ÏIREAU Geslaagde Paasactie Hartje-Zuid Oranje-rijst met Ria 22 Gevraagd VASTE LOPERS en INVALLERS erham 2?5 AAS 5?» POTTEN IENMARKT1990 dekkersbedrijf Instrumentenparade en Open Dag Muziekschool Kostelijke expositie in Kasteel Groene- veld Hi Ho Silver in Boemerang op 21 april 5 mei viering in Artishock Scholings- en banenmarkt Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' Kindertheater Vrijwilligers Vakature Bank Theater-agenda Kopij-spelregels Soester Courant "Boeken zonder grenzen" slotmanifestatie PAGINA 12 per stuk 145 VE PRIJS braadzak F-OM ES Samen VDIJEN f KAAS een (andere) baan? ng gaan volgen? lijvend oriënteren? n? is- en banenmarkt IN DE FLINT TE AMERSFOORT VAN 10.30 TOT 16.30 UUR TOEGANG VRIJ JOflIKö smUHG ior: vering - plaatsing VOORKOMENDE VERKZAAMHEDEN 'EBlDAK-garantie 'OOP van SHELL lan en butaan issen tenten voor c.v. instal- en. brinkweg 37a (02155) IC soest 1 43 32 WOENSDAG 18 APRIL 199Ó" SOESTER COURANT PAGINA 13 Cultureel Creatief Centrum Nieuwe programma's Het seizoen is Bijna ten einde voor wat betreft de eigen programmering van de afdelingen cursussen en cultuur. De jeugdvoorstelling "Mikado" op zater dag 21 april is de laatste voorstelling uit de programmafolder. Inmiddels wordt, al vanaf januari, hard gewerkt aan het nieuwe seizoen. In tegenstelling tot veel andere theater/schouwburgen werkt C-drie met een halfjaarsprogramma. Dit wekt overigens de jaloezie van velen die een jaarprogramma hanteren, om dat dit minder flexibel is. C-drie heeft bewust gekozen voor een halfjaarspro gramma, omdat ook de afdeling cursus sen traditiegetrouw zo werkt. Een rege ling die uitstekend bevalt. En zo worden de eenheid en de nauwe band tussen de verschillende afdeling nog eens nader onderstreept. De folders met het nieu we cultuur- en cursusprogramma wor den direct na de zomervakantie huis- aan-huis verspreid in Soest en Soester- berg. Optimaal gebruik Hoewel de eigen programmering dus vrijwel eindigt in mei, zijn er toch nog heel wat activiteiten, waarvoorde facili teiten of ondersteuning van C-drie in gehuurd zijn. Zo was er begin april de musical van de R.K.-jongeren met een groot feest erna. Eind april wordt op twee dagen een voorstelling gegeven door licht verstandelijk gehandicapten, onder leiding van het G.J.V.W. en het E.C. A. te Amersfoort. In mei zijn er de voorstellingen van de kindercursus 'kindermusical' en verder tot in juli de musicals van basisscholen. C-drie heeft natuurlijk een bepaald aantal zalen/lo kalen. Die worden gebruikt voor cur sussen, feesten en partijen en culturele evenementen. Om dit enigszins te structueren en voor duidelijkheid naar onze gebruikers te zorgen, is er een ver deling gemaakt. De eerste dagen van de week worden vrijwel alle ruimten ge bruikt voor cursussen en vergaderin gen. De laatse dagen van de week zijn bestemd voor horeca- en culturele acti viteiten. Aangezien er dus activiteiten zijn met een besloten karakter, worden die niet publiekelijk aangekondigd in kranten en op radio's. De meeste men sen weten er dus niets van. Als wij in on ze interne agenda kijken, kunnen we vaststellen dat van C-drie optimaal ge bruik gemaakt wordt. Hans de Booy Morgen 19 april om 20.30 uur, geeft de populaire zanger Hans de Booy een concert in C-drie. Het is eigenlijk een theaterconcert, dat wil zeggen dat het programma geschikt gemaakt is voor theater en avondvullend