Let juist op vakantie op lichaamsverzorging K Puzzel mee met uw krant en win Variatie in voeding Sinaasappelhuid veel voorkomend probleem dat verholpen kan worden Huid heeft bescherming nodig tegen teveel zonnestraling Gro< I Huidlaag van borsten werkt ondersteunend De buik is een gevoelige zone Bescherming tegen verbranding De eerste stap: voorbereiding m-'f- 1 De tweede en derde stap Veroudering De vrije radicalen Vitamine E Bescherming een joggingpak of weekendtas Nieuwe ontwikkelingen Een fit lichaam is een mooi en gezond lichaam Waarschuwing Verzadigd en onverzadigd Vet Onregelmatig en stug Meest voorkomend Individueel probleem Behandeling WOENSDAG 13 JUNI 1990 SOESTER COURANT D(>7nn cnAAll onn holannriiL-o rnl in nnc hActaan 7!l -rt\i-ni t/nnr - PAGINA 14 De zon speelt een belangrijke rol in ons bestaan. Zij zorgt voor het leven op aarde; zonder zon kan niets groeien en zou de mensheid niet bestaan. Daarnaast geeft de zon vrolijkheid, geur en kleur aan ons leven op aarde. De zon koestert ons en onze omgeving en maakt dat onze huid een mooie bruine tint kan krijgen. De zon heeft echter ook haar negatieve kanten waardoor bescherming en verzorging noodzakelijk zijn. Teveel en zon der bescherming zonnen is onverantwoord en kan schadelijke effekten hebben op uw huid. U kunt de schadelijke effekten beperken door, voordat u gaat zonnen, goede zonneproduk- ten te gebruiken. Er zijn tal van uitstekende produkten bij uw drogist of parfumeriezaak te verkrijgen. Cosmeticahuizen hebben zeer komplete zonnelijnen. Vaak zijn deze produkten het resultaat van jarenlange re search en testen. De produkten verrichten hun werk zowel aan de oppervlakte van de huid als dieper in de opperhuid. Er zijn drie typen zonneprodukten: produkten die uw huid op de zon voorbereiden, produkten die tijdens het zonnen aktief zijn en produkten die na het zonnen de huid verkoelen en verzorgen. De kombinatie van zon en water verhoogt het risiko van verbran ding van de huid. Water geeft na melijk een bedrieglijk gevoel van frisheid op het lichaam. Maar doordat iedere waterdruppel als een soort vergrootglas werkt, is de kans op verbranding juist extra groot. Bovendien reflekteert water nog eens 5% van de zonnestralen van het wateroppervlak, waardoor verbranding sneller en heviger kan optreden. Ook in de schaduw, bij voorbeeld onder een parasol op het strand loopt u het risiko van verbranding door reflektie van zonnestralen op het zand, gebruik dus ook in de schaduw een be schermend zonneprodukt. Het is aan te bevelen om voor het zonnen een peeling te gebruiken. Hiermee worden dode huidcellen verwijderd zodat u mooi en egaal bruin wordt en langer bruin blijft. Er zijn produkten die uw huid voorbereiden op het bruin wor den. In deze produkten zit een stof die de melanineproduktie op gang helpt en het bruiningsproces ver snelt. Melanine is verantwoorde lijk voor het natuurlijke brui ningsproces van uw huid. Dit pro- dukt, de 'Preparateur Bronzage' moet al enige dagen voor het zon nen worden gebruikt. Het is belangrijk dat u juist op va kantie dagelijks uw lichaam ver zorgt. Tijdens de vakantie hebben 1 iMl 1 ivTpffi veel mensen het idee dat ze het niet zo nauw hoeven te nemen met de lichaamsverzorging. Niets is min der waar; uw lichaam heeft juist dan die verzorging extra hard no dig. Immers: alleen een huid die in topkonditie is kan er stralend ge zond uitzien. Dat u tijdens het zonnen goede produkten dient te gebruiken