I II I I I I m W 2999r uon Gf/on LEEF MET PLEZIER! A&0 VERZEKERT. Sollicitatietraining vergroot kansen Cursus CALLANETICS Vierdubbel pret in één kleuterklas de videocamera voor alle omstandigheden 2995T- Wethouder Menne reikt certificaten uit aan buitenlanders T E R I N T R 0 D U C T 1 E Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Desmond Tutuschool 18 juni even uit isolement vraagt; uw aandachtvoor Hondencontrole Subsidie voor woningverbetering en dubbel glas Een schoon Soester milieu? Het gaat ook u aan Ongeadresseerde reclame nHHituHiffirw WOENSDAG 16 MEI 1990 SOESTER COURANT PAGINA 5 I I I Sony CCD-SP5 spatwater- en stofdicht ideaal voor watersport, strand, wintersport enz. 6 X motorzoom autofocus 2 X digitale super impose voor o.a. titels datum-tijd aanduiding macro voor close-up opnamen opnamen direkt afspeelbaar in de zoeker incl. accu, lader, kabels en tas WINKELCENTRUM "HARTJE-ZUID" - TEL 1 2874 FOTO «VIDEO «AUDIO VIDEOCAMERA'S TE HUUR - per dag of per week Gezond voor lijf en leden SPORTSTUDIO FITNESS alle instructeurs zijn gediplomeerd Fitness Fitness-Aerobic (circuit) Aerobic Conditietraining Training BBBB (borst-, been-, bil- en buiktraining) Saunaruimte 60 m2 Zonnebank Fysiotherapie praktijk Callanetics Kinderopvang Een nieuw REVOLUTIONAIR oefenpro gramma bestaande uit oefeningen speci fiek voor buik, billen en benen (oefeningen die echt helpen). Cursusduur: 10 lessen van 55 minuten ver deeld over 2 trainingen per week. Aanvangsdatum: 30 mei. Voorinformatie: no, rc cn nn Steenhoffstraat 30A Uzi 55 I OU UU Ingang en parkeerplaats aan de Dalweg naast r.k. begraafplaats Zuidafrikaanse bisschop Tutu bezoekt 'zijn'school in Soest Commissie voor de beroepschriften De voorzitter van de Commissie voor de beroepschriften maakt bekend dat deze Commissie op vrijdagmiddag 18 mei 1990 in een openbare vergadering de volgende beroep/bezwaarschriften zal behandelen. De vergadering vindt plaats in de commissiekamer in het ge bouw achter het gemeentehuis aan de Steenhoffstraat. 15.45 beroepschrift van het bestuur van de Stichting Jeugdzorg Soest tegen de voorlopige vaststelling van het subsidie voor het jaar 1990. 16.15 bezwaarschrift van Enzypharm B.V. tegen een aan de heer A. Lanser, Soesterengweg 6 ver leende ontheffing van de Zóne verordening Hinderwet. 16.45 beroepschrift van de heer H.H. Elferink tegen de weigering van een bouwvergunning voor het geheel vernieuwen en vergroten van een keuken op het perceel De Genestetlaan 3. 17.15 beroepschrift van de firma Hof stee B.V. tegen de weigering van een bouwvergunning voor het bouwen van een praktijkruimte met drie garages op het perceel Birkstraat 32. Aanwijzing bijzondere dag als bedoeld in artikel 9, eerste lid van de winkelsluitings wet 1976 Burgemeester en Wethouders maken hierbij bekend dat zij voor het jaar 1990 de volgende dag hebben aangewezen als dag, waarop de in de artikelen 2, eer ste lid onder b. en c. 7 en 8 van de Win kelsluitingswet 1976 vervatte verboden niet gelden: Hemelvaartsdag, 24 mei 1990 Het vorenstaande betekent dat in Soest en Soesterberg alle winkels, alsmede de bedrijven waar gewoonlijk goederen aan het publiek plegen te worden ver kocht dan wel te koop worden aange boden, op genoemde dag voor het pu bliek geopend mogen zijn. Tevens is de uitoefening van straathan del voor degenen, die daarvoor vergun ning van ons college hebben, op ge noemde dag toegestaan. Openbare commissievergadering woensdag 16 mei: Commissie Minder- heden agenda o.a. volkshuisvestingsnota ge meente Soest 1990; (her)verdeling minderhedengelden 1990; onderzoe krapport Centrum Buitenlanders De vergadering begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de dependance ach ter gemeentehuis. Publiek kan meepraten Vanaf één