Willem van Oosten Kodacólör Meningen ÉL van lezers Slijterij/wijnhandel van der Linden:het succes van jaar vakmanschap Mevrouw van Es 60 jaar lid van NCYB WOENSDAG 25 APRIL 1990 SOESTER COURANT PAGINA 9 Nu net binnen BLUE en WHITE DENIM Allerlei modellen jacks, pantalons, rokken en blouses WJ. VAN LEEK Een bijna opgebrande Lucifer s.o.Soest Paasvoetbalkamp 1990 M. Mosk is boos Van café de Tramhalte tot slijterij/wijnhandel Soester Courant: elke pagina geld waard voor adverteerder en consument! Huldiging voor oud-bestuurslid Met alcohol op achter het stuur Helderziende waarnemingen bij Paso fot0? Waardebonne voor kleun/era rotina Winkeldief betrapt Tien jaar Koningin! Zwart Witte Donderdag ISOESTERBERGSESTRAAT 49A SOEST - TEL. 02155-23584 UW KOEKSPECIALIST Uit eigen bakkerij: KANDIJ - ROZIJNEN GEMBER - NOTEN en OUDEWIJVENKOEK BEUKENLAAN 46 - SOEST In het artikeltje "Pluche of Klapstoel" (no. 4) maakt deze Lucifer bekend dat hij nog slechts één artikeltje zal publice ren. Als ik echter no. 4 lees, dan is Luci fer voor mij al bijna opgebrand. Wanneer je niet kunt onderscheiden dat je niet voor of tegen een voorstel kunt stemmen, omdat het plotseling in een "vernieuwde" vorm wordt gepre senteerd en men ook niet de gelegen heid krijgt het te bestuderen omdat de behandeling niet wordt uitgesteld, wat blijft er dan over? Tegen stemmen, dat is toch wel het laat ste datje dan doet: voor een voorstel te stemmen, waarvan je de consequenties niet weet, zou dom zijn. Wat blijft er dan nog over dan te protesteren en als dat niet helpt, je ongenoegen uiten door weg te lopen. Als je dit niet juist vindt, dan ben ik bang dat een uitgebrande Lucifer te weinig licht kan opvangen en daardoor, volgens mij, zeer vreemde stelling is gaan innemen. Dat er fracties zijn, die blijkbaar over zulke knappe koppen be schikken, dat ze na ampele besprekin gen, wel voor..stemmen is mogelijk, maar volgens mij niet juist. Wat zou er gebeurd zijn indien een wet houder (niet behorende tot de voor stemmende partijen) plotseling met een voorstel zou komen dat o.a. een subsi- die-regeling met 100% te verhogen? Zouden zij dan wel voor gestemd heb ben?? Ik denk het niet (gezien in het verleden opgedane ervaringen). Lucifer voor mij kom je, na geneel op gebrand te zijn, met een sierlijke boog terecht in het "vuilnisvat". tulp Op dinsdagmorgen 17 april j.1. ging het hele spektakel van start met zo'n 200 deelnemers van 6 tot 16 jaar. Bij het betreden van het s.o.Soest com plex schitterden de blauw-wit gestreep te tenten, het onderkomen voor deze dagen ons tegemoet en er hing al zo'n gezellig, spannend, sfeertje. Want spannend was het voor sommigen, dje het dit jaar allemaal voor de eerste keer gingen meemaken. Toen de deelnemers verzameld toege sproken en welkom geheten waren, werden ze ingedeeld in groepen met klinkende namen als: Ajax, PSV, An- derlecht, waarna de installatie in de ten ten volgde. Alles was perfekt verzorgd: eten heerlijk, "zalig en lekker" waren veel gehoorde kreten, leiders(sters) - te gek, gezellig en altijd bereid te helpen, en ga zo maar door. Ook de aktiviteiten ontbraken niet: training, spelletjes, playback show, penalty marathon, en het luchtkussen (voor de ontspanning) zorgden voor goed bezette dagen. Toch na drie dagen de kleinsten af scheid moesten nemen was er nog een verrassing in de vorm van "clown Mirko en Tante Joke", een daverend slotak koord. Wel was iedereen, van klein tot groot, na afloop afgepeigerd en totaal leeg maar dat mocht, en mag de pret niet drukken. Daarom willen wij iedereen die heeft meegeholpen aan het tot stand komen van dit kamp een geweldig kompliment maken en eigenlijk zijn er geen woor den voor wat deze mensen gedaan heb ben voor alle kinderen die het s.o.Soest Paaskamp hebben bijgewoond. Mensen: bedankt!!! Gerda Hofman Moeder van een s.o.Soest lid F3. Het is jammer dat M. Mosk zegt: "Waarom en