Eerste GFT-container zeer feestelijk op z'n plek gezet sciiociimitci Q/7QD FRANKY FRANKY computer/ 2199r 3999r Start inzameling gescheiden afval WOENSDAG 4 APRIL 1990 SOESTER COURANT PAGINA 3 Woonwagenbewoners over woonlasten De 10 FRANKY 00 AI. Verkeerscontrole Auto's opengebroken Zonnegloren start met uniek t.v.-project voor patiënten Ooit kiest u voor mooist Bang&Olufsen s ATARI PC 3 ATARI PC 4 Pluche of klapstoel (2) UIT ONZE VEELZEGGENDE KOLLEKTIE Projekt inbraakpreventie De Paaseitjes zoekt u en de badpakken vindt u Ondanks het mooie lenteweer: Soestand interessant en onthullend Herinrichting Smitsveen Reconstruktie Koninginnelaan Restaurant van den Brink Foto: Goos van der Wilt. Afgelopen vrijdag werd de eerste GFT-container feestelijk en onder grote publieke belangstelling uitge reikt aan de heer P. de Bos op de Hart- manlaan. De komende weken zal de gemeente 13.000 van deze Groente- Fruit- en Tuinafvalcontainers in Soest verspreiden. De bruine containers zijn bedoeld om het GFT-afval gescheiden in te zame len. Het kan dan gecomposteerd wor den in Wijster. Hierdoor kan de hoe veelheid afval die normaal gesproken in de verbrandingsovens verdwijnt met de helft worden teruggedrongen. Een po sitieve maatregel voor het milieu dus. De eerste container kwam niet voor niets in de Hartmanlaan en bij de heer P. de Bos terecht. In de eerste plaats heb ben de bewoners van deze straat tot nu toe zeer positief gereageerd op de groe ne-tegel actie van de gemeente. Boven dien heeft bewoner P. de Bos, voorma lig adjunct-directeur van gemeentewer ken, uit de Hartmanlaan een groot aan deel gehad in de oprichting van de com- posteerinrichting Soest in 1960. Wet houder Van Logtenstein viel de eer te beurt om onder begeleiding van de vro lijke draaiorgelmuziek van Anton Pleur uit Bussem het startsein voor de actie te geven. Ontwikkelingen De Bos nam de gelegenheid waar om even stil te staan bij de ontwikkelingen die de vuilverwerking de afgelopen de cennia heeft ondergaan. In 1920 werd het afval met een door de gemeente be schikbaar gestelde paard en wagen bij 190 gezinnen opgehaald. Daarvoor kreeg de vuilnisman als kleine zelfstan dige 298 gulden per jaar. Tien jaar later werd een gemeentelijke ophaaldienst ingesteld en in de daaropvolgende jaren kwam er een 'echte' vuilniswagen. Het vuil werd in de beginjaren nog vaak in dozen, teilen en emmers aan de ophaal dienst aangeboden. In 1950 werd door de gemeentereini gingsdienst op 2925 adressen het afval opgehaald. Dat zijn er nu inmiddels 13.000. De bruine GFT-container is even hoog, maar een stuk smaller dan de vertrouw de groene allesvreter. Mensen die den ken een grotere container nodig te heb ben kunnen de kléinere van 140 liter in wisselen voor een groter model met een inhoud van 240 liter. De bruine contai ner wordt één keer in de veertien dagen geleegd en mag dus uitsluitend groen te-, fruit- en tuinafval bevatten. Los van dat ophaalschema heeft de gemeente inmiddels bekend gemaakt op welke dagen de groene container geleegd zal worden. Op donderdag 29 maart jl. is de nota "normawoonlasten woonwagens en woonwagenstandplaatsen" door een landelijke vergadering van woonwa genbewoners te Nieuwegein aangeno men. In de nota wordt scherpe kritiek geuit op het gevoerde woonlastenbeleid van de staatssekretaris van Volkshuis vesting Heerma. Er wordt een dringend beroep gedaan op regering en parlement om tot rege ling van huurbescherming en huurprijs bescherming over te gaan. Die bestaat voor woonwagenbewoners nog steeds niet. Het rapport is uitgebracht door de werkgroep woonlasten wagenbewo ners, die bestaat uit twee landelijke or ganisaties, het Overleg Woonwagen vrouwen en het Platform Woonwagen bewoners en Zigeuners. In samenwer king met het LOBH (=Landelijke Or ganisatie Belangengroepen