aanlog B\G sh\b^s 'Bij ons op Soest' f 25 kado neze week Loodgieterswerk Meningen vanlezerR Nee toch, Soester Gemeenteraad?? Koprol met auto wiMitmni SOESTERBERGSESTRAAT 49A SOEST - TEL. 02155-23584 WOENSDAG 18 APRIL 1990 SOESTER COURANT PAGINA 9 Bij aankoop pantalon of bermuda op bijpassende blouse Een schoon Soester milieu? Het gaat ook u aan Wasmiddelen DOOIEN...." "HET KAN VRIEZEN HET door Arie KAN Toneelvereniging De Rietpluim brengt: Niemand mag het weten Expositie fr De macht van het getal Commissie R.O. /étJz/rtejjA I^AfX Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155) 13014-12577 Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. De Gemeenteraad zal opnieuw overleg gaan voeren over het wel of niet toetre den van het Gemeentebestuur tot de LOTA (Lagere Overheden Tegen Apartheid). Dan vraagt men zich toch af waarom en met welk doel??? Hier is al eerder over gesproken in de Raad en een ruime meerderheid was toen tegen omdat men eigenlijk de idio terie van de LOTA wel inzag. Het is te zot om over te denken zelfs, dat Gemeenteraden buitenland-politiek gaan bedrijven, dat is taak van de lande lijke overheid en die is al negatief ge noeg tegen Zuid Arika. Als men dan toch zo nodig buitenlandpolitiek wil voeren, vanwege de zgn. "Mensenrech ten", dan hadden deze drammers zich reeds 45 jaar geleden in kunnen zetten als LOTCOU (Lagere Overheden Te gen Communistische Onderdrukking en Uitbuiting). Daar heb ik hen nooit over gehoord en wilden ze ook niet van weten, hoe een grote puinhoop en con centratiekamp hun socialistische vriendjes ervan maakten. De zwarten in Zuid-Afrika hebben het heel wat beter dan de burgers van de socialistisch be stuurde en onderdrukte landen. Daar is nu toch wel genoeg over bekend dacht ik?! Met belangstelling zal ik de Ge meenteraad in deze volgen. Laat u zich niet beïnvloeden door de kleine, niet af latende minderheid van zgn. "progres- sievelingen" die gewoon niet beseffen waar ze mee bezig zijn! Mijn conclusie is dat, hoe roder de gemeenteraden in ons land, hoe groter de vervuiling en rot zooi in die steden (kan iedereen zelf constateren), daar hebben ze kennelijk geen oog voor. In Soest vind ik dat ge lukkig nog best meevallen, dus: Hou den zo!!! M. Mosk In de nacht van donderdag op vrijdag kwam een 41-jarige man uit Soest met zijn auto via een bijzondere omweg in de tuin van een woning aan de de Beau- fortlaan terecht. De man had iets teveel gedronken en kwam aanrijden vanaf de Soesterbergsestraatweg. De Soester verloor de macht over het stuur toen hij met zijn auto de vluchtheuvel raakte. Hij sloeg een paar maal over de kop en belandde uiteindelijk in bovengenoem de tuin. Zijn auto was total loss, de Soester zelf kwam met de schrik en een stevig procesverbaal vrij. kontoor Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 -1 01 15 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureaus Stoelen Computermeubelen Printertafels U4*|c>A4<» 03e OASMlDpEL Restaurant en Motel Het Witte Huis voor: UW BREUGHELIAANS EETFEEST kelder (10-25 pers.) Ook voor dieetpatiënten er vegetariërs maken wij er een feest van. Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon 033 - 61 71 47* - Telex 79479 nl 7 "Veel beloven en weinig geven doet een gek in vreugde leven." Arie is de laatste om alle Soester-aanhangers van Groen Soest/Gemeente Belangen voor mesjogge te verklaren, maar wat zijn ze de afgelopen week door hun politieke vrienden op het verkeerde been gezet. Gingen apostel Witte en zijn discipe len voor de verkiezingen uit hun bol alleen al bij de gedachte dat er nieuw groen aan Soest ontstolen zou worden, een maand later verklaren ze zonder blikken of blozen dat er met hen te praten valt over het te voeren beleid inzake