met welk doel LOTA wil protesteren tegen de 'onschristelijke praktijken' in een land, dat zondags in de kerk zit en o.a. zingt: Hebt uw naas ten lief als uzelve". Van die liefde blijkt in Zuid Afrika bar weinig. Dat wij ons 45 jaar geleden niet inzetten tegen onze bondgenoten (de commu nisten hadden vele miljoenen doden te betreuren in de strijd tegen het fascis me) was juist. Deed Mosk het wel?? We hadden wel iets anders te doen, n.1. de opbouw van een verwoest Europa. Dat het later anders liep in 't Oosten, dan wij verwacht hadden, is een jammerlijke Al meer dan 10 jaar ontwikkel- en afdrukervaring in eigen fotolaboratorium Soesterbergsestraat 57, Soest-Zuid, tel. 02155-13109 Van Weedestraat 147, Soestdijk, tel. 02155-25942 bij 12 opnamen een ic kleurvergroting 13x18 GRATIS (winkelprijs f 2,50). bij 24 opnamen een i( kleurvergroting 20x28 voor f 1,— (winkelprijs f 10,--). bij 36 opnamen een kleurvergroting 30x45 voor f 2,50 (winkelprijs f 19,--). ook deelvergrotingen zijn mogelijk, (speciale prijzen). In 1910 vestigde Jan van der Linden een café aan de Burg. Grothestraat in Soest. Nu, 80 jaar later is café de Tramhalte uitgegroeid tot de gerenom meerde slijterij/wijnhandel Ben van der Linden. Een respectabel jubileum van een familiebedrijf waar Ben van der Linden en zijn vrouw Elly sinds twintig jaar de scepter zwaaien. Zij we ten door hun service en vakkennis niet alleen een grote kring trouwe klanten aan te houden, maar ook nieuwe klan ten enthousiast te maken. Op de gevel pronkt deze dagen een prachtig jubileumstuk. Van flesjes Brandbier werd een groot en zeer toe passelijk getal 80 gevormd. 80 jaar, een periode waarin heel veel is gebeurd en bereikt. Ben van der Linden en zijn vrouw Elly halen met plezier de herin neringen op. Café de Tramhalte had een grote vaste klantenkring. Het bier lokaal lag vlakbij de laatste tramwissel voor Baarn. Veel overstappers liepen er graag binnen. Toen bleek dat er een mi neraalwaterbron van goede kwaliteit onder het pand aanwezig was, kreeg de Tramhalte er al snel een functie bij. Achter het café begon Jan van der Lin den een fabriek met de naam 'Electri- sche Mineraalwater Fabriek'. Hier werd met mineraalwater uit eigen bron onder het pand en koolzuur limonade ge maakt. Bovendien werden er flessen Amstel bier gevuld. In het begin ge beurde dat allemaal met de hand. De li monade vond gretig aftrek in de regio. De basis voor het huidige bedrijf was hiermee gelegd. Slijterij In de jaren dertig liep de fabriek zó goed maar leverde tegelijkertijd zoveel werk zaamheden op, dat de Van der Lindens een definitieve keuze moesten maken tussen een café en de fabriek annex slij terij. Ze kozen voor de fabriek, die daarna jarenlang met succes gedraaid heeft, en de slijterij. Met de opkomst van de grote commerciële mineraalwa termerken was de productie van het ei gen merk geen haalbare zaak meer. Dertig jaar geleden werd de fabriek op gedoekt. Ben van der Linden laat een sierlijke, schitterende syphon zien van blauw glas, een aandenken uit de begin periode van een zeer succesvol familie bedrijf. In de beginjaren van de slijterij lag het accent vooral op de verkoop van bier, gedistilleerd en verschillende soorten li monades. Later kwam door de groeien de vraag van de consument de nadruk steeds meer op de verkoop van wijnen te liggen. Met recht kan nu ook gespro ken worden over een slijterij/wijnhan del. Ben van der Linden is in het vak ge groeid. Al zolang hij zich kan herinne ren was hij bezig in de zaak van zijn va der, Ben van der Linden sr., en zijn moeder, die het succesvolle bedrijf van grootvader en grondlegger Jan van der Linden hadden overgenomen. Hij de was als kind al bezig met kleine klusjes in de zaak zoals het opruimen van fles sen en klaarzetten van bestellingen. Na den middelbare school haalde hij zijn vakdiploma's en nam twintig jaar gele den de scepter van zijn ouders