is duidelijk geworden. De derde stap is het gebruik van vochtherstellen- de produkten na het zonnen. Ook dat is zeker zo belangrijk. Voor de verzorging van de gebruinde huid wordt door de cosmeticahuizen onderscheid gemaakt tussen het gezicht en het lichaam. Dit onder scheid is er omdat de huid van het gezicht anders reageert dan die van de overige delen van het lichaam. De produkten voor het gelaat her stellen de vezelstruktuur, kalme ren en verfrissen. De produkten voor het lichaam verzachten direkt bij een lichte verbranding en voor komen uitdroging. Natuurlijk herstellen ook deze produkten het vezelnet van uw huid. Wij staan aan de vooravond van hopelijk een warm en zonnig zomerseizoen. De dikke truien en jassen gaan voor een paar maanden de kast in en kunnen worden omgeruild voor vrolij ke en zomerse kleding. De zon krijgt daardoor kans ons lichaam de noodzakelijke energie, warmte en een mooi bruin kleurtje te geven. Het zijn de plezierige kanten van het zomerse en zonnige leven. Er zitten echter ook nadelige aspekten aan zonnestra ling. Teveel zon-aanbidden heeft negatieve invloeden op onze huid, mits die niet wordt beschermd met goede verzorgings- produkten. Ons natuurlijk 'jasje' heeft hulp nodig. bron van een vroegtijdige veroude ring van de huid zijn. De zon is immers één grote energie- bron. Per seconde zet het. hemel lichaam 4 ton aan stofdeeltjes om in elektromagnetische energie. Door straling wordt deze energie in alle richtingen verspreid. De straling die wordt verspreid door de zon heeft, zoals gezegd, een negatieve werking op onze tere huid. Aan de oppervlakte ver brandt de huid door teveel zon. Bovendien droogt ze uit en ont staat een vermindering van samen hang tussen de cellen van de huid. Dieper in de huid beschadigen de stralingen de cellen en zorgen ze voor een veroudering van de huid vezels. De konklusie is duidelijk: ons heerlijk zonnetje in de tuin, op het strand of op het terras kan de Verantwoordelijk voor het sneller ouder worden van de huid zijn de zogeheten vrije radicalen. Vrije ra dicalen komen op een aantal ma nieren in ons lichaam. Bijvoor beeld door milieuverontreiniging, maar ook door roken en het eten van bespoten voedsel. De zonne straling stimuleert de aanmaak van de vrije radicalen, waardoor de huid droger, minder soepel en rimpeliger wordt. Vitamine E werd in 1920 ontdekt en is dankzij de chemische struk- tuur in staat om in de huid een be langrijke rol te spelen. Het heeft de eigenschap dat het de vrije radica len onschadelijk kan maken. Vitamine E beschermt onder an dere ook de huid vezels tegen vroegtijdige veroudering. Aange zien de huid 's zomers veel kontakt heeft met zonnestralen, ontstaan er meer vrije radicalen, vandaar dat de huid 's zomers veel behoefte heeft aan Vitamine E. In verschil lende zonneprodukten is daarom Vitamine E toegevoegd. Er zijn zeer verantwoorde zonne produkten op de markt die u een stevig handje helpen. Een goed voorbeeld daarvan zijn Les Solai- res Biotherm aux Anti-Radicaux Libres. Een lange naam, maar de produkten hebben dan ook veel te bieden. In de produkten is een koncentratie van 5% Vitamine E HORIZONTAAL: 1. beminnelijk 4. eetgerei 8. steenafval 12. vlijt 16. ijzer houdende grond 17. inwendig orgaan 18. ongeschaafd 20. schreeuw 22. bijb. fig. 23. Belg 25. adolescent 26. plaatsbepa ling 28. negertrom 30. plaag geest 31. mijngraver 32. heng selmandje 33. vrucht 35. deel v/e school 37. lid v/e Hindoe