IS BUL m 'ispcr Verdwenen Soest P^peigenjgg. lïï| ZONNIG VOORDEEL BD DONKER iZonne' Melka Grootse hulde voor pastor Spithoven G.S. akkoord met sanering grondwater Soestduinen Rijst strooien bij het trouwen van juf mode I@ü lui PAGINA 15 Er is veel te zien van de zomer dus: een ogenblik aandacht voor de ogen De politieke kraam Begraafplaats minder duur in onderhoud M TELEFOON 23530 ZUID PROMENADE 12 Agenda raadsvergadering Buurtfeest A- 09 II: 00 Museum Oud Soest lil 11 PAGINA 14 WOENSDAG 13 JUNI 1990 SOESTER COURANT In een vrijwel tot de laatste plaats be zette Johanneskerk (waaraan de grote zaal van C-drie, inclusief toneel en balkon, was toegevoegd) is pastor Cor Spithoven zondagmorgen uitgebreid gehuldigd om zijn 25-jarig priester schap. Na afloop van de feestelijke vie ring volgde, evenals zaterdagavond, een drukke receptie, waar tal van gelo vigen hem kwamen feliciteren. De viering van zondag werd ook bijge woond door officiële gasten, vrienden en familieleden van de pastor, die in middels - na de zweepslag die hem eer der had geveld - weer redelijk ter been was. "Ik ben wel speelklaar, maar het wedstrijdritme ontbreekt nog," aldus de pastor in toepasselijke termen. Tijdens en na de viering, die feestelijk werd opgeluisterd door het parochie koor en het Jongerenkoor Soesterveen, werden hem gelukwensen aangeboden door de heer J.H. Heerkens, vice-voor- zitter van het parochiebestuur, die de pastor lof toezwaaide voor zijn inzet, zijn bescheidenheid, zijn fijnzinnige manier van werken en zijn betrokken heid. "In de vijfjaar datje hier werkt is mijn geloof in wonderen versterkt," al dus Heerkens tot de jubilaris, wiens ga ve om te luisteren en gevoel voor humor hem maakten tot een groot stimulator van het parochieleven. "Uit waardering en ter aanmoediging" bood mevrouw van der Lee hem een plakboek aan. "Als je eens het gevoel hebt dat alles voor niets is, pak dan dat boek en lees wat jouw werk voor ons be tekent." De heer Heerkens overhandig de hem het cadeau - een reuze-cheque van 5500 gulden - dat t.z.t. voor de verf raaiing van de kerk zal worden gebruikt, afhankelijk van de gewenste duidelijk heid over het eventueel onder één dak gaan met de Open Hof. 'Vooraan op de rol' Wethouder Menne, die de "wereldlij ke" gemeente vertegenwoordigde, knoopte zijn toespraakje daaraan vast en meldde de parochianen dat de kwes tie van het onderkomen "vooraan op de rol" van het College van B. W. staat. Hij stelde vast dat de kerkelijke en de burgerlijke gemeente parallel lopende doelstellingen nastreven, zoals de zorg voor het behoud van de schepping. Hij overhandigde de jubilerende pastor als geschenk een stropdas met het gemeen tewapen van Soest. Menne kreeg de la chers op zijn hand met een mopje. De overeenkomst tussen een kapelaan en een asperge was volgens hem deze: "Als ze de kop opsteken moeten ze er uit." ,9geld.s<e*« c-4 t/m S+4 Aftekende stetk1es l0^en ^etin bijbetaling- Bi J DONKER IS VEEL TE ZIEN brillen - contactlenzen Winkelcentrum de Smitshof, Smitsweg 30, 3765 CT Soest, Bel: 02155 -1 86 26 Goed voorbereid op vakantie en ge nieten. Genieten van wat er te zien is aan landschappen, steden, gebouwen en mensen. De ogen wordt ruim schoots de kost gegeven. Logisch dat ze 's avonds van vermoeidheid dicht vallen. Goed voorbereid op vakantie houdt ook in een ogenblik aandacht voor de ogen: een zonnebril die de ogen beschermt, een ogentest voor op timaal zicht en een reservebril voor noodgevallen. Zonnebrillen Zonnebrillen zijn er opvallend en on opvallend, in allerlei vormen en kleu ren. Van groot belang is de kwaliteit van de zonnebril. Bij de aanschaf dient men te letten op drie aspecten, te weten: op tisch zuivere glazen (die het beeld met