BENETTON 'Weg van Soest' Paasrijst met Ria WEERD 2-daags internationaal culinair en festival wijnproeverij Brazilië project loopt voorspoedig Fiets weg-fiets terug 25?okortingop de gehele collectie van de LinnenKamer Baarn Autoshow Claassen druk bezocht SEIKO jMMUKMia 246 Bromfiets gestolen AANG. BILJ. INK. BEL BOEKHOUDING ADM.KANTOOR N.J. KONIJN Diefstal uit caravan Geen rook zonder vuur? Een beste borrel Jaarvergadering van 't Nut WJ. VAN LEEK Restaurant 't Hoogje heeft weer wat WOENSDAG 11 APRII 1990 SOESTER COURANT PAGINA 25 Het Brazilië-project van de DWG- Soest heeft al veel bijval gevonden bij de inwoners van Soest. Zamelden de 280 tweede klassers van het Griftlandcollege met een geweldige aktie in één dag f 6000,- in, de Soesters deden er nog aan giften per bank en giro nog eens f 2500,- tot dusver bij. Dit ter wijl het project nog slechts enkele we ken aan de gang is. Van de benodigde minimaal f 13.000,- is nu tweederde al binnen. Els Koop, de Nederlandse leidster van project voor kinderen te Lins stuurde deze week een dikke brief met nieuws tesamen met een groot aantal foto's van de kinderen. De 42-jarige Els Koop, geboren in Hil- legom, werkt al 23 jaar in Brazilië. Zij hoopt dit jaar naar Nederland te kun nen komen. Het ligt in de bedoeling dat zij dan ook een bezoek aan Soest zal brengen. Zij schrijft: Voor eigen onder houd heb ik samen met een Braziliaan se, (een buitenlandse mag hier niet al leen een bedrijf hebben) een goedlo pende boekenzaak in het hartje van de stad. Mijn dagindeling: van 7.00 tot 11.00 uur op het project, van 11.00 tot 12.00 uur op de zaak, een uurtje mid dagpauze, 's middags van 13.00 tot Meisjes bij de kookles van het CET- project in Lins, Brazilië. 17.00 uur op het project en van 17.00 uur tot 18.00 uur op de zaak en daarna vergaderingen, schrijfwerk enz. Op za terdag en zondag werken we halve da gen." Het schooljaar in Brazilië loopt van half februari tot half december. Er is zo'n gebrek aan leerkrachten, dat er maar halve dagen naar school gegaan wordt. De school is gratis, maar alle materialen zoals schriften, boeken, schrijf- en te kenmateriaal moeten door het kind ge kocht worden, daarbij komt gymkle- ding en schooluniform. Dat alles komt tesamen op anderhalve maand loon van een Braziliaanse arbeider. Zonder deze materialen worden de kinderen gedis crimineerd, lopen achter en verlaten de school. Bijna alle kinderen zijn ver onder de zg. Braziliaanse "groeilijn". Nadat zij 2 tot 3 maanden door het CET gevoed wor den is er een duidelijk verschil merk baar. Het project produceert het groot ste endeel, circa 55 procent van het be nodigde voedsel zelf. De kinderen kun nen bij het CET douchen en hun haar laten knippen. Ze mogen zelf het model uitkiezen. Alles wat aan hygiéne nodig is, wordt hen geleerd. Het CET leert de kinderen vaardighe den op het gebied van tuinderij, vee teelt, varkenshouderij, visteelt, wor menteelt, pluimveehouderij, timmeren, weven, gispatelier, naaiatelier, handen arbeid, koken, haken en breien. Alles is in de eerste plaats voor eigen consump tie en onderhoud. De resterende pro ducten worden verkocht en de op brengst wordt onder de kinderen ver deeld, d.w.z. op hun spaarbankboekje gezet, waarover zij, als ze meerderjarig zijn, mogen beschikken. Meer informatie kan worden aange vraagd bij de DWG-Soest tel. 17001 en 14622. Een uitgebreide projectbe schrijving is beschikbaar. Wie financiële steun wil geven kan zijn bijdrage storten op Postbank 