Zaterdag 2 juni demonstreert Schoemaker de Philips keukenmachine en de ijsmachine EJ wmmm Oude ambachtenmarkt: handel, hapjes en beroepen van weleer ^g,™ WOENSDAG 30 MEI 1990 SOESTER COURANT PAGINA 9 Wie echt een praktische keukenmachine wil,kiest een electronische keukenmachine van Philips. Daar kan je mee aan de slag, want deze HR 2881 is niet alleen erg makkelijk, u krijgt 'm standaard met sikkelmes, kneedhaak en slagroomklopper/ cakebeslagmaker. Die u achter in uw apparaat kunt bergen. Over de extra roestvrijstalen snij-, rasp- en frietschijven hebbem we 't dan nog niet gehad. En die han dige opbergdoos die u er bij krijgt. Om het feest helemaal compleet te maken: onze keukenmachine is uitstekend getest. Lik je daar je vingers niet bij af? Philips kompakte ijsmachine HR 2296 V Werkt met behulp van een koel element dat in de diepvriezer gekoeld wordt. Eenvoudig op te bergen en schoon te maken. 7. j L van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 Voor alle zekerheid! technische dienst tel. 02155-10344* ('OLIM Rni m^UEANlS brillen onder elkaar. 99Waar ik te koop ben krijg je uitstekende glasadviezen.99 99En ook vaak over het betere van ontspiegelde glazen.99 UIT ONZE VEELZEGGENDE KOLLEKTIE Programma bode bekend isanering 1991 Krant niet ontvangen? Autobiografische verhalen van Primo Levi bij Libris WAT ZOEKEN ALISTAIR MACLEANEN C0LIN F0RBES IN ONS LAND? LEES HET ZELF! KOOP NACHTWACHT EN VUURWERK! VERKRIJGBAAR BIJ: van de ven Libris geeft 'geslaagdenagenda' uit TRA! TEU R»CA TERING Jaarlijks evenement voor de vijftiende maal druk bezocht Voor uw dagelijkse maaltijd Voor uw feestelijk diner Voor al uw party's naar LE SALADIER Storeo>»s"!r J va11 aai i r\uai 89: scliocimilcci Soest - Telefoon 02155 - 1 71 20 F.C Kuyperstraat 3 3761 EG Soest Tel:02155-24664 Er zijn in de provincie Utrecht 49 nieu we gevallen van bodemverontreiniging, die voor sanering in aanmerking ko men. Dat blijkt uit het ontwerp-pro- gramma bodemsanering 1991, waar de nieuwe gevallen naast alle reeds beken de in staan. Door de plaatsing op het programma worden de nieuwe gevallen bij de minister van VROM voor sane ring aangemeld. Het ontwerp-pro- gramma ligt van 5 juni tot 5 juli a.s. ter inzage op het Provinciehuis en het Pro vinciekantoor en op alle gemeentehui zen in de provincie. Van de nieuwe gevallen zijn er 7 aange troffen in de gemeente Ronde Venen, 6 in Amersfoort en in Vleuten-De Meern, 5 in Zeist en 3 in Veenendaal. De overige projecten zijn verspreid voer 17 andere Utrechtse gemeenten. Bij bijna 60 procent van de nieuwe pro jecten betreft het garages, benzinesta tions en andere brandstofverkooppun ten. Bij de andere gevallen zijn onder andere een aantal metaalverwerkende bedrijven, een voormalige kleiduiven- schietbaan, een gedempte sloot, een houtverduurzamingsbedrijf en een tweetal lekkende olietanks. Nu deze projecten zijn opgenomen in het bodemsaneringsprogramma kun nen ze, na het nodige onderzoek, op de zogeheten prioriteitenlijst worden ge plaatst. Op basis van deze lijst bepaalt de provincie jaarlijks welke projecten worden uitgevoerd. De plaats op de lijst wordt vastgesteld aan de hand van het gevaar dat de vervuiling veroorzaakt voor het milieu of de volksgezondheid. Zo'n lijst is nodig omdat lang niet alle vervuilde terreinen onmiddellijk kun nen worden aangepakt. Plaatsing op het bodemsaneringsprogramma 1991 houdt dan ook niet in dat een project ook volgend jaar wordt uitgevoerd. Voor 1991 heeft het ministerie aan Utrecht voorlopig ruim 8 miljoen gul den toegewezen. Een bedrag dat nog zal worden verhoogd omdat vanaf vol gendjaar ook waterbodems uit dit bud get moeten worden aangepakt. Dat heeft de minister van VROM de provin cies vorige maand laten weten. Omdat dit bericht de provincie