Huisves ting) is een systeem uitgewerkt waar mee de huurprijs van afzonderlijk de wagen en de standplaats kan worden vastgesteld. Een belangrijke rol in het puntenbere- keningssysteem vormt de kwaliteit. Momenteel gaat het ministerie van VROM alleen uit van de kostprijs van de standplaats en wagen. Dit komt hard aan bij de bewoners van nieuwe, kleine woonwagencentra omdat juist deze centra extra duur blijken te zijn. Hier door betalen de woonwagenbewoners de rekening van het gevoerde sprei- dingsbeleid. Met het aannemen van deze nota zijn woonwagenbewoners staatssekretaris Heerma een flink eind voor. Heerma kreeg alweer l'/2 jaar geleden de op dracht om voorstellen te doen voor be rekening van standplaatshuur en woon- wagenhuur. Aan die opdracht heeft de staatssekretaris ondanks geregelde toe zeggingen nog steeds niet voldaan. De laatste jaren zijn woonwagenbewo ners gekonfronteerd met steeds stijgen de woonlasten. Wonen in een wagen wordt langzaam maar zeker onbetaal baar voor de woonwagenbewoners zelf. Hierdoor dreigt hun cultuur te worden weggevaagd. Als het echter aan Heer ma ligt zullen de verhogingen ook de komende jaren nog ver boven de trend matige huurverhoging liggen, en voor de standplaats zelfs boven de maximaal toegestane verhoging van 7%. Dit laat ste impliceert een verdubbeling van de standplaatshuur hetgeen met name woonwagenbewoners met een eigen wagen treft, dat wil zeggen bijna van de gehele woonwagenbevolking. Woonwagenbewoners zijn het met dit beleid niet eens. Ook het VNG is kri tisch. Daarom hebben zij de werkgroep woonlasten opdracht gegeven een en ander uit te werken. Samen met het LOBH is de werkgroep nu gekomen tot voorstellen tot rechtvaardige bereke ning van de woonkosten. Voor inlichtingen en bestellen van de nota kan men zich wenden tot: Lande lijk Overleg Woonwagenvrouwen, tel. 030-340684, Landelijk Platform Woonwagenbewoners en Zigeuners, 033-635080. Wethouder van Logtenstein overhandigde de eerste GFT-container afgelopen vrijdag aan de heer P. de Bos op de Hartmanlaan. CATERING IndoneUan (food ^etw'ce MENUUTJES VAN EASTOR WEST... FRANKY HAS THE BEST! U belt en wij komen 02155-26736 Indonesisch Restaurant f)i'SS(l Beukenlaan 55 3762 AG Soest Qndonesian (food fiexvice De politie heeft bij een verkeerscontro le aan het Nieuwerhoekplein zes bekeu ringen uitgedeeld. De politie lette op rijden door rood licht en heeft een uur lang aan het plein post gevat. De afgelopen week is een hele reeks au to's opengebroken. Op de Pieter de Hooghlaan werd een autoradio gesto len. Op de Ruysdaallaan was het slacht offer een autoradio ter waarde van 800 gulden kwijt. Op de Parallelweg werden drie vrachtwagen opengebroken. De buit voor de dieven was een achttal re kenmachines ter waarde van 1 gulden per stuk. De schade aan de auto's be droeg 500 gulden. In totaal deden zeven mensen aangifte van inbraak in hun auto. Ziekenhuis Zonnegloren is begonnen met een uniek televisie-project voor haar patiënten. Vanaf 1 april, dit is geen grap, zijn er een zestal kleine kleurente levisies beschikbaar. Patiënten die bij voorbeeld niet naar de recreatiezaal kunnen omdat zij bed moeten houden, of liever in alle rust van hun lievelings- Een beroemd ontwerp herbergt de nieuwste technieken stel uw systeem samen uit: radio, cassettedeck, platenspeler en cd-speler. Wij demonsteren u het graag. 3 jaar garantie. 