over. Exclusief Onder zijn leiding nam de inkoop van wijn een grote vlucht. Ben van der Lin den zorgde voor gedegen vakkennis op het gebied van wijn en van deze kwali teit maken heel wat Soester wijnliefheb bers graag gebruik. Wijn is duidelijk zijn lust en zijn leven en hij maakt er een sport van om de meest exclusieve wij nen zijn zaak binnen te halen. Jaarlijks reist hij minstens tweemaal naar diverse wijngebieden in verschillende landen om zich daar zelf in de wijnhuizen van de kwaliteit van de wijnen te vergewis sen. Op die manier hoopt Van der Lin den een goed beeld te krijgen van het product. "Wijnhuizen hebben een hele speciale sfeer. In de kleinere huizen maak je het proces van druiven plukken tot aan het bottelen mee. Door met de wijnproducenten over de wijn te praten bouw je steeds meer kennis van zaken op," aldus Ben van der Linden. Het as sortiment bestaat uit een harde kern van ongeveer dertig kwaliteitswijnen. Daar naast biedt men de liefhebber de keus uit nog eens honderd andere wijnen die tijdelijk deel uit maken van het ruime assortiment. Dat betekent dat er weke lijks twee a drie nieuwe wijnen in de schappen te vinden zijn. Café de Tramhalte, waar het in 1910 allemaal begon. De Franse wijnen zijn in Nederland nog steeds het meest populair. Maar de laat ste tijd begint men ook belangstelling te krijgen voor wijn uit Spanje, Duitsland en Italië. Ben van der Linden groeit met deze accentverschuiving mee en zorgt ervoor zijn klanten ook uit de minder bekende wijnlanden en -streken het beste te kunnen bieden. Groothandel Stilstaan is er voor de familie Van der Linden niet bij. In de drukke slijtrij/ wijnhandel hebben Ben en Elly van der Linden sinds vorig jaar hulp van hun en thousiaste medewerkster Astrid Schim mel. Zij is momenteel bezig haar vakdi ploma's te halen. Ben van der Linden voert tevens sinds 1988 het agentschap voor Brand bier voor de horecagelegen heden in de wijde omtrek. Tot 1988 ver tegenwoordigde hij het merk Amstel. Maar toen deze biermagnaat te kennen gaf niet meer met kleinere units te wil len werken ging Ben van der Linden op zoek naar een degelijke vervanger. Hij vond in het Limburgse biermerk Brand een goede partner. Zo goed zelfs, dat de groothandel uit zijn jasje groeide en moest verhuizen van de ruimte achter de slijterij naar een pand op het Soester Industrieterrein. Nu biedt hij de horeca gelegenheden met zijn groothandel Bellindo Drankenservice met succes een uitgebreid pakket van bier, limona des, gedistilleerd en wijn. De bekende Soester slijterij biedt naast het internationale assortiment ook een ruime keus in producten uit eigen dorp. Vermaard zijn de Soester Boerenborrel en het Kruukje Melm. Ook is er de keus uit sherry, port en wijn van eigen merk. Deze artikelen zijn zeer populair als re latiegeschenk. Bovendien is het assorti ment het laatste jaar uitgebreid met een aantrekkelijke hoeveelheid buitenland se biersoorten. Klinkende namen als Delerium, Kwak, Duvel en Lucifer no digen uit om cadeau te geven, ook door de originele glazen die erbij geleverd kunnen worden, eventueel in een leuke geschenkverpakking. Voor slijterij/wijnhandel Ben van der Linden staat een tevreden klantenkring voorop. Het 80-jarig jubileum willen zij dan ook graag met de klanten samen vieren. De komende tijd hebben zij een aantal aantrekkelijke aanbiedingen zo dat men thuis een toost kan uitbrengen op de succesvolle jaren die ongetwijfeld gaan volgen. In de nacht van zaterdag op zondag werd een man aangehouden die slinge rend over de weg reed. Bij controle bleek de 45-jarige Soester teveel ge dronken te hebben. Hij kreeg een pro cesverbaal en een rijverbod van acht uur. Ook zaterdag zag een bestuurder die kwam vanaf de Albert Cuyplaan een jongedame op een fiets over het hoofd. De fietster fietste over de Dalweg en wilde het kruispunt over. De automobi list kon haar niet ontwijken. De