zeer laat bereikte zijn de vervuilde waterbodems nog niet in het programma opgenomen. Op dit moment bekijkt de provincie welke in aanmerking komen voor de lijst die naar het ministerie wordt ge stuurd. Deze lijst zal afzonderlijk van het ontwerpprogramma bodemsane ring van 28 juni tot 12 juli ter visie wor den gelegd. In de periode waarin deze lijst en het ontwerp-programma ter inzage liggen, kan iedereen gemotiveerde bezwaren indienen bij Gedeputeerde Staten van Utrecht, postbus 80300, 3508 TH Utrecht. Vervolgens zal de provincie de reacties op het programma en op de lijst van vervuilde waterbodems verwerken tot het definitieve programma 1991, dat vóór 1 september a.s. naar de minister moet worden gestuurd. Abonnees, die woensdagavond om 18.00 uur de krant nog niet hebben ontvangen, kunnen tot 18.30 uur naar het kantoor van de Soester Cou rant bellen (tel. 14152). De krant wordt dan direct alsnog bezorgd. Boekhandelorganisatie Libris geeft een bundel van een zevental autobiografi sche verhalen uit van de Italiaanse schrijver Primo Levi. "Liefde en mecca no" is de titel van de vertaling door Rei- nier Speelman. Deze verhalen zijn niet eerder in Nederlandse vertaling ver schenen. Door het autobiografische ka rakter van elk van de verhalen geeft dit boek inzicht in het leven en werken van een van de belangrijkste Italiaanse schrijvers van de twintigste eeuw, óf als kennismaking, óf als voortzetting hier van. Libris biedt deze bundel voor f 6,95 in de boekhandel aan. De titel "Liefde en meccano" verwijst naar het eerste verhaal in dit boek. Het beschrijft de serieuze, maar fatale ver liefdheid van een elfjarige jongen. Dit en andere herkenbare thema's komen in deze bloemlezing aan de orde. Zoals herinneringen aan grootvader, aan het geboortehuis, ervaringen met een boe zemvriend in de schooltijd, de eerste blik door een microscoop en de inwij ding in het laboratorium. De schrijver Primo Levi, schrijver, dichter, essayist, columnist en chemicus, is in 1919 in Tu rijn geboren. Hij is daar, met enkele on derbrekingen, tot zijn dood in 1987 in zijn geboortehuis blijven wonen. Hij studeert chemie aan de Universiteit van Turijn. In 1941 verkrijgt hij zijn docto raalbul met twee vermeldingen: "cum laude" en "van het joodse ras". Dit laat ste als gevolg van de drie jaar eerder in Italië ingevoerde rassenwetten. In de oorlogsjaren wordt hij al snel opgepakt als lid van een groepje partizanen, waarna hij naar Auschwitz gedepor teerd wordt. Zijn ervaringen in het con centratiekamp hebben de aanzet gege ven tot zijn schrijverschap en nemen een belangrijke plaats in zijn gehele oeuvre in. Na de oorlog werkt Levi als scheikundi ge in een verffabriek. Zelf heeft hij een bijzondere kijk op de combinatie che micus-schrijver, waarvan hij in het in deze bundel opgenomen essayistische verhaal Ex-chemicus verslag doet. In 1975 stopt Primo Levi met zijn werk als chemicus om zich geheel aan het schrij ven te wijden. In die periode krijgt hij volledige erkenning: hij wordt alom be wonderd, neemt bekroningen in ont vangst en inmiddels is zijn werk in vele talen vertaald. Levi's debuut in 1947, "Is dit een mens", is geheel gewijd aan zijn ervarin gen in het concentratiekamp. Hij doet verslag, getuigt, maar beschuldigt niet. "Het kan", aldus Levi in zijn voor woord, "als materiaal dienen om enkele eigenschappen van de mens eens rustig te overdenken." Verder zijn in zijn vertaling verschenen o.m. "Het respijt" (verslag), "De zesde dag" (verhalen), "Het periodiek sys teem" (autobiografie), "De kruissleutel (roman), "Zo niet nu, wanneer dan?" (roman) en "Op een onzeker uur" (ge dichten). In Italië verwierf Levi ook grote bekendheid als columnist en als schrijver van korte verhalen, essays, be schouwingen over taal, wetenschap en kunst, en van boekbesprekingen, alle gepubliceerd in de vooraanstaande krant La Stampa. "Liefde en meccano" is voor f 6,95 ex clusief verkrijgbaar in de aan Libris ver bonden boekwinkels. Libris is de over koepelende organisatie van zo'n 96 zelfstandige assortimentsboekwinkels in Nederland, w.