(JUK IIJUH Natuur L fL c/f/r arttói-ocK f Muziekschool-ensembles te horen en te zien in eigen huis en in Griftland GRATIS lUJSTEN Pas wm Bazar/Rommelmarkt Van Arkel-Instituut Première 'eigen' compositie Interplays bij opening gemeentehuis M. Volksuniversiteit Soest/Soesterberg t Lezing over bloesemremedies Logistiek management PMMUGHT bij inlevering kleurenfilm /illem Van Oosten I fotoservice Jan Jansen voor C.O.K.-concert in Oude Kerk GROTE sortering mBUNISI illem Van Oosten I fotoservice Scholieren in de natuur op onderzoek Open dag bij DASGA-Zeist Krant niet ontvangen? Open Universiteit houdt open dag Filmhuis: Vincent Vrijwilligers Vakature Bank Inspraak: vrijblijvend gepraat? WOEI* Op< WOENSDAG 13 JUN11990 SOESTER COURANT PAGINA 10 Cultureel Creatief Centrum Zomercursussen in C-drie C-drie biedt in de komende zomerpe riode een aantal interessante cursussen aan. Speciaal voor die mensen die juist in de zomer iets op het creatieve gebied willen doen. Het zijn intensieve cursus sen want de lessen zijn achter elkaar ge pland in een week of een weekend. Teken en schilder 5 daagse Docente: Ellen Groenendijk Datum: maandag 25 juni t/m vrijdag 29 juni Tijd: 9.45-12.15 uur en 13.15-15.45 uur 1 uur pauze tussen de middag Prijs f 165,- f 208,- (incl. lunch) Deze cursus is zowel voor beginners ais voor gevorderden. Beginners maken kennis met diverse teken en schilder materialen, portret/model tekenen, vrij tekenen, buiten in de natuur land schaptekenen en schilderen. Gevorderden kunnen werken met het materiaal van hun voorkeur en aan on derwerpen naar eigen inzicht. Zeefdrukken op stof Docent: Fred Ros Datum: vrijdag 29 juni t/m zondag 1 juli Tijd: vrijdagavond 19,30-22.30 uur zaterdag en zondag 9.30-12.30 uur en 13.30-16.30 uur 1 uur pauze tussen de middag Prijs: f 82,- en f 20,- materiaalkosten f 100,- (incl. lunch) ln dit weekend leert men de basistech nieken voor het zeefdrukken; men gaat een sjabloondruk maken op stof met behulp van de zeefdruk techniek. Men mag zelf bepalen welke stoffen men gaat bedrukken b.v. T-shirt, overhemd, gordijnen, kussensloop. Deze stoffen dient men zelf mee te nemen. Dansexpressie Docente: Ute Dörner Datum.maandag 2 t/m woensdag4 juli Tijd: volwassenen: 19.00-21.00 uur kinderen: 16.30-18.00 uur Prijs: f 43,- (volwassenen) f 36,- (kinderen) Déze driedaagse zomercursus bevat een kennismaking met dansexpressie en samenspel. Iedereen is welkom en vertrekt vanuit zijn eigen kunnen en kennis. Men leert te improviseren en spelenderwijs zijn verbeeldingsvermo gen te gebruiken om het lichaam te la ten bewegen. Men kan schriftelijk inschrijven bij de administratie van C-drie. Meer infor matie over deze cursussen staat in de zomercursus folder, verkrijgbaar in het centrum. Het nieuwe culturele program ma C-drie presenteert voor de periode sep tember t/m december 1990 weer een interessant programma op theater/mu ziek gebied. Het nieuwe aanbod bevat met zorg geselecteerde aktiviteiten voor jong en oud. In de eerste maanden van het program ma: staat het volgende: September: - Muzikaal straattheater Mang - De Berini's met "Het naadje van de kous" - Kinderbios: benji - Jazz: Polo de Haas en Leoni Jansen kwartet Oktober: - len van Duijnhoven met "en we noe men haar..." Kinderbios: Cat City - Kinderbios: Rik, de smid - Poppentheater De Rarekiek met "De dans om tantes stoel" - Jazz: Dick de Graaf Septet Pro memorie: Cultureel Creatief Centrum C-drie is gevestigd aan de Willaertstraat 49 te Soest. Het telefoonnummer is 22188. C-drie is geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 -12.30 uur, 13.00 -17.00 uur en 18.30-23.00 uur. Op za terdag is het centrum open van 