is. Dat wordt dus een aantal uren genieten van beken de en nog onbekende nummers, gezon gen door Hans de Booy, die ook nog piano en gitaar bespeeld. Hij wordt-be geleid op gitaar en synthesizer door Le- ne te Voortwis en Bert Meulendijk. Kinderbios Vrijdagmiddag om 15.45 uur draait de laatste film in de kinderbios. Het is de spannende avonturenfilm "De dief van Bagdad" die 90 minuten duurt. De film wordt nederlands ondertiteld en is ge schikt voor kinderen vanaf 8 jaar. Zie ook het artikel elders in deze krant. Mikado Bijna iedereen kent wel dit behendig heidsspelletje met de vele stokjes. Deze stokjes, maar dan heel groot, vormen een deel van het decor van de jeugd voorstelling van Mario van Erp. Het is een solovoorstelling en Mario speelt een man met een handicap. Dit is vaak aanleiding tot plagen en treiterpartijen en ook de man in "Mikado" heeft er veel last van. Hij wil er eigenlijk wel van af, maar dat blijkt alleen te kunnen, als hij een moeilijke opdracht in Mikado- land uitvoert. "Mikado" is heel goed geschikt voor kinderen vanaf 4 jaar. De voorstelling duurt een klein uur en de toegang is f 5,- Open dag in het najaar In verband met de late zomervakanties voor scholen en de jaarlijkse seizoens- markt in Amersfoort hebben we de open dagen van C-drie vastgesteld op 16 september, een zondagmiddag, van 13.00 tot 17.00 uur. Tijdens deze open dag wordt uitgebreid aandacht besteed aan de vele cursussen, waaruit men een keuze kan doen. Tevens zijn er demon straties en exposities die het geheel ver duidelijken. Voor de kinderen zal er weer een straattheater worden uitgeno digd en een gezellige noot zal op deze hopelijk stralende dag een live-muziek band brengen. U hoort hier nog meer van. Lezing over keramiek Op donderdagavond 3 mei zal er een in teressante lezing gegeven worden over keramiek in de grote zaal van C-drie. De keramiste Angela de Jong zal deze lezing geven met gebruik van ongeveer 160 dia's. De diaserie is een weerspiege ling van de ontwikkeling van haar eigen werk en ervaring in de keramiek. De se rie bestaat uit 2 delen: deel 1handgevormde keramiek deel 2: van eenmans-bedrijf tot compu tergestuurd bedrijf. Wordt verwacht: april: expositie zeefdrukken van cursis ten 19 april: Hans de Booy met "In vertrou wen" 20 april: Kinderbios: De dief van Bag dad 21 april: Jeugdtheater Mario van Erp met "Mikado" 26 +27 april: "De Zwarte koets" een tragische komedie in drie bedrijven uit gevoerd door cursisten van het educa tief centrum Amersfoort 3 mei: lezing over keramiek 5 mei: C-drie gesloten 19+20 mei: Kindermusical "De weer machine" Pro memorie Evenals in vroegere jaren houdt de KMA-muziekschool dit jaar weer een instrumentenparade op woensdag 9 mei, aanvang 19.00 uur in de aula van net Griftlandcollege, Noorderweg 79 te Soest. Jonge leerlingen bespelen (bijna) alle verschillende instrumenten die op de muziekschool onderwezen worden en over ieder instrument wordt één en an der verteld. Voor iedereen die volgend jaar wil be ginnen met het bespelen van een instru ment is dit een uitstekende gelegenheid om kennis te maken met de mogelijkhe den die de RM A biedt voor hen die nog geen keuze hebben gemaakt uit de veel heid van instrumenten. Op zaterdag 12 mei volgt de grote open dag van de muziekschool in de Flint te Amersfoort. Op drie podia treden tus sen 10.00 en 16.00 uur continu op: or kesten, ensembles, combo's, balletgroe pen, terwijl in de "straatjes" van de Flint alle docenten aanwezig zijn om aspi rantleerlingen te adviseren. 