ö. boekhandel Van de Ven aan de Zuidpromenade in Soest. Winkelcentrum "Hartje-Zuid"Tel. 12419 I jbris.De Gmiplete Boekhandel. Boekhandelorganisatie Libris komt met een origineel idee: de 'geslaagden agenda'. Waarom zou er niet een agen da bestaan, speciaal ontworpen voor pasgeslaagden? Slagen is immers een heel bijzondere aangelegenheid. Vooral als het gaat om de eerste serieuze be proeving, het eindexamen van het voortgezet onderwijs. Het is alsof het echte leven pas begint als je de school achter je kunt laten. Het boekwerkje kreeg de titel 'Ge slaagd' en staat vol informatie die in de periode na het slagen van pas kan ko men. De datering vangt aan bij mei 1990. In de geslaagdenagenda kun je practi- sche informatie vinden over bijv. werk, onderverdeeld in onderwerpen over solliciteren, uitzendbureaus en werken in het buitenland. Verder over wonen: wat staatje te wachten als je een kamer gaat huren, wat houdt huurbescher- ming in en je krijgt informatie over ver huizen. Als je onder de vleugels van je ouders uit bent, moetje leren voor je eigen ge zondheid te zorgen. In de geslaagden- enda dus ook informatie over hoe je erin slaagt lijf en leden gezond te hou den, van stoppen met roken, drank voorlichting, ziekenfonds, tot veilig vrijen. Hoe ga je met geld om. Ook dat kun je vinden in deze agenda: over spa ren, uitkeringen, jeugdlonen. Hoe kom je rond met een bescheiden inkomen? Ga je studeren? Dan kun je de nuttige informatie gebruiken over studiefinan ciering, nieuwe opleidingen en studies met numerus clausus. Ook is niet verge ten tips te geven over hoe je het bezit van je einddiploma kunt gaan vieren met een welverdiende vakantie. Interviews Om te benadrukken dat de agenda veel weg heeft van een onderhoudend infor matief boekje, zijn er interviews in op genomen met bekende Nederlanders die kunnen zeggen dat ze inmiddels in het leven 'geslaagd' zijn: Youp van 't Hek, cabaretier/journalist; Daphne Deckers, presentatrice Veronique's Top Twintig; Maarten van den Biggelaar, ondernemer; Peter Faber, acteur; Yvonne Kroonenberg, schrijfster; Jan Kuitenbrouwer, journalist en vele ande ren. Tussen genoemde onderwerpen door is nog aandacht besteed aan zaken zoals politiek, toekomstverwachtingen en het Cultureel Jongeren Paspoort. De nieuwe agenda is voor f 9.90 exclu sief verkrijgbaar in de aan Libris ver bonden boekwinkels. Libris is de over koepelende organisatie van zo'n 96 zelfstandige boekhandels in Nederland, w.o. boekhandel Van de Ven in Hartje- Zuid. Openingstijden: woensdag gesloten, verder dagelijks van 10.00-20.00 uur, zondags van 15.00-20.00 uur. Naar goede traditie werd op Hemel- B vaartsdag, donderdag 24 mei voor de B vijftiende keer ahveer de markt geor- ganiseerd. Om een kijkje te kunnen nemen bij een van de kramen vergde in ft de enorme drukte zoals vanouds vaak I ellebogenwerk maar was in veel geval len de moeite waard. Behalve op de klompenmaker, de bijenteler, de wijn- maker en de traditionele broene bo nen met spekkies, stuitte de bezoeker I ook op t-shirts met neonprints, ham- 1 burgers, moderne tassen en bretels en J tweedehands boeken. De oude am- bachtenmarkt in Soest is al lang geen I Soester aangelegenheid meer. Het j evenement zorgde voor den eindeloze stroom auto's in de straten rond de ou- de Soester kern van bezoekers uit de hele regio. Ook de kramen worden, al dan niet met het bijna vergeten hand werk, bemand door mensen uit de re- gio en het hele land. I Tussen