15.00 - 23.00 uur. Zaterdag 16 juni aanstaande organi seert het Van Arkel-Instituut in Soest alweer de tiende bazar/rommelmarkt. De poorten zijn voor iedereen open van 09.00-16.00 uur. De opbrengst wordt evenals voorgaan de jaren gebruikt voor recreatieve doel einden ten behoeve van de op het insti tuut wonende kinderen, zoals kam- peermateriaal, spelen en spelletjes enz. Op deze dag zal er voor jong en oud weer van alles te doen zijn: rondsnuffe len bij de vele rommelkramen met on der andere huishoudelijke artikelen, speelgoed, boeken en platen, kleding cn allerlei andere snuisterijen. Voor de rommelmarkt worden nog steeds oude bruikbare artikelen ingeza meld. Mocht men spullen hebben, dan kan men deze op het Van Arikel-Insti- tuut brengen. Eventueel kunnen, in overleg, beperkt spullen gehaald wor den (tel. 9 52 11). Er zijn dit jaar zo'n 25 spelkramen met bijvoorbeeld het bekende luchtkussen, reuzesjoelen en schieten, maar ook nieuwe spelen, zoals de blaaskop-van- Jut, fruitvangen, kop-van-Jut, blaasbal, ballenfontein, monstervoeren, reuze- kegelen, behendigheidsspelen, schat kist, grabbelroulette, schminken, vi deotekenfilms enz. Natuurlijk ont breekt ook het rad van avontuur niet met zijn mooie prijzen en rond 14.00 uur de verloting van twee fietsen. Bij di verse spelen kan men grote en kleine prijzen winnen. Wie moe is van dit alles en even wil uit rusten, kan dat op het gezellige terras waar van alles te koop is: koffie, limo nade, gebak, patates, kroketten, brood jes, ijs, saté en dergelijke. Bij slecht weer kan men droog zitten in de feesttent van bijna 250 m2. 'i Muziekonderwijs geniet in Soest een steeds grotere populariteit. Een leuke hobby, die leuk moet blijven, vinden de docenten van de muziekschool, die echter wel verwachten dat de leerlin gen er veel tijd insteken. 'Goed een in strument kunnen bespelen is veel leu ker en bevredigender dan vrijblijvend maar wat aanrommelen' is de vaste overtuiging van de muziekdocenten. En gezien het nog steeds groeiende aantal leerlingen, lijkt die doelstelling bij te dragen aan het succes van de mu ziekschool. Ook voor het publiek blij ven de talenten van de leerlingen niet verborgen. De regionale muziekschool in Soest geeft deze week een serie con certen in eigen huis. Muziekliefheb bers kunnen gratis genieten van de uit voeringen van een aantal ensembles. De grote finale, vrijdag 15 juni, wordt gehouden in het Griftlandcollege. Een lichte verflucht hangt nog in het ge bouw. De regionale muziekschool aan het Kerkplein heeft een grote opknap beurt gekregen. De prachtig witte wan den ogen nog wat kaal, "Maar," verze kert directeur Wim Schneider, "daar komt binnenkort verandering inGroep zeven van de Minister de Visserschool heeft een serie prachtige tekeningen ge maakt met als onderwerp muziek. Twaalf ervan hebben we in laten lijsten en die komen hier binnenkort te han gen." Vorig jaar heeft het pand, dat ei gendom is van de muziekschool zelf, aan de buitenkant een nieuwe verflaag gekregen. Dit jaar is men binnen aan de slag gegaan. Door een meevaller in de premies kon de muziekschool de firma Van de Kraats het pand een nieuw ge- Naast een groot aantal nieuwe cursus sen het komend cursusseizoen 1990/ 1991, zijn er diverse cursussen die we gens succes wederom in het programma zijn opgenomen, zoals: Genealogie Genealogie, ook wel stamboomonder zoek genaamd, is het onderzoeken van en het zoeken naar onze voorouders. Aan de hand van een praktijkvoorbeeld wordt gedurende deze cursus van het heden teruggegaan tot het verleden van rond de 17e/18e eeuw. Niet alleen de gangbare bronnen voor genealogie worden behandeld, maar ook de wat