Groepswonen - ouderen - Soest, GOS een vereniging in oprichting Start van de afdeling Midden-Nederland in 'Het Bergkristal' te Soest WOENSDAG 11 APRIL 1990 SOESTER COURANT PAGINA 27 Reacties van Lezers Ingezonden brieven Waarom Seniorenpagina? Grote vraag naar geschikte huisvesting Wat is de Protestants Christelijke Ouderen Bond? Onderzoek voor de Toekomst Thuiszorg vanuit het verzorgingstehuis Waarom ik heb dit niet eerder gedaan Informatierubriek voor ouderen Sociale Dienst biedt hulp bij onvoorziene uitgaven De Seniorenpagina valt onder ver antwoordelijkheid van de commis sie publiciteit/voorlichting. Voorlopig is een redactie ge vormd van drie personen, nl. de heren P.C. Pieren, J.J.H.A. Hop penbrouwers en W. Veldhuizen. Tijdens de proefperiode wordt gezocht naar versterking. Hebt u iets over/door of voor ou deren te melden, of lijkt het u leuk mede gestalte te geven aan de seniorenpagina, neem dan contact op met of schrijf naar: Commissie publiciteit/voorlich ting, p/a secretariaat SWOS, Al- bert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest. Telefonisch kunt u dhr. Veldhui zen (functionaris SWOS) berei ken onder tel. 13786. Ook kunt u een boodschap achterlaten bij het secretariaat, tel. 23681. U wordt dan teruggebeld. SENIOREN PA6INA De redactie van de Seniorenpa gina stelt de lezers graag in de gelegenheid te reageren op de geplaatste artikelen, alsmede op andere actualiteiten. Uw bij dragen zijn welkom, mits bon dig geformuleerd en onderte kend met naam en adres. De redactie behoudt zich het recht voor brieven in te korten dan wel niet te plaatsen. Brieven dienen gezonden te worden aan: Redactie Seniorenpagina, p/a Stichting Welzijn Ouderen Soest, Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest. Volgende Seniorenpagina De volgende Seniorenpagina wordt geplaatst in de Soester Courant van 30 mei Uw inge zonden brieven en overige reac ties graag vóór 14 mei in het be zit van de redactie. De allereerste Seniorenpagina van 2 lmaartj.1. bevatte een artikel onder de kop: "Een Wooncentrum voor Ouderen - instabiel woonconcept". Zo'n Wooncentrum bleek "gecon centreerde bouw voor ouderen" te zijn, bestaande uit zelfstandige flat woningen in de woningwet-sector. Deze bouw wordt voorzien van een aantal gemeenschappelijke ruimten en centrale voorzieningen. Een huismeester was het enige (inwo nende) personeelslid. Een soort verzorgingstehuis dus, maar zonder verzorgende werknemers. Groot schalig opgezet door volkshuisves tingsinstanties vóór ouderen, dus niet dóór ouderen. Geen wonder dat de landelijke ouderenbonden, samenwerkend in COSBO-Neder- land, daar niet enthousiast naar uit kijken. In Soest willen we het graag wat kleinschaliger doen, en dan ook liefst (mede) dóór ouderen. Wat vooraf ging Toen voor het politiebureau en voor het gemeentehuis plannen voor nieuwbouw op een nieuwe locatie bekend werden hebben de Soester ouderenbonden: ANBO, Unie- KBO en PCOB, samenwerkend in COSBO-Soest, zich tot de politiek gericht. Zij ontwikkelden de ge dachte, dat deze leegkomende ge bouwen wellicht verbouwd konden worden tot woonaccommodaties, geschikt voor "groepswonen voor ouderen". De ligging was immers ideaal: midden in de gemeente, met winkels en openbaar vervoer onder handbereik. Tegelijkertijd zocht COSBO-Soest contact met de Woningbouwvereni ging Soest om gezamenlijk te peilen of, en in welke mate, onder ouder wordenden en ouderen