Dunant boot een onvergetelijke trip te laten maken of een weekje vacantie in een van de twee Vacantie-huizen (El ders in deze krant een meer uitgebreid artikel hierover). Weet U wat het is om met een paar mensen deze klus te klaren? Er is veel administratief werk aan verbonden en bezoek aan huis. Ook voor deze activiteit worden nieuwe mensen gevraagd. Gewone mensen met hun hart op de goede plaats en wat vrije tijd. Kost verder niets, maar het geeft veel voldoening! De dankbaarheid die je van deze mensen terug krijgt, doe je het werk wat er aan voorafging, verge ten. Heeft U voor deze hartverwarmen de taak interesse? Bel of schrijf ons! Ook is er de constante vraag naar DO NORS voor de Bloedbank Utrecht. Weet U wat het is om medicijnen toe gediend te krijgen om een kwaadaardi ge ziekte een halt toe teroepen? Deze behandeling heeft o.a. tot gevolg dat de aanmaak van bloed in de moeilijkheden komt. Vanaar de constante vraag naar DONORS. De patiënt kan dan weer zo'n 2 tot 4 weken vooruit. Wat kun U hier aan doen? Donor worden! Besef dat U nog steeds het kostbaarste bezit: nl. Uw gezondheid!! U wordt er niet minder gezond door als U donor wordt. Integendeel. Stap even over de mentale drempel heen en geef Uw bloed om anderen door te kunnen laten leven. Er komen van de Bloed bank kreten om hulp. Door de steeds betere operatie-technieken worden de kansen om te overleven steeds groter maar ook de vraag naar bloed stijgt gi gantisch, met name voor de open hart operaties. Een opmerkelijk feit is dat de mensen die al donor zijn vaak in de leef tijdscategorie zitten vanaf 30-35 jaar oplopend tot 65 jaar. De leeftijdsgrenzen voor donors zijn vanaf 18 tot 65 jaar. Dat is wettelijk be paald. De kandidaat-donor krijgt een uitgebreide-gratis-geneeskundige keu ring en dat kan heel nuttig zijn voor Uzelf. Maar waar blijven de jongeren? Waar om breidt de jeugd het legertje donoren niet uit? Laat er eens letterlijk jong bloed in stromen! In geval van nood is het mogelijk dat óók jij extra bloed nodig hebt: Kom op en breng je vrienden mee!!! Elders in deze krant treft U een uitge breider artikel hierover aan. Wilt U DONOR worden? Neem dan contact op met de hr. Weeda. Een uitgebreide folder met inschrijf-formulier wordt U gaarne thuis bezorgd. Bent U niet in staat om zelf bloed te ge ven maar draagt U dit werk een goed hart toe bedenk dan eens wat U wél zou kunnen doen! U begrijpt dat er ook aan dit werk veel administratie verbonden is. De mensen die er nu aan werken ver richten deze mooi taak van ganser harte en met veel toewijding maar een paar extra handen zouden, vooral in deze drukke periode, veel betekenen. Gebruik rustig het inschrijfformulier onderaan dit artikel of bel naar 15629. De Welfare aktiviteiten zijn alom be kend in Soest/Soesterberg. Het werk "Ik vlieg hier vaak tegen de muren op. Door de stilte. De eenzaamheid. Deze buurt is heel stil. De mensen zijn heel te rughoudend. Het lijkt wel of ze geen be hoefte hebben aan contact. Iets^ van "mijn wereld daar kom je niet in". Of misschien zijn ze bang dat ze iets voor je moeten doen". Opmerkingen als deze zijn geen uitzon dering in de maatschappij. Ze worden niet alleen gemaakt door gehandicap ten, bejaarden en zieken. Er zijn zoveel redenen waarom iemand aan huis ge bonden of sociaal gïsoleerd kan raken en daardoor niet (meer) of moeilijk kan voldoen aan de eigen behoefte aan con tact met anderen, aan prettig en gezellig bezig zijn. Opmerkingen als boven staand wijze