arttóhocK A.xêü WEERD Paardenkamp begroet nieuwe bewoners Echte Abraham's en Sarah's voor jarige juf Kerkendag wordt evenement voor Soest Soester cabarettalent op Kerkendag filmhuis: Vincent spraak: ijblijvend gepraat? Open dag bij 12V2-jarig bestaan filologische Inleveren gestolen biervaten mislukt tyn Een schoon Soester milieu? Het gaat ook u aan Het scheiden van GFT-afval: De eerste indrukken 'Zuivere melk' op Kerkendag Voedselgroep in aktie tegen B.S.T. 17 juni a.s. wordt vader versierd. Spelletjesmiddag 'met bal en stick' Andere opzet voor D'66-fractieberaad Afbakening vernield: daders direct gepakt Hoofdschotel: Forumdiscussie kerken-politiek PAGINA 10 e Vereniging Artishock, Steenhoffstraat 46, jesl, lel. 02155-19577, stelt zich als doel een jdrage Ie leveren aan hel sociaal-culturele le- :n in Socsl. Door je op Ie geven als lid steun je doelstellingen van de vereniging en geniet je voordelen van hel lidmaatschap. De kosten .'dragen f 54,- per jaar; voor jongeren t/m 23 ar en personen die lol dezelfde huishouding be- >ren f 27,- per jaar. Kontakladres ledenadmini- ralie: Parklaan 98,3765 GK Soest, tel. 12689. onder dag 14 juni iet leven en de dood van Vincent van °gh) egie: Paul Cox ustralië 1987, kleur, 99 minuten, e uit Nederland afkomstige regisseur ïul Cox, die zelf schilder is, maakte el korte films met een experimentele slag. Zijn speelfilms waarvan 'Man of iwers' en 'Cactus' in ons land te zien iren, getuigen van een eigenzinnige jl waarmee soms wonderlijk gevoeli- effecten werden bereikt. ;t bijzondere aan 'Vincent' betreft de rm die zich ophoudt in het grensge- :d tussen speelfilm en documentaire. briefwisseling tussen Vincent en zijn >er Theo staat hierin centraal. Frag- •nten, voorgelezen door de Engelse eur John Hurt, begeleiden de beel- i die bestaan uit details van schilde- :n welke worden aangevuld met in 37 gefilmde landschappen die Van •gh inspireerden. De toeschouwer rdt op die manier meegenomen op chronologische levensreis langs atsen als Zundert, Amsterdam, de rinage. Parijs, Arles en St. Remy. t geheel wordt af en toe onderbroken )r gespeelde scènes, or de goed gekozen brieffragmenten nt Van Gogh's ontwikkeling scherp ir voren. Zijn steeds sterker worden- eenzaamheid, de kwelling van het naar niet verkopen en het gevecht de eigen stijl: het is allemaal op de t te volgen, ivang 20.30 uur ree f6,-, C.J.P./65+f 5,-. nagenda: uni Sweetie uni Sex, Lies and videotape uli The cook, the thief, his wife and lover lat bij degenen die vrijwilligers- verrichten de materiële beloning 3 vorm van salaris e.d. ontbreekt nog meer dan bij mensen die wél tld werk verrichten, elementen als plezier en immateriële waardering belangrijk. Motivatie, betrokken bemoediging, waardering zijn ren die voor de vrijwilliger dit plezier in hoge mate bepalen. In- k, in welke vorm dan ook, kan een positieve bijdrage leveren ter rea- ig van eerder genoemde faktoren. inspraak" in de praktijk uitvoe- tan krijgen, hangt sterk af van de usatie-struktuur, de wenselijkheid i vrijwilligers leeft, de werkintensi- :nz. Enkele gradaties zijn: open- eid van informatie, recht om mee ten, recht om mee te beslissen en elfstandig beheren en uitvoeren gen aktiviteiten. hillende inspraakvormen zijn: ime aan werkoverleg, vrijwilli- Tgaderingen, vrijwilligersraad en enwoordiging in bestuur, wettelijke regelingen waarop vrij ers een beroep kunnen doen be- ?ni/v& uit20nderingen zijn de 5'°P ondernemingsraden) Wet op Bejaardenoorden, 'njwilligers is het dan ook zinvol faktor "inspraak" te betrekken itspraken die bij aanname bij een ng moeten worden gemaakt, ladere informatie over dit onder- :an men terecht bij de Vrijwilli- akature Bank Soest, waar ook