liet! 'Bij ons op Soest IC. 59: xmiHiom Stedenband pfrj Soest^Kode Kleurrijke poilm vol nieuwe uitjes van NS m ar## Henny Pot tweede op marathon in Utrecht Gevraagd VASTE LOPERS en INVALLERS in óók nog PAGINA 14 HILIPS 95 1400 CC 1P0RTVELGEN jVERSUM Jumelage Soest - Kozle Spullenhulp Soester loopster vestigt nieuw persoonlijk record: ATLETIEK Inbraak auto Kledingdiefstal verijdeld Soester Courant NIEUW VERSCHENEN BOEKEN Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Postzegelserie voor zeehondencrèche Wie aan politiek doet leest de Soester Courant Trouw WOENSDAG 2 MEI 1990 SPORT SOESTER COURANT SPORTPAGINM5 f sionele handhaar- loos. Schakelstand stant-cool op hoge peciaal 59.- stoomstrijkijzer met ;ie. Thermo-control jver- t voor f I g veel seftde iosdrift 140a oon (035) 44255 Vandaag: Arnold Strous (86) Het kindertehuis in Kozle met vóór de deur: de Nederlands Camper (met voed sel) van Bert Krijger. Het gaat goed met de stedenband tus sen Soest en het Poolse Kozle. Het ver- enigingsoverleg Soesterberg, een orga nisatie die zichzelf onlangs ophief, heeft de helft van zijn verenigingskas (575 gulden) overgemaakt aan de Jumelage- stichting. Een gift die zeer op prijs werd gesteld. Deze zomer gaat voorzitter Ab Blokzijl naar het Amerikaanse Titusville om ook daar een geldbedrag voor de ste denband in ontvangst te nemen. De voorbereidingen voor de Poolse week in september zijn in volle gang. Er komt een Poolse dansgroep naar Soest, een expositie van Poolse amateur-kun stenaars die in C-drie wordt gehouden van 5 tot 23 september, een aantal scha kers en een paar koks. Het leuke is dat nu ook particuliere ini tiatieven, met steun van het Jumelage- stichtingsbestuur, zich beginnen te ont wikkelen. Blij verrast waren de be stuursleden met het aanbod van Aart van 't Net de vorige maand om de voed sel- en kledingspakketten naar Kozle ie brengen. Een grandioos plan heeft Rob Sluis (zie de Soester Courant van de vorige week) om een kindertehuis uit Kozle naar Soest te halen voor een vakantietrip. Van de 16.000 gulden die dat gaat kos ten heeft hij inmiddels al 12.000 gulden aan garantiegelden binnen. De Soester kunstenares Nadjezjda van Ittersum gaat van 5 tot 14 juli opnieuw naar een kunstmanifestatie (plenèr) in Kozle. ook de voetbalvereniging s.o.Soest heeft belangstelling getoond voor en sportuitwisseling met Kozle. Van 11 juni tot 18 juni gaat de Soester Boerendansgroep en enkele dammers richting Polen. Vijftig Nederlandse steden hebben in middels en stedenband met Oost-Euro pa sinds de revolutie in 1989. Wekelijks komen er enkele bij. In het maandblad Lokaal Bestuur (jaargang 13 nummer 5) van deze maand staat over steden banden met oostblok landen een inte ressant en critisch artikel, dat iedere Soester politicus en betrokkene zou moeten lezen. Het blijkt duidelijk dat Soest dan een gunstige uitzondering maakt op het modieuze verschijnsel. J.V. Kringloopcentrum Parallelweg 7 tel. 18730 Openingsuren: Donderdag 19.00-21.00 uur Zaterdag 11.00-14.00 uur Spullen brengen: Donderdag 9.00-12.00 uur en tijdens openingsuren Spullen ophalen: (grotere hoeveelheden) Alleen op donderdagochtend na telefonische afspraak Uit een auto die geparkeerd stond op de Burg. Grothestraat werden computer kabels en een modem gestolen. De auto van een 48-jarige man uit Arnhem werd opengebroken. Een 32-jarige vrouw uit Houten en haar 52-jarige moeder