op een leegte in iemands bestaan en een behoefte die leegte zin vol op te vullen, ondanks de omstandig heden die de mogelijkheden beperken. Er zijn veel manieren om zinvol bezig te zijn. Eén daarvan is het Welfarewerk van Het Nederlandse Rode Kruis. De Welfare organiseert activiteiten om mensen in de gelegenheid te stellen ge- makkelijker in contact te komen met anderen. Hetzij als vrijwilliger, hetzij als deerne- mer. Zo bezoeken Welfare vrijwilligers van Het Nederlandse Rode Kruis dage lijks mensen die dat graag willen in Soest en in Soesterberg. Thuis, in tehui zen en in dienstencentra. Iedereen legt "zinvol bezig zijn" op zijn eigen manier uit. Vandaar dat het wel farewerk vele vormen van bezigheid kent. Daarbij wordt uitgegaan van de wensen en belangstelling van de deel nemers. Zo vallen het werken met textiel, papier of ander materiaal, voorlezen, naar mu ziek luisteren, tuinieren e.d. onder de activiteiten vn het Welfarewerk. Een heel waardevol aspect van het Wel farewerk is het samen bezig zijn, het sa men een interesse delen en daar plezier aan beleven. Een Welfare-activiteit blijft daarom zelden beperkt tot puur en alleen bezigheid. Samen bezig zijn is een vorm van contact, van gezelligheid en biedt de gelegenheid om over van al les en nog wat van gedachten te wisse len, om zonodig je hart uit te storten. Samen bezig zijn betekent ergens bijho ren. Het Welfarewerk in Soest en Soester berg vormt een regelmatige contact- brug tussen ruim 30 door Het Neder landse Rode Kruis opgeleide vrijwilli gers en zo'n 165 deelnemers. Inlichtingen over het Welfarewerk kunt U verkrijgen bij: Mw. T. Vortrefflich, tel. 17998 of Mw. Th. Roest, tel. 20337. wat door deze mensen gedaan wordt is formidabel. Weet U wat het is om éénzaam te zijn? Ook dan zijn er weer mensen die zich inzetten om anderen uit hun isolement te halen. Ze te betrekken in aktiviteiten, waardoor ze weer in kontakt komen met anderen. Om zo samen weer gezel lig bezig te zijn. Daarnaast bezoekt men ook de mensen thuis die langdurig ziek of gehandicapt zijn. Elders in deze krant treft U een apart artikel van onze Welfare aan. Ook daar is behoefte aan nieuwe medewerkers. Gewone men sen, mensen die iets meer willen dan al leen maar met zichzelf bezig te zijn. Door met anderen leuke dingen te doen, verrijk je je eigen leven. Kost niets - maar geeft je veel plezier en voldoe ning. Bel of schrijft voor info naar de coördinatrice Mevr. T. Vortrefflich, tel. 17998. De Collonne van de RODE KRUIS af deling SOEST/SOESTERBERG is een van de onderdelen van het Rode Kruis die het meest actief is. Specifiek bedoeld voor de Medische en Sociaal medische hulp. Deze hulp geldt in de eerste plaats als hulp bij rampensitua ties. U moet weten dat de medische taak van de "opgeheven" B.B. opgedragen is aan Rode Kruis colonnes. Dat betekent dat er in een rampsituatie mensen moeten zijn die, naast de Brandweer en de Politie en GG-GD adequaat kunnen helpen op het ramp terrein. De opbouw van de opleidingen aan co lonneleden is in belangrijke mate op de ze taak gericht. Het geoefend worden en blijven, het kunnen omgaat met het hulp-verleneinde materiaal. Het bekend zijn met een snelwerkende alarmering en het in teamverband samenwerken met ander organisaties zijn allen voor waarden voor het goed verlopen van de hulpverlening in groter verband. Denk nu niet dat deze opleidingen al leenmaar kommer en kwel betekenen. Natuurlijk, er wordt van je verwacht dat je in een noodsituatie