kwartier vóór en tot aanvang van een commissievergadering kunnen sprekers uit het publiek zich bij de voor zitter of secretaris van de commissie melden voor het stellen van vragen of het geven van een toelichting bij een be paald agendapunt- Voor de behandeling van de agenda geeft de voorzitter de sprekers uit het publiek de gelegenheid hun opmerkin gen kort en bondig aan de commissie kenbaar te maken. De spreektijd is beperkt tot 5 minuten per persoon en duurt in totaal niet lan ger dan 30 minuten. In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum kan men de stukken van de com missie inzien. N.B.: Om zeker te weten of een bepaald onderwerp tijdens één van bo vengenoemde commissies zal worden behandeld, is het verstan dig om eerst het gemeentelijk IN- FOrmatiecentrum te bellen (tel. nr. 22555). I i Informaties: Info-cenlrum. j STEENHOFFSTRAAT 9a, I Telefoon 02155-22555 j Open maandag t.m vrijdag I j Informatietelefoon met actualiteiten: I tel 93665 (24 uurs-service) Zoals wellicht bekend is een ieder die één of meer honden houdt, verplicht hiervan aangifte doen. Velen doen dit automatisch, maar helaas moet ook worden vastgesteld dat in toenemende mate aan de aangifteplicht niet wordt voldaan. Dit is voor de gemeente en ten opzichte van die inwoners die wel aan hun ver plichting voldoen uiteraard niet aan vaardbaar. Zeer binnenkort zal worden gestart met een huis-aan-huis controle. Mocht tijdens die controle blijken dat geen aangifte is gedaan van het houden van één of meerdere honden, dan be staat de mogelijkheid dat de dan op te leggen aanslag alsnog met 100% wordt verhoogd. De gemeente vraagt alle inwoners van de Soest in hun eigen belang en ter voorkoming van onnodige kosten om zoveel mogelijk aan hun aangifteplicht te voldoen. Wie nog vragen heeft kan contact opne men met de afdeling gemeentelijke be lastingen van de gemeente Soest, tel. 93505 (doorkiesnummer). Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Je kansen op de arbeidsmarkt vergro ten door beter jezelf te kunnen presen teren. De sollicitatietraining voor bui tenlanders van Trema had al direct succes. Eén van de aanvankelijk negen cursisten kon vrijdag jl. niet zijn certi ficaat uit handen van wethouder vol wasseneneducatie Jan Menne ontvan gen, omdat hij aan het Werk was. Vijf andere geslaagden waren er wel om hun certificaat in ontvangst te nemen. De sollicitatietraining voor buitenlan ders behelst onder meer het kritisch kij ken naar advertenties, telefoneren, in formatie over het bedrijf verzamelen, een sollicitatiebrief schrijven, motive ren waarom je ergens wilt werken en het opstellen van een curriculum vitae. De cursus begon acht weken geleden en was mogelijk door subsidie van de ge meente. In september zal opnieuw een sollicitatietraining worden georgani seerd. Trema is niet over één nacht ijs gegaan met het opzetten van deze trai ning. Er zijn uitvoerige gesprekken ge voerd met het arbeidsbureau en perso neelschefs van grote bedrijven om goed te weten welke eisen er gesteld worden. Door een extra subsidie van de sociale dienst kon bovendien een curus spreek vaardigheid in de Nederlandse taal worden gegeven aan buitenlanders. Verwachtingen CDA-wethouder J. Menne vroeg de cursisten of de training was verlopen zoals zij acht weken geleden hadden ge dacht. Slechts één van de aanwezige da mes zei verwacht te hebben dat de cur sus moeilijker zou zijn. De anderen zei den dat de cursus toch wel aan hun ver wachtingen had voldaan. Allen zagen de toekomst vrij positief tegemoet en sommigen waren al druk bezig met sol liciteren. Eén cursist dacht aan een baan als loodgieter. Eén jongen was al druk bezig te solliciteren naar een baan als magazijnchef. Een ander wilde graag produktiemedewerker in een groot bedrijf