en brochures over inspraak, te- n geringe vergoeding, verkrijg- tures 9. Sportclub voor geestelijk ge- ipten zoekt aantal vrijwil- rs voor het organiseren en bege- 'an het wekelijkse zaalsportuur- 10. Sportclub voor geestelijk ge- Pten zoekt voorzitter die coör- de taak heeft t.a.v. alle be- ctiviteiten, bestuursvergaderin- •rzit externe kontakten onder in beleidsvoorbereidend werk Centrum voor geestelijk ge- pten zoekt belangstellenden die len dragen voor een aantal van voonsters tijdens de zwemmid- londerdag. Helpen bij het aan een en bij de wateractiviteiten ook tot zijn of haar taak. 9. Enkele enthousiaste "klus- en/vrouwen" gevraagd ten be- m het onderhoud van het on- n van het Rode Kruis (Villa de 'el) en het Rollend Materiaal en de aanhanger). Leeftijd: Verpleegkundigen gevraagd <eve van de opleidingen van eP de begeleiding van de ters in het kader van de thuis- kjen- Leeftijd: 18-50 jaar. Vakantiecentrum zoekt al- den en paren met of zonder die zich m de weekeinden of 1 vakantie-periode willen in- or diverse werkzaamheden: iden van kamp en bos, het •n een kantine, het koken in eethuisje en leiding geven aan eken voor jongeren. N.B. een of caravan kan worden ge- is te verkrijgen bij de Vrij- ,aJ™u,r! Bank Soest, Smits- tel. 12630. Openingstijden: o. van 9.00-12.00 en 13.30- vnjdag van 9.00-12.00 uur. DIAMANT SOESTERBERGSESTRAAT 26 - SOEST - TELEF. 02155-12982 HORLOGER - JUWELIER - OPTIEK WOENSDAG 13 JUNI 1990 Ondanks het niet al te fraaie weer waren zaterdag j.1. weer honderden paarden liefhebbers present bij de Paarden kamp, het nationale rusthuis voor paar den aan de Birkstraat, waar de halfjaar lijkse "open dag" werd gehouden. Zo als gebruikelijk werd deze gelegenheid aangegrepen voor de feestelijke intocht van enkele nieuwe bewoners, die hun laatste dagen (meestal jaren) in alle rust kunnen slijten in de warme stallen en de grazige weiden van de boerderij Vosse- veld. Voorzitter D. Keetbaas verwelkomde achtereenvolgens de merries "Lena" en "Tonnie", twee Haftlander ponies van 22 en 21 jaar, die in Nijmegen de schil- lenkar trokken, "Polly", een 24-jarige iiR.tmu ut«unwt), uit uuii ïenitar iroKKen, rouy een >- tuinbouwvereniging 't NUT In verband met het 12'/rjarig bestaan organiseert de vereniging dit jaar een open dag op zaterdag 23 juni. De dag wordt geopend om ongeveer 10.30 uur met een lezing van de heer Zevenber gen van het Bedrijfslaboratorium, dat de tuingrond heeft onderzocht op scha delijke stoffen e.d. Aan de hand van dit onderzoek zullen ook bemestings- en teel-adviezen gegeven worden. Op de open dag zal men kunnen proe ven wat er van zelf geteelde groente en fruit gemaakt kan worden. Verder zijn er verschillende kraampjes met o.a. in formatie over biologisch tuinieren en de fa. Westeneng met groenteplanten, za den, bloemen en meststoffen die te koop zijn. Voor wie zich echt helemaal wil laten voorlichten zijn er ook rondleidingen over het complex aan d^ Jaehthpislaait. t Een medewerker van het Bedrijfsla boratorium voor Grond- en Gewason- derzoek te Oirschot bemonstert enige percelen van het tuincomplex van de vereniging- 1 Foto: Goos van der Wilt. Shetland-ruin uit Alkmaar, en "Sir", een Arabische halfbloedruin uit Nieuw koop van 22 jaar. De dieren lieten zich al dan niet gelaten naar hun laatste on derkomen brengen. Keetbaas stond in zijn begroetings woord nog even stil bij het verscheiden van "Carlos", die in januari op de leef tijd van 44 jaar overleed. Speciale woorden van dank had hij voor de me dewerkers van de Paardenkamp, in het bijzonder voor T. de Bruin, die zaterdag voor het laatst present was en beloond werd met een fraai boeket. Op dezelfde dag organiseerde de ruiter- vereniging Bisschop