er interesse zou zijn voor vormen van Groeps wonen. Rondgestuurde brieven en artikelen in de plaatselijke pers rie pen eventueel geïnteresseerden op zich te melden voor deelname aan een enquête. Er bleek veel belang stelling voor te zijn en er kwamen meer ingevulde formulieren terug als waarop de initiatiefnemers had den gerekend. Gevraagd werd o.a. naar de voor keur voor huur- of koopwoningen, naar het verlangde aantal vertrek ken, naar de wijk waarnaar de voor keur uitgaat en naar de uiterste af stand tot winkel(centrum), apo theek en arts, openbaar vervoer, e.d. In september 1989 waren de gege vens uitgewerkt en werden de geën quêteerden uitgenodigd voor een informatieavond, gegeven door COSBO- en Woningbouwvereni ging-Soest. Tussen 125 en 150 geïn teresseerden waren aanwezig. Aan het eind van deze eerste infor matie-avond gaven ±30 personen zich op om een werkgroep te vor men voor een projekt van groeps wonen voor ouderen in Soest. Begin 1990 werden deze 30 mensen weer aangeschreven, met de uitnodiging opnieuw aanwezig te willen zijn op een bijeenkomst voor diegenen, die zich practisch zouden willen inzet ten om ideeën te ontwikkelen, een vereniging, eventueel een stichting op te richten en te speuren naar mo gelijke bouwlocaties in Soest. Op deze tweede informatie-avond kwamen ongeveer 40 mensen. Daaruit werd, na de nodige infor matie over-en-weer, een voorlopig bestuur van 9 leden geformeerd, terwijl anderen zich opsplitsen in twee groepen, die de taak op zich namen te zoeken naar eventuele bouwlocaties voor woongroepen/ groepjes. Inmiddels was gebleken dat de Soester politici de oproep van COS BO-Soest met betrekking tot het gewezen politiebureau en het ge meentehuis op een wat vreemde, en op zijn minst wat eenzijdige manier hadden "vertaald." Voor wat betreft het politiebureau bleek men meer te denken aan kan torenaccommodatie, en voor het gemeentehuis ging men te rade bij projectontwikkelaars/aannemers bedrijven om de mogelijkheid te on derzoeken daarin schandelijk dure appartementen voor ouderen te ontwerpen. Dit druisde natuurlijk geheel in tegen de ideeën van de Ouderenbonden, die ouderen zelf een rol hadden toegedacht voor het onderzoek naar mogelijkheden en betaalbare huurwoningen voor ogen hadden gehad. Wat nu gebeurt en gaat gebeu ren Al snel nadat het voorlopig bestuur en de werkgroepen Bouwlocaties door de voorzitter van de COSBO- Soest en door de directeur en de maatschappelijk werker van de Wo ningbouwvereniging-Soest wat op hun taken waren ingesproken, zijn de vrijwilligers zelfstandig (met de initiatiefnemers als steunen in de rug) van wal gestoken. Het voorlopig bestuur kwam een aantal malen bijeen, verdeelde de taken en zette een marsroute uit. Het college van B.& W. kreeg een brief, waarin voor de eerste maal de gekozen naam "Groepswonen - Ouderen - Soest", afgekort tot GOS werd gebruikt. Daarin werd bericht gegeven van de uitgezette plannen en medewerking gevraagd op de di verse terreinen. Er zal een startsubsidie nodig zijn om een vereniging op te richten en aan de slag te kunnen gaan. Boven dien medewerking van de gemeente bij het zoeken en de mogelijke ver werving van bouwlocaties. Het bestuur stelt zich voor in sep tember van dit jaar een informatie avond te organiseren, waarin een Video-film wordt vertoond voor geïnteresseerden. Hier zal men zich kunnen opgeven als lid van de plaatselijke vereniging GOS. Er zal