specialere, zodat men een betere indruk van het tijdsbeeld waarin de voorouders leefden verkrijgt. Aanvang: donderdag 10 januari 1991 van 20.00-22.00 uur Docente:mevr. dr. E.W.A. Elenbaas- Bunschoten Cursusadres: De Bundeling, Schouten kampweg 4 Cursusprijs: f 65,-, aantal lessen, 6 Practische psychologie De één lukt werkelijk alles, de ander niets. Is dit puur geluk of domme pech? Niets van dit alles, het verschil heet practische psychologie. Drs. J.M. Römer, psycholoog en na tuurgeneeskundige, zal in een zestal boeiende ontmoetingen de beginselen van practische psychologie bijbrengen. Aanvang: woensdag 3 oktober 1990 van 20.00-22.00 uur Docent: Dhr. drs. J.M. Römer, psycho loog en natuurgeneeskundige Cursusadres: MAVO Soest, Valeriaan straat 167a, Soest Cursusprijs: f 5,50, aantal lessen, 6 Voor inschrijving of informatie: Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Kerkplein 1 tel. 02155-22195 Geopend: Maandag van 10.00-12.30 uur Donderdag van 10.00-13.30 uur Behalve tijdens schoolvakanties Rectificatie Er is een foutje geslopen in de vermel ding van een tweetal cursusprijzen. Te weten: Gordontherapie, deze stond vermeld voor f 100,- dit moet f 120,- zijn. Homeopathie, deze stond vermeld voor f 50,- dit moet f 45,- zijn. zicht laten geven. "De eerste jaren is er weinig aan het onderhoud van het ge bouw gedaan. Nu hebben we er een be drag vast voor op de begroting staan," vertelt Wim Schneider. Pastorie Het pand is in de tweede helft van de vo rige eeuw gebouwd. Tot 20 jaar geleden hoorde het als pastorie bij de Petrus en Pauluskerk. De oorspronkelijke inde ling van de pastorie is gehandhaafd en daarmee is ook de karakteristieke sfeer behouden gebleven. Waar echter vroe ger de vele kleine kamertjes onderdak boden aan de pastoor, de kapelaans en de huishoudster, wordt nu muziekles gegeven op blokfluit, viool, koperen blaasinstrumenten, piano, orgel en gi taar. Maar liefst 534 leerlingen vullen wekelijks 260 lesuren. Wim Schneider: "De laatste jaren is er een verschuiving opgetreden in de populariteit van de in strumenten. Met name saxofoon en dwarsfluit zijn ware toppers momenteel en het aantal leerlingen dat zich daar voor opgeeft groeit nog steeds. Of Can- dy Dulfer aan dat succes van de saxo foon heeft bijgedragen? Ik denk het niet. De meeste kinderen weten niet eens wie zij is.De viool is vrij stabiel en piano loopt wat terug. De muziekschool heeft zo haar eigen hitparade. Muziekles blijkt niet alleen iets te zijn voor jongeren. Ook een aantal mu ziekliefhebbers op leeftijd zijn enthou siast met muziek bezig. "Het is wel zo dat jongeren voorrang krijgen bij de aanmelding. Wij hebben onze prioriteit bij de jeugd gelegd omdat mensen die jong beginnen met muziek, vaak beter leren spelen. Dat geldt natuurlijk niet voor iedereen, maar we krijgen zoveel aanmeldingen, dat we ergens een grens moeten trekken. Dat neemt niet weg dat iedereen hier welkom is!" vertelt Wim Schneider. De regels van de Muziekschool voor Amersfoort, Soest en Hoevelaken, zo als de volledige naam luidt, zijn eenvou dig maar strak. Muziek maken voor je plezier oké, maar het is wel een hobby waar eisen aan gesteld worden. "Soms stimuleren we mensen wel eens om af te haken. Als blijkt dat iemand helemaal niet studeert en niet gemotiveerd is, dan vinden wij dat zonde van onze tijd en energie. Zeker als wij dagelijks gecon fronteerd worden met een lange wacht lijst van mensen die verschrikkelijk Op 14 juni houdt Rose Vilé in Mayindra een lezing over de ontdekking van Dr. Edward Bach's 1886-1936, Engeland) bloesemremedies. Bach, arts, patho loog, bacterioloog en homeopaat, ont dekte een van de meest veelomvattende en