vertekenen), maximale bescherming te- 4> - w Uit handen van mevrouw Van der Lee ontving pastor Spithoven een fraai plak- Foto: Goos van der Wilt. Na de wethouder sprak de heer Kauf- holt uit Richtenberg (DDR), met welke parochie de Johanneskerk intensieve contacten onderhoudt. Hij wees er o.a. op dat de aanwezigheid van de Oost- duitse delegatie mogelijk was door de vreedzame revolutie die in de DDR heeft plaatsgevonden en bood pator Spithoven een fraai schilderij aan. Dominee Radstake van de Open Hof roemde o.m. de inzet van de pastor voor de oecumenische samenwerking. Hij hoopte op voortzetting en verdieping van wat inmiddels is gegroeid. Deken Zwarts feliciteerde namens de collega's pastor en parochie en haalde en passant herinneringen op aan caba reteske optredens van Spithoven (o.m. in een persiflage op de Blue Dia- monds). Hij wenste hem geest, leven, vuur en liefde om er nog minstens 25 jaar "tegenaan te gaan". Pastor Spithoven sprak tenslotte een kort dankwoord waarna nog enige hon derden hem persoonlijk hun gelukwen sen kwamen aanbieden. G.S. hebben de Waterleidingmaat schappij Midden-Nederland vergun ning verleend voor het onttrekken van maximaal 876.000 miljoen liter water per jaar aan de grond in Soestduinen. De bezwaren die Chemco Soest B.V. daartegen heeft ingebracht zijn vol gens het college ongegrond. De Waterleidingmaatschappij Mid den-Nederland wil met cadmium ver vuild water in de buurt van het water- winstation Soestduinen oppompen om te zorgen dat dit niet in het drinkwater terechtkomt. Na zuivering wil de WMN het water weer in de bodem terugbren gen. Op deze wijze wordt het grondwa ter schoongemaakt zonder dat daarbij een aanslag op de grondwatervoorraad wordt gepleegd. Voor het onttrekken van grondwater is in het kader van de Grondwaterwet een vergunning nodig van de provincie. Chemco, een naast het waterwingebied gelegen bedrijf dat door de WMN als veroorzaker van de vervuiling wordt aangemerkt, heeft bezwaar gemaakt te gen het verlenen van deze vergunning. Chemco meent dat niet hij de veroorza- De P.v.d.A. start vanaf deze week met het initiatief "In de politieke kraam". Als uitvloeisel van het in de ledenverga dering aangenomen "Rode kwartet" gaat de Partij naar de kiezers toe. Dit in de vorm van een politieke kraam. Naast bestuursleden zullen leden uit de fractie van de Soester raad aanwezig zijn. Be zoekers kunnen al hun zaken eens ko men belichten. Afhankelijk van de aard van de kwestie kan dan naar een oplos sing gezocht worden, een verwijzing plaatsvinden of een discussie gevoerd worden. Dat daarbij de problemen van dicht bij huis aan de orde zullen komen ligt voor de hand. Maar is er behoefte aan een ge- dachtenwisseling over dat wat zich op bijvoorbeeld landelijk niveau afspeelt dan is daarvoor ook alle ruimte. Uiteraard zal wat materiaal voorhan den zijn dat iets vertelt over de partij. Dat element wordt beslist niet vergeten. Doch bovenal geldt dat de Partij van de Arbeid naar de kiezers toekomt. Op 14 juni gaat het in Soesterberg ge beuren. In het Dorpshuis is van 20 tot 21 uur de mogelijkheid eens vrijblij vend kennis te komen maken. Aansluitend wordt er een ledenverga dering georganiseerd. ker is, maar het voormalige bedrijf "Kat Emaille". Daardoor zou net WMN van een verkeerde lokatie van de verontrei- ning zijn uitgegaan, waardoor de plan nen van het WMN niet tot het gewenste resultaat zullen leiden. Bovendien heeftn het bedrijf bezwaar tegen het verlenen van een vergunning door de provincie zonder dat duidelijk is hoe het WMN het opgepompte water wil gaan zuiveren. Tot slot vreest Chemco de verspreiding van vervuild water om dat de zuivering helemaal op cadmium gericht zou zijn, terwijl het grondwater nog een