5634327 of Rabo 379929813 t.n.v. Penningmeester Der de Wereldgroep Soest. Een bewoner van de Parklaan vond af gelopen weekend een fiets. Hij besloot deze naar de politie te brengen. Daar aangekomen stond er net een bewoner van de Weegbreestraat aan de balie. Deze man kwam aangifte doen van de diefstal van zijn fiets. Het bleek de op de Parklaan gevonden fiets te zijn. Zo kwam alles toch nog goed. LAANSTRAAT 53 De heer en mevrouw Claassen zijn er nog niet helemaal van bijgekomen. De overweldigende belangstelling voor de autoshow van Hyundai Claassen op 6,7 en 8 april heeft heel wat van hun benen en uithoudingsvermogen gevergd. Maar daar zijn ze natuurlijk alleen maar blij mee. Drie dagen lang bleven de mensen langskomen, benieuwd naar het Koreaanse merk Hyundai. Veel ou de bekenden namen de gelegenheid te baat even lang te komen, maar ook veel nieuwe gezichten kwamen in de garage zichzelf overtuigen. Zeven van hen wa ren direct weg van de perfecte kwaliteit en lage prijs van deze auto. Zij twijfel den geen moment en schaften zich een Hyundai aan. "Zeven nieuwe Hyundai- fans erbij dus," aldus de heer Claassen, die blij is voor Baarn en Soest dit merk U XD IA K Avan DER UM:«-Md=» SOESTERBERGSESTRAAT 26 - SOEST TELEFOON 02155 - 1 29 82 Vandaag: een fragment uit een dagboek Jumelage Het is zaterdag 7 april. De beide jumelage-comités vergade ren in Kozle in het Medisch Centrum Oost. Janusz Bare heeft de leiding van de vergadering, Ulla vertaalt, maar de beraadslagingen lopen na elke vertaal de zin uit de rails en stranden in onder ling overleg en verwarrende gesprek ken. We zitten met vijftien mensen rond een lange tafel met donkerrood kleed. De Poolse koffie is prutzwart en sma kelijk, het Poolse gebak verrukkelijk. De communistische burgemeester Lewczak zegt weinig. Op 26 mei zijn er plaatselijke verkiezingen en ik merk dat iedereen er rekening mee houdt dat zijn laatste gezagsuurtjes geslagen hebben. Gistermiddag, na onze aankomst, tij dens de eerste vergadering over de Poolse week in Soest van 19 tot 26 sep tember, is afgesproken dat hij in eider geval onze gast is. Stedenband Als hij geen burgemeester meer is, wil hij best in het Jumelage-comité van Kozle-Kedzierzyn plaats nemen, ge zien zijn vaardigheden en enthousias me van de laatste jaren. Maar hij wil wel gevraagd worden. Ab Blokzijl zal in ieder geval een goed woordje voor hem doen. Het is nog maar de vraag of het nieuwe gemeentebestuur onze Ste denband net zo'n goed hart zal toedra gen als het oude bestuur. Maar dat geldt ook voor Soest na 1 mei! We praten een uur over het bezoek van de Soester Boerendansgroep eind april naar Kozle. Hen staat een fantastisch programma te wachten. We zitten in een vierkante hoge kamer met enorm lange vitrage voor de ra men van het houten plafond tot aan de vloer. Een lege glazen kast siert de wand. Ulla is een fantastisch mens. Ze is heel klein en heeft in feite de leiding. Ze spreekt voortreffelijk Duits met een harde doordringende stem waarmee ze regelmatig orde schept in de chaoti sche vergadering. Passie Onze Soesterbergse voorzitter Ab Blokzijl bladert in zijn agenda, no teert, schrapt en noteert opnieuw. Hij neemt zoveel Pools hooi op zijn vork, dat ik me afvraag hoe hij het volhoudt. De Jumelage is een passie voor hem. Het is zijn honderdvijftigste bezoek aan Polen. Elke gespreksdeelnemer heeft een naamkaart vóór zich op tafel staan en een papieren naamplaatje op zijn/haar revers. Dat is het attente werk van Bert