uen G//GRCOMBS sciiociimlicï Shsêdiüd MADONNA f500? INRUIL 998? 89r 2999? LEEF METPLEZIER! et> - WD20 SWP Uitbreiding buslijn 70 wordt uitgesteld A&0 VERZEKERT. Ym-, VIDEOCAMERA'S TE HUUR A49& STERKIN PRIJS VERLAAGD WINKELCENTRUM "HARTJE-ZUID" - TEL. 1 2874 FOTO «VIDEO 0 AUDIO Aanpassing aan verkeerslichten verkeerd ingeschat Sollicitatieclub start met nieuwe groep werkzoekenden Ooit kiest u voor mooist Bang&Olufsen i Mini-dienstregeling huis-aan-huis FEESTJE BOUWEN? Toch een bushalte op de Beukenlaan VW en Infocentrum vrijdag dicht Een schoon Soester milieu? Het gaat ook u aan Naar een natuurlijker groenbeheer Provincië: voorlopig geen tweede dagverzorgingsproject in Soest CITROEN KUIJER - SOEST Vm breatliless Onbezorgd zonnen STRAPLESS BH's vanaf...19,95 Onrendabel-super onrendabel Wie vergelijkt leest de Soester Courant WOENSDAG 23 MEI 1990 SOESTER COURANT PAGINA 3 VOOR UW OUDE FOTO-,FILM-_OF VIDEOCAMERA. BAUER VCC 610 CANON EOS 750 Zoals alle EOS camera's, bezit de 750 ook de unieke EOS eigenschappen, zoals 't razendsnelle Power Eye autofocus- systeem, de unieke AE scherpte dieptemeting en de inge bouwde flitser. Oftwel: de EOS 750 regelt de techniek z u alle aandacht kunt richten op creatief fotograferen. INCLUSIEF 35 105 MM OBJECTIE (per dag of per week) KOMPAKT KLEINBEELDCAMERA met ingebouwde flitser. Incl. tas, batterijen en film. Leverbaar in diverse kleuren SONY CCD - TR 55 VIDEO - 8 De kleinste en lichtste camcorder ter wereld, met een scala aan mogelijkheden en techniek. SONY CCD-SP5 Video 8 camcorder met spatwaterdichte behuizing en o.a.: 6 x motorzoom Autofocus en autowitbalans Electronische sluiter 2 x Digitale Superimpose Data display De ideale camera voor alle weersomstandigheden. gQQy v" De Vervoermaatschappij Centraal Ne derland heeft de gemeente Soest laten weten dat de nieuwe dienstregeling niet direct volledig uitgevoerd kan worden. Hoofdprobleem is de aanpas sing van de verkeerslichtinstallaties. Deze zouden voor de uitbreiding van de buslijnen worden aangepast met een voorrangsregeling voor de bussen. De procedure daarvoor is verkeerd in geschat. De goedgekeuring van de aanpassingen in Soest en de subsidie verlening daarvoor zal nog een week of zes duren. Pas in het najaar zullen de verkeerslichten in de busroute aange past kunnen worden. Op 1 januari 1991 zullen de bussen volgens het bus plan door Soest rijden. De voorrangsregeling voor bussen - het VETAG-systeem - is in Soest gepland op de verkeerslichten van de Birk- straat/Vondellaan, Soesterberg/Os sen dam weg, Koningsweg/Nieuwe weg, Dalweg/Beukenlaan, Dalweg/Ko- ningsweg, Vrijheidsweg/Koningsweg, Nieuwerhoekplein en Steenhoffstraat/ Dalweg. Eind 1989 waren de formali teiten voor deze aanpassingen afge rond. Een knelpunt in de uitbreiding van de route vormt in Soest nog de Molen straat, vooral het uit- en inrijden van de Molenstraat vanaf de Beukenlaan. Daarvoor zit in de aanvraag van de voorrangsregeling het verzoek om een speciale verkeerslichtinstallatie voor bussen. Een ander mogelijk knelpunt is het parkeren in de Molenstraat. Vrijwel zeker zal voor de vrije doorgang een parkeerverbod noodzakelijk zijn, zoals dat nu ook voor het gedeelte Molen straat tussen Middelwijkstraat en Al- bert Cuyplaan geldt. Tijdwinst Voor verdere tijdwinst is het ook nood zakelijk dat één verkeerslichtinstallatie