Httk Neóerlmdse Missionm kabelkrant 10 tot 60% KORTING WIN EEN SUPERTAART/ Autoshow met prijzentombola afgesloten Aandenken voor de volhardende fietsers Gerth: wegens succes geprolongeerd INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS VERBOUWINGS-UITVERKOOP op onze kollektie JAPONNEN en PAKJES ROKKEN en BLOUSES JUMPERS en VESTEN Scholingsmarkt voor volwassenen Spinselmotten Economische sector zoekt vakmensen W.b.v. Soest 24 en 25 mei gesloten Inbraak in woningen Voor 'vroege vogels': dauwtrappen Drie verdachten inbraak aangehouden 20e maal 'Week voor de Nederlandse Missionarissen JAAR Praktijkdag Boer Milieu Telefoon gestolen De Flint in Mei Krant niet ontvangen? WOENSDAG 23 ME11990 SOESTER COURANT PAGINA 10 Zilver gestolen uit winkelvitrine Vermoedelijk twee man hebben vorige week dinsdag uit de vitrine van een win kel in huishoudelijke artikelen aan de Van Weedestraat een hoeveelheid zil veren bestek gestolen. Hoewel het sig nalement van de twee bekend is, heeft onderzoek tot dusver nog niets opgele verd. Graveeractie succesvol Een graveeractie waarbij fietsen wer den voorzien van postcode door reser visten van de gemeentepolitie was een succes. Tijdens de fietsvierdaagse wer den 160 fietsen gegraveerd. De gra veeractie werd gehouden in het kader van een actie die binnenkort wordt ge start waarbij fietseigenaren zullen wor den gemotiveerd hun eigendom goed te merken. Op woensdag 30 mei a.s. organiseren stichting Werk in Zicht en het Cen trum voor Beroepsoriëntatie en Be roepsoefening (CBB) van 9.30 tot 13.00 uur een scholingsmarkt voor werkzoekende volwassenen. Deze in formatieve markt wordt gehouden in het gebouw van het CBB, Grebbe- berglaan 25 te Utrecht. De scholingsmarkt is bedoeld voor her- intreedsters, migranten en langdurig werklozen, die werk zoeken, maar nog niet voldoende vooropleiding hebben of niet de goedé vooropleiding hebben om direct aan de slag te kunnen. Op deze markt kan men de stands be zoeken van de scholen waar stichting Werk in Zicht en het CBB mee samen werken en de eigen stands van Werk in Zicht en het CBB. Al deze scholen laten zien wat voor opleidingen zij te bieden hebben. Het zijn allemaal opleidingen die aansluiten bij de vraag van het be drijfsleven. Zo zijn er verschillende administratieve opleidingen en trainingen, opleidingen op het gebied van verzorging, techniek en de detailhandel. Ook zijn er verschil lende oriëntatiecursussen voor mensen die nog niet precies weten in welk be roep ze verder willen of kunnen gaan. De opleidingen bestaan altijd uit theo rie en praktijk. Vaak wordt er werker varing opgedaan in een bedrijf. Er zijn zowel part-time als full-time opleidin gen. Er zijn cursussen en trainingen van 15 weken, opleidingen van 1 jaar, maar ook opleidingen van 2 jaar. De meeste opleidingen worden in Utrecht en Nieuwegein gegeven. Bijna alle oplei dingen starten in september, maar voor sommige opleidingen is het hele jaar door instroom mogelijk. De kosten worden zo laag mogelijk ge houden. De meeste opleidingen kosten f 60,- of zijn gratis. Ook is er vaak een goede reiskosten- en kinderopvangre geling. Voor meer inl. stichting Werk in Zicht, tel. 03402-49075. Dit jaar hebben we opnieuw in Soest uitgebreid kennis gemaakt met de door de spinselmot wit gesluierde bomen en heersters. De laatste jaren is dit ver schijnsel in het voorjaar steeds zicht baar geweest. Bomen en heesters beho rend tot de roosachtigen zijn een geliefd maal voor de rupsen van de spinselmot. Levenscyclus In het vroege voorjaar leggen volwassen spinselmotten hun eieren op takken van o.a. de meidoorn, kardinaalsmuts en vogelkers. Daaruit komen hongerige rupsen die zich tegoeddoen aan het jong uitgelopen blad. Ter bescherming spinnen ze zich in een wit lakenachtig omhulsel. Deze bescherming is voor o.a. vogels redelijk afdoende, maar niet voor de sluitwespsoorten die hun eieren leggen in het rupselichaam. Op zijn beurt doet de larve van de sluipwesp zich weer te goed aan de rups. Wanneer de rups volgegeten en vol groeid is laat hij zich op de grond vallen en