worden, maar had door omstandigheden een aantal lessen moeten missen en was stellig van plan de training in september weer op te pakken. Van de twee aanwezige vrou wen had één al een telefoontje van Randstad gehad met de mededeling dat er werk voor haar was. Haar medestu dente zocht naar een baan in de gezond heidszorg. Wethouder Menne benadrukte het be lang van deze training. "De cursus is op gericht om de kansen voor allochtonen op de arbeidsmarkt te vergroten," aldus Menne die de belangstelling voor deze problematiek bij de gemeente onder streepte met de mededeling dat zijn commissie 8 juni op bezoek gaat bij Mercurius om te praten of deze training aansluit bij de praktijk en hoe hij even tueel kan worden bijgesteld. Bij Mercu rius werken veel buitenlanders. Ook wordt erover gedacht de cursus een ver- Wethouder Jan Menne reikt de certifi caten uit aan de vijf allochtone Soesters die met succes de sollicitatietraining hebben afgesloten. Foto: Goos van der Wilt. volg te geven. "De werkloosheid onder de allochtone bevolking van Soest heeft onze volle aandacht. De portefeuilles economie, volwasseneneducatie zitten ook niet voor niets bij één wethouder," aldus Jan Menne. Hierna ging hij over tot het uitreiken van de certificaten. In september start Trema met twee nieu we sollicitatietrainingen, één voor bui tenlanders van acht weken en één voor Nederlandse werklozen van zes weken. Brochure Regio-werk In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum te Soest en bij de Dependance Pu- bliekszaken, Dorpshuis, te Soesterberg is de brochure "Regio-werk" verkrijg baar. Regio-werk is een projekt van de gezamenlijke Eemlandgemeenten en het Arbeidsburo. Regio-werk is er voor mensen die langer dan een jaar werk zoekend zijn en ingeschreven staan bij het Arbeidsburo Amersfoort. Met be geleiding biedt Regiowerk hen de kans op weg te gaan naar werk. Nadere informatie kan men ook krijgen bij de heer J. Booi van de gemeentelijke afdeling Sociale Dienstverlening (tel. 93.578) of bij de diverse kontaktperso- nen van deze afdeling. Tuinstel terug door getuige Een restauranthouder aan de Middel wijkstraat heeft een tuinstel van zijn ter ras, vier stoelen en een tafel, weer terug door een oplettende inwoner die hem attent maakte op de diefstal. Hij had ge zien hoe een aantal mensen de meube len in de auto laadden en had het kente ken van de auto opgeschreven. De poli tie vond de meubelen terug in de tuin van de eigenaar van de auto, een 24-ja- rige man uit Amersfoort. Bij de afdeling Ruimtelijke Ordening Bouwzaken, Lange Brinkweg 77 kan men informatie krijgen voor subsidie bij het verbeteren van een woning of voor het aanbrengen van dubbel glas. In het kader van stads- en dorpsver- nieuwingsaktiviteiten heeft de gemeen teraad voor dit jaar een bedrag gereser veerd voor het aanbrengen van dubbel glas en voor het verbeteren van oudere particuliere woningen. Bij deze particu liere woningverbetering gaat het om een bijdrage in de kosten voor bijvoor- beel het aanpassen van een douche, elektrische installatie en technische ge breken. Voorwaarden hierbij zijn dat de woning ouder moet zijn dan 25 jaar en dat de oppervlakte van de woning niet groter is dan 125 m2. Ook voor het verkrijgen van subsidie voor het aanbrengen van dubbel glas geldt een aantal voorwaarden. De net to-oppervlakte van alle in de woning gelegen ruimten mag ten hoogste 125 m2 bedragen en de woningen moeten op het moment van de aanvraag om steun tenminste 15 jaar oud zijn. Ver der dienen de kosten van de voorzie ning tenminste 1.000 gulden (incl. B.T.W.) te bedragen. In alle gevallen mag men, om voor sub sidie in aanmerking te komen, niet met het aanbrengen van de verbeteringen begonnen zijn. Elke werkdag tussen 9.00 en 12.00 uur kan