Krijger, een fenomeen in vergader technieken en alerte teksten. Zelfs vóór op zijn camper staat met grote let ters: Stedenband Soest - Kozle. Dat helpt uitstekend als we onderweg aan gehouden worden, omdat we iets te hard rijden. Een klein Pools drankje begeleidt het derde kopje koffie. Ik maak aanteke ningen voor dit dagboek. Na afloop is iedereen zeer tevreden en afgesproken wordt dat we elkaar twee keer per jaar zullen ontmoeten, afwis selend in Kozle en in Soest, om plan nen te maken de jumelage gestalte te geven. Kindertehuis 's Middags bezoeken we een kinderte huis met 44 kinderen die door de staat worden verzorgd. Bob Sluis is met ons meegereisd (net als de schilderes Nad- jezjda van Ittersum) om contacten te leggen en levert een vracht voedsel af dat varieert van pepermuntjes en ba nanen tot aan macaroni en toiletpa pier. Vrijdag- en zaterdagavond "kraken" we met onze gastgezinnen de keuken van een bijna failliet restaurant waar Bob kans ziet de meegebrachte mosse len uit Holland en saté panklaar te ma ken. Zo verstevigen we met een gast maal de informele contacten. Zondagmorgen vertrekken we naar huis (1100 km). Een jumelagereis naar een grauwe Poolse stad is vermoeiend maar schept voldoening. Er moeten meer Soester burgers de ko mende jaren naar Kozle! Wie belang stelling heeft of ideeën kan zich aan melden bij één van de bestuursleden. JAN VISSER Vrijdag avond werd bij het Cultureel Centrum aan de Willaertstraat de bromfiets van een Soester gestolen. De waarde van de brommer was 500 gul den. Vrijdagnacht werd de bromfiets van een 21-jarige Soesterse gestolen uit de tuin op de Steenhoffstraat. De dief heeft het slot opengebroken en het voertuig meegenomen. Bij een clubhuis in Soest werden diverse brommeronderdelen van de voertuigen meegenomen. Een eigenaar uit Maar tensdijk moest naar huis zonder kilo meterteller en koplamp. Van een ande re brommer waren luchtfilter, zijkap en kilometerteller ontvreemd. (ook T-bilj.) Verzorging van UW Telefoon 02155 -1 26 71 de Akkeren 18 3762 AS Soest te kunnen vertegenwoordigen. Mevrouw Claassen vond het dan wel vermoeiende, maar ook bijzonder ge zellige dagen. "De mensen konden het echt waarderen dat de show niet in een showroom, maar gewoon gezellig in de garage werd gehouden. Dat gaf een heel goede, ongedwongen sfeer." Wie de autoshow gemist heeft, is ook nu altijd welkom bij autobedrijf Claassen aan de Ericaweg in Baarn om de model len van Hyundai te bewonderen. Een proefritje maken is ook mogelijk. Een 44-jarige Soester trof afgelopen week zijn caravan anders aan dan hij hem had achtergelaten voor de winter. Inbrekers waren de winterstalling bin nengedrongen en hadden het achter raam van de caravan geforceerd. De man mist een luchtbed, een kindertent en twee caravanspiegels ter waarde van 500 gulden. De politie werd vorige week gealar meerd toen er brand vermoed werd op het militaire opslag terrein aan het Zeis- terspoor. Er bleek kortsluiting te zijn ontstaan in de kast van de buitenver lichting waardoor er wat rookontwik keling was. Er was nauwelijks schade. De politie hield vorige week op de Smitsweg een automobilist staande om dat men vermoedde dat deze teveel had gedronken. De politie had het bij het rechte eind en de 39-jarige Soester mocht lopend naar huis met een proces verbaal. Maar al te vaak is de jaarvergadering van een vereniging, waar de leden het algemene beleid bepalen, een verplicht maar saai nummer. Gelukkig dachten dertig leden van de