te Vijfhuizen een bijzonder evenement, o.a. een mini- kermis en diverse paarden-activiteiten, speciaal voor de ziekenboeg van de Paardenkamp. Maandag j.1. was de op brengst van het geheel nog niet bekend, maar het staat wel vast dat de spontane actie een succes is geweest. Een 16-jarige jongeman uit Soest pro beerde afgelopen weekend bij twee ver schillende slijterijen twee gestolen bier vaten in te leveren met een statiegeld van 40 gulden per stuk. Op 17 mei deed een bewoner van de Joh. Poststraat aan gifte van de diefstal van de twee vaten. Alle slijterijen waren op de hoogte ge steld van de mogelijkheid dat de dief ze zou willen verzilveren. De jongen kon zo worden aangehouden. Hij bekende samen met een 17-jarige Baarnaar de vaten te. hebben gestolen. puim-. i De meeste mensen en de medewerkers van de gemeentereiniging hebben nu al enkele weken ervaring met het gebruik van de GFT-container. Dooro leve ringsproblemen kon niet iedereen in april van een conrainer worden voorzien, maar de bakken zijn nu toch allemaal uitgezet. Soest is aan het scheiden geslagen en in zo'n beginperiode kom je dan ook voor onverwachte (en soms onaangename) verrassingen te staan. Maar ge lukkig worden acute problemen door snel handelen van het reinigingsperso- neel, vlot opgelost. De resultaten zijn dan ook bemoedigend. In sommige wijken wordt maar liefst 50% van het huisvuil gescheiden als GFT aangeleverd! En het ziet er naar uit dat de GFT van goede kwaliteit is. Om deze gunstige resultaten vast te houden moeten we ons echter niet laten afschrikken door stank- en ander pro blemen. Deze problemen zijn er nl. om opgelost te worden. Daarom enkele tips. Voorkom stankoverlast door de container een plekje in de schaduw te ge ven. Afval dat snel gaat stinken kunt u het beste in een stuk krantepapier wik kelen. Een beperkte hoeveelheid papier mag in het GFT voorkomen. Maak de bak regelmatig schoon. Dit kan eenvoudig door er even de slang op te zetten of evt. te boenen met groene zeep. Er zijn ook bedrijven waar mee u een schoonmaakcbonnement kunt afsluiten. Vleesresten kunnen bij warm weer madenoverlast veroorzaken. U kunt dit voorkomen door deze resten in een krantje te wikkelen en deze in de bak te doen. Bij koele weersomstandigheden zult u van maden geen last hebben (en ook niet als er geen vleesresten in de bak worden gegooid). Hou het deksel zo veel mogelijk gesloten. Stamp het materiaal niet aan. De bak wordt dan beter geleegd. Voor meer informatie en voor vragen en opmerkingen kunt u de GFT-infolijn bellen: 02155-93688. SOESTER COURANT PAGINA 11 De aktiviteiten van de voedselgroep Soest zijn in de maand juni geconcen treerd op het promoten van 'zuivere melk' met het oog op de Derde We reld. De aktie spitst zich toe op hun bij drage aan de zgn. 'Kerkendag' in Soest bij de Open Hof aan de Veenbessstraat op 16 juni a.s., die wordt georgani seerd in het kader van het Conciliair Proces dat nog steeds in de kerk gaan de is. Al ruim een jaar voeren natuur- en mi lieu-organisaties, kritische consumen ten en boeren, dierenbeschermers en Derde-wereldgroepen verenigd in het Nederlands Platform aktie tegen de in voering van het nieuwe groeihormoon: Bovine Somato Tropine (B.S.T.). Dit hormoon stimuleert bij koeien de melk- produktie met een toename van zo'n 20%. De noodzaak hiervan is allesbehalve duidelijk. Er is nl. nog steeds grote on zekerheid over de gevolgen voor de volksgezondheid en over de negatieve effekten voor de koeien. De gevolgen voorde boeren en boerinnen in de Der de Wereld lijken desastreus. Wanneer de Europese Commissie zal besluiten het B.S.T. los te laten is er daardoor te vens een precedent geschapen, wat ook de introduktie van andere tot nu toe verboden hormoonpreparaten ruimte geeft. Vandaar de strijd tegen het B.S.T. •hormoon. De B.S.T. producenten richten zich mo menteel ook al op de Derde Wereld, omdat de veiligheidseisen daar minder stringent zijn. De zgn. 