uit Hilversum werden afgelopen woensdag betrapt op het ste len van kleding uit eën modezaak aan de Van Weedestraat. De eigenaar belde de politie toen hij de misdaad ontdekte. Op de Koningsweg kon de dochter worden aangehouden en enige tijd later de moeder. De twee bekenden behalve voor 600 gulden kleding te hebben ge stolen in Soest, ook in een zaak in Zeist hun slag te hebben geslagen. voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 De 13e Utrechtse Hele en Halve mara thon vond afgelopen zondag plaats in Utrecht. Traditiegetrouw gaven verre weg de meeste lopers en loopsters de voorkeur aan de halve marathon, maar ook een behoorlijk aantal hadden ge kozen voor de hele marathon. Tussen hen vele uitvallers van de Rot terdam-marathon, die precies een week geleden gehouden was en waar met na me de plotselinge warmte voor velen te veel was. In Utrecht kreeg deze groep een tweede kans, die met beide handen aangegrepen werd. Aan de organisatie heeft het in Utrecht niet gelegen, want A.V. Hellas had kosten nog moeite ge spaard om de deelnemers zo goed mo gelijk te begeleiden met sponsen- en verversingsposten. Om half één werden de marathongan- gers weggeschoten voor hun wedstrijd op het heen- en terugparcours langs de Vecht, terwijl om 12.45 uur de wed strijd over de halve marathon van start ging. Een viertal leden van de langeaf- standsgroep van AV Pijnenburg had ge kozen voor de hele marathon. Henny Pot, onlangs nog met een straatlengte overtuigend overwinnares in Dost op de 10 Engelse Mijlen (65.13), ging ver standig van start en liet zich niet opja gen door haar concurrenten. Overtuigd van haar eigen kunnen, had zij gekozen voor een schema rond de 3 uur, waarbij regelmaat een zeer belangrijke faktor bleek. Velen, die te snel van start gegaan ware, werden door haar met name tij dens het 2e gedeelte van de marathon ingelopen, en alras bleek dat zij haar krachten in deze "warme" klus zeer goed verdeeld had. Trainer/coach Je- De gesluierde Eva Auteur: Nawal El Sadaawi Uitgever: Maarten Muntinga B. V. (Rainbow Pocket) Nawai El Sadaawi is arts in Egypte en vrouw. Vanuit die positie beschrijft zij in "De gesluierde Eva" de positie van de vrouw in de Arabische wereld. Haar openlijke verzet tegen deze nederige positie levert haar zelfs ontslag uit een topfunctie en gevangenis op. Maar in de Westerse wereld krijgt zij hierdoor grote bekendheid. Haar boeken zijn wereld wijd vertaald en geven een uitstekende blik op het leven en de cultuur van zo wel de Arabische man als de vrouw. In "De gesluierde Eva" komen de ver schillende stadia in het leven van de vrouw aan de orde. Vanaf het kleine meisje, dat op haar achtste a negende jaar wordt besneden op een bijzonder ruwe wijze, omdat dat nu eenmaal hoort volgens de religie. Daarna haar ondergeschikte en vooral haar afhanke lijke positie van de man. Voorop staat het als maagd het huwelijk ingaan, ter wijl zij zich in haar jeugd veel intimitei ten van zowel broers, vader, grootvader en buren moet laten welgevallen. Zij al len doen dit in hun mannelijke over wicht en ongestraft. De vrouw, die door dit alles geen maagd meer is, wordt ver oordeeld en verdwijnt veelal in de pros titutie, als zij al niet wordt vermoord door haar eigen familie om de schande ongedaan te maken. Hopla Nietwaar Samenstelling:.JysgerBoelens, Uitgever: Nijgh Van Ditmar Hopla Nietwaar is en verzameling van Nederlandse