tuinvereniging daar anders over. Er kwam een verheugend aantal men sen, die zorgden voor de sfeer. De meeste tijd werd besteed aan het be spreken van het contract met de eige naar van het komplex, van wie de ver eniging de tuinen huurt. Ook werden er plannen geopperd voor de wijze waarop de vereniging haar twaalf en half jarig bestaan denkt te vie ren. Dat is op 23 juni. Een netelige kwestie is het feit dat de ca ravan die op het komplex dienst doet als gereedschapshok en schuilkeet letter lijk op instorten staat. Er is een bouw vergunning aangevraagd bij de Ge meente om een nieuwe keet te bouwen. Het gloednieuwe bestemmingsplan noemt het kavel: Rekreatieve Volkstui nen. Juist omdat noch de Gemeente noch de vereniging toe willen staan dat iedere huurder zijn eigen bouwsels plaatst, lijkt het de vereniging logisch dat zij toestemming krijgt één gemeen schappelijk te gebruiken keet te plaat sen. Ria van Eijndhoven Lieve Rijstrubriek lezers. Ik weet niet hoe dat met u is, maar ik vind het altijd prettig een beetje van te voren plannetjes te maken voor wat er op tafel komt, zeker bij twee feestdagen achtereen. Voor ons paas- gerecht heb ik iets feestelijks voor u dat toch gemakkelijk te bereiden is. Zodat u alle tijd overhoudt om eieren te verven, te verstoppen of te zoeken. vanillesuiker en gewone suiker erdoor roeren; 8. Blijven roeren tot de suiker op gelost en het mengsel enigszins afgekoeld is; 9. Nu de eierdooiers door de rijst roeren en het sap en vruchtvlees van de grapefruits; 10. Tot slot de helft van het stijf- geslagen eiwit door het rijstmeng sel roeren; niet te lang, want dan gaat een deel van de luchtigheid verloren; 11Met dit mengsel de grapefruit helften vullen; 12. De bovenzijde afgarneren met het eiwitschuim dat over is (pro beer van het schuim mooie pie ken te trekken); 13. De pieken eiwit bestrooien met wat amandelschaafsel; 14. De grill zeer goed voorverwar men en de grape-fruithelften vlak onder het grill-element plaatsen; 15. De bovenzijde in enkele minu ten licht laten kleuren. Het des sert onmiddellijk serveren. Variatie van de week De variatie bestaat uit een koude variant op de warme Rijstnestjes. De bereiding is bijna hetzelfde. Het verschil is dat u -1 stijfgeslagen eiwit nodig heeft (in plaats van 2) - wat verkruimelde bitterkoekjes toevoegt. De bereiding is dan als volgt: U weet het met de paastafel be doelen we altijd de broodmaaltijd, die met veel geel wordt aange kleed. Maar tegenwoordig zie je ook veel andere kleuren. Het rijstgerechtje dat ik voor u heb uitgekozen doet het heel goed als afsluiting van de lunch maar u kunt het even goed als rijstdessert na de warme maaltijd serveren. Het is maar waar u zelf de voorkeur aan geeft. Warme Rijstnestjes Wat heeft u nodig (voor 4 personen) -100 g Oryza Snelkook Dessertrijst -1/2 I half volle melk - 2 gele grapefruits - 2 eieren, gesplitst - 2 eetlepels poedersuiker - 2 zakjes vanillesuiker -100 g suiker -1 eetlepel amandelschaafsel Bereiding 1De rijst in de koude (half) volle melk strooien en aan de kook brengen; 2. Het mengsel goed doorroeren en gedurende 20 minuten zacht jes laten koken; af en toe goed over de bodem van de pan roe ren om aanzetten te voorkomen; 3. Intussen de grapefruits halve ren en het vruchtvlees verwijde ren; de grapefruits-helften bewaren; 4. Sap en vruchtvlees in een schaaltje opvangen; 5. Van het vruchtvlees de velle tjes verwijderen; 6. De eiwitten met de poedersui ker zeer stijf kloppen; 7. Wanneer de rijst