7.vanWeedestraat78 - Soest - Tel,02155-17253 Voor alle zekerheid! technische dienst tel. 02155-10344* programma's willen genieten kunnen een kleurentelevisie huren aan hun bed. Daartoe zijn de nodige voorzieningen getroffen. Aangezien het ziekenhuis in een gebied ligt wat nog niet voorzien is van kabel, pronkt er nu een schotelan tenne. Bij de verbouwing van de vroe gere afdeling Oost, nu Chirurgie, is de begane grond voorzien van televisie aansluitingen. Ieder bed heeft een eigen aansluiting. De televisies zijn voorzien van een koptelefoon zodat de anderen op de zaal er geen last van hebben en is er een afscherming die om de bedden geplaatst kan worden. Wanneer het project bij de patiënten aanslaat, d&t wil zeggen dat er veel men sen geïnteresseerd zijn een televisie te huren, zullen er meer komen. Boven dien zullen in dat geval ook de verdie pingen van aansluitingen worden voor zien. Het project is een initiatief van Zonnegloren en wordt door het zieken huis zelf gefinancierd. Het doorgang vinden op langere termijn hangt ervan af of het project rendabel is. Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Zuidpromenade 15 3768 EM Soest Telefoon 02155 -1 28 74 MS-DOS compatibel. Computertechniek voor alle toepassingen. 5 vrije slots. Compleet met 30MB harddisk. AT-compatibel computer met 80286 processor. Klokfrequentie 16 MHz. Geheugen I MB. Met 60 MB harddisk of 44 MB removable harddisk. Inclusief monitor monochroom en BTW Inclusief monitor monochroom VGA en BTW Van een ding ben ik nu overtuigd na mijn vorige stukje: de Soester Cou rant wordt goed gelezen. Lucifer heeft veel stof doen opwaaien. Bij vriend en vijand. De wandelgangen, waarin vaak meer zaken worden ge daan dan aan de onderhandelingsta fel, stonden vol discussiërende men sen. Want het uitdelen van pluche gaat nu eenmaal gewilliger dan het aanvaarden van een klapstoel. De stoelendans is nog niet begonnen of de spelers wisselen voortdurend van plaats. Gaan zitten voor de fluit en houden anderen angstvallig in de gaten of de spelregels wel worden nageleefd. Vorige week eindigde ik immers met de voorspelling: een CDA/WD/D'66 college. Klapstoel Nou dat heeft de PvdA geweten. Di- rekt zijn alle leden opgetrommeld om in allerijl een nieuwe strategie te bepalen: de oppositierol. "We gaan nu eindelijk zeggen wat we vinden" noteerde de journaliste van de Amersfoortse Courant, tijdens het interview met Kees Boerkoel. Ik had het altijd al gedacht. Ze zeggen maar wat. Maar wat ze zeggen menen ze niet, en wat ze menen zeggen ze niet. Begrijpt u er nog iets van? Dat heet vast Sociale Vernieuwing. Ineens gaan zeggen wat je vindt! Ineens met beide benen op de grond. Vandaar dat men suggereert dat Frans King- ma zich al heeft aangemeld bij uit zendbureau START, waar hij vol verbazing ook wethouder van Log- testein tegenkwam. De laatste had zijn alibi reeds voorhanden: "als ver antwoordelijke voor de personeel saangelegenheden van onze ge meente kom ik eens kijken of er nog geschikte kandidaten zijn voor de functie van "open baart oiletjuf- frouw". Nu de plaatsing van 75 openbare urinoirs een feit is gewor den op 1 april, wil de wethouder hier passend personeel bij aanzoeken. Of dit de werkelijke reden van zijn be zoek was, zal altijd, bij ons in ieder geval, een vraag blijven. Pluche Gemeentebelangen schijnt verdeeld te zijn. Een aantal willen niets liever dan oppositie voeren, Harry Witte wil nog steeds wethouder worden. Logisch natuurlijk. Sinds hij heeft voorgesteld de flats te slopen op de Smitsweg heeft hij veel aanhang ge kregen onder zijn leden bij woning bouwvereniging St. Joseph. Daar is hij immers bestuurslid en beheert uit dien hoofde de flats aan de Haver- weerd die aan de straatstenen niet kwijt te raken zijn, omdat de huur ten opzichte van de Smitsweg veel hoger ligt. Dus, zo dacht Witte, als we die goedkope flats nu slopen, komen ze vanzelf naar de Haverweerd. Mis Poes. Gelukkig zijn er nog voldoen de raadsleden met ongebonden han den die Soester zaken logisch willen bekijken. Dus jammergenoeg Har ry... het wordt toch een KLAP STOEL, alhoewel de WD graag zag dat je op het pluche plaatsnam zodat jij jouw kiezers zelf uit kon leg gen waarom het flatsloopplan alleen