men bij de afde ling Ruimtelijke ordening en Bouwza ken terecht. Voor eventuele subsidie voor een mo nument kan men ook bij vorengenoem de afdeling terecht. "Toen bisschop Desmond Tutu had laten weten dat hij kwam, waren we natuurlijk door het dolle heen. Het leuke was, dat vooral de kinderen zo enthousiast waren." Aan het woord is mevrouw Ans Mann, di rectrice van de school die sinds 1985 de naam 'Desmond Tutu- school' draagt. Op 18 juni zal de Zuidafrikaanse bisschop Desmond Tutu de school bezoeken ter gele genheid van diens 400-jarig be staan. In 1985 ging de school de Ingenhof verder als de Desmond Tutusschool. "We waren op zoek naar een inspire rende naam, iemand waarmee wij ons konden identificeren", aldus mevrouw Mann. De Desmond Tu tusschool biedt plaats aan met name buitenlandse kinderen en waar om die reden door sommige Nederlan ders nogal wat vooroordelen tegen zijn. "Omdat wij zoveel buitenland se kinderen op school hebben, willen sommige Nederlandse ouders hun kinderen niet bij ons plaatsen. Een nogal schimmige toestand waar moelijk over te praten is en die ons in een soort isolement plaatst," vertelt Ans Mann. De persoon Desmond Tutu sprak hen aan omdat hij in Zuid Afrika met dezelfde proble men en vooroordelen te maken heeft als de directie en leerlingen op de voormalige Ingenhof. In 1984 werd een brief aan de Zuid afrikaanse bisschop gestuurd en al snel kreeg de school een 'hartver warmende' brief terug waarin Tutu In groep 1 en 2 van de Savornin Loh- manschool aan de Driehoeksweg zit ten maar liefst vier tweelingen. De twee kleuterleidsters, juf Netty en juf Hettie, in naam bijna tweeling, leek het altijd al leuk eens een tweeling in de klas te hebben. Maar dat zer er vier tegelijk in de groep zouden krijgen hadden ze nooit verwacht. In groep 1 en 2 zitten 43 kinderen in de leeftijd van vier tot zes jaar. De vier le kleding uit vroeger tijd zullen de kinderen allerlei oude kinderspelen als tollen, hoelahoepen en knikke ren gaan demonstreren. Terug op school zal voor de bisschop het Des mond Tutulied worden gezongen, een zelfgeschreven lied waarvoorde kinderen ideeën hebben aangedra gen. Reacties verdeeld De reacties op het bezoek van Tutu zijn nogal verdeeld. De een vindt het fantastisch, voor een ander blijft het een soort oproerkraaier. "Het lijkt wel of sommige mensen bang zijn. Alsof we ons maar beter rustig kun nen houden en dat de problemen zich dan vanzelf wel oplossen," al dus Ans Mann, die bijzonder geluk kig is met de komst van Desmond Tutu. "Het geeft een enorme kick. Wij zitten als school met veel buiten landse kinderen toch in een isole ment. De komst van Tutu haalt ons daar even uit. Nee, ik denk niet dat zijn komst ook meer begrip voör on ze school te weeg brengt. Maar het is voor ons wel heel belangrijk dat hij komt. Mensen zeggen: er is geen dis criminatie. Ik moet daar om lachen, ik ervaar juist dat het er wel is. Het is alleen niet goed bespreekbaar. Ook daarom is de komst van Desmond Tutu zo belangrijk voor ons. We zit ten op dezelfde golflengte. We strij den allebei op onze eigen manier en in onze eigen omgeving voor dezelf de, in feite simpele zaak: gelijkheid voor alle mensen," aldus directrice Ans Mann. tweelingen zijn Tamar en Renee van der Leeuw. Ze zijn zes jaar en heel ver schillend van uiterlijk. Dit in tegenstel ling tot de twee zusjes Esther en Irene Lievaard van vijf jaar oud. "Ik heb er een jaar over gedaan om ze uit elkaar te kunnen houden en ik heb er nog wel eens moeite mee," verzucht Hettie Fal- kena. Dan zijn er nog twee ondeugden, de vierjarige Roy en Niels Kuiper. "Zij zijn de enige tweeling die bijna altijd hetzelfde gekleed gaat," vertelt de juf. Broer en zus Willemien en Pieter Man den tenslotte zijn vier jaar oud. "Bij een