nonsens proza van diverse grote en minder bekende auteurs. In een beschrijving staat ondermeer, dat wie dit boek koopt de uitgever niets mag verwijten. Ik zou in tegendeel de uitgever dankbaar willen zijn, want een aantal uren glimlachen en soms schate ren, daarvoor is geen prijs te hoog. Bo vendien krijgt de lezer te maken met taaikunstjes en vooral dubbelzinnighe den in de taal, die vaak elke beschrijving tart. Voor ieder die de Nederlandse taal een warm hart toedraagt is dit boek een aanbeveling. Van tafel en bed Dirk van Delft Uitgever: Nijgh Van Dit mar Een bundel levensechte hedendaagse verhalen. Ddarin beschreven de uit komst van een scheiding van tafel en bed, gezien door de ogen van de echtge noot. Een proces, zeer herkenbaar, waarin begrippen als verwijdering en aanpassing de onontkoombare hoofd rollen, voorzich opeisen. De rol daarin van het zoontje Alexander is er een die op zeer aandoenlijke wijze in dit mense lijke drama gestalte krijgt. "Van tafel en bed", klein van formaat, indrukwek kend qua inhoud. Padjelanta Auteur: Anton Quintana Uitgever: Panter pockets Maarten Muntinga B V Padjelanta is het land daarboven, zoals de Lappen het noemen. Het is het land, waar zij in de zomer met hun kuddes heentrekken, als de lange winter en de korte lente voorbij zijn. Voor iedere Lap is Padjelanta ergens anders, ieder heeft zijn eigen grondgebieden daar. Maar het wordt steeds bezwaarlijker door toerisme en verbeterde infrastructuur om de grondgebieden te behouden, net Ieder iaar gaan honderdduizenden Nederlanders een aantal keren op stap in eieen land Veel van die mensen nemen daarvoor het meest ontspannen vervoermiddel: de trein. Dat wordt ze ook wel makkelijk gemaakt, want de Nederlandse Spoorwegen hebben een bijzonder uitgebreid programma van ééndagsvakanües. Zoals altijd presenteert NS ook dit vooqaar weer het nieuwe programma Dagtoerisme in de vorm van de pocket Er-»p-uit. die boordevol nieuwe ideeën staat voor een gezellig dagje uit. Dat kleurnjke boeWe hgt vanaf 1 april weer voor n klaar bij alle NS-staflons, deVW- kantoren, de boekhandel en alle postkantoren. Voor de bescheiden pr«s van f 405 bent u dan weer helemaal op de hoogte van het nieuwe NS-programma Dagtoerisme èn krijgt u veel tips over andere uitjes en 600 van de belangrijk ste evenementen in Nederland. 'Er-op-uit!' 1990 heeft een andere opzet dan in voorgaande jaren. Na tuurlijk vindt u er het complete programma Dagtoerisme van NS in d w.z. de NS-Dagtochten, wan delingen, fietstochten en stadswan delingen. Daarnaast staan er drie rubrieken in met een aantal tips over 'Gezinsuitjes', over 'Het water op' en over 'Musea-net even an ders'. De rubriek Evenementen is nu in omvang verdubbeld en ver meldt ongeveer 600 van de belang rijkste evenementen in ons land op het gebied van tentoonstellingen, beurzen, markten, festivals, sport e.d. Veel nieuwe NS-Dagtochten Niet alleen de opzet van het boekje 'Er-op-uit!' is veranderd. Ook het Dagtochtenprogramma van NS is sterk vernieuwd. Een aantal van de bestaande dagtochten werd aange past en er werden nieuwe elemen ten aan toegevoegd. Maar üefst acht dagtochten zijn aan het pro gramma toegevoegd. Zo is er een dagtocht vol verrassingen (nr. 56) waarvan de bestemming niet be kend wordt gemaakt, maar die in ieder geval goed is voor een dag vol afwisselend en exclusief reisplezier. Er is het in 1989 geopende