de goedkope flats betreft en mensen dus maar "duur Haverweerd" moe ten gaan wonen. Lokkertje Dat mensen tijdens het lonken naar het pluche weieens wat vreemde uit spraken doen, bewijst het nieuwe raadslid Jan Pieter Lokker van het CDA. Tot mijn verbazing las ik de afgelopen week in de krant dat Lok ker zich vier jaar lang zal inzetten voor het realiseren van een cultureel theater in Soest. Een volwaardig cul- tureel-centrum bruisend van kunst en cultuur in het hart van Soest. C-drie plat? Gemeente Soest plat zak? Dit moet een Lo(n)kkertje ge weest zijn. Maar...belofte maakt schuld, tenzij de schuld met de illusie op het pluche verdwijnt. De Widt op de klapstoel Zoals we hebben kunnen lezen heeft onze Burgemeester zich, vooruitlo pend op de nieuwe regel in de Kies wet, zich beschikbaar gesteld als voorzitter voor de college-onder handelingen. Dat is niet raar, want over vier jaar is dat gewoon een vaste regel volgens deze wet. Wat schetst mijn verbazing. Blijkbaar in de eer ste besloten vergadering van het lijst- trekkersoverleg heeft men de Burge meester een plaats aan de zijlijn toe gewezen. Het gezamenlijk perscom muniqué meldt er niets over. Dat laat zich raden. Zo weinig vertrouwen in het onafhankelijk voorzitterschap van De Widt? We horen Plomp bij de entree van onze Burgemeester nog zeggen: Best is Goed, Soest is beter. Ik vraag me nu alleen af...waarin? Nek aan Neks Een ware race ontstaat. Wie is nu het eerste bij de wethoudersstoel die naar alle waarschijnlijkheid de WD ten deel zal vallen? Is het Plomp of wordt het Neks Blommers? Het zal een Nek- aan Nekrace worden voor spel ik. Maar het kan net zo goed, dat ook hier het spreekwoord geldt: Twee honden vechten om een been, de derde gaat er plots mee heen. Dat noem ik nou een Krijgertje! Stoelendans...of... tobbedansen? Pluche of Klapstoel gaat dus over de collegevorming. Het lijkt een spel. Het spel wie welke stoel gaat bezet ten en, wie jammergenoeg, overblijft zonder een zetel te kunnen bemach tigen. Het lijkt een beetje op een tele visieprogramma, namelijk Tobbe- dansen. Afglijden van een hoge schans, neerplompen in het grote water en zien de overkant te berei ken. Menigeen haalt de overtocht niet en gaat kopje onder in het water. U heeft het vast gezien, vanuit de luie stoel, zak chips erbij en vol spanning wachten op de eerste die na gespartel en geproest toch niet het hoofd bo ven water kan houden. Deze stoe lendans lijkt op een spel, waarbij mensen als enige spelregel zouden moeten hanteren: welke bezetting levert voor onze Tobbe (de gemeen schap van Soest) de meeste kans heelhuids 1994 te behalen. Waarbij aan het eind van het circuit de toe schouwers (wij dus) juichend de fi nalisten begroeten. Kijkt U zelf maar naar de komende weken, maar zeker de komende vier jaar, of de Tobbedansers van nu ook werkelijk de juiste spelregels hante ren. Democratie is meer dan de dic tatuur van de minderheid. Demo cratie is weten dat je bent afgevaar digd om namens anderen het woord te voeren. Beslissingen te nemen in het algemeen belang. Dat is geen spel. Da's pure ernst. Dat gaat over u en mij. Deze aflevering letten we op een aantal "spelers". Volgende keer op de "speltactiek". Lucifer speciaal optiek tel. 17120 winkelkring van weedestraat - soest Speciaal ter attentie van de inwoners van Soesterberg Na de informatieavonden die de politie verzorgde in Soest over woningin braakpreventie, wordt binnenkort ook de bevolking van Soesterberg uitgeno digd deel te nemen aan een dergelijke informatie-avond. Informatie over dit (regionale) projekt krijgt U op 4 april aanstaande in de bus. Indien U de antwoordstrook in de (overigens gekopieerde) folder retour neert, wordt U uitgenodigd deel te nemen aan een nader te bepalen informa tie avond. De avond zal eind april gepland