'Bij ons op Soest' OVERWIN HET BOZE OOG ruóhocK tSLOij DORKBt Uitbreiding Veromco Brandsma Glas P.C.O.B. heet 200e lid welkom nhuis: Biecht :s Night: Het hpaleys COMPUTER FORMULIEREN Miljoeneninvestering vestiging in Soest Koninginnedag 1990 Zoete dief Kwajongensclub op slooptocht Inbraak wijkgebouw Veel KCA ingeleverd Welfare Rode Kruis in de Vijverhof Bingo-avond Inbraak drive-in's Opbrengst collecte Hartstichting groots Prinses Juliana Pieter jarig Uit het land van Soest Nieuwe brochures Geen huisvuil ophalen op Koninginnedag Uitstekende lading oorzaak ongeluk Alcoholcontrole Verkeersmaatregel Koninginnnelaan Prins Willem- Alexander jarig Fotogalerij PAGINA 14 WOENSDAG 25 APRIL 1990 SOESTER COURANT PAGINA 15 Vandaag: fototentoonstelling •niging Artishock, Steen hoffstraat 46, I. 02155-19577, stelt zich als doel een Ie leveren aan het sociaal-culturele le- icst. Door je op te geven als lid steun je lellingen van de vereniging en geniet je leien van het lidmaatschap. De kosten 11 54,- per jaar; voor jongeren t/m 23 ;nonen die tot dezelfde huishouding be- 7 - per jaar. Konlaktadres ledenadmini- arklaan 98,3765 GK Soest, tel. 12689. lerdag 26 april: ladze: Ik heb geprobeerd een ur te verbeelden die van alle n en alle tijden is). Tengiz Aboeladze 1986, kleur, 155 min. n maakte destijds vooral indruk 1 onverbloemde aanklacht tegen ilinisme en soortgelijke dictatu- ;n felle aanklacht in een bijzon- >rm: satire, parabel, een wonder- tengeling van serieuze aangrij- gebeurtenissen en geestige ab- 'oorvallen. i begint met de begrafenis van i Avaridze, de burgemeester. De de ochtend doet de schoondoch- de overledene een verbijsteren- lekking: Varlams lijk staat recht- :n een boom-in de tuin. Het lijk gearresteerd, opnieuw begraven vordt een hek om het graf ge- Desondanks staat de dode Var- volgende ochtend wederom in i. Na deze derde ontsnapping le dader van deze lugubere grap Het blijkt Ketevan Barateli, een van middelbare leeftijd te zijn. de rechtzaak verklaart Ketevan ■lam zich tijdens zijn leven heeft *en als een beest. Hij verdient t in de Georgische aarde te rus tgraven is immers vergeten en ;n. >ruikt het .proces dan ook om S wandaden in het openbaar te i. In een lange flash-back gaan g naar Ketevan's jeugd. Varlam, t zag als een kruising van Hitier, ini en Beria (Stalins politiechef) n pas burgemeester. Hij was ook te kunstliefhebber en kwam ge- 3ver de vloer bij de ouders van n, de pianiste Nino en de kunst- Sandro Barateli. Daar bracht g een opera-aria ten gehore, be ioor twee slapstickachtige on- hikten. Al snel laat Varlam zich andere kant zien. Sandro paste beeld niet in zijn systeem en verbannen. Ketevan en haar moesten onderduiken en velen eenzelfde of erger lot. De film ;en tragische wending, irlam verder uithaalde en hoe ces tegen Ketevan afloopt zal tveTklapt worden. Wel, dat haaT n de zoon en kleinzoon van Var- >aald niet onberoerd laten, ig: 20.30 uur. Entree: 6,- 5+ pas 5,-. i: nei Secret Wedding nei Time to live and time to die nei Max, Laura, Henk, Willy nei Scherzo Furiosa lag 28 april: de oer-Hollandse naam "Het leys" schuilt een sompige nd, geformeerd rond bluebitch j brengt met haar band een re- gestoeld op de leest van de )ld Blues Ladies zoals daar zijn: aylor, Denise Lasalle en Betty chillende muzikale achtergron- iop, funk, blues, rythm blues) voor een eigenzinnige aanpalc el ruimte voor improvisatie. Blues met (rugge)graat! g: 22.00 uur.Entree: leden et-leden 5,00. ïvenis.' 