in Amersfoort en twee in Baarn van VETAG worden voorzien. Voor buslijn 72 (Soest-Blaricum) is ook de aanpas sing van verkeerslicntinstallaties bij het Ziekenhuis Gooi-Noord en in Laren en Blaricum nodig. Achteraf is te lang ge dacht dat ook deze toevoegingen in de zelfde procedure bij de Rijksverkeers inspectie behandeld zouden kunnen worden. De voorrang voor bussen bij verkeers lichten levert gemiddeld een halve mi nuut tijdwinst per verkeerslicht op. In het busplan werd ervan uitgegaan dat lijn 70 hierdoor - ondanks de route-uit breiding van c.a 5 minuten in Soest - toch in dezelfde tijd tussen Amersfoort en Hilversum zou kunnen rijden. Uitbreiding moet wachten Nu de voorrangsregeling niet op tijd in de verkeerslichtinstallaties is aange- De Sollicitatieclub Amersfoort start op maandag 28 mei met een nieuwe groep werkzoekenden. Zij die langer dan een half jaar als werkzoekende staan ingeschreven bij een Arbeidsbu reau kunnen deelnemen. 80% van de mensen die afscheid nemen van de sol licitatieclub doet dit met werk. Op de sollicitatieclub staat niet alleen de sol licitatietraining centraal maar ook de begeleiding tot de deelnemer werk vindt. Om dit doel te bereiken werken de deelnmers vier ochtenden per week aan het solliciteren. Zij gaan hiermee door tot het werk gevonden is. De eerste drie weken krijgen de deelnemers een solli citatietraining. In de eerste week onder zoeken de deelnemers wat zij op de ar beidsmarkt te bieden hebben. Gekeken wordt wat de deelnemer gedaan heeft vanaf de lagere school. Welk werk, op leiding, studie, stages, vrijwilligers werk. Alles kan belangrijk zijn. Op ba sis van deze kennis, eigenschappen en vaardigheden wordt een curriculum vi- tae gemaakt. In de tweede week worden aankno pingspunten gezocht om in kontakt te komen met werknemers. Op een prak tische manier krijgen de deelnemers in formatie waar werk te vinden is en hoe hier op gereageerd kan worden. Het ac cent ligt op het analyseren van adver tenties, het telefonisch reageren op ad vertenties en de open- en gesloten solli citatiebrief. Tot slot komen in de derde week alle aspecten van het sollicitiege- sprek aan de orde. Sollicitatiegesprekken worden met be hulp van video geoefend. Na drie weken sollicitatietraining gaan de deelnemers aan de slag om werk te vinden. Met de kennis en theoretische achtergronden van het solliciteren op zak, leggen zij kontakten met werkge vers. Dit gebeurt op de sollicitatieclub, waar zij ook deskundige begeleiding krijgen, Bovendien maken de deelnemers gratis gebruik van de telefoon, postzegels, ty pemachines, papier en andere facilitei ten. Niet onbelangrijk is het clubkarakter. Werkzoekenden van diverse niveaus werken samen aan werk. Ze leren van ervaringen van andere deelnemers en geven elkaar adviezen en ondersteu ning. Het idee dat er meerdere mensen met sollicitatiemoeilijkheden kampen werkt stimulerend. Sollicitatieclubs voorzien in een groeiende behoefte. Solliciteren is te genwoordig een vak apart. Er worden aan sollicitanten hoge eisen gesteld. In Nederland zijn 35 Sollicitatieclubs aktief. Het is een door het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid in 1987 gestart experiment. Sollicitatieclub Amersfoort is vanaf ja nuari 1989 aktief. Ze maakt deel uit van het Arbeidsbureau Amersfoort en is ge vestigd in een voormalige school in het Soesterkwartier aan de Noordewierweg 275. Informatie over deelname aan de nieu we groep is telefonisch te verkrijgen bij het Arbeidsbureau Amersfoort of rechtstreeks bij de sollicitatieclub door 033-616675 te bellen. Een beroemd ontwerp herbergt de nieuwste technieken stel uw systeem samen uit: radio, cassettedeck, platenspeler en cd-speler. Wij demonsteren u het graag. 