liefdevolle, gifloze methoden tot ge nezen, een eenvoudig en mild systeem dat werkt en beschikbaar is voor ieder een. Tm kunnen worden gebruikt bij alle medicijnen en/of therapie-wijzen en zelfbehandeling, werken niet versla vend en zijn ongevaarlijk. Er wordt niet gekeken naar ziekte of ziekteverschijnselen. Deze worden be schouwd als de uiting van de gemoeds toestand van een persoon, m.a.w. ziekte is het gevolg, niet de oorzaak, zoals dokter Bach zei. Deze benadering zorgt ervoor dat de mens zélf behandeld wordt en niet de ziekte. Dr. Bach be greep dat een goede gezondheid af hangt van het harmonisch samengaan van mentale en emotionele factoren. Negatieve stemmingen en gadachten, waar iedereen wel eens last van heeft, zijn een teken van disharmonie, wat een uitwerking op het lichaam heeft. Het gevolg is ziekte. Ziekte is zo, volgens Dr. Bach, de eerste stap tot beter wor den, het opnieuw in harmonie brengen van de mentale en emotionele factoren in de mens. De remedies helpen de houding van de patiënt tegenover zijn ziekte en gezond heid te veranderen. Het zijn liefdevolle helpers op onze weg naar bewustwor ding en heling. Bij deze vorm kan de mens zelf zijn remedies uitzoeken, eventueel met hulp van een hulpverle ner/therapeut. Roos Vilé werkt al vele jaren (ongeveer 11 jaar) met Bachbloesem, zowel in haar praktijk als o.a. spiritueel geneze- res, als in de Bachbloesemremedie-cur- sus die zij geeft. Datum: 14 juni om 20.00 uur. Kosten: f 10,-. Reservering is noodzakelijk. Op 2 juli a.s. begint een korte cursus over deze remedies in Mayindra, infor matie aldaar: Kerkstraat 3-5, 3764 CR Soest, tel. 25599. De leerlingen van de muziekschool nemen nog even de stukken door. Deze week geven zij een aantal uitvoeringen in eigen huis en op het Griftland College. Foto: Goos van der Wilt. graag aan de slag willen," vertelt direc teur Schneider. "En bovendien zit er veel gemeenschapsgeld in de muziek school. Het is onze verantwoordelijk heid om dat goed te besteden," vindt hij. Geld voor iets leuks Soms blijft er geld over om 'iets heel leuks mee te doen'. Toen er in 1988 uit de premies onverwacht 26.000 gulden overbleef, besloot de directie van de muziekschool om niet het hele bedrag in de renovatie te steken. Met 6.000 gulden hadden zij hele andere plannen en toen de gemeente daar goedkeuring voor gaf, kon men aan de slag. "Het was al heel lang onze wens om een composi tie voor de muziekschool te laten ma ken vooreen variabel ensemble. Derge lijke stukken zijn er nauwelijks. Wij hebben toen Hank Kox de opdracht ge geven voor ons aan het werk tc gaan. Hij weet ais geen ander, als oud muziek school-directeur, wat vergevorderde amateurs kunnen. En dat stuk is er nu. Het heet 'Interplays' en we zullen de première van die compositie ten beste geven bij de opening van het nieüwe ge meentehuis in septeriibër!" vertelt een enthousiaste Wim Schneider. 'Iritërplays'is een cómplósïtïe indriéde- Ien. Het eersté déél zal worden uitge voerd door eën saxofoonkwartét onder leiding van Henk van Twillert. Het tweede deel is bestemd voor een strijk orkest en staat, evenals het derde deel dat gespeeld zal worden door een grote blazersgroep, onder leiding van Peter Vinken, de directeur orkesten van de RMA. "We zochten een speciale gele genheid om dit bijzondere stuk voor het eerst naar buiten te brengen. Wethou der Frans Kingma bracht ons op het idee om dat met de opening van het nieuwe gemeentehuis te doen," aldus Schneider. Uitvoeringen Maar voor het zover is, doet zich deze week al ruim de gelegenheid voor om naar de diverse ensembles van de mu ziekschool te gaan luisteren. Vanavond kan men om 19.00 uur in