studie nodig zijn op de moge lijkheden om huur- of koopgroepen of huur- èn koopgroepen te kunnen starten. En om te komen tot groeps vorming onder de leden, zeker niet de eenvoudigste opgave!, om tot (een) uiteindelijke woongroep(en) te komen met mensen die elkaar kunnen vinden op bepaalde ideeën over "groepswonen". Want: in tegenstelling tot zo'n grootschalig wooncentrum uit het artikel op de Seniorenpagina van woensdag 21 maart j.1., gaat het er bij "groepswonen" niet alleen om dat er iets vóór ouderen gebeurt, maar de leidende gedachte is dat het dóór ouderen gebeurt! En wel vanaf de eerste ideeën, via het maken van steeds meer vast omlijnde plannen, inclusief het aan trekken van een architect en aanne mer, tot het vormgeven aan de woongroep. Het uitwerken van de leeftijdsopbouw in zo'n groep en het vaststellen van alles wat die groep gezamenlijk wil doen en laten. Met de minimale bedoeling "zorg voor elkaar" te hebben. Maar daarnaast ook het handhaven van een zo groot mogelijke zelfstandigheid bij het wonen. In een volgend artikel willen we op al deze aspecten nader terugkomen. Gelukkig hoeven we in Soest "het wiel niet meer alleen uit te vinden". Immers: op veel plaatsen in ons land zijn al woongroepen door ou deren gevormd of in voorbereiding. En de ervaringen, hierin opgedaan, worden gebundeld in een landelijke Vereniging Groepswonen van Ou deren (LVGO), waarbij de plaatse lij ke vereniging zich gaat aansluiten. Voor wat betreft de Videofilm - in formatieavond zult u via de media, pers - kabelkrant, op de hoogte worden gehouden. Daarin wordt dan ook de datum, de plaats en de tijd genoemd. Wij stellen ons ook verder voor re gelmatig contact met de leden en belangstellenden te onderhouden via berichten op deze pagina. Het voorlopige bestuur. (adres bekend bij de redactie S.W.O.S.) Met belangstelling heb ik kennis ge nomen van het initiatief van uw commissie publiciteit/voorlichting om éénmaal per maand in de Soes ter Courant een pagina op te ne men, die speciaal aan ouderen is ge wijd. Wat betreft de tennaamstelling van deze pagina zou ik echter gaarne zien dat hiervoor niet "seniorenpa gina" wordt gebezigd. In het kader van het bevorderen van de integratie van anderen in de sa menleving wordt er terecht voor ge pleit de naam"ouderen" te gebrui ken. (geen separate groep!). De landelijke Raad voor het oude renbeleid heeft dit onlangs nog eens nadrukkelijk gesteld. Ook de visie van uw Stichting in deze komt tot ui ting in de naam "Stichting Welzijn Ouderen Soest." U veel succes toewensend bij de verdere afwikkeling, Met vriendelijke groeten, H.J. Jorna vrz. Naschrift redactie: Wie weet een "betere" naam? Overigens bestaan er bezwaren te gen de naam "Ouderen"-bus, juist vanwege dat "ouderen"! Uit de nota Volkshuisvesting van de Gemeente Soest blijkt overduide lijk de grote vraag van ouderen naar geschikte huisvesting. Het moet toch voor jongeren (ge zinnen) mogelijk zijn met ouaere mensen van woning te ruilen. Door middel van advertenties op deze Seniorenpagina kan er moge lijk getracht worden van woning te ruilen. Mogelijk dat ook de woningbouw verenigingen hierbij een belangrijke rol kunnen spelen. Wat denkt men van de gedachte te starten met een speciaal woningruil bulletin? De P.C.O.B. is een landelijke orga nisatie, die ongeveer 265 afdelingen telt. Eind vorig jaar noteerde de bond het 50.000ste lid. Ondertus sen zijn er al weer een paar