3 jaar garantie. t: van Weedestraat78 - Soest - Tel.02155-17253 Voor alle zekerheid! technische dienst tel. 02155-10344* bracht, heeft Centraal Nederland beslo ten de uitbreiding van de route van lijn 70 nog niet gaan rijden. Er was helaas geen andere keuze mogelijk dan óf de nieuwe route niet op tijd te rijden, 'of met een kortere route wel op tijd te rij den. Voor dat laatste is gekozen. Vanaf de Nieuweweg zullen de bussen nu dus niet de route Molenstraat, Albert Cuy- laan en Dalweg langs het nieuwe ge meentehuis rijden. Tot 14 juli zullen de bussen van lijn 70 de huidige route rij den. In juli zal de Beukenlaan tussen de Molenstraat en Dalweg weer berijdbaar zijn. Vanaf 14 juli tot eind 1990 zal lijn 70 wel de route Beukenlaan, Dalweg naar de Veenbesstraat rijden. Verbindingen in stand houden Voor de betere bediening van de wijk De Eng was in het busplan op de uit breiding van lijn 70 (Amersfoort-Hil- versum) gerekend. In de omgeving van Molenschot zal nog even op de halfuur- dienst gewacht moeten worden. Buslijn 73, die de plaats inneemt van lijn 77, zal dit jaar vanaf de Middelwijkstraat via de Molenstraat en de Albert Cuyplaan - ieder uur - blijven rijden. Daarna rijdt de bus via de Dalweg naar Overhees en Klaarwater. Daarna weer in tegenge stelde richting terug naar Soesterberg en Utrecht. Het gedeelte van de wijk de Eng rond de Dalweg zal met het ene half uur lijn 72 en het andere half uur lijn 73 wel een halfuurverbinding met Over hees en - via een overstap -van de half uur dienst van lijn 70 tussen Amers foort en Hilversum kunnen profiteren. De mini-dienstregeling van de busdien sten van Centraal Nederland, ingaande 28 mei, wordt woensdag 23 en vrijdag 25 mei huis-aan-huis in Soest en Soes terberg bezorgd. Mocht u op maandag 28 mei nog geen dienstregeling hebben ontvangen, dan kunt u vanaf dinsdag 29 mei een exem plaar afhalen: bij het gemeentelijk IN- FOrmatiecentrum te Soest en bij de De pendance Publiekszaken, Dorpshuis te Soesterberg. zalen- en partycentrum Telefoon 02155-14282 De door de omwonenden bestreden bushalte op de Beukenlaan komt er toch. Het college kwam tot de conclu sie dat deze plaats waar de woningen het verst van de straat liggen de beste plek voor een busstop is. Op de door de gemeente aangewezen locatie liggen de huizen vrij ver van de straat. De bewoners hadden echter be zwaar gemaakt tegen deze plek omdat de uitlaatgassen en het lawaai hen veel overlast zou bezorgen. Bovendien zou de bushalte zes van de voor hen brood nodige parkeerplaatsen innemen. Het bleek echter niet mogelijk de halte te verplaatsen. Bij het door de bewoners voorgestelde alternatief, de hoek van de Wijnand Toplaan, liggen de woningen veel dichter aan de straat. Bovendien ligt de nu gekozen plaats beter ten op zichte van de andere haltes. Wel is ge kozen voor een oplossing waarbij twee parkeerplaatsen worden gespaard. Mo menteel is men bezig met de bouw van een