rekrea- tiepark 'Land van Ooit', waar u met NS-Dagtocht nr. 44 een dag lang kunt doorbrengen in een blije we reld, waar acteurs boeiende en grappige voorstellingen geven. U ontmoet er reuzen, ridders, hofda mes, ijdele jonkers en jonkvrouwen te paard. Er zijn theaters, speeltui nen, picknickweiden, restaurants en tal van andere mogelijkheden voor ontspannen vertier in dit heel andere rekreatiepark. Grootsteeds winkelplezier Twee andere nieuwe NS-Dagtoch ten brengen u naar een grote stad waar u aan alle kanten verwend wordt. U wordt na een comfortabe le treinreis (eerste klas) voorzien van een uitgebreid informatiepak ket over de betreffende stad, en krijgt daar op vertoon van uw kaar tje zonder verdere kosten koffie of thee met gebak geserveerd en later op de dag diner of lunch. En na tuurlijk brengt u de dag verder door met genieten van alles wat zo'n gezellige stad te bieden heeft aan winkelplezier en andere genoe- tievelijk naar Den Haag (nr. 76) en Maastricht (nr. 77). Er is ook een winkeldagtocht naar Utrecht (nr. 78). Sportieve trends Ook nieuw in het programma zijn de drie sportieve NS-Dagtochten die speciaal bedoeld zijn voor wie een dag lang in een mooie omge ving actief wil zijn. Dagtocht nr. 58 bijvoorbeeld, de 'Survival Mara thon' is een overlevingstocht in het bosrijke Salland waar u over land en water 40 kilometer lang uw con ditie kunt beproeven. Of wat dacht u van NS-Dagtocht nr. 69, waarmee u gaat paardrijden in het schitteren de en glooiende landschap rond het lieflijke Twentse dorp Markelo. En dan is er nog 'Giethoorn Actief (nr. 74), een dag op het water in dit 'Venetië van het Noorden' naar keuze per waterfiets, kano, kayak of surfplank. Kortom, voor actieve mensen heeft NS dit jaar heel wat in petto! Pocket voor iedereen 'Er-op-uit!' is niet alleen interes sant voor wie er met de trein een dag op uit wil, maar bevat informa tie waar iedereen die in eigen land een dagtocht wil maken veel plezier van heeft. Treinreizigers, fietsers en wandelaars, allemaal vinden ze in deze geheel in kleur uitgevoerde pocket veel waardevolle informatie. 'Er-op-uit!' is voor z'n bescheiden prijs van f 4.25 de meest complete ideeënbron voor een gezellige één- dagsvakantie in eigen land. 'Het Land van Ooit', een van de nieuwe NS-Dagtochten die in 'Er-op uit!'wordt beschreven. roen Majoor kon dan ook tevreden op de atletiekbaan Overvecht de finish van zijn pupil gadeslaan, die op de meet een tijd noteerde van 3.02.56, waarmee zij maar liefst vijf en een halve minuut on der haar persoonlijk record dook. Met deze prima prestatie werd Henny 2e in het totaalklassement, waar zij al leen de Belgische Irene Palacz voor moest laten gaan (2.59.52). Uit handen van wethouder Pot mocht zij dan ook een fraaie beker en een schitterende prijs in ontvangst nemen. De eigenlijke eerste dame, Akkie Kuiper, arriveerde al enkele minuten eerder op de atletie- kakkomodatie, maar zij werd vlak voor de finish door uitputting geveld, waar door de marathon voor deze atlete he laas een dramatisch slot kende. Henk van Hal, vorige week in Rotter dam minder succesvol, probeerde het nu in Utrecht en slaagde prima in zijn opzet de marathon tot een goed einde te brengen met een tijd van 3.28.45. Elly Moerman liep in Utrecht de eerste ma rathon in haar carrière en deed dat zeer verdienstelijk. Tot de 21 km was zij in gezelschap gebleven van clubgenoot Kees vn de