jongetje en een meisje levert het geluk kig geen problemen op om ze uit elkaar te houden." Hettie Falkena vindt het leukst aan tweelingen dat ze gelijk geboren zijn en ook gelijk optrekken. "Je ziet dat ze steun zoeken bij elkaar, vooral als er eentje verdriet heeft. Maar wat voor de ene tweeling geldt, gaat echt niet op voor de andere. Sommige zijn altijd sa men, bij een andere tweeling gaat ieder zijn eigen gang en kijken ze nauwelijks tv/ zei 'zeer vereerd te zijn dat de direc tie zijn naam aan de school wilde ge ven'. Tutu zei bovendien zeer onder de indruk te zijn van de waarden die de school de leerlingen wilde bij brengen en dat hij, zodra hij in de ge legenheid was, een bezoek aan de school in Soest zou brengen. Daar mee waas de afspraak in feite al ge maakt. De directie en leerlingen ble ven in de jaren daarna de bisschop op de hoogte houden van het wel en wee van de school. Afspraak Nu, in 1990 is er een mooie gelegen heid, het 400-jarig bestaan, om die afspraak gestand te doen. Dat bleek echter niet zo makkelijk te zijn. Tutu is die periode in Engeland, maar was na vele brieven en foto's van de school bereid om zijn bezoek daar te onderbreken voor een bliksembe zoek aan 'zijn' school in Soest. "Ik weet niet of hij ook gekomen was als hij niet in Engeland was geweest. Nu was hij zo dichtbij," aldus mevrouw Mann. Hoe de 18de juni er uit zal gaan zien staat nog niet helemaal vast. Wel zal de Zuidafrikaanse bisschop rond het middaguur een 'ludiek herdenkings teken' onthullen op het kerkplein, waar de school de eerste jaren heeft gestaan. "Het is geen kunstwerk, het is niet blijvend en na de feestweek zal het waarschijnlijk een plekje in de school krijgen," vertelt mevrouw Mann. Op het plein bij de oude kerk gaan de leraren en leerlingen even terug in de tijd. Gehuld in traditione- Eén tweeling in de klas is al zeldzaam, maar hier zijn er vier! Bovenop de auto vl.n.r. Roy en Niels Kuiper, Tamar en Renee van der Leeuw. Beneden zitten v.l.n.r. Esther en Irene Lievaard en Wil lemien en Pieter Manden. naar elkaar om. Het is wel zo dat voor een tweeling de eerste schooldag vaak minder eng is dan voor een kleuter die alleen komt. De tweelingkinderen zijn lang niet zo alleen als hun klasgenootjes wanneer papa of mama weggaat." Man met gebroken been naar Lichtenberg Een 19-jarige Soester moest met een gebroken been naar de Lichtenberg ge bracht worden nadat hij op zijn brom mer in botsing was gekomen met een auto. De automobilist, een 41-jarige Soester, wilde vanaf de Koningsweg de Belvedéreweg inslaan, en zag de jonge man over het hoofd. Het was weer raak zo rond moederdag: stapels drukwerk werden door de brievenbus gepropt. Drukwerk waar een heleboel mensen absoluut geen prijs op stellen. Veel van deze ongeadresseerde reclame verdwijnt dan ook ongele zen bij het oud papier. Ongewenste reclamefolders zijn in dat geval een vorm van verspilling waar hoognodig een einde aan moet komen. In het verleden viel het niet mee de hoeveelheid reclame uit je brievenbus te weren. Ook na vele verzoekjes richting postorderbedrijf, boekenclub e.d. bleef de lawine aanhouden. Toch heeft onder toenemende druk het Direct Marketing Instituut Nederland een methode bedacht om bij mensen, die ongeadresseerde reclame niet op prijs stellen, de brievenbus leeg te houden. Door de door dit instituut ontwik kelde sticker op de brievenbus te plakken kunt u rekenen op zo'n 75% minder reclame in de bus. Deze sticker is aan te vragen bij: Direct Marketing Instituut Nederland Antwoordnummer 17999 1000 WR Amsterdam Minder folders in de bus betekent minder papier- en inktverspillingen minder afval. De moeite waard dus als ook bij u dergelijke reclame ongelezen bij het oud papier gaat.

Soester Courant | 1990 | | pagina 5