halteperron, waarvoor 'slechts' vier parkeerplaatsen geofferd hoefden te worden. Het gem. INFOrmatiecentrum, Steen hoffstraat 9a, en de WV zijn vrijdag 25 mei de gehele dag gesloten. Sinds een aantal jaren is het algemene besef doorgedrongen dat het gebruik van chemische (on)kruidbestrijdingsmiddelen verminderd moet worden. Ook in Soest is in overleg met de gemeenteraad besloten zo snel mogelijk over te schakelen naar andere, meer natuurlijke, vormen van (on)kruidbestrij- ding/beheersing. De natuur geeft ons signalen Als we de groei van inheemse (on)kruiden beter willen beheersen moeten we ons eerst verdiepen in de eigenschappen en begroeiingskenmerken van wilde planten. Zo is bekend dat grond die veel voedingsstoffen bevat de groei van bijv. brandnetels bevordert. Of wanneer we de grond veel met schoffel en hark bewerken de groei van akker(on)kruiden als melde en kamille bevorderen. Dergelijke constateringen kunnen ons gedurende het omschakelingsproces naar groenbeheer op zgn. ecologische grondslag helpen de juiste keus te ma ken. Bodembedekking door schors en blad Een methode om de ontkieming van ongewenste (on)kruiden tegen te gaan is de grond te bedekken met een laag boomschors. Op een aantal plaatsen in de gemeente Soest is een dergelijke bodembedekking uitgevoerd. Deze schors laag zal gedurende 2 a 3 groeiseizoenen de ontkieming van (on)kruid voorko men. Door het aanplanten en/of uitzaaien van een gewenste bodembegroei ing zal uiteindelijk de bodem bedekt worden en de kieming van ongewenste kruiden tegen gaan. Doe het niet in het groen! Het natuurlijke beeld van begroeiingen met brandnetels, fluitekruid en kamil le wordt door sommige mensen opgevat als 'verwaarloosd' groen. Een gevolg daarvan is dat er vaak eigen tuinafval bijgestort wordt. Dit is nu juist strijdig met het natuurlijke groenbeheer. Plaatselijke verrijking van de grond door or ganisch tuinafval geeft vaak een explosieve groei van andere minder gewenste (on)kruiden waardoor het natuurlijke evenwicht verstoord wordt. Doe het daarom niet in het groen, maar in de G.F.T.-container! Het inmiddels succesvol verlopende dagverzorginsproject voor ouderen in Groot Engendaal zal geen vervolg krij gen in de vorm van een tweede project. Provinciale Staten heeft geen financië le middelen om een dergelijk project te financieren. "Indien Soest een tweede project wil, zal zij daarvoor zelf de middelen, 40.000 gulden op jaarbasis, beschikbaar moeten stellen," aldus de provincie. Het dagverzorgingsproject in Groot Engendaal biedt zorg en hulp aan oude ren met zowel somatische als psychoge riatrische klachten. Liever zou de ge meente die twee vormen van zorg schei den. Het verzoek om een tweede pro ject te starten, waardoor deze twee groepen, die ook een verschillende be handeling vragen, gescheiden konden worden, werd door de provincie afge- wezen: er is geen geld. Het dagverzorgingsproject in Groot Engendaal is in april gestart en geeft be geleiding en verzorging aan ouderen die thuis wonen maar behoefte hebben aan professionele hulp. Ouderen kunnen twee dagen per week in aanmerking ko men voor deze vorm van zorg. Het pro ject wordt betaald door de provincie, de eigen bijdrage van ouderen is zes gulden per dag. Voor perfecte service. Ook voor uw UITLAAT BANDEN en ACCU'S Originele onderdelen. Korte Brinkweg 36 - Soest Telefoon 