duizend bijgekomen. De P.C.O.B. bestaat nu juist 30 jaar, maar nog nooit is de groei zo sterk geweest als tegenwoordig. Dat is geen wonder. Steeds meer se nioren zien er het belang van in lid te worden van een organisatie die zich speciaal richt op het behartigen van hun belangen. Ook met het oog op later. Een paar voorbeelden: ge zondheidszorg, belastingstelsel, huisvesting, gezins- en bejaarden hulp, sociale voorzieningen in het algemeen. Daarom wachten ze ook niet tot ze 60 jaar of ouder zijn; nee, velen worden al lid van de P.C.O.B. bij 55 jaar of nog eerder. Dan kunnen ze zelf een woordje meespreken over die zaken, waar mee de ouder wordende mens te maken krijgt. Het is immers zo dat "ouderen" het recht hebben te blij ven meedenken, meebeslissen en meehandelen, in eigen woonplaats maar ook provinciaal en landelijk. De tijd is voorbij dat voorzieningen voor ouderen tot stand komen zon der dat zij daar zelf bij betrokken zijn. De P.C.O.B. is er echter niet alleen voor belangenbehartiging. De plaatselijke afdelingen zorgen bij voorbeeld voor gezellige ontmoe tingen. Dat mogen de leden toch ook ver wachten? En zelf actief meedoen. In de komende vijfjaren kan onder auspiciën van de Nederlandse Hart stichting een aantal opmerkelijke onderzoeken worden gedaan. "Onderzoek voor de Toekomst" heet het Fonds. Het Fonds is vijf miljoen gulden groot. Dat onder zoek moet leiden tot de opzet van nieuwe onderzoeksprogramma's op het gebied van de bestrijding van hart- en vaatziekten. De bevolking vergrijst en als gevolg daarvan zal de bestrijding van hart en vaatziekten verbreed en verdiept moeten worden. De Hartstichting hoopt ondermeer onderzoeken naar de kwaliteit van het leven in de derde levensfase mo gelijk te maken en een nieuwe aan zet te vinden om de problematiek van de hart- en vaatziekten in de ja ren die nog voor ons liggen, te be strijden. De Hartstichting wil dat bereiken door in samenwerking met de Ne derlandse Organisatie voor Weten schappelijk Onderzoek (NWO) een aantal onderzoekers in de gelegen heid te stellen gedurende vijf jaar fundamenteel in te gaan op deze materie. 1 Maart j.1. diende minister D'An- cona van WVC bij de Kamer een wetsvoorstel in voor verbreding van de reikwijdte van de Wet op de Be jaardenoorden (WBO). Dat voor stel houdt in dat ook de zorg aan thuiswonende ouderen, mits geïn diceerd voor opname in een verzor gingstehuis, volgens de Wet kan ge schieden. Ais het voorstel wordt aanvaard, Dit is een verzuchting, gehoord bij vele ouderen die wonen in één van de vier verzorgingshuizen in Soest. Als het moment is gekomen dat thuiszorg niet meer lukt, en er ook 's avonds en 's nachts een helpende hand nodig is, dan willen de verzor genden, welke werken in de verzor gingshuizen, U graag de helpende hand bieden. Toch schijnt het voor vele ouderen van ±80 jaar en nog ouder een reuze stap te zijn om in ons huis te komen wonen. En te recht. Velen zeggen: "Je laatste huis, daar gaatje vrijheid" en "waar moet je al je meubels laten en wat kost dat niet?" Op al deze vragen willen de directies van onze huizen U graag een antwoord geven. Namens hen wil ik U alvast wat al gemene zaken vertellen. Vrijheid Dit noem ik als eerste punt. U moet zich vrij en zelfstandig kun nen voelen. Dat kan! U heeft de sleutel van uw eigen appartementje. U kunt uw kamer naar eigen smaak en inzicht inrichten. Niemand heeft Op 28 oktober 1989 kon de Wet