schade viel mee en er waren geen persoonlijke ongelukken. Wel bleek dat de bestuur der teveel had gedronken. Daarvoor kreeg hij een procesverbaal. De NCVB heeft haar laatste maan- deeijkse bijeenkomst van dit seizoen achter de rug. Mevrouw A.H. Donker- Waninge hield een korte meditatie over de Emmaüsgangers. Daarna werd mevrouw Van Es-Groeneveld, die 60 jaar geleden lid werd van de NCVB, in het zonnetje gezet. Ze heeft in de periode van 1945 tot 1964 diverse bestuursfunkties binnen de NCVB vervuld. Ze maakte veel ver anderingen mee in de loop der tijd. Van mevrouw Donker kreeg ze een tasbare herinnering aan het gedenkwaardige feit dat ze 60 jaar trouw lid is geweest. Vervolgens kreeg de heer dr. ir. T. Schneider, die verbonden is aan het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne het woord. Het on derwerp was 'zorgen voor morgen'. Hij vertelde over de milieuproblematiek onder meer over het afvalprobleem, het gat in de ozonlaag, lucht- en waterver ontreiniging. "We verbruiken als mo derne mensen teveel energie, maar een weg terug is moeilijk te realiseren. Toch zal er het een en ander moeten verande ren willen we een goed leefklimaat voor onze kinderen en kleinkinderen achter laten. Wij kunnen door te zorgen voor vandaag ons steentje bijdragen", aldus Schneider. Hierna ontspon zich een levendige dis cussie over een aantal zaken van alledag die verband houden met het milieu. Ie dereen was het er over eens dat er een grote taak bij de overheid ligt om goede voorlichting over dit soort zaken te ver strekken. Mevrouw Donker feliciteert het jubi lerende NCVB-lid mevrouw Van Es. Op woensdag 25 april a.s. komt de be kende helderziende dhr. P. van Ingen naar Soest. Op deze avond worden er helderziende waarnemingen gedaan door dhr. van Ingen aan de hand van foto's of voor werpen door de bezoekers aangeboden. U bent van harte welkom in De Vangrail - Nachtegaalweg 8/c te Soest. Aanvang 20.00 uur (zaal open 19.30 uur) telefo nische informatie en reserveringen 033- 803701. •10 „levering0„sf 2^ 13X18 cm 50) inleven™ graws rOrn* ratie OO^fo van ,0** Astrid Schimmel, Ben van der Linden en Elly van der Linden voor de slijterij/ wijnhandel, die nog steeds is gevestigd in het pand van café de Tramhalte aan de Burg. Grothestraat. Een 40-jarige vrouw werd vrijdagmid dag betrapt toen zij zonder te betalen een aantal boodschappen mee wilde nemen. De Soesterse had voor 13 gul den artikelen bij zich. zaak. Toch is men daar op de weg om de bakens te verzetten. Dat een land als Zuid Afrika, nu 45 jaar na de 2e Wereldoorlog, nog steeds een doelstelling van de Duitsers, n.1. rassen onderscheid, hooe in het vaandel heeft is zeer schandelijk. Dat er nu mensen zijn die zich hiertegen verzetten, is niet meer dan hun plicht. (Zie naar het Ver zet in onze strijd tegen fascisme). Ik vind het toch wel erg vreemd dat M. Mosk nu boos is omdat men toen niet tegen het communisme optrad en toen dacht hij dat het wel moest. Nu is hij echter weer boos, maar nu omdat men wel optreedt tegen het fascisme (waar we toen ook tegen streden). Wanneer zou M. Mosk dan wel niet boos zijn?? Als het fascisme echt de kop weer opsteekt?? Ik denk het niet (zie z'n reactie op de strijd tegen onrecht in Zuid Afrika). Wanneer de wereld nu eens gebukt zou gaan onder een "overheersing" van een godsdienst (zie Midden Oosten), zou hij dat misschien een reden vinden om "zelf' eens wat te gaan doen?? Ik weet het niet, maar gezien z'n diverse uitlatingen in het verleden en ook nu weer zijn boosheid, ben ik bang dat hij dit niet zal doen. Verder wil ik nog even opmerken dat er gelukkig vele "Rode Gemeenten" zijn, die wel wat willen doen aan de ongelijk heid in deze wereld en zich kunnen vin den in het "slappe" beleid van de Rege ring. Mosk, ik ben bang dat u nooit zult begrijpen wat goed is voor de mede mens. Ik denk alleen dan, wanneer ze precies doen wat u