'Het landschap op een postzegel' Zeven ontwerpers laten in Kasteel Groeneveld hun ontwerp zien van en kele miniatuurlandschappen van twee bij drie centimeter. Hierbij krijgt de be zoekers een beeld van het proces dat zich afspeelt vanaf de eerste schetsen tot de uiteindelijke postzegel. De Dienst Esthetische Vormgeving (DEV) van de PTT is sinds 1945 ver antwoordelijk voor postzegelontvver- pen. Zo opperde in 1971 het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygië ne een bijzondere postzegel te wijden aan de strijd tegen de milieuverontrei niging. Dat gebeurde in samenwerking met Staatsbosbeheer en de Nederland se Vereniging tot bescherming van Vo gels, die beide in 1974 hun 75-jarige ju bileum vierden. Oersymbool De ontwerper Otto Treumann kreeg van de DEV de opdracht hiertoe, wat resulteerde in drie prachtige milieuze gels: 1 de roofvogel, die staat voor het einde van de voedselketen wat recht streeks gevolgen heeft voor deze dier soort, 2 de boom, als oersymbool voor de natuur en 3 het water, symbool voor helderheid met de kikker als blikvan ger. Een andere ontwerper is de beroemde kunstenaar Paul Citroen, die drie zo- merzegels ontwierp: "Meisje bij de oogst in een korenveld", "Kampeer ders" en "Zeilende scheepjes". Verder zijn postzegels te zien van Jaap Drupsteen (invalide kijkt uit over een landschap van trappen, drempels en nauwe doorgangen), Ger Dekkers (nieuwe polders), Rein Draijer (dui nen, meren en heide), Louis Radstaak (de tuin van paleis Het Loo) en Stephan Saaltink (drie eeuwen NAP). De tentoonstelling, met materiaal uit het Nederlands PTT Museum, geeft een interessant en perfect ingericht overzicht van het vaak langdurig ont werpproces. Een paradijsje in Groene veld waar het Nationaal Centrum voor Bos, Natuur en Landschap in Baarn te recht trots op kan zijn. Ga kijken! Elke dag open van 10.00 17.00 uur, behalve op maandag, zondag van 12.00 tot 17.00 uur. J.V. Wie vergelijkt leest de Soester Courant Op een festival werden ze ooit aange kondigd met 'van hoempa tot hardcore' en als we die twee begrippen op hun beurt een flinke breedte meegeven, zouden ze de grenzen in de muzikale verrichtingen van het Rotterdamse Hi Ho Silver inderdaad aardig aangeven. Voor het overige weet dit eigenzinnige kwintet op een zelden vertoonde wijze aan de hokjesgeest te ontkomen, zoals men op hun eerste langspeler aan de wereld toont. Voor het gemak werd het debuut de naam "Tlagooslnswipistbtp- pimmsmgisbicmh" meegegeven en die veelzeggende vlag belooft een dito la ding. Of liever: een koude kermis, even bizar als poëtisch, even verzorgd als on samenhangend en even banaal als lief- - lijk. Triviale stijlcitaten gaan hand in- hand met een levendige avonturiers geest en het bijt elkaar nergens. Of overal? 'Een rode draad is er niet. De rode draad, dat zijn wijzelf. Dat is onze mu ziek', heet het statement van de groep als een argeloze luisteraar met een groot vraagteken boven zijn hoofd te rade gaat bij een bandlid. Gelukkig onthult "Tlagooslnswi- pistbtppimmsmgisbicmh" wat Hi Ho Silver is: een groep die in weerwil van typische trends als het aaneensmeden van allerlei stijlen en invloeden tot één geluid, aantoont dat een veelheid aan stijlen naast elkaar evengoed levensvat baar is. En dat die keuze geenszins een eigei) geluid'uitsluit.. De plannen van de commissie '5 mei viering' voor een programma ter her denking en viering van het negende lus trum van de bevrijding hebben vastere vorm aangenomen. De commissie heeft tot haar genoegen voor de uitvoering van haar programma de beschikking gekregen over het ge bouw Artishock. 