Nieuwe Gracht II, nadat Nieu we Gracht I, bijna van onder tot boven ingevuld, is voltooid. Het kan vriezen, het kan dooien. Daarvan was ook sprake toen Witte en de zijnen zich uit de markt prezen voor het verkrijgen van een wethoudersze tel. Weliswaar werd voor de verkiezin gen de kiezer ingepakt met de mede deling dat het op groen beluste volkje goed zou zijn voor acht zetels en der halve zeker bereid zou zijn binnen een nieuw te voeren beleid verantwoorde lijkheid te dragen, maar ook dat pakte anders uit. Het worden straks vier groene stoelen in de gemeenteraad, genoeg om zich daarmee na het CDA en de WD de derde politieke partij in Soest te mo gen noemen, maar van beleid maken en daarvoor verantwoordelijkheid dragen zal slechts sprake zijn vanuit een oppositionele invalshoek. "Wij hebben geen vertrouwen van an dere partijen", luidde de verklaring van lijsttrekker Witte voor deze reuze ommezwaai. Zou de man nu in ernst een seconde in zijn politieke leven hebben veronder steld dat van vertrouwen in zijn van kretelogie doordrenkte programma eri presentatie sprake kon zijn? Voor wie het geloof in Groen Soest weigert te verlaten de geruststellende mededeling dat Witte c.s. zeker met voorstellen komen wanneer ze ideeën hebben. Alles blijft dus, spijtig genoeg overigens, bij het oude. Spijtig, omdat een wel met gezond ver stand en politiek inzicht gezegende nieuwe politieke partij er veel toe had kunnen bijdragen in Soest een andere, frisse wind te laten waaien. Bittere noodzaak. Het thema van dit "pondje Soest", "het kan vriezen, het kan dooien", slaat namelijk ook op een ontwikke ling die menige democraat naar de keel vliegt dan wel ernstige oprispin gen bezorgt. Hoofdrolspelers in deze ontwikkeling, een paar apart, het duo Taphoorn/ Plomp. Vooropgesteld dat Arie diep respect heeft voor de zakenman Tap hoorn, die als enige in Soest de kans krijgt, de kunst verstaat om van appels peren te maken en ze nog weten te ver kopen ook. Bij wethouder Plomp plaatst hij net zoveel uitroep- als vraagtekens. Hoezo? Arie kent in zijn omgeving mensen, die letterlijk schoenzolen versleten hebben om bij Ruimtelijke Ordening gedaan te krijgen dat er iets gebouwd, geplaatst mocht worden dat een ietsje pietsje afweek van de voorschriften. Er w aren erbij die bij geschillen naar de Raad van State stapten, er waren er bij die deden alsof hun neus bloedde. Niet zelden dachten bejaarde heren van de Raad van State anders over de invulling van Ruimtelijke Ordening dan de grijze eminentie Plomp en werd men alsnog, na veel ergenis en verdriet, in het gelijk gesteld. Wie het echter waagde op eigen houtje, naar eigen inzicht te werk te gaan kreeg al snel de rekening gepre senteerd. Investeringen in schuurtjes, hokken, dakkapellen, werden op last van de gemeentelijke overheid teniet gedaan en hebben betrokkenen in de loop der jaren tienduizenden gekost. Regels zijn er immers om nageleefd te worden. Klopt, maar er zijn daarentegen regels die opvallen door hun uitzonderingen. Taphoorn, de ene helft van het paar apart, heeft, nadat ongeveer alle leden van G.S. Utrecht bij hem over de vloer waren geweest, gedaan gekregen dat Het Soester Natuurbad kon worden ingeruild voor een hotel/kuuroordac- connnodatie. Chapeau, ook al omdat Arie van me ning is dat Soest met dit project kan, let wel kan, worden verrijkt. Waar Arie, en met hem velen, echter niets van begrijpt, sterker nog, geen goed woord voor over heeft is het ge geven dat t.a.v. Taphoorn van het on gebruikelijke principe wordt uitge gaan dat ingediende en goedgekeurde bouwplannen door belanghebbende naar eigen inzicht vrijblijvend gewij zigd kan worden. Zonder voorafgaande toestemming is het te bouwen hotel een bouwlaag ho ger (3 meter) dan