de muziek school aan het Kerkplein genieten van de uitvoering van een ensemble met houtblazers, fluit, klarinet en saxofoon. Donderdagavond is er een strijkorkest te beluisteren, ook om 19.00 uur. Vrij dag 15 juni tenslotte is de einduitvoe ring ensembles. Deze wordt gehouden in de aula van het Griftlandcollege en begint om 19.30 uur. De toegang tot al deze uitvoeringen is gratis. Op 28 juni organiseert het Arbeidsbu reau Amersfoort een voorlichtingsbij eenkomst over de cursus logistiek ma nagement. Werkzoekenden met inte resse in logistiek krijgen daar alle beno digde informatie. De afdeling scholing van het Amersfoortse Arbeidsbureau organiseert de cursus logistiek manage ment die in september van start gaat. Na het volgen van de cursus hebben de deelnemers goede perspectieven bin nen de logistiek. De voorlichtingsbijeenkomst staat open voor iedereen die voldoet aan de toelatingseisen. Informatie over de voorlichtingsbijeenkomst en de oplei ding is verkrijgbaar in het informatie centrum van het Arbeidsbureau Amersfoort. De cursus leidt op tot assistent logistiek manager, een middenkaderfunctie. Deelname aan de cursus staat open voor werkzoekenden met een voorop leiding op MAVO-, HAVO- of MBO- niveau. Bovendien moeten zij hun laatst genoten opleiding een jaar geleden hebben afgerond. De kandidaat moet full-time beschikbaar zijn. Logistiek staat voor efficiënte besturing en beheersing van goederenstroomtra jecten. Kostenbesparing is de belang rijkste factor die de populariteit van lo gistiek verklaart. In de cursus die 40 we ken duurt, krijgen de kandidaten vak ken als marketing, logistiek, bedrijfs economie en automatisering. Naast het theoriegedeelte is ook een stage opge nomen. Aan het eind van de cursus vindt er een examen plaats. Leggen de de kandidaten dit examen met goed ge vold af dan ontvangen zij de rijkserken- de MEAO-deelcertificaten "fysieke distributie" en "material management." Aan de opleiding zijn voor de cursist geen kosten verbonden. Het Arbeids bureau vergoedt alle kosten. SOEST-ZUID: Soeslerbergseslraat 57 02155-13109 i SOESTDIJK: Van Weedesfraat 147 02155-25942 De voormalig cantor-organist van de Oude Kerk te Soest, Jan Jansen geeft vrijdag 22 juni a.s. met een drietal ande re gerenommeerde musici een concert in de Oude Kerk te Soest. Behalve Jan sen, die het kerkorgel en z'n eigen cla- vecimbel bespeelt, werken aan het con cert mede: Helma Hartman, blokfluit, Barbara Tetenberg, blokfluit en Miene- ke v.d. Velden, gamba. Op programma staan vier sonates van Johan Sebastiaan Bach, te weten: Sonate in d moll voor twee blokfluiten en continuo, Sonate in D dur voor viola da gamba en clavecim- bel, Sonate in G dur voor orgel en de Sonate in B dur voor twee blokfluiten en continuo. Jan Jansen, tegenwoordig organist van de Domkerk te Utrecht en docent aan het Utrechtse Conservatorium, stu deerde destijds orgel bij Cor Kee, piano bij Gérard van Blerck en clavecimbel bij Leni van der Lee. In 1971 behaalde hij de Prix d'Excellence voor orgel. Helma Hartman studeerde aan het Utrechts Conservatorium, behaalde in 1989 het diploma blokfluit D.M. Ze speelt in verscheidene ensembles en studeert verder bij Reine Marie Verha gen. Barbara Tetenberg, geboren in Wup- pertal (WD) studeert nog aan het Utrechts Conservatorium. Zij behaalde verschillende prijzen bij concoursen. Mieneke v.d. Velden studeerde aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag en aan het Utrechts Conservato rium, waar zij tegenwoordig docente is. Ze geeft veel concerten in binnen- en buitenland. Het concert begint om 20.30 uur. De toegangsprijs bedraagt f 7,50, kinderen t/m 15 jaar en houders van een