02155 - 1 62 15 Madonna zoals u haar nog nooit gehoord heeft Een MOR plaat vol schit terende ballads in de stijl van de jaren '20. Begin oktober zal de Dick Tracy film, met Madonna en Warren Beatty in de hoofdrollen, in premiere gaan. Minimaal 5 nummers van het album zullen ook in de film voorkomen. Tevens is er sprake van een Europese toernee - in juli/augustus van dit jaar. i He's a Man Sooner Or Later Hanky Panky I'm Going Bananas Cry Baby Something To Remember Back In Business More What Can Vou Lose Now I'm Following You (Part 1) Now I'm Following You (Part 2) Vogue DEZE SPIKSPLINTERNIEUWE CD VAN MADONNA is nu al verkrijgbaar bij OrkQft CD-VIDEO SHOP VIAL voor slechts ótj. Wees er snel bij want: OF OP Van Weedestraat 253 3761 CD Soest Telefoon 02155 - 2 23 39 (naast de Wibra) Natuurlijk mode en foundation Laanstraat 67 3743 BC Baarn Tel. 02154-15588 Als ik het laatste ingezonden stuk uit D'66 kring ter harte had genomen, was ik nu per vuilnisbak afgevoerd naar de verbrandingsoven. Geluk kig. Moeder de vrouw kon geen keus maken: moet een Lucifer nu in de groene container, of hoort zo'n ding nu thuis in de afdeling groente-fruit- tuinafval? Vandaar dat ik nog even in vlam ben gezet. Licht ontvlamd trok ik de stoute schoenen aan om naar de eerste raadsvergadering van onze nieuwe gemeenteraad te gaan, 17 mei zegt mijn kalender. Bij de beëdiging van de raadsleden kon ik het niet laten licht te glimlachen toen Wuyckhuizen van Groen Soest de eed af moest leggen. Tot twee maal toe liet burgemeester De Widt hem de ambtseed herhalen. Hij zou moe ten zeggen: Zo waarlijk helpe mij GOD Allemachtig, echter twee maal versprak hij zich en zei: "Zo waarlijk Godallemachtig helpe mij." Inder daad. Godallemachtig. Zo zat hij er ook bij, alsof hij had willen zeggen: "Wat doe ik hier eigenlijk, is het wel echt waar of zijn dit de Wittebroods weken samen met Harrie, om daarna wakker te worden in een remloze, hardrijdende trein niet ver verwij derd van een groot ravijn?" Afijn, 17 mei. Onrendable gebieden Tijdens het raadsvoorstel over de CAI ging het over onrendabele ge bieden. het college had er een twee de term bij bedacht, namelijk super- onrendabele-gebieden. Wie had dat gedacht. Bij monde van de WD vroeg Bert Krijger aan het college wat dat eigenlijk is, een onrendabel gebied. Dat zou toch zeker de WD na de laatse verkiezingen als beste moeten weten?! Maarja.somsdoeje net alsof het van niets weet en pleit je dan vervolgens nfet voor het aanslui ten van die gebieden, niet voor het fi nancieren van de AROS, maar voor het doorgeven van een Turkse zen der via de CAI. Dat zal me wat wor den. Heel Soest, want we worden im mers vertegenwoordigd door de door ons gekozen 27 raadsleden, zit te wachten op een uitzending uit Turkije. Niet dat ik er iets op tegen heb, maar vreemd vind ik het op z'n minst. Samen kijken naar de ander cultuur, daar worden we wijzer en begripvoller van, en ondertussen, zo intolerant als we zijn, minderwaardig spreken over mensen die wel naar de EO kijken en wel luisteren naar de muzikale fruitmand, of misschien, heel misschien vanuit het ziekbed/ bejaardentehuis of gewoon thuis luisteren naar de bekende klanken van de AROS. Om maar niet te spre ken over onze verbazing over men sen die op zondag niets kopen, niet naar het zwembad gaan. Dat is toch echt uit het