worden. Wij hopen U dan aldaar te mogen ontmoeten. Natuurlijk bij laanstraat 67$ baam^MBsJi 02154-15588 Gemeentesecretaris Wim de Kam hield zondagmiddag in de toonaangevende talkshow SOESTAND een interessante beschouwing over de collegeprogram- besprekingen waarvan hij de openbaar heid prees. De eerste ambtenaar van de gemeente sprak de hoop uit dat deze brainstorming effect heeft op ambtena ren, zodat ook in het gemeentehuis een "bestuurlijke vernieuwing" tot stand kan komen. Mw. Swinkels (D'66) pleit te voor een globaal collegeprogram, "zodat er de komende vier jaar nog wel iets te discussiëren over blijft". Het Hoge Woord werd uitgesproken door Fred van Katwijk van de Vrijwilli ge Brandweer (zie Bij Ons Op Soest). Jaap Lodewijks spTak met galeriehou der Ton Paauw over het kunstbeleid: "Kunstzinnige vormgeving wordt vaak achteraf, maar zou al bij het begin van een procedure moeten worden betrok ken om meer harmonie in een woon wijk te scheppen." De Soester kunste naar toonde zich tevreden over het ge meentebestuur dat dit jaar driekwart miljoen gulden besteed heeft aan kunst objecten (dankzij een consequente toe passing van de één procent-regeling) en brak een lans voor een echte kunstcom missie met een vast budget. Tijdens de debatten en interviews scrabbelde in de Grote Zaal van C-drie Joeke Vastenburg (kampioen van Ne derland) tegen Renske Tak, die na een uur de meeste punten verzamelde en met de eerste Soestand-prijs naar huis ging. Jan Visser sprak in de VIP-room met de heer Breedeveld, die onthulde dat in de periode dat hij voorzitter was van de Scholengemeenschap "Eemland" hij de toezegging van de gemeente had ge kregen de LBO-school te redden als de fusiebesprekingen zouden mislukken. Hij vindt de sluiting van de Scholenge meenschap een droevige zaak voor de Soester politiek. Een 1-april-gesprek met de heer W.C. Pothoven van het bu reau Panta Rhei over de 75 nieuwe uri noirs besloot de praatshow. Tot grote hilariteit van het publiek bleek dat de fractie-assistente van de Partij van de Arbeid niet te overtuigen was van de noodzaak van deze sociaal veilige ac commodaties. De firma Almere begint april met de herinrichting Smitsveen le fase. Het betreft werkzaamheden aan de Kam perfoeliestraat en de Weegbreestraat. De werkzaamheden houden in grote lij nen in het aanpassen van de parkeerter reinen van de Kamperfoeliestraat en de Weegbreestraat huisnummers 17 t/m 135 en het aanbrengen van plateaus in de Weegbreestraat en de Smitsweg. In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum hangt een tekening van de herin richtingswerkzaamheden. Omstreeks half april begint de firma V.d. Wakker uit Amersfoort met de re construktie van het gedeelte Koningin nelaan tussen het Nieuwerhoekplein en de Nieuwstraat. De werkzaamheden betreffen in grote lijnen het doortrek ken van het trottoir in de Wilhelmina- laan, het aanbrengen van een plateau op de kruising Koninginnelaan/Regen- tesselaan en het wijzigen van de situatie op de kruising Nieuwstraat/Koningin- nelaan. Een tekening van de reconstruktie- werkzaamheden hangt in het gemeen telijk INFOrmatiecentrum. 0 i- Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 02155 - 1 27 06 MENU "CLASSIQUE"f 55, - JAMBON WACHHOLDER, SAUCE MANGO gerookte Wachholderham met mangosaus CONSOMMÉ PRINCESSE bouillon met stukjes tomaat SORBET AU CHAMPAGNE verfrissend ijsje met champagne MÉDAILLONS DE BOEUF "CATHËRINA" J twee kogelbiefstukjes met perziken en Grand Marnier saus, groentengarnituur en gebakken aardappelen PROF1TEROLES AVEC CHANTILLY, SAUCE CHOCOLAT soesjes gevuld met slagroom en warme chocoladesaus Wij zijn geopend: dinsdag t/m vrijdag lunch vanaf 12.30 uur, i diner vanaf 17.30 uur. Zaterdag en zondag diner vanaf 17.30 uur. 's Maandag gesloten.

Soester Courant | 1990 | | pagina 3