houder van Cultuur der Gemeente Soest de 50 vierkante meter grote hobbyruimte op de begane grond van het Dienstencentrum Honsber- gen (een tien etage hoge Service flat) openen door een plak Berg kristal doormidden te zagen. Een aantal machines "sierden" de werk bank, de NLC schonk een prachtige machine, door J. Prins gebouwd, de Sprong schonk een machine; daar naast ondersteunden andere plaat selijke bedrijven zoals Hooijer bv, Procar bv dit unieke initiatief even als de oude Aarde; de naam; "Het Bergkristal" werd aan de ruimte ge geven en de Afdeling omgedoopt in de Afdeling Midden Nederland. Het resultaat was opzienbarend: we mochten een aantal Bestuursleden, (Ere)leden van de NLC begroeten, leden van de Vereniging Edelsteen- kunde Nederland, leden van de Ne derlandse Geologische Vereniging en veel belangstellenden; 20 men sen schreven in voor een cursus zo dat onze afdeling direct 29 leden teldë; 7 volgen er nu een beginners cursus weer bleek een derde van buiten Soest. Opvallend is de afwe zigheid van enige aanmelding uit Amersfoort; de afdeling Amers foort van de Gea is voor een afzon derlijk bezoek uitgenodigd, op za terdag 11 november werden op de Beurs in de Flint 700 promotiefol ders uitgereikt. Plannen Wekelijkse slijpavond is op maan dagen gestart wordt nu ook op dins dagmiddag. Een eerste beginners cursus o.l.v. J. Prins en Ellen is kort geleden gestart evenals een slijplei- derscursus; er zal in januari een cur sus handslijpen gegeven worden voor kinderen van de lagere school; er zal bovendien eind januari een avond - en een middagcursus Cabo- chonslijpen van start gaan. Er zal een regionaal gerichte promotie campagne moeten plaats vinden in de driehoek Utrecht-Amersfoort- Hilversum; daarnaast zal aandacht gegeven moeten worden aan de op leiding van slijpleiders. In september 1990 zullen naast ca- bochonslijpen ook andere moge lijkheden van steenbewerking moe ten worden aangeboden-eventueel zilversmeden - zulks in nauw over leg met het bestuur van de NLC. Invoering van de Sprongpaseen re ductieregeling voor NLC-leden op aankopen bij de Sprong te Soest. De NLC mag zich gelukkig voelen met dit prachtige steunpunt in het midden van het land, ruim bemeten, goed geoutilleerd en uitstekend be reikbaar. De verwachting is dat het aantal le den in 1990 ruim zal groeien. Voor informatie kunt U bellen uit sluitend tussen 18.00-19.00 uur: 02155-14045, hr. J. Martens. toegang tot uw kamer zonder uw toestemming. U heeft een eigen te lefoonlijn naar buiten. Uw eigen te levisie en radio kunt U natuurlijk bij ons aansluiten. Uw gasten zijn van harte welkom en kunnen in onze huizen eventueel logeren en samen met U de maaltijden gebruiken. Be halve het normale sanitair, zoals douche, toilet en wastafel is in uw kamer een koelkast aanwezig. De maaltijden die wij verzorgen kunt U gebruiken in uw eigen ka mer of in de eetzaal. De verzorging in onze huizen is erop gericht U die zorg te geven (dag en nacht) waarvan wij denken dat u er behoefte aan heeft. Ook verzorgen de huizen regelmatig activiteiten op het gebied van recreatie, ontspan ning en festiviteiten. Uit jarenlange ervaring weten wij dat ouderen die t.z.t. wel hun intrek zouden willen nemen in één van onze huizen dit dikwijls te laat te kennen geven. Wachtlijsten leiden ertoe dat uw in trek bij ons voor U niet altijd tijdig kan geschieden. Wat kunt U nu het beste doen als U van mening bent dat