VHNEDE 9 RIJ MET PLEZIER! D00 DB £JLojJks HOF A&0 VERZEKERT. 0» EEÜ3R CEZinsmnRKT <S> GEmflR CEzinsmnRKT aai Bouwplan Taphoorn in chaotische raadsvergadering aangenomen 'Wij willen die betonnen bakken niet' PETERS Makelaars Burgemeester zwaait 10 raadsleden uit Vlucht naar veiliger hoogte EXTRA LAAG DEZE WEEK» gebraden PvdA en D66 verlaten woedend raadszaal Soesters in actie tegen cocons op de Turfstreek 1 WEEKENDVOORDEEL BIJ JAC.HERMANS m Mini-prus&Maxi-keus GLAS HANDEL Exploitant Soester Natuurbad verliest kort geding Vrienden Soester Natuurbad niet in gelijk gesteld Illegale apparatuur Plan Landelijk Gebied struikelblok Geen wethouderschap voor Witte College positief over Engpark Toch een ton voor TV Soest Zuid Vrij baan voor beeldentuin schoenen SCHOEN-ADVISEURS iVAiVi I A STEITNER 68e JAARGANG NO. 34 WOENSDAG 18 APRIL 1990 Abonnement per halfjaar f 12, Buiten Soest per halfjaar f 24, Losse nummer 75 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postbank 126156 Het omstreden bestemmingsplan lan delijk gebied, waarin vooral de bouw plannen van de heer A. Taphoorn op het terrein van het Soester Natuurbad veel stof doen opwaaien, is aangeno men in de raadsvergadering van afge lopen donderdag. Slechts CDA en VVD spraken hun goedkeuring uit voor de op het laatste moment herzie ne plannen. PvdA en D66 hadden woedend de raadszaal verlaten en ont hielden zich van stemming. Progressief Soest stemde tegen. Kritiek bleef wethouder G. Plomp niet bespaard. Hij had een half uur voor de raadsvergadering, waarin een beslissing genomen moest worden over het be stemmingsplan landelijk gebied, de commissie Ruimtelijke Ordening bij een geroepen omdat er nog snel een aantal wijzigingen in het omstreden plan doorgenomen moesten worden. De bouwplannen van A. Taphoorn ble ken namelijk niet in het bestemmings plan te passen. De wijzigingen betroffen het vergroten van de oppervlakte en verhogen van de horecagelegenheid en de recreatiewoningen op het terrein van het Soester Natuurbad. Veel kritiek ook, toen hij de burgers die in groten ge tale naar de spoedbijeenkomst waren gekomen, in de korte tijd die hen restte het plan door te nemen, het spreekrecht wilde ontnemen. Adriaan Pothuizen ging fel tegen het voorstel van de wet houder in. "We dienen de normale pro cedure te doorlopen, dan komen we maar wat later op de raadsvergadering," aldus de D66-voorman. Farcevertoning De burgers waren boos over de wijze waarop zij met de wijzigingen in het plan geconfronteerd werden. "Dit is een farcevertoning en een schijninspraak," vond Jos van der Leij die namens de Vrienden van het Soester Natuurbad aanwezig was. "Niemand heeft de tijd gehad de wijzigingen goed door te ne men. Ik twijfel niet aan uw capaciteiten, maar wel aan uw positie," zei zij. Aartje Kroes, ook namens de Vrienden, voeg de daar aan toe dat het ze op deze ma nier wel erg afhankelijk waren van één wethouder. "Verschrikkelijk, zoals u nu probeert de plannen er door te druk ken," aldus Kroes. Een andere in- spreekster sprak haar diepe medelijden uit met de jeugd van Soest. "Onbehoor lijk beleid" en "We worden weer eens voor een voldongen feit gesteld" luidde weer andere kritiek. Jan Visser van Pro gressief Soest vond dat Soest geregeerd werd door een projectontwikkelaar. Adriaan Pothuizen vond de procedure onbehoorlijk. "Ik heb niet te tijd gehad om een goed oordeel te vormen over de herziene plannen. Als de beslissing over deze nieuwe plannen niet wordt uitge steld, dan zie ik geen andere mogelijk heid dan mij van stemming te onthou den," aldus Pothuizen. Climax De onvrede van de politici met de gang van zaken rond het bestemmingsplan kwam tot een climax in de raadsverga dering die een half uur later begon. De raadsleden van D66 verlieten de zaal toen de stemming over het plan aan de orde kwam. "Democratie vraagt om zorgvuldige besluitvorming, en dat kan ik dit niet noemen," aldus Adriaan Pot huizen. Kees Boerkoel riep om een schorsing om met zijn fractie te kunnen overleggen. Ondanks zijn kritiek op de houding van D66 liet hij weten dat ook zijn partij door de onjuiste procedure zich geen goed beeld had weten te vor men over de strekking