Kop, om vervolgens in haar eigen tempo door te gaan. Elly liep de marathon zo regelmatig, dat zijn bij het opgaan van de atletiekbaan in Utrecht nog zicht kreeg op Henk van Hal, die zij echter niet meer in kom halen. Desal niettemin was haar eindtijd er één, die gezien kan worden: 3.28.55. Kees van de Kop, die deze marathon als training liep, maakte het onder deze omstandig heden zware karwei af in 3.46.20. De halve marathon werd van de deelne mende Pijnenburgers het snelst afge- als de oude Indianen in Amerika. Bo, een Zweedse economie-student heeft genoeg van het stadsleven en besluit zijn tijd in de toendra te gaan doorbren gen. Quintana geeft een prachtige be schrijving van de ontberingen, maar ook van de pracht van het leven boven de poolcirkel. Alsof je er bij bent, wordt je mee opgegeten door de muggen, be vriezen je voeten door het zompige mosland, maar vooral beleef je de pracht van de kleurschakeringen van het weidse landschap] met daarin de on telbare mossoortei), 'h"et leven van de poolvos, de bruine] béér, maar ook van de rendierkudden mét hun herders. Denk-wijzen 4 Schrijver: H. Berghs Uitgever: Acco In dit boekje worden in vier opstellen vier wijsgeren ingeleid: Plato, Aristote- les, Plotinus en Gregorius van Nyssa. Plat en Aristoteles zijn twee van de grootste filosofen uit de Oudheid; Plo tinus en Gregorius staan in het verleng de van hen. Denk-wijzen 4, deel van een reeks, mikt op een breed publiek, dat geen speciale voorkennis heeft van de wijsgeren. Uit de wijsgerige schat van de vier hebben deschrijvers enkele the ma's gekozen, die ook - vandaag bij voorbeeld in het kader van het milieu nog steeds actueel zijn. In samenwerking met de Zeehonden crèche Pieterburen brengt de Stads post Den Haag landelijk een speciale postzegelserie uit. De postzegelserie heeft een overwaarde bestemnd voor de zeehondencrèche van Lenie 't Hart. Ook zal een eerste- dag-enveloppe van de zegelserie op die dag verschijnen. Hiervan zal ook een gedeelte voor de crèche bestemd zijn. De waarden van de postzegels zijn: f 0,80 f 0,15, f 1,15 f 0,25 en f 2,50 f 0,30. De ontwerpen van de postzegels zijn gemaakt door de kunstenaar Paarvana uit Rotterdam. belangstellenden kunnen de postzegel serie en eerstedag-enveloppe bestellen door overmaking van f 5,90 (incl. por to)/ voor de zegelserie en f 7,50 (incl. porto) voor de eerstedag-enveloppe op gironummer 1850180 t.n.v. Stadspost Postzegels te Den Haag. De Zeehondencrèche Pieterburen be veelt het gebruik van de zegels en het kopen van de eerste-dagenenveloppen van harte aan. Men steunt daarmee het werk van Lenie 't Hart, en dat is gezien de gevolgen van het fatale zeehonden virus beslist hard nodig. Een groot deel van de Nederlandse zeehondenpopula tie overleefde dit virus niet. Dag en nacht werd er in de crèche gewerkt om te redden wat er te redden viel. Dat zoiets niet zonder bijdragen kan, is bijna overbodig om te zeggen. Het is te hopen dat het virus dit jaar wegblijft, zodat de populatie weer enigszins op peil kan ko men. rond door Douwe Alkemade in 1.32.15, op korte afstand gevolgd door Gerard Roest, die een matige 1.33.25 noteerde. Gerrie den Oude liep soepel naar een tijd van 1.36.31, waarmee zij langzaam maar zeker weer terugkomt op haar niveau van vorig jaar. Bertus de Bree kwam in het grote veld, waar men zelden alleen liep, uit op een eindtijd van 1.52, terwijl Wim Schle- baum 