sekte in Voor-Indië 39. de on bekende 40. hetzelfde 42. Eng. duim 44. klein kind 46. paling 48. gravin van Holland 49. vol wassen 52. deel v/e huis 54. soort belasting 55. myth. fig. 56. knoedel 57. wording 58. Duitse social. partij 59. stuf 61. Ver.van Gasdistributiebedrij- ven 62. knaagdier 63. kapitein 64. overmatig 66. Ital. munt 68. zijriv. v/d Donau 71. her kauwer 72. krap 75. zomerver blijf 77. balmengsel 78. luizeëi 81. tarten 83. Turks bevelheb ber 85. kaartje voor heen- en te rugreis 88. gerammel 90. her bergier 91. ruststoel 93. don kergrijs gesteente 94. doorzich tig weefsel 96. stuf 97. deel v/d arm 98. inw. van Ierland 99. vliegveld bij Parijs 100. advies 101kuiltje bij golfspel 102. pl. in Noorwegen. VERTIKAAL: 1tennisterm (Eng.) 2. tenger 3 muze v/h minnedicht 4. steun balk 5. land in Afrika 6, rege ringsreglement 7. Caribisch ei land 9. geb.plaats van Abra ham 10. kapiteelvorm 11. ont kenning 13. wiek 14. lidwoord 15. keukengerei 17. halfgodin 18. kalme gemoedstoestand 19. emplooi 21. president (afk.) 24. hemellichaam 27. snaak 29. uitgeput 31. echtgenoot 32. barsten 34. aan alle kanten om ringen 36. eentonige aanroe ping van heiligen 38. mengel moes 39. bezijden 40. afgod 4l landbouwprodukt 43. slavin van Sara 45. pruimesoort 47. Isr. luchthaven 48. wier 50. her- Prijzen: 50 joggingpakken 100 weekendtassen 200 zonprodukten van Biotherm tesoort 51. Jap. gordel 53. be woner van Letland 54. diere- mond 60. draagverband 62. schoonmaakgerei 65. gehoor zaal 67. kippenloop 69. Soc. Econ. Raad 70. moeder van biggen 73. maand v/h jaar 74. voltampère 76. riv. in Spanje 77. spijsverteringskanaal 78. onvriendelijk 79. eens 80. sneeuwhut 82. aroma 84. vlug 86. ver (in samenstellingen) 87. nul 89. roem 92. opstootje 95. en andere 97. riv. in Italië. Na juiste invulling ontstaat in de gelijkgenummerde vakjes een slagzin: 54-98-71-86-38-79-62-31//52-46- 65-93-28//101-3-94//4-95-69-75- 89//9-42-64//56-15//87-51-33 Stuur deze vóór 15 augustus 1990 op een briefkaart naar: Centrale Puzzel Verwerking, Postbus 247, 7301 BH Apeldoorn. verwerkt die in de opperhuid doordringt en de vrije radicalen neutraliseert. Zo zorgt u ervoor dat u de veroudering van uw huid tegengaat. Daarnaast bevat het als voorbeeld aangehaalde produkt UV-A en UV-B filters. Deze zijn erg belangrijk irt een zonnepro dukt. Deze filters houden name lijk schadelijke stralen aan de oppervlakte van de huid tegen. Zo bent u veilig, komfortabel en cos metisch aan het bruinen. Door ge bruik van zonneprodukten heeft u ook nog later in het jaar veel ple zier van uw mooie bruine tint. Ondanks dat cosmeticahuizen nu over zeer goede produkten be schikken, gaat de ontwikkeling van nieuwe en betere zonnepro dukten steeds verder. Dat is lo gisch. U als konsument vraagt daar terecht om en de cosmetica- wereld gaat er wetenschappelijk op in. De Protecteur Bronzeur is daar bijvoorbeeld het resultaat van. Met dit produkt van het huis Biotherm is het mogelijk om uw huid tegen schadelijke zonnestra len te beschermen en tegelijkertijd (door zelfbruinende werkstoffen) onmiddellijk een mooie bruine tint te krijgen. Het produkt is ge schikt voor elk type huid, maar met name voor de zeer gevoelige huid. Indien u een (zon)gevoelige huid heeft, bent u nu in staat om bruin te worden zonder de risiko's van verbranding of uitdroging. In Protecteur Bronzeur zijn naast de Vitamine E, UV-A en UV-B filter ook de zogeheten liposomen opge nomen. Deze