's Middags zal daar in een 'talkshow', waarvoor de medewer king van de redakteuren van Soestand is verkregen, een diskussie centraal staan over de vraag, wat na zoveel jaren nog de zin is van zo'n herdenking. Vertegen woordigers van generaties, die de oor log al dan niet hebben meegemaakt, zullen hierover met elkaar in gesprek gaan. Getracht wordt tegelijkertijd voor kinderen een poppenkastprogramma te organiseren. Het avondprogramma biedt de moge lijkheid om onder begeleiding van een 'band' te dansen. Verder zal er de gele genheid zijn feestelijk bijeen te zijn, her inneringen op te halen en sterke verha len te vertellendit alles onder het genot van een drankje. Geprobeerd wordt een aantal films, die bij het gebeuren pas sen, te vinden om op die dag in de film zaal te vertonen. Van burgemeester en wethouders is garantie ontvangen voor het begrote bedrag. Inmiddels heeft de commissie uitbrei ding ondergaan, waardoor nu op eéén na alle in de gemeenteraad zitting heb bende partijen erin vertegenwoordigd zijn. Het definitieve programma zal zo spoedig mogelijk worden vastgesteld en gepubliceerd. Voor Soesterberg is door een daar op gericht comité een afzonderlijk pro gramma voor de vijf mei-viering ont wikkeld. De Stadshal van "de Flint" in Amers foort staat op dinsdag 24 april bol van de bedrijvigheid. Dan vindt namelijk weer de jaarlijkse scholings- en banen markt plaats. De scholings- en banenmarkt wordt ie der jaar groter van opzet. Ruim 60 be drijven, instellingen, scholings- en op leidingsinstituten hebben zich al bij het Vedelaarpad 53, tel. 18136. Op zondag 22 april presenteert kinder boerderij 'De Vrije Teugel' weer een theaterproduktie voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. 'Mispoes' is de naam van het nieuwe toneelstuk. Het gaat over een jongen die heel vaak stout is. Tot ovemaat van ramp wordt hij door een tovenaar veranderd in een poes. Zijn vriendjes en vriendinnetjes vinden het helemaal niet leuk dat hij er niet meer is. Zij gaan op onderzoek uit en komen bij de tovenaar terecht. Deze vindt het ei genlijk wel heel sportief van deze kinde ren dat zij voor hun vriendje opkomen. Hij vraagt of de kinderen een aantal proeven willen doen en als zij die goed doen, wordt hun vriendje weer gewoon wie hij was. De kinderen willen dit wel doen, maar of het zal lukken hun vriendje weer gewoon terug te krijgen? De voorstelling begint om 14.00 uur. Na de voorstelling kunnen de kinderen nog meedoen aan diverse aktiviteiten. Er wordt weer voor limonade en iets lekkers gezorgd zodat alle kinderen om 16.00 uur tévreden naar huis gaan. De entreeprijs is slechts 1 gulden. Reserve ren is mogelijk tot en met vrijdag 20 april 18.00 uur en zondag vanaf 11.00 uur onder tel. 18136. organiserende Arbeidsbureau aange meld. De deelnemers aan de markt zul len hun vacatures, opleidingsmogelijk heden op deze dag aan het publiek pre senteren. Ieder die werk zocm, zjui oriënteert op een andere baan, of wil starten met een vakopleiding kan op de markt terecht. Er kan