in het oorspronkelij ke plan was voorgesteld. "Moet kun nen, moet mogen", luidt de mening van wethouder PLomp, de andere helft van het duo. Dus niet zeuren over deze en verdere afwijkende gegevens van het bestemmingsplan. Zo denken ook CDA en VVD er over. Arie juicht deze ontwikkeling van har te toe. Het opent onwaarschijnlijke perspectieven voor burgers, zoals U en hij, die er al jaren naar uitkijken hun opvattingen over Ruimtelijke Orde ning op hun manier gestalte te geven, zonder daarvoor naar de Raad van State te lopen of noodgedwongen groot geld en ergenis in te leveren. ARIE WANDELAAR Wandelaar Over milieuvriendelijk wassen is al heel veel gezegd en geschreven. Als we de wasmiddelen fabrikanten zouden geloven, wassen alle middelen schoon en milieuvriendelijk. Schoon, daar hoeven we niet aan te twijfelen. Maar zodra de fabrikant met het woord milieuvriendelijk gaat strooien moeten we oppas sen. Zeker als het om wasmiddelen gaat, want een milieuvriendelijk wasmid del bestaat niet. Wel is het ene wasmiddel minder schadelijk dan het andere. Wat is een wasmiddel? Het moderne wasmiddel is een mengsel van stoffen met elk een eigen funktie. Over het algemeen kunnen we de volgende stoffen tegenkomen: - zeep (synthetisch, sommige alternatieve middelen op basis van echte zeep) - soda - waterontharder, in het verleden was dit fosfaat - bleekmiddel om de kleurstoffen uit vlekken te halen - vulmiddel voor het strooibaar houden van het middel - geurstoffen - witmakers om de was helder te maken - enzymen voor de eiwitvlekken Consequenties voor het milieu Zoals gezegd blijft een wasmiddel schadelijk voor het milieu. Toch kunnen schadelijke stoffen worden vervangen door minder schadelijke. Zo is het fos faat verdwenen omdat dit de algen in het water te snel deed groeien, zodat an dere waterorganismen verdwenen. Het beste kan een wasmiddel worden ge bruikt dat deze stof heeft vervangen door zeoliet (NAS) of citraat. De ook wel gebruikte vervangers EDTA en NTA zijn in het milieu slecht afbreekbaar. Het meest gebruikte bleekmiddel perboraat is lang niet zo schadelijk als chloor. Als je bedenkt dat ongeveer een vijfde deel van de was witte was is, kun je je afvragen of het niet beter is een middel zonder bleek te gebruiken. Dit is de reden dat Ecover het bleekmiddel (in dit geval het volledig afbreekbare percarbonaat) los van het wasmiddel verkoopt. De nieuwste trend in de waswereld is het sulfaatvrije wasmiddel. Klok heeft de funktie van het vulmiddel op een minder grondstofverslindende manier weten op te lossen. Gevolg: een veel kleiner pak voor hetzelfde aantal was beurten. Tot slot de geurstoffen, witmakers en enzymen. Deze zijn op zijn minst milieu- verdacht. Welk middel moet ik nu gebruiken? Deze vraag kunt u nu zelf beantwoorden. Op elk pak hoort n.1. de samenstel ling van het wasmiddel te staan. U kunt dan kijken welke waterontharder wordt gebruikt en of er bleekmiddel e.d. in zit.- De natuurvoedingswinkels verkopen merken als Senzo, Groenwende, Ecover en Sonett. Als u uw was middel in de supermarkt wilt blijven halen kunt u daar terecht voor de gang bare merken zonder fosfaat, sulfaat, bleekmiddel of parfum, maar dan niet al le vier tegelijk bij één middel. De amateurtoneelvereniging 'De Riet pluim' geeft op woensdag 25 en vrijdag 27 april een uitvoering van het blijspel 'Niemand mag het weten'. Het stuk speelt zich af op het kantoor van de Fa. Koelmans. Bij deze groot handel in electrische huishoudelijke ap paratuur is iets niet in orde. Er worden de laatste tijd regelmatig apparaten ver mist en omdat "boekhouder Harry dit niet kan verklaren, wordt hij, op ver denking hier iets me te maken te heb ben. voorlopig geschorst. Dit tot groot verdriet van Elly, de