1.56 voor zich af liet drukken. Jenny van Dorresteyn en Roel Hoks- bergen kwamen resp., tot 2.03 en 2.05. Corrine Wallet liep na haar succesvolle maraton in Rotterdam een wedstrijd over 10 km, die zij afrondde in 47.58. Soestdijk Atletiekvereniging Pijnenburg houdt op zaterdag 12 mei de jaarlijkse wed strijd- en prestatieloop over 20 kilome ter. Ongetwijfeld zal deze loop weer veel deelnemers naar de atletiekacco- modatie aan de Bosstraat trekken. Waarschijnlijk is de winnaar van de 1989-editie, Douwe Brandsma, van AV Fortuna aan de start en zal hij zijn tijd van vorig jaar (1.03.55) wellicht nog aan kunnen scherpen. Van Pijnenburg zijde kunnen Gert de Ruygt, Erik Bos en Harry van Brummelen een rol van betekenis spelen. Erik Bos was vorig jaar de beste Pijnenburgatleet met een 8e plaats in 1.0814. Bij de dames maakt Henny Pot., indien zij de marathon van Utrecht goed verwerkt heeft, en goede kans haar overwinning van vorig jaar te herhalen. Henny Pot bleek vorig jaar ongenaak baar met een tijd van 1.16.20 (clubre cord!), waarmee zij haar concurrenten ver voor bleef. Om 16.40 uur valtl het startschot op de atletiekbaan van A.V. Pijnenburg, waar eveneens de finish is van deze wegwedstrijd over 20 kilome ter. Voorinschrijven is voor 5 mei nog mo gelijk bij Nelleke Boissevain, Witte Paardestraatje 1 te Soest. Het inschrijf geld bedraagt f7,50 per persoon. Voor diegenen, die op de wedstrijddag zelf nog in willen schrijven, bestaat de mo gelijkheid dit ter plekke te doen a raison van f 8,50. De kleed- en douchegele genheid is zoals te doen gebruikelijk bij- de voetbalverneniging SEC, dat enkele honderden meters verwijderd ligt van de start en finish. Op zondag 6 mei. Op zaterdagmiddag 5 mei a.s. wordt hij door mij "live" geïnterviewd in het Artishockgebouw ter gelegenheid van 45 jaar bevrijding. De commissie "5 mei-viering" organiseert dan tussen drie en vijf uur een talkshow met drie oudere mensen en negen jonge men sen over de zin en de onzin van de oor logsherdenking. Soestand op lokatie (zie elders in dit blad). Eén van de gasten uit die oorlogsgene ratie is Arnold Strous, die zeer bewust 1940/1945 heeft meegemaakt en in 1942 in Soest kwam wonen. Hij is een echte Rotterdammer net als ik. Af komstig uit Charlois in Rotterdam zuid waar hij bij mij om de hoek woon de in de Verschoorstraat. Na zijn verhuizing naar Soest ging hij werken bij het belastingkantoor in Baarn. Ja of nee Zijn leven lang was Nol Strous ambte naar. Van zijn veertiende tot zijn vijf enzestigste als dienaar der rijksbelas tingen. Ik heb hem in 1960 bij ons op Soest leren kennen als actief lid van de Hervormde Kerk in Soest-Zuid. Hij was regelmatig voorganger in de Jeugdkerk van El Theto. Na zijn pen sionering in 1968 tot zijn tachtigste le vensjaar was de heer Strous ambtenaar van de Burgerlijke Stand in Soest. In die functie voltrok hij ruim vijftien honderd huwelijken. Over die periode van vijftien jaar schreef hij een boekje getiteld "Ja of Nee", over trouwen gesproken... en het getrouwd zijn." Het boekje ver scheen in een beperkte oplage van honderd stuks ter gelegenheid van zijn vijfentachtigste verjaardag in 1988. Alle leden van de familie hebben aan de tot standkoming ervan bijgedragen, de één financieel, de ander door prak tisch werk. Familie en vrienden zorg den voor het invoeren van de tekst, het grafisch ontwerp, het zetwerk, de illu straties, het