'turbokoeien' hebben echter ook 'turbovoer' nodig, en kleine veehouders hebben daarvoor niet de produktieomstandigheden. Bo vendien maakt bij hen de inspanning die het meer melkproduceren van de koeien vraagt, de dieren ook als trekdier te gebruiken daarvoor ongeschikt. De Werkgroep Wereldvoedselvraag- stuk Soest wil in het kader van de Soes ter Kerkendag de strijd tegen het B.S.T. hormoon opvoeren om van het uitstel van de Europese Commissie afstel te maken, wanneer daar in oktober a.s. een definitief besluit over valt. Daartoe geeft ze, naast verdere informatie en verkoop van de normale produkten in haar 'Voedselkraam' op de le en 3e za terdag van de maand bij de N.M.B. aan de Van Weedestraat, de mogelijkheid om mee te doen aan een handtekenin- gen-aktie gericht aan de E.G. land bouwcommissaris Mac Shary en de E.G. handelscommissaris Andriessen. Verder zal men op de Kerkendag 'zui vere melk' schenken, geproduceerd door een kritische boer uit Soest. Een eerdere aktie had reeds tot gevolg dat de invoering van het B.S.T. hor moon werd uitgesteld en ook de Neder landse zuiverfabrikant Menken/Van Grieken sprak zich uit tégen B.S.T.! De aktie kan gezien worden als opnieuwe een concrete stap naar gerechtigheid en heelheid van de schepping, waarmee het Conciliair Proces zich, naast vrede, binnen de kerken bezighoudt. Voor verdere inl. over de verkoop van Derde Wereldprodukten en/of de aktie kan men bellen: tel. 02156-8274 of 02155-19644 (contactadres werk groep.) Een unieke kans om vader te 14- Karaats gouden daSClip meteen echt diamantje (inclusief Een geschenk van allure voor vaders die van stijl houden. slechts In zilver slechts f 25,- Groot was de verrassing voor juf H. W. Morelissen van de Groen van Prinste- renschool, toen zij op de ochtend van haar 50ste verjaardag niet één, maar een hele klas vol traditionele Abraham 's en Sarah 's aantrof. De kinderen van groep zes en zeven zorgden met deze verkleed- stunt voor een beregezellige verjaardag van juf Morelissen. Foto: Goos van der Wilt. Op woensdagmiddag 13 juni zal er evenals voorgaande jaren voor de leer lingen van de groepen 3 en 4 van de ba sisscholen in Soest weer een spelletjes middag "met bal en stick" georgani seerd worden. In de loop van het schoolseizoen kun nen de Soester schoolkinderen kennis maken met diverse sporten door mee le doen aan de verschillende evenemen ten die door de sportverenigingen geor ganiseerd worden. Zo ook met hockey in de vorm van deze spelletjesmiddag. Bewust is gekozen voor de jongere kin deren om via de spelletjesvorm met de ze sport kennis te maken. Voor alle kinderen van de groepen 3 en 4 van de basisscholen staan om 14.00 uur de poorten van de hockeyclub open om mee te doen aan een serie behendig heidsspelletjes met bal en stick. Na af loop zal er nog de gelegenheid zijn een wedstrijdje te spelen. De middag duurt van 14.00 tot 16.00 uur, de club zorgt voor ballen en sticks. Een ieder die belangstelling heeft voor de hockeysport, wat informatie zou wil len hebben of zich wil opgeven als lid kan hiervoor terecht bij mevr. M. Luykx, tel. 16820. Afgelopen zaterdagnacht zagen getui gen hoe een drietal jongens bezig waren de wegbebakening bij de Koninginne- laan en de Nieuwstraat te vernielen. De jongens richtten vooral aanzienlijke schade aan aan de verlichting. Zij gooi den de lampen over de straat. De getui gen waarschuwden de politie die direct één van de vandalen kon arresteren. Zijn twee maatjes