gaar is, de pan van het vuur nemen en 1Dit ene eiwit vermengen met de bitterkoekjes; 2. Daarna dit mengsel door de rijst roeren; 3. Nu weer de grapefruit-helften vullen en het dessert in de koel kast plaatsen om volledig te laten afkoelen alvorens te serveren. Paastip Als u nu behalve gele nestjes ook de rijst graag een aantrekkelijk gele kleur geeft, voeg dan wat draadjes saffraan toe aan de melk waarin de rijst gekookt wordt. Het resultaat zal u verrassen. Zo, u hebt met Pasen in ieder ge val iets te snoepen. Prettige feestdagen en tot over twee weken. UW KOEKSPECIALIST Uit eigen bakkerij: KANDIJ - ROZIJNEN GEMBER - NOTEN en OUDEWIJVENKOEK BEUKENLAAN 46 - SOEST Willem van Oosterom en Leon Gom- mers vormen wat culinaire hoogstand jes en wijnkennis betreft een paar apart. De eerste mag zich eigenaar noemen van restaurant 't Hoogje, waar steeds meer fijnproevers aan de jeug dige koks Hans Gerritsen en Joop Mol hun waardering komen betuigen. Leon Gommers wekt oneerbiedig gezegd de indruk met zijn liefde voor en kennis van zaken, wijn betreffende, met de wijntjes te zijn grootgebracht. Beiden hebben de kunst nergens afgekeken. Ze stoelen op een degelijke vooroplei ding, veroverden met keihard werken sukses en zijn onmisbaar aspect bin nen het vaderlandse buiten-de-deur tafelen, formidabele gastheren. Daarvan wordt zaterdag 21 en zondag 22 april a.s. weer het bewijs geleverd. Op het programma van restaurant 't Hoogje beide dagen een 2-daags inter nationaal culinair en wijnproeverijfesti val. Een hand-in-hand-gebeuren tus sen internationale gerechten en wijnen uit alle windstreken. Saillant detail: al leen de Franse wijnen doen tijdens deze 2-daagse pas op de plaats. Willem van Oosterom licht dit opmerkelijke gebeu ren toe. "Het is", zegt hij, "spelen met twee filosofieën. De wereld wordt voor zakenmensen en vakantiegangers steeds kleiner. De kennismaking met overzeese gerechten, eet- en drinkcul- turen neemt toe, maar eindigt in vele gevallen noodgedwongen als vliegtui gen huh passagiers op Schiphol neer zetten. Voeg daar aan toe dat vele bui tenlandse wijnen bij ons geen kans krij gen, omdat het onbekend maakt onbe mind ten onrechte krampachtig stand houdt en het in ons land "Calvijnse eet- en drinkgebeuren" is verklaard. Dit cu linair en wijnproeverij-festival probeert andere wegen in te slaan. Wat de maal tijd betreft gaat het om een 5 gangen di ner, bestaande uit 5 specialiteiten uit vijf verschillende werelddelen. Alle ge rechten kunnen worden gecombineerd met de aanwezige wijnen uit deze we relddelen. Zonder mij vooraf te willen vastleggen, dat heeft te maken met het gegeven dat we uitsluitend dagverse in grediënten verwerken, lijkt het waar schijnlijk dat onze gasten tijdens de cu linaire voorstellingen o.a. een Portuge se koolsoep, gemarineerde inktvis, mosselen en garnalen, een struisvogel compositie met een exquise saus, Ma rokkaanse geitenkaas en een feestelijk Italiaans dessert zullen ontmoeten" "Leon Gommers eist tijdens deze da gen naast wijn in-en verkoper weer zijn rol als sommelier op. Hem vindt U als antwoordman tijdens wijnproeverij en diner. Het evenement is allerminst gebaseerd op 5 sterren prijzen. Leon Gommers daarover: "Heel bewust is de prijsstel ling laag gehouden. Deelnemers aan de wijnproeverij, een ware ontdekkings tocht, betalen f 10,- p.p. Wil men de wijnproeverij met een 5 gangen diner volgen dan bedraagt de prijs per cou vert f 65,-, inclusief de wijnproeverij, exclusief de