de kramen van een adoptie- fonds en emaillewerk in alle kleurfacet- I ten die de zee kent staat de kraam van de klompenmaker. De klompenmaker B 8aat geheel op in zijn werk. Met handige p bewegingen schaaft, boort en hakt hij I een vormeloos stuk hout tot een echte L boerenklomp. Desgevraagd legt hij uit over het gebruik van de in vergetelheid B geraakte klompenboor, de lepelboor en het paalmes. "Voor dit vak gebruiken we vers hout, dat hout is nog soepel en I.' dat werkt makkelijker," aldus de man B die voor zijn hobby het oude ambacht B van klompenmaken beoefent. "Het is B op deze manier niet meer rendabel als vak, de huidige machines maken dat B onmogelijk," legt hij uit. Hij laat nog even een oud stuk gereedschap zien, K een speciaal 'scheel' hakbijltje waarbij de steel niet haaks maar enigzins scheef B op het ijzer staat "om makkelijk vlak I langs de stam de bast eraf te kunnen hakken," aldus de vakman. In de kraam I staan vele prachtig glanzende klompen. I Een aantal ouders informeren of ze er I ook in de maat van hun kleintjes zijn. I Die zijn er. Opening Het was een ochtend vol symboliek. De vijftiende Oude ambachtenmarkt werd geopend door de vijftiende burgemees ter van Soest. Burgemeester J. de Widt gaf het 'startschot' door op een grote taart met slagroom het getal vijftien te spuiten. Dit lekkernij was bestemd voor de kinderen op de kinderafdeling van Zonnegloren, kinderen die er vandaag niet bij konden zijn. En er was bijzonder veel voor kinderen. De markt gaf een keur aan houten kinderspeelgoed te zien. Houten treinen, kleine stoeltjes, blokkendozen zoals diegenen waar ou ders en grootouders van nu vroeger mee speelden. Snoepgoed uit grootmoeders tijd, nougat, zuurstokken en uleballen gingen grif van de hand. De populaire ballonnen in de vorm van een reusach tig konijn staken overal boven de hoofden van het publiek uit. Soms wel heel erg hoog, wanneer een kleine trot se bezitter het koordje even te ver liet vieren en de met gas gevulde beesten onbereikbaar hoog de lucht in vlogen. Schapenscheren Veel bekijks trok het schapenscheren. Enkele tientallen schapen werden voor deze gelegenheid op traditionele ma nier geschoren. Er werden ter plekke stoelen van rieten zitting voorzien, manden gevlochten, er werd koper ge slagen en hout gedraaid. Er waren be schilderde melkbussen en schitterende zelfgemaakte poppen te zien. Sommige voor veel geld te koop, andere verande ren voor minder geld van eigenaar. Da mes in kledendracht lieten zien hoe het oude kantklossen in zijn werk ging. Prachtige kanten kappen bewezen hun vakmanschap nog eens. Kant ook in het ouderwetse ondergoed. Oma's lange In de enorme drukte op de oude am bachtenmarkt was het vaak ellebogen werk voor wie er een kijkje bij een van de vele kraampjes wilde nemen. onderbroeken en nachthemden vorm den een schril contrast met stapels mo derne t-shirts met Fido Dido, het strip figuurtje uit de frisdrankreclame. Ge- meentevoorlichter Ben van Os legde uit dat de ambachtenmarkt alleen kans van bestaan had met medewerking van de commercie. "Voor de presentatie van de oude beroepen moet de gemeente betalen. De stands met andere waar le veren weer geld op. Als die er niet bij stonden, was de markt voor ons niet haalbaar," aldus Van Os. De locatie, de straatjes in en om oud Soest, zorgde voor een ouderwets ge zellige sfeer. Ook het niet te warme weer en de kramen met voor elk wat wils zorgden ervoor dat ook deze vijf tiende oude ambachtenmarkt van 's ochtend vroeg tot begin van de avond een grote stroom bezoekers trok. Burgemeester de Widt versierde een taart met slagroom voor de kinderafde ling van Zonnegloren. Een tractatie voor hen die er niet bij konden zijn. VANUIT MIJN KEUKEN BIJ U OP TAFEL

Soester Courant | 1990 | | pagina 9