5.00 uur: Kinderfilms ouders volop de gelegenheid te e Kunstmarkt te bekijken zal er kinderen een aantal voorstellin- het Filmhuis van Artishock te i. Leeftijd 4-11 jaar. 7.00 uur: Expositie Eric Prin- iêle opening van deze tentoon- zal op 2 mei plaatsvinden. De e van schilderijen en een aantal i is echter de gehele dag te aan- ïn. ur: Sluiting Kunstmarkt met de Kunstmarkt zal het Mu- ud Soest haar deuren openen, tie van de Vereniging Artishock koninginnedag een Kunstmarkt liseren biedt ook dit jaar weer e variatie aan schouwspel, klan- niet-alledaagse ervaringen. F geen weer, het belooft een c gebeuren te worden! beurs cipe van de ruilbeurs is: neem gen tuin overtollig plantmate- ïlingen, bollen/knollen, twee- nisschien kruidenplanten, die geworden zijn of een kamer voor rijk nageslacht gezorgd e, voorzie e.e.a. zoveel moge- taam, kleur, bloeitijd en evt. gte en geef het af. Hierna gaat k naar plantmateriaal van uw emt u mee naar huis. Mocht u ibben: er lopen genoeg tuin- s rond om uw vraag te beant- Aan de ruilbeurs zijn geen erbonden! Ook niet-leden erust een kijkje komen ne- in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 - 61 87 47 Bij een inbraak in een snackbar in Soestduinen heeft een dief vijf liter ijs en een doos snoepgoed buitgemaakt. Op straat lagen nog een fluitketel en een lege ijsbak, die de dief achteraf toch niet de moeite waard vond. De zoetekauw was de snackbar binnen gekomen door een ingslagen raam. Een groep jongelui uit Amersfoort zocht in de nacht van zaterdag op zon dag vertier in het vernielen van de weg markering aan de Birkstraat waar mo menteel een bomenrij wordt aange bracht. De politie werd door omwonen den gealarmeerd. Later wisten zij ook verlichting van het Witte Huis te vernie len. Van die daad kregen zij de rekening gepresenteerd. Bij het wijkgebouw aan de Smitsweg werd afgelopen weekend een raam ver nield. De vandalen gingen door het ka potte raam naar binnen en verdwenen er even later weer door met drie kratten bier en twee kratten frisdrank. In de maand maart is weer veel Klein Chemische Afval (KCA) ingeleverd. Zo ontving de gemeente niet minder dan 1997 kg verf. Verder werd 51 kg be strijdingsmiddelen ingeleverd, 126 kg fotochemicaliën, 1133 liter afgewerkte olie en 470 kg lege batterijen (De Schans 95 kg, detailhandel 273 kg, be jaardencentra 15 kg en scholen 87 kg). Werk ook mee aan een schoon Soester milieu door het KCA gescheiden in te leveren. In de gemeente bestaat ruime gelegenheid om via de detailhandel het KCA in te leveren. De winkels die mee doen hebben een sticker op de ruit waarop aangegeven staat welk K.C.A. daar ingeleverd kan worden. Door het gemeentelijk INFOrmatiecentrum te bellen kan men te weten komen bij wel ke winkel in uw buurt KCA ingeleverd kan worden. In de "Vijverhof' is dinsdag 27 maart j.1. een verkoop gehouden van artikelen van de afdeling Welfare van het Ned. Rode Kruis. De totale opbrengst was f 815,25. Alle prijzen van de verloting zijn inmiddels opgehaald. De wijkvereniging Overhees geeft za terdag 28 april een bingo-avond die om 20.00 uur begint. Een ieder is van harte welkom en er zijn wederom geweldige prijzen te winnen. De entreekosten voor leden en dona teurs zijn 5,- en voor niet-leden 10,-. De bingo wordt gespeeld in "De Vijverhof', Klarinet 39. De zaal gaat open om 19.30 uur. Bij een inbraak in een drive-in woning aan de Ereprijsstraat werd een zwartle ren beurs met daarin 800 gulden en een gouden herenhorloge buitgemaakt. De dieven hadden zich toegang tot de wo ning verschaft door met een schroeven draaier de garagedeur te forceren. De dieven hebben geprobeerd de auto open te breken, maar kwamen daar niet in. Wel richtten ze veel schade aan het voertuig aan. Op exact dezelfde manier werd gepro beerd in een woning aan de Varenstraat in te breken. Daar stuitte de inbreker echter op de schuiven achter de garage deur en kwam de woning niet in. Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Veromco, Nederlands grootste zelf standige glas- en verfgroothandel, gaat haar vestiging in Soest fors uit breiden. Van de 15 Veromcovestigin- gen is Veromco Brandsma Glas te Soest de meest gespecialisseerde vesti ging op het gebied van projektbegla- zing. Daarnaast heeft Brandsma Glas zich de laatste jaren toegelegd op de le vering en bewerking van gelaagde vei ligheidsbeglazing. De gebruikelijke typen gelaagd slag- vast, inbraakwerend en kogelwerende beglazingen worden op voorraad ge houden. Snelle service is veelal bij deze beglazingen een vereiste. Teneinde de ontwikkelingen in de glasmarkt voor te blijven, is besloten tot uitbreiding van de bedrijfshal, kantoren en verwer kingsmachines. Naar ontwerp van Architektenburo Henk Lotze uit Soest, wordt door aan nemer Gebr. Higler uit Soest, het bouwkundige werk uitgevoerd. De ge vels van de bedrijfshal worden door Veromco zelf uitgevoerd in glazen dub bele damwandprofielen. Door deze konstruktie is de toetreding van dag licht in de bedrijfshal optimaal. Verom co zorgt ook zelf voor de strukturele ge velbeglazing van het kantoorgedeelte. Met gebruik van strukturele siliconen- kit wordt de geheel glazen gevel op de aluminium achterkonstruktie verkit. De uitbreiding van het kantoorgedeel te, dat over het bestaande kantoor wordt gebouwd, krijgt een reflekterend Topaz-kleurig uiterlijk waar zich tussen de glasplaten dunne kitvoegen afteke nen. Uiteraard wordt voor het interieur van de kantoren veel glas gebruikt. Een gla zen trap voert van de begane grond naar de eerste verdieping. De scheidings wanden en de afscheiding tussen het kantoorgedeelte en de bedrijfshal wor den in dubbele glazen wanden uitge voerd. Verschillende soorten veilig heidsbeglazing worden hierbij toege past. De glazen gangwand wordt voorzien van een doorlopend kunstwerk. Ver- omco-vestiging Kröder te Beverwijk te kent voor het ontwerp en de realisatie van deze bijzondere glastoepassing. De Bij Brandsma werd vorige week het hoogste punt van de nieuwe hal bereikt. V.l.n.r. uitvoerder VandeBedum, archi- techtH. Lotze, directeur E.R. Hagenaar en de gebroeders Higler van het gelijk namige aannemersbedrijf. kantoorwerkzaamheden zijn reeds vol ledig geautomatiseerd. Via een direkte doorschakeling naar het hoofdokan- toor te Veenendaal, kunnen zaken als voorraadbeheer, orderinvoer, planning e.d. op de voet gevolgd worden. Veromco-Brandsma Glas te Soest is één van de voorraad-en distributiepun ten van Veromco op het gebied van ge laagd veiligheidsglas. Om te voldoen aan de stijgende vraag naar deze begla zing en ook de verwerking daarvan is veel geïnvesteerd in nieuwe machines. Veromco verwacht met deze miljoene ninvestering de ontwikkelingen in dit belangrijke marktsegment vóór te blij ven. Hierdoor kan zij vragen uit de markt adequaat beantwoorden en de werkgelegenheid voor haar vestiging in Soest waarborgen. De jaarvergadering van de Protestants Christelijke Ouderen Bond afdeling Soest op 17 april j.1. in het dienstencen trum Honsbergen droeg een feestelijk karakter. Het echtpaar Plaatje van de Schrikslaan werd als resp. het 199ste en het 200ste lid met een mooie bos bloe men hartelijk welkom geheten. Zeventien nieuwe leden werden in en kele maanden tijd door de leden aange bracht. Uit waardering voor hun inzet ontvingen de leden, die voor deze aan was hadden gezorgd, ieder een roos- Een ander heuglijk feit was de installa tie van de nieuwe voorzitter, de heer H.M.J. Kinderdijk. Tijdens de vergade ringvulden de aanwezige leden een vra- Het 199ste en 200ste lid van werden afgelopen dinsdag 17 april feestelijk in de bloemetjes gezet. genlijst in. Daaruit bleek dat zij de acti viteiten van de bond waardeerden en dat velen van hen ook bereid waren een stukje van hun tijd aan het werk voor de bond te besteden. Na de behandeling van de jaarstukken werd een diaserie over "Oud Soest" vertoond, waarbij de heer B. van Os, voorlichter van de gemeente Soest, een boeiende toelichting ga. Voor inlichtingen over de P.C.O.B. af deling Soest kan men terecht bij de se