van de wijzigin gen in de plannen. De vier PvdA-raads- leden volgden hierna het voorbeeld van hun D66 collega's en verlieten de raads zaal, inclusief wethouder Frans Kingma die, naar eigen zeggen "even ging kijken of zijn fiets niet gestolen was". Bert Krijger (WD) vond de zaak te se rieus om zo te handelen en liet weten dat zijn partij wel zou stemmen. Cees Verheus (CDA) zei de procedure te be treuren, maar dat dat voor zijn partij geen reden was niet te stemmen. Jan Visser (Progressief Soest) vond dat weglopen uit de raad geen manier van doen was. Hij stemde tegen. Hadden de PvdA en D66 wel aan de stemming meegedaan, dan was het plan alsnog met een meerderheid aangenomen. Foto: Goos van der Wilt. De bewoners van de Turfstreek zijn woedend. De gemeente zou na de toe standen rond de GFT-cocons in Soes- terberg toch moeten weten dat de be woners van duplexwoningen de grote betonnen bakken niet voor hun deur w illen hebben, maar net als alle andere inwoners van Soest een bruine GFT- container willen gebruiken. Ondanks de bezwaren van de bewoners van de Turfstreek werden afgelopen vrijdag de containers toch geplaatst. Charlie van Uitert en Bob Veerman, twee bewoners van de Turfstreek, wil len net als hun medebuurtbewoners graag meewerken aan het gescheiden inzamelen van groente, fruit en tuinaf val, maar dan wel in een bruine afval container. "Natuurlijk, dat is gewoon nodig, we willen daar graag aan mee werken. Ik begrijp alleen niet waarom wij niet gewoon een bruine container kunnen krijgen in plaats van zo'n lelijke en onpraktische cocon," aldus Charlie van Uitert. "Zelfs de benedenwoningen krijgen geen gewone container," voegt zijn buurman daar aan toe. Twee weken geleden werden voor hun deur de gehate betonnen bakken ge plaatst. "We zijn meteen in actie geko men. We hebben handtekeningen ver zameld van de hele buurt, ook van de koopwoningen hier aan de overkant. We hebben een brief geschreven aan het college van B W waarin wij lieten we ten graag een bruine container te willen hebben," aldus Bob Veerman. Redenen om geen gebruik te willen maken van de cocons hebben ze meer dan genoeg. "De cocon staat recht onder mijn slaap kamerraam. Wanneer straks de zon op de cocons staat gaat het afval broeien en stinken. Er kunnen kinderen in gaan zitten of plotseling achter de cocons vandaan komen en de weg op schieten. Bovendien is het geen gezicht, het ver pest het hele straatbeeld," legt Bob Veerman uit. Geen stijl Ze vinden het geen stijl dat de gemeente Stabilac yoghurtdrank perzik, framboos of aardbei, literflakon Bloemkool per. stuk edmgen geld<) t/m za. 21 op'il 1990 Zolang de vo Stormsterke ruiten van mooi dubbel glas die levert VAN EDE op maat en goed pas uitzonderlijk helder van zolder tot kelder wacht toch niet langerbestel ze nu ras. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 16055 Of 18429 EN WIJ KOMEN! Charlie van Uitert en Bob Veerman willen de GFT-cocons zo snel mogelijk uit hun straat verwijderd hebben. "Waarom krijgen wij niet gewoon de bruine container?" zonder enig bericht nu opeens de con tainers in de cocons plaatst. "In ant woord op onze brief kregen we te horen dat er begin mei een beslissing genomen zou worden. Maar nu zitten we mooi met die lelijke dingen opgescheept," al dus Charlie van Uitert. Ze zeggen geen gebruik te zullen maken van de cocons. "Nog geen takje gooi ik erin," aldus Veerman. Alle bewoners van de Turf streek, niet een uitgezonderd willen graag een stukje lopen naar de schuur waar ze ruimte genoeg hebben voor de bruine GFT-container. "Het systeem van die bruine container is grandioos. Je verzamelt je afval in een emmertje en dat leeg je even in de container, prima toch!" vinden de twee actievoerders. Een alternatieve standplaats voor de cocons hebben ze ook al bedacht: "Geef ons die bruine, zet deze maar in de duinen" luidt de boodschap op de cocons. "Ja inderdaad," verduidelijkt Charlie van Uitert deze kreet, "de dui nen worden ook vervuild. Wanneer daar een aantal cocons staan, kunnen de wandelaars daar hun afval in kwijt." De Soesters willen binnen drie weken antwoord hebben van de gemeente. Meer informatie op pagina 6. G. Donkers, exploitant