overwintert gewoonlijk twee maal. In het voorjaar daarop ontstaat er na de verpopping weer een nieuwe spinsel mot. Schade blijft beperkt De schade aan bomen en heesters lijkt op het eerste gezicht groot, maar in juli vormen zich weer volop nieuwe blade ren, waarna de groei zich voortzet. Be strijding van dergelijke aantastingen, wat overigens niet eenvoudig is kan dan achterwege blijven. Het verlies van twee groeimaanden mei en juni is na tuurlijk wel merkbaar. De autoshow op de Eng, waar afgelo pen weekend heel wat Soesters voor op de been waren, werd zaterdagmiddag op spectaculaire manier afgesloten. Alle gezamenlijke dealers hadden een prij- zenpot gecreëerd met daarin maar liefst 10.000 gulden, ledereen die op 17,18 of 19 mei een occasion had gekocht maak te kans 10.000gulden van de aankoop prijs terug te winnen. Op de foto reikt de heer J. Stam de gelukkige prijs winnares mevr. S.B. Visser uit Soest de fantasti sche hoofdprijs uit. Zij rijdt nu rond in een wel heel voordelige auto! Foto: Goos van der Wilt. Op het Midland College in Amers foort, college voor economisch onder wijs, wordt op 29 mei een informatie avond georganiseerd over opleidingen voor onder meer mazijnmedewerker, magazijnchef en commercieel mede werker. Dè avond begint om 20.00 uur en vindt plaats aan de Zangvogelweg 140 in Amersfoort. Sedert een aantal jaren worden onder verantwoordelijkheid van de OVD, het opleidingsinstituut voor de distributie, naast ander opleidingen, praktijkge richte beroepsopleidingen gegeven voor magazijnmedewerkers, magazijn chefs en commerciële medewerkers. Deze opleidingen zijn vooral gericht op het verbeteren van het vakbekwaam heidsniveau van deze medewerkers binnen groothandelsbedrijven, distri butiecentra e.d. De opleiding is in de vorm van een leer- In verband met Hemelvaartdag is het kantoor van de Woningbouwvereni ging 'Soest' op vrijdag 25 mei 1990 de gehele dag gesloten. Voor dringende klachten is de storingsdienst als nor maal telefonisch te bereiken onder nummer 18223. Bij een inbraak in een woning aan de Foekenlaan werd een geldbedrag van 230 gulden gestolen. Ook werden een aantal eurocheques meegenomen. De inbrekers kwamen binnen via de ach terdeur. Bij een inbraak in een woning aan de Heuvelweg kwamen dieven de woning binnen door het bovenlicht. Er wordt een bedrag van 600 gulden en 4000 Belgische francs vermist. Ook werden enkele gouden sieraden meege nomen. Een bewoner v,an het Kerkpad schrok vorige week woensdagnacht wakker van gerommel in zijn woning. Toen hij ging kijken bleek een raam te zijn gefor ceerd en miste hij zijn actetas waar on der meer een geldbedrag van 200 gul den in zat. Hemelvaart en dauwtrappen zijn één. Oorspronkelijk liep men die dag met blote voeten in het bedauwde gras: men maakte een wandeling, later vervangen door een fietstocht. In vroegere tijden geloofde men in de magische kracht van de dauw voor gezondheid en schoon heid. Vanzelfsprekend heeft de WV dit ou de gebruik al jaren op het Hemelvaarts dagprogramma staan. Elk jaar wordt weer een nieuwe fietsroute gemaakt, die de deelnemers langs bekende maar ook langs onbekende plekjes van de na tuur in en rondom Soest voert. Tussen 's ochtends 5 en 6 uur kan men vanaf de Schaapskooi op het erf van de fam. Van de Grift (Ferd. Huycklaan, hoek P. v.d. Breemerweg) beginnen aan een tocht van ongeveer 25 km. De kosten van deelname bedragen twee gulden. Hier voor ontvangt men de route, een deel nameformulier voor een prijsvraag met leuke prijzen en iets extra's. Na afloop van de fietstocht kan men weer bijko men met een kopje koffie in de Schaapskooi. lingstelstel, waarbij de cursisten de praktijkgerichte opleiding binnen het bedrijf volgen en 1 x per week naar school gaan voor een theoretische on derbouwing. Daartoe wordt een leer overeenkomst afgesloten tussen bedrijf en leerling. De consulent van de OVD houdt toezicht op de naleving van de voorwaarden, vastgelegd binnen deze overeenkomst. Foto: Goos van der Wilt. Het gaat goed met de Soes ter onderne mers. Vorige week donderdag kon de heer F. Gerth