cretaris, dhr. W.L. Schuitemaker, Veen besstraat 656, tel. 10748. De collecte van de Hartstichting die in de eerste week van april werd gehouden heeft in Soest een bedrag van 23.796, 60 opgeleverd. De Hartstichting is bij zonder blij met dit geld dat zij zo hard nodig heeft om haar doel te bereiken: betere voorlichting over het voorkomen van hart- en vaatziekten en het onder steunen van wetenschappelijk onder zoek op het gebied van deze ziekten. De Hartstichting wil de burgers van Soest hartelijk bedanken voor hun gulle giften. De collectanten is de stichting zeer erkentelijk voor hun inzet. In één wijk wist een collectant zelfs een bedrag van bijna 525 gulden op te halen. H.K.H. prinses Juliana wordt maandag 30 april 81 jaar. Mr Pieter van Vollenhoven wordt maandag 30 april 51 jaar. BIJ DONKER IS VEEL TE ZIEN brillen - contactlenzen Winkelcentrum de Smitshof, Smitsweg 30. 3765 CT Soest, Bel: 02155 - 16626 Vanaf oude foto's kijken ze me aan: de oude Soesters uit een bruin en zwart wit verleden. Soms keurig netjes ge groepeerd naast elkaar in werkkle ding, klederdracht of in het nette pak, dan weer alleen geposeerd voor de ca- mera-met-vogeltje-en-zwarte-doek, met een strakke gelaatsuitdrukking als gold het een staatsieportret voor de eeuwigheid. Zoals dominee Bos, een befaamde predikant, de landelijk be roemde J.H. Isings, de bezembinder Gart Koops, An "Smots" (een Soester woordje voor appelmoes) en vele an deren. Markante figuren van het Soes ter prentenkabinet uit een tijd dat deze gemeente nog een betrekkelijk klein, agrarisch dorp was. In het gemeentelijk INFOrmatiecen trum ligt voor geïnteresseerden weer een aantal nieuwe brochures. Ze heb ben betrekking op het veilig verkeer. De titels zijn: De uiterste limiet. Ken je limiet en Brandstof verbruikscijfers personenauto's. In verband met Koninginnedag wordt er maandag 30 april geen huisvuil opge haald. De mini-containers worden nu dinsdag 1 mei geledigd. Men dient de containersom 7.30 uur buiten te zetten. Een 13-jarige meisje uit Soest kwam af gelopen woensdag met een hersen schudding en een gekneusde rug in het ziekenhuis terecht nadat zij op de Weegbreestraat ten val was gekomen. Samen met een vrachtwagen met uitste kende lading fietste zij af op de wegvers malling. Zij kreeg de lading tegen haar hoofd en viel. De bestuurder van de au to was een 56-jarige Soester. Bij een alcoholcontrole woensdagmid dag werden twee mannen aangehou den. De eerste, een 53-jarige Soester reed over de Waldeck Pyrmontlaan en bleek inderdaad te veel alcoholhouden de drank genoten te hebben. Een ande re man viel op de Van Weedestraat op door zijn rijgedrag. Dat bleek echter zijn normale rijstijl te zijn, want de man had niets gedronken. ...de akkers met spelende kinderen... foto 3), dat destijds mooier gesitueerd lag dan nu. Dat geldt ook voor het stationnetje in Soestduinen, een foto waarop duide lijk te zien is hoe wijds en glooiend het heidelandschap zich uitstrekte richting Soesterberg. Bij de Kleine Witte be vond zich vroeger een halte van de paardentram. Ook de remise van dit openbaar vervoermiddel bij het Em- mamonument is voor het nageslacht vastgelegd. Interessant zijn de oude, vaak ver woeste boerderijen. Zoals het onder komen van boer de Ruygt aan de Soes- terbergsestraat, die een apart hok aan zijn woning had gebouwd waarin zijn nicht bivakkeerde. Duidelijk is in som mige interieurs naast de olielamp (snotneus) nog het "loergat" te zien, waardoor je een blik kon werpen in de stal. Natuurbad Bij de opening vrijdagmiddag liep ik Harry Witte tegen het lijf, die in extase stond te mijmeren hij een foto van het Soester Natuurbad in zijn gloriedagen. Hij vertelde mij dat hij als schooljon gen vroeger een schepnetje meenam naar het zwembad, omdat het wemel de van de kikkervisjes in het bassin. Wethouder Peter van de Breemer heeft in