wijnen die aan tafel tijdens het diner worden gedronken." Dit laat ste een zakelijk addertje onder het gras? "Geen sprake van", verzekert Leon De organisatoren en samenstellers van de bijzondere voorstellingen Wil lem van Oosterom (l) en Leon Gom mers (r) verwachten U op 21 en 22 april. Gommers, "Tijdens het diner kunnen de gasten hun favoriete wijnen van de wijnproeverij tegen een speciale intro ductieprijs drinken. Noem het maar dat, wat mij betreft, de kost voor de baat uitgaat." Geruststellende gedachte voor degenen die wat lunchen en dineren bij 't Hoogje betreft alles bij het oude willen houden; de normale seizoenaanbiedin gen blijven ook tijdens deze 2-daagse op de menukaart prijkén. Logisch, want de waardering die een van de verwende gasten onlangs verwoordde met de uit spraak; "Als wij naar 't Hoogje gaan zijn we niet uit, maar dan komen we thuis", moet door iedereen nagezegd en beaamd kunnen worden. Lr. Wijn proeverij "ALLE DERTIEN GOED" Sinds enkele jaren is Frankrijk niet meer de polsslag van de kwaliteits wijnen. Elders in Europa en erbuiten neemt de wijnbouwcultuur een enorme vlucht en duikt qua prijsstel ling royaal beneden de prijzen die de Franse wijnboeren voor hun pro- dukten verlangen. Dertien exclusie ve wijnen uit alle werelddelen, in prijs zich bewegend tussen de f 6,50 en f 15,- per fles werden in Soest op dronk gebracht door Leon Gom mers, wijnhandelaar met een vesti ging in de F.C. Kuyperstraat, zij straat van de Van Weedestraat. Ze leggen op 21 en 22 april a.s. proe ven van bekwaamheid af. Yoegosla- vië is vertegenwoordigd met een "Macedonian Royal Reserve", een 85-er, donker van kleur met een vol le ronde smaak waarin carameltonen herkenbaar zijn. Uit Noord Afrika "Tarik beni M'ter" '84 en "Coteaux de Clemcen" '85. Eerstgenoemde is afkomstig uit Marokko, de laatste uit Algerije. Beide wijnen genieten veel aanhang bij de vakantiegangers. Zuid Afrika is aanwezig met een groot "Constantia Pinotage'"87 en "Sauvignon Blanc" '88. Druiven- soorten uit Europa en zelf ontwik kelde druivenrassen vormen de basis voor krachtige, sappige wijnen met een rijke smaak. De Italiaanse '88 er "Chardonnay", een vino di tavola, laat door zijn absolute topklasse de gangbare huiswijnen ver achter zich. De wieg van de wijnstok moet in Is raël hebben gestaan. Het meest geëxporteerde produkt uit dit land, met name naar de VS, is de '85er "Cabernet Sauvignon" van het huis Carmel. Voor fijnproevers tijdens wijnproeverij uiteraard beschikbaar. Uit het Verre Oosten presenteert zich een klassieke Japanse wijn. Sla straks "Sake Gekeikan" niet over. Het kommetje staat al voor U klaar. Noord Amerika is er met een 82er. De Californiër "Petite Sirah" doet in kleur, geur en smaak zeer Frans aan en is een absolute noviteit. In een niet te stuiten opmars zijn de wijnen uit Australië. Kennnismaken met de '87ers Muscat Dry van Brown Brothers is op slag verliefd worden. Eenzelfde prognose dichten wij toe aan de wijnen afkomstig uit Nieuw-Zeeland. De witte en rode Cook's Tolega Bay zijn van uitzon derlijke klasse. Een op de acht fles sen ter wereld komt uit Zuid-Ameri- ka. De gunstige prijsstellingen en steeds aantrekkelijker kwaliteit zijn er de oorzaak van dat twee topwij nen uit Chili, de 89er "Sauvignon Blanc" en de 87er "Cabernet Sau vignon" bij 't Hoogje op de wijntafels pronken. Ze zijn volgens deskundi gen de grootste kanshebbers dit "Al le dertien goed"-wijnfestival te win nen.

Soester Courant | 1990 | | pagina 25