van het gelijknamige reis bureau de deuren van zijn derde kantoor openen aan de Hilversumse Gijsbrecht van Amstelstraat. In Soest draaien de twee kantoren van Gerth, aan de Van V/eedestraat en de Zuidpromenade, al met veel succes en de heer Gerth vond de lijd rijp de vleugels van zijn bedrijf uit te slaan en over de gemeentegrens in zaken te gaan. Samen met de drie medewerk- Foto: Goos van der Wilt. sters van de Hilversumse dependance is de heer Gerth overtuigd van de succes volle toekomst die ook zijn nieuwe zaak wacht. Niet alleen voor diegenen die als eer sten binnenkwamen, maar voor ieder een was er een aandenken aan de vele zware, maar vooral gezellige kilometers die men had afgelegd in de Soester fiets vierdaagse. Voor de negende keer gin gen de fietsers van 14 tot en met 17 mei op weg om 25 of 55 kilometer af te leg gen. De heer Riemers van Super van Doorn, een van de organisatoren van het festijn, reikte de sportievelingen een te geltje met opschrift uit. Gezien de grote belangstelling voor het evenement kun nen alle organisatoren, waaronder ook Tempo, op een zeer geslaagde fietsvier daagse terugkijken. Motor gestolen Uit een kelderbox van een flat aan de Van Goyenlaan werd vorige week dins dagnacht een motor gestolen. De 25-ja- rige eigenaar deed hiervan aangifte. Om bij zijn eigendom te komen had de dief twee deuren moeten forceren. Bij een woning aan de Prinsenhof werd uit de auto van een bezoeker uit Ermelo 30 liter benzine gestolen. De dief heeft vermoedelijk gebruik gemaakt van een valse sleutel. De gemeentepolitie in Raalte heeft vo rige week niet alleen een aantal inbra ken in eigen gemeente op kunnen los sen, onder de verdachten bevonden zich ook drie mensen met inbraken in Soest op hun geweten. De drie hebben een paar maanden terug in diverse be drijven op het industrieterrein ingebro ken waar zij voornamelijk geld hadden ontvreemd. Deze aktie is een gezamenlijk initiatief van de Nederlandse religieuzen en de bisschoppenconferentie en staat sinds het begin onder voorzitterschap van Mgr. J.W.M. Bluyssen, emeritus bis schop van 's-Hertogenbosch. De WNM heeft een tweeledige doel stelling: Aandacht vragen voor de persoon, het verhaal en de ervaringen van Neder landse missionarissen: priesters, zus ters, broeders en leke-werkers. Deze mensen met een missie werken vaak een leven lang met christenen el ders in de wereld. Zij gingen om kennis over te dragen maar komen nu terug met ervaringen die voor de christenen in Nederland weer leerzaam zijn en waaruit wij hier nieuwe inspiratie kun nen putten. Hun verhaal verdient daar om goed beluisterd te worden. Het verkrijgen van de financiële mid delen om de Nederlandse missionaris persoonlijk te ondersteunen. Eens in de drie/vier jaar komen zij hier op verlof. Zij kunnen dan een beroep doen op de fondsen van de WNM, voor de kosten van levensonderhoud, zakgeld, de be taling van premies voor sociale- en ziektekostenverzekering. Ook kan een kursus worden gevolgd, lektuur ge kocht en een klein pastoraal projekt worden gefinancierd. Naast deze zaken wordt uit de op brengst van de Pinksteraktie het tijd schrift ID (Informatiedienst van Mis sionarissen) betaald. De uitzending van leke-werkers en stages van theologlie- studenten naar de Derde Wereld is een terrein dat ook de nodige middelen vraagt van de WNM. De eerste doelstelling krijgt gestalte in PINKSTERAKTIE GIRO 676 OEGSTGEEST o.a. vormingsaktiviteiten, de uitgave van een gratis bulletin "Mensen met een missie", en de uitgave van een serie boekjes onder dezelfde naam. Dit jaar bestaat het boekje uit een aantal verhalen van theologiestudenten die door middel van een stage in de Derde Wereld van zeer nabij kennis maakten met de missionaire dimensie van ons le ven. De titel "Geen enkele reis maar re tour". De tweede doelstelling wordt bereikt via een kerkkollekte in alle Nederland se parochies - om aan te geven dat de zorg voor de missionaris een zorg is van de héle geloofsgemeenschap - en een giroaktie onder donateurs via giro 676 t.n.v. Nederlandse Missionaris, Oegst- KIJK ELKE