U vroeger of later bij ons wilt komen wonen. Begint U eens met een telefoontje naar de indicatiecommissie in Amersfoort tel. 033-650935, welke U informatie kan geven op al uw vragen en wensen voor nu en straks. En wat let U om gewoon eens bij ons binnen te lopen om een kijkje te nemen en een praatje te maken met leeftijdgenoten die al bij ons wo nen? Voor meer persoonlijke informatie kunt U zich wenden tot de directies van de huizen waarvan U onder staand de telefoonnummers kunt vinden. Verzorgingshuis "Braamhage", dhr. H. Büschmann, tel. 13851; Verzorgingshuis "Groot Engen- daal", dhr. B. Cloo, tel. 15251; Ver zorgingshuis "Mariënburg", mw. H.M. Binnendijk, tel. 22044; Ver zorgingshuis "Molenschot", mew. E.E. Visscher, tel. 16324. Namens de vier verzorgingshuizen, mevr. H.M. Binnendijk-Huyboom. Naschrift redactie Het is de bedoeling als vervolg op dit artikel dat de vier verzorgings huizen zich via de seniorenpagina aan de lezers presenteren. dan mogen de verzorgingshuizen ook de thuiswonende ouden gaan verzorgen; zorgactiviteiten derhal ve buiten de muren van het tehuis. Voor de practische uitvoering moet volgens het voorstel een regionaal samenwerkingsverband worden opgezet. Onder regie van het ver zorgingstehuis moeten kruiswerk en de gezinsverzorging die zorg ge zamenlijk gaan regelen. Over de financiering laat de minis ter zich niet uit. De tehuizen zitten krap bij kas en zonder extra finan ciering zal deze hulp moeilijk te rea liseren zijn. (Bron: Welzijnsweekblad) •Bejaardenhulp en gezinsverzorging Centrum voor Maatschappelijke Dienstverlening Soest, tel. 19004. Voor Soesterberg bovendien: Centrum voor Maatschappelijke Dienstverlening Zeist, tel. 03404-24764. •Wijkverpleging en uitlenen van verpleegartikelen: Kruisvereniging Soest, tel. 18770. •Warme-maaltijdenvoorziening: A. Thuisbezorging: tel. 16324 (Molenschot); B. Restaurant voorziening in de bejaardencentra: Braamhage, tel. 13851 Gr. Engendaal, tel. 15251 Mariënburg, tel. 22044 Molenschot, tel. 16324 Voor de restaurantvoorziening dient men 55 jaar of ouder te zijn. Minstens twee dagen van te voren opgeven bij desbetreffend bejaardencentrum. •Personenalarmering: Secretariaat Swos, tel. 23681. •Kortdurende noodhulp: Stichting Hulpdienst Soesterberg, tel. 03463-51789 of 52097. •Sociaal-culturele aktiviteiten: in o.a. de dienstencentra, zoals bejaar- dengymnastiek, zwemmen/trimmen te water, yoga, biljarten, kegelen, bowling. •Algemene informatie: over voorzieningen en aktiviteiten te verkrijgen bij het secretariaat van "het gecoördineerd bejaardenewerk Soest", p/a Molenschot, Alb. Cuyplaan 101, tel. 23681; over cursussen en aktiviteiten ook in de dienstencentra: - De Drie Eiken, Dorpsplein 19, Soes terberg, tel. 03463-51402. - Honsbergen, Wiardi Beckmanstraat 475, Soest, tel. 10607. - De Vijverhof, Klarinet 39, Soest, tel. 23139. •Spreekuur Ouderenwerk: in Molenschot (kamer 509), Alb. Cuyplaan 101, tel. 19289 (P. Kuik of B. van Hees): woensdag en vrijdag 9.00 - 10.00 uur. Deze spreekuren zijn er voor de oude ren - wonend in de serviceflats en in de wijk - en voor de vrijwilligers, werk zaam in de dienstencentra of in Molen schot bij maaltijd voorziening en perso nenalarmering. Met de nodige variatie: ontspan ning, dia- of filmvoorstellingen, in teressante lezingen. Het eigene van de P.C.O.B. is sa men te vatten in de stelling dat de bond als basis voor zijn denken en handelen wil