dochter van de ei genaar, die verliefd is op Harry. Ze besluit dan ook deze zaak verder te onderzoeken om de onschuld van Har ry te bewijzen. Daar roept ze de hulp bij in van Truus en Hannes, twee trouwe medewerkers van het bedrijfje. Of het De schilderes: "Voor deze tentoon stelling in Zonnegloren heb ik hard ge werkt. Na mijn expositie in C-drie vo rig jaar had ik niets meer over, alles verkocht. De reacties waren fantas tisch en ik kreeg veel opdrachten. Wildvreemde mensen vroegen of ik hun nieuwe huis wilde naschilderen. Fantasie 't Liefst werk ik volgens mijn eigen fan tasie. Ik ben vooral gevoelig voor kleu- renindrukken zoals in de "Kust van Bretagne", "Zwaar weer" en "Na de storm". Daarnaast heb ik geëxperi menteerd met tere tinten in "Mistig" en Ochtendnevel". Dat sloeg nogal aan want beide werden meteen ver kocht. Mistige landschappen fascine ren ine. Ik ben bezig met een drieluik over dit thema. Hef is een opdracht voor iemand in Amerika. Ik ben autodidact. Als tienermeisje te kende ik al, maar vijf jaar geleden ben v ik serieus begonnen samen met een buurmeisje, die naar de tekenacade mie is gegaan. We schilderden gewoon appeltjes en eitjes. De meeste inspiratie heb ik als ik iets bijzonders zie: een mooie bos bloe men, een spijkeijack, antiek speelgoed of een paar afgetrapte babyschoentjes. Die afwisseling maakt het heel leuk. Spullen die veel gebruikt zijn hebben iets persoonlijks. Je wordt geraakt door de vorm en de sfeer die ze uitstra len. Zo heb ik de badmintonschoenen en een shuttle van mijn zoon geschil derd. Portretten en stillevens moeten heel precies worden geschilderd. Mijn land schappen vormen daarmee een con trast. Het zijn sprookjesfantasieën, heel mistig. Hobby Schilderen beschouw ik als een hobby. Het is echter een beetje uit de hand ge lopen, zou mijn man zeggen. Een aan tal vaardigheden heb ik mij aangeleerd Foto: Goos van der Wilt. door cursussen te volgen. Met aquarel leren moest ik helemaal opnieuw be ginnen. Portret- en modeltekenen heb ik ge leerd bij Ellen Groenendijk. De teken club van Artishock vormde voor mij een aangename inspiratiebron. Zo deed ik mee aan de ledenexpositie van deze vereniging. Daarna was werk van mij te zien in de Bundeling en in hotel Amersfoort. Het schilderen moet een hobby blij ven, want ik denk dat het spontane er af gaat als je moet schilderen. Zelden ga ik op zoek naar een onder werp. Vaak overkomt het me dat ik door iets getroffen word. In Zonneglo ren exposeer ik tot 28 mei één en der tig schilderijen. Ik heb er al vijf ver kocht. De reacties zijn verbluffend. Een goede verkoop stimuleert me. Daarom hou ik de prijzen zo laag. Hoe meer je schildert hoe meer je vooruit gaat." JAN VISSER De leden van toneelvereniging de Rietpluim zijn al weken aan het repete ren om de voorstelling 25 en 27 april van het blijspel 'Niemand mag het weten', vlekkeloos te laten verlopen. Foto: Goos van der Wilt. lukt om de juiste schuldige aan te wij zen? Niemand mag het weten! Er zijn voor dit stuk van Piet de Vries kaarten te verkrijgen op de volgende adressen: Kaarten voorverkoop: H. Hagen, Lan ge Brinkweg 25, tel. 11614. T. Ruizendaal, St, Jozefstraat 2, tel. 10490. M. Posthuma, Eikenlaan 81, tel. 20073. 