knip- en plakwerk, het ko- piéren en het vergaren. Loket Iemand had wel eens tegen hem ge zegd, dat de huwelijksvoltrekking ei genlijk maar een formaliteit is. "Als dat waar is, kun je de zaak net zo goed even regelen aan het loket", had hij ge reageerd. Een huwelijksvoltrekking vindt hij een ingrijpend gebeuren. Er wordt een belofte gedaan door twee nauw met elkaar verbondenen, waar getuigen bij zijn. Het wordt op schrift gezet. Niet stijf en deftig, maar wel strikt neutraal. Wat de ambtenaar zegt, moet bij zijn gehoor aanvaard baar zijn. Het opzeggen van algemeen heden wordt niet gewaardeerd, het liefst hoort men iets persoonlijks, 't Is echter wel een kunst. "Ik was er telkens zo zielsgelukkig mee dat twee mensen verklaarden in nig van elkaar te houden, dat ik altijd de gewoonte had het huwelijk te be krachtigen met een hamerslag. Die handelwijze heb ik overgenomen van de kantonrechter, die mij beëdigde tot ambtenaar van de burgerlijke stand. Ik heb er heel wat op los gehamerd." Trouwkeet "Met weemoed denk ik terug aan de oude trouwzaal die helaas buiten ge bruik werd gesteld en waarvoor een door ambtenaren ten gemeentehuize genaamde trouwkeet naast het raad huis werd neergezet. Dat oude zaaltje had sfeer, met het bloemetjesbehang in de hoeken gescheurd, met gordijn tjes die scheef hingen en met de klok die steevast ongelijk liep. Die trouw kamer droeg nummer dertien en wat daar al niet een massa mensen het ge luk beleden! Onvoorstelbaar. In september heeft Soest een nieuw raadhuis met een echte trouwzaal. Ein delijk. Over het noodgebouw tussen het oude raadhuis aan de Steerihoff- straat en het stationnetje Soestdijk schreef de heer Strous het volgende ge dicht: Bij het vierkante noodgebouwtje De trouwzaal is in 't vierkant uitgeval len, en vierkant staat zij naast het hoofdge bouw, en daarmee wilzijnu voor ons uitstallen, dat vierkant is de trouw van man en vrouw, en vierkant blijven zij voor het beloofde, hun ja, zo vierkant en zo recht geuit, de lijnen die hier zijn, zijn er uit hoofde van het vierkantervoor, van bruidegom en bruid. Zij staan in 't midden van 't vierkant ge beuren. is er geen kromme lijn, 't is alles recht, Arnold Strous in 1969 en geeft een weg hier aan om goed te keu ren, 'recht toe, rerht aan', zo stevig en zo hecht, want vierkant zijn de hóeken van de aar de, je spreekt van Oost en West, van Noord en Zuid, de symboliek toont hier haar grote waarde, nu alles is omlijnd voor bruidegom en bruid. Je ziet de strakke lijn in de panelen, 't vierkante vak zit hier en ook weer daar, de muren willen het hier niet verhelen, 't is vierkant regelmaat bij het gehuwde paar, en recht de keus van bruid en bruidegom beiden, rechtstreeks, 't bewijs dat alles er op duidt: gerichte lijn, gericht aan alle zijden, en wél bepaald door bruidegom en bruid. Een trein gaat op de rails in rechte ba nen, de verte opent dar een perspectief, en wie zich op een zijspoor beter wane, die gaat niet recht vooruit, krijgt onge rief slechts recht door ze, zogven hier de mu ren een staal van wel en goed gericht besluit, het vierkant JA ervoor, zodat zij lang mag duren, een rechte lijn als hier bij bruidegom en bruid. Volgende week publiceer ik mijn twee- honderdvijftigste en laatste column "BIJ ONS OP SOEST". JAN VISSER INTEGRATIE GEHANDIKAPTEN Tel. (033) 75 33 44 Postbus 850, 3800 AW Amersfoort

Soester Courant | 1990 | | pagina 15