liposomen versprei den de zelfbruinende bestandde len. Al na enkele uren wordt een bruine kleur zichtbaar. Een tweede voorbeeld van de steeds verdergaande ontwikkeling in de zonnecosmetica is de Ecran Total BF 25. Dit produkt is samen gesteld op waterbasis en niet op oliebasis, zoals de traditionele sun-blocks zijn samengesteld. Ecran Total is door de waterbasis licht, luchtig en zeer aangenaam op de huid. Ook na zwemmen is de hoge bescherming nog volop aan wezig. Een fit lichaam is een mooi en ge zond lichaam. Aan die stelling valt niet te tornen. Het belang van een optimale konditie staat dan ook volop in de belangstelling. In de afgelopen jaren heeft die trend Er is een aantal produkten dat u beter niet kunt gebruiken als u gaat zonnebaden. Parfums op alcohol basis en met etherische oliën kun nen in kombinatie met de zon pig- mentvlekken veroorzaken. Er be staan ook medicijnen waarin stof fen zijn verwerkt die de lichtgevoe ligheid van de huid verhogen. Wel ke medicijnen dat zijn, kunt u na vragen bij uw huisarts of apo theek. Een mens is wat hij eet. De liefde gaat door de maag, de kilo- tjes ook. Wilt u een mooi en verzorgd lichaam hebben, dan is het verstandig om eens stil te staan bij uw voedingsgewoon ten. Een groot aantal Nederlanders eet nog steeds verkeerd en te veel. Er komen steeds meer dikke mensen die bovendien ook te weinig bewegen. Een te hoog gewicht is slecht voor het hart, de gewrichten en de konditie. Meer beweging en beter op het voedingspatroon letten zijn de remedies. niet zien aan de buitenzijde. Eén daarvan is het al eerder genoemde cholesterol. Dit soort vet heeft elk lichaam nodig, bijvoorbeeld voor de produktie van hormonen. Ech ter overdaad schaadt. Een te hoog cholesterol-gehalte verhoogt het risiko op hart- en vaatziekten. En uw hart is de centrale motor die per dag zo'n 100.000 maal klopt. Als dit niet fit is... Er zijn twee soorten vetten die in vloed hebben op het gehalte: ver zadigd en onverzadigd. Verzadigd vet verhoogt uw cholesterol-gehal te. Het komt voor in vet vlees, vette kaas, volle melk, snacks, koekjes en bijvoorbeeld gebak. Kies bij het kopen dus voor minder vette pro dukten. Er zijn tegenwoordig ge noeg halfvolle en magere produk ten in de winkel. Het beste is nog om produkten te nemen die onverzadigde vetzuren bevatten. Linolzuur is een voor beeld van een onverzadigd vet. treft het aan in bepaalde zuivelpro- dukten. Bij gebruik van onverza digd vet daalt het cholesterol-ge halte in uw bloed. De kans op een gezond lichaam is groter en op hart- en vaatziekten lager. WOENS Een smakelijke leidraad is de bro chure 'Naar een paar kilo's min der' van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. Daarin staat precies waar u op moet letten om af te vallen of om uw lichaamsge wicht op hetzelfde peil te houden. Wij geven alvast een paar tips. Zorg in ieder geval voor variatie in uw voeding en spreidt het eten ge lijkmatig over de dag. Eet veel zet meel en voedingsvezels en beperk het cholesterol-gehalte. Probeer ook minder suiker en zout te ge bruiken. Gezond eten betekent overigens niet minder lekker eten. Bruin- en roggebrood zijn smake lijk, net als aardappelen, zilver vliesrijst en deegwaren. U kunt daar gerust grote porties van eten. Denk ook aan veel groenten en peulvruchten. Groenten kunnen vaker worden gegeten dan alleen bij de warme maaltijd. Misschien wel het belangrijkste aandachtspunt is vet dat in heel veel voedingsstoffen