C.J.P, of pas 65+ behoeven slechts f 5,- te betalen. efl SOEST-ZUID: Soesterbergsesfraaf 57 02155-13109 SOESTDIJK: Van Weedesfraat 147 02155-25942 lïN Eemland, vereniging ter bevordering van het natuur- en milieubesef. Afdeling van het landelijk Instituut voor Natuurbeschermingseducatie IVN. ln de week van 11 tot en met 15 juni zal een 11-tal scholen weer in de Eempol- der de z.g.n. polderlessen van het IVN- Eemland volgen. De-polderiëssen ma ken deel uit van het programma met na tuur- en milieulessen dat aan het begin van het schooljaar aan de Soester basis scholen is gepresenteerd. Naast het IVN hebben ook Floralia, de Bijenver eniging, de Kinderboerderij en de ge meente Soest lessen voor de scholen verzorgd. De polderlessen zijn op maandag (11- 6), dinsdag (12-6), donderdag (14-6) en vrijdagmiddag (15-6). Na een inlei ding op school aan de hand van een les brief, gaan de kinderen onder begelei ding van vrijwilligers en studenten van de universiteit van Utrecht zelf op on derzoek uit. Er wordt m.n. gekeken naar wat er in de sloot leeft en wat die verschillende dieren en planten met el kaar te maken hebben. Ook de gevol gen van de vervuiling van de sloot zul len niet onbesproken blijven. De afgelopen jaren is het aantal volwas senen dat weer is gaan leren enorm toe genomen. Een school voor volwasse nen biedt de mogelijkheid kansen in te halen, een taal (beter) te leren spreken, de algemene ontwikkeling uit te brei den, zich voor te bereiden op een plaats op de arbeidsmarkt, enz., enz. Kortom, een school voor volwassenen is er voor iedereen: ouderen, jongeren, mannen en vrouwen. Cursisten worden er begeleid door bevoegde en deskun dige docenten. De DASGA is een door het Ministerie van Onderwijs en Weten schappen erkend en gesubsidieerd on derwijsinstituut. Mogelijkheden De Dab/Avondscholengemeenschap voor Volwassenen in Zeist biedt een groot scala aan opleidingsmogelijkhe den. In de algemeen vormende sector zijn er de opleidignen op Mavo en dit jaar voor het eerst ook op Havo/VWO- niveau en in de beroepsgerichte sector wordt een Pbve- (Primair beroepsge richte volwassenen-educatie)-cursus verzorgd. Bij de opleidingen op Mavo/Havo/ Atheneum-niveau is het mogelijk om voor een volledig diploma te studeren of voor een deeldiploma. Cursisten die voor een deeldiploma studeren krijgen bij een voldoende eindexamenresultaat een certificaat dat zijn waarde en gel digheid behoudt. Zes certificaten kun nen ingewisseld worden voor een Ma vo/Havo/Atheneum-diploma. Het studeren per vak kan ook soelaas bie den om tekorten in kennis weg te werken. Voor gezakten biedt het de mo gelijkheid om alleen die vakken over te doen, waarvoor zij zijn afgewezen, zo dat zij in combinatie met de reeds be haalde vakken in deeltijdstudie alsnog het diploma kunnen behalen. Open dag Om belangstellenden in de gelegenheid te stellen om meer informatie over de opleidingsmogelijkheden bij de DAS- GA te krijgen, organiseert de Dag/ Avondschool voor Volwassenen op donderdag 21 juni a.s. op de Kroost weg 58a een open dag, 's morgens van 10.00 tot 12.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 21.00 uur. Op die dag is er gelegenheid om de diverse leermethoden in te zien, te overleggen met vakdocenten en zich te laten inschrijven. Wie verhinderd is kan altijd een af spraak maken voor een gesprek of een studiegids aanvragen met uitgebreide informatie over de Mavo, Havo/Athe neum, PBVE aan te vragen bij de DAS- GA, Kroostweg 58, Zeist, tel. 03404- 57 699. Abonnees, die woensdagavond om 18.00 uur de krant nog niet hebben ontvangen, kunnen tot 18.30 uur naar het kantoor van de Soester Cou rant bellen (tel. 14152). De