uitgaan van een bijbel se visie op mens en samenleving. De leden moeten zich ook thuis voelen in een voor hen herkenbare organisatie. Dat sluit overigens samenwerking met de andere ouderenbonden niet uit. Er zijn in Soest twee afdelingen: Soest en Soesterberg. Wilt u kennis maken met de afdeling Soest komt u dan naar de eerstvolgende bijeen komst op dinsdag 17 april a.s. Dan houdt de afdeling haar jaarvergade ring in het dienstencentrum Hons bergen, Wiardi Beckmanstraat 475, aanvang 14.15 uur. Na het huishoudelijk gedeelte houdt de hr. B. van Os, voorlichter van de gemeente Soest, een inlei ding met dia's over "Oud Soest". Ie dereen is hartelijk welkom. Op dinsdag 15 mei a.s. wordt de laatste bijeenkomst van dit seizoen gehouden in Groot Engendaal, Boekweitland 103, aanvang 14.00 uur. Er wordt een gezellige middag georganiseerd. Onder het motto: al les mag, niets moet, hopen wij el kaar in een ongedwongen sfeer te ontmoeten. Het adres voor nader informatie is: dhr. W.L. Schuitemaker, Veenbes straat 656, 3765 BT Soest, tel. 02155-10748. De afdeling Soesterberg houdt re gelmatig koffieochtenden. De eerst volgende koffieochtend is op don derdag 17 mei a.s. in het diensten centrum de Drie Eiken, Dorpsplein 18. Verdere informatie verstrekt: mw. G.J. Meijerink-Huisman, Chris- tiaan Huygenslaan 108, 3789 XZ, - Soesterberg, tel. 03463-52041. i Misschien zit u, lezer of lezeres in een moeilijke financiële situatie omdat u alleen van een AOW-uit- kering, AWW-uitkering of van een minimum inkomen moet zien rond te komen. En dan komt u plotseling voor extra kosten te staan, waarop u niet gerekend had. Dat is dan een zeer onaangename verrassing. Wij geven u dan een goede raad U moet eens gaan praten met de Gemeentelijke Sociale Dienst. Daarvoor behoeft u geen angst te hebben. De Gemeentelijke Sociale Dienst kan u helpen door middel van een onderdeel van de Algeme ne Bijstandswet. Dat onderdeel wordt genoemd: De Bijzondere Bij stand. Extra uitgaven Als u plotseling noodzakelijke kos ten moet maken, die niet tot de da gelijkse uitgaven behoren, kan de Gem. Sociale Dienst u vertellen of u in aanmerking komt voor bijzonde re bijstand. Wij noemen bijvoor beeld: extra dure speciale schoenen, een bril, een hoortoestel, een kunst gebit of een dure reparatie van een kunstgebit, hoge bijdrage in de ge zinsverzorging, extra dure dieetkos ten, reparatie of vernieuwing van een duurzaam gebruikstoestel, was machine, koelkast enz. Drempelbedrag Voor de gemaakte kosten voor het jaar 1990 is wel een drempelbedrag vastgesteld van f 172,-. Hebt u dus in totaal meer bijzondere uitgaven dan f 172,-, dan heeft u in principe recht op bijzondere bijstand. Uitgebreide informatie over deze regeling kunt u verkrijgen bij de Gem. Sociale Dienst, Lange Brink- weg Soest, tel. 93411. Personen, die naast hun AOW een aanvullend bedrijfspensioen ont vangen kunnen door ziekten of een bijzondere handicap ook voor grote kosten komen te staan, kosten die soms niet door het ziekenfonds, de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten of door de particuliere ziek- tenkostenverzekeringsmaatschap- pijen worden vergoed. Tengevolge daarvan kunnen ook zij in bijzonder moeilijke financiële omstandighe den komen te verkeren. Ook zij kunnen zich dan wenden tot de Gem. Sociale Dienst teneinde na te gaan of zij voor de bijzondere bij stand in aanmerking komen.

Soester Courant | 1990 | | pagina 27