voorkomt. Wees daar zeer matig mee en let op voldoende linolzuur. Vetten tonen zich enerzijds zichtbaar aan de buitenzijde van uw lichaam dat minder mooi en estetisch wordt. Er zijn echter ook vetten die we Nu het zomerseizoen begint en de bikini's weer uit de kast worden gehaald, zullen velen ongetwijfeld een extra kritische 'inspektie' voor de spiegel houden. Moet ik nog wat pondjes kwijt raken, waar zitten de probleemzones op het lichaam? En wat belangrijk is, wat kan ik er aan doen, zodat ik mij straks op mijn gemak in bikini kan vertonen. Gelukkig is er een enorme vooruitgang geboekt in de ontwik keling van huidverzorgende produkten. Niet alleen bij pro dukten voor de hygiëne, maar zeker ook bij de zogenaamde probleemoplossende produkten, zoals produkten voor de versteviging van de huid, voor contourverbetering en tegen sinaasappelhuid. Een veel voorkomend probleem bij vrouwen dat zich in de spiegel reflekteert is panniculose. Het is beter bekend onder de naam sinaasappelhuid. Panniculose is een verandering van het weefsel die zich voordoet op bepaalde plaat sen van het lichaam. Op lichaamsdelen als heupen, dij en en knieën kunnen zich onesthe tische vetophopingen vormen. De ophopingen ontstaan doordat in deze zones een vertraagde bloed- cirkulatie plaatsvindt. En dat heeft gevolgen voor de huid die on regelmatig wordt en stug en min der elastisch aanvoelt. Wij gaan even dieper in op de oorzaken van dit probleem dat vooral bij vrou wen een veel voorkomende kwaal is. Als één van de boosdoeners worden de zogeheten oestrogenen (genen die voornamelijk door de eierstokken worden afgescheiden) aangewezen. Ze veroorzaken in terne funktionele stoornissen die vaak ook stofwisselingsvertragin gen tot gevolg hebben. Puberteit, zwangerschap, maar ook de meno-pauze hebben veel invloed op de produktie van oes trogenen en dus op de ontwikke ling van panniculose. Een groot gedeelte van de mensen dat te ma ken heeft met panniculose, zo'n 80%, heeft het door erfelijkheids- faktoren. Onjuiste voeding en te weinig beweging kunnen het ech ter ook veroorzaken. Net als de pressies, ontregeling van het ze nuwstelsel en stress die invloed hebben op panniculose. Panniculose 'nestelt' zich meestal op dezelfde plaatsen op het li chaam. Vaak zijn dat plaatsen die zichtbaar worden in een badpak of bij het dragen van mooie lingerie. We zien panniculose op de bisson- bult (helemaal boven aan de rug), op de bovenarmen, de heupen, bil len, dijen, achterkanten en bin nenkanten van bovenbenen en op de knieën en enkels. Panniculose is een individueel pro bleem. Er zijn drie stadia in te on derscheiden: recent en nauwelijks zichtbaar; duidelijk en direkt zichtbaar en hardnekkig en reeds lang aanwezig. Naarmate de gra daties oplopen wordt de huid ge voeliger en zelfs in sommige ge vallen pijnlijk. Voor alle stadia zijn er produkten die panniculose goed aanpakken. Leest u dus eerst grondig op de ver pakking welk produkt voor u het beste is geschikt. Er is een produkt als Biotherm Actif Amincissant Chauffant 10 Jours. Dit produkt heeft als bijzondere eigenschap dat het de temperatuur van de huid verhoogt, waardoor de aktieve werkstoffen beter door de huid kunnen worden opgenomen. Voor extreme gevallen van panni culose is er een produkt dat Sérum Amincissant Lipo-Actif heet. Daarin zijn onder andere extrac ten verwerkt van de Ginkgo- Biloba. De bladen van deze al mil joenen jaren bestaande boom uit het Verre Oosten