krant wordt dan direct alsnog bezorgd. Op zaterdag 23 juni organiseert het stu diecentrum Utrecht van de Open uni versiteit (Ou), Burg. Reigerstraat 89, van 10.00 tot 15.00 uur een open dag voor belangstellenden die meer willen weten over de studiemogelijkheden bij de Ou. Tijdens de open dag geven de studie consulenten en de studiebegeleiders van het studiecentrum uitleg en indivi dueel advies over het gevarieerde on derwijsaanbod van de Open universi teit, dat inmiddels meer dan 120 cur sussen en 21 studierichtingen omvat. Dit aanbod stelt studenten in staat thuis in eigen tempo en met begeleiding van uit één van de achttien over het land verspreide studiecentra een studie op maat te volgen. Voorts kan tijdens de open dag de nieuwe studiegids 1990/ 1991 worden verkregen, waarin alle cursussen en studieprogramma's uitge breid staan beschreven. In het studie centrum liggen tevens alle tot nu toe verschenen cursussen ter inzage. Inmiddels staan bij de Open universiteit bijna 45.000 studenten ingeschreven, die één of meerdere cursussen van in de regel 100 of 200 uur bestuderen, bezig zijn met een complete universitaire stu die (drs. mr. of ir) of zich hebben aange meld voor op her- en bijscholing toege sneden Kort Hoger Onderwijs-pro- gramm's (van 8.00 tot 15.00 uur). Studierichtingen die bij de Ou veel stu denten aantrekken, zijn onder meer: Bedrijfswetenschappen (met cursussen als Organisatiekunde, Marketing en Operationeel management), Milieu kunde, Rechten, Sociale wetenschap pen (cursussen als Inleiding psycholo gie en Personeelsbeleid), Bedrijfseco nomie en Cultuurwetenschappen (on der meer cursussen over filosofie, let terkunde, kunstgeschiedenis, muziek en schrijfvaardigheid). Uit Utrecht en omgeving volgen mo menteel 4775 studenten een studie aan de Open universiteit. Blijft de toename van de belangstelling voor de Ou zich in 1990 echter ontwikkelen als gedurende de eerste vijf maanden dan zal het stu diecentrum Utrecht aan het eind van het jaar ongeveer 5200 studenten tel len. In totaal hoopt de Open universi teit dan het aantal van 50.000 inge schreven studenten bereikt te hebben. Dc Vereniging Artishock, Sleenhoffslraal 46, Soest, tel. 02155-19577, stelt rich als doel een bijdrage te leveren aan bet sociaal-culturele le ven in Soest. Door je op te geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en geniet je de voordelen van het lidmaatschap. De kosten bedragen f 54,- per jaar; voor jongeren t/m 23 jaar en personen die tot dezelfde buishouding be horen f 27,- per jaar. KontakUdres ledenadmini stratie: Parklaan 98,3765 GK Soest, tel. 12689. Donderdag 14 juni (het leven en de dood van Vincent van Gogh) Regie: Paul Cox Australië 1987, kleur, 99 minuten. De uit Nederland afkomstige regisseur Paul Cox, die zelf schilder is, maakte veel korte films met een experimentele inslag. Zijn speelfilms waarvan 'Man of flowers' en 'Cactus' in ons land te zien waren, getuigen van een eigenzinnige stijl waarmee soms wonderlijk gevoeli ge effecten werden bereikt. Het bijzondere aan 'Vincent' betreft de vorm die zich ophoudt in het grensge bied tussen speelfilm en documentaire. De briefwisseling tussen Vincent en zijn broer Theo staat hierin centraal. Frag menten, voorgelezen door de Engelse acteur John Hurt, begeleiden de beel den die bestaan uit details van schilde rijen welke worden aangevuld met in 1987 gefilmde landschappen die Van Gogh inspireerden. De toeschouwer wordt op die manier meegenomen op een chronologische levensreis langs plaatsen als Zundert, Amsterdam, de Borinage, Parijs, Arles en St. Remy. Het geheel wordt af en toe onderbroken door gespeelde scènes. Door de goed gekozen