25. April en vrijdag 27 april in gebouw "De Rank" aan de Soesterbergsestraat 18. Aanvang 20.00 uur, zaal open 19.00 uur. Donderdag j.1. was het eerste punt op de agenda van de Gemeenteraad de vast stelling van het bestemmingsplan Lan delijk Gebied. Dit is het buitengebied met bossen, polders, weilanden, enz. Kort voor de aanvang van de vergade ring werden een aantal zeer ingrijpende wijzigingen door de wethouder van Ruimtelijke Ordening G.A.W.G.A. Plomp (WD) aan ons voorgelegd. Met name het bouwplan van de heer Taphoorn, op het terrein van het Soes ter Natuurbad, waar al zo veel jaren over gesproken wordt, zou een aantal drastische wijzigingen ondergaan. Waarschijnlijk niet in positieve zin t.o.v. het landelijk gebied. Het overviel ons, immers wij zijn niet gewend om uitspra ken te doen zonder een goede afweging, wij houden graag rekening met voor- en tegenstanders. Na hun mogelijkheid tot inspreken doen wij graag uitspraak. Dan kunnen wij ook geargumenteerd onze verantwoording dragen. Wij verzochten derhalve de vergadering dit voorstel uit te stellen. Maar de macht van het getal WD, CDA en Prog. Soest (samen 18 zetels, want L. Thomassen was afwezig) blokkeerde dit. Zij waren kennelijk in staat geweest deze moeilij ke problematiek in vijf minuten te be studeren, zij zijn het dan ook die het ons onmogelijk gemaakt hebben ja of nee te zeggen tegen het totale plan. Voor ons was het dus een kwestie ge worden van slikken of stikken. Wij wil den en konden dat niet. Ons voorstel had het niet gehaald en wij konden al leen maar doen wat D'66 op voorhand gedaan had, de vergadering verlaten. Dit uit protest, zonder voor of tegen te zijn. Dit agendapunt hebben wij dus vanaf de zijlijn gevolgd. Er werd dus gestemd, WD en CDA voor, het plan gaat dus met de wijzigin gen door. De macht van het getal gaf de democra tie geen kans. Wat een onmacht straal je uit, als je zo ongenuanceerd je mening geeft, wat een macht (lees arrogantie) straalt hier van af. Kees Boerkoel, Lydia Meyer, Frans Kingma, Wil Stekelen burg en Jan Danvers hielden hier een vieze smaak aan over. Namens de fraktie PvdA Soest/Soes- terberg, Wil Stekelenburg Hoeveel en wat moet er nog gebeuren voordat de mensen die stemden op het CDA en de WD, beseffen waar zij op stemden. Wilt u werkelijk van ons dorp een dure commerciële stad maken? Waar alleen mensen met hoge inko mens kunnen blijven wonen? Wat is er nu weer aan de hand? Twee dagen voor de Raadsvergadering van 12 april j.1. kregen de raadsleden en fraktieassistenten een uitnodiging om voor de Raadsvergadering die om 20.00 uur begon, om 19.00 uur een ver gadering bij te wonen van commissie Ruimtelijke Ordening. Om te beslissen over een al op 19 maart "Nieuw" ingediend plan, betreffende het Soester Natuurbad van de heer Tap hoorn. De raadsleden kregen twee da gen de tijd om die plannen te beoorde len! Maar de heer Plomp had de oplos sing, niemand hoefde zich ongerust te maken, het college had zich al over de nieuwe plannen gebogen en vond dat vastgehouden moest worden aan het oorspronkelijke plan. (Het oorspronke lijke plan wordt door de provincie afge keurd en het nieuwe plan heeft nu al de voorkeur) Dit terwijl alle Raadsleden en fraktieas sistenten op dit moment zeer druk zijn om het beleids-programma voor de ko mende vier jaar te bespreken. En naast het Raadswerk meestal een baan heb ben, waardoor zij niet in staat zijn de ter inzage liggende plannen te beoordelen. Na informatie bleek het ook niet de be doeling van de heer Plomp dat er door burgers, het voet-volk, ingesproken zou worden. Door tussenkomst van D'66 werd ter plekke besloten toch inspraak te geven, op de Openbare vergadering. De in spraak mocht niet baten, zie elders in de krant. Wat ik na een lange strijd wil zeggen is, dat de huidige Wethouders niet langer te handhaven zijn. Ondanks het gebaar van de heer F. Kingma heeft ook hij te lang meegewerkt aan dit wanbeleid. De Raadsleden en hun steunfrakties moe ten zelf tot een besluitvorming komen en zich niet door een Wethouder, die in vele andere posities zit, laten citeren. Te veel vertrouwen in een Wethouder maakt raadsleden lui en afhankelijk en verlamt de Democratie. Jos van der Leij Vandaag: Yvonne Hamaker (43)

Soester Courant | 1990 | | pagina 9