van het restau rant bij het Soester Natuurbad, heeft het kort geding, dat hij tegen de ge meente had aangespannen, verloren. De rechtbank zag geen reden de ge meente verantwoordelijk te achten voor het teruglopende omzetverlies van het restaurant. De exploitant eiste van de gemeente een schadevergoeding van 7500 gulden per maand, in afwachting van een uitspraak in de bodemprocedu re. In die bodemprocedure eist de eploitant een schadevergoeding van 660.000 gul den van de gemeente wegens omzetver lies en herinvestering, veroorzaakt door de voorgenomen verkoop van het Na tuurbad. De Vrienden van het Soester Natuur bad hebben het kort geding dat zij te gen de gemeente Soest hadden aange spannen, verloren. In Den Haag verklaarde Mr. L. Schoe- man de aanklacht van de Vrienden niet ontvankelijk. Zij hadden geëist dat de bouw van het nieuwe sportcomplex met onmiddellijke ingang zou worden stop gezet. Zij verweten het gemeentebe stuur fouten in de procedure. De vereniging Vrienden van het Soester Natuurbad werd veroordeeld tot het be talen van 1250 gulden, zijnde de kosten van het kort geding. De politie hield zondagavond een auto aan op de Turfstreek omdat de bestuur der nogal opvallend rijgedrag vertoon de. Het bleek dat de man, een 19-jarige uit Houten illegale zendapparatuur, een 80-kanalen bak, bij zich had. De apparatuur werd in beslag genomen. Afgelopen donderdag nam burge meester H. de Widt afscheid van tien raadsleden. Deze tien zullen om uiteen lopende redenen niet in de nieuwe ge meenteraad terugkeren. Vijf raadsleden mochten van de burge meester een erepenning in ontvangst ne men. Deze eer viel te beurt aan mevrouw A. G reef horst CDA de heer G. Beijen (VVD), mevrouw L. Meijer (PvdA) en de heren H. Strietman(VVD) en H. Ou demans (VVD). Mevrouw G reef horst heeft zestien jaar lang deel uitgemaakt van de raad. Zij is tevens een aantal jaren fractievoorzitter van het CDA geweest. G. Beijen heeft twaalf jaar als raadslid dienst gedaan. De overige drie hebben ieder acht jaar in de gemeenteraad geze ten. Verder namen de heer J. Baks (CDA de heer J. vanEsseveld(D66), mevrouw M. Weidema (VVD) en de heer R. Wie- menga na vier jaar raad afscheid. De heer J. Danvers (PvdA) nam na een kortstondige zitting in de raad (vanaf 1989) eveneens afscheid. Alle scheiden de raadsleden gingen met een bos bloe men naar huis. Burgemeester H. de Widt keek in zijn toespraak terug op de laatste vier jaar. Daarin was veel gebeurd, aldus de burgemeester. Banden met Kozle in Polen en Soest Duitsland, een nieuw po litiebureau en het besluit tot de bouw van een nieuw gemeentehuis, de ver koop van het Soester Natuurbad, Olym pisch goud in Soest, het doortrekken van de Koningsweg en het gescheiden inza melen van afval waren enkele van de Foto: Goos van der Wilt. punten die hij noemde. Hij bedankte de raad voor de inzet in de afgelopen jaren en als aandenken ontving ieder raadslid een foto van de voltallige raad. Mevrouw Greefhorst sprak haar dank uit voor de prettige samenwerking met haar collega's in de raad. Ze benadrukte dat zij het politieke bedrijf als zeer boeiend had ervaren. "Het was soms frustrerend, vaak plezierig. Het was goed werken hier. Er werd vaak hard en kritisch gediscussieerd, maar na afloop pakten we gezellig met elkaar een pilsje, aldus het scheidende raadslid. Op 1 mei wordt de nieuwe raadgeinstal- leerd. Met het aannemen van het bestem mingsplan Landelijk Gebied ziet Gemeente Belangen Groen Soest geen mogelijkheden meer verder te gaan met de onderhandelingen voor deelname aan het college de komende vier jaar. De nieuwe par tij in Soest, die met een spectaculai re zetelwinst uit de verkiezingen naar voren kwam zal de komende vier jaar in de oppositie de politiek in Soest kritisch volgen. Lijsttrekker Harry Witte van Groen Soest hoorde het omstreden bestem mingsplan Landelijk Gebied aange nomen worden in de laatste zitting van de raad van voor de verkiezin gen. Zijn verzoek om het bestem mingsplan over de raad heen te tillen en pas in de nieuwe samenstelling van de raad te behandelen vond bij de meerderheid geen gehoor en werd zelfs afgedaan met 'chantage'. Harry Witte had laten weten