brieffragmenten komt Van Gogh's ontwikkeling scherp naar voren. Zijn steeds sterker worden de eenzaamheid, de kwelling van het alsmaar niet verkopen en het gevecht om de eigen stijl: het is allemaal op de voet te volgen. Aanvang 20.30 uur Entree f 6,-, C.J.P./65+ f 5,-. Filmagenda: 21 juni Sweetie 28 juni Sex, Lies and videotape 5 juli The cook, the thief, his wife and her lover Omdat bij degenen die vrijwilligers werk verrichten de materiële beloning in de vorm van salaris e.d. ontbreekt zijn, nog meer dan bij mensen die wél betaald werk verrichten, elementen als werkplezier en immateriële waardering zeer belangrijk. Motivatie, betrokken heid, bemoediging, waardering zijn faktoren die voor de vrijwilliger dit werkplezier in hoge mate bepalen. In spraak, in welke vorm dan ook, kan een grote positieve bijdrage leveren ter rea lisering van eerder genoemde faktoren. Hoe "inspraak" in de praktijk uitvoe ring kan krijgen, hangt sterk af van de organisatie-struktuur, de wenselijkheid die bij vrijwilligers leeft, de werkintensi- teit, enz. Enkele gradaties zijn: open baarheid van informatie, recht om mee te praten, recht om mee te beslissen en het zelfstandig beheren en uitvoeren van eigen aktiviteiten. Verschillende inspraakvormen zijn: deelname aan werkoverleg, vrijwilli- gersvergaderingen, vrijwilligersraad en vertegenwoordiging in bestuur. Veel wettelijke regelingen waarop vrij willigers een beroep kunnen doen be staan niet; uitzonderingen zijn de W.O.R. (Wet op ondernemingsraden) en de Wet op Bejaardenoorden. Voor vrijwilligers is het dan ook zinvol om de faktor "inspraak" te betrekken bij de afspraken die bij aanname bij een instelling moeten worden gemaakt. Voor nadere informatie over dit onder werp kan men terecht bij de Vrijwilli gers Vakature Bank Soest, waar ook folders en brochures over inspraak, te gen een geringe vergoeding, verkrijg baar zijn. Vakatures 8-139. Sportclub voor geestelijk ge handicapten zoekt aantal vrijwil- lig(st)ers voor het organiseren en bege leiden van het wekelijkse zaalsportuur- tje. 18-110. Sportclub voor geestelijk ge handicapten zoekt voorzitter die coör dinerende taak heeft t.a.v. alle be- stuursaktiviteiten, bestuursvergaderin gen voorzit, externe kontakten onder houdt en beleidsvoorbereidend werk verricht. 8-136. Centrum voor geestelijk ge handicapten zoekt belangstellenden die zorg willen dragen voor een aantal van haar bewoonsters tijdens de zwemmid- dag op donderdag. Helpen bij het aan- en uitkleden en bij de wateractiviteiten behoren ook tot zijn of haar taak. 19-119. Enkele enthousiaste "klus jesmannen/vrouwen" gevraagd ten be hoeve van het onderhoud van het on derkomen van het Rode Kruis (Villa de Zonheuvel) en het Rollend Materiaal (de PAM en de aanhanger). Leeftijd: 18-50 jaar. 14-105. Verpleegkundigen gevraagd ten behoeve van de opleidingen van vrijwilligers en de begeleiding van de helpers/sters in het kader van de thuis- zorgprojekten. Leeftijd: 18-50 jaar. 9-107. Vakantiecentrum zoekt al leenstaanden en paren met of zonder kinderen, die zich in de weekeinden of tijdens de vakantie-periode willen in zetten voor diverse werkzaamheden: het bijhouden van kamp en bos, het runnen van een kantine, het koken in een klein eethuisje en leiding geven aan vakantieweken voor jongeren. N.B. een eigen tent of caravan kan worden ge plaatst. Informatie is te verkrijgen bij de Vrij willigers Vakature Bank Soest, Smits- weg 311, tel. 12630. Openingstijden: ma. t/m do. van 9.00-12.00 en 13.30- 15.30 uur, vrijdag van 9.00-12.00 uur. I Ondanks zaterdag liefhebbt kamp, ht den aan Iijkse "O] als gebri aangegre van enki

Soester Courant | 1990 | | pagina 10