handelend kunt optreden maar de manier waarop je je deze vaardigheden eigen maakt is ook belangrijk. Door de humor van onze 2 instructeurs wordt er tijdens de lessen veel gelachen. Wat kleur geeft aan de toch vaak zeer ernstige verwondingen welke de mensen kunnen overkomen en waar je toch mee om moet kunnen De opleiding omvat o.a. een E.H.B.O. cursus en Basis cursus, want naast de hulp tijdens rampomstandigheden wordt er hulp geboden bij sportevene menten, vacantieprojecten en verder overal waar nog hulp wordt gevraagd en verwacht. Dat betekent dus dat je leert omgaan met bedlegerigen of mensen in een rolstoel. Een van de Colonne taken is dan ook Soc. Med. Vervoer. Met de ambulance van het Rode Kruis worden mensen, die hiervoor in aanmerking komen, door ons naar de Henri-Du- nant of naar een vacantiehuis gebracht. Een heel plezierige taak! Maar daar zijn mensen voor nodig! Ook vanuit de Thuishulp komen er dringende kreten om assistentie. De geëigende instanties in Soest/Soester berg staan bol van het werk wat ook met steeds minder mensen gedaan moet worden. Dan dreigt er nog wel eens ie mand tussen de wal en het schip te val- len- Weet U wat het is om afhankelijk te zijn van anderen? De Colonne van de afde ling Soest/Soesterberg van het Rode Kruis wordt dan gevraagd: Hebben jul lie een paar mensen die dit van ons kun nen overnemen? Die aanvragen zijn vaak voor maar een paar uur of voor Slachtoffer wordt afgevoerd in de z.g. PAM-wagen (Personeel/ambulance/ materieelwagen). een paar dagen. Het moet echter wel ge daan worden! En geloof me, het wordt gedaan! Maar daar zijn mensen voor nodig!!! Kom, bel of schrijf ons eens en biedt Uw hulp aan. Weet U wat het is om RODE-KRUI- ZER te zijn? 'n Fantastisch gevoel. Wij vragen geen supermensen. Nee, wij vragen naar Uü! Heel gewone mensen die midden in het leven staan, 'n Ieder van ons heeft iets specifieks- iets eigens- waardoor je waardevol bent en ook waardevol kunt zijn voor anderen. Houdt het niet alleen voor Uzelf maar laat anderen daarvan meegenieten. Meldt U aan als meewerkend lid van onze Colonne. Ook wij hebben fris bloed nodig!!! Heeft U hierover vra gen? Bel ons of vul onderstaand formu- lierin. Of bel naar mij. Overstelp me met Uw telefoontjes. WE HEBBEN U ZO NODIG!!! Colonne-administratie: Mevr. S.B. van der Zee, tel. 12721 of Mevr. Th. van Schaik, tel. 20993. Bloed, U ziet het iedere dag over Uw te levisiescherm vloeien. Toch bespeur je bij vele mensen een huivering als er over bloed wordt gesproken. Bloed wordt vanuit de Oudheid als magisch be schouwd. Een Broederschap kwam tot stand door vermenging van bloed van twee of meerdere personen. Denk maar aan de boeken van Karl May. Een levenszaak Maar vooral is bloed van levensbelang. Zonder bloed zijn er geen operaties mogelijk, laat staan de ingewikkelde hart- en niertransplantaties. Bloed voor transfusie is er alleen omdat donors dit vrijwillig afstaan. Sinds dé tweede wereldoorlog bestaat er een hele organisatie om in deze bloedbehoefte te kunnen voorzien. Het Rode Kruis nam dit initiatief en zet te de organisatie op poten. Deze tak van de organisatie is dusdanig uitgegroeid dat er op een gegeven moment behoefte ontstond om bloedafnamen en bewer king te centraliseren. Dit leidde tot het oprichten van de Bloedbanken in Nederland. Momen teel zijn er 700.000 bloedafnamen per jaar. Om het de donors zo makkelijk mogelijk te maken kunt U in vrijwel alle plaatsen in Nederland bloed afstaan. De bloedafnamen van