dat wanneer er geen gehoor werd gege ven aan zijn verzoek zijn partij zich genoodzaakt zou zien in de oppositie te gaan. Reden van het verzoek van Groen Soest de behandeling van het plan uit te stellen was dat zij vonden dat de Soester bevolking, gezien de verkiezingsuitslag, duidelijk had ge maakt het niet eens te zijn met de be slissingen die de afgelopen vier jaar door de gemeenteraad zijn geno men. "De bevolking neemt ons se rieus, de politiek blijkbaar niet," was de reactie van een teleurgestelde Harry Witte. Tijdens de besprekin gen tussen de lijsttrekkers had Groen Soest zich flexibel opgesteld over het plan Nieuwe Gracht II. Dat parkeerpunt van Groen Soest bleek voor de nieuwe partij uiteindelijk toch bespreekbaar. Over het be stemmingsplan Landelijk Gebied waren zij echter vastbesloten. Geen wethouderschap voor Harry Witte dus. Groen Soest trekt zich te rug uit de collegeonderhandelingen. De lijsttrekker heeft laten weten de komende vier jaar een pittige oppo sitie te zullen voeren en de politiek in Soest uiterst kritisch te zullen gaan volgen. l=MM:MIW.EBiina Het college van Burgemeester en Wet houders staat positief tegenover het voorstel van Progressief Soest om een deel van de Eng in te richten als Eng park. Het initiatiefvoorstel houdt in dat er een werkgroep wordt benoemdt uit ambte naren en burgers die de inrichting van het Engpark gaan voorbereiden. Het gaat hierbij om het gebied op de Zuide lijke Eng en het gebied tussen de Ver lengde Talmalaan, Waldeck Pyrmont- laan en de Soesterengweg. Als voorwaarde stellen Burgemeester en Wethouders dat eerst de bestemming van dit gebied bepaald moet zijn en dat de uitkomsten van het bodemonder zoek bekend moeten zijn. De samen stelling en taakomschrijving van de werkgroep zal in de commissie Ruimte lijke Ordening worden vastgesteld. De tennisvereniging Soest Zuid krijgt toch honderdduizend gulden subsidie voor de bouw van het nieuwe clubhuis aan de Bosstraat. Aanvankelijk wilden burgemeester en wethouders niet meer dan 60.000 gulden op tafel leggen. Het college kwam tot deze verhoging van 40.000 gulden omdat een meerder heid in de commissies voor het beschik baar stellen van het volledige gevraagde bedrag was. Het aangepaste voorstel werd afgelopen donderdag in de ge meenteraad unaniem goedgekeurd. Een schijnbaar onschuldige inhaal- manouevre resulteerde afgelopen dins dagavond in een parkeerplaats op de vluchtheuvel aan de Smitsweg. Een 22- jarige Soester kwam met zijn voertuig een stuk hoger te staan nadat hij vlak voor de kruising links wilde voorsorte ren. De auto voor hem leek in eerste in stantie niet dezelfde kant op te willen gaan. Toen ook dit voertuig van een 26- jarigeplaatsgenoot plotseling naar links uitweek, kwam de 22-jarige klem te zit ten tussen de vluchtheuvel en de auto voor hem. Er restte hem niets anders dan te proberen een ongeluk te voorko men en de vluchtheuvel daarvoor te ge bruiken waar hij in naam ook geschikt voor is: vluchten. De beeldentuin aan de Bosstraat zal er definitief komen. In de raadsvergade ring afgelopen donderdag ging de raad akkoord met het plan van de heer Haze laar. Hij wil een openbare beeldentuin aanleggen naast zijn huis aan de Bos straat. Wethouder R. van Logtenstein pleitte nog voor uitbreiding van de mo gelijkheden van de tuin. Hij vond dat ook andere kunstenaars in de beelden tuin moeten kunnen exposeren. Daar toe zou volgens de wethouder de beel dentuin continue open moeten zijn. Hij kreeg geen steun voor zijn suggestie. De beeldentuin zal nu van april tot septem ber geopend zijn. In de wintermaanden blijft het openbaar wandelgebied. Foto: Goos van der Wilt. SLA JONG BELEGEN I Op uw waardezak GEHAKT KAAS I 3 kilo KUIKENBOUTEN kroppen nee i:r ssb (Geen zak ontvangen? Hij ligt voor u klaar bij de slagerij) LaCriAIM aar bii de slaaerii) gram pagina van BREUKELENbvm 5 Winkelpromenade Laanstraat 95-97 - Baarn Tel. 02154-1 3387 Het aanbod in ONROEREND GOED van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 10+11 Vinyl, Cocosmatten, Rails, Gordijnen, Matrassen en Meubelstoffen bij: Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600

Soester Courant | 1990 | | pagina 1