hebben bijzonde re eigenschappen. Ze hebben een positieve werking op het celmem braan, bevatten Vitamine P, het geen een stimulerende invloed heeft op de bloedcirkulatie en gaan verzwakking van het haarva- tennet tegen. Het gebruik van de behandelings middelen is eenvoudig, u brengt dagelijks het door u te gebruiken produkt aan op de betreffende li chaamsdelen. Daarna moet het goed worden ingemasseerd, totdat het volledig door de huid is opge nomen. De gebruiksduur van pro- 'dukten als deze is natuurlijk af hankelijk van het individuele pro bleem en de verbetering daarvan. Samen met een gezond levenspa troon met verantwoorde voeding en beweging zullen de resultaten zich sneller laten zien. zich doorgezet op allerlei (sportie ve) terreinen. In het laatste decen nium van deze eeuw zal de verzor ging en aandacht voor het lichaam, gezonde voeding en goe de beweging steeds 'gewichtiger' worden. Zorg voor het lichaam vergt een zelfdiscipline. Indien u trimt, mountain-bike rijdt of aan fitness doet, moet u dat met een bepaalde regelmaat doen. Anders heeft het geen blijvend positief effekt op uw lichaam, haar konditie en contou ren. U kunt in groepsverband aan uw konditie werken. Naast het op bouwende voor uw lichaam, heeft het aktief bezig zijn in verenigings- De contouren van het boven lichaam van de vrouw worden voor een groot gedeelte gevormd door haar borsten. Nu het zomer seizoen aanbreekt en de zomergar- derobe wordt geopend, is het dus extra belangrijk om uw borsten te verzorgen. Mooie en stevige bor sten dragen in hoge mate bij aan een goed figuur en uw zelfbewust heid. U kunt uw borsten stevig en elas tisch krijgen en houden door ver zorging van de borstspieren en de huidlaag. Vooral dat laatste is be langrijk. De huidlaag zorgt ook voor ondersteuning. Biotherm heeft een speciale lichte creme ont wikkeld die beschadigd en verslapt verband ook sociale aspekten. Natuurlijk kunt u ook individueel en zonder al te veel kosten zelf thuis aan de slag. In en rond het huis kunt u tal van oefeningen doen die uw lichamelijke en gees telijke konditie op peil houden. Er zijn bij diverse voorlichtingsbu- ro's programma's voor te krijgen. In die programma's krijgen alle probleemzones de nodige aan dacht. Buik, borsten, benen en heupen komen bijvoorbeeld aan bod in speciale oefeningen. borstweefsel verbeterd. Het pro dukt heet Tenseur Seins Fermes 28 jours. Die 28 dagen staan voor de periode waarin u de creme dient te gebruiken. U brengt de creme da gelijks licht masserend in vanaf de onderkant van de borst, richting hals. Geleidelijk maar doeltref fend is een versteviging en mooie rondingen van de borsten het re sultaat. De buik is een zeer gevoelige zone. De huid verliest er snel zijn stevig heid en elasticiteit, waardoor plooien zich vertonen. U krijgt een verslapte buik door een aantal oorzaken. Zwanger schap is misschien de meest duide- lijke. Maar ook te strenge verma geringskuren, een opgeblazen ge voel na een snelle maaltijd, verou dering, gebrek aan lichaamsbewe ging en overmatig zonnebaden zijn oorzaken. Gezond eten, meer beweging en oefeningen en onder andere meer verantwoord zonnen zijn manie ren om het verslappen van de buik tegen te gaan. Er zijn ook speciale cremes die afslankend en verstevi gend werken. Ze dragen bij aaneen verhoging van de elasticiteit, een fijnere huidstruktuur, een betere vochtregulering en een verkleining van de huidplooi.

Soester Courant | 1990 | | pagina 14