donors in Soest en Soesterberg kunnen plaatsvinden in het Ziekenhuis Zonnegloren te Soest, de Bloedbank te Utrecht, te Amers foort en te Hilversum. De Bloedbank zorgt voor de afnamen van het bloed, de verdere bewerking en voor de distri butie van de bloedprodukten naar de ziekenhuizen in deze regio. Kind in de kabel De laatste jaren is de vraag naar bloed zéér sterk gestegen. Het donoraantal is helaas nauwelijks veranderd. Het gevolg is dat steeds vaker een be roep op de donors moet worden ge daan. De donors die een veel voorko mende bloedgroep hebben, zoals A of O. vragen wij op de kortst mogelijke termijn te komen. Dit is voor mannen om de drie maanden en voor de vrou wen om de zes maanden. Het punt is bereikt dat op deze manier geen groei meer mogelijk is in het aantal bloedafnamen. Sterker nog, iedere week moet er al van andere bloedbanken bloed worden be trokken om aan de vraag te kunnen vol doen. Foto: Frank J. van Waert. Dit is natuurlijk een hachelijke situatie en dat niet alleen, het is nog gevaarlijk ook! Stel dat er een noodsituatie ont staat en er eerst bloed uit Friesland moet komen. DAT KAN DAN MENSENLEVENS GAAN KOSTEN! De bloedafname Als iemand zich aanmeldt als bloeddo nor wordt hij of zij eerst gekeura door een arts van de Bloedbank. Zijn er geen Aan mij is door de afdeling Soest/Soesterberg van het Rode Kruis gevraagd uw aandacht op te wekken voor de jaarlijkse Rode Kruis Campagne. Deze campagne zal op 28 mei van start gaan en duren tot 10 juni 1990. Lezers van een plaatselijke krant hebben interesse in hun omgeving en de mensen die er leven. Het zijn mensen, die willen meeleven met de aktiviteiten, die in hun in hun woonplaats zich afspelen. Eén ervan is het Rode Kruis-werk. In Soest mogen we ons gelukkig prijzen met een aktieve Rode Kruis afdeling. Onze plaatselijke afdeling telt zo'n 3.400 leden. Het werk is in de meeste gevallen gericht op de hulpbehoevende medemens dichtbij, zo te zeggen om de hoek, maar ook ver weg. De laatsten vaak is erbarmelijke omstandigheden. Er wordt veel aan welfare werk gedaan en bekend zijn de vakantie-projekten. Deze projekten zijn er op gericht vakanties te organiseren voor mensen, die dat normaal gesproken vanwege hun ziekte niet kunnen. Speciaal voor deze gehandicapten of chronische zie ken organiseert het Rode Kruis aangepaste vakantieweken in vakantiehuisjes of op de vakantieboot de J. Henry Dunant. Met verzorging door opgeleide vrijwilligers. Naast deze vakanties organiseert de afdeling Soest/Soesterberg ook nog eens tweemaal per jaar een bustocht voor gehandicapten. U kunt nu het Rode Kruis steunen om door te gaan met deze voor de mede mens zo belangrijke hulpverlening door te geven of te gireren. J. de Widt, burgemeester Dhr. G. Boelhouwer, voorzitter, tel. 10809. Dhr. A.G. Casteels, secretaris, tel. 15903. Dhr. P. Vortrefflich, penningmeester, tel. 17998. Dhr. A. Weeda, ledenadministratie - bloedbank - tel. 15629. Colonne Commandant - vacant. Colonne vertegenwoordigster mevr. Th. van Schaik, Boekweitland 8, tel. 20993. Mevr. T. Vortrefflich, Welfare, tel. 17998. Mevr. A. Frank-Korpff, vakantiepro jecten, tel. 16599. Mevr. T. T. Mertens, ass. vakantiepro jecten, tel. 13957. Dhr. M.W.H. Hoogstraten, Informant Soesterberg, tel. 03463/52005. bezwaren, dan ontvangt U zo'n zes we ken later de oproep voor de eerste afna men. Voordat er bloed wordt afgeno men, wordt eerst Uw bloeddruk en Uw gewicht gemeten of U geen bloedar moede heeft en of Uw conditie het