WOENSDAG LOS DE KRUISWOORDPUZZEL OP Op Agrarische Hogeschool te Dordrecht De huidige produktiemethoden in de landbouw staan ter discussie. De ver scherpte milieuregelgeving dwingt de boeren tot aanpassingen van hun be drijfsvoering. Een helder inzicht in de te nemen maatregelen ontbreekt echter. Daarom organiseert de Agrarische Ho geschool Delft, in samenwerking met verschillende landbouworganisaties de "Praktijkdag Boer Milieu" die don derdag 7 juni in de Merwehal te Dor drecht gehouden wordt. Het doel van deze dag is het verstrekken van prakti sche informatie aan akkerbouwers en veehouders om de milieubelasting op het bedrijf terug te dringen. Er komen akkerbouw- en veehouderij onderwerpen aan de orde. Eerst zal er ingegaan worden op het mestprobleem. De deskundige sprekers geven hierbij een mogelijke oplossing; namelijk het vervoer van dierlijke mest van de over- schotgebieden naar de terkortgebieden en een manier om op een effectieve en milieuvriendelijke wijze de mest aan te wenden op cultuurgrond. Er worden ook subsidiemogelijkheden aangege ven. Deze zijn bedoeld om de kosten te drukken van de (hoge) investeringen die de boeren moeten aoen om de mi lieubelasting op het bedrijf terug te dringen. Verder wordt er een prakti sche toelichting gegeven op het meerja renplan gewasbescherming zodat de boeren weten wat ze in de toekomst kunnen verwachten en er komt een boer die over de eerste ervaringen ver telt met de geïntegreerde akkerbouw (het op een meer milieuvriendelijke manier omgaan met gewasbescher mingsmiddelen en kunstmest). Ook zullen er mogelijkheden besproken worden om de vermesting en verzuring op de veehouderijbedrijven tegen te gaan. Dit zijn een aantal voorbeelden van de onderwerpen die aan de orde komen. De dag zal afgesloten worden met een brede forumdiscussie. Al met al een zeer interessante en leerzame dag in de Merwehal te Dordrecht! Meer informatie? Schrijf een briefkaar tje naar de AHS, Singel 222. 3311 KV Dordrecht m.m.v. adres en telefoon nummer. Dinsdag 29 mei Voorlichting: Midland College, Zangvogelweg 140, Amersfoort, voor leer lingstelsel groothandel vanaf 20.00 uur. Bij de paardenkamp werd vorige week woensdag een draagbare telefoon ge stolen. Het toestel lag op het terrein van de stichting. In de nacht van woensdag op donder dag werd een raampje van een auto die geparkeerd stond aan de Noorderweg ingeslagen. De dief ging er met de auto radio vandoor. De eigenaar van de auto deed hiervan aangifte. donderdag 31 en vrijdag 1 Interscholaire Amersfoort Culturele finale. Scholieren van de deelnemende mid delbare scholen aan de Interscholaire brengen cabaret en klassieke muziek. Tevens wordt de uitslag bekend ge maakt van de verhalenwedstrijd. 19.30 uur. Theater. Prijsf 5,-. Op 1 juni is er in de stadshal van De Flint een groot eind- feest van de Interscholaire. Met uitrei king van de prijzen, optreden van de winnende band en disco. 19.30 uur. Stadshal. Prijs f 5,-. Kaarten via tel. 720551/723744 Kassa De Flint, Coninckstraat 60, tel. 033-726094 Openingstijden: maandag t/m vrijdag Van 12.30 - 17.30 uur en één uur voor aanvang van de voorstelling. Telefo nisch reserveren: maandag t/m vrijdag 14.00 - 17.30 uur, tel. 033-726094. Kaartverkoop: vanaf een week voor het betreffende evenement. De kaartver koop voor voorstellingen op zaterdag en zondag start op de maandag eraan voorafgaande. Telefonisch gereserveer de kaarten dienen een half uur voor aanvang te zijn afgehaald. Op de eerste dag van de losse verkoop worden kassa volgnummers uitgegeven, 's Morgens vanaf 8.30 uur. Met het volgnummer kunt u reservering maken vam max. 4 kaarten. Naast verkooppunt voor toe gangskaarten, cultureel jongerenpas poort (cjp) en theaterbonnen is de kassa van De Flint tevens informatiebalie. Abonnees, die woensdagavond om 18.00 uur de krant nog niet hebben ontvangen, kunnen tot 18.30 uur naar het kantoor van de Soester Cou rant bellen (tel. 14152). De krant wordt dan direct alsnog bezorgd. maison TELEFOON 13182 SOEST SOESTERBERGSESTRAAT 32A 1

Soester Courant | 1990 | | pagina 10