konden in de loop van de nacht worden ingerekend. De jongens, twee Soesters en een Baarnaar in de leeftijd van 20 en 22 jaar kregen een procesverbaal wegens vernieling. De Kerkendag wordt gehouden in en om de Open Hof, het kerkelijk centrum op de hoek van de Dalweg en de Veen besstraat en begint om 10.00 uur. De voorbereidingscommissie heeft een ge varieerd programma samengesteld, dat niet alleen voor kerkelijk-meelevenden interessant belooft te worden, maar ze ker ook voor hen die het wel en wee op kerkelijk gebied van wat grotere afstand volgen. Zo is er een informatiemarkt, waar di verse groepen uit Soest present zijn met een standje, en vindt er een forumdis cussie plaats tussen vertegenwoordigers van kerken en de plaatselijke politiek. Na de lunch is er een cabaret en het ge heel wordt afgesloten met een geza menlijke viering. Omstreeks 14.30 uur is het programma ten einde. Voor de kinderen in de leeftijd van 4 tot 12 jaar is er in de basisschool De Weg wijzer in Overhees een speciaal pro gramma. Voor de allerkleinsten (0 tot 4 jaar) is er kinderoppas in de Open Hof zelf. Forum Ds. Hans Greive, voorzitter van de Raad van kerken te Soest, opent de Kerkendag om 10.30 uur. Om 10.40 uur begint de "hoofdschotel", de fo rumdiscussie onder leiding van dr. Bas de Gaay Fortman, die eerst een korte inleiding houdt. Aan het gesprek wordt deelgenomen door vertegenwoordigers van de drie grotere kerken van Soest, de heren J. Heerkens (katholiek), D. v.d. Pol (hervormd) en J. Bade (gerefor meerd). De Soester "politiek" is aanwezig in de persoon van de plaatselijke politici Kees Verheus (CDA), Bert Krijger (VVD), Harry Witte (Gemeente- Belangen), Kees Boerkoel (PvdA), Adriaan Pothuizen (D'66), Jan Visser (Porgressief Soest) en Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF). Vijf stellingen De forumdeelnemers buigen zich geza menlijk over een vijftal stellingen, die rechtstreeks verband houden met het Conciliair Proces. Ze luiden als volgt: 1. Het Conciliair Proces, met zijn voor bereiding, verdieping en verbreding, moet noodzakelijkerwijze leiden tot een politieke stellingname van de kerken. 2. De kerken/parochies stellen zich te vrijblijvend op ten aanzien van de solidariteit met groepen die zich in zetten op het terrein van het Conci liair Proces. 3. Er is weinig reden optimistisch te zijn over de mogelijkheden van paro chies/gemeenten om invloed uit te oefenen op het gemeentebeleid. 4. Problemen gaan pas voor de mensen leven wanneer het hun eigen proble men zijn. 5. Zo lang de meeste Soesters zich her kennen in de huidige bestaande vor- De Kerkendag wordt a.s. zaterdag ge houden in en om de Open Hof. Foto: Goos van der Wilt. men van tolerantie en natuurbe scherming blijft het Conciliair Pro cesvoor hen een "ver-van-mijn-bed show". Plaatselijke thema's Daarnaast houdt het forum zich even tueel nog bezig met een aantal plaatse lijke thema's, die de voorbereidings commissie als volgt heeft geformuleerd: A. Gerechtigheid: Het scholenbeleid: concentratie- of deconcentratiebeleid; Grondverkoop t.b.v. een moskee; Huisvesting vluchtelingen eventueel na sluiting in Zonnegloren als Rijks opvangcentrum; Betaalbare huren voor iedereen. B. Vrede: De LOTA-discussie (Lagere Overhe den Tegen Apartheid); Toekomstige ontwikkelingen rond om de vliegbasis Soesterberg; Oefenterreinen de Stompert en de Vlasakkers (woningbouw); Echt partnerschap met wederzijdse inbreng (Kozle). C. Milieu: Het beleid ten aanzien van het bosge bied Zonnegloren en het Natuurbad; Herstel van een natuurgebied of nieuwe woonwijk of recreatie (appar tementen); Stimuleren of ombuigen van het nog steeds levende "groeidenken"; De spanning tussen werkgelegenheid (bedrijvigheid) en