toe laat om een halve liter bloed af te staan. Dan volgt de eigenlijke afname. Dit duurt ongeveer tien minuten. Vervol gens wordt U na de afname een kopje koffie aangeboden. U kunt daarna Uw normale dagelijkse bezigheden weer hervatten. U ziet: het is maar een kleine moeite, echter wel een daad van le vensbelang voor medemensen! De bewerking Al het afgelopen bloed wordt eerst be werkt vóórdat het aan patiënten wordt toegediend. De belangrijkste methode is centrifugeren. Waarom is dit nu no dig? De behandelende arts wil de pa tiënt alleen dat deel van het bloed ge ven waar zij'/hij een tekort aan heeft. Bijv. rode cellen, bloedplaatjes of plas ma. Daarom moet dus het bloed wor den gesplitst. Een tweede reden is dat er niet genoeg bloed is om iedere patiënte volledig bloed te geven. Dankzij de splitsing van het bloed is het mogelijk om met een halve liter bloed drie patiënten te helpen. Een derde reden is dat ieder onderdeel van het bloed zijn eigen bewaarcondi- ties heeft: rode cellen in een bewaar- vloeistof in de koelkast, bloedplaatjes bij kamertemperatuur en plasma in be vroren toestand. Op deze wijze kan het bloed dat vrijwillig door mensen wordt afgestaan geheel ten goede komen aan de patiënt. Aanmelding als bloeddonor Het is duidelijk dat er nog veel moet ge beuren en dat de inspanningen tever geefs zijn als U ons niet helpt. Elke week staat in de Soester Courant het "Brunaverpleegstertje" met de tele foonnummers waar U zich als candi- daatbloeddonor kunt aanmelden. Aanmeldingsadressen zijn: Afd. Soest/Soesterberg van het Rode Kruis, Aagje Dekenlaan 37, 3768 XP Soest, telefoonnummer 02155-15629. Bloedbank Utrecht, Rubenslaan 190, 3582 JJ Utrecht, telefoonnummer 030- 520814 Bloedbank Hilversum, Rembrandtlaan 31, 1213 BE Hilversum, telefoonnum mer 035-45027. MELDT U AAN!!! Vakantiehuis "De Valkenberg" in Rheden bij Dieren. Het Ned. Rode Kruis organiseert aan gepaste vakanties voor langdurig zie ken en gehandicapte mensen. De groep mensen waarop wij ons met het organiseren van vakanties richten zijn de relatief zwaar verpleeg- en ver- zorgingsbehoeftigen, die geen andere vakantiemogelijkheden hebben. Vakantiehuis "IJsselvliedt"is Wezepbij Zwolle. De vakanties worden gehouden op de Henry Dunant een varend vakantie schip. De vakantiehuizen: "De Valkenberg" in Rheden bij Dieren en de IJsselvliedt in Wezep bij Zwolle. Deze vakantiemogelijkheden zijn aan gepast voor zieken en gehandicapten. Het Rode Kruis is er voor iedereen, dus ook voor u, uw buurman, vrienden of kennissen, als het er op aan komt. Zie niet werkeloos toe hoe een medemens in nood verkeert of vereenzaamt of bij rampen. U kunt daadwerkelijk in de praktijk helpen, doch ook als betalend lid van het rode Kruis. Dan maakt u financieel de hulpverle ning mogelijk. De grootte van het contributiebedrag kunt u zelf vaststellen. Geeft u zich op via onderstaand formulier, dan helpt u helpen. Te versturen aan: Secretariaat afd. Soest/Soesterberg van het Nederlandse Rode Kruis, v. Burenlaan 17 3761 BZ Soest (telefoon: 02155-15903) Ondergetekende, Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: geeft zich op als lid van het Nederlandse Rode Kruis: o geeft zich op als bloeddonor; wil graag donor-codicil ontvangen; Heeft interesse voor de hulpverlening als vrijwillig(st)er en wil nader geïnformeerd worden over: de colonne van het Rode Kruis Korps; de vrijwillige Welfare; ontvangt graag nadere informatie over: Datum,

Soester Courant | 1990 | | pagina 29