goed vindt. Volgens mij hebt u een zeer gekleurde bril op, die fascistisch rechts kijkt. Neem mijn raad aan en doe deze bril snel weg. Piet de Roos 30 April 1980 heeft onze geliefde Juliaan Na bijna 50 jaar regeren afstand van de "Troon" gedaan Ten aanschouwen van het hele Volk kondigde zij aan: Mijn oudste dochter Beatrix is Koningin voortaan Het was een emotioneel moment véél tranen werden geschreid Toen onze geliefde Koningin afscheid nam na zo'n lange tijd 30 April 1990 tien lange jaren die voor onze jonge Vorstin dikwijls héél zorgelijk waren. Maar, zij regeerde met vaste hand als een echte oranje vrouw En blijft haar dierbaar Vaderland tot in de dood toe trouw. C.A. Kaal-Ouwehand De laatste daad van de oude Soester ge meenteraad was bepaald niet glorieus Te elfder ure was de kommissie voor Ruimtelijke Ordening nog bijeenge- trommeld op de avond van Witte Don derdag, voorafgaande aan de laatste vergadering van dé oudé raad, ter be spreking van door projektontwikkelaar Taphoorn gevraagde wijzigingen in z'n oorspronkelijke plan betreffende het terrein van het Natuurbad. Je zou zeggen: na het gebleken massale protest tegen de verkoop van het bad, die we graag teruggedraaid zouden zien, was er nu althans een gelegenheid om de poot stijf te houden. De meerder heid van de raadskommissie dacht daar blijkbaar anders over en stemde in met die voorstellen. Ondanks het feit dat maar een beperkt aantal mensen op het laatste ogenblik van deze vergadering op de hoogte was gesteld, waren er toch zeker een stuk of dertig Soester burgers en burgeressen op komen draven. Wet houder Plomp meende aanvankelijk geen gelegenheid te moeten geven voor inspraak van het publiek "wegens tijds gebrek", maar daar mee ging de kom missie niet akkoord. Een aantal insprekers en vooral ook in- spreeksters gaven nogmaals lucht aan verontwaardiging over de gang van za ken in verband met het nauurbad. Hier zijn de belangen van een belangrjk deel van de Soester bevolking verkwanseld door de voormalige burgemeester en gemeenteraad ten gunste van mogeljk profijt van een projektontwikkelaar. Van alle protesten die daar op gevolgd zijn hebben onze "vertegenwoordigers" zich geen snars aangetrokken. Deze ar rogantie had tot gevolg dat Groen Soest met 4 zetels z'n intrede gaat doen in de nieuwe raad, maar op de valreep de monstreert de oude raad, dat ie nog steeds lak heeft aan wat de bevolking wil. Ik vraag me af waarom ze in de landen van Centraal Europa toch zo graag "de- mokratie" willen. Leef je onder een dik- tatuur dan heb je drie mogelijkheden: je kunt je braaf onderwerpen; je kunt openlijk als dissident optreden en je kunt aan illigaal ondergronds verzet doen. De diktatuur heeft geen enkele legitimatie. De pest van wat "demokratie" ge noemd wordt, is dat die een legitimatie schijnt te hebben: de bevolking (of al thans een deel van die bevolking) heeft die "volksvertegenwoordigers" immers "in vrije en eerlijke verkiezingen" geko zen. Op alle nivo's laten die vertegen woordigers het hopeloos afweten. De kiezers hebben dat onlangs op verschei dene plaatsen drastisch afgestraft. Maar aan het systeem verandert dat niets. Theoretisch is er wel een manier om de ze "demokratie" haar legitimatie geheel te ontnemen: door zeer massaal niet meer te gaan stemmen. Helaas zal dit voorlopig nog wel een illusie blijven. We hebben nu het protest, de oppositie, in de raad gebracht, c.q. versterkt. Maar die oppositie blijft vooralsnog een min derheid, en de meerderheid van de raad zal ongetwijfeld nog meer onverkwik kelijks voor ons in petto hebben. Het tandenknarsen zal zeker nog vier jaar doorgaan. Ondertussen moeten we doorgaan met het aangrijpen alle ten dienste staande middelen om één en an der zoveel mogelijk te belemmeren. Laat ons devies zijn: "Leg nooit je hoofd in de schoot, vóór het is afge hakt." W.P. Roelofs v -

Soester Courant | 1990 | | pagina 9