met vertegenwoordigers uit di verse branches van gedachten gewis seld wrden. De organisatie verwacht ook dit jaar weer een grote publiek belangstelling. Vorig jaar bezochten zo'n 3000 bezoe kers de markt. De scholings- en banenmarkt wordt ge houden op 24 april en vindt plaats in de stadshal van "de Flint" in Amersfoort. De markt is geopend van 10.30 tot 16.30 uur. De toegang is gratis. Bevrijdingsconcert Soester Muziekgezelschap Dit jaar is het 45 jaar geleden dat de Tweede Wereldoorlog eindigde. Ter gelegenheid van deze herdenking geeft het Soester Muziekgezelschap op zater dag 5 mei een speciaal bevrijdingscon cert in "De Vijverhof', aanvang 20.00 uur. De zaal is open vanaf 19.30 uur. De toegang is gratis. Op het programma staan werken van Holst en Shostakovitch. Verder zal er muziek te horen zijn die in de naoorlog se jaren in Nederland bijzonder popu lair was. Voor deze gelegenheid heeft het SMG samenwerking gezocht met het Hilversumse harmonieorkest "Symforkana". De twee orkesten sa men zijn goed voor ruim zestig muzi kanten die onder leiding van dirigent Hildo Flierman met veel enthousiasme hun programma zullen brengen. Veel vrijwilligers voor natuur en milieu De campagne "Vrijwilligerswerk, je beste vrije tijd in de natuur" heeft succes gehad. Tussen 21 maart 1989 en 23 maart 1990 meldden 7000 mensen zich aan voor vrijwilligerswerk in natuur en milieu. De landelijke Vereniging van Vrijwilli- gerscentrales (LVV) maakte deze resul taten vrijdag 23 maart bekend tijdens de afsluitingsmanifestatie in de Flevo- hof. De aantal van 7000 vrijwilligers komt voort uit gegevens van de leden van de Vereniging: de vrijwilligerscentrales en vrijwilligersvakaturebanken. De voorzitter van de Centrale Raad voor Milieuhygiëne dhr. L. Ginjaar ont hulde deze cijfers op een plaquette in de Flevohof. Door tal van lokale activiteiten als groenmarkten, advertentiecampagnes, tentoonstellingen en werkdagen bij na tuur- en milieuorganisaties zijn veel mensen gewezen op de mogelijkheden om zelf de handen uit de mouwen te ste ken. Velen hebben zich daarna aange meld voor één van de 2800 vakatures die bij de vrijwilligerscentrales open stonden. De contacten tussen vrijwillgerscentra- les en de organisaties zijn in dit campag nejaar zodanig toegenomen dat ook na de campagne nieuwe projecten worden gestart. Tijdens de slotmanifestatie vertelden lokale natuur- en milieu-organisaties en vrijwilligerscentrales over hun aktivitei ten uit het afgelopen jaar. Daarna gaven dhr. A. van de Biggelaar (St. Natuur en Milieu), dhr. F. Alleyn (Landelijk Overleg Natuur en Landschapsbeheer) en dhr. R. de Vringer (Instituut van Na tuurbeschermingseducatie) hun reactie op de campagne; ondanks de toegeno men belangstelling voor natuur en mi lieu zijn het de vrijwilligers die het "pra ten over" omzetten in daden. Mensen die aan de slag willen, kunnen voor informatie en vakatures terecht bij de Vrijwilligers Vakature Bank Soest, Smitsweg 311, te Soest. Deze week aandacht voor onderstaan de vakatures: 3-106. Centrum voor geestelijk gehan dicapten te Baarn zoekt enthousiaste medewerk(st)ers voor het presenteren van muziek, het meedenken voor nieu we aktiviteiten en het samen beleven van leuke momenten met haar bewo ners. 6-101. Telefonische hulpdienst te Hil versum zoekt meerdere vrijwillig(st)ers voor de taak van telefonische "hulpver lener" (aktief luisteraar), voor gemid deld 6 uur per week. Leeftijd min. 21 jaar, reiskosten worden vergoed. 