de dertiger jaren dit fraaie na tuurbad ooit officieel geopend door publiekelijk zijn deftige, zwarte pak uit te trekken en een duik te nemen in het water. Kom daar nu eens om bij onze notabelen. Zo hoor je nog eens wat! JAN VISSER ...het opvallende kasteeltje op de Eng, destijds mooier gesitueerd dan nu... In verbanamet de rekonstruktie/'herin- richting van een gedeelte van de Konin- ginnelaan geldt tussen dinsdag 1 meien vrijdag 11 mei een aantal tijdelijke ver keersmaatregelen. De aansluiting van de Koninginnelaan met het Nieuwer- hoekplein en de aansluiting van de Wil- helminalaan met de Koninginnelaan zijn gesloten voor alle verkeer. Vanwege de tijdelijke omleiding van de busroute is een stopverbod aan beide zijden van de rijbaan van de Regentes- selaan van kracht. Wie van verdwenen taferelen houdt en Soest een goed hart toedraagt, kan in Museum Oud Soest (Artishock- gebouw) genieten van een paar hon derd oude foto's, die tijdens deze unie ke expositie te zien zijn. Een uitste kend initiatief van de Stichting onder leiding van Antoon van den Dijssel. Hij opende vorige week vrijdagmiddag deze fotogalerij (zie elders in dit blad), die ongetwijfeld veel bezoekers zal trekken in de komende weekends en op Koninginnedag. De verzameling is afkomstig van de heer Peter Huizinga, die blijkbaar een geweldige collectie bezit op dit gebied. Gefascineerd hen ik door de land schapskiekjes van duinen, bossen en polders. Wat te denken van de koren schoven op de Eng rond de molen De Vlijt, de akkers met spelende kinderen (zie foto 1), de kalkovens langs de Eem en de op handen en knieën zwoegende landarbeiders die bezig zijn de Soester knollen te rooien. Op één van de foto's staat gedrukt: "uit het land van Soest". Zo heette dat vroeger. Wat te denken van "de rooie buurt" aan de Beelz- laan. Wie kent ze nog, de oude SDAP- ers van Soest? Kladblokje De foto's zijn keurig gerubriceerd in bij elkaar horende groepen als "ver enigingen", "vervoer", "families", "verdwenen panden", etcetera. Henk Gerth is één van die actieve leden van Oud Soest, die me alles kan vertellen over de afbeeldingen. Op de tentoon stelling ligt een kladblokje waarin de bezoeker aanwijzingen en nieuwe ge gevens kan noteren over foto's waar van men niet precies weet wat liet voorstelt. Een schok der herkenning ondergaat de kijker bij het zien van het oude pand van Albert Heyn, de oude Rabo bank, het oude gemeentehuis waar nu de zaak van Joh. Mets is gevestigd, de Gouden Ploeg, hotel Trier aan de Praamgracht, hotel Eemland met zijn mechaniek-orkest, de oude Da Costa- school en het café van Zwarte Willem aan de kleine Melm. Kei Hoe vindt u de afbeelding van de kei ...de kei die ooit werd opgegraven door Klaas de Haan aan de Anna Palowna- laan... (zie foto 2), die ooit door Klaas de Haan werd opgegraven aan de Anna Paulownalaan? Deze zwerfsteen ligt trouwens nog steeds in een particuliere tuin aan de Prins Hendriklaan. Op sommige foto's kun je duidelijk zien hoe ons raadhuis vroeger een fraai to rentje bezat en het uurwerk op de Ou de Kerk verschoven is. Kostelijk is het opvallende kasteeltje op de Eng (zie Je ogen kunnen je aardig dwars zitten. Denk maar eens aan autorijden, lezen of lang achter een computerscherm zit ten. Allemaal dingen die niet iedereen met het blote oog af kan. Meestal is er voor zo'n probleem een prima oplossing te vinden. Een gediplomeerd optiek specialist als Donker kent die als geen ander. Hij beschikt over de modernste oogmeet- apparatuur. Soms gaat het om een lees bril, soms om een 'dubbele' bril met of zonder 'streepje'. Zie je een bril niet zitten, dan zijn er natuurlijk ook nog len zen in verschillende soorten. Wie 't scherp wil zien, komt vrijblijvend praten en passen. iv.v Z.K.H. prins Willem-Alexander wordt vrijdag 27 april 23 jaar.

Soester Courant | 1990 | | pagina 15