aantal andere verontreinigende stoffen bevat. Omdat het gaat om een vergunning voor het onttrekken van een bepaalde hoeveelheid hebben G.S. de laatste twee bezwaren niet meegewogen bij de beoordeling van de aanvraag van het WMN. De kwaliteitsaspecten moeten worden beoordeeld bij de verlening van de Hinderwetvergunning, die bij de ge meente Soest is aangevraagd. G.S. zijn van mening dat de plannen van het WMN gebaseerd zijn op de ver spreiding van het verontreinigde water en niet op de herkomst. Bovendien vin den G.S. dat door uitvoering van de voorgenomen werkwijze een afdoende bescherming van de drinkwaterwinning en een doelmatige grondwatersanering zal worden bereikt. Het college deelt de mening van Chemco dan ook niet en heeft de bezwaren ongegrond ver klaard. Om vertraging van de onttrek king door het WMN te voorkomen heeft het college besloten om de ver gunning met onmiddellijke ingang in werking te laten treden. Daardoor kan eventueel ingesteld beroep niet leiden tot schorsing van de vergunning. De gemeente heeft besloten op begraaf plaatsen geen chemische bestrijdings middelen meer te gebruiken om on kruid te verdelgen. Uit een doelmatig heidsonderzoek kwam naar voren dat dit niet nodig is en op deze manier kan een bedrag van 68.000 gulden bespaard worden. Het college heeft besloten dat alleen de graftekens nog met een zo mi lieuvriendelijk mogelijk bestrijdings middel mogen worden schoongehou- den. Een ogenblik aandacht voor de ogen. gen UV-straling en stevigheid van het montuur. Deze kwaliteitsaspecten zijn voor de consumentenniet direct zicht baar. Daarom is het advies van de vak- manopticiën waardevol. Brildragers kunnen zonnebrillen aanschaffen met glazen die in de juiste scherpte zijn ge slepen. Een kwaliteitszonnebril is een verademing voor het oog. Ogentest Als vakantiefoto's en -video's niet scherp zijn dan vindt men dat jammer. Een vakantie is eigenlijk net een door lopende video: men kijkt steeds weer naar gebouwen, landschappen en men sen die men in de eigen omgeving niet zo vaak tegenkomt. Toch gaan er nog heel wat mensen op vakantie zonder Foto: Goos van der Wilt. Quality Men's wear Donderdag 21 juni openbare raadsvergadering, aanvang 19.30 uur, in de aula van het Griftlandcollege aan de Noorderweg 79. De agenda voor 21 juni luidt: 1. Vaststelling van de notulen van de openbare vergadering van 1 niei 1990. 2. Ingekomen stukken. 3. Vragenhalfuurtje. 4. Voorstel 90-85: tot wijziging van het reglement van orde voor de raadsvergadering (aanvulling spreekrecht publieke tribune). 5. Voorstel 90-82: tot het beschikbaar stellen van een krediet ten be hoeve van het aanbrengen van snelheidsremmende voorzieningen in de Heuvelweg. 6. Voorstel 90-83: tot het beschikbaarstellen van een krediet voor aan sluiting van woningen in het gebied Klein Engendaal op de centrale antenne-inrichting (cai). 7. Voorstel 90-87: tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de vervanging van een tankautospuit. 8. Voorstel 90-59: tot het vaststellen van de nota ouderenbeleid (nota reeds in uw bezit). 9. Voorstel 90-75: tot vaststelling van de inhoud van het verslag 1989- 1990 "Informatievoorziening en automatisering: twee jaar later". 10. Voorstel 90-86: tot wijziging van het Algemeen Ambtenarenregle ment. 11. Voorstel 90-88: tot het nemen van een besluit als bedoeld in artikel 54 van de Wet op de basisonderwijs inhoudende dat met het huidige aantal openbare scholen voldoende wordt voorzien in de behoefte aan openbaar onder wijs in de gemeente. 