7-115. Kinderboerderij te Soest vraagt enige vrijwilligers voor de voorberei ding én, 4e uitvoerinè jvan' allerlei kin- deraktmtëiten. Werkzaamheden kun nen eventueel aangevuld worden met creativiteitslessen en dierenverzorging. 7-104. Scoutinggroep te Soest vraagt medewerk(st)ers ter assistentie van de leiding bij begeleiding van welpen en kabouters. 8-104. Centrum voor verstandelijk ge handicapten zoekt aantal vrijwil ligsters voor het opbouwen en onder houden van zg. "bezoekouder-rela- ties". Dit houdt in dat één bepaalde be woner regelmatig wordt bezocht en met hem of haar allerlei gezelligheids-akti- viteiten worden ondernomen. Wie informatie wenst over deze of an dere vakatures of over vrijwilligerswerk in het algemeen, kan langs komen op het kantoor van de Vrijwilligers Vaka ture Bank Soest. De openingstijden aan de Smitsweg 311 te Soest zijn: Ma t/m do van 9.00 - 12.00 uur en 13.30 - 15.30 uur. Vr. van 9.00 - 12.00 uur. Telefonisch bereikbaar onder nummer 12630. Stichting Jeugdzorg Soest postbus 250 - 3760 AG De Vangrail 16 t/m 20 april geen kinderaktiviteiten. 19 april klaverjassen voor volwasse nen. Tijd: 20.00 - 23.00 uur. Kosten: f 3,50 (incl. prijzen). 20 april tieners-actief voor 11 t/m 14 jarige. Spelen competitie met disco. Kosten: f 2,50. 25 april kinderinstuif voor de kinderen van 4 t/m 12 jaar. Vlaggetjes en hoedjes maken voor koninginnedag. Tijd: 14.00 - 15.30 uur. Kosten: f 1,-. 26 april sjoelen voor volwassenen. Tijd: 20.00 - 23.00 uur. Kosten: f 1,50 (excl. prijzen). Het Kruispunt Woensdag 25 april: levend ganzebord. Tijd: 14.00 - 15.30 uur. Leeftijd: 4 t/m 12 jaar. Kosten: f .1,- per keer. 1 Vakantie aktiviteiten: Woensdag 18 april: wedstrijden dag. We gaan o.a. pannenkoeken bakken. Vrijdag 20 april: Bingo. Tijd: 14.00 - 16.00 uur. Kosten: f 1,- per keer. Leeftijd 4 t/m 12 jaar. Kookkursus: Op 24 april start er weer een nieuwe kook kursus. Deze kursus duurt 8 les sen voor de kinderen van 6 t/m 9 jaar. Op dinsdagmiddag van 16.00 - 17.30 uur. Kosten: f 2,- per keer. De Praatpaal Bingo-avond: Buurthuis "De Praatpaal" houdt i.s.m. de huurdersbelangenvereniging "Soes- terveen" en bingo op zaterdag 21 april. Er wordt een 15 ronden gedraaid en in De winkeliersvereniging Hartje-Zuid kan terugkijken op een succesvolle paasactie, afgelopen zaterdag. Onder het genot van een heerlijk voorjaars zonnetje maakten veel bezoekers ge bruik van de bon waarmee ze gratis eitjes konden krijgen. Deze eitjes werden uitgedeeld door de Paashaas, die voor deze gelegenheid een kraam bemande op het pleintje in Hartje-Zuid. De Paashaas had gezel schap van een aantal dieren, beschik baar gesteld door +-• t G.W. van de Grift. Jong en oud dromden zich om de kraam waar een ooi met haar lamme ren, een geitje en een aantal kippen rondliepen. De bon die recht gaf op een zakje cho colade-eitjes, werd uitgedeeld door het Zaterdag 21 april, 20.15 uur "Europa, muzikale speurtocht zonder grenzen" Marco Bakker, met instrumentale be geleiding, maakt een muzikale reis door Europa. Kaarten f 25,- Pas 65/CJP f 22,50. Woensdag 25 april, 20.15 uur "Tour de chant" Nieuw cabaretprogramma met in de hoofdrol Jasperina de Jong. Kaarten f 27,50 Pas 65/CJP f 25,-. COMPUTER- FORMULIEREN in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit-, o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 - 61 87 47 De Soester Courant hanteert met betrekking tot het inleveren van ko pij de volgende spelregels: Algemeen De uiterste termijn waarop kopij kan worden aangeboden voor plaatsing in de krant is: maandagmiddag 17.00 uur. Sport Voor sportkopij geldt een enigszins afwijkende regel: de tekst dient uiterlijk maandagmorgen 09.00 uur te worden aangeboden. Rubrieken Voor de 'vaste' rubrieken, waarvan de inhoud geen bijzonder actueel ka rakter heeft, wordt als uiterste inle- vertermijn gehanteerd: donderdag middag 17.00 uur. (van de vooraf gaande week). Kopij die na de genoemde tijdstip pen wordt ingeleverd wordt terzijde gelegd en zal - afhankelijk van de ac tualiteitswaarde - pas in de editie van de daaropvolgende week worden opgenomen. voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 hazenleger. Dit leger - bestaande uit vier hazen-liep van 11.00 tot 15.00 uur de Soesterbergsestraat op en neer. Waar het leger zich bevond was goed te horen omdat het muzikaal werd bege leid door de Nijmeegse blaaskapel: "Almao we kruupen". Een gezellig looporkest dat voor een carnavaleske sfeer zorgde. Al met al zat de voorjaarsstemming er De Paasaktie van Hartje Zuid was een groot succes. Vooral de dieren die spe ciaal voor deze dag naar het winkelcen trum waren gehaald, trokken veel be langstelling. goed in en de winkeliersvereniging Hartje-Zuid kan dan ook tevreden zijn. Gezien de vele positieve reacties van het publiek is deze actie zeker voor her haling vatbaar. de pauze vindt er een verloting plaats met mooie prijzen. Aanvang 20.00 uur. Toegang vanaf 16 jaar. De bingo wordt gehouden in buurthuis "De Praatpaal", Smitsweg 311, tel. 19546. Zaterdag 21 april, de Landelijke Biblio theekdag, is tevens de einddatum van de actie "Boeken zonder grenzen", die tot nu toe al heel wat geld opgeleverd heeft ten behoeve van het bibliotheek werk in de Derde Wereld. Het programma van deze feestelijke dag, die gevierd wordt van 10.00 tot 13.00 uur bij de Centrale Bibliotheek aan de Albert Cuyplaan 202, ziet er als volgt uit: Op het plein vindt weer de gebruikelijke verkoop plaats van boeken en platen die de bibliotheek uit haar collectie heeft genomen. De prijzen variëren van 50 cent voor jeugdboeken tot 3 gulden voor complete tijdschriftjaargangen. Gedurende deze ochtend zullen er drie optredens van een half uur plaatsvinden van het swingende Zuid-Amerikaanse muziek-duo 'Los Amigos Paraguayos' te weten om 10.30 uur, 11.30 uur en 12.30 uur. Om 12.00 uur wordt onthuld welke dichter de Publieksprijs heeft gewon nen uit de folder "Lees eens voor 'n an der". Deze dichter leest voor uit eigen werk en maakt bekend hoeveel de actie "Boeken zonder Grenzen" heeft opge bracht. Op de jeugdafdeling worden non-stop video-films gedraaid over kinderen uit de Derde Wereld. Verder kan de jeugd meedoen aan een quiz en daarmee een prijsje winnen. Er zullen informatiekra- men te bezoeken zijn van de Stichting Derde Wereldgroep Soest, de Wereld Voedsel Werkgroep, Unicef (afdeling Soest) en SLAS, Samenwerking Lite raire Activiteiten Soest. In de drie vestigingen van de Openbare Bibliotheek staan tot en met 21 april nog bussen waar giften in gedeponeerd kunnen worden voor de actie. Dag lieve Rijst rubriek lezers. Tijdens koninginnedag kan ik zo echt genieten van de etalages van de banketbakkers. Daar staan de