milieu, vgl. het be drijventerreinplan Nieuwegracht en woonmilieu-bedreigende bedrijven; Het winkelbeleid: de bereikbare su permarkt en de leefbaarheid van Soest. Jongeren willen ook in Soest wonen en Soest moet Soest blijven. Verkeersproblematiek: prioriteit aan de auto geven (wegen aanpassen, we gennet uitbreiden) of bewust auto- onvriendelijker beleid; Het afvalgebeuren: het prijskaartje dat eraan hangt en de te verwachten drastische verhoging van de afval stoffenheffing. Cabaret en viering Na de forumdiscussie, die tot ca. 12.00 uur zal duren, volgt een gezamenlijke, kosteloze lunch. Om 12.30 uur begint het cabaret - bestaande uit Lonneke Weusten, Jaap van der Windt, Ellie Hellebrand en Rick Mast - dat op een speelse wijze een aantal onderwerpen op de hak neemt, met als rode draad: 'Hoe gaan de kerken om met de thema's van het Conciliair Proces?' Om 13.45 uur begint - na enige vooroefening - de viering die de afsluiting vormt van de Kerkendag. Vanzelfsprekend rekenen de organisa toren erop dat alle Soesters die geïnte resseerd zijn in het Conciliair Proces de Kerkendag zullen bijwonen. Wie aan politiek doet leest de Soester Courant Nieuw voor D66 is allereerst dat ook een wethouder (Mieke Swinkels, van milieu en onderwijs), aan het openbaar fractieberaad deelneemt. Nieuw is ook dat de steunfractie uit een vaste kern bestaat, ad hoe aangevuld door actieve leden die zich voor speciale onderwer pen inzetten. Op die manier wordt ge probeerd de kwaliteit van de informatie en van de disdu^ie, en dus van de be sluitvorming, veffter Xe, verbeteren., Het openbaar fractieberaad is bovendien van de maandag verhuisd naar de dins dag voorafgaande aan de gemeente raadsvergadering. In de eerstkomende vergadering, dins dag 19 juni, staan o.a. het ouderenbe leid en de gemeentelijke automatisering op de agenda. Bij de automatisering gaat het om de bescherming van de "privacy" van de burgers en om de be veiliging van de door de gemeente op geslagen gegevens. Ieder die geïnteresseerd is en iets onder de aandacht van de fractie wil brengen, graag een telefoontje vooraf naar een van de fractieleden: Adriaan Pothui zen, tel. 19628 of Gré van Eek, tel. 14341, beide in Soest. De vergadering begint om 19.30 uur en wordt gehouden in de de/pendance achter het gemeentehuis Steenhoff straat 2. Komende zaterdag, 16 juni, beleeft Soest een nog niet eerder vertoond kerkelijk evenment: de plaatselijke Kerkendag, georganiseerd door de Raad van Kerken. De kerkendag vormt de (voorlopige) afsluiting van het Conciliair Proces - de wereldwijde beweging voor Gerechtigheid, Vrede en Heelheid van de Schepping - waar mee ook de bij de Raad aangesloten kerken van Soest zich de afgelopen ja ren al dan niet intensief hebben bezig gehouden. Op zaterdag 16 juni zal in de Open Hof een cabaret-programma gepresenteerd worden als onderdeel van de Soester Kerkendag. Op speelse manier zal dan een uur lang "gesold" worden met se rieuze onderwerpen, zoals gerechtig heid, vrede en milieu, met de manier waarop mensen en kerken daarmee omgaan. Zo'n relativerend element binnen hel Kerkendag-programma mag een geluk kige greep van de organiserende Raad van Kerken genoemd worden. En dat er Foto: Goos van der Wilt. bovendien ook kwaliteit verwacht kan worden, daarvoor staan de artiesten ga rant. Voor heel wat Soesters zijn het be kende namen: Lonneke Weusten, Jaap van der Windt, Ellie Hellebrand, Rick Mast en Bas Weusten. Tekst en regie komen op naam van Ab Faas, Eit Algra en Leo Weusten. Watje noemt dus: een Soester aangelegenheid, die geen Soes ter missen mag. De toegang is gratis en het cabaret-pro gramma duurt van 12.30 tot 13.30 uur.

Soester Courant | 1990 | | pagina 11