12. Voorstel 90-84: tot verkoop van grond gelegen bij het perceel Wiardi Beckmanstraat 491 aan Van Doorn Super B.V. Handenvol rijst daalden neer op de hoofden van het pasgetrouwde stel. De leerlingen van groep drie van de Van der Huchtschool aan de Paulus Potterlaan mochten bij het huwelijk van hun juf Truusje Terwijn en Arthur Wopereis aanwezig zijn. Juf trouwde afgelopen maandag haar lief in Slot Zeist en in de Petrus en Pauluskerk in Soest. Na de hu welijksinzegening was er een heuse kin derreceptie voor de leerlingen van groep drie op school. De bewoners van de Aagje Dekenlaan en de Hartmanlaan hebben van Burge meester en Wethouders toestemming gekregen om op zaterdag 23 juni tussen 17.00 en 23.00 uur een straatbarbecue- feest te houden in het doodlopende straatje tussen de Hartmanlaan en Aag je Dekenlaan. Dit straatje wordt dan af gesloten voor het verkeer. scherp zicht. Men merkt eenvoudig niet dat de gezichtsscherpte langzaam ach teruit is gegaan. Des te groter is de ver rassing als men in een ogentest een beeld krijgt voorgeschoteld dat toch aanmerking scherper is dan men ge wend was. Een ogentest kan snel en eenvoudig worden afgenomen door een vakbekwaam opticiën. Reservebril Niets aan het toeval overlaten houdt in dat men is voorbereid op het onver wachte. Bril kapotgevallen of contact lens verloren, het kost vaak onaange naam veel tijd om in het buitenland de ze ongemakken te herstellen. Een reser vebril (in Zwitserland in de auto ver plicht!) is daarom aan te bevelen. Als men nog een oude bril heeft liggen, is het verstandiger de juiste glazen in te la ten zetten. Voor een ogenblik aandacht voor de ogen kan men terecht bij de Fa. Donker, Winkelcentrum De Smitshof. Aan het begin van deze eeuw telde Nederland zo'n vijf miljoen inwo ners - nu zijn het er ruim drie maal zoveel. Voor de gemeente Soest was de groei nog veel sterker: van rond 5000 in woners in 1900 tot over de 40.000 nu. Veel van wat toen landbouwgrond was, of woeste grond, is inmiddels in de bebouwde kom komen te liggen. Vergezichten zijn verdwenen, maar ook veel van de woningen van toen staan er niet meer, om van de men sen van toen - die toch óók een bepa lend deel van het dorp waren - nog niet spreken. Museum Oud Soest aan de Steen- hoffstraat stelt regelmatig voorwer pen uit voorbije tijden ten toon, heeft meestal ook speciale exposities. Prentencabinet/Foto Astra bezit een grote verzameling foto's van het vroegere Soest, en ook het gemeen te-archief heeft tot doel de herinne ring aan het verleden niet verloren te doen gaan. Met name de foto's van deze drie instellingen geven een tref fend beeld van hoe het er hier vroe ger uit zag. Helaas blijkt echter bij in ventarisatie van de foto's, dat niet al tijd precies bekend is wat de foto voorstelt.Door publikatie in de Soester Courant willen we de hulp van de lezers inroepen de ontbreken de gegevens aan te vullen. Daarom zal de komende weken steeds een oude Soester foto op deze plek wor den afgedrukt, met wat er (eventu eel) over bekend is, in de hoop dat er lezers zijn die er meer licht over kun nen laten schijnen. Voor de toe komst zal het ook mogelijk zijn dat lezers foto's opsturen waarvan ze niet zeker zijn waar het precies om gaat.Uiteraard zal in een volgende editie bekend worden gemaakt wel ke informatie er bij de Soester Cou rant is binnengekomen. ifi'É) Uit de verzameling van Prentencabi net/Foto Astra deze keer een foto van wat een garage zou kunnen zijn of een brandstoffenhandel, waar schijnlijk in het midden van de jaren '30. Stellig moeten er nog Soesters zijn die ons kunnen helpen met vra gen als: waar stond dit pand, wie woonde er en wanneer kan het ge weest zijn. Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben gezich ten herkennen worden uitgenodigd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57, 3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking!

Soester Courant | 1990 | | pagina 15