tom poezen met oranje room en oranje glazuur genoeglijk naast de moor koppen, ook met oranje glazuur. En al die taarten met oranje marsepein, nou, dan loopt het water me in de mond. U voelt de bui al hangen. Vandaag is het in de Rijstrubriek al een beetje koninginne dag. Maar omdat het altijd oranje-zoet is wat de klok slaat, wordt 30 april dit jaar oranje-hartig. Ik ga u het recept voor Oranje-rijst geven. Ria van Eijndhoven Oranje rijst Wat heeft u nodig (voor 4 personen) - 250 g Oryza Rijst a la Minute - 1 grote ui - 4 eetlepels olijfolie of zonnebloemolie - 1 blik Italiaanse gepelde tomaten - tabasco of sambal - zout en peper - gemengde Italiaanse kruiden -1 laurierblad -1 bosje zeer fijngehakte Nu zult u zeggen: van tomaten krijg je toch rode rijst. U zult zien, dat je met tomaat toch echt een oranje tint (en smaak) aan rijst kunt geven. Bereiding 1. De ui fijnhakken, in een grote koekepan de olie verhitten en de ui onder regelmatig omscheppen la ten fruiten. 2. Wanneer de ui een egaal bruine kleur heeft, de tomaten uit blik toe voegen met het sap. 3. Het vuur hoog draaien en het mengsel goed doorroeren. 4. Het mengsel kruiden met tabas co of een likje sambal, zout en pe per, een greepje Italiaanse kruiden en het laurierblaadje. 5. De massa al roerend laten koken tot het grootste gedeelte van het vocht is verdampt; er blijft dan een vrij dikke tomatenpastc over. 6. Nu in 20 seconden de rijst ko ken, 5 minuten laten staan en ver volgens door de tomatenpasta roeren. Voor bereiding in magne tron zie zijkant verpakking. 7. Het gerecht nog enkele minuten laten bakken en de rijst door en door laten verwarmen. 8. De smaak controleren en zo nodig zout en peper toevoegen. 9. De Oranje-rijst met een kroontje versieren. Daarvoor uit keukenpa pier een kroon knippen. Het papier waaruit de kroon is geknipt op de rijst leggen en vol strooien met een heel dun laagje zeer fijngehakte 'peterselie. Deze Oranje-rijst vraagt om een pit tig gegrilld vleesgerecht; denkt u bijvoorbeeld aan een smakelijke mixed grill of knapperig gegrillde koteletten. Bij deze vorstelijke maaltijd hoort natuurlijk een Oranjesalade. Sinaasappel-uien Salade Wat heeft u nodig (voor 4 personen) - 3 sappige sinaasappelen - 2 grote uien - 2 theelepels gemalen majoraan - sap van 1 citroen - 3 eetlepels olijfolie of zonnebloemolie - zout en peper Bereiding 1. 1 sinaasappel uitpersen. 2. De overgebleven 2 vruchten schillen en al het wit van het vrucht vlees verwijderen. 3. De vruchten in schijven snijden en de pitjes verwijderen. 4. De uien schillen en in dunne rin gen snijden. 5. De schijven sinaasappel en ui om en om op een schotel schikken. Hierover de majoraan strooien. 6. In een kom het sinaasappelsap met het citroensap vermengen. 7. De olie erdoor kloppen en de saus op smaak brengen met zout en peper. 8. De saus over de salade uitgieten en ca 30 minuten laten intrekken alvorens te serveren. Variatie van de week We kunnen de Oranje-rijst ook be reiden door alleen wat paprika- ketchup aan het water toe te voe gen. De rijst kunt u verder koken volgens de aanwijzingen op de ver pakking. Het is een erg eenvoudige methode om uw rijst mooi oranje te kleuren en het levert weer een an der smaakje op dan de tomaten- rijst. U ziet het, of u nu van tomaat of van paprika houdt, er is voor elk wat wils. Tot de volgende keer.

Soester Courant | 1990 | | pagina 13