jaar nul! Nee, laten we ophouden om te praten over cul tuurverrijking en begrip voor min derheden zolang wij onze eigen "on rendabele gebieden" afgesloten la ten van iedere vorm van communi catie en net doen alsof ze er niet zijn. Dan Leidje Tomassen, die zei het tenminste eerlijk: "wij zijn blij met de super-onrendabele-gebieden." Versprekingen Verder noteerde ik nog wat verspre kingen van de nieuwe raadsleden. Soms, is de wens de vader van de ge dachte. Harrie Witte, in het vuur van zijn pleidooi over uitstel van besluit vorming herinrichtingsplan voor de wijk de Engh, had het ineens over: we wachten op de nota sociale voor ziening. Hij bedoelde natuurlijk de nota sociale vernieuwing. Maar wist' Harrie veel? Al jaren maakt hij gebruik van de sociale... en vernieuwing? Nooit van gehoord! Ook uit de mond van Bart Krol (CDA) noteerde ik een aardige ver spreking. Een neerlandicus zou zoiets een contimentatie noemen. Let maar op. "Wij als CDA geven het college een positieve pluim!; Zouden we ook negatieve pluimen zijn? Maar ja, het CDA wil wel eens meer dingen wolliger zeggen, dan het eigenlijk wordt bedoeld. Krol voelt zich dus al aardig thuis. Wie de schoen past... Veel tumult is er overigens ontstaan over het passeren van een drietal Soester ondernemers voor de aanbe steding van de bouw in plan Klein- Engendaal. Schandalig roept de een, funest voor de werkgelegenheid roept de ander. Wat is er nu werkelijk aan de hand? Plan Klein-Engendaal zou in twee delen worden "geknipt". Het ene deel zou worden uitbesteed aan de BEMOG en het andere deel aan Higler/v.d.Grift/v.d. Hengel. Wat gebeurde? De Soester aanne mers dienden, afzonderlijk van el kaar, een in bouwtechnisch opzicht kwalitatief slechter plan in dan de Bemog en het was te duur. De huizen werden kleiner en de komende ko pers zouden er meer geld voor op ta fel moeten leggen. Dus besloot de politiek om de Soester aannemers te passeren en alles te gunnen aan BE MOG. Is dat gek? Stel: ik wil een paar schoenen kopen. Plichtsge trouw stap ik binnen bij een schoe nenzaak in Soest. Ik pas en ontdek dat ze niet echt lekker zitten. Kijk op de doos en zie dat de schoenen be hoorlijk aan de prijs zijn. Wat doe ik dan? Ik pak milieubewust de fiets, fiets naar de dichtsbijzijnde bushalte en neem de bus naar Amersfoort. Ik ontdek daar een paar schoenen die heerlijk zitten en ook in prijs lager liggen dan die ik in Soest vond. Denk ik dan aan de werkgelegenheid? Nee! Ik koop dan de, voor mij, kwa litatief betere schoenen voor minder geld. U niet? De gemeenteraad, die waakt over onze gemeenschapspor temonnee is verplicht zoveel moge lijk kwaliteit in huis te halen voor zo scherp mogelijke prijzen. Maar dat ontslaat de gemeente niet van een alom aanvaard koopgedrag. Troost u dus met de gedachte dat in dien de gemeente wel een deel van de bouw had besteed aan de Soester aannemers, er een ander deel van onze burgers zou protesteren. Na melijk dat deel dat in de eerste plaats kiest voor kwaliteit tegen een zo laag mogelijke prijs. Want, dat heb ik inmiddels wel be grepen, welk besluit er ook genomen wordt, altijd zal er een deel van de bevolking tegen zijn. Voor de poli tieke partijen is het alleen van belang welk deel. Het voor hen rendabele, onrendabele of het super-onrenda bele deel! LUCIFER

Soester Courant | 1990 | | pagina 3